Jump to content

Abortus, retorički


Darth Bane

Recommended Posts

8 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Mislis, neka se oni samo heftaju, ima ko ce da plati?

 

Pitaju li se stagod ovi sto placaju?

Koji? Koliko ja znam i studenti placaju osiguranja. :)

Sigurno da se pitaju, mene interesuje na koje mislis one koji su odozgo, ili odozdo? :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Honey Badger said:

 

Pricamo ovdje o grupi muskaraca koja donosi zakon da se zenama zabrani pravo da abortiraju nezeljenu trudnocu i da ih tjeraju na robiju ako abortiraju. To je meni crno-bijeli issue, uopste me ne iteresuju Republikanci, Demokrate, procenti i njihov odnos prema abortusu, jesu li za ili protiv.

 

Sta neko od nas misli o abortusu nije relevantno za ovu pricu uopste. Pokusavaju da proture ovaj zakon iz ko zna kog razloga, mozda nece ni uspjeti, nema potrebe da se dijelimo na partizane i cetnike, ne jos.

 

:classic_smile:

To je upravo pozicija Roe vs. Wade, da se radi o privatnosti zene.

Oni pokusavaju da proguraju to sto Denis pominje, bas sa tog stanovista da je fetus ljudsko bice i ima svoja prava. Medjutim - tu vec postoji mnogo presuda koje tvrde upravo suprotno. Interesatna legalna tematika, medjutim sto se tice za i protiv, meni je to bas to sto si rekao crno/belo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Pa zar nisu za onih 8 godina dok je sveti Obama bijo precednik stigle na rub bogatstva?

Barak je bijo zauzet spasavanjem Obama Motorsa, banaka i finansiranjem istrazivanja o parenju barskih miseva. Ode 10 triliona, a populacija koja je od njega ocekivala cuda , postala jos siromasnija , ako se poredi sa periodom od pre 2009te.

36 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Mislis, neka se oni samo heftaju, ima ko ce da plati?

 

Pitaju li se stagod ovi sto placaju?

 

Pa ovi sto placaju, isto tako placaju i za pusace koji imaju rak pluca, ili recimo gojazne kojima se radi bajpas. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, mrd said:
2 hours ago, Angelia said:

 

Oni pokusavaju da proguraju to sto Denis pominje, bas sa tog stanovista da je fetus ljudsko bice i ima svoja prava. Medjutim - tu vec postoji mnogo presuda koje tvrde upravo suprotno. Interesatna legalna tematika, medjutim sto se tice za i protiv, meni je to bas to sto si rekao crno/belo.

ali ne mozemo abortus tretirati kao ubistvo. 

 

Dakle imamo slucaj koji je malo stereotipan 😁, gled'o ja na TV, ali istinit, kada je neki Afro-Amerikanac pljackao banku i pri tome upucao u stomak trudnu Meksikanku koja je dosla da unovci cek socijalne pomoci. Prezivela je, ali njen 5-mesecni plod nije. Bez ikakve dileme suda, osudjen je za ubistvo fetusa. 

 

Sve se to dogadja ne u Alabami, nego San Diego, California gde postoji vrlo precizan zakon da fetus nezavisno od stadijuma trudnoce ima da se tretira kao i dete/covek u slucaju ubistva.

 

Nezgodno, ali tako je.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

 

Dakle imamo slucaj koji je malo stereotipan 😁, gled'o ja na TV, ali istinit, kada je neki Afro-Amerikanac pljackao banku i pri tome upucao u stomak trudnu Meksikanku koja je dosla da unovci cek socijalne pomoci. Prezivela je, ali njena 5-mesecni plod nije. Bez ikakve dileme suda, osudjen je za ubistvo fetusa. 

 

Sve se to dogadja ne u Alabami, nego San Diego, California gde postoji vrlo precizan zakon da fetus nezavisno od stadijuma trudnoce ima da se tretira kao i dete/covek u slucaju ubistva.

 

Nezgodno, ali tako je.

