Jump to content

oldie but goodie


ćušpajz

Recommended Posts

Crossover (dribble) sustinski predstavlja promenu ruke kod vodjenja lopte tj. driblinga. Uglavnom se odnosi na tzv. prednju promenu, jer se ona najbrze izvodi, a brzina kod crossovera, uz adekvatnu varku telom, je najbitnija. Naravno, postoje i oni posle srednje i zadnje promene, koji mogu biti podjednako efektni, iako su po defaultu sporiji. Cesto se koristi dupli crossover sa adekvatnim laznjacima u svim kombinacijama 3 promene i to je ubojito oruzje u rukama dobrog ball handlera, a ako pored toga ima urodjen brz refleks i ubrzanje, onda dobijamo prave umetnike cossovera. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Za mene je crossover jedna urođena vještina i talenat. Svakako se može popravljati i usavršavati, ali se po onim najvećim majstorima te vještine vidi ta urođena crta. To je kao dribling u fudbalu. Odmah se vidi ko ima prirodni a ko ima mehanički dribling. Tako je isto i sa crossoverom. Neki igrači jednostavno navježbaju mehanički da rade to, ali oni najveći osjećaju  kako radi tijelo rivala, onda ga zarobe u mrežu i lome ga dok ne popusti. Mora kod toga driblinga kompletno tijelo da radi brzo i sinhronizovano, rival treba da zagrize udicu, uvjerljivo treba da se naglasi taj pokret. 

Edited by Betolingar Misdongard
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ima i do toga ali i do mnogo vežbe, teško da obe ruke mogu da budu podjednako dobro sinhronizovane bez velike vežbe. 

 

Nikako ne želim da se poredim sa profi a kamoli vrhunskim igračima, meni je recimo crossover desnom rukom sa raznim varijacijama na dosta visokom amaterskom nivou - to su mi rekli razni ljudi (na stranu što godinama gubim na eksplozivnosti i brzini), ali levom rukom to ide baš slabo, a levi crossover može da bude baš ubitačno oružje za desnorukog čoveka jer loptu automatski nameštaš da se digneš na šut desnom rukom. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

naravno, vežba je maika.

 

opet, ne verujem da kajri irving a) besomučno vežba & b) da može da ponovi baš svaki mali mirakul koji napravi na random tekmi.

 

u tom smislu se slažem sa @Betolingar Misdongard, kajri je living proof tog god's given talenta, ubeđen sam da bi lik mogao da dobije prajm jordana na 3na3 basketu

lud lik i ima lude skillove. pri tome se ja ne ložim posebno na krosovere i ostale PG čarolije kada krenu u izolaciju ali ovo što on radi je neponovljivo, verovatno često i za njega samog.

možda je kajri dejo savićević koji veruje da je zemlja ravna  : i

Edited by oubrevo.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Chaos Is Me said:

Naprotiv. Ja mislim da je on to uvežbavao kao manijak, ima sigurno i talenat veliki ali uglavnom je to posledica vežbe. Ima da se nađu na netu i neki Steph Curry drillovi za dribling, uglavnom je sve to stvar besomučne vežbe. 

 

nema šanse imo. ili mu je procesor u mozgu toliko jak da na konto besomučne vežbe on cepa 36 varijacija na temu in vivo.

niko nije toliko navežban ali neko je eto, toliko talentovan da uz vežbu i skill pravi iteracije u beskonačno

 

kajri mene zaista fascinira na tu temu, nevezano za uticaj koji ima na igru na kraju balade. nikada se ne bih ovoga setio da se nisu pomenuli krosoveri.

Link to comment
Share on other sites

Iverson je najbolji dokaz da je to u velikoj mjeri urođeni skill. Irving je čarobnjak sa loptom, prebrz je i mnogo spretan, ali on za razliku od Iversona više radi sa loptom, koristi mnogo driblinga. Iverson vara tijelom, ima sposobnost da prebaci nevjerovatno brzo tijelo sa jedne strane u drugu, balans je tu bitan.

 

 

 

@Chaos Is Me

 

Griješiš. Vrlo je kako dokazati da to nije samo posledica vježbe.

Edited by Betolingar Misdongard
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Chaos Is Me said:

a levi crossover može da bude baš ubitačno oružje za desnorukog čoveka jer loptu automatski nameštaš da se digneš na šut desnom rukom. 

Ne mora to da znaci, meni je mnogo lakse da potegnem kad mi je lopta na levoj ruci. Takodje mnogo mi vise odgovara da sutiram sa levih 45 nego sa desnih.

