Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

 

...

56 minutes ago, bljax said:

..ima jedna bosanska koja plasticno definise ovu pricu: ...poslije jebanja, nema kajanja...

.

 

 

znaci to je ta zabluda o zivotu u inostranstvu

 

 

...a ja nikako nisam kapirala temu,

mislila kakve li su to zablude i cemu sluze osim za glupiranje, kao i cemu sluzi raskrinkavanje zabluda...

 

ali sada znam! :wink2:

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, bljax said:

...ne bih rekao da sam bilo sta pogresno razumio...pasos (ako ti je uopce potrebn) se "zavrsava" u konzulatima/ambasadama zemlje u kojoj zivis, zasto bih zbog toga isao u bivsu domovinu? ...ja nisam iz srbije, moguce je da vi imate neke spec procedure...ne zivim ni u US...zvio sam u razlicitim zemljama, razlicitim sistemima vjerovatno duze nego sto ti imas godina i budi uvjerena da znam sta govorim...za bilo kakve balkanoidne procedure domicilni advokat je "zakon"...sve zna i moze da zavrsi skoro sve sto trazim...kako, to me ne interesuje...u zemlji u kojoj zivim tako nesto mi nebi palo na pamet...da je i u mojoj bivsoj domaji bilo tako nikad ne bih otisao i da je danas tamo red & zakon ne bih koristio advokata...meni nijedna cjena da sacuvam mir & zivce nije visoka...ti si cini se spremna da se licno rapravljas i nadgornjavas (bar si tako pisala nekoliko postova ranije) ja nisam...razni ljudi, razni karakteri..sto se tice sahrane bliznjih, to si u pravu...zadnji put i vjerovatno poslednji sam bio prije 6 godina da ukopam mater...

Radoye vec pojasnio. Znaci cena kostanja u ambasadi je daleko veca, plus cekanje od dva meseca minimum.

Drugo, to je paralelno sa posetom roditeljima, a eto ja tu ne odsecam veze, svako ima svoj izbor.

I u stvari ja uopste ne volim da se raspravljam, samo ocekujem pristojan servis, i nemam problem da kazem sta mislim.

Link to comment
Share on other sites

...no hard fillings please...nisam ni ja osoba za svadju al' nemam nimalo zazora kad treba vratit dociranje...zaobilazim "problematicne" teme & likove a na ovu temu sam dosao slucajno...uostalom ovdje postoji "ignore" a ja znam kako se koristi...ocekujem da i drugi kojima se ja ne svidjam urade isto...procitao sta ljudi pisu, uporedio sa svojim iskustvom, vidio da to nije ni nalik...napisao sta ja mislim, niko se ziv nemora sloziti sa iznesenim...i to je to...novac meni nikad nije predstavljao nikakvu odrednicu, za druge neznam...moja bivsa domaja je jedna mala uboga zemlja i u nasim konzulatima nikad nema guzve...dodjem, sacekam malo, predam trazene papire i to je to...novi pasos (jadinu poveznicu) mi posalju postom...

...svako dobro...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Baby said:

 

Pasos - 80 dolara, 3 nedelje, nema reda, posalju ti na kucnu adresu. 

U NYC? $200 za kartu samo 🙂

Nemam pojma o kakvom redu ti govoris - zasdnji put kad sam pitala u konzulatu bilo je barem dva meseca, jer ide diplomatskom postom. E sad ako oni ne znaju sta pricaju to je vec drugi problem.

Link to comment
Share on other sites

Imam LK i to mi je dovoljno da obavim sve sto mi dole treba. Licna karta vazi 10 godina dok banda bunari za pasos svakih 5 godina i ne dam vise. Zadnji pasos mi je istekao prije nekoliko godina prakticno nekoristen i nisam vise produzavao.

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Angelia said:

U NYC? $200 za kartu samo 🙂

Nemam pojma o kakvom redu ti govoris - zasdnji put kad sam pitala u konzulatu bilo je barem dva meseca, jer ide diplomatskom postom. E sad ako oni ne znaju sta pricaju to je vec drugi problem.

