Jump to content

oldie but goodie


ćušpajz

Recommended Posts

Slažem se i s tobom uglavnom, posebno vezano za eru u kojoj je Divac igrao i protiv koga je igrao. Inače, nisam baš ljubitelj priče o "probijanju puta", niko nije uzimao kvalitetne evropske igrače zato što je prethodno Divac išao u NBA nego zato što su ti igrači bili dovoljno kvalitetni za NBA. Tad je jednostavno došao takav momenat. Divac kao kljusina od 216 cm je sigurno imao prođu u velikoj meri zbog visine i skilla za tu visinu, logično mi je bilo da u to vreme pre uzmu evro centra nego beka. 

 

Ne znam zašto bi teško bilo videti braću Gasol u tim ulogama. Jedan je verovatno drugi najbolji evropski igrač svih vremena (to je za mene bez ikakve dileme al ajd ima dušebrižnika), a drugi je bio defanzivni igrač godine, prepametan igrač, šampion, a pri tome je fizička strvina. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Chaos Is Me said:

Slažem se i s tobom uglavnom, posebno vezano za eru u kojoj je Divac igrao i protiv koga je igrao. Inače, nisam baš ljubitelj priče o "probijanju puta", niko nije uzimao kvalitetne evropske igrače zato što je prethodno Divac išao u NBA nego zato što su ti igrači bili dovoljno kvalitetni za NBA. Tad je jednostavno došao takav momenat. Divac kao kljusina od 216 cm je sigurno imao prođu u velikoj meri zbog visine i skilla za tu visinu, logično mi je bilo da u to vreme pre uzmu evro centra nego beka. 

 

Ne znam zašto bi teško bilo videti braću Gasol u tim ulogama. Jedan je verovatno drugi najbolji evropski igrač svih vremena (to je za mene bez ikakve dileme al ajd ima dušebrižnika), a drugi je bio defanzivni igrač godine, prepametan igrač, šampion, a pri tome je fizička strvina. 

Mislim da malo potcenjuješ taj efekat ''probijanja puta''. Ceo kontekst je tad bio drugačiji, to su bukvalno bila dva sveta a informacije su bile slabije dostupne. Znalo se da se ovde pika dobar basket, ali su ipak evropsku košarku posmatrali potcenjivački. Dodatno, posmatrali su nas kao komuniste tako da je i to provejavalo kroz medije i komentare. Da ne zaboravim, i danas se mnogima iz Evrope SAD čine kao drugi svet, zamisli kako je tada izgledalo i koliko je bilo potrebno snage i volje da se čovek navikne na život i igru tamo.

 

Divčev početak u NBA se poklapa sa periodom surove vladavine Jugoslavije svetskom a posebno evropskom košarkom, pa raste znatiželja ali otpor. Imao je sreće da upadne u šoutajm Lejkersa i sve što ide sa LA - Holivud, glamur, on je specifična ličnost, neobičnog izgleda, a ipak zna basket, pa je to pomoglo približavanju dva sveta, ali je i dalje postojala distanca. Uostalom, i Kukočev doček u Bulsima i tretman na OI od strane Džordana i Pipena dosta govori o tretmanu tih dođoša oko kojih se širi fama, dok se lokalni momci spremaju da im pokažu gde im je mesto. Slično se pričalo i o tom nesuđenom sudaru dve škole na tim OI. 

 

Jednostavno, nije bilo lako biti prvi i praviti stazu iako je relativno brzo veći deo te generacije evropski košarkaša krenuo istim putem. Ne sumnjam da bi i drugi igrači bili uspešni u tom poslu da su bili na njegovom mestu, ali neko možda i ne bi. Nije to presudan faktor da bi se odredila nečija veličina ali nije ni za zanemarivanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, uini said:

braca gasol bi sabijala i u dikijevo vreme, samo ne mislim da su oni neka klasa iznad

napadacki svakako jesu

 

Šta ti sad ovo znači? 🙂 

 

Daj malo elaboriraj te klase, pošto meni ni braća nikako nisu u istoj klasi tj Pau je ipak u višoj u odnosu na Marca, a Divac overall debelo ispod.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, 21Barkley said:

