Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

27 minutes ago, Sunshine State said:

 

Meni nije jasno sto si se odjavljivao in the first place? Ja sam jos uvek na adresi mojih roditelja, tu mi licna karta vazeca, ne vidim razlog da me drzava kaznjava zbog neodjavljivanja. Nema nikakve obaveze prema meni, pa ne vidim sto bi joj smetalo da imam licnu kartu. Imam neke nekretnine na svoje ime, i treba mi licna karta....a i vozacka....ja ovde provedem po 2.5 meseca godisnje, u proseku.

 

Uf bre, odjavio sam se zato sto su sluzbenici insistirali posto ne zivim u Srbiji. Ne znam kakve veze sad ima LK i vozacka sa ovim sto pricam, i ja ih jos uvek imam vazece?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Darth Bane said:

Cekaj, zar mislis da na Zapadu birokratija nije komplikovana? 

 

Daleko jednostavnija.

 

5 hours ago, blond said:

 

Nema veze sto ides u Srbiju cesto, ti zivis negde drugde. Ali kod nas se to jos uvek ne sprovodi striktno.

Ja vec ispricala kako mi napravili problem na pokazivanje US pasosa, i objasnili da treba da se odjavim, prijavim drugu adresu...itd.

 

1 hour ago, Sunshine State said:

Pa gde ga obnavljas? U drzavi u kojoj zivis?

 

Ja sam pricala o nama koji dodjemo u Srbiju, pa obnavljamo tamo - u decembru sam potrosila bukvalno pola sata na to, najduzi eo je bio placanje takse u posti

Znas kako meni je uvek drago kad cujem za ljude koji to zavrsavaju cas posla.

A onda dodje Obi i prica o potezanju veza, njega to naravno uopste ne nervira

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Ja vec ispricala kako mi napravili problem na pokazivanje US pasosa, i objasnili da treba da se odjavim, prijavim drugu adresu...itd.

 

K'o sto rekoh, to se ne sprovodi striktno, nekog zakaci, nekog ne...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, blond said:

 

K'o sto rekoh, to se ne sprovodi striktno, nekog zakaci, nekog ne...

Pa meni sad nista nije jasno! Ako udjes u Srbiju sa srpskim pasosem, imas licnu kartu i ides da obnovis/produzis pasos (ako o tome pricamo!), kakvo je onda odjavljivanje/prijavljivanje u pitanju?

Ocito nesto nije jasno ili meni ili tebi ili oboma!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

Pa meni sad nista nije jasno! Ako udjes u Srbiju sa srpskim pasosem, imas licnu kartu i ides da obnovis/produzis pasos (ako o tome pricamo!), kakvo je onda odjavljivanje/prijavljivanje u pitanju?

Ocito nesto nije jasno ili meni ili tebi ili oboma!

 

"Uf bre, odjavio sam se zato sto su sluzbenici insistirali posto ne zivim u Srbiji."

 

Izvini ali ja ne mogu jednostavnije da objasnim. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

Pa meni sad nista nije jasno! Ako udjes u Srbiju sa srpskim pasosem, imas licnu kartu i ides da obnovis/produzis pasos (ako o tome pricamo!), kakvo je onda odjavljivanje/prijavljivanje u pitanju?

Ocito nesto nije jasno ili meni ili tebi ili oboma!

Evo ovako, ako ne zivis na adresi na kojoj si prijavljen duze od XXXX meseci, po zakonu, treba da prijavis novo mesto boravka.

Kad trazis novi pasos po hitnom postupku, kao vecina dijasporca jer ne ostaju dovoljno dugo u SR, moras da podrzis zahtev za hitni postupak sa dokazom da putujes van zemlje. Traze da vide ili vizu za put ili slicni dokaz, posto jel da - ja nemam vizu imam samo US pasos kad to pokazem sluzbenik kaze vi ne zivite na ovoj adresi koja je u pasosu, idite lepo odjavite se, prijavite novo mesto boravka u US da tu adresu stavimo u pasos.

 

Tebi se to nije desilo - ali tako je po zakonu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, blond said:

 

K'o sto rekoh, to se ne sprovodi striktno, nekog zakaci, nekog ne...

