Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

On 5/8/2019 at 4:23 PM, Sunshine State said:

Kako vi kolege-dijasporci jednostavno zivite! U jednoj ste drzavi, relativno retko i kratko odete u "domovinu/otadzbinu", malo vas tamo nesto iznervira i to je to!

 

Probajte ziveti izmedju NL, DE, USA & IRL, uz, recimo, bar 3-4 visenedeljne posete Srbiji 😄

 

Dok sam u Srbiji, i ako treba nesto administrativno obaviti, prihvatim to kao administrativnu tlaku bilo gde drugde (Nemacka je dva puta gora!) i zavrsim ono sto se mora. Inace, boravak u "Majcici" koristim da uzivam s dragim ljudima, ne trosim se na poboljsavanje neceg na sta slabo mogu da uticem.

Isto. U poslednje 3 godine sam bas dosta cesto u Srbiji i nemam loših iskustava. Ponekad moram da potegnem veze (lepo je kada znaš nekoga ko će da u sudu pogura predmet kao ‘hitan’), administracija (pasoš, LK) se radi po hitnom postupku ako možeš da dokažeš da si na “privremenom radu” napolju, i za relativno kratko vreme sam uhodao u taj ritam. Ništa me ne nervira jer, kao što kažeš, dolazim da uživam u lepim stvarima a ne da ispravljam krive Drine. Život u Srbiji je lep ako trošiš pare koje si zaradio vani, i ako provodiš vreme sa sebi sličnima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, vilhelmina said:

 

Ovo mi je bas cudno. U Makedoniji/Ohridu vazi pravilo da nijedan stranac koji poseduje nekretninu (a ima nas pola grada) ne mora da se prijavljuje. U mom slucaju to vazi za mene i clanove moje uze porodice, iako oni nisu nigde upisani. 

U CG moraju i vlasnik i uža porodica, plaćaju i boravišnu taksu, ali manje nego turisti.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ObiW said:

U CG moraju i vlasnik i uža porodica, plaćaju i boravišnu taksu, ali manje nego turisti.

 

Zanimljivo, nisam znala da sam tako dobro prosla s Makedonijom. Doduse, receno mi je jos kod kupovine da neke povlastice vaze za drzavljane EU, ali ne i za ostale. Ne znam na sta se sve to odnosi, ali od kupovine nadalje sve je islo zacudjujuce glatko, a ide i sad. Npr, za wifi placam neku vikend tarifu, tj oko 25 evra godisnje (da, godisnje, ne mesecno!) i ne mislim na to kad dolazim i odlazim. Cim udjem u stan u kojem nisam bila vise meseci, online sam.

Ni racune ne placam sama, vec mi to radi agencija. Njihova usluga, porez, odrzavanje zgrade, djubre, struja, voda i pomenuti internet - sve izadje oko 400 evrica godisnje. Plati se u januaru i vise ne mislim ni na sta. Da dodam i da sam cesto u Ohridu i zimi, dakle grejanje na struju, leti klima i tako to. A gosti nam se smenjuju od juna do oktobra, plus nova godina. Ako mi nismo tamo, uvek je neko od prijatelja, mojih ili moje dece.

Link to comment
Share on other sites

Jel znaš šta je trajni nalog?

 

Otvoriš račun u banci, doneseš sve račune koje plaćaš mesečno, banka otvori tzv trajni nalog gde se po dospevanju naplate za tekući mesec suma automatski skida sa tvog računa u banci. To u Srbiji funkcioniše savršeno, ne treba ti agencija.

Edited by ObiW
Link to comment
Share on other sites

Ali ti treba racun u njihovoj banci, i nekakve pare koje stalno leze na tom racunu. Ipak je to Makedonija, nisu jos dotle stigli. Ima tu i duplih racuna, kreativnog citanja strujomera, pausalnog naplacivanja vode, neknjizenja placenih racuna i jos kojecega.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, vilhelmina said:

Ali ti treba racun u njihovoj banci, i nekakve pare koje stalno leze na tom racunu. Ipak je to Makedonija, nisu jos dotle stigli. Ima tu i duplih racuna, kreativnog citanja strujomera, pausalnog naplacivanja vode, neknjizenja placenih racuna i jos kojecega.

Ne mozes da platis unapred? Ja sam to radio u CG. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ObiW said:

Ne mozes da platis unapred? Ja sam to radio u CG. 