 

Na listu papira napišeš molbu da ti urade po hitnom postupku zbog puta/posla, i pasoš odštampaju sutradan a stigne naredne nedelje. Trebalo bi da svi konzulati to hoće da urade.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se preracunao da mi je lakse ovako s kanadskim pasosem - udjem k'o stranac, prijavim se u SUP k'o stranac, izadjem k'o stranac, dovidjenja prijatno, nego da se hebavam sa vadjenjem / produzavanjem dokumenata. Kao sto rekoh u Srbiji ne nameravam vise da se nastanjujem niti posedujem ikakvu nekretninu tamo, ovo sto obidjem familiju kadgod to mogu ovako turisticki, za vise mi i ne treba.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maharaja said:

 

Na listu papira napišeš molbu da ti urade po hitnom postupku zbog puta/posla, i pasoš odštampaju sutradan a stigne naredne nedelje. Trebalo bi da svi konzulati to hoće da urade.

Ne, barem ne sta su mi rekli u NYC, svi pasosi se izdaju u SR, u MUPu, pa i ti po hitnom postupku. Idu diplomatskom postom, koja se salje jednom mesecno (nema para) i kosta vise nego u SR. drasticno, lepo mi rekla zena ako vec idete tamo, najbolje je da to uradite u SR.

 

Moguce da se nesto izmenilo u medjuvremenu, ali znam i kako mi je burazer nedavno prosao kad je morao da vadi novi pasos jer je stari izgubio, i to je radio preko konzulata 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^
ja otisao u Chicago, zavrshio sve za 10min, napisao tu molbu pred konzulom rukom na papiru i dobio pasos postom za 2 nedelje. Moja zenka uradila isto i dobila nakon mesec i po, zbog greske srpskog MUP-a. 🙂🙂 

 

Edit: ovo se desavalo pre c. 4 meseca

Edited by Squabbit
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Maharaja said:

 

Na listu papira napišeš molbu da ti urade po hitnom postupku zbog puta/posla, i pasoš odštampaju sutradan a stigne naredne nedelje. Trebalo bi da svi konzulati to hoće da urade.

Pod uslovom da ti ne izgube pasos. Mom prijatelju su izgubili pasos, pa su ga em zezali kako je on kriv, plust covek nije mogao nigde da putuje, posto nije jos imao drzavljanstvo.

Sa marvom posla ne treba imati. To u kozulatu kupleraj, gde se ne zna ko pije, a ko placa.

BANDA.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Angelia said:

U NYC? $200 za kartu samo 🙂

Nemam pojma o kakvom redu ti govoris - zasdnji put kad sam pitala u konzulatu bilo je barem dva meseca, jer ide diplomatskom postom. E sad ako oni ne znaju sta pricaju to je vec drugi problem.

 

O redu, nema stajanja u redovima, ide brzo, jos brze ako zakazes i kazes da dolazis tada i tada. Fili od NY dva sata voznje. Mislim, nemam nameru da se preganjam, samo kazem kako je zaista. Pasos kosta 80$ u Srbiji sa taksama 40$.. Nije neka drama oko cene pasosa. I nije dva meseca, osim ako nisi na nekog zabusanta naisla, realno je 3-4 nedelje, u Srbiji je 2 nedelje. 

 

Da dodam:

 

http://www.newyork.mfa.gov.rs/lat/consularservicestext.php?subaction=showfull&id=1348046030&ucat=117&template=MeniENG&#IZDAVANJE BIOMETRIJSKOG PASOŠA

 

Quote

Konzularna taksa u iznosu od 80,00 dolara se može platiti isključivo u gotovini ili Money Order-om.

 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, zoran59 said:

 

Bljax, nemoj nastupati tako agresivno i "pametno". Tvoje iskustvo ne pokriva sve primjere koje ljudi ovdje spominju, da ne pisem o onima koje nisu spomenuli. I nije ovo utakmica u "tko zivi vani duze".

Za advokata si samo donekle u pravu. Moj, u domaji, jako fino zaradjuje na meni, a mnoge stvari ne moze. Da ne pricamo i o "sitnim" glupostima. Evo, prije tri mjeseca, javi mi da sud zahtijeva dokument s mojim ovjerenim potpisom, ali nije dosta ovjeren kod notara (notary public) nego mora sa apostilom. Ja nisam ni znao sto je to "apostil". I on mi kaze u utorak, treba mu to do petka, i doda: "Ma, to mozes na svakom sudu obaviti." Onda otkrijem da apostil ovdje stvarno postoji ali prvo treba "obicna" ovjera kod notara, pa se dokument salje u Office of the Secretary of State da oni naprave svoje, i jos pise "allow 3 to 5 working days for processing". Naravno da, iako zivim u USA, lamentiram da me pravosudje u domovini zajebava.