Zavisi na koga naletis i da li hoce da insistira na primeni.

 

7 minutes ago, srbija do tokija said:

Lepo se živi i bez tih srpskih zakona.

Naravno, ko moze.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Angelia said:

Evo ovako, ako ne zivis na adresi na kojoj si prijavljen duze od XXXX meseci, po zakonu, treba da prijavis novo mesto boravka.

Kad trazis novi pasos po hitnom postupku, kao vecina dijasporca jer ne ostaju dovoljno dugo u SR, moras da podrzis zahtev za hitni postupak sa dokazom da putujes van zemlje. Traze da vide ili vizu za put ili slicni dokaz, posto jel da - ja nemam vizu imam samo US pasos kad to pokazem sluzbenik kaze vi ne zivite na ovoj adresi koja je u pasosu, idite lepo odjavite se, prijavite novo mesto boravka u US da tu adresu stavimo u pasos.

 

Tebi se to nije desilo - ali tako je po zakonu.

Hvala, to je ono sto pokusavam sa saznam u vezi ove price cemu odjavljivanje

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darth Bane said:

Cekaj, zar mislis da na Zapadu birokratija nije komplikovana? 

Jeste efikasnija (na Zapadu) ali i u Srbiji  poslednjih godina ima poboljsanja. 

Drugo, ja se svuda sa zvanicnim organima ponasam korektno kao da sam na Zapadu - jer autoritet je autoritet! Jos gore je ako pokazujes da si dosao iz neke naprednije zemlje, pa pocnes da se ponasas prema njima u smislu " ovo je mizerna zemlja " te pocnes da im prodajes neku pamet?! Ne vole ljudi to! Jos vise ce te zajebavati.

 

Brate ponasam se i ja pristojno do odredjenog momenta kad ne postane jasno da me zajebavaju jer im se bas sad ne radi svoj posao ili sto znaju da zivim napolju pa ocekuju nesto od mene.

 

Pazi - umre mi pre neko vreme tasta. Ona iz Subotice, sve je tamo, prosetaju te malo od saltera do saltera, iz stare gradske kuce u novu i nazad, te SIZ (ili kako se to sad vec zove), te sud, ali u principu obavis sve za jedno prepodne dva najvise u krugu od 500 m u strogom centru. Svi fini predusretljivi, sve sredjeno bez previse cimanja.

 

Dve-tri godine zatim umre mi otac - Potisje, Severnobanatski okrug. E onda po jedan papir ides u Suboticu, po drugi u Kikindu, po treci u Sentu, cetvrti u Becej. Pa te jos zajebavaju, nece da ti daju to po cega su te poslali jer ti ovaj na prethodnom salteru nije udario neki pecat pa se vracaj nazad, a svuda redovi nenormalni jer samo jedan salter radi, a nista od toga nije bilo pitanje kad se isto to obavljalo za tastu nedugo pre toga. Onda konacno kada sve bude sredjeno i ode se u sud da ti zakazu ostavinsku raspravu, daju ti datum, ti kupis avionsku kartu s tim datumom u vidu, oni ti dva dana pred zakazaku raspravu istu otkazu zbog ne znam cega i zakazu za dan nakon tvog bukiranog leta. Onda lepo ponudis mito, oni naprave scenu kao sta ti mislis ko smo mi, pa mito prime i odrade sve jos taj isti dan.

 

A skroz druga vrsta horora je kroz sta je moj otac prolazio i mi svi s njim pred smrt, oboleo je od raka, juri lekove tamo-vamo, lekar na onkoloskoj u Kamenici prepise nesto onda se njegov lokalni lekar tome iscudjava, pa kao toga tu nema treba u Beograd u privatnu apoteku ali je skupo, naskraba nesto na papiru kao idi odnesi im to, ja odem, oni daju kamaru lekova, 300 evra, OK platim jebiga da ocu ucinim, dve nedelje kasnije opet lekar kaze treba ponovo po lekove potrosio je, no pukom igrom slucaja saznam da se doticni lek moze dobiti u drzavnoj apoteci za ~5 evra u susednom mestu, odem tamo kad ovi vide kolicinu sto je lekar ispisao pitaju za koliko je to - kazem dve nedelje - a oni ce ovde ima za minimum tri meseca. Na kraju se ispostavilo da mu te lekove nisu ni davali, a ono sto je preteklo nakon njegove smrti je nestalo u fazonu "koji lekovi? niste vi doneli nikakve lekove!"

