Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

4 hours ago, Newcastle said:

Realnost je ovakva: u Bugarskoj nema sanse da neko pusi u zatvorenom prostoru, secam se smrzavanja na hotelskim terasama na -20 stepeni pre par godina u Borovecu.  Kad dodje vreme novogodisnjih praznika, Bugari masovno dolaze u gradove blizu granice, a razlog je sto pored dobrog rostilja i turbo folka to sto mogu na miru da puse u restoranima i kafanama. 

 

Nama rekoše da hrle kod nas zbog svetlosnih ukrasa 🙂

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Par dana ovde i u najmanje 20 instanci želim doma…ah! Zašto sebi radim ovo? Zašto očekujem previše? 
Da li sam snob? Da li sam postala previše zahtevna? 
Zato što sam očekivala da u doba pandemije ljudi nose maske, ili da ih bar nose pravilno, da ne čujem degradaciju jezika učestalim ubacivanjem psovki, polupanim trotoarima, nečistoćom, besplanskom gradnjom, vožnjom uskim ulicama gde je red parkiranih preuzeo dovoljno mesta za dve trake, pa se obilazimo sa centimetar daljine…bravo! Al’ Beograd na vodi poništava sve te negativnosti za turiste? Tako to radi, a?

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ControlFreak said:

Par dana ovde i u najmanje 20 instanci želim doma…ah! Zašto sebi radim ovo? Zašto očekujem previše? 
Da li sam snob? Da li sam postala previše zahtevna? 
Zato što sam očekivala da u doba pandemije ljudi nose maske, ili da ih bar nose pravilno, da ne čujem degradaciju jezika učestalim ubacivanjem psovki, polupanim trotoarima, nečistoćom, besplanskom gradnjom, vožnjom uskim ulicama gde je red parkiranih preuzeo dovoljno mesta za dve trake, pa se obilazimo sa centimetar daljine…bravo! Al’ Beograd na vodi poništava sve te negativnosti za turiste? Tako to radi, a?

 

Ocekujes previse!

Jednostavno, Beograd koji si ostavila odavno nije to u cemu si odrasla i sto te je uvek asociralo na taj grad kad si mu se vracala. Nisu ni ostali veci gradovi ostali imuni na priliv polupismene marve koja bi da svoje blato sa gumenom Trayal imitacijom opanaka zameni Versaceom, Dolce Gabanom i Gucciem.

Ovi predjasnji predjoshe u predgradja ili se iselise, a ovi novodosli pretvorise gradove u svoje zaseoke i favele koje grade po istima i za sebi srodnu publiku.:default_coffee:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Danas se već osećam k’o lokalna: vozim oštro, brzo, ne dam nikom da me pretekne, psujem i nosim masku ispod brade 🤣

 

Spoiler

Šalim se samo…mnogo sam opuštenija iako me muči alergija, uživam u lepom vremenu 🙂

 

  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Kaže meni suprug, totalno si me impresionirala vožnjom po gradu 😂. Eto, od nervozne prošle nedelje, postadoh domaća a da nisam ni bila toga svesna.

Primećeno: mnogo više muškaraca po kafićima, restoranima, ponekad sam jedina; juče otišla u apoteku da nabavim kapljice za oči, alergija, najgori dan od dolaska, ulazim, nikoga nema da dodje, upita me da li mi je potrebna pomoć. Čujem razgovor dve apotekarke, kucnem tiho, pomeram se, mislim čuće me. Razgovor nastavlja, pokupim se, izadjem…; danas, mami nije dobro danima, juče zove dom zdravlja, kažu joj doktorka je tu prepodne danas. Odemo, ja parkirala, pa kasnim sa ulaskom, čujem žensku osobu, sestra valjda, kaže, dodjite sutra prepodne, doktorka nije tu, pogledam, bez maske je…mami i dalje nije dobro, mnogo je boli grlo i stalno joj je zima. Sutra ćemo ponovo. 
 

Link to comment
Share on other sites

Hvala što ste preneli moje postove na pravu temu. 
 

Juče sam uživala u šetnji u Fruškoj Gori boreći se sa alergijom. Definitivno mi je bio najgori dan od dolaska. Lepo je u šumi, tiho, poneki cvrkut ptica, šum vetra i šuštanj lišća pod nogama.   Naišli smo na desetak osoba tokom šetnje. Moj suprug je sve pozdravio sa Dobarr daan 😁. Ovde izgleda ljudi nisu tako srdačni kao kod nas. 

Primećeno u prolazu: čini mi se da je većina ljudi neobazriva kada hoda ulicom ili u javnom prostoru. Mnogi samo hodaju bez da ustupe prostor drugome, drugima, niti da kažu pardon, izvinite. Ovo čak i u Beogradu, ali i Zemunu i u restoranima.  
 

Ne želim da ispadne kao kritika jer sebe smatram više gostom, dok je komentar mog supruga, opušten sam,  na odmoru, svestan sam da je ovde drugačije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, urosg3 said:

@ControlFreak dolazite na Kosmaj? Dovraga ja nisam za hodanje uopšte ne znam još do kad, ali sad i kupatilo izgleda daleko...

