Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

11 hours ago, Amigo said:

 

Zasto bih isao gdje su minska polja?

Imas neku pogresnu predstavu o meni kao planinaru koji luta sumama. Mozda si ti takav, ali ja sam obican covek, koji ode na Jahorinu, Bjelasnicu, malo proseta okolo, sednem negde da nesto pojedem i popijem, uzivam u malim i jednostavnim stvarima, ne trazim neku adrenalinsku zabavu.

Takodje ne znam odakle ti to da nisam bio na BiH planinama poslije rata :smiley33:

 

Pogled sa Bjelasnice na Trebevic.

 

fxpfMUa.jpg

 

Pogled sa druge strane na Bjelasnicu.

 

DQwGm4k.jpg

 

 

dakle u pravu sam bio, zujis ti dobrano. i Bjelasnica i Trebevic su zatrovani minama i eksplozivnim sredstvima. i skijaska Jahorina i predivna Zelengora. i divlja Treskavica i legendarni Prenj. i da ne nabrajam dalje, imas kartu ispod. planinarenje nije adrenalinska zabava, ali bi trebala biti aktivnost gdje mozes bez brige od protupjesackih mina i zaostalih granata ici kuda zelis, i kamo zelis. jednom zagadjeno podrucje nikada vise nece biti 100% cisto (firme za razminiranje garantiraju 96%). u cijeloj BiH samo je 60% minskih polja uopce detektirano / evidentirano. to su fakti kojih treba biti svjestan kada se ide u bosanske planine. a posebno ako se misli voditi djecu sa sobom.

 

BiH_minska-polja-2004.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ti ocigledno ne znas da citas, ili odbacis moj argument pa se svadjas sa verzijom u kojoj ja nisam rekla nesto. Znaci ja vec navela da smatram da je to ponasanje na odmorima kod Britanaca deo mentaliteta, to sto ti nisi razumeo sta sam mislila sa "posledica imperijalisticke istorije", je vec tvoj problem, mogao si da pitas sta sam time mislila ako ti nije jasno. Sta si ti hteo da kazes, da je narkomanija deo mentaliteta kod Francuza? biggrin.png

 

 

 Čitam jako pažljivo. Upravo si u odgovoru vilhelmini rekla da je “turanje nosa” u nečiji život “prihvaćeno ponašanje”. To bi značilo da i ti kao poreklom deo te (balkanske) grupe prihvataš takvo ponašanje. Ili to važi samo za neke a za druge ne važi?

Uopšte mi je mistika to kako se briše poreklo kada se izađe iz zemlje?

Što se generalizacija oko Britanaca i Francuza tiče, to opet mislim da je nasleđe potrebe Balkanaca da svaku grupu (etničku, versku, seksualnu...) smeste u neki šablon a onda krenu da razrađuju teorije zašto su oni takvi kakvi su. Nikako da se izađe iz kolektivističkog principa. Neko se ožderava alkoholom i hranom, neko pak mirno šeta rivijerom, a neko se ceo dan prži pored hotelskog bazena. Nema tu pravila pa bili oni Britanci, Francuzi...

Btw, živela si u GB. Da li si primetila kako izgledaju ulice prepune mladih petkom i subotom veče? Da li te to podseća na atmosferu na Mediteranu gde letuju Britanci. Na osnovu onoga što sam video u programima gde se, recimo, prati noćna smena interventne jedinice policije- nema razlike.

Toliko o tome da se Britanci “izduvavaju” kad izađu van zemlje jer ne mogu u svojoj.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, melankolic said:

...

Btw, živela si u GB. Da li si primetila kako izgledaju ulice prepune mladih petkom i subotom veče? Da li te to podseća na atmosferu na Mediteranu gde letuju Britanci. Na osnovu onoga što sam video u programima gde se, recimo, prati noćna smena interventne jedinice policije- nema razlike.

Toliko o tome da se Britanci “izduvavaju” kad izađu van zemlje jer ne mogu u svojoj.

 

Ma kakvi bre Britanci? To je  tetovirana huliganska stoka koje se svako stidi, low cost airlines ih vozaju da se napijaju i pišaju po fontanama u Pragu ili u Beogradu.

