Jump to content

Oriental Spirit


Lobotomija

Recommended Posts

Može i klasični Oriental, poput Fayrouz, alternativni kao Natacha Atlas, Saharaoui kao Tinariwen ili Gaada Diwane de Bechar, dakle - sve. Možemo i proširiti na Paki, Hindi etc., so, no rules of engagement. :classic_smile:

 

 

Edited by Barracuda
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ironside said:

Nusrat Fateh Ali Khan! On je za Qawwali bio ono što je Ravi Shankar bio za Raga. Velikan.

Negdje mi je u sjecanju ostalo da je iz porodice koja se generacijama bavi Qawwali muzikom. Oko 500-600 god unazad. 

Sad vise nisam siguran odakle mi taj podatak, mozda je samo 'urbana legenda' 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ne sam Safete said:

Negdje mi je u sjecanju ostalo da je iz porodice koja se generacijama bavi Qawwali muzikom. Oko 500-600 god unazad. 

Sad vise nisam siguran odakle mi taj podatak, mozda je samo 'urbana legenda' 

 

Mislim da je to točan podatak, možda iz onog četverodijelnog dokumentarca o sufijskoj glazbi otprije nekih 15-16 godina. Počinje upravo s Nusrat Fateh Ali Khanom u Pakistanu, a završava u Fezu u Maroku.

Link to comment
Share on other sites

Pored Rabih Abou Khalila, Omar Faruk Tekbilek je jedan od mojih omiljenih arapskih autora. Nije baš hardcore sufi kao Sabri Brothers, ali ima neku komercijalniju liričnu notu koja ga čini savršenim za opuštanje i floating stanja. U principu svi su mu albumi izvanredni ali posebno preporucujem Whirling i Mystical Garden. Hasret je sa Mystical Gardena i u potpunosti dočarava naziv albuma.

 

 

Edited by Akiro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U beogradu se predstavio svojevremeno sa svojim fado eksperimentom Em Portugues, što me nakon dugog iščekivanja da ga jednom vidim i uživo, nije baš srušilo sa nogu (verovatno zato što se i ne primam baš na fado). Ali ostaju njegovi stariji albumi, pre svih Blue Camel u redovnom repertoaru slušanja.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iako osobno naginjem jazzu, pa tako i jazziranom orijentu, evo jedan od konzervativnijih (uvjetno rečeno :classic_laugh:) radova iranskog muzičara, producenta, konceptualista, jednom rječju - umjetnika - Ashkana Kooshanejada, poznatijeg kao Ash Koosha.

Enjoy.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Libanonski, posebice beirutski izgovor je najljepši arapski koji ćete ikada čuti. Čist, bez karakterističnog roktanja, s jasnim vokalima, čak malo podsjeća na Ivrit.

Stoga, ponovo moja omiljena Yasmine Hamdan uz slike Beiruta kakav je nekad bio.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Gvozdentm :classic_tongue:

 

Otišlo na PL, merci beaucoup. :classic_smile:

 

Saharaoui (sah'raui) je jako razvijen, melodičan i elementarno vedar stil koji, kao što ime kaže, obuhvata muziku iz saharskog i subsaharskog područja. Ogromno prostranstvo a muzički negde liči, od Maroka do Sudana, od Egipta do Malija. Ovo je alžirski:

 

 

Ko razume nešto arapskog, može primetiti koliko je tamo dijalekt različit u odnosu na druge arapske zemlje. Toga, doduše u manjoj izraženosti, ima i u druge dve magrebske zemlje, Tunisu i Maroku. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Lobotomija changed the title to Oriental Spirit

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...