Naslijedio sam kucu u domaji. Na zalost, izmedju ostaloga, i nesredjene "zemljisne knjige" ili kako se to vec zove. Advokat je fino zaradio dok je to sredjivao, a i on je morao "podmazati" da me u katastru upisu kao vlasnika u razumnom (za mene) roku umjesto da se to razvlaci kako je njima obicaj. Tek onda sam mogao razmisljati o prodaji.

I onda mi netko kaze da me se stanje tamo ne tice jer sam vec davno iselio!?

Majka moje zene, u 80-im godinama, je prije tri mjeseca pala i slomila kuk, a ima i problema sa srcem i plucima. Ma, propisi su krasni na papiru, ali mozda i sam znas kako to ide u praksi na Balkanu. Vec bi bila mrtva da moja zena nije tamo pa trci i obavlja svakakve procedure i njeguje majku (izgleda da nece jos dugo). Ajd', kad sve znas, preporuci mi advokata koji bi 3 ili 4 puta dnevno 83-godisnjoj zeni koja ne moze iz kreveta mijenjao pelene. Pa i nocu. A za staracki dom postoje liste cekanja, s tim da i inace moras biti sadist da onakvom ostavis majku u takvom stanju.

 

Necu dalje, i ovako mi je post podugacak. Samo hocu reci, nismo svi bili u stanju prekinuti sve veze sa zemljom rodjenja samo zato sto je, eto, tebi uspjelo.

 

..a moj zorane da ti ja nesto kazem...ja sam jedan od krupnijih nasljednika povelikih komada bivse domaje...prije ovog zadnjeg rata vrhovni sud je nakon 45 godina raznih procesa konacno (cuj konacno...hahaha...) donio rjesenje u nasu korist...grunt, katastar, ma svi moguci papiri relevantni & legalni...sve to imamo...izdaju nam se svi ti papiri, sve po zakonu...mozes sa njima guzicu obrisati...u medjuvremenu (40+ godina) "iznikla" centrala na toj zemlji pa imaju problema da je eliminisu jer i oni imaju od vrhovnog suda (grunt, katastar, etc.) sve papire...lakse nas nasljednike nego centralu odjebat....prodje ovaj zadnji rat...moje dajdje zajebani igraci, izgurase to sve ponovo...ovaj put se to vrhovno moodo zove Apelacioni sud ili tako nekako...opet mi dobijemo sve moguce papire (grunt, katastar i ostale zavrzlame, 1/1) al' je sad problem komplikovaniji jer je u medjuvremenu na tom zemljistu "iznikla" i poveca varos a i oni ocekivano imaju sve moguce papire od "vrhovnog suda", entitetskog doduse...pitam je advokate mogu li ja nekako izaci iz svega ovoga, halal im bilo sve moje, dajte to kome god hocete...kazu oni ma ni govora, jesi li lud sada ce te i tvoji rodjaci tuzit jer se sve nekako pravno-formalno mjenja (to znaci novih 40+ godina) a i medjusobno se nebi mogli dogovoriti kako da podjele tvoj dio...reko dobro kad je tako, gledajte samo da me sve to sto manje dotice...nadat se da si shvatio poentu...   

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Baby said:

 

O redu, nema stajanja u redovima, ide brzo, jos brze ako zakazes i kazes da dolazis tada i tada. Fili od NY dva sata voznje. Mislim, nemam nameru da se preganjam, samo kazem kako je zaista. Pasos kosta 80$ u Srbiji sa taksama 40$.. Nije neka drama oko cene pasosa. I nije dva meseca, osim ako nisi na nekog zabusanta naisla, realno je 3-4 nedelje, u Srbiji je 2 nedelje. 

 

 

Jeste 2 sata voznje, mislim jer stvarno moram da detaljisem koliko to kosta? :classic_smile: Dva puta

Kako nije dva meseca:

Zakonski rok za rešavanje zahteva za pasoš, podnet u inostranstvu, je dva meseca. Pasoši se izrađuju u Republici Srbiji. Pasoš se preuzima lično, dolaskom u Generalni konzulat pošto se prethodno dobije obaveštenje da je biometrijski pasoš dostavljen Generalnom konzulatu radi uručenja.

