Jump to content

Evrovizija / Eurosong


Drug Crni

Recommended Posts

On 5/15/2022 at 1:36 AM, erwin said:

 

Tek sad ovo vidim.

 

Ovo je sramota, kako publike (koja prosto u masi glasa za vidjenog pobednika bilo koja da je drzava) tako i zirija (koji umesto da ima obavezu da objasni svoje glasove samo gura par pesama iz ko zna kojih razloga).

 

Kako je moguce da ziri u Srbiji, Malti, Makedoniji, Grckoj, Finskoj, Spaniji, Estoniji, UK, Italiji, Holandiji, Svedskoj, Bugarskoj i Austriji ne udeli ni poen Ukrajini? Pa radi se o TOP 5 najboljoj pesmi na takmicenju sigurno, za ESC je to bila visoko kvalitetna pesma i izvodjenje?! Onda dodjemo do San Marina, Svajcarske, Irske, NOrveske, Ceske i tako dalje i konstatujemo da su samo ziriji okolnih zemalja + ziri Islanda, Francuske i Nemacke visoko ocenili pesmu?!

 

Ono je bilo sramno koliko su gurani dugokosi drekavac iz UK, ona Grkinja sto peva na engleskom (hajde da je Kipar, pa i da razumem), pa Portugal, Australija, Azerbejdzan (ziri iz Srbije WTF?) i Svajcarska!

 

Zasto niko nije primetio koliko je Irkinja razbila sa izvodjenjem (pesma je tres, ali sam iskreno bio zadivljen sa performansom, to je pravi ESC) ili kako lepo zvuci pesma Kipra (iako nije otpevala nista posebno)? Bukvalno iz godine u godinu vise nije nista ni bitno osim ko je podoban, ko ima veze u ziriju, ko je patio u zivotu, ko promovise prava ugrozenih - ESC treba da bude kao fudbal, gde pobedjuju najveci majstori, a ne pijaca u kojoj je samo pevanje samo formalnost.

Link to comment
Share on other sites

Kipar je bio ocajan i pravi flop, ne zasluzuje da prodje. "Dugokosi drekavac" je oplemenio ovo takmicenje, kao i Poljak. Takvi pevaci, bendovi i izvodjaci se pojavljuju jednom u pet godina bukvalno, mozemo biti presrecni sto je jedna grupa poput Maneskina bila prosle godine, koji je objektivno bend svetskog kalibra, kao i ova dvojica, koji su fantasticni vokali i dobri soumeni, Britanac vise nego Poljak koji jeste dosta drven, ali mozes da mu das da peva sta oce izvesce savrseno.

 

Irska se popravila, ali je pesma ocajna, napravili su manji sou od Letonije koja isto nije prosla, ne vidim zasto bi iko ronio suze za njima.

 

Sto se zirija generalno tice, imas neku poentu, jer pod jedan ne postoje uniformisani kriterijumi (sto se opravdava time da bi onda svi pravili pesmu za ziri), niti je ziri svuda "strucan", a pogotovo nisu imuni na glasanja prema kladionicama u zemljama koje imaju sansu za pobedu, gde daju nule ostalim rivalima, pa se igra Mexican standoff da se vidi ko ce se od favorita zajebati pa dati nekome bodove.

 

Plus su korumpirani ili uvezani kao creva, jer u svakoj zemlji imas clanove zirija srasle za fotelju (kod nas je Bilja Krstic bila tipa u 7 od 10 prethodnih godina sigurno) koji su povezani sa nekim drugima iz drugih zemalja i onda imas te lobije tekstopisaca, menadzera i izvodjaca koji dobijaju poene na konto tih "prijateljskih" veza.

 

Sto je veliki problem, ali ne moze se resiti, dok postoji ovakvo glasanje.

 

Znaci u tom delu postoji problem, za ostalo nisi u pravu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Žiri glasa doslovno dripački, sapliću određene konkurente svoje zemlje koji su favoriti po kladionicama - ove godine Ukrajinu, Srbiju, Italiju, Poljsku, dok istovremeno guraju neke druge - UK, Španija, Švedska. 

 

ESC je malo iskontrolisao "komšijsko" glasanje kontrolom televotinga, ali je vreme da urade nešto i povodom disproporcije glasova žiri-publika. Što se mene tiče, televote treba da čini 100% glasova jer to obično i odredi pobednika. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vreme je da preuzmu kontrolu i nad žirijima, neka naprave centralizovan žiri kod njih iz svih zemalja učesnica i da tu više nema prostora za mahinacije kao što je očigledan primer onaj naš sudija koji top 5 stavlja kao bottom 5. Neka ih plate dobro i nikom neće pasti na pamet da rizikuje taj angažman.

