Jump to content

oldie but goodie


ćušpajz

Recommended Posts

5 minutes ago, uini said:

danilovic je SG, shooting guard, bek, kako god. mogao je i na SF zbog fizike ali se nešto ne sećam da je igrao često 

 

marculionis je vrhunski igrač. nisam ga dovoljno gledao jer je većinu karijere bio u usa ali ono što znam je da je čovek bio plej ili makar combo - teško za porediti sa psd-om 

 

nekako sam ga više poredio sa drazenom. galisa sam cenio ali nikada mi nije bio omiljen. oscar smidt ftw 🙂

I Marculionis je nominalno bio SG, tako da se itekako mogu porediti.

 

Mnogo kompletan igrač, jasno je da su nama naši draži, ali Marculionis je bio igračina. Čovek je čarobnjak sa loptom, a i pičio je odličnu odbranu. Mislim da je to prvi igrač za koga je Drim Tim konkretno spremao odbranu i koji je napravio odličnu NBA karijeru.

 

Generalno mislim da je bilo boljih i kompletnijih Evropskih bekova od Danilovića, ali je PSD bio poseban na mnogo načina. Oličenje srčanosti i borbenosti u kombinaciji sa ludom glavom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kažem, marculionisa sam gledao uglavnom u repki, tada nije bilo puno prilika da se gleda nba 

 

stravinsky igrač, definitivno me je podsećao na drazena. handle je imao kao da je plej, u repki je često to i bio 

 

ne sećam se kakvu je odbranu igrao, verovatno dovoljno dobru 

 

ja svakako ne znam još nekog igrača koji je igrao vrhunski i odbranu i napad kao psd a da nije amer, pogotovo na bekovskim pozicijama 

 

možda grešim 

Link to comment
Share on other sites

Jebiga PSD je imao lenght, srce i pokretljive noge, a to je sasvim dovoljno za vrhunsku odbranu. Naravno da ih nema mnogo kada je u pitanju two way doprinos, ali ako se gleda igrački doprinos i impact, mislim da je bilo boljih igrača. Naravno sve je tu subjektivno i podložno kritici!

 

Nekako najsličniji njemu su mi bili Batum i Kirilenko

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Liska Manjina said:

 

 

Nekako najsličniji njemu su mi bili Batum i Kirilenko

 

jebiga, ne vidim sličnosti  ( :

 

batum je point forward, dobrog ali nestabilnog šuta, sve radnje radi ali nema taj killa mindset

kirilenko nikakav šut nije imao, fizikalije bijelog crnje. izuzetak od pravila da white man can't jump. sjajan defanyivac ali drugačijeg tipa na drugačijoj poziciji

danilović je egzekutor (što ova dvojica nisu)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Liska Manjina said:

Jebiga PSD je imao lenght, srce i pokretljive noge, a to je sasvim dovoljno za vrhunsku odbranu. Naravno da ih nema mnogo kada je u pitanju two way doprinos, ali ako se gleda igrački doprinos i impact, mislim da je bilo boljih igrača. Naravno sve je tu subjektivno i podložno kritici!

 

Nekako najsličniji njemu su mi bili Batum i Kirilenko

R5jnGJx.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 5/30/2019 at 9:42 AM, Miki28 said:

Bas je mocan igrac bio Danilovic. Ja sam nesto uvijek vise gotivio Djordjevica i posebno Bodirogu ali i Danilovic je bas bio ubica

Nekako je on uvek bio u senci, ako se uopšte takav igrač može staviti u senku. Previše pravih zvezda, heroja velikih utakmica, a tada i nije bilo toliko prenosa i prilika da ih gledaš iz dana u dan, pa kad javnost nekog posadi na prvo mesto teško je bilo ostalim zverima da se tu uguraju.

 

Možda je razlog i u toj efiksnosti cele njegove igre. Kratko se lopta zadržavala kod njega, ne stigneš ni da gledaš finese njegove igre. Surovo jednostavno i efikasno. Koliko god da prži, sve je to na blic, samo na kraju vidiš da je strpao 20+ uz neke bolesne procente. Cenim da su ga, posle takvih satiranja više registrovali navijači protivničkih timova. :classic_biggrin:

 

 
 
 
20 hours ago, The Walking Dravot said:

 

Verujem da znas vise o tome, ako ti je on top pleja eva.

