Jump to content

Radna kultura po svetu - (ne)humana neminovnost?


vilhelmina

Recommended Posts

4 hours ago, LjubavPremaMolu said:

 

Bez obzira na prirodu posla i na okolnosti, u Nemačkoj se NE SME raditi više od 60 sati nedeljno. U Francuskoj postoji i dodatno ograničenje: u jednom danu se ne sme raditi više od 10 sati.

Dobro, Francuska baš nije dobar primer, njima npr. u ugovoru piše isto 40 sati, ali efektivno ehm video sam i doživeo, crnče bauštelci a državna služba kuku i ajme kao Srbija.

Ti jesi nekada radio više, ali ako pričaš o DE ili nekoj drugoj zapadnoj zemlji je vaša sreća što vas nisu navatali. Inače bi vaši poslodavci jako skupo platili to 'poštovanje rokova'.

Proveri šta danskim astrofizičarima koji prate sletanje na mars piše u ugovoru ako možeš, mada svaka čast ako tako nešto iskopaš. Međutim, opet ponavljam, naravno da oni ili neki drugi nekada moraju raditi prekovremeno, ali ne 60+ sigurno, i ako rade ponekad prekovremeno, naravno da su za to dodatno plaćeni.

 

Ne razumem 'Nitko ne može određivati min i max'. Pa to je određeno u verovatno sve i jednoj zemlji sveta. Ja sam dao fokus zapadnim zemljama jer se ti zakonski određeni min i max u tim zemljama moraju poštovati.

 

Ja nisam bauštelac ili vozač kamiona kome je određeno da mora na odmor svakih 8 sati, već arhitekt, sam svoj gazda i meni nitko neće određivati koliko ja smijem raditi ili ne. Nema tog nacionalnog ili EU zakona ili propisa iznad mene. Ja sam svoj gazda i ja određujem propise.

 

3 hours ago, vilhelmina said:

 

 

Momci, postoji EU direktiva po kojoj se ne moze raditi vise od 48 sati nedeljno, ukljucujuci i prekovremeni rad, doduse sve to u referentnom periodu od 4 meseca. Ako posao zahteva moze se pojedinim sedmicama raditi i duze, ali opet uz neka ogranicenja. U okviru svakih 24 sata mora se zaposlenom obezbediti najmanje 11 sati neprekinutog odmora, u okviru svake sedmice najmanje 24 sata neprekinutog odmora, u okviru godine dana najmanje 4 sedmice godisnjeg odmora, koji mora da se "odradi", ne moze se uzeti u parama. Pa onda odredbe vezane za nocni rad itd itd itd.

To je polazna osnova, tacnije minimum koje svi poslodavci u svim EU zemljama moraju da ispune. Moze vise od toga, ali ne moze manje. Vazi i za privatni sektor, ne samo za javni.

 

 

Ibid.

Edited by ironside
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Eto u Cali, da ne kazem US, vazi pravilo da kada si Salary onda se smatra da reasonable over-hours radis kao ukljucene u platu. Medjutim, to se, ili svede na uzajamni dogovor sa kompanijom, da kad ima posla odradis posao i za to vreme, ili dobijes dane, sto je bolje, ili ti plate po 1.5 scali. Moze se nakupiti tu dosta dana. Sto je jos vaznije, ako si ti flexibilan sa radnim vremenom i kompanija je. Niko ti nece praviti porbleme, ako se javis i dodjes na posao u 12, umesto u 8-9, ali ostajes kad ima posla. To naravno vazi samo za ne sindikalna zanimanja, posto male duse traze da im se plati svaki minut, ali kad oni treba nesto svoje da daju, onda se pozivaju na opis radnog mesta. Verovatno je sada jasno sto mrzim kad radim pod mafijom.

Na pocetku sam jasno napisao da to vazi samo za Cali i molim da se to uzme u obzir, kad pocne rasprava kako je to u drugim drzavama, zemljama.

