Jump to content

Klimatske promjene, zagađenje i uništavanje životne sredine


...

Recommended Posts

Kako nije smesno? Bolje da skupljaju smece, plastiku, i da pokvare tj razmontiraju sve te elektrane za elektricnu energiju ( suncane kolektore i vetroparkove ), eno linkova koliko su ustvari korisno beskorisni. Samo sve znamo da unistavamo, da skladistimo pod zemlju. Umesto da se bore sa pravim problemima oni ih jos i stvaraju.

Klimatske promene su jedna velika glupost, ili nisu iz tog razloga za koji oni tvrde da jeste. 

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 1/5/2021 at 5:04 PM, Senn said:

ili

 

Oprosti, tek sam sad odgledao ovaj video. 

Zamisli kakav je to nesvet.

 

Krivo mi je što nisam imao prilike da proputujem svetom, da vidim kako je to živeti negde u uređenim zemljama, pa makar i kao turista.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 8 months later...

Ne znam da li cete moci pogledati ovaj video jer je to od Arte.fr, pa mozda ne moze da se pogleda u Srbiji.

https://www.arte.tv/fr/videos/085430-000-A/le-saumon-un-bon-filon/

 

Zanimljivo je jer je u pitanju Norveska, koja je najveci proizvodjac Losos-a u svetu, hrane ga sa sojom, a soju proizvode u Brazilu unistavanjem suma Brazilskih. 

Ta soja kojom se hrane Lososi u Fjordovima (atlasnkom okeanu ), zagadjuje same okeane. Pa onda imam posle kontamirane reke u Norveskoj, .... 

Proizvodnja Lososa u Norveskoj je odma iza proizvodnje nafte.

Gde je sad ona Greta? 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, sasa965 said:

Pošto nisu beli medvedi..... ne seca se.

Mislis na Gretu?

 

Isto tako bila emisija o djubretu. 

Koja je pocela tako da u Parizu pokazuju dve devojke kako dolaze iz prodavnice, i u stanu slazu robu u frizider i kako kese, plastiku, i ostalu ambalazu klasifikuju za dva kontejnera, jedan za sve a drugi za reciklazu. I onda te dve kese iznose napolje, i bacaju jednu u jedan kontejner a drugu u drugi. Uvece ( ili ujutro ali po mraku ) dolaze smecari i istresaju oba kontejnera u isti kamion. Kada su taj snimak pokazali devojkama sa pocetka videa, nisu mogle da veruju.

Onda su snimali veliku firmu TRI koja je lider u reciklazi u Francuskoj, kako plastiku, karton sve tovare na velike kamione i ti kamioni to smece odnose napolje van glavnih cesta i istresaju tamo ( kao na neku njivu ). Vec ima gomila djubreta, a sve moze da se recikluje, naravno ima i ulja u kantama ( ovog iz servisa za automobile ). Takve kamione narucuju velike kompanije Carrefour, Cartier, ... da im ovi odnesu smece na takva mesta.

Kad je ekipa iz videa otisla u kompaniju TRI da pita glavnog zasto to rade, samo je zvao obezbedjenje.

Onda isto kako Evropske drzave svoje smece deponuju u Turskoj, Adana i okolina plivaju u smecu od Evropskih drzava, tamo se smece pali , okolno stanovnistvo ne moze da ubere plodove Kajsija, jer se od dima sve susi.

 

Ovde kod mene u Francuskoj su prvo rekli da se smece sortira, posebno za reciklazu, posebno papir. I tako je bilo sve do unazad godinu dana kad se sve opet zajedno sve stavlja u jedan kontejner.

 

Jos nesto u vezi glupih Francuskih obaveza napetnutih svojim gradjanima a to su postanska sanducad, tj da bi poslao pismo nekome, to pismo odneses do postanskog sanduceta, na kojem ima dva otvora. U jedan otvor idu pisma koja su za department iz kojeg ste a u drugi otvor idu pisma za ostalu Francusku i dalje.

I tako odem ja do jednog sanduceta da bacim pismo, kad tamo postar bas dosao da pokupi ta pisma. Otvara vrata od tog sanduceta ( ima jedna vrata a dve rupe za ubacivanja pisma ), vadi iz sanduceta dve gajbe sa pismima ( sve ok razumno ), i onda pisma iz te dve gajbe istresa u jednu gajbu u svom postanskom kombiju. Nije bas bio sretan sto sam sve to video, samo je onako zgrabio pismo iz ruke i ubacio u tu gajbu u kombi. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Tomiprunet said:

Ne znam da li cete moci pogledati ovaj video jer je to od Arte.fr, pa mozda ne moze da se pogleda u Srbiji.

https://www.arte.tv/fr/videos/085430-000-A/le-saumon-un-bon-filon/

 

Zanimljivo je jer je u pitanju Norveska, koja je najveci proizvodjac Losos-a u svetu, hrane ga sa sojom, a soju proizvode u Brazilu unistavanjem suma Brazilskih. 

