Jump to content

PDF Automoto sportovi - Predlozi, pitanja, zalbe


Borko

Recommended Posts

Idealno je otvoriti temu pre cetvrtka, kada su vec svi timovi na licu nesta i raspakovani. Ja obicno gadjam prethodni vikend ali ovaj put smo imali dve trke (F1 i Indi) plus sam ja imao obaveze u nedelju uvece i nisam stigao, a preko nedelje naprosto ne mogu.

 

Trebace mi puno pomoci ove godine oko otvaranja tema tako da se dogovorite ko ce od vas dvojice sad da radi pa nek onaj drugi uzme sledeci put kad bude ustrebalo.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

OK ja sutra palim na godisnji, vracam se u petak 29. Cuvajte mi forum ko zenicu oka svog. Forum koji ima ovakvu omladinu ne treba da strahuje za svoju buducnost. Radimo kao da ce 100 godina trajati F1 sezona, pripremajmo se kao da ce sutra biti Abudabi...

 

174060097_2068067529998775_4509111985706

  • Like 2
  • Love 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Pa to je znak - ako ustanes u cetvrtak i pogledas forum a nema otvorene teme... 😉

Probacu u sredu (sutra) popodne / predvece po mom vremenu da nesto napravim ali taj dan imam pregled kod ocnog, stavljace mi ono sranje u oci za sirenje zenica, posle mi bude tesko da gledam u ekran...

 

Mozda stignem danas ali tesko.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav društvo, treba mi pomoć. Ćerka (16g) i njeno društvo su počeli da prate F1. Kako i zašto, pojma nemam. Elem, danas me je pitala da zajedno gledamo kvalifikacije što sam joj ispunio. Ako bude sve kako treba gledaćemo i trku sutra. Problem je nastao kada je počela da mi postavlja pitanja a ja o F1 znam samo neke osnovne stvari. Dakle, pretpostavljate šta mi treba, link ka nekom uvodu u pravila F1 gde je sve objašnjeno i razloženo, poželjno na našem jeziku (srpskom-hrvatskom). Unapred hvala.

Link to comment
Share on other sites

On 7/23/2022 at 7:43 PM, Knipex said:

Pozdrav društvo, treba mi pomoć. Ćerka (16g) i njeno društvo su počeli da prate F1. Kako i zašto, pojma nemam. Elem, danas me je pitala da zajedno gledamo kvalifikacije što sam joj ispunio. Ako bude sve kako treba gledaćemo i trku sutra. Problem je nastao kada je počela da mi postavlja pitanja a ja o F1 znam samo neke osnovne stvari. Dakle, pretpostavljate šta mi treba, link ka nekom uvodu u pravila F1 gde je sve objašnjeno i razloženo, poželjno na našem jeziku (srpskom-hrvatskom). Unapred hvala.

 

Cestitke! Nadam se da ce i moja tako :) Ima vremena. 

 

Ne znam koliko znas i kakva pitanja je postavljala (to bi pomoglo kako bi odmah preskocili neke stvari koje znate). 

 

Ja cu krenuti od pocetka, mozda to vec znate, ali hajde. 

 

Dakle u F1 se vozaci takmice u bolidima koje im konstruise i proizvodi tim. Neki timovi su potpuno samostalni (sve sami proizvode - poput Ferrari-a i Mercedes-a) dok neki prave svoju sasiju a kupuju motor (npr. Williams, McLaren, RedBull...) dok imas i one timove koji kupuju i delove sasija i motore i uz to naprave i nesto svoje (npr. Haas, Aston Martin...). Logicno, oni timovi koji proizvode sve svoje su bogatiji timovi i samim tim imaju bolji bolid. Dok recimo gume proizvodi samo Pirelli i on pravi gume razlicite tvrdoce i na svaku trku donese 3+2 razlicita tipa (raspoznaju se po onoj liniji u boji na bocnom zidu - bele su najtvrdje, potom zute, pa crvene koje su najmekse ali se i najbrze trose i krace traju; postoje jos i gume za vlazno vreme - zelene za srednje vlaznu stazu i plave - za potpuno mokru stazu). 

 

Svaki tim ima 2 vozaca, a kako je trenutno 10 timova u F1, imamo 20 vozaca. Vozaci skupljaju poene plasmanom u trci (postoje 2 formata trka, pa cu o poenima kasnije). Ti poeni koje sakupe, doprinose ukupnim poenima tima. Dakle ako su 2 vozaca cele sezone vozila za isti tim, zbir njihovih poena je broj poena njihovog tima. Kao sto se vozaci bore za sampionsku titulu (ko ima najvise poena na kraju sezone) tako se i timovi bore za sampionsku titulu u kategoriji konstruktora (malo bezveze naziv jer kao sto sam rekao sada postoje timovi koji maltene kao LEGO kockice sklapaju svoj bolid od delova koje su kupili). 

 

Svake sezone se definise kalendar takmicenja. Ove sezone imamo 22 trkacka vikenda - to od nedavno ne znaci da imamo 22 trke, imamo ih vise, jer neki trkacki vikendi imaju drugaciji format. U principu imamo 22 glavne trke. 

