Jump to content

Strip


sreta-steta

Recommended Posts

Ne znam da li je bilo na starom, ali valjalo bi da bude ovde. Meni je jako zanimljiva tema prvo zato sto aktivno citam stripove vec 35 godina i drugo zato sto je vrlo licna. 

Elem, pocetak kao i kod vecine: svake subote na trafiku i kupovina Lunovog Magnusa (ne uvek) i Zlatne serije (uvek). Jako brzo se pretvorilo u to da citam sta stignem, tako da naprimer mogu svoje odrastanje da pratim preko razumevanja Alan Forda i Max Magnusa. Kada sam bilo mladji od 10 bili su mi skroz nerazumljivi, ali sam ih ipak kupovao, 15 - 20: smesni; 20+ urnebesni; 

Nisam bio ljubitelj Zabavnika i kupovao sam ga jedino zbog Zivot pise drame i ako je u sredini Komanca ili neki slican Hermannov junak. Od ostalih Stripoteku slabo, Gigant - redovno, bilo je tu kojecega... 

Zanimljive stvari koje su mi vezane za strip: sa 15 sam uzeo celu svoju kolekciju i sa drugarom otisao na Zelenjak kod onog tipa, mislim da se zvao Lun i prodao. Uzeli smo pare, otisli na poker i sve izgubili za 15minuta (posle smo isli na neki rodjendan i dosli 2h pre svih). To me je do te mere nerviralo da sam kasnije (od 16 pa do 20 recimo) kupio sve stripove iz detinjstva koje sam zeleo da imam ili sam imao. Druga stvar je bila relativno skoro... klincima iz zgrade sam dao dosta stripova koje sam imao, a medju njima je bilo i onih bas vrednih. I preselim se, deca, druga zemlja blabla i zaboravim na to skroz. Uglavnom dolazim kod keve i silazi klinac sa cetvrtog koji vise i nije klinac. Nosi tih 10ak stripova i kaze bio sam na sajmu knjiga, video koliko to kosta i morao sam da ti vratim. Eto jos ima dobre dece izgleda kako god se to nama cinilo.

 

Nego, osim zal za mladost, da ovaj topic ima smisla valjalo bi dodavati sta ko cita, pa onda i da se nesto nauci. Nisam nikada bio ljubitelj Marvel/DC stripa jer u moje vreme to je bilo jako tesko nabaviti i jedina opcija je bio Alan Ford na NBGD gde mozes da uzmes Batmana svesku 12/123, sto i nema smisla. Ali, kasnije sam se navukao na prvo Vertigo novele, pa onda i Dark Horse, Image, itd... Prva od njih je bila Gaimanov Sandman koji mi je i dalje jedan od omiljenih, mada Death kao spinoff mi je mozda jos bolja. Medjutim sada donosim toliko stripova da i ne stignem sve da procitam. Medjutim poslednji koji me je odusevio je Sweet Tooth. Fenomenalno isprican, dovoljno dugacak da drzi paznju a opet ne predug. Isti pisac, isti kvalitet: Royal City. 

 

Eto, ja poceo 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Evo I mog razvojnog puta: Stariji brat od tetke kupovao I citao Politikin Zabavnik, Zlatnu Seriju I Lunov Magnus Strip. I dok su keva I tetka bistrile svoje teme, ja sam imao obicaj da se izvalim na krevetu kod brata u sobi I listam pomenuta izdanja. Secam se da sam umeo da napisem svoje ime I prezime, sto znaci da sam tada znao desetak slova. Secam se da sam listao strip o Velikom Bleku "Saratoga" (broj 324) I da me je strasno zanimalo sta pise u baloncicima. Onda sam odlazio kod keve I tetke I pitao ih koje je odredjeno slovo. I tog dana sam shvatio da umem da citam. Tako sam poceo da odlazim kod tetke I da pozajmljujem stripove, ali ne od brata jer sam znao da mi on ne bi dao, vec sam odlazio iskljucivo kad brat nije bio kod kuce. Kada sam krenuo u skolu, nasao sam nekoliko drugova koji su takodje citali stripove, I tako je krenulo, trosenje dzeparca, citanje na casu ispod klupe, a otac je dobio idealan material za ucenu (ako ne popravis ocene, pobacacu ti sve stripove!!!). Pored Zlatne Serije I Lunovog Magnus Stripa, otkrio sam Strip 81, Stripoteku, a obozavao sam I stripove iz Politikinog Zabavnika kao sto su Rip Kirbi, Asterix, Mandrak, Modesty itd,itd… Alan Ford sam otkrio relativno kasno, mislim da sam vec bio u srednjoj skoli.Kako sam postajao stariji, sve vise su me privlacile SF price iz Politikinog Zabavnika, sve do jednog dana dok na trafici, u mnostvu revija I kojekakvih izdanja, nisam po prvi put video Sirius (biblioteka naucne fantastike) I kupio ga. Sirius nije strip, vec je pisano izdanje, ali mi je "legao" kao nista pre toga. 