Mislim da malo potcenjuješ taj efekat ''probijanja puta''. Ceo kontekst je tad bio drugačiji, to su bukvalno bila dva sveta a informacije su bile slabije dostupne. Znalo se da se ovde pika dobar basket, ali su ipak evropsku košarku posmatrali potcenjivački. Dodatno, posmatrali su nas kao komuniste tako da je i to provejavalo kroz medije i komentare. Da ne zaboravim, i danas se mnogima iz Evrope SAD čine kao drugi svet, zamisli kako je tada izgledalo i koliko je bilo potrebno snage i volje da se čovek navikne na život i igru tamo.

 

Divčev početak u NBA se poklapa sa periodom surove vladavine Jugoslavije svetskom a posebno evropskom košarkom, pa raste znatiželja ali otpor. Imao je sreće da upadne u šoutajm Lejkersa i sve što ide sa LA - Holivud, glamur, on je specifična ličnost, neobičnog izgleda, a ipak zna basket, pa je to pomoglo približavanju dva sveta, ali je i dalje postojala distanca. Uostalom, i Kukočev doček u Bulsima i tretman na OI od strane Džordana i Pipena dosta govori o tretmanu tih dođoša oko kojih se širi fama, dok se lokalni momci spremaju da im pokažu gde im je mesto. Slično se pričalo i o tom nesuđenom sudaru dve škole na tim OI. 

 

Jednostavno, nije bilo lako biti prvi i praviti stazu iako je relativno brzo veći deo te generacije evropski košarkaša krenuo istim putem. Ne sumnjam da bi i drugi igrači bili uspešni u tom poslu da su bili na njegovom mestu, ali neko možda i ne bi. Nije to presudan faktor da bi se odredila nečija veličina ali nije ni za zanemarivanje.

 

Sve 5 za kulturološko-istorijski kontekst, samo "probijanje puta" znači da su Ameri videli na primeru Divca da su Evropljani kul i dobri igrači pa po ugledu na njega doveli i ostale, tj. da je on bio neki role model tu, da nije bilo njega ne bi bilo ni Evropljana u NBA. Ja mislim da to nije tačno i da je eto splet okolnosti (a pre svega Divčeva visina) što je Divac bio među prvima od tih igrača za koje je jasno bilo da imaju kvalitet za preko bare. Kao što i sam kažeš, on nije bio baš tipičan primer nesnađenog Evropljanina, a i ni po čemu sličan po karakteru i stilu igre sa onima koji su u tom periodu a posebno kasnije došli. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Šta ti sad ovo znači? 🙂 

 

Daj malo elaboriraj te klase, pošto meni ni braća nikako nisu u istoj klasi tj Pau je ipak u višoj u odnosu na Marca, a Divac overall debelo ispod.

 

pau je definitivno (ili makar za mene) klasa iznad divca i marca, lik je pored dirka najveći neamerikanac koji je igrao ligu. marc i diki su tu negde. 

 

elaboriracu večeras ili sutra, kada odvojim 20ak minuta a budem pri kompu, ne mogu sa telefona, pogubim se i iznerviram (:

Link to comment
Share on other sites

Meni Divac nakon odlaska u Sarlot nikada nije bio u vrhunskoj kondiciji. Kad se pogledaju snimci s kraja 80-tih i pocetkom 90-tih i ove iz Sarlot, Sakramento perioda kao da nisu isti igraci. I pored ogromnog doprinosa za proboj evropske kosarke u NBA, u odnosu na potencijal (fizicki, takticki i tehnicki) on se nikada nije ispunio do kraja.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Sve 5 za kulturološko-istorijski kontekst, samo "probijanje puta" znači da su Ameri videli na primeru Divca da su Evropljani kul i dobri igrači pa po ugledu na njega doveli i ostale, tj. da je on bio neki role model tu, da nije bilo njega ne bi bilo ni Evropljana u NBA. Ja mislim da to nije tačno i da je eto splet okolnosti (a pre svega Divčeva visina) što je Divac bio među prvima od tih igrača za koje je jasno bilo da imaju kvalitet za preko bare. Kao što i sam kažeš, on nije bio baš tipičan primer nesnađenog Evropljanina, a i ni po čemu sličan po karakteru i stilu igre sa onima koji su u tom periodu a posebno kasnije došli. 