Slazem se sa tobom, ne treba ga goniti za ubistvo. :)

Medjutim, ko nas sisa, ima da bude "abortulja" u zatvor, a mi pricamo o humanosti. :)

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Dakle imamo slucaj koji je malo stereotipan 😁, gled'o ja na TV, ali istinit, kada je neki Afro-Amerikanac pljackao banku i pri tome upucao u stomak trudnu Meksikanku koja je dosla da unovci cek socijalne pomoci. Prezivela je, ali njena 5-mesecni plod nije. Bez ikakve dileme suda, osudjen je za ubistvo fetusa. 

 

Sve se to dogadja ne u Alabami, nego San Diego, California gde postoji vrlo precizan zakon da fetus nezavisno od stadijuma trudnoce ima da se tretira kao i dete/covek u slucaju ubistva.

 

Nezgodno, ali tako je.

 

Zakon "born alive" je menjan. Do 2002 godine se smatralo da ubistvo deteta moze da se smatra samo ako je dete rodeno i odvojeno od majke kao jedinka. Posle toga se uvelo da je zivo kada pokrece misice, dise ili ima otkucaje srca. Sada zele da zabrane abortus iako fetus nije razvijen. Tj. zele da ukinu izbor pojedincima, sto bi bilo smanjivanje prava u 21 veku, a ne prosirivanje. Cemu onda kompletna nauka, amniosinteze i ostalo ako nemas prava da uskratis zivot npr. detetu koje ce biti osteceno dok se jos nije ni rodilo. Znaci ako neko odluci da ne zeli da rodi dete sa cerebralnom paralizom gde bi zivot tog i deteta naravno u startu bio unisten, taj treba da zavrsi u zatvoru. Ispadne da ostati trudan u takvim uslovima je svakako robija do kraja zivota. 

 

Ovaj primer gore se verovatno desio od donosenja tog zakona i ta zena je dobrovoljno bila trudna, a to dete vec bilo zivo (po zakonu) ili treba ponovo da se pocne sa ovom praksom https://www.phillymag.com/news/2013/05/13/philadelphia-abortion-doctor-verdict-guilty-murder-babies/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Dakle imamo slucaj koji je malo stereotipan 😁, gled'o ja na TV, ali istinit, kada je neki Afro-Amerikanac pljackao banku i pri tome upucao u stomak trudnu Meksikanku koja je dosla da unovci cek socijalne pomoci. Prezivela je, ali njena 5-mesecni plod nije. Bez ikakve dileme suda, osudjen je za ubistvo fetusa. 

 

Sve se to dogadja ne u Alabami, nego San Diego, California gde postoji vrlo precizan zakon da fetus nezavisno od stadijuma trudnoce ima da se tretira kao i dete/covek u slucaju ubistva.

 

Nezgodno, ali tako je.

The Unborn Victims of Violence Act (Public Law 108-212) recognizes a "child in utero" as a legal victim, if he or she is injured or killed during the commission of any of over 60 listed federal crimes of violence. The law defines "child in utero" as "a member of the species Homo sapiens, at any stage of development, who is carried in the womb".[8] It applies only to certain offenses over which the United States government has jurisdiction, including certain crimes committed on federal properties, against certain federal officials and employees, and by members of the military, as well as certain crimes (including some acts of terrorism) which count as federal offenses even if outside the United States. The act explicitly provides that it may not "be construed to permit the prosecution" of any person in relation to consensual abortion, medical treatment of a mother or her fetus, or any woman with regard to her own fetus. It passed into law on April 1, 2004 and is codified under two sections of the United States Code: Title 18, Chapter 1 (Crimes), §1841 (18 USC 1841), and the Uniform Code of Military Justice: Title 10, Chapter 22 §919a (Article 119a). The law was both hailed and vilified by legal observers who interpreted the measure as a step toward granting legal personhood to human fetuses.