 

a sad vise da ne zezamo temu sa pasosem.....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Malo ste skrenuli sa teme...

 

Mozda da, a mozda i ne. Tema su zablude:

 

1 hour ago, mrd said:

Pod uslovom da ti ne izgube pasos. Mom prijatelju su izgubili pasos, pa su ga em zezali kako je on kriv, plust covek nije mogao nigde da putuje, posto nije jos imao drzavljanstvo.

Sa marvom posla ne treba imati. To u kozulatu kupleraj, gde se ne zna ko pije, a ko placa.

BANDA.

 

 

Ovo boldovano je zabluda. Razgovor tece (tu je ustvari skrenuto sa teme) o vadjenju pasosa u Srbiji, da bi se stiglo do toga da u konzulatima radi marva koja zajebava narod i gubi pasose. 

 

Elem, vadila pre par meseci, stiglo mi za tri nedelje bez ikakve drame, svi ljubazni i fini, nema reda, nikakva stoka i marva. 

 

Problem je u roku izdavanja kada se nije imao prethodno biometrijski pasos, pa onda traje duze u samoj Srbiji, nije do konzulata, ali eto kazu da po zakonu moraju da izdaju za 2 meseca. 

 

O troskovima do konzulata i nazad, mislim da je zaista glupo komentarisati, individualno je i ne znam zasto bi neko uracunavao u cenu pasosa, ako ne uracunava put u Srbiju u cenu pasosa. Sama cena pasosa nije toliko visoka da je uopste vredno napomena. 

 

I jos jedna stvar, u Srbiji je haoticno sa vadjenjem dokumenata, stalno nesto menjaju oko zakazivanja, redova... mora licno i da se podigne (pa mi je jednom prilikom jedna sto radi na salteru otvorila ormar dupke pun pasosa po koje nikada ljudi nisu dosli a napravljeni su)... ali svi su okarakterisani i oni sto stoje i cekaju pasos i oni sto ga izdaju kao stoka. Aman pobogu. 

 

I nije uopste poenta ovog oko pasosa, nego sto je tema otisla u tri m* kao i svaka prethona jer uvek neko hoce da dokaze kako je bolji u odnosu na Srbe u Srbiji, samo zbog geografskog polozaja. Svaka tema zavrsi tako.

 

U inostranstvima samo sve fin srpski svet, pobegli od marve zbog kulturoloskih razlika, niko sacuvaj boze zbog kinte 😝

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

O troskovima do konzulata i nazad, mislim da je zaista glupo komentarisati, individualno je i ne znam zasto bi neko uracunavao u cenu pasosa, ako ne uracunava put u Srbiju u cenu pasosa. Sama cena pasosa nije toliko visoka da je uopste vredno napomena. 

 

Sad gubis logiku jer si se naljutila :classic_smile: Ja sam kad sam navela pasos kao primer, lepo objasnila da u SR idem svejedno, u posetu roditeljima, tako da mi taj put nije dodatan trosak. Ako to radim preko konzulata kosta me dva radna dana - jer naravno da je individualno, nije da ja svratim na kafu u konzulat. Mislim ako si ikad usla kolima u NY onda znas  a ti si navela dva sata voznje, ja sam odokativno navela $200 za voz (za jedan put). I lepo sam rekla da su mi to i u konzulatu preporucili. Jer jednostavno nema smisla.

 

1 hour ago, Baby said:

 

I nije uopste poenta ovog oko pasosa, nego sto je tema otisla u tri m* kao i svaka prethona jer uvek neko hoce da dokaze kako je bolji u odnosu na Srbe u Srbiji, samo zbog geografskog polozaja. Svaka tema zavrsi tako.

 

U inostranstvima samo sve fin srpski svet, pobegli od marve zbog kulturoloskih razlika, niko sacuvaj boze zbog kinte 😝

Po ovome kod tebe nije poenta u pasosu, a kod mene je bila u prici o birokratiji i nemaru, i ne organizovanom drustvu. Sad si ti okrenula na Srbe u Srbiji, i kako je to o kinti (cesta zabluda)

A nije recimo zbog opsteg raspadanja drustva, ratova, politike, nacionalizma, zelje za zivotom u normalnom drustvu, korupcije.......

