Jump to content

Popis 2022.


Helena

Recommended Posts

Ja zivim u Holandiji 25 godina i nikakav popis ovde videla nisam. Ako im je do statistike - urade je na drugaciji nacin. 

 

Sto se popisa u Srbiji tice secam se onog za Miloseviceva vakta (jos sam tada bila u BG) ne sumnjam uopste da je 

obradjen za svakojake manipulacije, a ovaj sad pod Vucicem .... da i ne pocinjem u koje svrhe ce biti upotrebljen. 

U prosperitet i bilo sta pozitivno 100% nece. 

 

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice popisa: popisivac mi je komsija, fin decko, nije clan sekte i ostalih satrapa, tako da zavrsavamo ja i on popis domacinstva mi cim izjave daju ostala celjad - pa da me lepo upise kao pravoslavnog Bogomila Klingonca k`o i prosli put i da se rastanemo u zdravlju i veselju.

 

hUdJJDW.gif

 

Dodje li neko drugi - Sto-Vo-Kor mu ne gine.

Batleth podostren i saljem ga Kahlesu.

qapla-star-trek.gif

Link to comment
Share on other sites

Trudim se da razumem o čemu pišete, ali ne mogu..

 

Ako će osoba X doći u moj stan sa laptopom umesto sa papirima..i ako ću moći da gledam šta unosi i to što unese direktno ide u veliku bazu, ne vidim nikakav problem.

 

Problem -da ne  pišem velikim slovima, ali zaista pravi problem je što je AV "ispod žita" provukao Zakon o socijalnoj karti.

 

U tom Registru stoje bukvalno SVI naši podaci..

 

Ne sećam se da je o tom Zakonu bilo reči u medijima, ne znam ni da li već unose podatke ( kojih ima više nego ovih na popisu ).

 

Zamoliću nekog od opozicionih poslanika da pokrenu pitanje Zakona o socijalnoj karti ( obično četrvtkom poslanici postavljaju pitanja ).

 

Edited by Devojka Luke Razića
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

Problem -da ne  pišem velikim slovima, ali zaista pravi problem je što je AV "ispod žita" provukao Zakon o socijalnoj karti.

 

U tom Registru stoje bukvalno SVI naši podaci..

 

Da li je to ovaj zakon? Koliko vidim odnosi se na korisnike socijalne pomoći i bavi se objedinjenim primanjima.

 

Ima i neka vrsta poreskog registra na Zapadu, u smislu da se proverava poreklo imovine kod većih kupovina. To u praksi znači da ako hoćeš da kupiš npr. BMW u salonu, a na papiru primaš neki sitniš, onda se odmah vrši poreska provera.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ_Vasa said:

Koliko vidim odnosi se na korisnike socijalne pomoći i bavi se objedinjenim primanjima

 

Kako dolaze do tih podataka? Nisu svi siromašni korisnici usluga Centra za socijalni rad.

 

Da bi došli do podataka kome je sve potrebna neka pomoć, moraju da obrade podatke o svima..ili grešim..

 

Znam da CSR nema Registar osoba sa invaliditetom, a da su tek počeli da prave Registar dece obolele od retkih bolesti.

 

Po meni, ovo znači da moraju da obrade podatke o svima nama i da na osnovu svih tih podataka naprave pravu Socijalnu kartu.

 

Npr. Ukoliko država daje pomoć penzionerima treba tu pomoć da daje stvarno ugroženim penzionerima, a ne i onima sa najvećim penzijama..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

Kako dolaze do tih podataka? Nisu svi siromašni korisnici usluga Centra za socijalni rad.

 

Da bi došli do podataka kome je sve potrebna neka pomoć, moraju da obrade podatke o svima..ili grešim..

 

Znam da CSR nema Registar osoba sa invaliditetom, a da su tek počeli da prave Registar dece obolele od retkih bolesti.

 

Po meni, ovo znači da moraju da obrade podatke o svima nama i da na osnovu svih tih podataka naprave pravu Socijalnu kartu.

 

Npr. Ukoliko država daje pomoć penzionerima treba tu pomoć da daje stvarno ugroženim penzionerima, a ne i onima sa najvećim penzijama..

 

Koliko mi se čini, mnogi podaci uglavnom postoje i da se ovim povezuju. Postoje podaci o svakome ko je regularno zaposlen, ko je registrovan kao preduzetnik, penzioner itd. Isto tako, postoje podaci o tome ako poseduješ stan, kuću, automobil ili koja se već vrsta imovine registruje na ime. Kad se ove dve vrste podataka i još ponešto stave zajedno, onda nastaje socijalna karta.