Mislim, ne bi njega nista spasilo, dok su ga dijagnostifikovali vec je to otislo predaleko, ali daj coveku terapiju za bol sto mu sleduje a ne i to da mu pokrades, ostavi mu makar toliko da umre u dostojanstvu. Toliki lopovluk, korupcija i nepostenje sto se kod nas zapatilo i to narocito po manjim mestima toga tesko da ima drugde u zemljama koje pretenduju da budu civilizovane. Sto dalje od centra moci to bahatije, po malim mestima u Srbiji ljudi bukvalno zive ko kerovi, infrastruktura u raspadu, zdravstvo prakticno ne postoji, lokalne vlasti potpuno osiljene i van kontrole, lokalna policija u dosluhu sa lokalnim krimosima i kabadahijama, i naravno svi oni zajedno uclanjeni u stranku na vlasti...

  • Like 4
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, blond said:

 

Uf bre, odjavio sam se zato sto su sluzbenici insistirali posto ne zivim u Srbiji. Ne znam kakve veze sad ima LK i vozacka sa ovim sto pricam, i ja ih jos uvek imam vazece?

 

Ja ne pamtim da smo se ikad igde odjavljivali, a ni prijavljivali. Otisli pre 15 godina, u prvih pet produzili pasose kad su istekli i to bez ikakvih problema. Onda deset godina nismo imali nikakve kontakte s administracijom u Srbiji, jer smo u medjuvremenu ovde dobili pasose i drzavljanstvo. Pre par meseci je moja cerka pozelela da izvadi srpski pasos, jer cesce ide od sina i mene, pa joj se desavalo da joj traze srpski pasos, i na izlasku i na ulasku. Zanimljivo, uvek je bila zena koja je gnjavila, nikad muskarac :classic_biggrin:.

Kako god, kad je otisla u policiju u gradu u kojem smo poslednje bili prijavljeni, rekli su joj da ne moze jer nije prijavljena. Onda je odustala i sad niko od nas nema nikakav srpski dokument. A niti ista drugo zbog cega bi nam to trebalo.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Sunshine State said:

Hvala, to je ono sto pokusavam sa saznam u vezi ove price cemu odjavljivanje

To je bukvalno zavisno od toga dal je taj na salteru odlucio da te zeza. A ti imas dve opcije, da se pravis pametan i svadjas ko ja, pa sam doticnu gospodju pitala da dokaze da ja ne zivim na toj adresi, sto me je izvuklo da se ne zezam sa time (sa sve gundjanjem doticne o "ovim gastarbajtreima"), ili kao Blond odes i uradis to odjavljivanje. 

 

I da - interesantno je ova Vilina primedba da je to uvek zena, ali nemam pojma da li je to sto je daleko vise zena u toj administraciji pa zato.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

I da - interesantno je ova Vilina primedba da je to uvek zena, ali nemam pojma da li je to sto je daleko vise zena u toj administraciji pa zato.

 

Uz rizik da zvucim mizogino jerbo sam za razliju od Angelije i Vilhelmine musko - i moja negativna iskustva s administracijom u Srbiji su najcesce sa zenama.

 

Posto sam potpuno odustao od srpskih dokumenata (nemam vazeci ni pasos ni licnu ni vozacku ni nista drugo cime bih mogao da dokazem da sam drzavljanin Srbije), prijavljujem se kao stranac svaki put. Ako dodjem da se prijavim u MUP unormalno radno vreme kad su tamo salteruse uvek neki problemi, ufkanje, coktanje, pa ovo pa ono i traje 20 minuta. Ako dodjem u vreme kad je tamo samo dezurni uniformisani policajac sve bude reseno za 5 minuta - popunim karton, on lupi pecat i gotova stvar.

 

Edited by Radoye
Nepismenos'
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Angelia said:

I da - interesantno je ova Vilina primedba da je to uvek zena, ali nemam pojma da li je to sto je daleko vise zena u toj administraciji pa zato.

