Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

Pa kao vojni obveznik si trebao da se odjavis iz vojnog odseka, a onda prijavis konzularno diplomatskom predstavnistu u zemlji boravka. Dao Bog to niko nije radio, tako da sumnjam da je ikada iko kaznjen ali mogu eto da te zajebavaju ako se nekome cefne.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DJORDJE said:

Pa kao vojni obveznik si trebao da se odjavis iz vojnog odseka, a onda prijavis konzularno diplomatskom predstavnistu u zemlji boravka. Dao Bog to niko nije radio, tako da sumnjam da je ikada iko kaznjen ali mogu eto da te zajebavaju ako se nekome cefne.

 

Eto, hapsili su mene na Surcinu 2000. zato sto se nisam odazvao na pozive tokom NATO bombardovanja ( vec sam par godina ziveo preko u vreme bombardovanja ) iako sam posle presude vojnog suda ( da sam kriv ) podneo dokaz da zivim preko i presuda je bila ponistena. Drzali me u bajboku 20-30min, srecom se sve desavalo u toku radnog vremena pa su bili u mogucnosti da provere moju tvrdnju sa vojnim sudom u Kragujevcu.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, srbija do tokija said:

Pitaj Gorana Vesića, šefa u Bg vlasti. Proveo je 10 godina u Crnoj Gori dok mu Boris Tadić nije skinuo nalog za hapšenje.

A vidi ga danas.

 

Ja se secam donesene amnestije za sve koji su izbegavali vojne pozive tokom ratova devedesetih.

Link to comment
Share on other sites

Samo da pojasnim ja sam trenutno u Sr i bavim se izdavanjem dokumenata, izmedju ostalog.

 

 

Da prijavim, prvi susret sa administracijom je bio relativno pozitivan. Naletela sam na zenu koju je bila ljubazna, jedino sto je objasnila je da su ih vratili na predhodni sistem, da ko god dodje dobije broj i vreme kad da se pojavi. To je malo neugodno - jer sam morala da dzedzim 2.5 sata u gradicu u kome nemas sta da radis, a nema smisla da ides kuci pa da se vratis.Neki ljudi su usli i rekli meni Mira zakazala, ali nisam videla specijalnu neregularnost, kao sto je bilo prosli put, iako su rekli da ce njih da uguraju, a ja sam morala da cekam dva ipo sata.

 

Kazu nemoras vise da pises zahtev za hitni postupak, dovoljno je strani pasos, nisu trazili odjavu-prijavu, trazili su izjavu oko mog srpskog (cirilicnog) imena i latinicnog. Sad samo da vidim da se to desi u roku, nema garancija.

 

Cula sam pricu izmedju sluzbenika, potpuno zavisi od mesta do mesta

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 5/15/2019 at 8:45 AM, Angelia said:

Znas kako meni je uvek drago kad cujem za ljude koji to zavrsavaju cas posla.

A onda dodje Obi i prica o potezanju veza, njega to naravno uopste ne nervira

 

On 5/15/2019 at 9:35 PM, Angelia said:

To mi nije ni palo na pamet da proveravam. Iako necu imati problema sa MUPom direktno, imam neke skolske u lokalnom :classic_biggrin:

 

😂

Link to comment
Share on other sites

Za dijasporce koji su iz BG, imaju auto, izlaze, a vole da popiju... u Beogradu postoji safe driver servis. Ako si otisao u grad autom i popio, pozoves broj i za jedno dvadesetak minuta se pojave dva lika u autu. Jednom das kljuc od svoga auta, sednes pozadi (ne smes napred ako si popio) i on te vozi do kuce. Drugi auto vas prati, da moze da pokupi tvog vozaca kada stignete kuci. Tarifa je 1000 dinara. Jeftinija varijanta nego da taksijem idete u grad i nazad... barem meni.