 

Mogla bih nesto, ali ne sve. Struja je najveca stavka, i mislim da bi tu bilo kreativnog citanja, duplih racuna i ko zna cega sve ne. Drzava koroz policiju, notare i slicne institucije se stvarno trudi da ispuni neke standarde koji se ocekuju, ali to ne vazi za lokalna javna preduzeca. Prve godine sam imala neku zavrzlamu s strujom i vodom, pa sam kasnije odlucila da to ovako radim. I ne boli me glava.

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2019 at 9:26 PM, mrd said:

Ne znam sta ako se ne prijavis? Znam da mi je rekla na granici da sam trebao da se prijavim, a to je bilo tamo 2010, posto sam bio duze od mesec dana, ali kad samo joj rekao da sam bio Hrvatskoj na moru, duze od mesec dana i da sam se vratio na par dana u Begrad, zacutala je. Inace nisam shvatio sta se desi sa onima koji se ne prijave. To za prijavu, vazi samo ako si usla sa stranim pasosem, sto ja cesce radim. Ne mogu da nadjem nas pasos, pa mi lakse.

Za ove druge ljude, procitaj ponovo postove, rekli su da ne koriste taj dziberski pasos. 🙂

 

Meni je u decembru isticao srpski pasos i ulazila sam u Srbiju s njim dan pre isticanja - pitala sam carinika na aerodromu sta da radim ako, recimo, zaboravim srpski pasos i udjem s americkim - moram li se prijaviti, kaze da ne moram ako imam i srpsko drzavljanstvo (ne rece kako da dokazem da imam srpsko drzavljanstvo, ako me  neko i pita).

Vadjenje pasosa u Srbiji je postao posao od 20 minuta i 20 eura, tako da je mnogo jednostavnije to obaviti prilikom posete, nego se prijavljivati/odjavljivati.

Relativno cesto putujem i van EU, pa otkad su u NL poceli da mi pecatiraju US pasos pri ulasku/izlasku, zacas se napuni, tako da mi ne trebaju jos i pecati iz Srbije da ga pune, te u Srbiju ulazim sa srpskim.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Sunshine State said:

 

Meni je u decembru isticao srpski pasos i ulazila sam u Srbiju s njim dan pre isticanja - pitala sam carinika na aerodromu sta da radim ako, recimo, zaboravim srpski pasos i udjem s americkim - moram li se prijaviti, kaze da ne moram ako imam i srpsko drzavljanstvo (ne rece kako da dokazem da imam srpsko drzavljanstvo, ako me  neko i pita).

Vadjenje pasosa u Srbiji je postao posao od 20 minuta i 20 eura, tako da je mnogo jednostavnije to obaviti prilikom posete, nego se prijavljivati/odjavljivati.

Relativno cesto putujem i van EU, pa otkad su u NL poceli da mi pecatiraju US pasos pri ulasku/izlasku, zacas se napuni, tako da mi ne trebaju jos i pecati iz Srbije da ga pune, te u Srbiju ulazim sa srpskim.

Izgleda da sam bio mnogo ozbiljan kad sam napisao da mi teta rekla ....

Sve to moze, ali ne mora da bude. Jednostavno sve zavisi od onog na granici. Svuda je to ta sloboda misljenja zvanicnog lica.

Svakako treba imati pasos majcice inace se izlazes na tanjiru svakakvim tipovima.

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2019 at 10:11 PM, Radoye said:

Ja ni ne pokusavam da se objasnjavam sa njima, samo da zavrsim svoj posao. A svaki posao dozlaboga komplikovan, ili skup (mito&korupcija), ili oba. Jos ako si na selu pa su ti svi "organi" daleko, pa jos selo u par navrata menjalo okrug pa po nesto ides u Kikindu, po nesto u Suboticu, po nesto u Novi Sad, pa u 3PM, a nista ne mozes iz jednog odlaska da obavis jer ti treba potvrda koju vadis negde drugde ali ne moze da se vadi ako pre toga ne dobijes pecat a to opet ne moze jer ne znam zbog cega, a to ne moze jer su nadlezni bas sad u strajku, ustvari sve to moze ali samo svake sedme srede u mesecu izmedju 12:30 i 12:31 pa ko stigne na red stig'o je a ko ne stigne vise srece sledeci put.