 

Ne, ovo iskustvo moje cerke je bas s granice, tamo gde su muskarci u znatnoj vecini. Znaci, one uniformisane, uglavnom vrlo mlade policajke. Mogu da zamislim da je to zato sto svoj posao shvataju mnogo ozbiljnije od muskih kolega, ili bar hoce tako da se prikazu. Definitivno su revnosnije. Tri puta joj se desilo, i svaki put joj zensko ocitalo lekciju :classic_biggrin:.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Radoye said:

Dve-tri godine zatim umre mi otac - Potisje, Severnobanatski okrug. E onda po jedan papir ides u Suboticu, po drugi u Kikindu, po treci u Sentu, cetvrti u Becej. Pa te jos zajebavaju, nece da ti daju to po cega su te poslali jer ti ovaj na prethodnom salteru nije udario neki pecat pa se vracaj nazad, a svuda redovi nenormalni jer samo jedan salter radi, a nista od toga nije bilo pitanje kad se isto to obavljalo za tastu nedugo pre toga. Onda konacno kada sve bude sredjeno i ode se u sud da ti zakazu ostavinsku raspravu, daju ti datum, ti kupis avionsku kartu s tim datumom u vidu, oni ti dva dana pred zakazaku raspravu istu otkazu zbog ne znam cega i zakazu za dan nakon tvog bukiranog leta. Onda lepo ponudis mito, oni naprave scenu kao sta ti mislis ko smo mi, pa mito prime i odrade sve jos taj isti dan.

 

Znam da je uobičajeno tako, skoro svaki susret sa birokratijom je stresan, pa da napišem i surotan primer, možda se "primi". Meni je zimus umrla majka, jedino gde sam morao da idem je služba matičara po izvod iz matične knjige umrlih, sve ostalo je odrađeno po službenoj dužnosti. Radi se o jednoj beogradskoj prigradskoj opštini, sahranu je organizovala i dokumentaciju pribavila agencija za pogrebne usluge, troškovi jedva nešto preko sume koju fond PIO pokriva, naplatu od fonda je agencija izvršila direktno, bez mog prisustva, odlaska ili bilo čega drugog. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jbg opet sve vucedu za taj Beograd, sto kazu Lale 😄

Ne, fakat je da u BG, NS, SU (verovatno i drugim vecim mestima nize Save i Dunava, ne znam, tamo nisam bio, ovde jesam) stvari mnogo bolje funkcionisu. Ako si iz pizdamaterine bogu iza nogo onda te zajebava ko kako stigne jer nisi nikome bitan. Nece vlast da padne ako se pobuni par seljana u severnom Banatu ili na jugu Srbije, ali ako se pobuni isti procenat Beogradjana onda su to vec ulicne demonstracije.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ne, ovo iskustvo moje cerke je bas s granice, tamo gde su muskarci u znatnoj vecini. Znaci, one uniformisane, uglavnom vrlo mlade policajke. Mogu da zamislim da je to zato sto svoj posao shvataju mnogo ozbiljnije od muskih kolega, ili bar hoce tako da se prikazu. Definitivno su revnosnije. Tri puta joj se desilo, i svaki put joj zensko ocitalo lekciju :classic_biggrin:.

Nije da sam udarala recke, ali cini mi se da tu imam losije iskustvo sa muskima. Carinici :smiley26:

"Ej jel taj laptop tvoj"

"Jok setam tudj laptop kroz 6 zemalja zabave radi" a taj laptop je u mojoj rucnoj torbi totalno vidljiv, jos i ponegde izgreban od upotrebe.

Ili dok su na aerodromu jos imali ono prvo carinik kad izlazis iz zemlje.

"koliko kesha nosite sa sobom" ja lepo izvucem novcanik, koji bi mogao da prodje za rucnu torbu, jer sluzi za sve moguce a najmanje za novcanice i onako izredjam, 20$, 15 funti, 2700 dinara, 4 evra ..... i on mrtav ladan kaze "kako idete u Ameriku bez para" :smiley13:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Radoye said:

 

Brate ponasam se i ja pristojno do odredjenog momenta kad ne postane jasno da me zajebavaju jer im se bas sad ne radi svoj posao ili sto znaju da zivim napolju pa ocekuju nesto od mene.