Ali moram da kazem da je meni on uvek van terena izgledao kao teska lenstina i blejac.

I dan danas se secam neke reportaze iz Zurnala, sa jedne od priprema repke 90-ih, na kojoj on na svakoj slici izgleda u fazonu skk ja trazim ovde. Znaci total look - polozaj tela, faca, navucena oprema.

Kazem, verovatno znas bolje, a ovo je moj subjektivni utisak.

Možda je imao takav stav u javnosti, ali nema šanse da bi blejač prošao Duletov i Dudin dril, preživeo pauzu bez košarke, posle povredu, i na kraju postao takav ubica. Čovek je sa koliko, 19 upao u onakvu reprezentaciju, igrao narednih 11-12 godina uglavnom na vrhunskom nivou, stalno napete utakmice, finala, titule, ovo-ono. Zamisli koja je to potrošnja (a vidi karijeru i potrošnju Darkelje). Mogao je on još da prži, naravno, ali razumljivo je i da se umorio, plus ovo što je rečeno da njegov ego ne bi dozvolio da bude tamo neki veteran.

 

On i Miličić su dva sveta. Razvoj njegove karijere pokazuje šta je MIličić mogao da postane da je išao tim putem (ako bismo poređenja radi, nategli sličnosti u karakteru mada mislim da nisu baš toliko slični), umesto što je mlad otišao u NBA. Jbg, treba znati i imati sreće na skretanju kod Albukerkija.

 

 
 
 
19 hours ago, uini said:

međutim, mislim da postoji jedna bitna (mada teško merljiva) razlika (recimo da je to moj utisak):

-> danilović je mogao da ošuri tekmu i u napadu i u odbrani a da ekipa izgubi. on je nekako "ostrvo za sebe", funkcionisao je nezavisno od toga da li ekipa igra dobro ili loše.

valjda i zbog onoga u čemu je dobar - nije mogao da učini saigrače boljim. slično mi je i sa pejom stojakovićem koji je nesumnjivo bolji igrač iako ne meni lično omiljeniji.

Vidiš, po novinarima, u Italiji su ga zvali kesica čaja. Upravo zbog tog uticaja na igru tima kad uđe na teren (kao što kesica od vode napravi čaj). Na stranu to, imam ličnu rezervu prema tome da nije mogao da učini saigrače boljim. Kad imaš takvu zvezdu u timu, a ona pritom izgine u odbrani, ne mogu ostali da kuliraju. To ih valjda podstakne da budu i oni bolji. Opet se vraćamo na onu efikasnost u kretanju i upotrebi lopte. Bodiroga i Sale su je imali više u rukama, zato je možda taj utisak da su više uticali i na igru drugih. To je i logično, jer ne može neko da bude ultra-efikasan, a da istovremeno neposredno pravi igru za druge. On je to radio posredno, tako što je privlačio pažnju odbrane na sebe, jer kad na kraju dobije loptu zna se šta sledi. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, 34Barkley said:

Nekako je on uvek bio u senci, ako se uopšte takav igrač može staviti u senku. Previše pravih zvezda, heroja velikih utakmica, a tada i nije bilo toliko prenosa i prilika da ih gledaš iz dana u dan, pa kad javnost nekog posadi na prvo mesto teško je bilo ostalim zverima da se tu uguraju.

 

Možda je razlog i u toj efiksnosti cele njegove igre. Kratko se lopta zadržavala kod njega, ne stigneš ni da gledaš finese njegove igre. Surovo jednostavno i efikasno. Koliko god da prži, sve je to na blic, samo na kraju vidiš da je strpao 20+ uz neke bolesne procente. Cenim da su ga, posle takvih satiranja više registrovali navijači protivničkih timova

 

Ja mnogo, ali bas mnogo cijenim postojanje igraca kakav je bio Danilovic. To se, jelte, da vidjeti iz mog opusa. On je u fundamentalnoj postavci igre i podjele po pozocijama fotomodel kako treba da izgleda i igra jedan bek. Da bi se shvatila njegova bitnost mora se gledati cjelokupna igra i uloga koju dobija. 

