Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

8 hours ago, Radoye said:

 

To. Ne mozes da se vratis odakle si otisao jer to vise ne postoji, u medjuvremenu se promenilo barem koliko se i ti promenis za to vreme. Mene nekad puca nostalgija za nekim mestima i ljudima ali dosta toga sto mi ovde nedostaje danas vise ni fizicki ne postoji. Ne znam kako bih se osecao da se nisam odselio i da sam sve vreme bio tamo, da li bi me isto ovako ponekad hvatalo da mi nedostaje to cega vise nema ili ne. Uglavnom, svaka nostalgija konacno prodje cim posetim Srbiju - jer svaki razlog koji je bio validan kad sam iz nje odlazio jos uvek je validan, mozda jos i vise. Uvek me tuga uhvati kada vidim koliko je sve oronulo i propalo, kako se ljudi zlopate i tesko zive. Uvek popizdim i hocu da se bijem cim moram da stupim u kontakt sa zvanicnom drzavom (olicenom da li u zdravstvu, sudovima, policiji, whatever - a takva su vremena naisla da tebi dragi ljudi stare, oboljevaju, umiru, pa uvek treba nesto da se juri i sredjuje sa zvanicnim organima). Nakon par dana u Srbiji ja ponovo propusim i vratim se svim losim navikama kojih sam se u medjuvremenu otarasio. Nakon 2 nedelje posvadjam se sa svima i jedva cekam da se vratim u Kanadu.

 

Same here. I kad pokusas da uzgred pomenes sta i zasto bi moglo da se menja, jer ti je stalo dobijes cuveno, pa ako si  se odselio (ergo odrekao svega iz cega si potekao :krstipd4:) sta te se tice. Cuti i smrdi tamo gde si otisao. Kad si se odselio dobio si veto na misljenje cak i kad je za neko dobro.

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Ja ni ne pokusavam da se objasnjavam sa njima, samo da zavrsim svoj posao. A svaki posao dozlaboga komplikovan, ili skup (mito&korupcija), ili oba. Jos ako si na selu pa su ti svi "organi" daleko, pa jos selo u par navrata menjalo okrug pa po nesto ides u Kikindu, po nesto u Suboticu, po nesto u Novi Sad, pa u 3PM, a nista ne mozes iz jednog odlaska da obavis jer ti treba potvrda koju vadis negde drugde ali ne moze da se vadi ako pre toga ne dobijes pecat a to opet ne moze jer ne znam zbog cega, a to ne moze jer su nadlezni bas sad u strajku, ustvari sve to moze ali samo svake sedme srede u mesecu izmedju 12:30 i 12:31 pa ko stigne na red stig'o je a ko ne stigne vise srece sledeci put.

E onda ja pitam koliko treba, pa se oni uvrede, pa krenu sta ja to mislim, kakav je to nacin, pa oni rade posteno, pa jel treba da me prijave pa da idem na robiju, pa tako jedno 10 minuta drze slovo dok se ja samo smeskam, i onda kazu tarifu, ja platim i sve bude gotovo sutradan. Onda im se ja najlepse zahvalim i pozelim im dabogda da i njima uskoro trebalo isto (lekarska intervencija, ostavinska rasprava, stagod vec tako lepo)...

Edited by Radoye
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Radoye said:

Ja ni ne pokusavam da se objasnjavam sa njima, samo da zavrsim svoj posao. A svaki posao dozlaboga komplikovan, ili skup (mito&korupcija), ili oba. Jos ako si na selu pa su ti svi "organi" daleko, pa jos selo u par navrata menjalo okrug pa po nesto ides u Kikindu, po nesto u Suboticu, po nesto u Novi Sad, pa u 3PM, a nista ne mozes iz jednog odlaska da obavis jer ti treba potvrda koju vadis negde drugde ali ne moze da se vadi ako pre toga ne dobijes pecat a to opet ne moze jer ne znam zbog cega, a to ne moze jer su nadlezni bas sad u strajku, ustvari sve to moze ali samo svake sedme srede u mesecu izmedju 12:30 i 12:31 pa ko stigne na red stig'o je a ko ne stigne vise srece sledeci put.
 