:capone:

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ironside said:

 

Ja nisam bauštelac ili vozač kamiona kome je određeno da mora na odmor svakih 8 sati, već arhitekt, sam svoj gazda i meni nitko neće određivati koliko ja smijem raditi ili ne. Nema tog nacionalnog ili EU zakona ili propisa iznad mene. Ja sam svoj gazda i ja određujem propise.

 

 

Ibid.

 

Ti mozes raditi koliko hoces, jer si privatnik, a moze i onaj baustelac, iako to nije. Samo ce on u slucaju da zeli da radi vise morati da pronadje drugog poslodavca. Naime, nije njemu zabranjeno da radi i zaradi, nego je poslodavcima zabranjeno da od zaposlenih zahtevaju vise od onog sto propisuje EU direktiva.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, LjubavPremaMolu said:

 

Hmh, nemojomo preterivati. 0 sata rada neće sigurno maksimirati produktivnost. Mi diskutujemo o optimumu.

 

😄 Naravno, nisam mislila da moram da napisem da se desava posle odredjenog broja sati, sto koliko znam nije ni blizu 8 sati dnevno. 

https://www.businessinsider.com/8-hour-workday-may-be-5-hours-too-long-research-suggests-2017-9

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Zato sto sam ljubomorna na vas sto imate tako mnogo 😪

 

 

Cekaj, ja sam bio ozbiljan. Ne vidim sta to imamo i zbog cega bi to bio razlog ljubomore?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Sta bi trebalo da ti objasnjavam tacno? Da vecina ljudi zivi na kreditima, radi po 9 sati dnevno, putuje sa posla na posao po 1 - 2... ? 

Zbog cega ti mislis da samo ti to vidis? To ti je i DJ rekao, a i ja vise puta. Ne moras da nam objasnjavas da je krec beo, to svi znaju. Koju si ljubomoru pominjala, to mi je jos nejasno. 

Da li je iko ovde rekao da nema kredite, ili da ih ima? To bi cak bile i privatne stvari o  kojima stvarno ne treba ovde raspravljati. Daj da se izdignemo iz micro-managementa, gde brojimo ko koliko macica podavio i diskutujemo o stvarnim globalnim problemima. 

Kredit je danasnja neophodnost, za sve. I bogatiji uzimaju kredite, posto im je to jeftinije. Ja licno ne vidim nista lose u kreditu, kao sto postujem i misljenje onih koji misle da su krediti pljacka.

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, LjubavPremaMolu said:

Nije. Kako zakonski minimum, postoji i zakonski maksimum. Mislim da se to svuda na Zapadu mota manje više oko 60 sati. 80 sati se nigde ne sme raditi koliko ja znam. Možda USA.

Razlozi su upravo humani. A toliki rad stvarno teško da podiže produktivnost, ako mene pitaš 😕

Ti pricas o poslovima koji su merljivi satnicom, i sa pozicije zaposlenog. Sve to stoji i da se pisu ugovori sa 40 sati, medjutim poenta je da se posao zavrsi, a ne koliko je tebi potrebno da ga zavrsis. Nece tebi poslodavac traziti da radis vise sati, nego da brze zavrsis postavljene ciljeve.

To je ono sto je Vili pomenula da odnese posao kuci. 

Imas radnika A i B, obojica su dobili isti zadatak, da napisu service manual za nova dva TVa .... Osoba A dodje sutra dan sa gotovim uputstvom, osoba B to radi nedelju dan. osoba B radi 8 sati dnevno.

Ko je produktivniji i ko ce imati sigurniji posao? I bolje placen. I ko je produktivniji?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ironside said:

 

Ja nisam bauštelac ili vozač kamiona kome je određeno da mora na odmor svakih 8 sati, već arhitekt, sam svoj gazda i meni nitko neće određivati koliko ja smijem raditi ili ne. Nema tog nacionalnog ili EU zakona ili propisa iznad mene. Ja sam svoj gazda i ja određujem propise.

 

Pa ja uopšte ne pričam o tebi, samostalniku/vlasniku firme, nego o radnicima pod ugovorom, tj. bruto platišama. Ja stvarno ne shvatam kako je moguće da to nisi shvatio??