 

Vidim da se u medjuvremenu pisalo i o umiranju roditelja, pa pretpostavljam da je i ostavinska rasprava interesantna tema. To je rabota koja se u BG zakazuje jedno 6-9 meseci unapred, a ako vam sudija nije skolski (😄) i ne idete bas cesto u Srbiju, onda se to resava tako sto advokatu dajete punomocje da vas zastupa pred sudom. Tarifa je 500 evra, i on nije samo u obavezi da izgura ostavinsku do kraja, vec i da sve sto je pripalo vama (bankovni racuni, novac koji je ostao u PIO, nekretnine u katastru, itd itsl) prebaci na vase ime. I jedna zanimljivost u vezi ostavinske rasprave..  da li ste znali da sud u zemlji Srbiji ima fleksibilnu tarifu po kojoj se placa taksa na nasledjenu imovinu? Pise lepo u zakonu, sudska taksa je od x% do y% procenjene vrednosti nasledjene imovine, a koliko ce da razrezu, e to je diskreciono pravo sudije.  Cik pogodi da li uvazeni gospodin gastarbajter placa donju ili gornju granicu u tom rasponu? Kako znaju da ste gastarbajter? Pa tako sto ste ili potegli vezu (jer vam se zuri) ili sta unajmili advokata da vam to odradi...

 

U CG ostavinsku raspravu ne rade sudije vec to rade notari, i situacija je slicna u smislu da ne moze sve da se odradi odmah, ali se ne ceka toliko dugo. Resena ostavinska rasprava iz Srbije se ne priznaje automatski, ali se uzima kao dokazni materijal iz koga se vidi ko su naslednici. Na ostavinsku raspravu u CG morate da ponesete rodni list (moja baba bi rekla "krstenicu"),  jer oni ne mogu da procitaju cipovane srpske LK. Jos jedna stvar vezana za CG: od pre 2 godine, pod pritiskom velikog broja Rusa koji tamo zive, donesen je zakon da vlasnicima nekretnina u CG moze da se izda crnogorska LK koja vazi godinu dana, a koja moze da se produzava neograniceno puta na po godinu dana pod uslovom da se svaki put u MUP donese vlasnicki list nekretnine iz opstine. Bez toga vi ste turista koji moze da ostane do 6 meseci u CG, a onda morate da izadjete. Meni ne treba, al' rekoh ajde da podelim sa vama, mozda ce nekome zatrebati.

Edited by ObiW
Link to comment
Share on other sites

Trivia 1: srpski auto, ukoliko nije rentakar, mozete da vozite samo sa srpskom vozackom dozvolom. Nemojte  da vozite svoj ili auto vasih roditelja sa stranom vozackom dozvolom - to je ranije moglo, a na sada se na to ne gleda blagonaklono. 

 

Trivia 2: Ukoliko niste bili u Srbiji u poslednjih 6 meseci a cesto zovete taksi - skinite aplikaciju za pozivanje taksija - ima Pink Taksi ima Naksi Taksi, ima sve. U poslednje vreme se cesto dogadja da na poziv dobijete odgovor da nema vozila na raspolaganju, a preko aplikacije ih ima i dolaze bez problema. 

 

Trivia 3: Po dolasku na aerodrom, odmah desno pre izlaza je shtand na kome idete da uzmete nalog za taksi. Sa tim nalogom idete na stajaliste za taksi, odmah levo kad izadjete iz aerodroma. Date nalog taksisti on vas vozi do kuce - cena je fiksna, 1800 dinara. 

 

Trivia 4: Ovo je vec stara vest, ali ipak: ako imate racun u banci u Srbiji, verovatno ste dobili poziv da dodjete u filijalu da popunite neki formular u vezi "sprecavanja pranja novca". Ovo mora da se licno uradi; ako se ne pojavite u datom  roku, blokiraju vam racun. To je formalnost, samo treba da izjavite da ne radite u vladi i ministarstvu Srbije, i da vam niko iz uze familije ne radi tu.