Da znaš da sam htela juče, ali toliko me ova alergija smara, a ti se eto povredio. Samo ti ozdravi! Obavezno ćemo došetati i do vas, samo da nadjem pravo vreme i da ne kišem toliko. A mislim da je bolje tokom radne nedelje, nego ovako za vikend. Juče smo videli dosta ljudi na putu i  u Sremskim Karlovcima. Tamo nas je poslužio ljubazan konobar, probala lokalno vino Probus. Boja mu je bila skoro ljubičasta, Cabernet.

 

Edited by ControlFreak
Karlovci, ne Kamenci :)
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ControlFreak said:

Da znaš da sam htela juče, ali toliko me ova alergija smara, a ti se eto povredio. Samo ti ozdravi! Obavezno ćemo došetati i do vas, samo da nadjem pravo vreme i da ne kišem toliko. A mislim da je bolje tokom radne nedelje, nego ovako za vikend. Juče smo videli dosta ljudi na putu i  u Sremskim Karlovcima. Tamo nas je poslužio ljubazan konobar, probala lokalno vino Probus. Boja mu je bila skoro ljubičasta, Cabernet.

 

 

Eh, da nije mog grada, ne bi bilo ni Probus vina 😄

 

"Marko Aurelije Prob - rimski car koji nam je podario vino"

 

Svima je poznato da se rimsko carstvo prostiralo do Fruške gore i da su joj zbog njenih mnogih  potencijala dali i ime plodna gora (lat. Alma Mons). Danas je ona poznata po velikim zasadima vinove loze i napitcima koje dobijamo preradom grožđa. 

Ali ko je zaslužan za to?

U pitanju je Marko Aurelije Prob (lat. Marcus Aurelius Probus), rimski car koji nam je podario vino. 

Rođen je 232. godine u Sirmijumu, današnjoj Sremskoj Mitrovici i s obzirom da je njegov otac Maksim bio vojnik i dogurao do čina najvišeg oficira u legiji, nastavio je tradiciju i zbog svog dara i velikih vojnih dostignuća postao car, već sa svoje 44 godine."

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sasa965 said:

Nije kaberne , autohtona novostvorena sorta kao i Neoplanta 

npr.

 

Tako mi reče konobar, pa rekoh on zna…hvala!

@Sunshine State moj suprug mnogo voli Vojvodinu, Dunav, uvek moramo da sednemo pored vode, a volimo brda, šume. On se već zainteresovao, guglao, čak i meni održao predavanje o Fruškoj Gori, istoriji regije. 
Juče sam pomislila, da li mi je Sunčica tu negde blizu 🙂

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ControlFreak said:

Tako mi reče konobar, pa rekoh on zna…hvala!

@Sunshine State moj suprug mnogo voli Vojvodinu, Dunav, uvek moramo da sednemo pored vode, a volimo brda, šume. On se već zainteresovao, guglao, čak i meni održao predavanje o Fruškoj Gori, istoriji regije. 
Juče sam pomislila, da li mi je Sunčica tu negde blizu 🙂

 

Suncica odbrojava dane (sate) pokraj Save, pred odlazak u NL - tamo cu samo da se prepakujem, pa dalje u drugu domovinu, na Floridu, vec 1. oktobra 🙂

 

Ovako provodim dane posle posla u mom rodnom gradu (vec dva meseca ovaj dijasporac u Srbiji - dosta je!):

 

spacer.png

 

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine Statevidimo se u Holandiji iduće nedelje, ovako virtuelno i fizički blizu. Nego evo sad se nerviramo sa Air Serbia rezevacijom, pa ćemo da predjemo na KLM. Nikad gluplje nešto nisam videla, rezervišem online za dva putnika, izaberem sedišta, dodam info pasoš, kredit kartica i odbija me 5 puta, vraća na jednog putnika….zovem hotline, ništa, drugi put veza prekinuta…

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Da ne otvaramo novu temu, mislim da moze i ovde o slanju novca u ex-SFRJ.

Ja saljem novac u Srbiju i Bosnu i posto ne vodim nikakvu evidenciju o tome, nemam predstavu koliko sam do sada poslao, ali onako odoka mislim da sam do sada, za sve ove godine, poslao minimum 50-tak hiljada evra.

Jedno vreme je moj otac imao moju kreditnu karticu koja je tamo koristio kada mu je trebalo ili kda potrosi svoju penziju. To mi je bilo lakse nego da mu saljem pare, a i on je mogao da je koristi kada god hoce.

Upisao jedan moj rodjak neki privatni fakultet, menadzment, klasika, i pitam ga kako ide, kaze on meni jel to hoces da mi platis semestar. Naravno da hocu, ostao je bez oca kada je imao samo 4 godine, i tako platim ja taj semestar, na koji izgleda nije ni isao, vjerujem da nije to nikada ni uplatio, sto bi mi bilo draze, jer je svakako napustio skolovanje, pa bolje da je nesto sebi kupio.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
 
Srecan put!
 
Zasto "Tja" i "bas sutra"?
Ja bio pre 4 nedelje majka mi zakačila kovid. Čim sa stigao ona ozdravila. I kovid beži od mene. [emoji23]

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...