Jump to content

Hardware & Windows OS & razno


Recommended Posts

12 minutes ago, stefan81888 said:

Ja na svom desktopu guram Ryzen 5 3600X, za te pare je bio pre godinu i po best buy, i radi kao sat, prezadovoljan sam.

Ma da, izašla su poređenja 4000 serije sa 10. serijom Intel, bolje performanse i manja potrošnja. 

Edited by Green23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MetalHead said:

Erm... trebalo je da mi pojednostavite odabir a ne da ga komplikujete 😄

 

 

Da si numerisao postove sada bih ti rekao gde je moja preporuka. Ne može preciznije nego "pri dnu strane 6".

 

DELL XPS13 9300.

 

Baterija je 52 sata rada, work hours (ne samo da PC stoji nekorišćen). Ima "touch screen". Ja sam od toga bežao međutim "digital natives" kao moja ćerka za drugo i ne znaju, kao sa iPhone, pipkaju i štipkaju ikonice. Korišćenje touch screen ne ostavlja otiske prstiju, ne prlja ekran.

 

1GB SSD.

 

Na DELL sajtu, ta bi top konfiguracija koštala 3,000 dolara. Imam preko firme poseban odnos sa DELL pa je bilo 35% popusta.

 

Posebno doplaćena on-site podrška 3 godine (300dolara)  je važna: DELL ili ne  DELL, svi se oni prave (HP, Acer, Lenovo, Asus, Apple...) na istim proizvodnim trakama, isti ljudi, u FoxConn fabrikama u Kini. Nešto crkne, šta ćeš?

 

2014. sam kupio DELL laptop i posle mesec dana je crkao klasičan disk. Pozovem ih, sutradan prvo pošalju disk pa  kada tehničar vidi na svom planeru da je disk isporučen, dođe kod mene u kuću da sve reinstalira. I to je bio laptop kupljen u Australiji, garancija za ceo svet, kvar se desio u Japanu, nije bilo nikakvih pitanja i podpitanja i ništa nisam platio.

 

Obavezno da se uzme i "Recovery media", USB stick sa Win 10. Pre nego što je tehničar došao, iz call centra su me zvali i rekli da ne vide da sam kupio fizički DVD sa Win 10. Prvo sam to morao da kupim (15 dolara, kreditnom karticom u istom tom pozivu, stiglo sutradan). Kada je tehničar došao da zameni disk, Win 10 je trebao da se reinstalira i tu je proveo 3 sata. 

 

Asus je odličan, uvek je jeftiniji jer nije top ime, kao što je nekada Compaq bio isto dobar a od IBM PC jeftiniji 15%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Yoyogi said:

Da si numerisao postove sada bih ti rekao gde je moja preporuka. Ne može preciznije nego "pri dnu strane 6".

 

Svaki post ima svoj ID, npr: https://vox92.net/forum/index.php?/topic/272-hardware-windows-os-razno/page/9/&tab=comments#comment-322971

Cudi me da nisi to do sada primetio. ID mozes videti kada kliknes na vreme postovanja tog posta ili kad hoces da podelis post sa nekim ides share ikonicu u gornjem desnom uglu posta, kliknes na nju pa imas "link to post" u kojem je ID... 

 

Hvala za preporuku, ima kod nas XPS modela iz serije 93xx ali cene su bas sarene a i visoke...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Problem sa iznenadnim nestankom interneta i dalje traje..rešavam ga tako što se ponovo konektujem..

 

Ali..imam pitanje za sve koji koriste Fejs. 

 

Već nekoliko meseci ne mogu da postavim fotografije tamo, na svoj zid i u FB grupe. Izlazi mi poruka " ups, neka greška"- bukvalno tim rečima.

 

Ne vredi brisanje istorije, ponovni log, ne vredi ništa..

 

Šta mislite šta je u pitanju? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Drugari treba mi pomoc, uzeo sam neki polovan Pc, ukaza mi se prilika za neke solidne pare. E sad poznanik koji se razum sve pregledao i rece samo prasina na kompresor da se sredi i ds se zameni kuler na procesoru koji je manji i ne hladi ga dovoljno. Zanima me koji kuler da uzmem, ako neko ima preporuku. 

Procesor je Fx 6300 3.5ghz

Maticna Asrock n68-gs4-fx

Takodje zeleo bih da ubacim 120 ili 240ssd za sistetm, pa i to ako neko ima preporuku gde da uzmem i koji.

Link to comment
Share on other sites

Kod kulera je glavna stvar prostor. Svaki kuler ima dimenzije a na tebi je da vidiš koliki kuler može u tvoje kućište da stane. Ako hoćeš kuler koji odrađuje posao tu ti je čuveni evo 212 dovoljan :

 

https://gigatron.rs/kuleri-i-oprema/cooler-master-hyper-t4-cpu-cooler-rr-t4-18pk-r1-34493

 

Ako hoćeš nešto tiše onda gledaj skuplje modele ili potraži corsair ili be quiet. Ako sam tražiš pored dimenzije treba da znaš da tvoj procesor ima AM3+ podnožje.