:classic_biggrin: odlican opis. Ja nisam od tih koji pitaju kolko treba, ja trazim sefa da mi objasni po kom zakonu itd. Moji su obicno ocajni kad meni treba birokratski aparat tamo, samo kukaju nemoj samo opet da pravis scenu :classic_biggrin:

A i dobila sam jednom odgovor "pa gospodjo nije vam ovo Amerika". Sad cemo da vidimo kako cu ovog puta da prodjem.....

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Angelia said:

:classic_biggrin: odlican opis. Ja nisam od tih koji pitaju kolko treba, ja trazim sefa da mi objasni po kom zakonu itd. Moji su obicno ocajni kad meni treba birokratski aparat tamo, samo kukaju nemoj samo opet da pravis scenu :classic_biggrin:

A i dobila sam jednom odgovor "pa gospodjo nije vam ovo Amerika". Sad cemo da vidimo kako cu ovog puta da prodjem.....

Ti si dobra, ja digo ruke, a moji ovde samo kukaju, zbog cega sam to otpisao. Nema razloga da mi strada nervni sistem, kad me klinci dovoljno gaze i treniraju.

Ono tamo (administracija) svima toplo preporucujume astrix 12 bozijih zapovesti. Dozivljaj egipatske administracije je fenomenalan, kao da si u Srbiji. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mrd said:

Ti si dobra, ja digo ruke, a moji ovde samo kukaju, zbog cega sam to otpisao. Nema razloga da mi strada nervni sistem, kad me klinci dovoljno gaze i treniraju.

Ono tamo (administracija) svima toplo preporucujume astrix 12 bozijih zapovesti. Dozivljaj egipatske administracije je fenomenalan, kao da si u Srbiji. 🙂

Srecom pa mi ta administracija treba po jednom u par godina, inace bi bio problem.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Angelia said:

:classic_biggrin: odlican opis. Ja nisam od tih koji pitaju kolko treba, ja trazim sefa da mi objasni po kom zakonu itd.

 

'Besga to kad ja pitam kol'ko, to sam vec stigao do sefa. A treba da mi bude reseno pod odmah, jer su me zavlacili dve nedelje a ja letim za dva dana. Pa mi on kao ucini uslugu i kao preko reda mi zakaze za tri dana, pa ga ja pitam kol'ko pa bude gotovo sutradan.

Pasmater svima! 🤢

Link to comment
Share on other sites

Ne dam, iz principa.

Bas zbog te zablude da si dosao pun ko brod, pa sta je tebi par hiljada. Iako moji kukaju da ih blamiram :classic_biggrin: a i zato sto ne zelim da finansiram korupciju.

Iz nekog nepoznatog razloga, tamo ljudi misle da iako si znao da zaradis pare, naprasno si postao glup i otvoren novcanik.

 

Iako razumem i tvoj pristup kad moras. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Ne dam, iz principa.

Bas zbog te zablude da si dosao pun ko brod, pa sta je tebi par hiljada. Iako moji kukaju da ih blamiram :classic_biggrin: a i zato sto ne zelim da finansiram korupciju.

Iz nekog nepoznatog razloga, tamo ljudi misle da iako si znao da zaradis pare, naprasno si postao glup i otvoren novcanik.

 

Iako razumem i tvoj pristup kad moras. 

Ne dam moju crkavicu nikome. Otici cu i potrositi na bilo sta, ali ne dam ovako. pfff :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Angelia said:

Nisam bas mislila da je off - ali ako jeste bolje da prekinemo :classic_smile:

Plasim se da ne ispadne da opet pljujemo po sistemu koji ne treba da postoji i da ne odbijemo ljude ko da smo biased. :)