To nisu Britanci.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, melankolic said:

 Čitam jako pažljivo. Upravo si u odgovoru vilhelmini rekla da je “turanje nosa” u nečiji život “prihvaćeno ponašanje”. To bi značilo da i ti kao poreklom deo te (balkanske) grupe prihvataš takvo ponašanje. Ili to važi samo za neke a za druge ne važi?

Uopšte mi je mistika to kako se briše poreklo kada se izađe iz zemlje?

 

 

Ko je rekao da ja prihvatam takvo ponasanje? To sto je nesto vecinsko prihvaceno, ne znaci da nema ljudi kojima se to ne dopada. 

Mislim da je to barem sesti put da to ponavljam. 

Imas ovde na forumu i ljude koji zive u SR i zale se na mentalitet, ili vecinsko ponasanje, zamisli, a nisu ni otisli iz zemlje.

 

5 hours ago, melankolic said:

Na osnovu onoga što sam video u programima gde se, recimo, prati noćna smena interventne jedinice policije- nema razlike.

Toliko o tome da se Britanci “izduvavaju” kad izađu van zemlje jer ne mogu u svojoj.

 

:classic_smile: Gledao ti reality show pa dosao do zakljucka. Izmedju ostalog ja se ne secam da sam ja bilo gde pomenula "izduvavanje". 

Mozda ti bude iznenadjenje, ali britanci imaju nocni zivot, kriminal, pijance 

Link to comment
Share on other sites

smile.png Gledao ti reality show pa dosao do zakljucka. Izmedju ostalog ja se ne secam da sam ja bilo gde pomenula "izduvavanje".  Mozda ti bude iznenadjenje, ali britanci imaju nocni zivot, kriminal, pijance 

 

 

Reality? Nije reality u smislu da su ih skupili i ostavili na nekom imanju da šenluče. Hahaha... svašta od tebe. U kom veku ti živiš?

 

Znaš ono kada prate interventnu u noćnoj smeni pa se svašta izdešava na ulicama? Imaš toga u bilo kom gradu na svetu da mladi luduju petkom i subotom. Možda ti bude iznenađenje ali to što rade preko leta negde u Grčkoj je identično onome što rade kod kuće.

 

Nego, zašto pričaš o mentalitetu kada ni ne znaš značenje te reči? Kada se govori o mentalitetu onda ne postoji to da je neko fin a neko bahat nego se generalizuje a to su onda predrasude (kojima si itekako sklona).

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Čujem se juče sa školskim drugom koji je bio u Srbiji mesec dana, ide svake godine. Rano se penzionisao posle saobraćajne nesreće a inače je atleta, sav od mišića, stamen čovek.

 

Da otvorim razgovor, pitam ga ono što najviše mrzi da ga ga pitaju: "Pa, kako je u Americi?".

Veli on, pitaju ga to (poznanici kada ga prepoznaju na ulici, ne društvo koje ide da vidi) pa njemu objasne kako je u Americi,  pre nego što je išta rekao.

 

Mesec dana tamo, njega ne zanimaju lokalne službe, zdravstvo, birokratija, politika. Pitam ga da li je video nešto loše.

 

Kaže, mnogo se pije alkohol. Sednu dvojica pa sljušte 12 buteljki vina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Yoyogi said:

 

Da otvorim razgovor, pitam ga ono što najviše mrzi da ga ga pitaju: "Pa, kako je u Americi?".

Veli on, pitaju ga to (poznanici kada ga prepoznaju na ulici, ne društvo koje ide da vidi) pa njemu objasne kako je u Americi,  pre nego što je išta rekao.

 

 

Skoro mi se desilo da sam u Leskovcu dobio info da su u Holandskoj vladi sve pederi. 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Doorn said:

Skoro mi se desilo da sam u Leskovcu dobio info da su u Holandskoj vladi sve pederi. 

Pa sigurno, kako bi inače znao da ti nisu oni rekli?

Nije to samo specijalitet u domaji, to je mentalitet koji se nosi. Koliko smo puta videli ovde na Forumu da oni koji ne znaju gde je Japan ili Tajland mene uče (linkovima) kako je i šta je ovde.

