Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

Dijasporo from USA, imam jedno pitanje, malo je smešno. 

Babi i dedi treba neki rođak da pošalje pare iz SAD, tako da stižu dolari. E, sad koja je varijanta najbezbolnija, da ne kažem najjeftinija? Uplata na devizni račun, Western Union ili nešto treće? Ne znam koji je iznos u pitanju. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Referent said:

Dijasporo from USA, imam jedno pitanje, malo je smešno. 

Babi i dedi treba neki rođak da pošalje pare iz SAD, tako da stižu dolari. E, sad koja je varijanta najbezbolnija, da ne kažem najjeftinija? Uplata na devizni račun, Western Union ili nešto treće? Ne znam koji je iznos u pitanju. 

 

Ukoliko baba i deda imaju devizni racun u banci, neka potraze swift code za wire transfer. Te informacije se daju ovdasnjoj banci i posalje novac preko rodjakovog ovdasnjeg racuna. Banke naplacuju wire transfer fee. Kod moje je to $40. Rodjak moze sve to online da uradi i da pazi kada zatrazi transfer da je u USD, ne u Dinarima. Western Union je takodje ok, njima fee varira od kolicine novca koje saljes. Moj savet je banka ukoliko je transfer vece kolicine novca. Primetila sam da su odavde jako brzi, ali ponekad nase banke nemaju vece zalihe dolara, pa je dobro unapred proveriti sa bankom tamo da baka i deka ne bi dva puta isli. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Referent said:

Dijasporo from USA, imam jedno pitanje, malo je smešno. 

Babi i dedi treba neki rođak da pošalje pare iz SAD, tako da stižu dolari. E, sad koja je varijanta najbezbolnija, da ne kažem najjeftinija? Uplata na devizni račun, Western Union ili nešto treće? Ne znam koji je iznos u pitanju. 

Western Union se meni pokazao kao najbolji. Dobiju pare u evrima, a on line transfer kosta samo $5. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ako nije bitno da se momentalno prenesu pare, mi koristimo, za tamo preziveele, Credit-ATM-Cards za sve, posto mogu da se koriste za podizanje novca i placanje u prodavnicama.

Transfer uvek nosi neke % WU je tu trenutno najbolji. 🙂

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ControlFreak said:

Zaista? Samo $5. Ja sam plaćala više i to čak i uz njihov popust pošto imam račun s njima. Evo pogledah na sumu od $600 evra, $25 fee minus $12 popust.

On-line samo 5$, a recimo ja zadnje slala bas 600$. Prosle nedelje :classic_smile: ali to je ako saljes sa racuna u banci. Istog dana transfer.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, mrd said:

Ako nije bitno da se momentalno prenesu pare, mi koristimo, za tamo preziveele, Credit-ATM-Cards za sve, posto mogu da se koriste za podizanje novca i placanje u prodavnicama.

Transfer uvek nosi neke % WU je tu trenutno najbolji. 🙂

 

Ček, misliš dali ste im ovdašnje ATM kartice da koriste? Ne znam kako bih to izvela a da ne dodju prvo ovde...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ControlFreak said:

 

Ček, misliš dali ste im ovdašnje ATM kartice da koriste? Ne znam kako bih to izvela a da ne dodju prvo ovde...

Da, to vec godinama funkcionise. Ne moraju ni SN da imaju. Mozda mozes i bez njihovog prisustva. Nama bilo lako kako je ko dolazio mi smo to resavali.

S'pasosem mogu da otvore svoj kreditni racun sto ti dozovoljava da kontrolises koliko para prolazi kroz racun.

Link to comment
Share on other sites

Može i ovako kako ja radim, preko banke, $40 ne košta koliko bi avionska karta 🙂.

Ja to radim čak i kada putujem tamo, ne nosim gotovinu sa sobom. Prednost WU je što primaoci mogu otići na više mesta da podignu doznaku, dok ovako moraju imati devizni račun i ići u tu banku. Nadam se da smo pomogli Referentu (ili ga bar zbunili 😀). Referent, pozdrav baki i deki, nek su zdravi.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da ću se odlučiti za banku, imam devizni račun, tako da ću moći da se ogrebem.😃

Ne znam ni koliko taj rođak u Amerikama konta stvari oko WU i ostalih stvari. 

