Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

44 minutes ago, Vjekoslav said:

tako i moja sestra, cim sleti iz bijelog svijeta na Pleso, oma sortira lovu u koverte. sve vec ima detaljno isplanirano. a bila napredna omladinka SSOJ-a, najbolja ucenica gimnazije, dva fakulteta (sociologija i politologija), zestoki borac protiv mita i korupcije (jos u Suvarovo vrijeme), itd. itd. itd. 

 

Otkad koverte kod vas? Zar vi niste Europa? 

Edited by ObiW
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ObiW said:

Pa bolje da se zezam nego da ti kazem sta mislim o tome sto poredis ostavinsku raspravu sa istresanjem mrvica sa stolnjaka preko terase.... 

Bilo bi bolje da se zezas ali bez podmetanja.

Dobro znas da nisam poredila istresanje mrvica i ostavinsku raspravu, vec obrasce ponasanja. Izmedju ostalog nisam mislila na neke mrvice nego za cestu prituzbu o gastarbajterima koji kad predju granicu, prebace se na obrazac koji su poneli sa Balkana, pa zafrljace djubre kroz prozor kola. Sto u svojim novim zemljama ne bi uradili.

Izmedju ostalog sam cak lepo rekla da ne znam sta za ostavinsku raspravu treba (nemam to iskustvo).

Kako ja tumacim tvoje komentare ti govoris "ostavinska arasprava mi je bila problem, pa cu tu da pribegnem balkanskom obrascu a 10 evra panduru mi nije, radije cu da platim kaznu".

Ok, svako svoj izbor, kao sto rekoh, ti samo potvrdjujes moju konstataciju - da je samo pitanje gde povlacimo crtu.

Nemam pojma zasto ti je toliki problem da prihvatis gde ja povlacim svoju....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Sletimo žena i ja juče u Beograd, prvi put posle dve godine, krenemo prema pasoškoj kontroli, kad ono tamo užasna gužva, cela ona "zmija" od reda dupke puna, a tamo gde red oivičen tim trakama počinje, formirao se ca. 10m dugačak poprilično neuredan red, ali se jasno vidi gde je kraj. Mi uredno stanemo na taj kraj i klackamo se polako. 

 

Onda stupa na scenu klasičan srpski mentalitet "snalaženja" i ljudi koji posle nas pristižu se uredno prave ludi i ubacuju se sa strane na početak onog oivičenog reda, sa sve telećim pogledom u plafon, tipa "samo da pitam nešto"... Prokuvao sam u sebi, sve govoreći "smiri se, zbog toga si i otišao". 

 

Neverovatno je kako se čovek lako i brzo odvikne od takvih pojava i navikne na red. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Saosacam. Videla isto letos, s razlikom sto se ja prilagodjavam utoliko sto ne ulecem drugim ljudima, ali ne dozvoljavam padobrance, pogotovo te sa telecim pogledom ili iz one dr*adzijske kategorije «znas li ti ko sam ja». 

 

Zato su odgovorni zajedno aerodromske sluzbe i granicna policija. Ne mogu se drzati 2-3 policajca u onim boksovima ukoliko im u kratko periodu sleti par aviona sa razlocitim drustvom, srpski pasosi, razni EU, prekomorski, pa egzoticni sa razlicitim viznim rezimom. 

Prosto to bi trebalo da je dinamicna stvar. Vise aviona, vise policije.

i neverovatna je glupost sto se direktno na aerodromu ne dele oni kartoncici za prijavu boravka za strance. To imaju svi ukljucujuci Kineze i Ruse.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Plavi Golub said:

...............

i neverovatna je glupost sto se direktno na aerodromu ne dele oni kartoncici za prijavu boravka za strance. To imaju svi ukljucujuci Kineze i Ruse.

 U avionu. Kad letis za USA, par sati pre sletanja podele sve moguce papire da ih lepo u miru i sedeci ispunis, pa samo predas kad sletis.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Eddard said:

Sletimo žena i ja juče u Beograd, prvi put posle dve godine, krenemo prema pasoškoj kontroli, kad ono tamo užasna gužva, cela ona "zmija" od reda dupke puna, a tamo gde red oivičen tim trakama počinje, formirao se ca. 10m dugačak poprilično neuredan red, ali se jasno vidi gde je kraj. Mi uredno stanemo na taj kraj i klackamo se polako. 

 

Onda stupa na scenu klasičan srpski mentalitet "snalaženja" i ljudi koji posle nas pristižu se uredno prave ludi i ubacuju se sa strane na početak onog oivičenog reda, sa sve telećim pogledom u plafon, tipa "samo da pitam nešto"... Prokuvao sam u sebi, sve govoreći "smiri se, zbog toga si i otišao". 

 

Neverovatno je kako se čovek lako i brzo odvikne od takvih pojava i navikne na red. 

:classic_biggrin: Klasika. Ja sam pre 3 nedelje naisla na istu situaciju ali sam lepo izbegla sve to sa novim pasosom i izasla na onom kiosku.