Link to comment
Share on other sites

On ‎10‎/‎1‎/‎2019 at 5:28 AM, Angelia said:

A gde sam je komentarisala? :classic_biggrin:

 

Pa i nema objektivnog razloga, ti si naveo subjektivni. Nista specijalno za videti, sto nemas lepse i bolje na mnogo drugih mesta.

 

Edit: A sto se tice poznavanja, ne uopste se ne poznajemo. Sto si ti i dokazao.

Slazem se s ovom konstantacijom. To je drugo sto mi dolazimo zbog neke nostalgije, ili secanja ili da posetimo familiju I prijatelje. Ali npr za jednog stranca  da dodje u Srbiju - sta bi tu imao specificno da vidi, sto nigde drugde nema? Mi nemamo recimo jedan Dubrovnik, ili ceske zamkove, il najvisu planinu ili  najdublje jezero i sl. 

Jedino sto bi tu mozda moglo da prodje su neke od banja - ali jos puno tu treba raditi da se one prvo srede, zatim da se dovedu u funkciju da mogu da prime veci broj stranih gostiju i zatim da se izgrade odredjeni sadrziji- da se obogati ponuda, jer nece puno ljudi doci samo da bi se par puta okupalli u mlakoj void i s oprostenjem uboli cackalicom par cevapi  - mora da im se pruzi jos sto-sta. 

Ukratko, "the long story short" - Srbija tek treba da nadje sebe na turistickoj mapi sveta. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

Slazem se s ovom konstantacijom. To je drugo sto mi dolazimo zbog neke nostalgije, ili secanja ili da posetimo familiju I prijatelje. Ali npr za jednog stranca  da dodje u Srbiju - sta bi tu imao specificno da vidi, sto nigde drugde nema? Mi nemamo recimo jedan Dubrovnik, ili ceske zamkove, il najvisu planinu ili  najdublje jezero i sl. 

Jedino sto bi tu mozda moglo da prodje su neke od banja - ali jos puno tu treba raditi da se one prvo srede, zatim da se dovedu u funkciju da mogu da prime veci broj stranih gostiju i zatim da se izgrade odredjeni sadrziji- da se obogati ponuda, jer nece puno ljudi doci samo da bi se par puta okupalli u mlakoj void i s oprostenjem uboli cackalicom par cevapi  - mora da im se pruzi jos sto-sta. 

Ukratko, "the long story short" - Srbija tek treba da nadje sebe na turistickoj mapi sveta. 

 

Često na nekim drugim forumima čitam preporuke ljudi šta da posete u Srbiji i sve se svodi na hranu i provod. Tu i tamo tvrđave u NS i BG ali one definitivno nisu mesta koja će nekom oduzeti dah. Realno mnogo bolje izlgedaju kada ih gledate sa druge strane reke nego kad ih obiđete, osim ako pričamo o turistima koje zanima istorija a oni su manjina.

 

A kad se pogleda malo istorija u Srbiji je bilo dosta tvrđava. E sad naš je problem što je većina propala i od njih ostao po koji zid, to smo mi. Ali eto umesto ove gluposti od obnavljanja trga mogli smo da iz temelja obnovimo neku tvrđavu iz srednjeg veka. Da se uradi nešto slično kao na Golubcu a možda i još detaljnije da se bukvalno 100% napravi reprodukcija jedne srednjevekovne tvrđave. Ima ih dosta koji su bili na vrhovima brda pa imaju i onaj wow efekat na ljude. Pa pošto je reprodukcija a ne original onda bi mogli recimo da angažujemo neke entuzijaste koji bi simulirali srednjovekovni život (ok ovo je skupo ali recimo jednom mesečno ne bi trebalo da je problem). Evo nekih primera tvrđava koje su bile na vrhovima pa su/bi ličile kao tvrđave iz bajki :

 

 

 

 

koznik-001.jpg

16607236638_27457ff0bc_b.jpg

0224.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Darth Bane said:

To je drugo sto mi dolazimo zbog neke nostalgije, ili secanja ili da posetimo familiju I prijatelje.

