Jump to content

Hardware & Windows OS & razno


Recommended Posts

13 minutes ago, 033zero330 said:

 

 

Problem leži u inertnosti proizvođača prenosnih računara i još više kupaca koji teško mogu da poveruju i dan danas, da AMD može da bude bolji.

.

Apsolutno se slažem, ukoliko se Intel ne opameti, izgubiće primat u godinama koje dolaze. Ukoliko Apple odabere AMD u narednih par godina, kao što se priča, to će značajno uticati na svest ljudi. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala ljudi, ova razmisljanja mi bas dosta pomazu. Slazem se da mi odvojena grafika i nije toliko potrebna, nemam neke potrebe da zadirem u Photoshop ili druge alate za obradu slike /videa/3D, a kao sto rekoh igrice ne igram (a i kad bi igrao to bi bile stare strategije 😄). Verujem da bi jedino Figma-i prijalo malo dodatne graficke snage ali dobro sad... 

 

Dakle i7, 16GB RAM-a, SSD 512 ili vise, moze integrisana grafika, ne mora velika dijagonala jer ionako koristim dodatna dva monitora pa mi monitor laptopa uglavnom sluzi za messaging aplikacije je su uvek podignute. Tastaturu i touchpad ne bih koristio jer imam bluetooth set tako da mi ni to nije posebno bitno, osim kada ponesem laptop dalje od stola 🙂 sto je retko u poslednjih nekoliko meseci. Ali tada kada ga ponesem znaci mi i touch screen, obicno nekom pokazujem nesto pa je bas zgodno da bude kao tablet. Surface ima dobru stvar da moze da mu se otkaci monitor od tastature i da bude pravi tablet (2 baterije ima, u tastaturi su samo druga baterija i grafika cini mi se). A osvetljena tastatura znaci ako se ipak zavalim negde da radim u mraku, dalje od stola... Ali rekoh - nije deal-breaker ako nema. 

 

 

Evo kako mi inace izgleda setup monitora:

image.thumb.png.1aefe96b86b4eb24db1dcadec58c5c94.png

Kec je laptop, a Surface ima bruka veliku rezoluciju tipa 3000x2000 pa izgleda veci od monitora (koji su full-HD 23inca su)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Green23 said:

Apsolutno se slažem, ukoliko se Intel ne opameti, izgubiće primat u godinama koje dolaze. Ukoliko Apple odabere AMD u narednih par godina, kao što se priča, to će značajno uticati na svest ljudi. 

 

Ne, Apple ide na sopstveni CPU (Apple prelazi na ARM, x86 je ćao), kao i vrlo verovatno, sopstveni GPU.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, 033zero330 said:

 

Ne, Apple ide na sopstveni CPU (Apple prelazi na ARM, x86 je ćao), kao i vrlo verovatno, sopstveni GPU.

Ićiće sa ARM, ali ne u svim varijantama na svim modelima, jer je veliki rizik. Trenutno imaju AMD gpu, ali samo na iMac. Trebalo bi u buduće da i Macbook bude u kombinaciji sa AMD CPU i GPU. Dovoljno će biti i ako u početku ARM CPU spoje sa AMD GPU, što je izvesno. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, MetalHead said:

Hvala ljudi, ova razmisljanja mi bas dosta pomazu. Slazem se da mi odvojena grafika i nije toliko potrebna, nemam neke potrebe da zadirem u Photoshop ili druge alate za obradu slike /videa/3D, a kao sto rekoh igrice ne igram (a i kad bi igrao to bi bile stare strategije 😄). Verujem da bi jedino Figma-i prijalo malo dodatne graficke snage ali dobro sad... 

 

Dakle i7, 16GB RAM-a, SSD 512 ili vise, moze integrisana grafika, ne mora velika dijagonala jer ionako koristim dodatna dva monitora pa mi monitor laptopa uglavnom sluzi za messaging aplikacije je su uvek podignute. Tastaturu i touchpad ne bih koristio jer imam bluetooth set tako da mi ni to nije posebno bitno, osim kada ponesem laptop dalje od stola 🙂 sto je retko u poslednjih nekoliko meseci. Ali tada kada ga ponesem znaci mi i touch screen, obicno nekom pokazujem nesto pa je bas zgodno da bude kao tablet. Surface ima dobru stvar da moze da mu se otkaci monitor od tastature i da bude pravi tablet (2 baterije ima, u tastaturi su samo druga baterija i grafika cini mi se). A osvetljena tastatura znaci ako se ipak zavalim negde da radim u mraku, dalje od stola... Ali rekoh - nije deal-breaker ako nema. 