E onda ja pitam koliko treba, pa se oni uvrede, pa krenu sta ja to mislim, kakav je to nacin, pa oni rade posteno, pa jel treba da me prijave pa da idem na robiju, pa tako jedno 10 minuta drze slovo dok se ja samo smeskam, i onda kazu tarifu, ja platim i sve bude gotovo sutradan. Onda im se ja najlepse zahvalim i pozelim im dabogda da i njima uskoro trebalo isto (lekarska intervencija, ostavinska rasprava, stagod vec tako lepo)...

Cekaj, zar mislis da na Zapadu birokratija nije komplikovana? 

Jeste efikasnija (na Zapadu) ali i u Srbiji  poslednjih godina ima poboljsanja. 

Drugo, ja se svuda sa zvanicnim organima ponasam korektno kao da sam na Zapadu - jer autoritet je autoritet! Jos gore je ako pokazujes da si dosao iz neke naprednije zemlje, pa pocnes da se ponasas prema njima u smislu " ovo je mizerna zemlja " te pocnes da im prodajes neku pamet?! Ne vole ljudi to! Jos vise ce te zajebavati.

Link to comment
Share on other sites

Hteo sam da pitam one koji putuju sa dva pasoša. Kakvi su zakoni u vezi korišćenja oba? Npr. da li se može ući u Srbiju sa srpskim a izaći s drugim pasošem (i obrnuto) ili ako postoji neka međulokacija korišćenje drugog pasoša?

Link to comment
Share on other sites

On 5/14/2019 at 1:07 AM, Sunshine State said:

 

Meni je u decembru isticao srpski pasos i ulazila sam u Srbiju s njim dan pre isticanja - pitala sam carinika na aerodromu sta da radim ako, recimo, zaboravim srpski pasos i udjem s americkim - moram li se prijaviti, kaze da ne moram ako imam i srpsko drzavljanstvo (ne rece kako da dokazem da imam srpsko drzavljanstvo, ako me  neko i pita).

Vadjenje pasosa u Srbiji je postao posao od 20 minuta i 20 eura, tako da je mnogo jednostavnije to obaviti prilikom posete, nego se prijavljivati/odjavljivati.

Relativno cesto putujem i van EU, pa otkad su u NL poceli da mi pecatiraju US pasos pri ulasku/izlasku, zacas se napuni, tako da mi ne trebaju jos i pecati iz Srbije da ga pune, te u Srbiju ulazim sa srpskim.

 

Ovako glatko vadjenje pasosa u Srbiji je moguce jedino ako se nikad nisi odjavljivala iz Srbije, sto si trebala uraditi ako zivis dugo preko. Ako jesi, onda ce te terati da se prijavis pa tek onda vadjenje pasosa.

Link to comment
Share on other sites

Na koji pasoš se uđe, na njega se izlazi. Na putu za Australiju, moja ćerka izlazi na Thai pasoš, u Australiju ulazi na australijski, izlazi na australijski i ulazi nazad u zemlju na Thai pasoš. Thai nemaju pojma gde je ona bila u međuvremenu niti ih zanima.

Edited by srbija do tokija
spelling
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, blond said:

 

Ovako glatko vadjenje pasosa u Srbiji je moguce jedino ako se nikad nisi odjavljivala iz Srbije, sto si trebala uraditi ako zivis dugo preko. Ako jesi, onda ce te terati da se prijavis pa tek onda vadjenje pasosa.

 Pa nisam se nikad odjavljivala, licnu kartu, vozacku dozvolu sve redovno produzavam, u Srbiju idem relativno cesto da bih se odjavljivala. I ovi svi nasi Ameri isto tako, cak i ako ne dolaze svake godine. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 Pa nisam se nikad odjavljivala, licnu kartu, vozacku dozvolu sve redovno produzavam, u Srbiju idem relativno cesto da bih se odjavljivala. I ovi svi nasi Ameri isto tako, cak i ako ne dolaze svake godine. 

 

Nema veze sto ides u Srbiju cesto, ti zivis negde drugde. Ali kod nas se to jos uvek ne sprovodi striktno.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

Ok, ali tvoje drzavljanstvo ne zavisi od prijave/odjave boravka - tako da ne vidim kako bi prijava/odjava i uticala na to. 

 

Drzavljanstvo nije upitno vec vadjenje novog pasosa - ako si odjavljen/a moras prvo da se prijavis da bi bila u mogucnosti da vadis nov pasos. Kad ga dobijes, opet se odjavis.