 

Trkacki vikend ima 2 moguca formata: 

1. Petkom postoje dva "slobodna treninga" u kojima vozaci imaju zadatak da isprobavaju razlicita podesavanja svojih bolida, i da ih pripreme kako za kvalifikacije tako i za trku. Subotom se vozi jos jedan, treci slobodni trening koji je posebno zanimljiv jer obicno u jednom delu tog treninga vozaci isprobaju svoj bolid sa podesavanjima za kvalifikacije (kako bi izvezli sto brzi krug). Potom, posle pauze, slede kvalifikacije koje odredjuju (ako zanemarimo kazne) ko sa koje pozicije startuje u trci u nedelju. One se sastoje iz 3 dela, u prvom tzv. Q1 ucestvuju svi vozaci. Mere im se vremena po krugu i gleda se najbolji krug koji su imali. Po tome se rangiraju. Najsporijih 5 ispada iz daljeg takmicenja u kvalifikacijama. Posle krace pauze nastavljaju se kvalifikacije, Q2, u kojima ucestvuje 15 vozaca i opet najlosijih 5 ispada iz daljeg nadmetanja. Ovih 10 koji su ispali, imaju slobodu da izaberu koji tip guma ce koristiti za trku. Prvih 10 moraju da voze na onom setu na kom su ostvarili najbolje vreme - a to su obicno crvene, najmekse, najbrze i koje najkrace traju. Nekada je bolje biti na 11. poziciji u kvalifikacijama i imati slobodu izbora nego biti 10. i morati da startujes na mekanim gumama (i ranije otici na zamenu) (<== izbirsano, ovo je vazilo ranije, ne sada, menjaju se pravila). U finalnom delu kvalifikacija, Q3, vozaci se bore za Pole Position, iliti pol poziciju, prvu strartnu poziciju na trci. U danasnje vreme, tokom sezone, nemamo vise od 4-5 razlicitih osvajaca pol pozicije :) Pol pozicija je na nekim stazama toliko bitna, npr. na onima gde se tesko obilazi, poput Monaka, Madjarske, da prakticno znaci pola pobede. U nedelju, imamo ono glavno - trku. Broj krugova koji ce se voziti zavisi od duzine staze. Broj krugova se odredjuje tako da ukupno vozac predje preko 300km u trci. Uz to postoji i vremensko ogranicenje koliko trka moze da traje, sto nekada igra ulogu kad su jako losi uslovi, kad je kisa, pa trka po broju krugova bude i kraca. 

2. Drugi format je novina. Takodje vikend pocinje slobodnim treningom prepodne, ali umesto drugog slobodnog treninga poslepodne, vozaci imaju kvalifikacije za tzv. Sprint trku koja se vozi u subotu. Najpre u subotu imaju jos jedan slobodni trening a onda poslepodne tu Spring trku. Ona bude duga kao 1/3 nedeljne (glavne) trke. Redosled u kom zavrse sprint trku odredjuje poziciju na startu za nedeljnu (glavnu) trku. I onda nedeljom, standardno imamo trku. Razlog zasto je ovo uvedeno (prosle godine) jeste da eksperimentisu malo jer su obicno najuzbudljiviji momenti ti pocetni u trci kada su svi blizu jedni drugima. 

 

S obzirom na ova dva formata trka, bodovanje je sledece: 

U glavnoj trci imamo 10 osvajaca poena, pobednik osvaja 25, drugoplasirani 18, treceplasirani 15, zatim dalje poeni idu 12, 10, 8, 6, 4, 2, 1. Vazno je znati da se u istoriji F1 sistem bodovanja menjao (postojalo je vreme kada je samo 6 vozaca osvajalo poena a ucestvovalo je i daleko vise od 20 vozaca). U Sprint trci poeni se takodje osvajaju, ali samo prvih 8, po sistemu 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 poen. U glavnoj trci se dodeljuje i bonus poen za vozaca koji je imao najbrzi krug u trci, ali samo pod uslovom da je zavrsio u top10 plasiranih na kraju trke (ako nije, ne dodeljuje se nikom - ovo je uvedeno da ne bi oni losiji vozaci pred kraj trke stavljali nove gume i jurili taj jedan poen). 

 

Vozaci u trci, ukoliko nema kise, moraju da iskoriste barem 2 razlicita tipa guma (meke, srednje, tvrde). Sto znaci da ce barem jednom morati u boks na zamenu. U danasnje vreme nema dolivanja goriva, a to se nekada radilo. Kad se uzme to u obzir, veoma je vazno dobro isplanirati trku. Zato su jako bitni oni podaci koje prikupe u slobodnim treninzima - koliko brzi mogu biti na kom tipu guma, i koliko one mogu da traju. Tada tzv. glavni trkacki inzenjer i tim oko njega (stratezi) kao i sam vozac, spremaju strategiju za trku - na kom setu stratuju, kada ocekuju da odu u boks na zamenu i da li ici jednom ili vise puta (ako ides vise puta mozes biti agresivniji u voznji i brze voziti i brze trositi gume - ali ces izgubiti vreme u boksu na zameni). Za ovo se rade ozbiljne simulacije trke, a vazno je u tim simulacijama videti i gde ces izaci, u koju guzvu, ako odes u bok u odredjeno vreme. Prakticno simuliraju trku i za ostale vozace i timove u skladu sa njihovom prikazanom brzinom na treninzima. I naravno, nikada ne bude kao sto je simulirano :) zato je vazno donositi dobre odluke u samoj trci. Meni je ta strateska komponenta jedna od vecih drazi gledanja trka Formule 1 a mnogi laici to ne znaju i ne kapiraju... Zato je tim toliko vazan u formuli 1. Ferrari recimo, u poslednje vreme zna da bude veoma brz (napravili su odlican bolid i motor) ali lose odluke cesto donose u samoj trci. 

 

 

Toliko u ovom delu. Pisacu ti kasnije jos neke stvari a ti nam reci sta te interesuje :D 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kume, slabo pratis, treba i tebi jedan podsetnik 😛

Naime sad je i Monako u standarnom formatu (kao i Assen u Moto GP), nema vise cetvrtka.

Takodje vise prvih 10 u kvalifikacijama nisu ograniceni u izboru gumu, mogu slobodno birati sta zele za start trke kao i ostali.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...