Plasticno prikazano, Sasa je kao u tenisu servis volej igra. Lako, jednostavno i efikasno. To nije igra sa kojom moze stalno da se pobjedjuje, pogotovo ne danas, ali je ultra korisna ako je imas. Federer zato i u ovim godina moze dobro da igra jer mu je taj segment igre vrhunski.

Ali bitna razlika izmedju tenisa i kosarke je sto ne moraju svi kvaliteti da budu sazeti u jednom igracu nego u njih vise - pet, a po mogucnosti i 12. Teniskim rjecnikom u nasoj reprezentaciji Sasa je prebacivao loptu, PSD je servis volej, Bodiroga/Palja top spinovi, a Divac/Savic riterni i odbrana. I u takvoj podjeli uloga ne treba ti PSD da udara top spinove ili prebacuje loptu, kad je vec neko drugi za to zaduzen. Sve ovo pisem apropo @Liska Manjina

price kako je Marculjonis bolji igrac. Sveukupno svakako i od PSD i od Sase, ali kad se razlozi ovako, da li je bolji cisti bek od PSD i cisti plej od Sase pitanje je sta bi bilo. Da kazemo da je od Sase bolji i kao plej (mada je samo Sasa one 95 mogao bas protiv od sebe boljeg igraca i glavnog arhineprijatelja da spakuje 41 i zlato), ali za mene kao cisti bek nije bolji od PSD.

 

Da dodam i zasto igra beka koji u poziciju za sut ulazi iz blokova nije prevazidjena i nikada nece biti. U principu, to je timska saradnja beka i centra ili dva centra koja rezultira razlicitim varijacijama izlaza na sut iz zeljenih pozicija bez igre sa loptom. Znaci nema rizika izgubljene lopte, uvodis svog napadaca u pozicije iz kojih je najbolji, napad se realizuje lako i brzo, u zavisnosti od nacina odbrane moguce je imati i dobru poziciju za skok u napadu. 20+ poena jednog takvog beka koji se dese u neznanju sigurno je znacilo da je dosta prvih poziva bila uspjesno, da je radio defanzivni skoki brza tranzicija. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, uini said:

 

 

Toni - Durent prije Durent-a 😍

 

Da se kojim slucajem pojavio u danasnje vrijeme, sa onakvim talentom, fizikalijama, mindset-om, kosarkaskim znanjem, bio bi u top 3 igraca lige. Steta sto je dosao u vrijeme kada Ameri nisu imali pojma o Evropljanima, pa su ga gurali na PF, tjerali na bespotrebnu masu, koji je to bio kosarkaski zlocin. Sa trenutnim znanjem, tehnologijom, pravilnim koncepiranim pripremama, i ovim danasnjim stilom kosarke, pa cisto bi dominirao ligom.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Osim duzine ekstremiteta, visine i kvalitetnog ball handlinga Toni i KD nemaju nista zajednickog. KD je pure scorer, a Toni je point forward. Slazem se da bi Toniju bolje legla danasnja igra, te da bi ostvario znatno veci impact.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, uini said:

durant je jedan od najboljih skorera svih vremena ali je takođe i igrač sa 6 asistencija po tekmi, slično kao toni, tj i bolje 

 

Edit @mr clutch

Toni je first pass playa, za razliku od KD-a. Toni je mastovitiji dodavac. Ako bi ih rangirao na svojoj lestvici Toni bi bio medju odličnim dodavac ima, a KD medju dobrim. Durant ove asistencija su uglavnom posle njegovog udvajanja i prepoznavanja mismatcha, a Tonijeve su zbog urodjenog playmakerskog gena. Jbg Kukoc je igrao u pogrešno vreme, pa mu je verovatno prosek asistencija približan Durantovom. Toni bi danas od nekog Tima bio korišćen kao Jokic u Denveru, svaki napad bi išao kroz njega, naravno na 4, u nekim small ball petorkama bi verovatno igrao i 5.