 

U zakonu (čl. 3) piše ovo:

 

Cilj uspostavljanja Socijalne karte je postojanje jedinstvene i centralizovane evidencije, u elektronskom obliku koja sadrži tačne i ažurne podatke o socijalno-ekonomskom statusu pojedinca i sa njim povezanih lica i koja omogućava korisnicima podataka da obavljaju poslove obrade podataka radi utvrđivanja činjenica neophodnih za ostvarivanje prava i usluga iz oblasti socijalne zaštite, a posebno radi efikasnijeg ostvarivanja prava i usluga socijalne zaštite, pravednije raspodele socijalne pomoći, unapređenja efikasnosti i proaktivnosti rada organa u oblasti socijalne zaštite, obezbeđivanja podrške u definisanju i oblikovanju socijalne politike i praćenja ukupnih efekata mera socijalne zaštite, kao i obezbeđivanje ažurnih podataka o korisnicima za slučaj vanredne situacije.

 

Pretpostavljam da i sada postoji neki sistem kontrole da ne može svaki Pera sa ulice da dođe i traži socijalnu pomoć, a ono ima posao, stan, pristojne prihode i slično, a ovo znači samo objedinjavanje podataka iz baze prihoda, katastra i sl.

Link to comment
Share on other sites

I meni bi to vise odgovaralo, jer mogu da me nađu samo slučajno, zato što je uvek zaključano, zbog psa. Nije on opasan, nego da ne izađe. Mozda moze kad par puta poljube vrata pa ostave to obavestenje sa brojem telefona. Kazu da moze i telefonom da se to uradi. Da se lepo ubeležimo kao odsrbi i bezbožnici i slično :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@Pletilja Ne možete, jer nisu predvideli tu mogućnost.

 

Ovo je kontakt tel:  080 0444005 -call centar. Pitajte da li može popisivač da Vas kontaktira tel i da na taj način odgovorite na pitanja iz popisa.

 

Dr Slavica Plavšić iz Ujedinjenih protiv kovida pisala je o tome na Tviteru.  

 

Razmišljam da tražim od popisivača da stavi masku ako je napolju hladno i kišovito, ili ako bude toplo vreme da se popis uradi u dvorištu. 

Pročitajte sve šta je napisala dr Plavšić..

 

@DJ_Vasa  OK, slažem se..ali primećujem da nisi ništa komentarisao o Registru dece obolele od retkih bolesti i o Registru OSI osoba.

 

Na popisu će, kao i pre 10-11 godina postaviti pitanja vezana za zdravstveno stanje, ali te podatke NEĆE iskoristiti kako bi napravili Registre. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

OK, slažem se..ali primećujem da nisi ništa komentarisao o Registru dece obolele od retkih bolesti i o Registru OSI osoba.

 

Na popisu će, kao i pre 10-11 godina postaviti pitanja vezana za zdravstveno stanje, ali te podatke NEĆE iskoristiti kako bi napravili Registre. 

Nemam šta da komentarišem o onom što nema veze sa socijalnom kartom ili o temi čiju problematiku ne poznajem. I koji si ti faktor da isleđuješ?

Link to comment
Share on other sites

Najveći smor je naravno sa vremenske strane: Treba istrpeti to da traje minimum 40-ak min ako sam dobro shvatio. Istini za volju, to vreme mi je, primera radi, sasvim dovoljno za druženje sa prijateljima srednjeg značaja. A ne da odgovaram na banalna pitanja za popunjavanje formulara radi statistike. Mislim da ću biti nervozno brz, nestrpljiv, a možda mi i pogled bude na nekom ekranu za to vreme da si olakšam. Verovatno je da to neće izgledati naročito uviđajno sa moje strane, ali šta da se radi...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/30/2022 at 4:42 AM, Eddard said:

Jel zna neko kako to ide sa nama emigrantima?

Odgovoreno ti je,ali samo da potvrdim:posto duze od godinu dana ne zivis na adresi,neces biti upisan.

 

On 9/30/2022 at 2:41 PM, Del Piero said:

Inace ovo nema nikakve veze sa SNS,

Mozda je tako u teoriji,ali "malcice je drukcije u praksi". Kod mene popisivaci sve jedan do drugog regrutovani kadar SnS..ocekujem navalu Vucicevih svedoka po domacinstvima.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Drug Crni said:

Odgovoreno ti je,ali samo da potvrdim:posto duze od godinu dana ne zivis na adresi,neces biti upisan.