Tokom godina, razdelio sam sve stripove koje sam imao, mislim da moja kolekcija nije dozivela kraj osnovne skole, ali je zato kolekcija Siriusa rasla. I to je trajalo tako sve do vojske, kada sam u nastupu malodusnosti prodao svoju kolekciju Siriusa. Poceo sam da skupljam ploce I kasete I da sav novac dajem na muziku. 

Pre izvesnog broja godina, slucajno sam negde video strip "Saratoga" koji je prvi koji sam procitao u zivotu I kupio ga iz sentimentalnih razloga.

Takodje, pre izvesnog broja godina sam naleteo u oglasima na nekompletnu kolekciju (fali desetak brojeva) Siriusa I kupio je.  Ovu kolekciju necu nikada prodati ili pokloniti, ona ce svog buduceg vlasnika dobiti putem nasledstva….

 

20190512_192908.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Meni je Dilan Dog prva i sadašnja ljubav 🙂 Počela sam da čitam stripove preko zabavnika, pa sad, sve što se objavljivalo u njemu. Ali kad sam baš počela da kupujem, to je bilo, sećam se, kad sam išla na more u Hrvatsku između 3. i 4. razreda osnovne (znači neka 1988. godina). To su bila moja prva dva Alan Forda. Kasnije sam čitala sve što mi je dolazilo pod ruku kod starije braće blizanaca u Bosni preko raspusta, pa sam tako čitala Stripoteku, i prešla na Dilana. Sada evo i dalje posećujem Alan Ford knjižaru u 24. bloku i kupujem i dalje. ❤️ Od ostaliuh volim Martija Misteriju, Mister Noa, i jedno vreme sam čitala Dampyra i Breda Barona.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dilan Dog je jedina kolekcija koju sam sam skupio kupovinom na trafici brojevi 1-47. U vreme kada se pojavio, bio je apsolutni hit i meni su se te njegove polu horror polu SF price bas svidele. Secam se broj 9 se zvao Alfa i Omega... taj mislim da sam citao 50 puta. Medjutim u to neko vreme sam otkrio SF kao zanr knjizevnosti i DD je izgubio na vaznosti nekako. Sada vise ni ne mogu da ga citam koliko mi je ispran. 

Marti Misterija je malo drugaciji. Ako se seca neko u onim starim sveskama od po 200 strana, Marti je imao tekstgde se objasnjava to o cemu se radi u epizodi. Sta je kompjuter, Naska... sve te teme su bile obradjene. 

Nego da napisem i o stripu sto valja citati sada. 

Thor Ragnaror: Last God Standing. Serijal, mislim da je IDW publishing, crtao je Walt Simonson koji je crtao i Marvel Thora pre koju deceniju. Prica je da je ceo univerzum porusen i jedini ko je preziveo od bogova je Thor, ali kao zombi. Ovo je prilicno osvezenje, pogotovo ako niste ljubitelj Marvel/DC stripova kao ja. Ne znam sa cime bih poredio ovo, meni je bolji od onoga sto mi pada prvo na pamet a to je Starac Logan. Izasle su dve sveske, treca bi trebala na leto. Crtez odlican, prica takva da punoletni mogu da je progutaju... 

Link to comment
Share on other sites

Sećam se toga, išli su Đil i Marti Misterija u tim velikim debelim sveskama. Kupovao sam to kao klinac. MM mi je super, i dan danas volim uzet i pročitat neku staru epizodu iz tog vremena. 

DD mi se nikad nije sviđao. Previše je psihodeličan za moj ukus. U tom horor žanru Dampyr mi je mnogo bolji. 

Link to comment
Share on other sites

Daaaa, zaboravio sam Djila koji je u pocetku isao pola pola! Stvar koju sam najvise mrzeo kod MM je sto u jednoj svesci dobijes kraj predhodne i pocetak naredne epizode. Pa ti ne kupuj ako mozes. 

Inace setio sam se jos jedne anegdote iz tog vremena. Bile one nesrecne godine 91 ili 92. Moja keva je bila gradjevinac i odrzavali su vojne zgrade na Ceraku. I jednog dana, njoj dodje jedna komsinica, njen necak, junacina iz Svajcarske odazvao se na zov vojske. Nikad nije video Srbiju pre toga, a majcica Srbija ga sutne u Vukovar odmah. Kad je video lepote rata iz prve ruke, krene da zakukava da ga vrate u rodni Cirih, keva pocne da povlaci veze i vrati ga nekako, ali je morao da sedi kod nas nekih 10ak dana. Uglavnom, ja mu dam celu moju kolekciju AF da cita, da ubije vreme, a dzukela kad je isteklo tih 10 dana, zapali za CH sa mojom kolekcijom. Svih 50-60 brojeva koliko je originalno bio magnus/bukner odnese pseto preselimudabogda.