 

Takođe treba žiri da ocenjuke live nastup koji mi gledamo a ne da se posle pitamo što je Poljak dobio manje od žirija od nekih koji ni ne pevaju.

 

Mene od Belgijskog žirija interesuje objašnjenje za 12pts za San Marino, kako su se našli takvih 5 članova koji to ocenjuju kaonajbolju pesmu u tom 1/2

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, McLeod said:

Kipar je bio ocajan i pravi flop, ne zasluzuje da prodje. "Dugokosi drekavac" je oplemenio ovo takmicenje, kao i Poljak. Takvi pevaci, bendovi i izvodjaci se pojavljuju jednom u pet godina bukvalno, mozemo biti presrecni sto je jedna grupa poput Maneskina bila prosle godine, koji je objektivno bend svetskog kalibra, kao i ova dvojica, koji su fantasticni vokali i dobri soumeni, Britanac vise nego Poljak koji jeste dosta drven, ali mozes da mu das da peva sta oce izvesce savrseno.

 

Irska se popravila, ali je pesma ocajna, napravili su manji sou od Letonije koja isto nije prosla, ne vidim zasto bi iko ronio suze za njima.

 

Sto se zirija generalno tice, imas neku poentu, jer pod jedan ne postoje uniformisani kriterijumi (sto se opravdava time da bi onda svi pravili pesmu za ziri), niti je ziri svuda "strucan", a pogotovo nisu imuni na glasanja prema kladionicama u zemljama koje imaju sansu za pobedu, gde daju nule ostalim rivalima, pa se igra Mexican standoff da se vidi ko ce se od favorita zajebati pa dati nekome bodove.

 

Plus su korumpirani ili uvezani kao creva, jer u svakoj zemlji imas clanove zirija srasle za fotelju (kod nas je Bilja Krstic bila tipa u 7 od 10 prethodnih godina sigurno) koji su povezani sa nekim drugima iz drugih zemalja i onda imas te lobije tekstopisaca, menadzera i izvodjaca koji dobijaju poene na konto tih "prijateljskih" veza.

 

Sto je veliki problem, ali ne moze se resiti, dok postoji ovakvo glasanje.

 

Znaci u tom delu postoji problem, za ostalo nisi u pravu.

Ouf, žiri nije svugde stručan, a ti pišeš ko da si Suđić lično.

 

I meni je Britanac drekavac, stvar je u tome ko šta voli-onaj voli Lukasa, ja Holanđanku...vi napravište rat od ovog

Link to comment
Share on other sites

Jbt, Eurovision mi je uvek bio funny trash, doduse nisam ga gledao skoro 10ak godina, tad sam bio precise music nazi, Ali ove godine da nijedna pesma nema tezinu da bude pobednik... BILO CEGA.
Da moram da glasam, stavio bit 12 na Sweden.

Spanija - odvratno.
UK - dosadno raspevavanje
 

Glavni utisak je uzasan kvalitet tona. Izgleda da je tonac zajebao stvar (bolje Fendera da su poslali). 
Izgleda da su sound engineers zajebali stvar mnogo. Bas je bilo mlako.

Link to comment
Share on other sites

Jako loša organizacija Italijana generalno - loš zvuk, kamermani pijani (kadrovi su bili bezveze za većinu nastupa). Bina takođe jeftina, sem onog vodopada ništa posebno, još na sve to nije bila friendly za visual artwork.

Link to comment
Share on other sites

Supruga i ja smo, iz potpuno iracionalnih razloga, kao što to u životu biva u mnogim stvarima, još od zabavljanja izabrali da gledamo i pratimo Pesmu Evrovizije, što se prenelo i kasnije na brak, a onda smo to prigrlili kao neki mali bračni totem koji ne puštamo, kako ne bismo oskrnavili tu bračnu tradiciju.

 

I, logično, preneli smo to i na decu u formi roditeljskog uticaja, s tim što je starije dete zahvaljujući novim ličnim preokupacijama izašlo iz tog kruga i više ne pokazuje interesovanje, a mlađe i dalje podleže uticaju i gleda Evrosong sa mamom i tatom, to jest s nama.

 

Pa budući da smo, poput 99,99 odsto pratilaca Evrosonga, muzički laici čiji afiniteti ka muzici dosežu svoje visine dok pevamo za našu dušu, na kocertima, slavljima i uz karaoke, na kvalitet kompozicija i izvedbi gledamo sitnosopstvenički... To jest, nešto nam se jednostavno svidi, a nešto ne. I jedini ozbiljni filteri u tome jesu anticipacija koja će pesma eventualno ostati zapamćena, te osećaj šta bi moglo da bude letnji hit te godine, odnosno koju bismo pesmu iz evrovizijske konkurencije mogli da čujemo u nekom kafiću na plaži.