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Angelia said:

Imas radnika A i B, obojica su dobili isti zadatak, da napisu service manual za nova dva TVa .... Osoba A dodje sutra dan sa gotovim uputstvom, osoba B to radi nedelju dan. osoba B radi 8 sati dnevno.

Ko je produktivniji i ko ce imati sigurniji posao? I bolje placen. I ko je produktivniji?

 

Ja sad vec dosta dugo radim u maloj firmi, nas je ukupno 5 ukljucujuci gazdu (mi smo kao "centrala"), + jos troje na drugoj lokaciji. I tu se radi prilicno fleksibilno, bitno je da je posao uradjen o roku, nekad gulimo bas zestoko prekovremeno (i donosimo posao kuci) nekad hvatamo zjale kako kad kakva tura naidje. Naravno da postoji razumevanje da je priroda posla takva i niti se gazda buni kad nas placa a mi nedelju dana nista pametno ne uradimo sto firmi donosi zaradu (dobro, uvek ima neke sitnice da se radi, odrzavanje, kakva zaostala papirologija, i tome slicno) niti se mi bunimo kada radimo od 8 ujutro do 9 uvece kada tako naidje. Bonus na kraju godine zavisi od toga kako je firma poslovala, ako smo u vecem plusu bonus je veci. Relaksirana je situacija sa slobodnim danima i godisnjim odmorima, svi znaju da ne traze kad je frka na poslu, i da ce dobiti svaki put kad im zaista treba. U takvoj atmosferi nije problem da zalegnes na rudu kada mora jer znas zbog cega to radis.

 

No, pre toga sam radio contract u jednom gigantu™ (neka ostane neimenovan) u timu nas 11 + lead koji odgovara sefu odeljenja. I dodjem ja na posao, prvih par dana ono upoznavanje uhodavanje, i tu mi da lead da odradim nesto. Ja zavrsim za dva dana, nisam se nesto ni lomio nego stvarno nije bilo za duze od toga, on se kao iznenadi, da mi opet nesto drugo. Ja ponovo vratim gotovo za par dana, on mi kaze "ja sam mislio da ce te ovo drzati zauzetim barem dve nedelje!". Tu on mene ubaci u masinu zajedno sa ostalima, i ja ponovo zavrsim svoje relativno brzo, a ovaj me skloni u stranu i diskretno mi kaze: "Hajde sad par dana se zabavljaj necim ali da izgleda sa strane da si zauzet; i ubuduce uspori malo, suvise brzo radis, you make the rest of us look bad!"

U toj firmi su postojala odeljenja koja su krvnicki radila, ali tamo su bili sve "regularno" zaposleni, sa debelo sestocifrenim platama i bogznakakvim benefitima, no firma je u jednom momentu turila u excel i izracunala da im se vise isplati da to srezu do maksimuma i outsourcuju sve za Indiju. E sad, posto je kvalitet posla koji su Indijci zavrsavali bio jeziv, nakon nekog vremena pocnu da zaposljavaju na contract - za mnogo manje pare nego "redovne" i bez benefita naravno, no opet vise nego sto placaju Indijce cisto da rade QA i da ispravljaju brljotine koje su ovi napravili.

 

I jebiga, ovako im se vratilo - "nemoj tako brzo da radis". Koliko para toliko muzike.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Angelia said:

Ti pricas o poslovima koji su merljivi satnicom, i sa pozicije zaposlenog. Sve to stoji i da se pisu ugovori sa 40 sati, medjutim poenta je da se posao zavrsi, a ne koliko je tebi potrebno da ga zavrsis. Nece tebi poslodavac traziti da radis vise sati, nego da brze zavrsis postavljene ciljeve.

To je ono sto je Vili pomenula da odnese posao kuci. 

Imas radnika A i B, obojica su dobili isti zadatak, da napisu service manual za nova dva TVa .... Osoba A dodje sutra dan sa gotovim uputstvom, osoba B to radi nedelju dan. osoba B radi 8 sati dnevno.

Ko je produktivniji i ko ce imati sigurniji posao? I bolje placen. I ko je produktivniji?