Link to comment
Share on other sites

...svasta se ovdje moze procitati...pokusao sam da ova vasa iskustva nekako uporedim sa svojim...ma ni nalik...vjerovatno je do mene...mislim za mene je odlazak - odlazak...full package... sto podrazumjeva prije svega da sve sto ste ostavili ni u ludilu ne nosite/upotrebljavate tamo gdje ste otisli..vidim da to kod vecine vas zapravo nije slucaj...nisu mi bas jasni ni problemi koje imate kad se kao poslovno vracate...zar vi tamo u tim vasim domajama nemate kakve domace advokate?...po mom misljenju je jeftinije & jednostavnije platit advokata (koji ionako bolje od vas zna koga sve treba platiti) pa da se vlastiti mir & zivci sacuvaju...tako je brze & ekonomicnije svakako...jos su mi manje jasna razmisljanja: bil' se vratio, nebil' se vratio?...pa sto ste isli kad vam se vraca?...ono sto zateknete kad se vratite nakon puno godina mnogo ce biti gore od onog stanja/razloga zbog kojih ste jednom otisli...nidje veze...   

Link to comment
Share on other sites

...svasta se ovdje moze procitati...pokusao sam da ova vasa iskustva nekako uporedim sa svojim...ma ni nalik...vjerovatno je do mene...mislim za mene je odlazak - odlazak...full package... sto podrazumjeva prije svega da sve sto ste ostavili ni u ludilu ne nosite/upotrebljavate tamo gdje ste otisli..vidim da to kod vecine vas zapravo nije slucaj...nisu mi bas jasni ni problemi koje imate kad se kao poslovno vracate...zar vi tamo u tim vasim domajama nemate kakve domace advokate?...po mom misljenju je jeftinije & jednostavnije platit advokata (koji ionako bolje od vas zna koga sve treba platiti) pa da se vlastiti mir & zivci sacuvaju...tako je brze & ekonomicnije svakako...jos su mi manje jasna razmisljanja: bil' se vratio, nebil' se vratio?...pa sto ste isli kad vam se vraca?...ono sto zateknete kad se vratite nakon puno godina mnogo ce biti gore od onog stanja/razloga zbog kojih ste jednom otisli...nidje veze...   
Ko je rekao da bi se vratio. Ja sam možda jednog pročitao sa željom da se vrati, ostale #ve to tamo nervira. Baš mi čudno ovo napisalo.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bljax said:

nisu mi bas jasni ni problemi koje imate kad se kao poslovno vracate...zar vi tamo u tim vasim domajama nemate kakve domace advokate?

Ti si nesto pogresno razumeo. O kakvim advokatima pricas - jel mislis u SR ili US? Jel moze US ili Sr advokat da mi zavrsi pasos? Ili, pu-pu ako mi jedno od roditelja umre, jer moze da se pobrine za drugog?

 

Upravo pokazujes ono zasta je Vili otvorila topik - zablude o emigraciji. Da to kad odes, eto otisao si i ne okreci se sine.

 

Edit: samo da pojasnim da se Vili ne uvredi, to je jedna od zabluda, isto kao da pare rastu na drvecu, da nekog samo cekaju u emigraciji, da je u Svedskoj ladno al standard, da emigranti nemaju sta da kazu o situaciji u maticnoj zemlji, iako je njihov doprinos nekih 20% GDP... itd

Edited by Angelia
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja se ne vrac'o, samo k'o turista u Srbiju i uopste na Balkan. Ali jebiga toliko familije tamo, dok su oni zivi ne mozes se skroz iskopcati i praviti se da to tamo ne postoji. A uvek neka frka, neko se razboli pa treba hitno operacija, ovo-ono, uglavnom slabo meni uspeva da planiram putovanja za rodni kraj, uvek nekim vanrednim povodom, ili se nesto sredjuje, ili neka svadba ili nedajboze sahrana. Ili dodjes zbog neceg 10-tog pa se u medjuvremenu dok si tamo iznenada desi sahrana. Uglanvom, gledam da dolazim na svake 2 godine a valjda mi se samo jednom potrefilo da sam dolazio kako sam ja planirao a ne kako mi se zalomilo.

 

Ali da ja nekad ponovo zivim tamo, to se nece nikad desiti. Verovatno cu se kad odem u penziju smestiti negde jeftinije i gde je klima blaza od kanadske ali ne u Srbiju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Radoye said:

 

Ali da ja nekad ponovo zivim tamo, to se nece nikad desiti. Verovatno cu se kad odem u penziju smestiti negde jeftinije i gde je klima blaza od kanadske ali ne u Srbiju.