Odviknes se. Sto rece moj klinac pre jedno desetak godina na letu iz BG "Mama a sto se svi ovi ljudi guraju da udju u avion, zar nemaju rezervisana sedista kao mi" 😉

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Moja najdrasticnijja anegdota po pitanju redova potice jos iz pocetka 2000-tih, kad sam u hotelu Slavija menjao pare, stojim metar iza coveka koji je na salteru i cekam da zavrsi, kad se pojavljuje jedna baka, koja stoji izmedju mene i coveka na salteru, dise mu za vrat i kad se ovaj pomeri staje da obavi posao. Ja pridjem i kazem joj da sam u redu i de je stala ispred mena, a ona mi kaze kako je mislila da ja onako stojim na sred menjacnice. 

Od tada me nista ne iznenadjuje u nasim zemljama. :)

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, mrd said:

Moja najdrasticnijja anegdota po pitanju redova potice jos iz pocetka 2000-tih, kad sam u hotelu Slavija menjao pare, stojim metar iza coveka koji je na salteru i cekam da zavrsi, kad se pojavljuje jedna baka, koja stoji izmedju mene i coveka na salteru, dise mu za vrat i kad se ovaj pomeri staje da obavi posao. Ja pridjem i kazem joj da sam u redu i de je stala ispred mena, a ona mi kaze kako je mislila da ja onako stojim na sred menjacnice. 

Od tada me nista ne iznenadjuje u nasim zemljama. 🙂

Leskovac. Podsjeti me na mog starog. Kad se vratio iz pechalbe tamo 2002 godine, peMzija stize na racun iz NL u SRB. Stoji za salterom i naravno neki iz shume za vratom visi i bulji sta on to radi na salteru. Taj zadah crvenog luka i ostalog priloga sto ide uz gurmansku pljesku ne trebam da docaravam. Kum je direktor banke pa ga je stari nagovorio da zalijepe traku par metara od saltera. Prvo duckt tape, a poslije i prava zuta sa natpisom. 

Edited by Doorn
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

U BiH sam dizao pare sa ATM masina, direktno sa mog bankovnog racuna, znaci nije bila u pitanju kreditna kartica, samo mislim da kartica treba da ima onaj Plus znak, tj da pripada toj bankarskoj mrezi.

images?q=tbn:ANd9GcSm9TRkfAJh3_fgXa7U5_K

 

To je poznata stvar. Znači, menjanje para po šalterima je prošlost koja više ne igra ulogu.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Yoyogi said:

Moraju li sada da se menjaju pare? ATM kartice iz sveta bi trebalo da rade?

Ako Srbima rade u Grčkoj (znam da rade u Japanu), ima li još tog menjanja para?

 

Moje rade i na ATM i u prodavnicama, mada izbegavam da koristim platne kartice u prodavnicama. Podignem radije kes, pa placam sta treba. Nisam cula da sada neko koristi menjacnice. Bilo je ono pre desetak ili nesto vise godina kad je Dinkic terao vecinu da ima citace po prodavnicama. Visa, Master i Amex sigurno idu, a citala sam da su potpisali i sa nekim kineskom firmom pre dve godine. Union pay international ili tako nesto.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Ja mislim da im je najbolja opcija da kupe dosta kanapa, pa kako ko predje granicu da ga vezu za drvo....da ne pobegne :classic_biggrin:

Ono ko piletu za nogu, da mozes da nagazis. :) Joj, uvek sa raspolozen da se na ovo posalim. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Yoyogi said:

Moraju li sada da se menjaju pare? ATM kartice iz sveta bi trebalo da rade?

Ako Srbima rade u Grčkoj (znam da rade u Japanu), ima li još tog menjanja para?

Kartice rade, i na ATM i u kupovini, za nas iz US jedino sto moras da mislis (ne znam kako je za druge) da ako nisi najavio, ili pribelizio kod banke da putujes u SR, nakon prve transakcije mogu da ti zablokiraju karticu jer sumnjaju na kradju.

Ja u principu, izvadim na aerodromu dovoljno dinara za boravak - samo neke vece kupovine koristim kreditne kartice. Tako smanjujem bank fees a i mogucnost da mi zablokiraju neku karticu.

 

5 hours ago, mrd said:

Ono ko piletu za nogu, da mozes da nagazis. 🙂 Joj, uvek sa raspolozen da se na ovo posalim. 

Htela sam da kazem konopca, na konopac sam mislila, kanap nece da zadrzi nikog :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Vjekoslav said:

 

:lol_2:

 

...

 

mada, u biti, i nije bas tako smijesno.

 

Znaju oni koji su otisli zbog sistema i mentaliteta sta misle kad kazu "zbog toga", a to nije bas limitirano na guranje u redovima.

To je vise ilustracija problema, pa si u pravu, i nije bas smesno.