 

Da to je sve zbog kinte - posto je u SR sve ostalo sredjeno - samo kinta fali.

Link to comment
Share on other sites

Jebat' ga, meni je zadnji srpski (zapravo jos uvek SRJ) pasos istekao jos negde 2006-7 ili tako nekako. Kad sam u ono vreme pokusao da ga produzavam u konzulatu u Torontu receno mi je da ce da me kosta $700 kanadskih i da ce da se ceka 3-4 meseca, dok je u isto vreme u Srbiji tarifa bila u rangu ispod 1000 dindzi. Cak mi je tamo preporuceno da vadim u Srbiji. A kad sam prvi sledeci put isao u Srbiju bila je promena na biometrijske LK pa se to moralo vaditi da bi se vadio pasos. A za to su bili redovi nenormalni - ja odustao, supruga je nekoliko dana zaredom ustajala pre 4 ujutro da zauzme red da mozda stigne taj dan da preda sta je vec trebalo predati.

Mozda je danas sve to bolje organizovano (a kako i ne bi kad Srbija ima najbolju vlast u celoj galaksiji i dva sela dalje, predsednik licno izdaje dokumenta do podne a od podne sam samcijat spasava Kosovo od razularenih siptarskih NATO hordi) ali onda je bilo bas ovako. I masovno su se bunili ljudi u inostranstvu zbog toga, ajd' da sam samo ja pa da kazemo da je do mene.

 

Uglavnom - ja odustao od srpskih dokumenata i sasvim mi je OK ovako.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Radoye said:

 

Uglavnom - ja odustao od srpskih dokumenata i sasvim mi je OK ovako.

 

Mene je mrzelo to prijavljivanje sa policijom, mislim dodjem na par dana - sad vec godinama 3-4 dana po poseti (uglavnom zakacim vikend), 3-4 puta godisnje i da se akam sa prijavljivanjem i slicno, radije bih spavala, ovako svakih par godina se zezam sa dokumentima, delovalo mi kao fair razmena.

 

Iako se i to moze promeniti, klinac vise nije klinac nego punoletan, a nema neku zelju ni da ide u SR - bilo je lakse dok sam ja vadila njegova dokumenta i odredjivala gde ide :classic_smile:

 

 

3 hours ago, Squabbit said:

 

A o stanovima, tj stanju istih.. drugom prilikom

Mislim glup predlog a da probas predgradja? Mi imamo u Filiju delove grada (i ne pricam o getou nego ono ne bas jeftina) koja pate od tog problema - gde ja nikad ne bih zivela. Jednostavno kad vidim djubre - ako platim 500k za kondo, ocekujem da mi ulica bude cista, ili rentiraju po 2,500 mesecno.

 

Za iste pare pomeris se 15 minuta levo ili desno, i imas sve cisto. Ne znam za Cali, kazu da bas imate problem s time. Ali to je do lokalne administracije.

Link to comment
Share on other sites

Nije valjda da niste shvatili da mora preko veze? Ja sam LK izvadio preko reda. Komsin'ca radi u PU Leskovac. Inace se nebi nervirao sa ludom birokratijom. Jos je za nekoliko dana stiglo iz Beograda. Morao sam da napisem pismo da mi se zuri jer idem nazad za NL. 

 

Sad kad smo tamo ja ove moje strance prijavljujem prijavljujem na moju adresu. Od skoro se vise ne mora ici na odjavljivanje. Sad se to radi na izlazu iz drzave. 

Link to comment
Share on other sites

Je li iko od vas vadio dokumenta u Srbiji u poslednje dve godine? Sve se lepo zakaze preko neta, kad vam je termin odete u MUP, u normalnim danima moze da se ceka i do pola sata u odnosu kad vam je bio termin, ali ponekad im zakoci sistem i onda taj dan sve kasni, jer ceo proces zna da stoji i po nekoliko sati, i tog dana je pakao, medjutim to nije nesto sto se desava svake nedelje. Ovo je naravno daleko od idealnog, ali je ipak veliki napredak u odnosu na na ono uzimanje brojeva i cekanje u redovima koje je Radoje pominjao.