 

Pazi - umre mi pre neko vreme tasta. Ona iz Subotice, sve je tamo, prosetaju te malo od saltera do saltera, iz stare gradske kuce u novu i nazad, te SIZ (ili kako se to sad vec zove), te sud, ali u principu obavis sve za jedno prepodne dva najvise u krugu od 500 m u strogom centru. Svi fini predusretljivi, sve sredjeno bez previse cimanja.

 

Dve-tri godine zatim umre mi otac - Potisje, Severnobanatski okrug. E onda po jedan papir ides u Suboticu, po drugi u Kikindu, po treci u Sentu, cetvrti u Becej. Pa te jos zajebavaju, nece da ti daju to po cega su te poslali jer ti ovaj na prethodnom salteru nije udario neki pecat pa se vracaj nazad, a svuda redovi nenormalni jer samo jedan salter radi, a nista od toga nije bilo pitanje kad se isto to obavljalo za tastu nedugo pre toga. Onda konacno kada sve bude sredjeno i ode se u sud da ti zakazu ostavinsku raspravu, daju ti datum, ti kupis avionsku kartu s tim datumom u vidu, oni ti dva dana pred zakazaku raspravu istu otkazu zbog ne znam cega i zakazu za dan nakon tvog bukiranog leta. Onda lepo ponudis mito, oni naprave scenu kao sta ti mislis ko smo mi, pa mito prime i odrade sve jos taj isti dan.

 

A skroz druga vrsta horora je kroz sta je moj otac prolazio i mi svi s njim pred smrt, oboleo je od raka, juri lekove tamo-vamo, lekar na onkoloskoj u Kamenici prepise nesto onda se njegov lokalni lekar tome iscudjava, pa kao toga tu nema treba u Beograd u privatnu apoteku ali je skupo, naskraba nesto na papiru kao idi odnesi im to, ja odem, oni daju kamaru lekova, 300 evra, OK platim jebiga da ocu ucinim, dve nedelje kasnije opet lekar kaze treba ponovo po lekove potrosio je, no pukom igrom slucaja saznam da se doticni lek moze dobiti u drzavnoj apoteci za ~5 evra u susednom mestu, odem tamo kad ovi vide kolicinu sto je lekar ispisao pitaju za koliko je to - kazem dve nedelje - a oni ce ovde ima za minimum tri meseca. Na kraju se ispostavilo da mu te lekove nisu ni davali, a ono sto je preteklo nakon njegove smrti je nestalo u fazonu "koji lekovi? niste vi doneli nikakve lekove!"

Mislim, ne bi njega nista spasilo, dok su ga dijagnostifikovali vec je to otislo predaleko, ali daj coveku terapiju za bol sto mu sleduje a ne i to da mu pokrades, ostavi mu makar toliko da umre u dostojanstvu. Toliki lopovluk, korupcija i nepostenje sto se kod nas zapatilo i to narocito po manjim mestima toga tesko da ima drugde u zemljama koje pretenduju da budu civilizovane. Sto dalje od centra moci to bahatije, po malim mestima u Srbiji ljudi bukvalno zive ko kerovi, infrastruktura u raspadu, zdravstvo prakticno ne postoji, lokalne vlasti potpuno osiljene i van kontrole, lokalna policija u dosluhu sa lokalnim krimosima i kabadahijama, i naravno svi oni zajedno uclanjeni u stranku na vlasti...

 

Sve tacno. Moram, ipak, da kazem da sam u jednom od velikih birokratskih problema pronasla i ljude koji su bili covecni i razumni bez trunke «pragmatizma».I to telefonom. Obzirom da se vecinom svodi na ovo sto si napisao, ja se ovima drugima divim do neba. I zao mi ih je zbog okruzenja u kome obitavaju.

 

Takvima bih uvek pomogla bez da trepnem.