 

Normlno, ja tebe ne teram da se dobrovoljno odjavis, teraj kako jeste dok te neko iz nase administracije ne natera da to uradis.

Edited by blond
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, blond said:

 

Drzavljanstvo nije upitno vec vadjenje novog pasosa - ako si odjavljen/a moras prvo da se prijavis da bi bila u mogucnosti da vadis nov pasos. Kad ga dobijes, opet se odjavis.

 

Normlno, ja tebe ne teram da se dobrovoljno odjavis, teraj kako jeste dok te neko iz nase administracije ne natera da to uradis.

Pa evo vec 19 godina tako....a muz je odjavljen, a obnavlja pasos isto kao i ja.

 

Ne kazem da to sto ti pricas nije tacno, vec samo da niko od ljudi koje ja znam, sa dva pasosa (Srbija, Kanada, US..) nije imao takvih problema.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, blond said:

 

Nema veze sto ides u Srbiju cesto, ti zivis negde drugde. Ali kod nas se to jos uvek ne sprovodi striktno.

Kod nas se to jos uvek ne sprovodi striktno!

Kod mene je ista prica. 

Ja sam jednom usao na strani pasos a izasao na srpski i nisam imao nikakvih problema. Doduse, mozda je Vucic i to promenio do sada.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam pasoš SFRJ, vozačku dozvolu i ličnu kartu. Sve isteklo 1993. Nekim (notarnim) poslom u ambasadi Srbije, 2008, pitam kako da to ponovo uspostavim, rekoše mi, ako mi je hitno, moraću da odem u Srbiju. Reče mi još taj službenik, "Pa ti praktično nemaš ništa." Ako se nisam (a nisam) se zvanično odrekao državljanstva Srbije, to mi je sve, za početak,  reče on.

Rekoše, ako nije hitno, to se menja, automatizuje, biće lakše. Od tada  je prošlo 11 godina, nisam se više raspitivao, tu i tamo vidim po novinama da se to unapređuje u smeru "digital government".

 

Imam u Beogradu stan, od roditelja (čiji sam otkup ja platio) "uknjižen" na moje ime, to nisam rekao u ambasadi. U njemu, po ugovoru koji je napravila advokat (naša školska drugarica) živi moj prijatelj iz detinstva sa porodicom, bez kirije, samo plaća dažbine.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

Pa evo vec 19 godina tako....a muz je odjavljen, a obnavlja pasos isto kao i ja.

 

Ne kazem da to sto ti pricas nije tacno, vec samo da niko od ljudi koje ja znam, sa dva pasosa (Srbija, Kanada, US..) nije imao takvih problema.

 

Pa ocigledno da  to zavisi od sluzbenika koji rade na izdavanju pasosa, zato i kazem da se ne primenjuje striktno.

 

Inace, broj pasosa tu ne igra ulogu, ja jos uvek imam samo srpski.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, blond said:

 

Pa ocigledno da  to zavisi od sluzbenika koji rade na izdavanju pasosa, zato i kazem da se ne primenjuje striktno.

 

Inace, broj pasosa tu ne igra ulogu, ja jos uvek imam samo srpski.

Pa gde ga obnavljas? U drzavi u kojoj zivis?

 

Ja sam pricala o nama koji dodjemo u Srbiju, pa obnavljamo tamo - u decembru sam potrosila bukvalno pola sata na to, najduzi eo je bio placanje takse u posti

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

Pa gde ga obnavljas? U drzavi u kojoj zivis?

 

Ja sam pricala o nama koji dodjemo u Srbiju, pa obnavljamo tamo - u decembru sam potrosila bukvalno pola sata na to, najduzi eo je bio placanje takse u posti

 

U Srbiji obnavljam, mislio sam da je to jasno iz pisanja.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, blond said:

 

U Srbiji obnavljam, mislio sam da je to jasno iz pisanja.

 

Meni nije jasno sto si se odjavljivao in the first place? Ja sam jos uvek na adresi mojih roditelja, tu mi licna karta vazeca, ne vidim razlog da me drzava kaznjava zbog neodjavljivanja. Nema nikakve obaveze prema meni, pa ne vidim sto bi joj smetalo da imam licnu kartu. Imam neke nekretnine na svoje ime, i treba mi licna karta....a i vozacka....ja ovde provedem po 2.5 meseca godisnje, u proseku.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...