Link to comment
Share on other sites

Point forward je pozicija ofanzivnog sistema (npr. Shuffle), koji ima cilj da se zapocinje napad sa krilne pozicije, a ne centralne. Sa tim pomjeranjem, izbacuje se odbrana iz normalnog tezista, i primorana je da radi na drugacijim principima. Kada se kaze point forward, to se odnosi na poziciju, a ne na karakteristiku igraca da ima dobar pregled terena. Jugoplastika, ni Bulls-i nisu igrali slican napad, tako da nije Toni bio point forward, iako je (pogotovo u Jugoplastici) ima dosta loptu u rukama, nego je bio surovi egzekutor. Bio je fantastican ubica, trpac na vise nacina. Kada je bio u peak-u karijere, i kada je trebao da podigne igru na jos veci nivo, donesena je pogresna odluka da nabaci bespotrebnu masu i da igra PF. Usporili su ga dosta, dobio je ulogu pomocnog osoblja, a mogao je puno vise, pogotovo da se nasao u drugoj eri, koja bi puno vise odgovarala njegovoj igri.

 

Toni danas ne bi bio PF, i ne bi vjerovatno igrao 5, nego bi bio bas taj moderni trpac sa SF pozicije. Siguran sam da ne bi napravili 2x istu kardinalnu gresku u procijeni Kukocevih mogucnosti i karakteristika.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 5/31/2019 at 1:54 PM, Chaos Is Me said:

Danilović je bio pakao igrač, sve je imao, šut, prodor, fizikalije, mindset pobednika i užasno mnogo sportskog bezobrazluka. Evo jednog glupog i hot take pitanja, kako biste uporedili njega i Bodirogu? Ko je po vašem mišljenju bio bolji i da li je to uopšte iole smisleno pitanje koje zavređuje bilo kakav odgovor?

 

On 5/31/2019 at 2:10 PM, uini said:

 

teško mi je da napišem nešto iza čega sam siguran da stojim pošto mi je teško da zamislim dva različitija vrhunska igrača.

(da ne navodim sada razlike, svi ih znamo)

 

međutim, mislim da postoji jedna bitna (mada teško merljiva) razlika (recimo da je to moj utisak):

-> danilović je mogao da ošuri tekmu i u napadu i u odbrani a da ekipa izgubi. on je nekako "ostrvo za sebe", funkcionisao je nezavisno od toga da li ekipa igra dobro ili loše.

valjda i zbog onoga u čemu je dobar - nije mogao da učini saigrače boljim. slično mi je i sa pejom stojakovićem koji je nesumnjivo bolji igrač iako ne meni lično omiljeniji.

 

bodiroga u prajmu je umeo da načini da prosečni igrači izgledaju vhunski ali i da sam završava tekme kada je to neophodno.

prosto, čovek je bio taj point forward ili kako se već zove.

 

daklem, rekao bih da je bodiroga bio značajniji za vrhunski rezultat, iako u odbrani nije mogao da se poredi sa sašom (ne znam koliko dobrih napadača van usa uopšte i može).

 

Danilovic mi je kao klincu bio omiljen igrac, Djordjevic sam samo priblizno voleo jer je bio nekakav kapiten te ekipe i plus sam imao dres te repke.
PSD mi je bio bas ono klinacko lozenje.
Bodiroga mi je bio kosarkaski Bajaga.
Cenio sam ga, ali ga nisam voleo.

Plus imam taj iracionalni utisak da je ljigav i pederljicav lik.
Kazem ponovo, iracionalan...

On 5/31/2019 at 3:03 PM, Liska Manjina said:

Majka mu stara, ja sam poprilično siguran da je Danilović više krilo nego bek, nikad ga nisam smatrao bekom. Lepa je ta nostalgija, ali je Marčulionis po meni mnogo bolji i kompletniji igrač od PSD-a, opet kažem neki lični utisak.

 

 

 

Imao sam na kaseti finale '95 i bas mnogo puta sam ga odgledao.
U poslednjih 5,6 godina sam odgledao tu tekmu 2 puta.