 

 

Uz to Kalifornija ima svoje zakone. Vecina drzava primenjuje Born-Alive pravilo. Niko do sada, nije u to ukljucivao abortus a trenutno imamo 7 drzava koje to pokusavaju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Slazem se sa tobom, ne treba ga goniti za ubistvo. 🙂

 

 

Ma jok, kakvo bre ubistvo. Pa ko zna, mozda bi zena pobacila ionako pa to nikada ne bi postalo dete. Tipican primer kolateralne stete. Samo ga je trebalo suditi za pljacku banke i povredu majke. Ko da je on hteo da ubije, mozda nije ni video da je trudna.

Link to comment
Share on other sites

Pokushavam da zamislim da nekoj ptici propadnu jaja i ne izlegu se pilici zbog recimo ...... naftne mrlje 😋...... Pa to bi odma' bilo prekvalifikovano iz teskog ubistva u genocid.

 

Ajde ne morate vise traziti pravna i ostala sumnjiva opravdanja ..... i ja sam za abortus, a posebno sam za to da drzava treba da gleda svoja posla, a ne da brlja po tudjim matericama.

 

Posebno nalazeci glupave primere i poredjenja sa cigaretama i McDonald'som. Eto, neka drzava zabrani I cigarete I McDonald's I abortuse I slobodu govora I oruzje .... A moze I da zabrani bebe zbog toga sto zagadjuju I uticu na globalno zagrevanje kao sto je ona drugarica konobarica zalutala u kongres I predlozila.

 

Ziveli, gasi svetlo!

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ma jok, kakvo bre ubistvo. Pa ko zna, mozda bi zena pobacila ionako pa to nikada ne bi postalo dete. Tipican primer kolateralne stete. Samo ga je trebalo suditi za pljacku banke i povredu majke. Ko da je on hteo da ubije, mozda nije ni video da je trudna.

Banalilzujes po obicaju, Da pomognem, mozda nije ni video zenu, posto je sitna. :) Mozda je za ceo taj slucaj krivo njegovo nesretno detinstvo.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Mozda je za ceo taj slucaj krivo njegovo nesretno detinstvo.

 

Moram priznati da si ovde briljir'o i pokid'o. Ali slucaj se desio devedesetih proslog veka pre masovne libtardizacije, dok su ljudi, pa i sudije, jos bili normalni, pa nisu znali da je nesrecno detinjstvo opravdanje za sve neuspehe, zivotne brljotine i sranya. Bravo mrde!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Denis Jasharevic said:

......

Pa da podsetim da "to" u trenutku koji je prihvatljiv, ima kosu, nokte, obrve i trepavice, da mu srce kuca i vrlo verovatno sisa palac. Bezbrizno.

 

5 hours ago, mrd said:

Nema se ovde o cemui raspravljati. Zena mora da ima pravo na odluku i shodno tome uradi, ili ne uradi abortus. Mozemo da pricamo o noktima, kosi, usima, svemu, ali ne mozemo abortus tretirati kao ubistvo.

.......

 

Nesto bih ovde dodao, (polu)strucno. Nisam ni ginekolog niti pravnik, no radi se o manjoj grupi zdravstvenih radnika koji smo manje-vise postigli koncenzus.

 

Abortus postaje ubistvo onda kada bi fetus imao sanse da prezivi i van utrobe. Tacan moment zavisi od jedne trudnoce do druge i ne moze se egzaktno odrediti, no tu je circa izmedju 6. i 7. meseca.

Pre toga, fetus je kao parazit ili strano telo u utrobi majke i majka ima pravo odluciti sta dalje. Zato jer se radi o njenom telu, a ne tamo nekog jebivetra koji sedi u politickoj organizaciji.

Dakle, nakon 6. meseca trudnoce (ili cak 5., da budemo sigurni), abortus je OK samo ako je zivot majke ugrozen nastavkom trudnoce. Kao sto je i ubistvo u somoobrani drustveno prihvatljivo, ali inace nije.

 

Uostalom, ja sam zagovornik smrtne kazne za dokazane najteze kriminalce. Ne zato sto bih bio osvetoljubiv nego naprosto mislim da je stetocinsku bandu jeftinije likvidirati nego im placati dozivotno uzdrazavanje i zdravstvenu negu. Istovremeno sam "levicar" (?) i zagovaram besplatno tj. iz budzeta placeno obrazovanje i zdravstvenu negu.