Link to comment
Share on other sites

Novi Zakon o upravnom postupku koji su napokon pisali strucni ljudi je umnogome doprineo efikanosti vadjenja licnih dokumenata - sada vise nije kao pre da morate sami da se cimate i nabavljate dokumenata, vec kao sto je i logicno - MUP je duzan da po sluzbenoj duznosti nabavi neophodnu dokumentaciju. Meni se polomila proslog marta, otisao sam u SUP Stari Grad (sada se ide u bilo koji SUP,  a ne SUP u opstini na kojoj vam je prebivaliste), bila je sreda, novu licnu kartu sam dobio u subotu, posle 3 dana. Jedan od retkih zakona koja je ova zlikovacka vlast poboljsala, doduse iz nehata, ali to nije za ovu temu.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Romantik said:

Je li iko od vas vadio dokumenta u Srbiji u poslednje dve godine? Sve se lepo zakaze preko neta, kad vam je termin odete u MUP, u normalnim danima moze da se ceka i do pola sata u odnosu kad vam je bio termin, ali ponekad im zakoci sistem i onda taj dan sve kasni, jer ceo proces zna da stoji i po nekoliko sati, i tog dana je pakao, medjutim to nije nesto sto se desava svake nedelje. Ovo je naravno daleko od idealnog, ali je ipak veliki napredak u odnosu na na ono uzimanje brojeva i cekanje u redovima koje je Radoje pominjao.

oko 3 godine. Nije mi delovalo da je moja opstina spremna za zakazivanje preko interneta, jos uvek ides napolje da popunis placanje taxi, ako teta tamo sto naplacuje radi, ako ne onda u banku, pa se vrati nazad sa uplatnicama....

 

Nikad mi nije bilo jasno zasto ne mogu da platim njima. Ako si u pravu ja cu biti odusevljena.

 

 

2 hours ago, Radoye said:

Ovde je hleb 600 gr (ne onaj u kesi za tost narezan nego vekna najobicnija, nista fensi) kosta 3 dolara i nesto. To je oko 2 evra i definitivno je znacajno skuplje nego u Srbiji. Te najosnovnije namirnice hleb mleko jaja voce-povrce i tako to, to je sve mnogo jeftinije u Srbiji (narocito ako se uzima na pijaci a ne u supermarketu, ali i u marketu je jeftinije), isto alkohol, duvan (iako je zadnjih godina znacajno poskupeo koliko vidim), dok ovo ostalo je tu negde. Sredstva za ciscenje i tako te potrepstine su skuplje u Srbiji.

Stvarno nisam obracala paznju na cenu hrane, znam samo da je jeftinije u odnosu na primanja. Tj da sam nekad u BG znala kolko sta kosta jer sam morala o tome da brinem, a ovde ne moram.

Link to comment
Share on other sites


Ne uspeva mi da se prepoznam u ovim pričama o srpskoj birokratiji i srpskim službenicima i službenicama.

 

Moja dosadašnja iskustva su isključivo pozitivna.


Sve od žandarma i žandarmki na kontroli pasoša, preko carinske kontrole (ako me "ošacuju" za kontrolu, što je retko), pa do šaltersdkog osoblja, uvek sam se prijatno iznenadio ljubaznošću, predusretljivošću i stepenom stručnosti svih sa kojima sam imao posla.


Uz to su sve to neki novi klinci i klinke, kojima bih mogao da budem otac.


I ja sam, recimo, kao i Rad-Oh-Yeah, zanemario regulisanje državljanstva -  pa kada odem, moram da se prijavim u policiju kao stranac.
(Za turiste to radi osoblje hotela ili kampa, isto kao i u Hrvatskoj, Francuskoj itd. - ja ne odsedam u hotelu, pa  to moramo da odradimo ja i domaćin - moja mama)

 

Traje desetak minuta, otvoreni su 24 sata na dan. Ako nešto sfulam na obrascu, mladi policajac ili policajka to lepo isprave... pa i prekucaju ako treba, veoma ljubazno, bez najmanje trunke nadmenosti.
Osećam se kao neka važna ličnost... iako baš ni ne izgladam kao VIP... pogotovo kada parkiram mamin rasturen rumunski bicikl pred vratima i uđem u famerkama i duksu sa kapuljačom.


Nikad nisam morao da dam ni dinara mita, nikada potezanje bilo kakvih veza ili poznanstava.


Naravno, siguran sam da bih drugačije pričao da u stanujem u Srbiji, da tamo radim i da tamo moram da rešavam sve ove svakodnevne jebade koje moram  i ovde. 