Deluje smesno kad krenemo od slucaja do slucaja da objasnjavamo problem, pa izgleda kao da preterujemo, ili preuvelicavamo nesto sto ljudima koji zive tamo i ne deluje kao veliki problem. Ljudi ne kontaju koliko zivot postaje laksi kad se ne nerviras zbog takvih stvari.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da previse filozofirate vezano za red na BG aerodromu kod pasoske. Moze da se desi da se ceka, ali ajde uporedite to sa recimo Frakfurtom kada ne daj boze sleti a380 iz Kine ili Japana predhodno. I drugo, policija se na BG aerodromu ponasa mnogo normalnije od Nemacke: njima je tamo skroz OK da bleji salter prazan samo zato sto je za EU citizens a 100 ljudi u redu za non EU. U stvari gresim... Dizeldorf je gori. Vi to zovite red, ja zovem kretenizam. I to onaj tipican Nemacki. 

A za dizanje gotovine i menjanje para tek nemam reci... mislim, sta mislite da izbegavate time? Provizije banke ce izaci na kraju slicno kao razlika kupovni/prodajni. Jedina stvar za izbegavanje je (a to ljudi masovno ne znaju) je da ako vas POS ili bankomat pita da li hocete u vasoj ili valuti zemlje treba da izaberete u valuti zemlje u kojoj ste. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, sreta-steta said:

Mislim da previse filozofirate vezano za red na BG aerodromu kod pasoske. Moze da se desi da se ceka, ali ajde uporedite to sa recimo Frakfurtom kada ne daj boze sleti a380 iz Kine ili Japana predhodno. I drugo, policija se na BG aerodromu ponasa mnogo normalnije od Nemacke: njima je tamo skroz OK da bleji salter prazan samo zato sto je za EU citizens a 100 ljudi u redu za non EU. U stvari gresim... Dizeldorf je gori. Vi to zovite red, ja zovem kretenizam. I to onaj tipican Nemacki. 

A za dizanje gotovine i menjanje para tek nemam reci... mislim, sta mislite da izbegavate time? Provizije banke ce izaci na kraju slicno kao razlika kupovni/prodajni. Jedina stvar za izbegavanje je (a to ljudi masovno ne znaju) je da ako vas POS ili bankomat pita da li hocete u vasoj ili valuti zemlje treba da izaberete u valuti zemlje u kojoj ste. 

 

Konkretno stvaranje reda zbog malo policije. Nedostatak elemenata koji bi sprecili nepravilne redove i padobrance. Postoje redovi i na drugom mestu, ali postoji i red u njima. Razdvojeni salteri postoje svuda i u Rusiji i u Kini i iz nekog razloga ih ne mesaju. Ali kad sleti veci broj aviona povecava se broj policajaca (Pulkovo u Petrogradu, Pu Dong u Sangaju - moje iskustvo)

Sto se tice kartica i uzimanja kesa sprecava se posredna zloupotreba istih, zbog trenutka nepaznje. Neki ljudi su imali probleme da su morali da otkazuju kartice, sto ne znaci implicitno da u Srbiji zive lopovi.  Opcija o biranju valute zemlje mi je poznata.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Ovo za policiju jednostavno nije tacno. Meni se nikada nije desilo da sletim i cekam duze od 15/20 minuta na salteru. Na drugim mestima, konkretno FRA, mi se desavalo da cekam sat ipo. Sto je i dalje nesto sto je razumljivo: jeste da ja kao klijent zelim da sto pre budem usluzen, ali isto tako je broj ljudi koji rade ogranicen. Ali ono sto meni nije razumljivo je zasto policajac na salteru EU ne moze da primi nekoga sa non EU pasosem. Ne, ne postoji racionalan razlog... jer da postoji onda me ne bi pustali ni u Becu, ni Milanu, Kopenhagenu, Dubaiu... Jedino Nemacka ima problem s tim (i Madjarska ako pricamo o kolima). 

Ovo za kartice je opste mesto. Kako se tacno kartice zloupotrebljavaju? Jedino cega mogu da se setim je skimer na bankomatu ili da te neko klepi po glavi dok dizes pare. Sto opet, jelte, nema veze sa Srbijom, vec je isto u manje vise svakoj zemlji. I zar je stvarno zgodnije nositi 100.000RSD u novcaniku nego komad plastike? Razumem jedino razlog koji ima veze sa godinama ili navikama. ali ajde da ne potezemo neodrzive argumente. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, sreta-steta said:

....

Ovo za kartice je opste mesto. Kako se tacno kartice zloupotrebljavaju? Jedino cega mogu da se setim je skimer na bankomatu ili da te neko klepi po glavi dok dizes pare. Sto opet, jelte, nema veze sa Srbijom, vec je isto u manje vise svakoj zemlji. I zar je stvarno zgodnije nositi 100.000RSD u novcaniku nego komad plastike? Razumem jedino razlog koji ima veze sa godinama ili navikama. ali ajde da ne potezemo neodrzive argumente. 

 

Ima mesta na kojima ne može da se plati karticom, mora se imati nešto više keša nego u zapadnim zemljama da se ne bi našao u neprijatnoj situaciji. Drugo, ako se ne varam, kurs po kojem se obračunava kad plaćaš u radnji jeste nepovoljniji nego ako podigneš keš pa ga zameniš u menjačnici, sad, da li je zbog 1-2% vredno rizikovati i nositi sa sobom veću količinu gotovine, ne znam, svakome na izbor.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...