Gadna je to stvar pozajmljivati stripove... ljudi jos i imaju neki osecaj da valja vratiti knjigu ili alat. Ali kad im das strip umisle da su ti ucinili uslugu, odneli krs iz kuce. I nikad ga ne vidis vise. 

Link to comment
Share on other sites

Nazalost, Ne bih prodavao ove stripove, sto su mi sad ostali.

A ima I logistickih problema. Udaljen sam hiljadama kilometara od ovih stripova.

Znas kad smo bili klinci (ja davno) pa ti neki lik kaze: " imam sve stripove,

samo su mi kod babe u selu". Taj rad.

 

Nazalost, dosta LMS I ZS je vec otislo, nesto starijih stripova sam menjao za neke druge stripove.

Svakako bih mogao da ti poklonim jedan od ovih stripova, 

ali ne dolazim u BG ove godine. 

 

Mislio sam da ovi stripovi mogu da se nadju u BG relativno lako ?

 

Link to comment
Share on other sites

Mislio sam da stavim jos neku sliku, ali me zezaju formati, probacu.

Inace, moja prica, keva me je uvukla u stripove, prvo mi je ona citala gomile,

a imala je izrazenu pasiju prema stripu. 

 

Citao sam zatim sve sto se pojavilo I bila su to vremena kojih se prvo setimo

kada tragamo u sebi za ostacima one apsolutne bezbriznosti.

 

Mozda je to taj razlog sto vise ne mogu da citam to kao pre,

upravo zbog jakog utiska 'srece koja je nekad postojala a sada vise ne'

 

A mozda I izbor u severnoj americi I drugaciji afiniteti.

U Srbiji je solidna ponuda raznih izdanja, barem prema onome kako sam

ja ocekivao da strip zamre dosad.

 

Ali veoma je zilava I autenticna ta forma, realno pruza mnogo.

Dok gledas film npr. jednostavno moras da pratis dinamiku,

dok si u stripovima ostavljen sam sebi kad je dinamika u pitanju.

 

Koncept se definitivno prima na nove generacije i to ne samo kroz

vizuelni efekat lepo obojenih strana, vec i sustinski

 

 

 

 

 

 

Edited by Kido from Junkovac
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kido from Junkovac said:

 

Mislio sam da ovi stripovi mogu da se nadju u BG relativno lako ?

 

Mislim da mogu da se nadju, ja ponekad svratim na Zeleni Venac u uzaludnim pokusajima da kompletiram svoju SF Sirius kolekciju, gde mi nedostaje svega nekoliko brojeva, pa bacim pogled levo-desno, stvarno ima svasta da se nadje. Mislim da su cene od 100 do 200 dinara, u zavisnosti od izdanja. Vidim da je Zagor doziveo neka novija izdanja, neke nove serije, ne znam kako je sa ostalim junacima. Takodje, svracao sam I u trzni centar u Lominoj ulici, tamo takodje ima prodavnica stripova, mada ova prva ima bolji izbor…

Link to comment
Share on other sites

Mister No, Zagor, Veliki Blek, Kapetan Miki, Tex Viler, Dilan Dog, Marti Misterija, Alan Ford, Asterix, Hogar Strašni, Korto Malteze, Konan, ima toga još puno, ali ovo mi pada na pamet onako s nogu... zanimljivo da moji klinci  (10 i 7) takodje vole ovdašnje stripove ( ili se možda zove graphic novel?) Dog Man, Captain Underpants, Big Nate... naravno, to je posve drugačiji koncept, ali ovo je njihovo vreme i drago mi je da su "navučeni" na ovu formu umetnosti... inače, ovde je najpopularniji strip koji se zove Archie

Link to comment
Share on other sites

Priznajem jako slabo dohvatim strip u ruke, sem jednog kapitalnog izdanja o Srebrnom letacu od nekih 15tak epizoda.

 

Naravno imao sam i ja ogromnu kolekciju omiljenih stripova pre svih Giganta i Stripoteke, Eks Almanaha...a zatim i LMStripova, odnosno Alan Forda, dugo sam cuvao do sredine devedesetih a onda je kao i kolekcija LP ploca otisla razdeljena na razne strane...Čitao i Marti Misteriju u one dve faze, prva kad je crtanje bilo jako kvalitetno i ona druga kad je crtež postajao škrabotina. A imao sam i one stripove u neobicnom formatu dugacke na pola strane 82 ...tu su isle krimi epizode Modesti Blejz, Bruno Brazil, Džems Bond itd. Pisane romane poput Dok Holideja i slicne procitao sam možda svega nekoliko.