Ali opet - imam utisak da su stvari drugačije.
(osim mita, to nisam morao da plaćam ni pre trideset ili četrdeset godina, zapravo nikada).

 

 

Ne treba generalizovati, jer nije svuda isto.

Već i između dve susedne opštne postoje razlike, a zavisi i na koga naletiš.

 

Uostalom, i u Francuskoj sam video sve i svašta.
Šalteruše po vukojebinama koje su kao iz najcrnjih i najciničnijih balkanskijh komedija.


A onda se nađeš u nekom francuskom gradiću i kome su svi ležerni, predusretljivi i ljubazni, kao i u mojoj dobroj staroj Vojvodini (mada sada padam u zamku  idealizacije, jer ni u Vojvodini nisu svi isti, i tamo možeš da naletiš na svakakve likove...

Edited by yossarian
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, yossarian said:


Ne uspeva mi da se prepoznam u ovim pričama o srpskoj birokratiji i srpskim službenicima i službenicama.

 

Moja dosadašnja iskustva su isključivo pozitivna.


Sve od žandarma i žandarmki na kontroli pasoša, preko carinske kontrole (ako me "ošacuju" za kontrolu, što je retko), pa do šaltersdkog osoblja, uvek sam se prijatno iznenadio ljubaznošću, predusretljivošću i stepenom stručnosti svih sa kojima sam imao posla.


Uz to su sve to neki novi klinci i klinke, kojima bih mogao da budem otac.


I ja sam, recimo, kao i Rad-Oh-Yeah, zanemario regulisanje državljanstva -  pa kada odem, moram da se prijavim u policiju kao stranac.
(Za turiste to radi osoblje hotela ili kampa, isto kao i u Hrvatskoj, Francuskoj itd. - ja ne odsedam u hotelu, pa  to moramo da odradimo ja i domaćin - moja mama)

 

Traje desetak minuta, otvoreni su 24 sata na dan. Ako nešto sfulam na obrascu, mladi policajac ili policajka to lepo isprave... pa i prekucaju ako treba, veoma ljubazno, bez najmanje trunke nadmenosti.
Osećam se kao neka važna ličnost... iako baš ni ne izgladam kao VIP... pogotovo kada parkiram mamin rasturen rumunski bicikl pred vratima i uđem u famerkama i duksu sa kapuljačom.


Nikad nisam morao da dam ni dinara mita, nikada potezanje bilo kakvih veza ili poznanstava.


Naravno, siguran sam da bih drugačije pričao da u stanujem u Srbiji, da tamo radim i da tamo moram da rešavam sve ove svakodnevne jebade koje moram  i ovde. 


Ali opet - imam utisak da su stvari drugačije.
(osim mita, to nisam morao da plaćam ni pre trideset ili četrdeset godina, zapravo nikada).

 

 

Ne treba generalizovati, jer nije svuda isto.

Već i između dve susedne opštne postoje razlike, a zavisi i na koga naletiš.

 

Uostalom, i u Francuskoj sam video sve i svašta.
Šalteruše po vukojebinama koje su kao iz najcrnjih i najciničnijih balkanskijh komedija.


A onda se nađeš u nekom francuskom gradiću i kome su svi ležerni, predusretljivi i ljubazni, kao i u mojoj dobroj staroj Vojvodini (mada sada padam u zamku  idealizacije, jer ni u Vojvodini nisu svi isti, i tamo možeš da naletiš na svakakve likove...

Platiti mito i nije toliko cesta pojava u krugovima koje ja poznajem. Medjutim, da Mika posalje Perinu svastiku da Slobodanka odradi posao na salteru je epidemija. Tako je bilo i kad sam ja bio balavac u exYU, s'tim sto mi je to tada prijalo i davalo privid moci. Sunce ti kalajisano, ma mene svi cene. Danas je isto tako, za konzularni kupleraj sam rekao, tamo se ne zna koji ce koga, a u Srbiji je stara prica samo da se zna od chegovica si. Stice se utisak, da ljudi radje cine usluge bez para, posto se na taj nacin jacaju plemenske veze, nego za pare. Cesto ces cuti, ma ne mozes ti mene da kupis. Sta da se kaze, drustvo je toliko korumpirano, da je to kriminal. :) U inostranstvu gde ja zivim toga nema na ovom pilicarskom nivou. :capone:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...