 

 

ide ta priča, makar kod simmonsa, da su se stekali onda nakon dirka tražili novog dirka, pa nakon darka sve evropljane tako tretirali pa sada luka 

 

ne verujem ni ja u to kada su profesionalci tema - to je više vajb javnosti i casual fanova 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, laki pepe said:

Meni Divac nakon odlaska u Sarlot nikada nije bio u vrhunskoj kondiciji. Kad se pogledaju snimci s kraja 80-tih i pocetkom 90-tih i ove iz Sarlot, Sakramento perioda kao da nisu isti igraci. I pored ogromnog doprinosa za proboj evropske kosarke u NBA, u odnosu na potencijal (fizicki, takticki i tehnicki) on se nikada nije ispunio do kraja.

 

što kažu u tekstu koji je @rivieraI posadio a moga je puno više

 

istine radi, divac nikada nije imao dovoljno dobru kondiciju, pa je normalno da je u drugom delu karijere to bilo vidljivije 

 

opet, kao što rekoše ljudi, 16 sezona u nba, osim prve i poslednje - sve po 30ak min, bez ozbiljne povrede 

 

sasvim dobro. a učinak, bilo statistički ili intangible tek, nema niko sa ovih prostora u nba 

 

jokić ima sve šanse da ga preshisha 

kukoc i drazen i peja bi ga prešli da nije bilo to što je bilo. 

 

u svakom slučaju, tu je diki, u sfrj vrhu, svidelo se to nekome ili ne 

 

 

meni lično nikada nije bio omiljeni igrač, slabo gotivim centre i likove koji uprskaju na kraju tekme. al to je moj problem. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Sve 5 za kulturološko-istorijski kontekst, samo "probijanje puta" znači da su Ameri videli na primeru Divca da su Evropljani kul i dobri igrači pa po ugledu na njega doveli i ostale, tj. da je on bio neki role model tu, da nije bilo njega ne bi bilo ni Evropljana u NBA. Ja mislim da to nije tačno i da je eto splet okolnosti (a pre svega Divčeva visina) što je Divac bio među prvima od tih igrača za koje je jasno bilo da imaju kvalitet za preko bare. Kao što i sam kažeš, on nije bio baš tipičan primer nesnađenog Evropljanina, a i ni po čemu sličan po karakteru i stilu igre sa onima koji su u tom periodu a posebno kasnije došli. 

Ni ne tvrdim da je to tačno, a očigledno se nismo razumeli oko korišćenja termina. Svako je bio slučaj za sebe i dovodili su konkretnog igrača zbog njegovih vrlina, a verovatno bi se i Dražen isto tako snašao (uz dozu sreće oko biranja tima) da je bio prvi. Neko drugi možda ne bi. Ipak , na osnovu svega tada pročitanog i viđenog, mislim da je mnogima pao kamen sa srca jer je on pokazao da osim kvaliteta može i da se snađe i preživi, što je tada bila bitna stavka u odabiru igrača. Drugo, mislim da je njegovo iskustvo dosta pomoglo i njegovim saigračima ili rivalima iz Evrope (a i pričali su tada otvoreno o tome) da se otisnu preko. Približio im je taj svet, podelio savete a i mogli su igrački da se uporede s njim pa da vide gde su i tako se lakše odluče. Pre njega nisu imali prilike da vide uživo NBA igrača pored sebe na parketu osim onih par turnira.

 

Kažem ti, potpuno je bio drugačiji kontekst, kao na Mars da treba da ideš. Neko mora da osvoji tu čast i muku da je bio prvi, a to nije za zanemariti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

zanimljivo je to oko adaptacije 

 

ja bih npr pomislio da je do godina u kojima je dirk nowitzki otišao u ligu to već sve bilo businesses as usual, a u book of basketball 2.0 podcastu se eksplicitno tvrdi da je dirk tokom i nakon prve sezone želeo da se vrati u evropu i da ga je samo činjenica da je bio sa steve nashom zadržala u nba. 