 

Poslodavac ako je pametan će to primetiti i povećati osobi A platu i imati u vidu u budućnosti efektivnost osobe A tako da će osoba A kasnije brže napredovati.

Nisam shvatio tvoju  poentu iskreno, izvini došao iz kafane popio tri piva.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

 

Pa ja uopšte ne pričam o tebi, samostalniku/vlasniku firme, nego o radnicima pod ugovorom, tj. bruto platišama. Ja stvarno ne shvatam kako je moguće da to nisi shvatio??

 

Ti me se ne tiču.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Zbog cega ti mislis da samo ti to vidis? To ti je i DJ rekao, a i ja vise puta. Ne moras da nam objasnjavas da je krec beo, to svi znaju. Koju si ljubomoru pominjala, to mi je jos nejasno. 

Da li je iko ovde rekao da nema kredite, ili da ih ima? To bi cak bile i privatne stvari o  kojima stvarno ne treba ovde raspravljati. Daj da se izdignemo iz micro-managementa, gde brojimo ko koliko macica podavio i diskutujemo o stvarnim globalnim problemima. 

Kredit je danasnja neophodnost, za sve. I bogatiji uzimaju kredite, posto im je to jeftinije. Ja licno ne vidim nista lose u kreditu, kao sto postujem i misljenje onih koji misle da su krediti pljacka.

.

 

Mrde bilo bi dobro da ne shatas diskusiju toliko licno, jer ni u jednom momentu nisam tvoj profil obradjivala, govorim generalno, a onda ti upadnes nekom za mene nejasnom i glupom doskocicom i onda krenes ovakvo drvlje i kamenje. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

 

Poslodavac ako je pametan će to primetiti i povećati osobi A platu i imati u vidu u budućnosti efektivnost osobe A tako da će osoba A kasnije brže napredovati.

Nisam shvatio tvoju  poentu iskreno, izvini došao iz kafane popio tri piva.

:classic_biggrin: To je za pivo. Poenta je bila da ljudi rade vise od 8 sati pa su i produktivniji, zato sto odredjeni poslovi nisu vezani satnicom, nego je output koji stvaraju veci.

Tako je i konkurencija veca - pa posto ce osoba A brze napredovati i imati bolju platu, onda ce osoba B morati da promeni nacin rada i da posao odnese kuci.

 

Recimo imam prijatelja koji je agent nekretnina, radi covek barem 6 dana nedeljno, ima dvoje malih klinaca, drugo je tek rodjeno - zamisli da njemu kazemo da nije humano koliko radi :classic_smile:

 

evo nadjoh ovo na googlu:

However, about on third of Americans work longer than the standard 40-hour-week, and the higher you move up the career ladder, the more you are expected to work.

If you’re used to European holiday times, American holiday schemes may come as a nasty surprise. Most new employees receive just one or two weeks paid holiday per year, which is less than in any other industrial nation except Japan. As you continue working, your holidays are increased by one or two days every year, so it can take up to 10 years until you get four weeks of vacation per year. According to a UN study, the average American works some 250 hours more than a British worker, and 500 more than a German one.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Radoye said:

 

"Hajde sad par dana se zabavljaj necim ali da izgleda sa strane da si zauzet; i ubuduce uspori malo, suvise brzo radis, you make the rest of us look bad!"
 

To su te firme sa sarenim grafikonima i korporativnim pristupom, u proseku svi treba da budu jednako losi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

:classic_biggrin: To je za pivo. Poenta je bila da ljudi rade vise od 8 sati pa su i produktivniji, zato sto odredjeni poslovi nisu vezani satnicom, nego je output koji stvaraju veci.

Tako je i konkurencija veca - pa posto ce osoba A brze napredovati i imati bolju platu, onda ce osoba B morati da promeni nacin rada i da posao odnese kuci.

 

Recimo imam prijatelja koji je agent nekretnina, radi covek barem 6 dana nedeljno, ima dvoje malih klinaca, drugo je tek rodjeno - zamisli da njemu kazemo da nije humano koliko radi :classic_smile:

 

evo nadjoh ovo na googlu:

However, about on third of Americans work longer than the standard 40-hour-week, and the higher you move up the career ladder, the more you are expected to work.