 

Trivia 5: medicinski turizam je veoma razvijen u Srbiji. Zivite preko, iz unustrasnjosti ste a zelite da popravite zube u BG? Na aerodromu ce vas sacekati auto, dovesti u hotel, a sutra pravo kod zubara. Ovo funkcionise savrseno osim za implant zuba, koji ne moze da su uradi za dan ili za dve nedelje. Ipak da napomenem da je implant (americki) u Srbiji 600 evra, a u Americi je otprilike 4 puta skuplji. Gastarbajteri iz Evrope uglavnom odlaze u Srbiju da popravljaju zube, a od od njij ima vajde i Bel Medic koji zivi od gastarbajtera koji dodju da se oprave, ali i od srpskih firmi koje svojim zaposlenima placaju privatno osiguranje. Da, da, to je sada postalo uobicajeno: (uglavnom) IT firme pored obaznog drzavnog zdravstvenog placaju svojim zaposlenima i privatno osiguranje i salju ih na godisnji sistematski pregled.

 

Trivia 6: nemate srpsku LK jer vam je to smor da vadite? U tom slucaju necete moci da u Hitnoj prodjete kompletan pregled za 100 dinara. Drzavljani Srbije, bez obzira da li imaju zdravstvenu legitimaciju ili ne, placaju pregled u Hitnoj samo 100 dinara. Izvadite srpsku LK, cak iako mislite da ste zdravi kao dren i da vam Hitna nikad nece trebati. U ostalim zdravstvenim ustanovama placate tarifu neosiguranog lica. 

 

 

 

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ObiW said:

Trivia 1: srpski auto, ukoliko nije rentakar, mozete da vozite samo sa srpskom vozackom dozvolom. Nemojte  da vozite svoj ili auto vasih roditelja sa stranom vozackom dozvolom - to je ranije moglo, a na sada se na to ne gleda blagonaklono. 

 

What?! Ima li to negde napismeno?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ObiW said:

Od kad to? Znam da rade prodaju nekretnina. 

 

Pa ne znam tacno od kad, ali vec neko vreme je tako. Sud salje notaru predmet i notar ima rok od sest meseci da ga zavrsi. Prvo ide pripremno rociste gde se predaje dokumentacija i utvrdjuje imovina i ko su naslednici. Posle toga ide glavna rasprava. Izradjuje se resenje, 15 dana je rok zalbe, ako se niko ne zali ide pecat za pravnosnaznost i to je to. Sve to treba da se zavrsi u roku od sest meseci od kad je notar primio predmet.

 

Ako se neko zali predmet ide na sud. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Interesantno. Ja sam prepisao srpsku dozvolu u nemačku, što znači da mi je srpska ostala u nemačkom "SUP-u". Uglavnom vozim rentacar, ali desi se i da uzmem sestrin auto. Moraću empirijski da potvrdim tu tvrdnju ako me ikad zaustave. Tj. nekad kad dođem... 😄

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ObiW said:


 

Trivia 6: nemate srpsku LK jer vam je to smor da vadite? U tom slucaju necete moci da u Hitnoj prodjete kompletan pregled za 100 dinara. Drzavljani Srbije, bez obzira da li imaju zdravstvenu legitimaciju ili ne, placaju pregled u Hitnoj samo 100 dinara. Izvadite srpsku LK, cak iako mislite da ste zdravi kao dren i da vam Hitna nikad nece trebati. U ostalim zdravstvenim ustanovama placate tarifu neosiguranog lica. 

 

 

 

 

Ovo nesto novo?

 

Ja imam srpsku LK, i pre dve godine kad me napao neki uzasan bronhitis, jednu noc zavrsim u hitnoj - dobila neku injekciju i platila oko 2500 din ....uz srpsku LK

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

Ovo nesto novo?

 

Ja imam srpsku LK, i pre dve godine kad me napao neki uzasan bronhitis, jednu noc zavrsim u hitnoj - dobila neku injekciju i platila oko 2500 din ....uz srpsku LK

Pored LK, treba da imas i elektronsku zdravstvenu knjizicu, da bi dokazala da si osiguranik kod Fonda za zdravstveno osiguranje. Zato si i platila 2500 din.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Kronostime said:

Pored LK, treba da imas i elektronsku zdravstvenu knjizicu, da bi dokazala da si osiguranik kod Fonda za zdravstveno osiguranje. Zato si i platila 2500 din.