 

A kad smo već kod te prepoznatljivosti, činjenica je da su neke evrovizijske numere jednostavno i dalje prepoznatljive do mere u kojoj da nas neko probudi u tri ujutru i pusti nam taktove pesama Abe, Kutunja, Logana, Ribaka ili Loren, mi ćemo bez problema i bez muzičkog obrazovanja znati o čemu je reč, što se, recimo, ne može reći i za špansku pesmu, koju supruga i ja nismo zapamtili ni 45 sekundi nakon izvođenja na sceni.

 

I u tom kontekstu činilo nam se, kao potpunim laicima, da se primera radi Konstrakta i Ukrajinci ipak izdvajaju, na temelju puke anticipacije da bi te melodije u budućnosti mogle da budu zapamćene širom sveta među gledaocima Evrovizije. 

 

Što se, s druge strane, tiče nekog budućeg letnjeg hita, to jest šta bi moglo da se pušta po kafićima u turističkim centrima, učinilo nam se skoro kao pa izvesno da bi na crnogorskom primorju to bili Moldavci, kao i na saboru frulaša u Prislonici... Ali šalu na stranu, ne bih se iznenadio da ih čujem i u nekom kafiću u Španiji, u kojoj ču ovog leta biti nešto manje od mesec dana, naročito kada sam svestan koliko su glasova dobili od publike širom Evrope.

 

I to bi bio presek našeg malog kućnog žirija, koji je potpuno nevažan u svetlu činjenice da je NATO pakt juče zvanično čestitao Ukrajini na pobedi...

 

Ali to je već neka druga priča.

 

  

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, goldberg said:

 

Ako nisi bila na temi zasto uleces kao padobranac na istu?

 

Ti si ovo brzinski sam smislio. Mislim ne verujem da postoji takvo pravilo da ako ranije nisi bio na nekoj temi, NIKADA i NI POD KOJIM USLOVIMA ne smes da joj pridjes :lol_2:

 

Ali, ako ovo pravilo otprilike oznaceno kao Rule For Paratroopers,  zaista postoji, tada povlacim smajli.

 

19 hours ago, goldberg said:

 

Ako si propustila, napisao sam da je i slucaju ranijih pobednika mogao da se primeti mentalitet copora koji uniformno glasa za istog.

 

 

aa pa ti si znaci pisao o necemu sto desilo ranije, raniji copori u uniformi su glasali za razne ili samo jedan evovizijski pesmicak

 

- tjah a ja bukvalista pomislila ti pises o aktuelnoj evroviziji

..o kojoj zapravo i pises (jer pronasla sam golim okom nevidljivo slovo `i` (bold) sto znaci imamo i ranije ovaj mentalitet copora ali i ove godine...dakle to je ta uniformisanost glasanja zbog novca kao sto je objasnio Stil a nikako iz humanih razloga ili antagonizma prema agresoru.

 

Sve sam shvatila.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ne bih da branim goldberg-a previše pošto jeste bio malo (više) drzak, nije do zabrane da se dođe na temu (upadala sam i ja na mnoge), samo je do praćenja šta se piše i sl. Jer onda sem Meka, Klotzen-a i mene ovde niko ne bi "smeo" da piše 😆

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Stiletto said:

Pravi bukmejkeri su ozbiljni poznavaoci kako zaraditi pare poslom kojim se bave. A taj posao uključuje između ostalog fudbal, košarku, trke pasa, predsedničke izbore, dodelu Oskara i Eurosong. 

Pa to jeste poenta.Znaju ljudi kako se pobeđuje na ovom vašaru.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Mama_mia said:

 

Ti si ovo brzinski sam smislio. Mislim ne verujem da postoji takvo pravilo da ako ranije nisi bio na nekoj temi, NIKADA i NI POD KOJIM USLOVIMA ne smes da joj pridjes :lol_2:

 

Ali, ako ovo pravilo otprilike oznaceno kao Rule For Paratroopers,  zaista postoji, tada povlacim smajli.

 

Izvinjavam se na tonu, hteo sam da napisem da nisi dobro shvatila moj post jer nikako nisam iz te price da je zla Ukrajina pobedila i da je zbog toga ESC propao. Propao je mnogo ranije.