If you’re used to European holiday times, American holiday schemes may come as a nasty surprise. Most new employees receive just one or two weeks paid holiday per year, which is less than in any other industrial nation except Japan. As you continue working, your holidays are increased by one or two days every year, so it can take up to 10 years until you get four weeks of vacation per year. According to a UN study, the average American works some 250 hours more than a British worker, and 500 more than a German one.

 

Da u pravu si, time otvaramo jednu sasvim novu temu, ali ja iskreno nisam dovoljno kompetentan za nju, ali rado bih iščitao ako ima neko nešto pametno da kaže. Psihologija tu igra veliku ulogu. Niko ne tera osobu B da posao nosi kući, ali ga to onda praktički osuđuje na stagniranje. e sad, ako ta osoba B može sebi da kaže: "ne zanima me napredak u karijeri, zarađujem dovoljno" - tim bolje za njega. U glavnom se dešava međutim, kao što si izguglala, da se posao nosi kući.

Diskutovao bih rado o tome kao što rekoh, ali nemam ni znanja ni kompetencije za to, žao mi je.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Angelia said:

Ti pricas o poslovima koji su merljivi satnicom, i sa pozicije zaposlenog. Sve to stoji i da se pisu ugovori sa 40 sati, medjutim poenta je da se posao zavrsi, a ne koliko je tebi potrebno da ga zavrsis. Nece tebi poslodavac traziti da radis vise sati, nego da brze zavrsis postavljene ciljeve.

To je ono sto je Vili pomenula da odnese posao kuci. 

Imas radnika A i B, obojica su dobili isti zadatak, da napisu service manual za nova dva TVa .... Osoba A dodje sutra dan sa gotovim uputstvom, osoba B to radi nedelju dan. osoba B radi 8 sati dnevno.

Ko je produktivniji i ko ce imati sigurniji posao? I bolje placen. I ko je produktivniji?

 

Kamo srece da je ovako kako kazes, ali nije. Moje kolege i ja radimo nominalno 39 sati nedeljno i nemamo pravo na prekovremeno. Umesto toga imamo flex i ja sad mogu ove sate da upisem i da kasnije nekom prilikom uzmem slobodno. Sve je na poverenje, ne registrujemo odlazak i dolazak, ali svaka od nas ima jasno definisanu grupu klijenata oko kojih mora da zavrsi posao. Posto se radi o ljudima, obim posla moze znatno da varira i sve je to lepo zamisljeno. Ali sta biva? Posao nikad ne prestaje, stalno dolazi novi, i nema sanse da upotrebis te sakupljene flex sate. Na kraju sam i prestala da ih pisem. Kad nosim posao kuci, to radim za dzaba. Tako radi i deo mojih koleginica, obicno one koje nemaju sitnu decu. One koje ih imaju, cesce ostaju uvece na poslu, onih dana kad muzevi preuzmu klince. E, ali ima i treca grupa, ona sto je stalno u zaostatku, ali cudo jedno kako takve znaju da izvedu da ispadne da je to zato sto one imaju straaasno mnogo posla, pa ne stizu. I onda se to rasporedi nama koje stizemo. A posle svi zajedno idemo u ispovedaonicu i na teambuildning. Nema ni kazne za lenstine, ni nagrade za vredne pcelice. Taman posla da razbijamo tim, kad smo ga vec onako lepo izgradili :classic_biggrin:.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, LjubavPremaMolu said:

 

Da u pravu si, time otvaramo jednu sasvim novu temu, ali ja iskreno nisam dovoljno kompetentan za nju, ali rado bih iščitao ako ima neko nešto pametno da kaže. Psihologija tu igra veliku ulogu. Niko ne tera osobu B da posao nosi kući, ali ga to onda praktički osuđuje na stagniranje. e sad, ako ta osoba B može sebi da kaže: "ne zanima me napredak u karijeri, zarađujem dovoljno" - tim bolje za njega. U glavnom se dešava međutim, kao što si izguglala, da se posao nosi kući.