A besmrtni George Carlin je svojevremeno rekao : "for republicans, life begins at conception but ends at birth". U prevodu, zastiti ga dok se ne rodi, a posle ko ga 'ebe.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mrd said:

Dete je dete kad se rodi i pocne da dise samostalno.

 


Otkud da je to definicija deteta? Sta ako, na primer, ne pocne da dise samostalno kad se rodi, nego mu treba aparat, da li to onda nije dete? Ili mu zatreba aparat za disanje u 13. godini zivota, prestaje li da bude dete?

 

Pitanje moralnog statusa abortusa je, kako bi u racunarskoj nauci rekli, "neodluciv problem" sa stanovista naseg trenutnog moralno-pravnog razumevanja (ja bh rekao da je to pitanje nesto najdalje od "crno-belog" problema, kako je nekoliko forumasa napisalo), jer su tu u koliziji 2 principa do kojih drzimo - pravo majke da radi sa svojim telom sta hoce*** i pravo deteta da mu zivot ne bude oduzet - a ja mislim da ce na kraju ne etika nego tehnologija apsolvirati ovaj problem, kada bude moguce izvaditi nezeljeno dete iz majke i omoguciti mu da se razvije u spoljnom okruzenju.

 

*** a kad smo kod prava da covek radi sa svojim telom sta god hoce, postoje mnogi drugi, moralno cisti kao suza slucajevi (gde upraznjavanje "vlasnistva nad telom" ni na koji nacin ne ugrozava drugu (potencijalnu) osobu) u kojim ljudima nije dozvoljeno da uzivaju to pravo, npr. prodaja sopstvenih organa, prostitucija, uzivanje droga, odbijanje da se ide u rat, itd, itd, dakle moralno potpuno nekontroverzni slucajevi u kojma bi najpre trebalo insistirati na "punoj autonomiji tela".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, zoran59 said:

 Organizam koji nema sanse da prezivi bez organizma "domacina". Kako se to kod tebe zove?

E jbga.

Cijenim tvoj input po mnogim pitanjima, ali kazati za fetus da je parazit je, blago rečeno, budalaština. 

 

Link to comment
Share on other sites

@zoran59

To što se neko dosjetio raditi studiju i dokazivati da trudnoća izaziva porast imounoglobulina ne znači da organizam majke tretira fetus kao parazit, inače bi imuni sistem pokušavao da se odbrani . . .

Al ok, priznajem da je iz američkog ugla i to moguće.

Link to comment
Share on other sites

Dok ide ova rasorava ja cu se povuci iz moderisanja ovog topika, iako bi mozda terebalo  za ovo otvoriti novu temu jer je ovo postala rasprava o pravu za abortus, a ne o zakonu o abortusu u USA drzavama. Kolege nek odluce o tome, ali sto se mene tice moze ostati ovde.

 

Ja podrzavam ovaj zakon donesen u Alabami i kojo je u fazi donosenja u jos pet USA drzava. Ne u potpunosti, jer se ne slazem sa drakonskim kaznama koje su planirane za prekrsioce ovog zakona. Sto se tice samog abortusa, apsolutno podrzavam ove zakone.

 

Srce bebe pocinje da kuca u sestoj nedelji i tu za mene vise nema dileme, radi se o zivom bicu. To je sasvim dovoljno vremena da se utvrdi trudnoca i da se ona prekine ukoliko trudnica to zeli. Posle toga do cetvrte nedelje, ukoliko je plod nastao putem silovanja ili incesta, odnosno ukoliko postoji opasnost za zivot majke ili degenerizacije ploda. Posle cetvrte nedelje samo za poslednja dva slucaja. 

Ok ovaj zakon ne obihvata sve sto sam ja naveo i to mu je mana, plus drakonske kazne. Ovako koncipiran bi mogao biti prihvatljiv za siroki sloj stanovnistva. Sest nedelja je sasvim dovoljno za bezuslovni abortus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...