Negde u pocetku emigracije, to je bio plan B, ono ako sve propadne. Tokom vremena taj plan B je prestao da bude plan. Sad guramo sa familijom samo, dok su oni zivi to je kao pupcana vrpca, ali limitirano. Dok su roditelji zivi, ako ih ne ubedimo da se pridruze, vracamo se u posetu.

 

Da zivim tamo - ne hvala.

 

Ja imam luksuz, za sada - da putujem kad mi padne na pamet, kad sam u Evropi navratim 3-4 puta godisnje, provedem vikend sa roditeljima, vidim par osoba osim toga, ako mene neko pita, iako mi moji serviraju posetioce :classic_smile:

 

Pre par dana pricam sa prijateljem koji je nekad bio u BGu i kaze mogli bi opet da navratimo, i ja mislim mogli bi, ali i ja sam turista sada.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ti si nesto pogresno razumeo. O kakvim advokatima pricas - jel mislis u SR ili US? Jel moze US ili Sr advokat da mi zavrsi pasos? Ili, pu-pu ako mi jedno od roditelja umre, jer moze da se pobrine za drugog?

 

Upravo pokazujes ono zasta je Vili otvorila topik - zablude o emigraciji. Da to kad odes, eto otisao si i ne okreci se sine.

 

Edit: samo da pojasnim da se Vili ne uvredi, to je jedna od zabluda, isto kao da pare rastu na drvecu, da nekog samo cekaju u emigraciji, da je u Svedskoj ladno al standard, da emigranti nemaju sta da kazu o situaciji u maticnoj zemlji, iako je njihov doprinos nekih 20% GDP... itd

...ne bih rekao da sam bilo sta pogresno razumio...pasos (ako ti je uopce potrebn) se "zavrsava" u konzulatima/ambasadama zemlje u kojoj zivis, zasto bih zbog toga isao u bivsu domovinu? ...ja nisam iz srbije, moguce je da vi imate neke spec procedure...ne zivim ni u US...zvio sam u razlicitim zemljama, razlicitim sistemima vjerovatno duze nego sto ti imas godina i budi uvjerena da znam sta govorim...za bilo kakve balkanoidne procedure domicilni advokat je "zakon"...sve zna i moze da zavrsi skoro sve sto trazim...kako, to me ne interesuje...u zemlji u kojoj zivim tako nesto mi nebi palo na pamet...da je i u mojoj bivsoj domaji bilo tako nikad ne bih otisao i da je danas tamo red & zakon ne bih koristio advokata...meni nijedna cjena da sacuvam mir & zivce nije visoka...ti si cini se spremna da se licno rapravljas i nadgornjavas (bar si tako pisala nekoliko postova ranije) ja nisam...razni ljudi, razni karakteri..sto se tice sahrane bliznjih, to si u pravu...zadnji put i vjerovatno poslednji sam bio prije 6 godina da ukopam mater...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bljax said:

...ne bih rekao da sam bilo sta pogresno razumio...pasos (ako ti je uopce potrebn) se "zavrsava" u konzulatima/ambasadama zemlje u kojoj zivis, zasto bih zbog toga isao u bivsu domovinu? ...ja nisam iz srbije, moguce je da vi imate neke spec procedure...ne zivim ni u US...zvio sam u razlicitim zemljama, razlicitim sistemima vjerovatno duze nego sto ti imas godina i budi uvjerena da znam sta govorim...za bilo kakve balkanoidne procedure domicilni advokat je "zakon"...sve zna i moze da zavrsi skoro sve sto trazim...kako, to me ne interesuje...u zemlji u kojoj zivim tako nesto mi nebi palo na pamet...da je i u mojoj bivsoj domaji bilo tako nikad ne bih otisao i da je danas tamo red & zakon ne bih koristio advokata...meni nijedna cjena da sacuvam mir & zivce nije visoka...ti si cini se spremna da se licno rapravljas i nadgornjavas (bar si tako pisala nekoliko postova ranije) ja nisam...razni ljudi, razni karakteri..sto se tice sahrane bliznjih, to si u pravu...zadnji put i vjerovatno poslednji sam bio prije 6 godina da ukopam mater...