Upravo ono sto sam rekla, iako nisam jos dosla do nostalgije i secanja. Pitaj me za 20 godina - ko zna? :classic_smile: Covek se menja dok je ziv.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Klotzen said:

 

Često na nekim drugim forumima čitam preporuke ljudi šta da posete u Srbiji i sve se svodi na hranu i provod. Tu i tamo tvrđave u NS i BG ali one definitivno nisu mesta koja će nekom oduzeti dah. Realno mnogo bolje izlgedaju kada ih gledate sa druge strane reke nego kad ih obiđete, osim ako pričamo o turistima koje zanima istorija a oni su manjina.

 

A kad se pogleda malo istorija u Srbiji je bilo dosta tvrđava. E sad naš je problem što je većina propala i od njih ostao po koji zid, to smo mi. Ali eto umesto ove gluposti od obnavljanja trga mogli smo da iz temelja obnovimo neku tvrđavu iz srednjeg veka. Da se uradi nešto slično kao na Golubcu a možda i još detaljnije da se bukvalno 100% napravi reprodukcija jedne srednjevekovne tvrđave. Ima ih dosta koji su bili na vrhovima brda pa imaju i onaj wow efekat na ljude. Pa pošto je reprodukcija a ne original onda bi mogli recimo da angažujemo neke entuzijaste koji bi simulirali srednjovekovni život (ok ovo je skupo ali recimo jednom mesečno ne bi trebalo da je problem). Evo nekih primera tvrđava koje su bile na vrhovima pa su/bi ličile kao tvrđave iz bajki :

 

 

 

 

koznik-001.jpg

16607236638_27457ff0bc_b.jpg

0224.jpg

Ova u sredini je fascinantna. Malo off-topic : uvek me je intrigiralo kako su uspevali da iznesu svo to kamenje na vrh brda? 

Da , kada bi imali jedno desetak restauriranih tvrdjava tipa Golubac - to bi vec bilo nesto. 

Jer i ceski zamkovi su mahom restaurirani krajem 19 veka.

Ali i na tim tvrdjavama mora biti sadrzaja. Nesto da okupira ljude da tu ostanu bar 2-3 dana. Jer i u Golupcu -

lepo je to uradjeno, ali za nekoliko sati obidjes sve - i sta onda? Platio si ulaznicu i mozda kafu/sok u obliznjem restoranu (a cene su paprene)

- i sta onda?

Link to comment
Share on other sites

Ima ono udruženje "vitezova", zaboravih kako se zovu. Uglavnom ljudi su pre par godina tražili da se tvrđava u Smederevu sredi a oni bi džabe par puta godišnje organizovali viteške igre ili neke vrste rekonstrukcija borbi iz sredenjg veka, naravno od toga neće biti ništa jer to ne dodosi poene rejtinga a ovu vlast interesuje samo instant profit na polju popularnosti.

 

Neki sadržaji koji su svakako lako izvodljivi su staze za pešake i bicikliste, i recimo par restorana u stilu perioda od kad je tvrđava. Na najbližoj reci/jezeru napraviti plažu koja liči na nešto + bolja povezanost sa drugim interesantnim muzejima, crkvama i ostalo. To su sve stvari koje ne koštaju mnogo, osim same restauracije tvrđave, a posle par godina kada bi počele da privlače goste većinu tih stvari bi preuzeo privatni kapital i dalje bi se lokalitet sam razvijao.

 

Ili uložiti više novca u dobre puteve i pruge pa onda gosti iz cele srbije za sat-dva ako mogu da dođu onda i nije toliko bitno da li na jednom lokalitetu ima dosta sadržaja da ih zadrži par dana. To su oni klasični turistički izleti koje smo verovatno svi prošli. Obiđeš lokalitet koji došao da posetiš, prošetaš malo po prirodi, šoping i restorani i na kraju dana se vratiš u grad gde ti je hotel.

 

Ideja ima bezbroj, ovih dana gledam vlogere koji putuju po raznim zabitima i nagledao sam se fenomenalnih ideja. Ali u ovoj zemlji nema energije da se pokrene nešto što ne bi donelo instant rezultate a turizam definitivno traži vreme i nema šanse bez par decenija da se on digne na neki viši nivo. A to znači da bi današnja vlast radila na nečemu od čega bi profitirala vlast za 10-20 godina a to nikog od njih ne zanima.