 

Omiljeni junaci iz Stripoteke Ben Bolt, Rip Kirbi Aleksa Rejmonda, Nebeski Soko. Omiljeni strip junak: FIL KORIGAN -Alfonsa Vilijamsona . Omiljeni crtac Sten Li, najomiljeniji junak: Srebrni letac.

Sto se tice LMserij Teks Viler i Zagor...nisam gotivio Blek Stenu ni Komandanta Marka, Kapetana Mikija itd...

 

Da i Konan svakako Džona Bušeme.

Edited by Janne240
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I meni je Srebrni letac jedan od omiljenih stripova. Inicijalno je bio za 

par klasa dublji od ostalih superheroja, sa svojom melanholijom

I rekao bih depresijom glavnog junaka, od koga je sustinski slabo ko mocniji.

 

Od ostalih izdanja, omiljeni stripovi:

Bluberi, Aster Blistok, Dzeremaja, Ken Parker, je ono sto sam uglavnom skupljao.

Od autora Mebijus (Garaza, Inkal), Herman (dzeremaja, komanca B. Prins, Tornjevi), Bilal (Falange...), Manara (Svileni Covek) Corben (Dan, Bloodstar), I Prat.

od pisaca Zodorovski(Metabarons, Technopriests), Pjer Kristen, Van Ham (XIII, Torgal...) od starijih pisaca Zan Misel Sarlije, koji je postavio lestvicu visoko.

Od severnoamerickih autora, izdvaja se Alan Mur sa Watchmen-om.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno postoji i pregrst komicnih stripova i epizoda , pocev od Asterixa, preko Iznoguda, Talicnog Toma, Gasa itd...to su uglavnom karikaturalni junaci, mada naravno vrlo znacajni.

 

Ove koje si ti naveo Bluberija i Dzeremaja izdvaja odlican crtacki pristup Hermana, (k kome sa nekad davno na TV gledao posebnu emisiju), mada ja te junake nisam nesto posebno razumeo ni zapamtio, dok Princa Valijanta itekako, verovatno zbog jace price, minucioznog i preciznog crteza i zanimljivosti likova i tema. Recimo Princ Valijant nema baloncice i sve je u nekoj naraciji kao u nemom filmu.

 

Korto Malteze je odlican strip.

 

Ne treba naravno zaobici ni Frenka Milera sa njegovim junacima *Dardevil,Sin Siti i narocito Helbojem.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne secam se, ali evo odgledah deo na pocetku...decak cita Najamnika, sjajan kolor strip realistican koji je izlazio u Stripoteci, spanskog autora Visentea Segrelesa. Inace, rad na stripu narocito velikim tablama je prilicno zamoran i dugocasovan posao, nisam siguran koliko je privlacan jer sam provodio sate crtajuci i ponekad ne bih bio zadovoljan rezultatima, narocito ako je scenario slab ili se smislja u toku rada na crtezu. Ruka se navikne na potez posle dugog crtanja ali su ruke cesto naslonjene na tablu i prsti pocinju da trnu od visecasovnog crtanja. Kratki strip je nesto drugo, efikasniji je i dopusta vise slobode u kreiranju likova ili epizoda (imao sam nekoliko autorskih tokom 2000tih koje sam objavljivao u nekim dnevnim listovima ...Nase novine, Pravda, Sedmica itd. (Pamta Pamtika, Srpska posla itd) a objavio sam i jedan omnibus strip za poznatog muzickog izvodjaca Popaja...

srpska posla 6. - Copy.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Imao sam taj veliki autorski isao je na Arte Glenat konkurs u Belgiju tamo pocetkom 2000...radjen po ugledu na Fila Korigana...po 12/14 slicica na tabli, desetak velikih tabli, u par epizoda. Ne mogu da podignem ovde ...zbog malog kapaciteta za podizanje fajlova.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, lekoviti said:

"El Mercenario" jeste sjajan.

 

Ipak, iz detinjstva mi je u najupečatljivijem sećanju ostao  strip "The Trigan Empire" (kod nas preveden kao "Daleka planeta", izlazio u Stripoteci), koji je maestralno crtao Don Lawrence.

 

https://www.youtube.com/watch?v=9jUuGBCq7Ps

Bravo pokusavao sam da se setim toga...takodje u boji, ! Ekstra licio je na holivudske SF filmove iz pedesetih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...