 

Bljax, nemoj nastupati tako agresivno i "pametno". Tvoje iskustvo ne pokriva sve primjere koje ljudi ovdje spominju, da ne pisem o onima koje nisu spomenuli. I nije ovo utakmica u "tko zivi vani duze".

Za advokata si samo donekle u pravu. Moj, u domaji, jako fino zaradjuje na meni, a mnoge stvari ne moze. Da ne pricamo i o "sitnim" glupostima. Evo, prije tri mjeseca, javi mi da sud zahtijeva dokument s mojim ovjerenim potpisom, ali nije dosta ovjeren kod notara (notary public) nego mora sa apostilom. Ja nisam ni znao sto je to "apostil". I on mi kaze u utorak, treba mu to do petka, i doda: "Ma, to mozes na svakom sudu obaviti." Onda otkrijem da apostil ovdje stvarno postoji ali prvo treba "obicna" ovjera kod notara, pa se dokument salje u Office of the Secretary of State da oni naprave svoje, i jos pise "allow 3 to 5 working days for processing". Naravno da, iako zivim u USA, lamentiram da me pravosudje u domovini zajebava.

Naslijedio sam kucu u domaji. Na zalost, izmedju ostaloga, i nesredjene "zemljisne knjige" ili kako se to vec zove. Advokat je fino zaradio dok je to sredjivao, a i on je morao "podmazati" da me u katastru upisu kao vlasnika u razumnom (za mene) roku umjesto da se to razvlaci kako je njima obicaj. Tek onda sam mogao razmisljati o prodaji.

I onda mi netko kaze da me se stanje tamo ne tice jer sam vec davno iselio!?

Majka moje zene, u 80-im godinama, je prije tri mjeseca pala i slomila kuk, a ima i problema sa srcem i plucima. Ma, propisi su krasni na papiru, ali mozda i sam znas kako to ide u praksi na Balkanu. Vec bi bila mrtva da moja zena nije tamo pa trci i obavlja svakakve procedure i njeguje majku (izgleda da nece jos dugo). Ajd', kad sve znas, preporuci mi advokata koji bi 3 ili 4 puta dnevno 83-godisnjoj zeni koja ne moze iz kreveta mijenjao pelene. Pa i nocu. A za staracki dom postoje liste cekanja, s tim da i inace moras biti sadist da onakvom ostavis majku u takvom stanju.

 

Necu dalje, i ovako mi je post podugacak. Samo hocu reci, nismo svi bili u stanju prekinuti sve veze sa zemljom rodjenja samo zato sto je, eto, tebi uspjelo.

Edited by zoran59
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, bljax said:

...ne bih rekao da sam bilo sta pogresno razumio...pasos (ako ti je uopce potrebn) se "zavrsava" u konzulatima/ambasadama zemlje u kojoj zivis, zasto bih zbog toga isao u bivsu domovinu? ...ja nisam iz srbije, moguce je da vi imate neke spec procedure...

 

Pazi, otkad sam izasao pa do danas Srbija je jedno dvaput (minimum, mozda i vise) menjala format licnih dokumenata. I moze to da se obavi i u konzulatu ali koliko kosta u dinarima (cifra) u Srbiji toliko kosta u dolarima (cifra) u konzulatu. E pa ne dam kerovima!

(Da ne pricam koliko puta su u medjuvremenu menjali format registarskih tablica za automobile, to je tek za upisati se od smeha... ili muke, kako kome...)

Uglavnom, supruga je zelela da zadrzi svoj status u Srbiji pa je za sebe izradjivala dokumenta, produzavala pasos i tako to prilikom nasih poseta tamo - pa kad je bila ona promena za biometrijske LK stojala u redu par dana od 4 ujutro pa ako dodje na red taj dan dodje, ako ne proba opet sutradan i tako joj prodje godisnji odmor. Ja nemam ni volje ni zivaca za to.