 

pominje se tu da bi darko miličić u nekom drugom nba settingu bio igrač o kojem bi danas pričali sa poštovanjem (mada im je jasno da je lud bio) 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, laki pepe said:

Meni Divac nakon odlaska u Sarlot nikada nije bio u vrhunskoj kondiciji. Kad se pogledaju snimci s kraja 80-tih i pocetkom 90-tih i ove iz Sarlot, Sakramento perioda kao da nisu isti igraci. I pored ogromnog doprinosa za proboj evropske kosarke u NBA, u odnosu na potencijal (fizicki, takticki i tehnicki) on se nikada nije ispunio do kraja.

 

On je nakon odlaska u Sharlot , tj trejda hteo da ostavi kosarku jer nije verovao da su ga trejdovali za nekog tamo srednjoskolca:s_d:

Link to comment
Share on other sites

Da, poznato mi je. Isto sam negdje cuo izjavu nekog pomocnog trenera Sarlota iz tog doba koji kaze kako da hoce raditi Divac bi mogao biti mnogo bolji.

Mene fascinira kad gledas njegovu igru ledjima 1 na 1. Sve je to improvizacija i citanje reakcije defanzivca, pa da lonce loptu da probaci ispod ruke ili neku frljoku. Naravno, to nije bio slucaj onih prvih godina u Lal kada je koristio oba horoga. Sta tek reci o bacanjima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, uini said:

 

pau je definitivno (ili makar za mene) klasa iznad divca i marca, lik je pored dirka najveći neamerikanac koji je igrao ligu. marc i diki su tu negde. 

 

elaboriracu večeras ili sutra, kada odvojim 20ak minuta a budem pri kompu, ne mogu sa telefona, pogubim se i iznerviram 🙂

 

Take your time. Ja se samo ne bih složio da su Marc i Divac tu negde, jer je prvi bio DPOY, a bogami kasnije i overall ponajbolji igrač PO ekipe. To Divac nikad nije bio. Danas je Marc taj neki Divac iz Kingsa, komplementarni veteran u ozbiljnoj (šampionskoj jebiga) ekipi, pametni centar za popunu petorke, za koga se ipak ne plašiš kad ide na liniju penala. 

 

Ima i titulu u NBA, ajd da kažemo da su im reprezentativne karijere tu negde.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jedini moguci plus na Divcevoj strani koji mi pada na pamet je longevity posto znamo kako je Marc izgledao kada je dosao u NBA. 

Na stranu licne simpatije prema Marcovoj igri ( :

 

Edit: inace kada pricamo o Evropljanima u NBA, da ne prosirujemo na neamerikance i razglabamo o Nashu, Olajuwonu itd, kod mene u knjizi je situacija prilicno jasna:

I Dirk

II Pau

III Marc

IV Tony,Divac, Kukoc, Schrempf, Pedja

itd itd itd

O Luki, Janisu, Kristapsu i ostalima kada budu u nekim fazama karijere kao Marc sada

Edited by Manu
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Manu said:

Jedini moguci plus na Divcevoj strani koji mi pada na pamet je longevity posto znamo kako je Marc izgledao kada je dosao u NBA

 

 

ja sam mislio da je on nekih 3-4 sezone ciguljao u ligi a on je makar po statsima, odmah bio vrlo vrlo solidan, da ne kazem dobar

a i mislio sam da je ranije usao u ligu, tipa 2006/07

 

tako da, zajebao sam se na tom opipljivom nivou kada su marc i divac tema, gasol je bolji napadac i raznovrsniji odbrambeni igrac, odnosno, njegov uticaj u odbrani je, rekao bih, veci, iako su statsi slicni. plus je marc clutcher (to mi ide u intangibles) a diki se ukaki svaki put na kraju. ali probacu kasnije da razlozim to, mislim da ipak nije luda razlika mdju njima

 

@Chaos Is Me

Link to comment
Share on other sites

☠️

 

How Did the Pizza Place Know This Order Was for MJ?