Baba i deda su dobro, hvala CF. Žao mi je što ipak neće videti tog rođaka zbog korone i svega ostalog koji se javio nakon 60 godina nikakve komunikacije sa rodbinom(ne znam zašto se nikom nije javljao do sada). 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Referent said:

Mislim da ću se odlučiti za banku, imam devizni račun, tako da ću moći da se ogrebem.😃

Ne znam ni koliko taj rođak u Amerikama konta stvari oko WU i ostalih stvari. 

Baba i deda su dobro, hvala CF. Žao mi je što ipak neće videti tog rođaka zbog korone i svega ostalog koji se javio nakon 60 godina nikakve komunikacije sa rodbinom(ne znam zašto se nikom nije javljao do sada). 

 

I meni je žao jer i ja patim što ne mogu biti kod svojih i pomoći im sada kada sam im najviše potrebna. Da li da rizikujem i ugrozim njihovo zdravlje ili obratno, oni mene/nas. Teško je doneti pravu odluku. Moramo biti jaki i podržavati u onoj moći koju imamo i pozitivno razmišljati. Ponekad ćemo biti tužni i osećati se nemoćno, ali nismo sami.

Možda je i vaš rodjak, u ovoj situaciji imao vremena da razmisli o familiji i rešio da stupi u kontakt s vama. Ne morate pitati zašto.  

Primećujem u svom okruženju da je ovaj virus doneo i mnogo pozitivnog, komšije staju i razgovaraju, pozdravljaju mašući sa suprotne strane ulice, familije (mame, tate, deca, mezimci) šetaju, voze bicikle, sve sa razdaljine, ali sa osmehom i iskrenim prepoznavanjem da nas ovo sve dodiruje. U mom komšiluku, deca pišu i crtaju šarenim kredama po trotoaru i ispred svojih kuća, poruke nade, ljubavi, pozdravi drugarima, rodjendanske želje i osećaje tuge zbog gubitka pravog druženja i dodira. Jedan komšija redovno organizuje prikazivanje crtanih filmova sa projektorom ispred garaže. 

Izvini za skretanje, namere su dobre, hoću reći, ima nade za nas. 🙂

 

Spoiler

poruka trogodišnjaka 

90767041_10216551359561007_4869133668183965696_n.jpg?_nc_cat=107&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=64OcWCqoV1MAX_BiiCB&_nc_ht=scontent-lax3-2.xx&oh=0de824b15efe7e6e682cb6c0962ecf8f&oe=5F3CFE08

91613551_10216551360641034_1420323372432097280_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=D-0ZcuUWveYAX9RvaBo&_nc_ht=scontent-lax3-1.xx&oh=2f4e81b8a55b58ba810a669256bd2873&oe=5F3B1A12

 

94132033_10216791228117571_4683391798809198592_o.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=84a396&_nc_ohc=org08u04ZaQAX_mQS6Y&_nc_ht=scontent-lax3-1.xx&oh=987c2ffae4b43a26c329be2e02145071&oe=5F3C3EA9

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/21/2020 at 9:38 AM, Angelia said:

On-line samo 5$, a recimo ja zadnje slala bas 600$. Prosle nedelje :classic_smile: ali to je ako saljes sa racuna u banci. Istog dana transfer.

 

Angelia, samo da javim da si u pravu oko $5 kada izabereš opciju da ti direktno skidaju sa računa. $7 je ako skidaju sa debit kartice, a $34 sa kredit kartice. Prestala sam da koristim WU pre 4 godine i isključivo koristim banka do banke transfer,. Nevezano za ovu diskusiju, morala sam da pošaljem doznaku rodjaku, pa pošto nije hteo da mi da broj računa, poslala ovako. Zahtev online sinoć i jutros pogledam, funds available, odlično. Medjutim, exchange rate je 1$+0.8221, tako da na mojih 1000, gubim $40, plus što platim i onih $5. Pa sad, izgleda da su obe opcije tu negde skoro jednake, samo je WU brži i ima više lokacija za podizanje doznake. Dobro je kad se ima izbora. 🙂 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ControlFreak said:

 