I tako smo dosli dotle da su meni i pasos i LK i sve ostalo od dokumenata u Srbiji istekli i vise nemam nista cime da dokazem srpsko drzavljanstvo, za koje ako me neko pita licno ni ne smatram vise da posedujem. Kad dolazim prijavljujem boraviste u MUP kau stranac, kad su bile ostavinske rasprave tretirali su me kao stranca, i sve tako. E sad, da li sam negde u nekoj knjizi jos uvek zaveden ko Srbijanac ili nisam to pojma nemam niti me interesuje.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

 

Bljax, nemoj nastupati tako agresivno i "pametno". Tvoje iskustvo ne pokriva sve primjere koje ljudi ovdje spominju, da ne pisem o onima koje nisu spomenuli. I nije ovo utakmica u "tko zivi vani duze".

Za advokata si samo donekle u pravu. Moj, u domaji, jako fino zaradjuje na meni, a mnoge stvari ne moze. Da ne pricamo i o "sitnim" glupostima. Evo, prije tri mjeseca, javi mi da sud zahtijeva dokument s mojim ovjerenim potpisom, ali nije dosta ovjeren kod notara (notary public) nego mora sa apostilom. Ja nisam ni znao sto je to "apostil". I on mi kaze u utorak, treba mu to do petka, i doda: "Ma, to mozes na svakom sudu obaviti." Onda otkrijem da apostil ovdje stvarno postoji ali prvo treba "obicna" ovjera kod notara, pa se dokument salje u Office of the Secretary of State da oni naprave svoje, i jos pise "allow 3 to 5 working days for processing". Naravno da, iako zivim u USA, lamentiram da me pravosudje u domovini zajebava.

Naslijedio sam kucu u domaji. Na zalost, izmedju ostaloga, i nesredjene "zemljisne knjige" ili kako se to vec zove. Advokat je fino zaradio dok je to sredjivao, a i on je morao "podmazati" da me u katastru upisu kao vlasnika u razumnom (za mene) roku umjesto da se to razvlaci kako je njima obicaj. Tek onda sam mogao razmisljati o prodaji.

I onda mi netko kaze da me se stanje tamo ne tice jer sam vec davno iselio!?

Majka moje zene, u 80-im godinama, je prije tri mjeseca pala i slomila kuk, a ima i problema sa srcem i plucima. Ma, propisi su krasni na papiru, ali mozda i sam znas kako to ide u praksi na Balkanu. Vec bi bila mrtva da moja zena nije tamo pa trci i obavlja svakakve procedure i njeguje majku (izgleda da nece jos dugo). Ajd', kad sve znas, preporuci mi advokata koji bi 3 ili 4 puta dnevno 83-godisnjoj zeni koja ne moze iz kreveta mijenjao pelene. Pa i nocu. A za staracki dom postoje liste cekanja, s tim da i inace moras biti sadist da onakvom ostavis majku u takvom stanju.

 

Necu dalje, i ovako mi je post podugacak. Samo hocu reci, nismo svi bili u stanju prekinuti sve veze sa zemljom rodjenja samo zato sto je, eto, tebi uspjelo.

...u pravu si za vecinu ovog sto si napisao...ali ponekad me davezi koji sve znaju povuku za jezik...sa bivsom domajom i modus operandi vezanim za "administrativne procedure" moje iskustvo je ovakvo kakvo sam prethodno opisao...jedino efikasno protusredstvo su "profesionalni fiskali" jer su gori od recene administracije a integralni su njihov dio (mada ne formalno)...tokom decenija su se mjenjali politicki sistemi u bivsim domajama ali sustinski se nikad nista nije promjenilo pa je jedini odgovor da je zapravo problem u mentalitetu koji je po mom misljenu neizmjenjiv...e u takvim okolnostima mene ne zanima kakvim ce se metodama (iznad stola, ispod stola...kako god) rjesavati moji eventualni problemi, samo da se rjese...

...svako dobro tebi i ostalim diskutantima...      