Diskutovao bih rado o tome kao što rekoh, ali nemam ni znanja ni kompetencije za to, žao mi je.

Nisam planirala da otvaram novu temu, nego da prokomentarisem tvoje obzervacije o koliko je to humano kad se radi vise od 40 sati nedeljno. Tu se uopste ne radi o tome da te je poslodavac porobio pa ti naredio da radis 12 sati. Naravno i US ima to ogranicenje o 48 sati nedeljno, ali kad bi to pomenuo onim mravima na Wall St mislili bi da si lud :classic_biggrin:

U SR vecina gledaju na rad kao nuzno zlo, i cesto se prica o 8 casovnoj satnici, kako treba da imas vremena za ovo i ono.

Dok je recimo u US potpuno drugacije, radi se o "izboru karijere" i svima je jasno da ako hoces da budes uspesan moras da radis dosta jer je konkurencija ostra. Oni koji hoce da rade 8 sati biraju takve poslove, koji ne zahtevaju vise rada.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vilhelmina said:

 

Kamo srece da je ovako kako kazes, ali nije. Moje kolege i ja radimo nominalno 39 sati nedeljno i nemamo pravo na prekovremeno. Umesto toga imamo flex i ja sad mogu ove sate da upisem i da kasnije nekom prilikom uzmem slobodno. Sve je na poverenje, ne registrujemo odlazak i dolazak, ali svaka od nas ima jasno definisanu grupu klijenata oko kojih mora da zavrsi posao. Posto se radi o ljudima, obim posla moze znatno da varira i sve je to lepo zamisljeno. Ali sta biva? Posao nikad ne prestaje, stalno dolazi novi, i nema sanse da upotrebis te sakupljene flex sate. Na kraju sam i prestala da ih pisem. Kad nosim posao kuci, to radim za dzaba. Tako radi i deo mojih koleginica, obicno one koje nemaju sitnu decu. One koje ih imaju, cesce ostaju uvece na poslu, onih dana kad muzevi preuzmu klince. E, ali ima i treca grupa, ona sto je stalno u zaostatku, ali cudo jedno kako takve znaju da izvedu da ispadne da je to zato sto one imaju straaasno mnogo posla, pa ne stizu. I onda se to rasporedi nama koje stizemo. A posle svi zajedno idemo u ispovedaonicu i na teambuildning. Nema ni kazne za lenstine, ni nagrade za vredne pcelice. Taman posla da razbijamo tim, kad smo ga vec onako lepo izgradili :classic_biggrin:.

 

Vilhelmina, samo si još jedan živ primer onih koji iz nekih razloga nose posao kući i rade za džabe. Možeš li makar pokušati da na svom primeru objasniš taj fenomen. Zašto to radiš? Zašto ne možeš, pre svega sebi, a onda i poslodavcu da kažeš: "ljudi, nisam stigla - ne stižem vremenski".

 

P.S. Nisi jedina, ja ću, ne danas, pokušati da to objasnim iz mog ugla.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Nisam planirala da otvaram novu temu, nego da prokomentarisem tvoje obzervacije o koliko je to humano kad se radi vise od 40 sati nedeljno. Tu se uopste ne radi o tome da te je poslodavac porobio pa ti naredio da radis 12 sati. Naravno i US ima to ogranicenje o 48 sati nedeljno, ali kad bi to pomenuo onim mravima na Wall St mislili bi da si lud :classic_biggrin:

U SR vecina gledaju na rad kao nuzno zlo, i cesto se prica o 8 casovnoj satnici, kako treba da imas vremena za ovo i ono.

Dok je recimo u US potpuno drugacije, radi se o "izboru karijere" i svima je jasno da ako hoces da budes uspesan moras da radis dosta jer je konkurencija ostra. Oni koji hoce da rade 8 sati biraju takve poslove, koji ne zahtevaju vise rada.

 

Ja nisam ništa rekao u suprotnosti sa tvojom tezom. Ja ne želim više da napredujem, zarađujem dovoljno, a pak MORAM da radim 40 sati, iako bih rado radio 37,5.

To je jedina stvar što mene muči Angelia.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...