 

 

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Meni se desilo da sam na internetu pronašao prekršajnu prijavu protiv mene da sam 2017 na nekoj poljoprivrednoj parceli nedozvoljeno palio kukuruzište:roflmao:, uredno moje ime, adresa i JMBG.  U navedenom vremenu sam bio s ove strane bare, čak štaviše, od 2007 do leta 2018 nisam bio nigde izvan Canade. Pitam mamu jel možda ima neka zemlja koja je na moje ime, kaže nema... Koliko znam, nemam nikakva važeća dokumenta u Srbiji, kako sam otišao nisam ništa produžavao, predpostavljam da je sve isteklo...2018 sam prvi put bio tamo samo sa pasošem Canade koji jedino imam, svratili smo i do Hrvatske, čak u to vreme nisam ni znao za tu prijavu... srećom, nisu me nigde 'apsili nit pitali za junačko zdravlje... cenim da je prijava završila u bespućima povjesne zbiljnosti

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Radoye said:

 

Brate ponasam se i ja pristojno do odredjenog momenta kad ne postane jasno da me zajebavaju jer im se bas sad ne radi svoj posao ili sto znaju da zivim napolju pa ocekuju nesto od mene.

 

Pazi - umre mi pre neko vreme tasta. Ona iz Subotice, sve je tamo, prosetaju te malo od saltera do saltera, iz stare gradske kuce u novu i nazad, te SIZ (ili kako se to sad vec zove), te sud, ali u principu obavis sve za jedno prepodne dva najvise u krugu od 500 m u strogom centru. Svi fini predusretljivi, sve sredjeno bez previse cimanja.

 

Dve-tri godine zatim umre mi otac - Potisje, Severnobanatski okrug. E onda po jedan papir ides u Suboticu, po drugi u Kikindu, po treci u Sentu, cetvrti u Becej. Pa te jos zajebavaju, nece da ti daju to po cega su te poslali jer ti ovaj na prethodnom salteru nije udario neki pecat pa se vracaj nazad, a svuda redovi nenormalni jer samo jedan salter radi, a nista od toga nije bilo pitanje kad se isto to obavljalo za tastu nedugo pre toga. Onda konacno kada sve bude sredjeno i ode se u sud da ti zakazu ostavinsku raspravu, daju ti datum, ti kupis avionsku kartu s tim datumom u vidu, oni ti dva dana pred zakazaku raspravu istu otkazu zbog ne znam cega i zakazu za dan nakon tvog bukiranog leta. Onda lepo ponudis mito, oni naprave scenu kao sta ti mislis ko smo mi, pa mito prime i odrade sve jos taj isti dan.

 

A skroz druga vrsta horora je kroz sta je moj otac prolazio i mi svi s njim pred smrt, oboleo je od raka, juri lekove tamo-vamo, lekar na onkoloskoj u Kamenici prepise nesto onda se njegov lokalni lekar tome iscudjava, pa kao toga tu nema treba u Beograd u privatnu apoteku ali je skupo, naskraba nesto na papiru kao idi odnesi im to, ja odem, oni daju kamaru lekova, 300 evra, OK platim jebiga da ocu ucinim, dve nedelje kasnije opet lekar kaze treba ponovo po lekove potrosio je, no pukom igrom slucaja saznam da se doticni lek moze dobiti u drzavnoj apoteci za ~5 evra u susednom mestu, odem tamo kad ovi vide kolicinu sto je lekar ispisao pitaju za koliko je to - kazem dve nedelje - a oni ce ovde ima za minimum tri meseca. Na kraju se ispostavilo da mu te lekove nisu ni davali, a ono sto je preteklo nakon njegove smrti je nestalo u fazonu "koji lekovi? niste vi doneli nikakve lekove!"

Mislim, ne bi njega nista spasilo, dok su ga dijagnostifikovali vec je to otislo predaleko, ali daj coveku terapiju za bol sto mu sleduje a ne i to da mu pokrades, ostavi mu makar toliko da umre u dostojanstvu. Toliki lopovluk, korupcija i nepostenje sto se kod nas zapatilo i to narocito po manjim mestima toga tesko da ima drugde u zemljama koje pretenduju da budu civilizovane. Sto dalje od centra moci to bahatije, po malim mestima u Srbiji ljudi bukvalno zive ko kerovi, infrastruktura u raspadu, zdravstvo prakticno ne postoji, lokalne vlasti potpuno osiljene i van kontrole, lokalna policija u dosluhu sa lokalnim krimosima i kabadahijama, i naravno svi oni zajedno uclanjeni u stranku na vlasti...