Pretend it’s 1997, and you’re the person in charge of ordering pizza for Michael Jordan. Maybe imagining this is difficult, because it’s probably been awhile since you ordered delivery pizza without just tapping an app. So let me tell you what you wouldn’t do. You wouldn’t call up a pizza place and say, “Hello, I’d like to order one large pizza for Chicago Bulls superstar Michael Jordan. FROM NOOOORTH CAROLINA, AT GUARD, 6-FOOT-6, NUMBER 23, MICHAAAAAAAAAAAEL JOOOOOOORDAN!” No, you’d likely just state your order and give your address.

 

https://www.theringer.com/nba/2020/5/19/21263811/michael-jordan-flu-game-poison-pizza-story-last-dance-conspiracy

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

 

ja sam mislio da je on nekih 3-4 sezone ciguljao u ligi a on je makar po statsima, odmah bio vrlo vrlo solidan, da ne kazem dobar

a i mislio sam da je ranije usao u ligu, tipa 2006/07

 

Takodje sam mislio da je losiji bio u prvih par sezona, ovo su ipak skroz lepe brojke. Uvek mi je u glavi slika njega iz Djirone u kojoj je igrao pre dolaska u NBA...

A znao sam da je dosao relativno kasno u ligu, sa 23 tacnije.

 

EP | B92 Blog

 Nicknamed "The Big Burrito,"] he was named Division 2's Mr. Basketball in 2003

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Manu said:

Jedini moguci plus na Divcevoj strani koji mi pada na pamet je longevity posto znamo kako je Marc izgledao kada je dosao u NBA. 

Na stranu licne simpatije prema Marcovoj igri ( :

 

Edit: inace kada pricamo o Evropljanima u NBA, da ne prosirujemo na neamerikance i razglabamo o Nashu, Olajuwonu itd, kod mene u knjizi je situacija prilicno jasna:

I Dirk

II Pau

III Marc

IV Tony,Divac, Kukoc, Schrempf, Pedja

itd itd itd

O Luki, Janisu, Kristapsu i ostalima kada budu u nekim fazama karijere kao Marc sada

 

Ne može Marc nikako biti iznad Parkera, a ni iznad Kukoča.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, uini said:

braca gasol bi sabijala i u dikijevo vreme, samo ne mislim da su oni neka klasa iznad

napadacki svakako jesu

 

18 hours ago, Chaos Is Me said:

 

Šta ti sad ovo znači? 🙂 

 

Daj malo elaboriraj te klase, pošto meni ni braća nikako nisu u istoj klasi tj Pau je ipak u višoj u odnosu na Marca, a Divac overall debelo ispod.

 

hteo sam da pohvalim braću pošto sam u nekom postu ranije napisao kako je diki igrao u vreme centarskih dominatora - pa kao da dodam kako braća gasol nisu dobra zato što je lošija konkurencija na centru danas, već da su objektivno opasni igrači i da bi bili tako opasni u bilo kojem od datih era.

 

 uglavnom, lupio sam teško u ovoj prvoj lajni - pau je ozbiljan dominator, dovoljno je samo pogledati njegove statse i prekinuti bilo kakav razgovor bez gledanja tekmi.

 

marc je, odmah da kažem, bolji, iako pogled na statse ne pokazuje neku ludu razliku osim u poenima, koji opet i nisu nešto ludački veliki s'obzirom da je marc igrao 3&kusur minuta više i ima skoro 3 poena više od dikija na nivou karijere:

 

marc 33.2min,  48.2% iz igre,  35.6% za 3,  77.7% fts,  7.6rebs,  3.4ast,  1.4blk,  0.9stl,  2to,  14.7pts

diki   29.8min,  49.5% iz igre,  23.5% za 3,  69.2%fts,   8.2 rebs,  3.1ast,  1.4blk, 1.1stl, 2.2to, 11.8pts

 

...i sad, bolji je marc gasol taman za malko u većini statsa ali ono što dolazi na talon su slabo merljive stvari i intangibles:

- već samn rekao da je marc taman malo bolji napadač i malo više versatile od divca. 