Prvi utisak, posebno sada, kako je PSD leteo od Marciliunisa. Celokupno cela nasa repka je delovala kao da igra protiv Kawhi-a.
Danilovic kojeg smatram zivotinjom je delovao bas nemocno protiv onog lika.
Ajde sto ih je na prvi korak unistavao, ali i kad ga isprate, odlete od njega uz kontakt...

Link to comment
Share on other sites

Kukoc je najtalentovaniji kosarkas sa ovih prostora (Dalipagic, Kicanovic, Cosic itd excluded, o tome ne mogu da pricam, tesko mi da je poredim).

Spreman sam da pustim takvu hiperbolu da je najtalentovaniji evropski kosarkas svih vremena, i da bi bio bolji od Novickog da nije otisao da igra sa Jordanom i Pippenom (ali onda ne bi imao ni kilo prstenja).

Najbolje od svega, on bi tek sad bio pakao od igraca da se sad pojavi.
Bio bi level up Simmonsa u svim aspektima, plus vrhunski sut.

Link to comment
Share on other sites

 
 
 
4 hours ago, pepe sancez said:

Da dodam i zasto igra beka koji u poziciju za sut ulazi iz blokova nije prevazidjena i nikada nece biti. U principu, to je timska saradnja beka i centra ili dva centra koja rezultira razlicitim varijacijama izlaza na sut iz zeljenih pozicija bez igre sa loptom. Znaci nema rizika izgubljene lopte, uvodis svog napadaca u pozicije iz kojih je najbolji, napad se realizuje lako i brzo, u zavisnosti od nacina odbrane moguce je imati i dobru poziciju za skok u napadu. 20+ poena jednog takvog beka koji se dese u neznanju sigurno je znacilo da je dosta prvih poziva bila uspjesno, da je radio defanzivni skoki brza tranzicija. 

 

Valjda i pleja/krila, jer mnogo zavisi i od onog koji treba da doda loptu. :classic_smile: Po meni je to čist primer saradnje cele petorke ili skoro cele.

 

@BattleBorn, ako se izuzmu ovi baš stariji, Kuki definitivno ulazi u uzak krug najtalentovanijih igrača Evrope. Ko je tu prvi/drugi/treći, manje je bitno. Što bi rekao Šjor: Momci košarka nije igra. Dobro Toni, ti se igraj malo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Kukoc je najtalentovaniji kosarkas sa ovih prostora (Dalipagic, Kicanovic, Cosic itd excluded, o tome ne mogu da pricam, tesko mi da je poredim).

 

Spreman sam da pustim takvu hiperbolu da je najtalentovaniji evropski kosarkas svih vremena, i da bi bio bolji od Novickog da nije otisao da igra sa Jordanom i Pippenom (ali onda ne bi imao ni kilo prstenja).

 

Najbolje od svega, on bi tek sad bio pakao od igraca da se sad pojavi.

Bio bi level up Simmonsa u svim aspektima, plus vrhunski sut.

 

Ispred njega je Dražen, bez obzira na priče da je bio kamenjar i da je fanatičnom radnom etikom postao zver od igrača, pre svega zbog poimanja igre/brzine razmišljanja, bio je Steph Curry pre Stepha.

Dalje, kada se gleda sadašnjost tu su Jokić i Dončić koji će sasvim sigurno, ako ih povrede zaobiđu, imati bolje karijere od svih igrača sa prostora bivše Jugoslavije koji su nastupali u NBA. A i veći su talenti od svih njih.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, mr clutch said:

@Princeton Moguće da sam pogrešan utisak stekao o Kukocu. Nisam ga gledao u Jugoplastici, već video arhivu iz Amerike. Sorry na trolovanju.

 

Ma kakvo trolovanje. Dobro je viditi nekad situaciju i iz drugacije perspektive. Ja vjerujem da sam isuvise sentimentalno vezan za tu generaciju, i nekako ih podsvjesno worship-ujem, pa nije lose nekad preispitati stavove 😉 Ali Toni je stvarno bio van-vremenski igrac, sa svojim fizickim predispozicijama, versitilnosti, je tada bio prototip danasnjeg kosarkasa ubice.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...