 

I onda imamo dijasporce koji tvrde kako je empatija u Srbiji veca nego u Nemackoj.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Div said:

 

Znam da je uobičajeno tako, skoro svaki susret sa birokratijom je stresan, pa da napišem i surotan primer, možda se "primi". Meni je zimus umrla majka, jedino gde sam morao da idem je služba matičara po izvod iz matične knjige umrlih, sve ostalo je odrađeno po službenoj dužnosti. Radi se o jednoj beogradskoj prigradskoj opštini, sahranu je organizovala i dokumentaciju pribavila agencija za pogrebne usluge, troškovi jedva nešto preko sume koju fond PIO pokriva, naplatu od fonda je agencija izvršila direktno, bez mog prisustva, odlaska ili bilo čega drugog. 

 

I meni je majka zimus umrla i moje iskustvo sa birokratijom je, manje-vise, kao tvoje, s tim da se radi o opstini iz unutrasnjosti.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kolbas said:

Meni se desilo da sam na internetu pronašao prekršajnu prijavu protiv mene da sam 2017 na nekoj poljoprivrednoj parceli nedozvoljeno palio kukuruzište:roflmao:, uredno moje ime, adresa i JMBG.  U navedenom vremenu sam bio s ove strane bare, čak štaviše, od 2007 do leta 2018 nisam bio nigde izvan Canade. Pitam mamu jel možda ima neka zemlja koja je na moje ime, kaže nema... Koliko znam, nemam nikakva važeća dokumenta u Srbiji, kako sam otišao nisam ništa produžavao, predpostavljam da je sve isteklo...2018 sam prvi put bio tamo samo sa pasošem Canade koji jedino imam, svratili smo i do Hrvatske, čak u to vreme nisam ni znao za tu prijavu... srećom, nisu me nigde 'apsili nit pitali za junačko zdravlje... cenim da je prijava završila u bespućima povjesne zbiljnosti

To mi nije ni palo na pamet da proveravam. Iako necu imati problema sa MUPom direktno, imam neke skolske u lokalnom :classic_biggrin:

 

Ta prijava je stvarno glupost i nepotrebna komplikacija, ja za to ne bih ni znala da mi nisu odrzali predavanje na aerodromu prvi put kad sam usla, i probala da izadjem na US pasos. Produzavam uredno sva dokumenta, zlu ne trebalo, eto recimo ne znam dal je bilo pre dve godine ili tako nesto smo radili produzenje pasosa za mog klinca, pa su nam rekli da treba da izvadimo LK za njega sto ja nisam ni znala. Srecom on je ostajao duze kod mojih, pa smo sve to obavili.

 

A moji, jao srece unuk izvadio LK, kaze mama pa to znaci ako uvedu obavezni vojni rok on ce morati da dodje da sluzi vojsku 😂 rekoh, mama ako uvedu obavezni vojni rok, mi se odricemo SR drzavljanstva.

 

Totalni troll posto me ovo podsetilo a nemam pojma dal sam vec pricala: 

Nedavno mi podmladak salje poruku "mama jel moj Sr pasos valid", ja se naravno iznenadim posto nikad nije pokazivao interesovanje za dokumentaciju, uglavnom misli da ga ja smaram kad ga vucem po salterima, i kazem mislim da jeste a sto? Kaze imam prijatelja pa smo pricali da idemo u Iran, a tamo ne mogu sa US pasosem, a sa SR mogu :lol_2: Morala sam kasnije da mu objasnim da sam ozbiljno razmatrala da sam podigla dete debila.

Link to comment
Share on other sites

Mene su moji (tada živi) odjavili da prestanu da mi šalju pozive za vojne vežbe, 1993. To su slali, ne i pozive da se javim u tadašnje ratove a mogli su i to da šalju.

Možda je to jedna stvar stvar oko odjavljivanja. Druga bi bila, ako si imao decu, neodjavljen a otišao sa decom, vlasti to ne znaju, zašto tvoja deca ne pohađaju obavezno školovanje? Takve neke stvari

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...