 

Kako će oni da znaju da ja tamo ne živim? S obzirom da je stan prazan, odnosno niko ne živi u njemu, osim tašta koji povremeno dođe, tako da je verovatnoća da nekog zateknu tamo minimalna. 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Drug Crni said:

Mozda je tako u teoriji,ali "malcice je drukcije u praksi". Kod mene popisivaci sve jedan do drugog regrutovani kadar SnS..ocekujem navalu Vucicevih svedoka po domacinstvima.

Dobro, mozda sam se nespretno izrazio. Ne sumnjam da ima i njihovog kadra, samo kazem da nije bio nikakav SNS uslov da bi radio popis.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Eddard said:

 

Kako će oni da znaju da ja tamo ne živim? S obzirom da je stan prazan, odnosno niko ne živi u njemu, osim tašta koji povremeno dođe, tako da je verovatnoća da nekog zateknu tamo minimalna. 

Pa,jel na toj adresi uopste zivi neko? Ima li ukucana?

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Del Piero said:

Dobro, mozda sam se nespretno izrazio. Ne sumnjam da ima i njihovog kadra, samo kazem da nije bio nikakav SNS uslov da bi radio popis.

Ja što znam da spiska popisivača, svi su SNS, tj roditelji ( a možda već i oni), pošto su mahom od 00.-03 godišta.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Eddard said:


Ne. Tj. moj tast je tamo zvanično prijavljen, ali živi tamo gde je i uvek živeo, u Kruševcu.

Pretpostavljam da ce u nekoliko navrata pokusati da pristupe stanu..kad budu videli da nema nikoga na adresi, onda ce verovatno negde biti zavedeno da nisu nikog pronasli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovde sad treba da se javi neko iz UK i kaže da živi tamo 25 godina i da nikog nije video da vozi desnom stranom...:smiley5:

 

Ne razumem što je teško naći tih 40 minuta jednom u 10 godina...ja se slažejm s kopernikom a i pamtim popise iz '81. '91. ne sećam se '01, ne znam zašto a ne znam ni zašto je sad pomeren za godinu....kod Hrvata je bio prošle godine, kod Mađara ide paralelno s našim..

I kako mislite da bilo šta ikad profuncioniše ako jedni bojkotuju popis, drugi ne plaćaju porez etc

 

Znam da su Hrvati strepeli, a opet bili zaprepašćeni poražavajučim smanjenjem broja stanovnika, pa slično očekujem i ovde...samo što ćemo za to znati tek dogodine, toliko se dugo to sve procesuira...

 

I mali of-što se digitalizacije tiče u zdravstvu, lako bi se sve prebacilo u elektronsku formu.Problem je što sudstvo traži kartonski karton, i ne možete ga vi dobiti na ruke, nego se piše zahtev za prebačaj zdravstenog kartona i to obavlja Dom Zdravlja.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Helena said:

I mali of-što se digitalizacije tiče u zdravstvu, lako bi se sve prebacilo u elektronsku formu.Problem je što sudstvo traži kartonski karton, i ne možete ga vi dobiti na ruke, nego se piše zahtev za prebačaj zdravstenog kartona i to obavlja Dom Zdravlja.

 

Nešto mi ne ide ova tvrdnja, kakve veze ima sudstvo, način vođenja evidencija u zdravstvu je, siguran sam, uređeno zakonima i podzakonima o zdravstvu, da ne tražim baš tačan naziv zakona, sigurno ih ima više.

Od ustanove do ustanove, iz iskustva znam da se čak ni zakazivanje pregleda ili intervencija ne radi dosledno, još uvek svima kojima se zakazuje za jedan datum, zakazuje se u, recimo, devet, pa kad ko stigne na red.

Po recept mora da se ide u ambulantu iako se lek, nedvosmisleno, koristi doživotno. 

Postoje nedostaci u propisima, u programima i u primeni, otpora prema digitalnoj evidenciji i komunikaciji.

 

No, pošto smo na temi popisa: Nije mi teško da dam podatke, jeste mi teško da sedim danima u kući i čekam kad će doći popisivač, zašto ne naprave, kao prvo, mogućnost da sam popunim i pošaljem, elektronski, formulare, obaveste o tačnom rasporedu dolaska popisivača. Jeste postupak jednostavniji, ali imamo primer vakcinacije protiv Covida19, dobra rešenja za zakazivanje i preuzimanje potvrda preko e-uprave, ima i drugih primera dobro urađene digitalizacije ali i loše.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...