 

5 hours ago, Mama_mia said:

aa pa ti si znaci pisao o necemu sto desilo ranije, raniji copori u uniformi su glasali za razne ili samo jedan evovizijski pesmicak

 

- tjah a ja bukvalista pomislila ti pises o aktuelnoj evroviziji

..o kojoj zapravo i pises (jer pronasla sam golim okom nevidljivo slovo `i` (bold) sto znaci imamo i ranije ovaj mentalitet copora ali i ove godine...dakle to je ta uniformisanost glasanja zbog novca kao sto je objasnio Stil a nikako iz humanih razloga ili antagonizma prema agresoru.

 

Sve sam shvatila.

 

Tako je kako si napisala - sustina je da ranije nije bilo toliko drustvenih mreza, a i vise se cenio kvalitet pesme. Ne znam koliko pratis ESC, ali do neke 2010. su pobedjivale i bile u vrhu zaista kvalitetne pesme/hitovi na nivou ESC.

 

Sve sto ja govorim je da ne postoji pesma na ESC koja je bas toliko bolja od ostalih da ih bukvalno pomete na glasanju. E sad, problem je kad se dva meseca pre pocetka takmicenja krene sa marketingom, prestrojavanjem, kvotama na kladionicama i onda razne Nete, Sobrali, Jamale dobro prodju ne zbog utiska koji su ostavili nego zbog "poruke" koju su uspeli da prodaju.

 

To vise nije ocena pesme ni izvodjenja, to je guranje neke ideologije na racun muzickog festivala.

 

Link to comment
Share on other sites

Marija Šerifović je u svom vlogu izjavila da je za nju u velikom finalu najbolji bio predstavnik UK, kao i da pobednika treba da odlučuje ili isključivo žiri ili publika, te da se u skladu sa tim bira pesma i pravi strategija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, DameTime said:

Marija Šerifović je u svom vlogu izjavila da je za nju u velikom finalu najbolji bio predstavnik UK, kao i da pobednika treba da odlučuje ili isključivo žiri ili publika, te da se u skladu sa tim bira pesma i pravi strategija.

Pa dobro ona je pobedila na Evroviziji sa jednim modelom i sada je kao taj najpošteniji, a nije :).

Ako izuzmemo ovu evroviziju, koja je eksrem i ne može se uzeti kao reper, glasovi publike treba da amortizuje glasove žirija i suportono i to jeste najpoštenije.

Žiri je ipak samo mali broj nazovimo ih stučnjaka koji daju svoje mišljenje i nikako ne reprezentuju mišljenje publike iz te zemlje (što se uglavnom vidi kod Konstrakte), i naravno podložni su ranim manipulacijama, da ne pominjem pomićivanje i slično. Sa druge strane, mišljenje publike jeste, po meni, merodavnije, ali opet se može desiti da se masovno "komšijski" glasa, pa bi zbog broja učesnika iz istočne Evrope bilo pravo čudo da se evrovizija održi zapadno od Belina, ili bi bilo jako retko.

Zato smatram da je i glas publike i žirija izuetno potreban i ne treba isključivati ni jedan ni drugi.

Link to comment
Share on other sites

Nije to bas tacno, imajuci u vidu glasove publike generalno. Evo sad posle Ukrajine Moldavija ima najvise glasova, oni nisu nikada bili ni blizu da pobede. Ne vidi se da su istocne zemlje bolje u televotingu generalno i ne bi osvajale bez zirija.

 

2014, kada je uvedeno, u oba splita je dobila Austrija. 2015. je dobila Svedska sa zirijem, ali su bili treci kod publike. Prva je bila Italija, Il Volo, druga Rusija.

 

2016. je Dzamala pobedila, iako je bila druga i kod zirija i kod publike. Kod zirija je pobedila Australija (Dami Im), dok je kod publike pobedila Rusija (Lazarev). Inace, iako je ovo vidjeno kao generalno slab pobednik, bilo je dosta ujednaceno, i bilo je dosta pesama koje su i danas relativno popularne i u evrovizijskoj javnosti se smatraju za top pesme - You are the only one (Rusija), Sound of Silence (Australija), Love is a crime (Poli Genova, Bugarska, odlicna pesma), Jermenija Iveta Manuchan Love wave, Poljska sa Color of Your life Michal Szpak smatra se jednim od najboljih pevaca u poslednjih 10 godina i jednom od najboljih balada itd.

 

2017. je Portugal dobio i ziri i televote.