Link to comment
Share on other sites

Neki su od nas romanizovali imena ili skratili ili čak promenili za pasoš. (ja nisam)

 

Mihailo postade Michael. Majkl. Ma nemoj, prošlo ono sveta,  samo svuda prođi pa kući dođi.

 

"Maaajkl", to vole da otegnu, naš Maaajkl. Kažu u domaji, ma najurilo ga odande, sada smo mu i mi dobri.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moje ime je totalno ne-englesko, ali ga nisam htio mijenjati, niti prepravljati na englesku varijantu. Na poslu su svi naucili kako se pravilno kaze i pise i nemam nikakvih problema, medjutim u nekim situacijama mi je mrsko objasnjavati, npr kupujes auto i cim se pojavis stvori se prodavac, borba za proviziju, i predstavi se, tako da onda kazem neku engleski varijantu ili jednostavno lupim Dzoni :classic_biggrin: da ga skinem...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, A sad said:

Ja u Izraelu imam drugo ime i prezime. Ali, to nije bio moj izbor, vec mojih roditelja, posto sam tad bio mali... 

 

Dragi moj A Sade, svaka cast. Mozda imas i papire sa tim imenima.

 

A posto je tema o mukama dijaspore u domovini/domovinama, da se pozalim.

Imam obicno balkansko ime i prezime. Imam i poslove i interese i u Srbiji i u Hrvatskoj.

Mrzim, mrzim, mrzim nacionalizam i sovinizam!!!!

U Hrvatskoj, bez problema obavim stvari sa americkim papirima na kojima mi prezime zavrsava sa "ic", bez kvacice kojom bi poslalo "-ich".

A onda jednom dodjem sa papirima na kojima pravilno fonetski pise "-ich" - ali na cirilici, iz Srbije. I ovi pokvareni idioti mi traze prevod - mada je (i) cirilica zvanicno pismo u HR!?

 

Bolje ti je, kao sto si napisao, da saobracas imedju Izraela i Srbije. Kao sto je i meni lakse izmedju USA i Hrvatske.

Ali ako te uhvati da se nadjes izmedju Srbije i Hrvatske, nagrabusio si.

 

Naravno, preterujem. Pomenuti incident se desio samo jednom. Ali cu ga pamtiti zauvek.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

 

Imam obicno balkansko ime i prezime.

 

Ovo me tako nasmejalo, posto ja imam, za englesko govorno podrucje, "neobicno" balkansko ime i prezime. I cesto izaziva zabunu kako to procitati.

Generalno sam prihvatila da kad neko pocne da se spotice oko imena - to sam verovatno ja, recimo kao kod lekara kad trebaju da te prozovu :classic_biggrin:

Imam poznanika, prijatelj mog prijatelja, koji je promenio ime u US. Nismo nesto bliski ali imamo komunikaciju. Gde je problem? To je primer slican ovom koji je Yoyogi naveo - kao neko ko je originalno Mihailo, pa promenio na Michael (nije isto ali je slicno). E sad, ja koja sam navikla da kad pricam sa prijateljem, pricamo o Mihailu, svaki put treba da se setim da on ("mihailo") preferira Michael. Covek uopste nije sa Balkana - tako da je to samo primer.

 

Uglavnom prihvatam da niko od nas nije izabrao ime koje su nam roditelji dali, i u jednom trenutku sam odlucila da promenim spelling svog prvog imena u englesku varijantu (kako Yoyogi rece da ga "romanizujem"), cisto da bi ljudi znali izgovor, ili barem da se ne bi pitali o polu :classic_biggrin: i opet se problem ponavlja.

 

A imam i prijateljicu (amerikanka) koja je mrzela da sam promenila spelling, i dalje insistira da koristi spelling is mog SR pasosa, jer misli da je moje ime tako egzoticno i jedinstveno :classic_biggrin:

 

Razliciti ljudi i razlicite odluke.