 

Za SSD ti je pravilo što veći to bolji. Kod njega još obrati pažnju na brzinu (što veća to bolja) i na format. M2 format ima veće brzine ali čini mi se da tvoja ploča nema priključak za njega pa zaobiđi m2 SSD-ove. Ja imam Intel-ov SSD od 1TB. Oni su jeftiniji, doduše i gori od Samsunga, ali odrađuju posao. Meni je bitniji bio kapacitet od max brzine. Što se tiče brzine čak i ako uzmeš najsporiji SSD imaj na umu da je on brži 4-5 puta od najbržeg HDD-a. Problem kod SSD-ova je što su popunjeniji to sporije rade tako da iz tog razloga ja ispod 240 GB ne bih išao osim ukoliko je najzahtevnije što radiš na kompu surfovanje po netu i gledanje filmova.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod mene Kingston 512 GB cera laptop k`o preldzija frezu na prelo iza planine!

 

Sto se tice hladjenja: ako ima mesta na kucistu - stavi dodatne ventilatore napred da usisavaju vazduh u isto i iza da izduvavaju i resices gomilu probleme oko grejanja svih komponenti.

PS. Na svakih 6 meseci izduvaj prasinu kompresorom iz kucista.

:default_coffee:

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Kronostime said:

Kod mene Kingston 512 GB cera laptop k`o preldzija frezu na prelo iza planine!

 

Sto se tice hladjenja: ako ima mesta na kucistu - stavi dodatne ventilatore napred da usisavaju vazduh u isto i iza da izduvavaju i resices gomilu probleme oko grejanja svih komponenti.

PS. Na svakih 6 meseci izduvaj prasinu kompresorom iz kucista.

:default_coffee:

Ima na kucistu sa prednje strane 2 ventilatora i sa zadnje jos jedan. Samo me zeza taj na procesoru. 

Hvala na savetima, koliko se krecu cene SSD-ova?

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Igor028 said:

Ima na kucistu sa prednje strane 2 ventilatora i sa zadnje jos jedan. Samo me zeza taj na procesoru. 

Hvala na savetima, koliko se krecu cene SSD-ova?

 

Za 256 GB na KP oko 3k-4k, a u radnjama između 4k-5k. Ako kupuješ na KP moj ti je savet samo nove gledaj jel kupovina polovnog SDD je mačka u džaku, može da te usere da ti radi godinama a može i da ti rikne za godinu dana pa da se pitaš da li te je lik zeznuo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problem je što na tvoj problem postoji verovatno 100 odgovora. Može biti gomila različitih stvari. Navešću ti par najčešćih

 

Stara verzija explorera koja više ne podržava FB

Pročešljaj komp sa antivirusom i antimalware programom

Nešto u vezi podešavanja na samom FB (ja FB skoro i ne koristim tako da ne znam šta bi moglo biti ali kreni od ograničenja na fajlove koje možeš da uploaduješ)

Nešto u vezi konekcije koju koristiš (opet 100 različitih odgovora u zavisnosti kakav net koristiš)

Problem sa modemom (hardverski ili softverski)

....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Klotzen said:

 

Za 256 GB na KP oko 3k-4k, a u radnjama između 4k-5k. Ako kupuješ na KP moj ti je savet samo nove gledaj jel kupovina polovnog SDD je mačka u džaku, može da te usere da ti radi godinama a može i da ti rikne za godinu dana pa da se pitaš da li te je lik zeznuo.

A ima li veze koji SSD uzimam od maticne ploce? Dosta su skuplji u radnji ovde, 120 je 40e 240 55e. Narucio bih preko neta neki SSD, al ne znam dal mogu bilo koji ili mora da bude kompatibilan sa maticnom. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Igor028 said:

A ima li veze koji SSD uzimam od maticne ploce? Dosta su skuplji u radnji ovde, 120 je 40e 240 55e. Narucio bih preko neta neki SSD, al ne znam dal mogu bilo koji ili mora da bude kompatibilan sa maticnom. 

 

Ako uzimaš M.2 SSD, onda moraš da imaš matičnu koja to podržava. Što se ovih "uobičajenih" tiče, ne bi trebalo da imaš problema oko kompatibilnosti.

 

Moj savet je da kupiš nov SSD, pošto za razliku od HDD oni imaju ograničen broj upisa.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, extremesportist said:

 

Ako uzimaš M.2 SSD, onda moraš da imaš matičnu koja to podržava. Što se ovih "uobičajenih" tiče, ne bi trebalo da imaš problema oko kompatibilnosti.

 

Moj savet je da kupiš nov SSD, pošto za razliku od HDD oni imaju ograničen broj upisa.

Dada nov cu svakako da uzmem. 

Pc mi i sad radi normalno, i bez tog novog kulera za procesor, samo mi se cini da posle odredjenog vremena krene da se grehe i to gore gde je napajanje, e sad dal je to zbog tog kulera na procesoru nzm. 

Napajnje je chiftec 500w, rekli su mi da je dobro..

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Igor028 said:

Dada nov cu svakako da uzmem. 