 

2018. dobija Neta, iako je ziri dobila Austrija sa Cezarom Sampsonom, odlicna balada. Neta je bila tek treca, dok je Eleni sa Kipra bila tek peta u ziriju, a njih dve su pocistile televote. Ovo je i najproblematicnija godina sa strane ziri/televote, mada mi ne smeta, jer zaista su bile neke pesme za ziri i dobro izvedene, a druge su bile moderne/tres i ne bas sjajno izvedene. Tako je recimo Ceska bila cetvrta na televote, a tek 15. u ziriju, ali tu je najveci problem bila Svedska, koja je imala bas krs pesmu (Dance you off, sa onim led ekranima, dobro je izgledala ali ono.. tanko), dobili su svega 21 poen od publike, dok su od zirija dobili 258 i bili drugi u jury vote.

 

2019. je najproblematicnija sa strane pobednika. Jury dobija Makedonija, koja je bila 12. u glasanju publike, Dankan koji je pobedio na kraju treci kod zirija, iza nezaobilazne Svedska koja je imala jos goru pesmu nego prosle godine (Jon Ludvig), Mahmud i Soldi cetvrti u ziriju, a treci u publici (iza Lorensa), a prva Norveska sa Spirit in the sky. Oni su potpuno orobljeni i ne znam zasto je ziri dao tako niske ocene, vokalno pevacica ima najcistiji pop glas koji se moze zamisliti, sasvim sigurno jedna od najboljih pevacica koje su bile u poslednjih 10 godina, pesma je i dan danas hitcina medju evrovizijskom publikom,a ziri ih je stavio na 18. mesto, sa svega 40 poena, dok im je publika dala 291, 30 vise od Holandije.

 

Maneskin prosle godine porobio, tu nema sta.

 

Znaci i ako je bilo problem sa zirijem, nisu ukljucene istocno-evropske zemlje i blokovi. Glavni problem zirija je Svedska, koja moze da posalje nekoga da sedne na binu i recituje nesto i bice u top 5 kod zirija.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Marija je to rekla zbog očigledne disproporcije u glasovima žirija i publike svake godine. Kako "stručni" žiri voli da sapliće Italijane koji prosto dominiraju otkako su se vratili u takmičenje; 2015. godine je pobedio bezlični Mans koji ni sam ne zna kako se tu našao, u odnosu na publiku koja im je dala najveći broj glasova ikada Il Volo je pokraden od strane žirija. Vokalno su bili superiorni a i pesmom. Zato sad Mansa nema nigde, pojavi se svake treće godine da nastupi na ESC. Baš me boli ta godina da kažem...

 

18 minutes ago, Brian Setzer said:

Ma da, tom logikom (ili žiri ili publika), Sam Remo decenijama ima skroz pogrešan koncept.

 

OK je Evrovizija, ja bi' jedino uveo obavezno, kakvo god, biranje nacionalnih predstavnika, a ne "komitetske" pesme.

 

Osim što je Sanremo miljama svetlosnih godina iznad Eurosonga, kako kvalitetom tako i organizacijom. Nek ESC iskontroliše žiri pa neka ostanu.

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je mnogo problematicnija 2019. I Mahmud, a pogotovo Keino. Veci pobednici od Holandije. Mans je postavio neke standarde nastupom ipak i generalno se to smatra za hit u poslednjih par godina, medju evrovizijskom publikom. Dzamala tu i tamo, nije dobila ni ziri ni televote, mada smatram da je od zirija dobila bas previse (i dalje ne vidim sta je zasluzilo takve ocene kod one pesme, televote je ok kao takav) i zbog toga pobedila Lazareva. Sto moze da bude jos jedna "politicka pobeda".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DameTime said:

Marija je to rekla zbog očigledne disproporcije u glasovima žirija i publike svake godine. Kako "stručni" žiri voli da sapliće Italijane koji prosto dominiraju otkako su se vratili u takmičenje; 2015. godine je pobedio bezlični Mans koji ni sam ne zna kako se tu našao, u odnosu na publiku koja im je dala najveći broj glasova ikada Il Volo je pokraden od strane žirija. Vokalno su bili superiorni a i pesmom. Zato sad Mansa nema nigde, pojavi se svake treće godine da nastupi na ESC. Baš me boli ta godina da kažem...

Pa Italijani se nikada ne ni vratili na Eurosong na nije promenjen način glasanja, Davno je bilo, pa su ljudi zaboravili, ogromna se frka digla oko načina glasanja i zbog "istočnog bloka", tolika da su neke stalne članice Eurovizije sa zapada već najavile povlaćenje sa takmičenja, Zbog toga je i uvedeno da se glasa u dva polufinala i da se glasovi dele 50-50 na žiri i publiku, upravo da bi se amortizovali glasovi određenih blokova. Na kraju krajeva tema je bila u određenim parlamentima, pa eto kako neka beznačajna stvar može da napravi veliku štetu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...