 

Obi napisa:"....bez obzira da li imaju zdravstvenu legitimaciju ili ne, ...."

 

Trivia 6: nemate srpsku LK jer vam je to smor da vadite? U tom slucaju necete moci da u Hitnoj prodjete kompletan pregled za 100 dinara. Drzavljani Srbije, bez obzira da li imaju zdravstvenu legitimaciju ili ne, placaju pregled u Hitnoj samo 100 dinara. Izvadite srpsku LK, cak iako mislite da ste zdravi kao dren i da vam Hitna nikad nece trebati. U ostalim zdravstvenim ustanovama placate tarifu neosiguranog lica. "

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Obi napisa:"....bez obzira da li imaju zdravstvenu legitimaciju ili ne, ...."

Trivia 6: nemate srpsku LK jer vam je to smor da vadite? U tom slucaju necete moci da u Hitnoj prodjete kompletan pregled za 100 dinara. Drzavljani Srbije, bez obzira da li imaju zdravstvenu legitimaciju ili ne, placaju pregled u Hitnoj samo 100 dinara. Izvadite srpsku LK, cak iako mislite da ste zdravi kao dren i da vam Hitna nikad nece trebati. U ostalim zdravstvenim ustanovama placate tarifu neosiguranog lica. "

 

1 hour ago, Sunshine State said:

Ovo nesto novo?

Ja imam srpsku LK, i pre dve godine kad me napao neki uzasan bronhitis, jednu noc zavrsim u hitnoj - dobila neku injekciju i platila oko 2500 din ....uz srpsku LK

 

 

Obi je napisao "pregled" a ne "tretman". Ti si dobila i injekciju... Terapija se dodaje na cenu inicijalnog pregleda.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Eddard said:

Interesantno. Ja sam prepisao srpsku dozvolu u nemačku, što znači da mi je srpska ostala u nemačkom "SUP-u". Uglavnom vozim rentacar, ali desi se i da uzmem sestrin auto. Moraću empirijski da potvrdim tu tvrdnju ako me ikad zaustave. Tj. nekad kad dođem... 😄

Mene su proslo leto zaustavili jer sam skrenuo na crveno, onako iz navike. Nisu mi pravili problem oko dozvole, a auto sam uzeo od komsije.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

 

Obi je napisao "pregled" a ne "tretman". Ti si dobila i injekciju... Terapija se dodaje na cenu inicijalnog pregleda.

 

2 hours ago, Sunshine State said:

Taj ko je dosao na hitnu, retko kad ode bez terapije 😄

 

U pravu ste oboje - ja sam pregled platio 100 dinara a po injekciju sam otisao u Bel Medic, ne zato sto nisam hteo u drzavnoj ili zato sto oni nisu hteli da daju, nego prosto zato sto je tako u tom trenutku bilo zgodnije.

 

Ono sto nisam napomenuo je da sam i jos jedan pregled, po nalogu iz urgentnog, odradio normalnim postupkom u bolnickom krugu sledeceg jutra i to sam opet platio samo 100 dinara. 

 

 

edit: za nase forumase Kanadjane: sad citam da je Denis za neki specijalisticki pregled u Kanadi cekao preko 100 dana. Imajte u vidu Bel Medic kada dolazite na odmor. Dosta stvari moze da se uradi odmah, a dijagnozu mogu da vam prevedu na engleski, da ponesete nazad u Kanadu. 

 

2 hours ago, Angelia said:

Razlikuj nece me juriti jer me poznaju i trazenje veze, nece biti ta je to isto.

...

Za takvu drasticnu razliku Bosanci kazu "nije govno no se cuko posro".

 

Sto se jurenja veza tice, i Amerikanci imaju poslovicu "a good lawyer knows the law. A great lawyer knows the judge". 

 

Edited by ObiW
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...