Pc mi i sad radi normalno, i bez tog novog kulera za procesor, samo mi se cini da posle odredjenog vremena krene da se grehe i to gore gde je napajanje, e sad dal je to zbog tog kulera na procesoru nzm. 

Napajnje je chiftec 500w, rekli su mi da je dobro..

 

Sad sam video da si u postu iznad napisao koju matičnu imaš. Pošto je malo stariji model, nema slot za M.2 SSD, ali bilo koji SATA SSD će biti ok...

 

 

Što se pregrevanja tiče, skini neki program (na primer, Open Harware Monitor) i isprati koja je temperatura CPU-a kada ga malo opteretiš (pokreni neku igricu, YT snimak visoke rezolucije...). Ako ne prelazi nekih 60-70 stepeni, onda je sve ok.

 

Na primer, ja sam na starom PC-u rešio problem pregrevanja samo zamenom paste na kuleru...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Opet ja i opet isti problem, odnesem PC da zamene kuler koji sam kupio na preporuku nekog ko se razume 😂, stvar jos gora. Sad se vec vidi da se pregreva, kad upalim CS:GO, Fps padne na 50 60 a temperatura procesora ode na 65-75 stepeni. LC Power kuler sam uzeo koji je bas los al rekli su mi da je dobar sta cu kad se ne razumem. Pa sam sad resio da uzmem sam kuler i da ga zamenim sam vidim ima upustva po internetu, al opet dodjem do toga da ne znam sta je dobro. Ovaj sam platio 1500din, sad bih uzeo neki od 30 40e al da znam da ce da zavrsi posao. 

Video sam recenziju za neki Artic Freezer 34 deluje mi okej

Link to comment
Share on other sites

To ti je sasvim ok temperatura kad je procesor pod punim opterećenjem. Ako prelazi 80 stepeni onda je to problem, mada oštećenja nastaju tek preko 100 stepeni. Ja koristim Cooler Master 212 već godinama, trenutno imam ovaj :

 

https://gigatron.rs/kuleri-i-oprema/cooler-master-kuler-za-procesor-hyper-212-black-edition-rr-212s-20pk-r1-194161

 

Taj AF 34 (model "sports duo") je odprilike tu negde sa ovom legendom među jeftinim kulerima pa vidi na osnovu cene šta ti je bolje. Ako ga nađeš javi cenu ovde. Oba su laka za montiranje za 212 znam da ima milion tutorijala na YT. Samo obrati pažnju na kompatibilnost i da li fizički mogu da se smeste u tvoje kućište.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

To ti je sasvim ok temperatura kad je procesor pod punim opterećenjem. Ako prelazi 80 stepeni onda je to problem, mada oštećenja nastaju tek preko 100 stepeni. Ja koristim Cooler Master 212 već godinama, trenutno imam ovaj :

 

https://gigatron.rs/kuleri-i-oprema/cooler-master-kuler-za-procesor-hyper-212-black-edition-rr-212s-20pk-r1-194161

 

Taj AF 34 (model "sports duo") je odprilike tu negde sa ovom legendom među jeftinim kulerima pa vidi na osnovu cene šta ti je bolje. Ako ga nađeš javi cenu ovde. Oba su laka za montiranje za 212 znam da ima milion tutorijala na YT. Samo obrati pažnju na kompatibilnost i da li fizički mogu da se smeste u tvoje kućište.

Kazu mi da je okej, ali meni na CS Gou koji nije zahtevan spusta FPS na nekih 50 60, dok mi je sa starim kulerom sve super radilo samo je bio malo bucan. 

Moze li nesto drugo da bude probem, pre sam imao windows 7 sad mi je ubacio 10ku.

Link to comment
Share on other sites

E da, @Green23 me podseti. Obrati pažnju na podnožje kulera koje ide na procesor. Ljudi često zaborave da skinu nalepnicu koja se tu nalazi kada prvi put montiraju kuler 🙂

 

 

@Igor028

 

Napiši koji procesor, grafičku i RAM imaš. Takođe imaj na umu leto, tada su temperature malo veće ako nije klimatizovana soba.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Klotzen said:

E da, @Green23 me podseti. Obrati pažnju na podnožje kulera koje ide na procesor. Ljudi često zaborave da skinu nalepnicu koja se tu nalazi kada prvi put montiraju kuler 🙂

 

 

@Igor028

 

Napiši koji procesor, grafičku i RAM imaš. Takođe imaj na umu leto, tada su temperature malo veće ako nije klimatizovana soba.

 

Skinuo je nalepnicu proverio sam😂

Sve mi je okej radilo igrao sam Kanter sve okej, onda sam ga odneo na zamenu tog kulera na ubacivanje SSD-a, i reinstalaciju i ubacivanje Windows 10. 

Graficka je Rx580 8gb

Procesor fx6300

Ram 8gb ddr3

Imao sma neki Cooler master na procesoru i okej je radilo, ali je bio bucan i rekose mi zameni ga uzmi neki bolji i preporucise mi Lc Power cosmo cool.. tek kad ga montirase ukapirao sam da je sranje😂

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...