 

Evo jos jedan primer, radi se o bliskom prijatelju, koji je imigrant u US. Deca krenu u skolu, i ispostavi se da prezime koje ima, u US varijanti (original) ima pezorativno znacenje. Izvlacim sad primer napamet, recimo da neko ima prezime koje se pise u engleskoj varijanti kao "Penis" ili "Niger" - da li biste to promenili?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Yoyogi said:

Bio je neki u Belgiji kome su zabranili da se kandiduje za nešto jer mu je prezime "Anus". Bilo u novinama.

 

Mutsubishi "Pajero" se u Americi prodaje pod imenom "Montanero" jer pajero na španskom znači "wanker".

Imas takvih primera koliko hoces, ja nisam ni znala da to moze da se desi do tog prijatelja, bilo mi zao sto je to morao da uradi, ali nema smisla da deca budu opterecena i bullied zbog toga.

Link to comment
Share on other sites

 

Davno, negde osamdesetih, putujem u Tursku sa jednim drugom, na turskoj granici kola ispred nas, BG registracija, uzima policajac pasoš od čoveka, počne da se smeje, zove kolege iz kancelarije iza šaltera, pokazuje svima i svi se zacenjuju od smeha. Ne vidim nikakvu reakciju čoveka čiji je pasoš, vrate mu dokumenta i on ode. Onda moj saputnik koji je nabadao pomalo turski pita čemu su se smejali, a policajac mu kaže JOK SIK, JOK SIK... Čovek se preziva Joksić, na turskom bi bilo nema penis.

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Ovo me tako nasmejalo, posto ja imam, za englesko govorno podrucje, "neobicno" balkansko ime i prezime. I cesto izaziva zabunu kako to procitati.

Generalno sam prihvatila da kad neko pocne da se spotice oko imena - to sam verovatno ja, recimo kao kod lekara kad trebaju da te prozovu :classic_biggrin:

Imam poznanika, prijatelj mog prijatelja, koji je promenio ime u US. Nismo nesto bliski ali imamo komunikaciju. Gde je problem? To je primer slican ovom koji je Yoyogi naveo - kao neko ko je originalno Mihailo, pa promenio na Michael (nije isto ali je slicno). E sad, ja koja sam navikla da kad pricam sa prijateljem, pricamo o Mihailu, svaki put treba da se setim da on ("mihailo") preferira Michael. Covek uopste nije sa Balkana - tako da je to samo primer.

 

Uglavnom prihvatam da niko od nas nije izabrao ime koje su nam roditelji dali, i u jednom trenutku sam odlucila da promenim spelling svog prvog imena u englesku varijantu (kako Yoyogi rece da ga "romanizujem"), cisto da bi ljudi znali izgovor, ili barem da se ne bi pitali o polu :classic_biggrin: i opet se problem ponavlja.

 

A imam i prijateljicu (amerikanka) koja je mrzela da sam promenila spelling, i dalje insistira da koristi spelling is mog SR pasosa, jer misli da je moje ime tako egzoticno i jedinstveno :classic_biggrin:

 

Razliciti ljudi i razlicite odluke.

 

Evo jos jedan primer, radi se o bliskom prijatelju, koji je imigrant u US. Deca krenu u skolu, i ispostavi se da prezime koje ima, u US varijanti (original) ima pezorativno znacenje. Izvlacim sad primer napamet, recimo da neko ima prezime koje se pise u engleskoj varijanti kao "Penis" ili "Niger" - da li biste to promenili?

Zato Kinezi rcimo masovno menjaju imena i uzimaju neka od engleskih imena. Treba to uraditi na pocetku - sada je malo komplikovano zbog svih tih procedura i menjanja dokumenata itd. Jer, Englezi ( "English speaking" ) definitivno imaju problema sa izgovor bilo kog imena koje se malo razlikuje. To je cudo jedno- mene je to vrlo iznenadilo. Recimo, ja sam se susretao sa raznim imenima iz raznih zemalja od tajlandskog "Phatcharamai" do tanzanijskog "Ntiranjibagyra" i nije mi bio toliko tezak njihov naglasak. Englezi , pak, imaju problema i sa jednim relativno lakim i jednostavnim imenom - Dejan! Uvek na kraju preokrenu u - Dazan! ili Dijan, ili Dajen ali nikako da ga "ubodu" s prostenjem. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...