Link to comment
Share on other sites

Ama ljudi, imho to je kao sviranje nekog instrumenta, normalno da razlikuješ talenta, sluhistu i improvizatora od biflača, ali svi su oni morali da ulože ogromno vreme i vežbu u to, ovaj talentovani naravno mnogo manje od klasičnog biflača ali i on je morao mnogo da vežba. I Kyrie je sigurno vrhunski talenat za dribling ali je svakako morao da vežba nenormalno da bi dostigao ovaj nivo. Pa imaš one cirkusante i žonglere koji možda u vakuumu bolje driblaju nego Kyrie, to je posledica vežbe. Kao što rekoh, sve i da si vrh talenat, jedna ruka ti je prirodno slabija i moraš nenormalno da vežbaš da bi je uvežbao podjednako kao i jaču/spretniju ruku. Nije stvar samo u rukama, nego u radu celog tela. To se vežba. Naravno, neki prosek talenat uz svu vežbu ne može da dostigne nivo ekstra talenta koji je isto tako mnogo radio.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Pa i Kejos je rekao da neko može da drubla do sudnjeg dana i opet da ne dostigne nivo talenta koji takođe vežba. Stvar je u tome da talenat vežbom još više širi svoje rođenjem date horizonte, otkriva nove stvari i dobija ideje, unapređuje telo i koordinaciju i još svašta nešto pa na kraju dobiješ taj proizvod kao sa klipova. Talenat bez surovog rada će ostati lep za oko i verovatno koristan na nekom nivou ali ne na onom na kom bi bio da se razvio do kraja.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Posto sam slab na Kyrie Irvinga, odgledao sam u prethodnih 5-6 godina sve sto je bilo dostupno u formi video klipa na netu za dz, a nesto sam i platio da pogledam. Govorim o njegovom workoutu, da ne bude zabune 😁

Elem, da je radio na svom ball handlingu samo na klipovima koji su snimljeni, opet bi to bio pozamasan broj sati. A odnos snimljenih i onih koji nisu je vrv 1:100, mozda i vise. Tako da imam utisak da je decko bas dosta radio, sto samo po sebi ne znaci da su mu driblinzi "mehinicki", tj. nauceni. Da budem iskren, sumnjam da to uopste moze da se nauci, ono, from scratch. Naravno da mora postojati talenat, ali talenat je samo mogucnost, predispozicija da se odredjena vestina ispolji. Rad i milion repeticija je nesto sto donosi tu fluidnost, preciznost i brzinu. 

Ljudi gledaju kako neko nesto lagano radi i misle da je to cist talenat, da je Bogom dano. U vreme MJ cesto su se mogle cuti price na ovu temu. Boli ga k. ima ludacki odraz, da ja imam takav i ja bih to radio. Fade away jump shot... Pa on to tako prirodno ima. A u realnosti, MJ je bio najveci radnik tog vremena u NBA, moze se reci i fanatik. Imam autobiografsku knjigu Johna Stocktona gde se jasno vidi koliko je puno covek radio na svom skilu, a kad gledas pick sa Maloneom, pomislis ovo bih i ja mogao, laganica. Sta reci o Kobeu, fanatik u rangu MJa. Steph, LeBron, u poslednje vreme i Giannis - veliki radnici koji su svoj talenat kroz ogroman rad pretvorili u titule, status, slavu. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Naravno da je ludački rad u pitanju. Talenat je uvek, pa i ovde nekih 10-20%, ostatak je rad, barem ja tako verujem. Nego se ovde prenebragava najosnovniji preduslov za krosover, a to je dobar šut spolja. Stef ima neke od najluđih krosovera iako nije, po meni, neki poseban dribler, isključivo zato što je ubojica sa 8 metara, Trae slično, mada je on već sad bolji čisti dribler od Stefa. Kajri je naravno mnogo brži sa driblingom, fensiji, ali ne privlači ljude da mu uđu u majicu kao Stefu. CP3 ja skoro puštaju sa trojke, tek negde na penalu je automatic, a to je metar - metar i po manje prostora za ostavljanje čuvara iza sebe. Iversonu je go to pozicija bio skok šut sa kapice ili malo iza, ali nikako trojka, pa je uspevao da izvuče čuvara. Džaba najjači handles na svetu ako je šut ala Branko Lazić... 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, freethrow said:

 Stef ima neke od najluđih krosovera iako nije, po meni, neki poseban dribler, isključivo zato što je ubojica sa 8 metara, Trae slično, mada je on već sad bolji čisti dribler od Stefa. Kajri je naravno mnogo brži sa driblingom, fensiji, ali ne privlači ljude da mu uđu u majicu kao Stefu.  

 

s'druge strane, kajri je zapravo vrhunski šuter za 3pts a steph lično za treju. ne može niko da se čuva kao stefanija ali kajri je totalno respektabilan sa linije za tri, i više od toga

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dečko šutira 40% za 3 oduvek. dok je Trejo zakucan na 34% za 3.  Mnogo je bolji trojkaš Kajri nego Trejo. Sa druge strane, moguće je da su ljudi nekako psihološki spremniji da popiju tricu od Kajrija nego da sakupljaju ostatke svojih zglobova i kolena nakon što on nežnmo položi o tablu, dok je kod Stefena obrnuto... 

Link to comment
Share on other sites

Ahh večita dilema da li je darovitost - za bilo šta - urođena sposobnost ili postignuće, tj. nešto što se dostigne vežbom. Lično mislim da nadareni ljudi, oni koji su ostvareni u oblasti, vežbaju čak i daleko više od nas prosečnih ili onih ispodprosečnih. Iako bi mnogi rekli da kada si talentovan to je to, ne moraš mnogo da radiš.

 

Inače jedan fun fact koji sam mislim spominjala na NBA topiku kad sam smarala o Janisu 😄  jeste da vam je potrebno 10 000 sati namenskog vežbanja da biste dostigli nivo ekspertize, odnosno vrhunskog skila/automatizma/nazovite kako hoćete u nečemu. Namensko vežbanje znači da se fokusirate na konkretnu aktivnost koju usavršavate, u ovom slučaju crossover. Ne sumnjam da su Stef Kari i Irving proveli bar približno toliko vremena.

Edited by DameTIme
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...