- divac je kreativniji asistent i možda bolji 1na1 odbrambeno pošto je kombinovao svoj skill i to kraljevsko flopovanje

- međutim, samo ona seksvenca sidekick marc gasola iz finala gde (pravovremeno) iskače na steph curryja se verujem, već izučava pomno

- diki je najveći choker u istoriji završnica a marc je često pa i ovog leta sam nosio repku a ponekada i memphis u neizvesnim završnicama. repku do titule jel'te

- diki je mogao da uzme titulu da su prošli lakerse, marc je uzeo i to je to. u repki su tu negde egal po titulama (napamet pišem, nisam gledao)

 

ako bih pravio neki veliki TIER odličnih centara, marc gasol bi mi bio u vrhu tog tiera, sa tendencijom da pređe u viši rang (ili ako ne može da pređe on je ta granica), dok bi mi divac bio bliže onom drugom kraju (ne obavezno pri kraju) a društvo bi im pravili pojma nemam kako raspoređeni joakim noah, rick smiths (bio u last dance par puta pomenut), al horford..oni mi padaju napamet

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

 

"Laž, laž, laž – 90 odsto stvari iz 'Poslednjeg plesa' je s***e"

Horas Grant, nekadašnji košarkaš Čikago Bulsa, nije saglasan sa mnogim stvarima iz dokumentarca "Poslednji ples" koji se bavi karijerom Majkla Džordana.

"Laž, laž, laž... Ako Džordan ima problema sa mnom, hajde da to rešimo kao muškarci. Pričajmo o tome ili možemo drugačije. Opet priča laži kako sam ja bio izvor koji je otkrio detalje u knjizi. Sem (Smit) i ja smo uvek bili dobri prijatelji, i dalje smo. Ali ono što se dešava u svlačionici, to nikada ne bih pričao nekome da objavi. Sem je bio novinar, rečeno je da je imao dva izvora dok je pisao knjigu. Zašto je onda Džordan samo mene okrivio?", rekao je Grant, a prenosi "ESPN".

Nekadašnji član zlatne generacije Čikaga dodaje da kada je neko protiv Džordana, da će onda Em Džej uraditi sve kako bi ga uništio.

"Dokazao je da je kivan na mene tokom samoprozovanog dokumentarca. Kada kažete nešto o njemu, on će vas odmah iseći, pokušaće da vam uništi ličnost".

Grant kaže i kako je dokumentarac s***e.

"Mogu da kažem da je bio zabavan, ali svi mi, koji smo mu bili saigrači tokom tog perioda, znamo da je 90 odsto stvari s***e. Kada kažem to mislim na realnost. Nije bilo baš tako, dosta stvari što je Em Džej izgovorio saigračima, mnogi su mu vraćali istom merom. Ali sve je to bilo na neki način editovano u dokumentarcu, ako uopšte može tako da se nazove".

Horas je nastavio da priča o odnosu Džordana i saigrača.

"Osećao je da može da dominira, ali svaki put kada bi krenuo na mene, ja bih mu uzvratio. Ali momci poput Vila Perdjua, Stiva Kera, tih mlađih momaka, bilo je srceparajuće gledati kako se odnosi prema njima. Čovek koji je lider tima da se tako ponaša... Razumem ja trening, morate da gurate jedni druge do limita, ali zvati ih pogrdnim imenima, za to nikada nisam bio".

Grant se prisetio čuvene rečenice Džordana koji je rekao u avionu da se ne dâ hrana Grantu jer je odigrao lošu utakmicu.

"Da, istina je da je rekao: 'Za njega nema hrana jer je igrao loše'. Međutim, odmah sam mu odgovorio. Rekao sam mu nešto što sada ne želim da ponavljam. Svako ko me poznaje zna kakav sam i kakvo sam odrastanje imao. Niko na ovom svetu mi ne može reći da ne mogu da jedem".

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...