Ta soja kojom se hrane Lososi u Fjordovima (atlasnkom okeanu ), zagadjuje same okeane. Pa onda imam posle kontamirane reke u Norveskoj, .... 

Proizvodnja Lososa u Norveskoj je odma iza proizvodnje nafte.

Gde je sad ona Greta? 

Objasni nam molim te kako soja zagadjuje okean.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tomiprunet said:

Pogledaj video ako mozes. 

Mogu da pogledam, ali sta mi vrijedi kad nista ne razumijem. Volio bih da cujem na norveskom da razumijem. Ali da ti kazem da su Norvezani mnogo zainteresovani za prirodu i okolinu. Ovdje mnogi jedva cekaju da objave bombasticne stvari na tv i u novinama. A u sortiranju smeca ne vidim problem. Ne znam da li si cuo da kamioni za smece isto izgledaju ali prevoze razlicito smece.Pa na primjer isti kamion vozi obicno smece i plastiku. Kako? Pa ima dvije komore na kamionu. Ulje iz automobila se posebno obradjuju i smatraju se kao otrovi. Izvini ali mnogo se diskutuje o nekim stvarima a da se u stvari nista ne zna o njima. 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, koca popovic said:

Mogu da pogledam, ali sta mi vrijedi kad nista ne razumijem. Volio bih da cujem na norveskom da razumijem. Ali da ti kazem da su Norvezani mnogo zainteresovani za prirodu i okolinu. Ovdje mnogi jedva cekaju da objave bombasticne stvari na tv i u novinama. A u sortiranju smeca ne vidim problem. Ne znam da li si cuo da kamioni za smece isto izgledaju ali prevoze razlicito smece.Pa na primjer isti kamion vozi obicno smece i plastiku. Kako? Pa ima dvije komore na kamionu. Ulje iz automobila se posebno obradjuju i smatraju se kao otrovi. Izvini ali mnogo se diskutuje o nekim stvarima a da se u stvari nista ne zna o njima. 

edit: kad pustis video, imas dole desno onaj mali oblacic kao razgovor u stripovima, odma pored znaka za zvuk. Klikni na taj oblacic trebalo bi da mozes da odaberes jezik, pa imas Nemacki sa titlovima na engleskom.)

Iz videa se da zakljuciti da obicni Norvezani vode brigu za okolinu, kao i za divlje Losose. Uzgajani Lososi zbog soje i zbog ostale hrane koja im se daje da bi imali tu roze boju ( naravno nije prirodna vec vestacka ) zato i zagadjenje okeana od ne pojedene hrane ), pored toga mnogi ti uzgajani lososi imaju bolesti bas zbog te hrane, gljivicna oboljenja na kozi, pa onda da su krivi (npr kao slovo S ) . Kasnije te uzgajivacnice pustaju te takve Losose nazad u okean koji zatim odlaze u reke ( vracaju se kuci ) i onda zarazavaju divlje Losose. .... plus seca, unistavanje sume u Brazilu za pravljenje obradivog zemljista za uzgoj soje koja se finsansira iz Norveske. ....

 

U vezi smeca i odvojenih kontejnera, ni ja ne vidim problem u sortiranju smeca. Podrzavam to, cak to i radim kuci kako ovde u Francuskoj tako i u Tavankutu. 

Da , znam da imaju razlicite kamione za odnosenje smeca, ali u toj emisiji koja je bila na tv, i tom videu, to je bio jedan kamion, koji nije imao odvojene komore. Ima jednu centralnu ( po sredini kamiona ) dizalicu ( za podizanje kontejnera i istresivanje ). Sve je snimljeno. Isto kao i ta velika TRI fabrika za reciklazu, koja umesto da to sve recikluje oni bacaju , tj odnose kamionima to smece na divlje deponije. (karton, plastiku ).

 

Ne razumem bold ? ako mislis na to ulje iz auto servisa? pa da su ga reciklirali ne bi bio na deponiji, doduse plasticna burad su bila zatvorena poklopcima. 

Verovatno ima nesto i do cene recikliranja, pa mnogi da bi platili manje pribegavaju nelegalnim poslovima. Kao Carrefour, Cartier,...

 

 

 

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

Zagadjivanje mora sa hranom ( u ovom slucaju sojinim uljem ili tako nesto) jednostavno nije tacno. Jedino je stetno jesti ulovljenu ribu u okolini tih ribnjaka. Jednostavno zbog lijekova koji se daju ribi u ribnjaku jer jedan dio naravno prodje kroz mrezu sto se nalazi okolo. Oranz bija mesa je prirodana bija mesa od lososa. Inace sve ribe iz te familije ovdje imaju roze do oranz boju mesa. To sto ne uspiju da pojedu lososi u riboojilistu pojedu druge ribe. Sjeca sume u Brazilu je poznat problem. Oni su  milion kvadratnih kilometara sume iskrcili. Norveska vlada izdvaja novac da se sprijci krcenje suma u svijetu, ali sta ces kad mnogi nisu zainteresovani. To sto pises da se u Fra baca djubre na divlje deponije, ne mogu da shvatim. Tako neceg ovdje nema. Isto tako vazi za industrijska ulja, auto baterije sijalice i sav el.otpad.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, koca popovic said:

Zagadjivanje mora sa hranom ( u ovom slucaju sojinim uljem ili tako nesto) jednostavno nije tacno. Jedino je stetno jesti ulovljenu ribu u okolini tih ribnjaka. Jednostavno zbog lijekova koji se daju ribi u ribnjaku jer jedan dio naravno prodje kroz mrezu sto se nalazi okolo. Oranz bija mesa je prirodana bija mesa od lososa. Inace sve ribe iz te familije ovdje imaju roze do oranz boju mesa. To sto ne uspiju da pojedu lososi u riboojilistu pojedu druge ribe. Sjeca sume u Brazilu je poznat problem. Oni su  milion kvadratnih kilometara sume iskrcili. Norveska vlada izdvaja novac da se sprijci krcenje suma u svijetu, ali sta ces kad mnogi nisu zainteresovani. To sto pises da se u Fra baca djubre na divlje deponije, ne mogu da shvatim. Tako neceg ovdje nema. Isto tako vazi za industrijska ulja, auto baterije sijalice i sav el.otpad.

Opet nisi pogledao video. Da jesi onda bi video, tj cuo da se tim ribama u tim ribnjacima vestacki , tj daje vestacka hrana da imaju takvu roze boju. Kod ovih u prirodnim stanistima, tj divljim lososima to je prirodno zbog te neke hrane koje jedu u prirodi.

Zagadjenje okeana je ustvari kiselost okeana, a sve zbog tretmana soje koja se dovozi iz Brazila brodovima. Ona se prska sa nekim "otrovima" koji su u EU zabranjeni, da bi bila sveza dok ne stigne do Norveske. I kad se to sve otopi u vodi dolazi do acidifikacije okeana (mora). Upravo je u tom videu i objavljeno da Norveska izdvaja veliku kolicinu novca za deforestaciju, i onda dolazimo do apsurda, da ispade da ustvari potplacuje da lokalna zajednica podmece pozare i tako to da bi kasnije na tim parcelama uzgajala soju. 

 

Sto se tice smeca, ni ja ga ne vidim nesto mnogo ovde oko mene, ali okolina Marseja, i ne znam sad tacno negde severno od Pariza, su pokazivali te velike deponije smeca, gde se iznosi to smece, a koje se moglo reciklirati.

 

Ne kazem ja da se to svuda iznosi smece, niti da je Norveska drzava koja zagadjuje. Vec da svi ti zakoni u vezi zagadjenja za neke vaze a za neke ne vaze.

Pa onda ona Greta ne zatvara usta zbog klimatskih promena, a ustvari vristi na pogresnom mestu.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Tomiprunet said:

Opet nisi pogledao video. Da jesi onda bi video, tj cuo da se tim ribama u tim ribnjacima vestacki , tj daje vestacka hrana da imaju takvu roze boju. Kod ovih u prirodnim stanistima, tj divljim lososima to je prirodno zbog te neke hrane koje jedu u prirodi.

Zagadjenje okeana je ustvari kiselost okeana, a sve zbog tretmana soje koja se dovozi iz Brazila brodovima. Ona se prska sa nekim "otrovima" koji su u EU zabranjeni, da bi bila sveza dok ne stigne do Norveske. I kad se to sve otopi u vodi dolazi do acidifikacije okeana (mora). Upravo je u tom videu i objavljeno da Norveska izdvaja veliku kolicinu novca za deforestaciju, i onda dolazimo do apsurda, da ispade da ustvari potplacuje da lokalna zajednica podmece pozare i tako to da bi kasnije na tim parcelama uzgajala soju. 

 

Sto se tice smeca, ni ja ga ne vidim nesto mnogo ovde oko mene, ali okolina Marseja, i ne znam sad tacno negde severno od Pariza, su pokazivali te velike deponije smeca, gde se iznosi to smece, a koje se moglo reciklirati.

 

Ne kazem ja da se to svuda iznosi smece, niti da je Norveska drzava koja zagadjuje. Vec da svi ti zakoni u vezi zagadjenja za neke vaze a za neke ne vaze.

Pa onda ona Greta ne zatvara usta zbog klimatskih promena, a ustvari vristi na pogresnom mestu.

Pogledao sam koje su mogucnosti sa  jezikom. Ne ide. Na moju zalost razumijem samo nase jezike i norveski i danski tekstualno. Ali soja zbog boje, za mene nepojmljivo. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Nije norveški losos ozloglašen nego sve ribe koje se uzgajaju u tim veštačkim uslovima. Ali takva riba je i dalje 10 puta zdravija od piletine, svinjetine i teletine koja takođe imaju sve te iste loše osobine zbog sličnog načina uzgajanja kao i taj losos.

 

Kod nas je norveški losos jeftiniji od ovih što su kao divljaci. Norveški je oko 1300-1500 dok divljak ide i do 2200. Sasvim ok obzirom na razliku u kvalitetu.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Klimatske promjene, zagađenje i uništavanje životne sredine

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...