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Radoye said:

 

Pazi, otkad sam izasao pa do danas Srbija je jedno dvaput (minimum, mozda i vise) menjala format licnih dokumenata. I moze to da se obavi i u konzulatu ali koliko kosta u dinarima (cifra) u Srbiji toliko kosta u dolarima (cifra) u konzulatu. E pa ne dam kerovima!

(Da ne pricam koliko puta su u medjuvremenu menjali format registarskih tablica za automobile, to je tek za upisati se od smeha... ili muke, kako kome...)

Uglavnom, supruga je zelela da zadrzi svoj status u Srbiji pa je za sebe izradjivala dokumenta, produzavala pasos i tako to prilikom nasih poseta tamo - pa kad je bila ona promena za biometrijske LK stojala u redu par dana od 4 ujutro pa ako dodje na red taj dan dodje, ako ne proba opet sutradan i tako joj prodje godisnji odmor. Ja nemam ni volje ni zivaca za to.

I tako smo dosli dotle da su meni i pasos i LK i sve ostalo od dokumenata u Srbiji istekli i vise nemam nista cime da dokazem srpsko drzavljanstvo, za koje ako me neko pita licno ni ne smatram vise da posedujem. Kad dolazim prijavljujem boraviste u MUP kau stranac, kad su bile ostavinske rasprave tretirali su me kao stranca, i sve tako. E sad, da li sam negde u nekoj knjizi jos uvek zaveden ko Srbijanac ili nisam to pojma nemam niti me interesuje.
 

...vidi, ovo je vrlo komplikovana tema o kojoj se moze svasta pisati...ali i nemora zapravo...ako doneses radikalne odluke (odsjeces sve, bas sve sto te povezuje sa domajom) sve ovo sto si naveo prestaje postojati...naravno ako zelis i mozes tako da postupis...ja sam svoje odluke donio davno i nisam se pokajao...svako dobro...

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, bljax said:

...vidi, ovo je vrlo komplikovana tema o kojoj se moze svasta pisati...ali i nemora zapravo...ako doneses radikalne odluke (odsjeces sve, bas sve sto te povezuje sa domajom) sve ovo sto si naveo prestaje postojati...naravno ako zelis i mozes tako da postupis...ja sam svoje odluke donio davno i nisam se pokajao...svako dobro...

ako te dobro shvata ti si odsekao, i ja sam😀

Desilo se nekoliko puta da sam pricao sa bivsim ortacima iz kraja/ Mi nemamo nista zajednicko vuse, nemamo o cemu da pricamo, neki me nerviraju sa svojim pogledima, idejama. Pomislim da bih i ja i moja porodica, da smo tamo ostali, bili bi isti idioti kao i oni koju . uglavnom. nisu imali hrabrosti da odu. Ja ne da se nisam pokajao, nego mi je to bila jedna od najboljih odluka u zivotu. Nije me besparica oterala. Priaci i poznanici su se vudili i pitali zasto i ja odlazim kad imam...

 razlog je vise bio kulturoloske i politicke prirode i zabrinutost za buducnost nase dece.

Kukavice kojs su ostale nek kukaju, sta cu im!

 

 

 

 

 

 

 

o

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...100%...potpisujem sve, osobito ovo zadnje...ja mogu razumjeti ljude koji se kolebaju...strah je zajebana stavka...al' ne mogu da "svarim" one sto razvijaju nostalgicne SF price...pa jos i razradjuju sheme kako dijasporu & nostalgiju nekako "objediniti"...ima jedna bosanska koja plasticno definise ovu pricu: ...poslije jebanja, nema kajanja...

...svako dobro...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bljax said:

...100%...potpisujem sve, osobito ovo zadnje...ja mogu razumjeti ljude koji se kolebaju...strah je zajebana stavka...al' ne mogu da "svarim" one sto razvijaju nostalgicne SF price...pa jos i razradjuju sheme kako dijasporu & nostalgiju nekako "objediniti"...ima jedna bosanska koja plasticno definise ovu pricu: ...

poslije jebanja, nema kajanja...

...svako dobro...

ma jel bas bosanska!?😀😀

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...