Angelia, samo da javim da si u pravu oko $5 kada izabereš opciju da ti direktno skidaju sa računa. $7 je ako skidaju sa debit kartice, a $34 sa kredit kartice. Prestala sam da koristim WU pre 4 godine i isključivo koristim banka do banke transfer,. Nevezano za ovu diskusiju, morala sam da pošaljem doznaku rodjaku, pa pošto nije hteo da mi da broj računa, poslala ovako. Zahtev online sinoć i jutros pogledam, funds available, odlično. Medjutim, exchange rate je 1$+0.8221, tako da na mojih 1000, gubim $40, plus što platim i onih $5. Pa sad, izgleda da su obe opcije tu negde skoro jednake, samo je WU brži i ima više lokacija za podizanje doznake. Dobro je kad se ima izbora. 🙂 

 

 

Nisam proveravala kako izgleda exchange rate kod WU u odnosu na banku, racunala sam da su tu negde. Osim ako ne saljes na dolarski racun. E sad imala sam jos jedan razlog - moji su se zalili da im je teze da menjaju dolare nego evre.

Tako da ja gubitak na exchange rate racunam kao svejedno cu ga imati.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

Nisam proveravala kako izgleda exchange rate kod WU u odnosu na banku, racunala sam da su tu negde. Osim ako ne saljes na dolarski racun. E sad imala sam jos jedan razlog - moji su se zalili da im je teze da menjaju dolare nego evre.

Tako da ja gubitak na exchange rate racunam kao svejedno cu ga imati.

Ista priča i kod mene. Uglavnom, poenta je da imamo izbora 👍

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 10 months later...

Stigoh prvi put posle tri godine na duže u otadžbinu, mislio sam da će mi razlike biti uočljivije i da će mi mnoge stvari više smetati nego inače, ali nisam imao taj utisak.

 

Ako izuzmemo stvari vezane za koronu, koje jesu ludilo za sebe, za sada jedino što mi je baš zasmetalo je pušenje u restoranima i kafeima. Od toga sam se skroz odvikao i pravo mi je mučenje da sedim u restoranu, a svuda oko mene dime kao blesavi. Juče na slavlju [emoji849], zatvorena sala, jes klimatizovana, ali džaba, smrdeo kao pepeljara, grlo mi promuklo, ma idi u....

 

Ne ide mi u glavu zašto se to sranje potpuno ne zabrani. Ne vidim da su restorani na zapadu propali od manjka mušterija... Kompletna zabrana i ćao.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2021 at 12:02 PM, Eddard said:

Stigoh prvi put posle tri godine na duže u otadžbinu, mislio sam da će mi razlike biti uočljivije i da će mi mnoge stvari više smetati nego inače, ali nisam imao taj utisak.

 

Ako izuzmemo stvari vezane za koronu, koje jesu ludilo za sebe, za sada jedino što mi je baš zasmetalo je pušenje u restoranima i kafeima. Od toga sam se skroz odvikao i pravo mi je mučenje da sedim u restoranu, a svuda oko mene dime kao blesavi. Juče na slavlju emoji849.png, zatvorena sala, jes klimatizovana, ali džaba, smrdeo kao pepeljara, grlo mi promuklo, ma idi u....

 

Ne ide mi u glavu zašto se to sranje potpuno ne zabrani. Ne vidim da su restorani na zapadu propali od manjka mušterija... Kompletna zabrana i ćao.

 

 

A ljudska prava, a slobode, ha? Ako mogu ovi ravnozemljasi, antivakseri i 5G zaverenici  da truju, mi pusaci smo proverena (i napacena!) sorta. Kad sve pomenute opozicionare strpate u staklene kaveze, izbacite na ulicu da se smrzavaju i anatemisete kao Sotoninu decu - mozemo da popricamo o potpunoj zabrani pusenja. 🙃

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja svaki put kada dodjem zapalim po koju, a ostavio sam duvan pre 15 godina. Kada svi oko tebe purnjaju kao pokvarena furuna dzaba ti bilo sto ne pusis. Stvarno, ja nigde nisam video da i dalje ogroman broj ljudi pusi kao u Srbiji. Eventualno Bugarska je tu negde.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Realnost je ovakva: u Bugarskoj nema sanse da neko pusi u zatvorenom prostoru, secam se smrzavanja na hotelskim terasama na -20 stepeni pre par godina u Borovecu.  Kad dodje vreme novogodisnjih praznika, Bugari masovno dolaze u gradove blizu granice, a razlog je sto pored dobrog rostilja i turbo folka to sto mogu na miru da puse u restoranima i kafanama. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...