 

 

Evo kako mi inace izgleda setup monitora:

image.thumb.png.1aefe96b86b4eb24db1dcadec58c5c94.png

Kec je laptop, a Surface ima bruka veliku rezoluciju tipa 3000x2000 pa izgleda veci od monitora (koji su full-HD 23inca su)

 

Kako povezuješ ta dva monitora sa laptopom. Obrati pažnju da li ćeš imati te priključke na novom laptopu. Ja sam gledao monitore od 15 inča a ako u obzir dolaze i manji onda pregledaj šta tu ima u ponudi. Na osnovu svih predloga ti je jasno šta treba, šta možeš da žrtvuješ pa da se uklopiš u i7 10. generacije. Takođe ja sam gledao laptopove koji imaju HDD + SSD. SSD ima tendenciju da usporava sa radom kako se popunjava a to postaje priličan problem posle 3/4 popunjenosti. Iz tog razloga stvari koje čuvam i one kojima ne treba brz disk držim na HDD a na SSD je samo ono što mi je bitno da brzo radi tipa windows, programi i igre. Ako ne čuvaš veći broj podataka onda možeš i HDD da zanemariš. Dosta je veći izbor laptopova bez HDD-a.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Green23 said:

Ićiće sa ARM, ali ne u svim varijantama na svim modelima, jer je veliki rizik. Trenutno imaju AMD gpu, ali samo na iMac. Trebalo bi u buduće da i Macbook bude u kombinaciji sa AMD CPU i GPU. Dovoljno će biti i ako u početku ARM CPU spoje sa AMD GPU, što je izvesno. 

 

Apple nije kompanija koje ce da pravi tako velike promene za neki kratak/prelazni period.

Njima je goal da sve komponente prave interno tako da, IMO, oni ce da guraju Intel u paraleli narednih 4-5 godina (2 godine ovaj period tranzicije + dodatne 2-3 godine) i nakon toga idu iskljucivo na sopstveni CPU ali ce zadrzati podrsku racunara sa Intelovim CPU bar jod dodatnih 4-5 godina.

 

Sto se tice ove price oko kupovine novog laptopva, mislim da je doslo vreme da se HDD vise ni ne razmatra... najveci benefit performansama je samo solo SSD i to obratiti paznju da ne bude SATA vec iskljucivo NVMe jer nema logike davati lepe pare a ogranici sebe sa SATA SSD-om.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Klotzen said:

 

Kako povezuješ ta dva monitora sa laptopom. Obrati pažnju da li ćeš imati te priključke na novom laptopu. Ja sam gledao monitore od 15 inča a ako u obzir dolaze i manji onda pregledaj šta tu ima u ponudi. Na osnovu svih predloga ti je jasno šta treba, šta možeš da žrtvuješ pa da se uklopiš u i7 10. generacije. Takođe ja sam gledao laptopove koji imaju HDD + SSD. SSD ima tendenciju da usporava sa radom kako se popunjava a to postaje priličan problem posle 3/4 popunjenosti. Iz tog razloga stvari koje čuvam i one kojima ne treba brz disk držim na HDD a na SSD je samo ono što mi je bitno da brzo radi tipa windows, programi i igre. Ako ne čuvaš veći broj podataka onda možeš i HDD da zanemariš. Dosta je veći izbor laptopova bez HDD-a.

 

Imam Surface Dock:

Surface pro 4 docking station – Applicazione per smartphone

Tako da samo jednim kablom povezujem sve ovo na laptop. 

 

 

Da, to moze biti problem, monitori su stariji, nemaju HDMI, imaju Display Port izlaz, trebao bi mi adapter. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Gledam, filtriram po i7 procesoru i 16GB RAM-a i dobijem ovo:

https://gigatron.rs/laptop-racunari/hp-envy-17-ce1016nm-8ne98ea-299103 

 

i7 10. generacije, jedan modul od 16GB. 

 

1TB SSD. 

17.3 inca ekran, mogu s njim da radim i negde u prirodi ako zatreba... 

Ima Win 10 Home, ima osvetljenu tastaturu (nije touch ekran ali to je i onako nice to have). Izdvojena grafika...

Dovoljno portova da povezem i monitore (uz neki adapter). 

Koliko vidim na slici i na sajtu proizvodjaca ima i DVD mada u Gigatron opisu stoji da nema. Opet ovo je vise nice to have. 

Jeste tezak ali svakako ga ne nosim svaki dan negde jer radim od kuce. 

 

Cena u Gigatronu trenutno 180k (na popusti, inace 200k). 

 

Da li treba da izbegavam HP iz nekog razloga ili ne?

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MetalHead said:

Gledam, filtriram po i7 procesoru i 16GB RAM-a i dobijem ovo:

https://gigatron.rs/laptop-racunari/hp-envy-17-ce1016nm-8ne98ea-299103 

 

i7 10. generacije, jedan modul od 16GB. 

 

1TB SSD. 

17.3 inca ekran, mogu s njim da radim i negde u prirodu ako zatreba... 

Ima Win 10 Home, ima osvetljenu tastaturu (nije touch ekran ali to je i onako nice to have). Izdvojena grafika...

Dovoljno portova da povezem i monitore (uz neki adapter). 

Koliko vidim na slici i na sajtu proizvodjaca ima i DVD mada u Gigatron opisu stoji da nema. Opet ovo je vise nice to have. 

Jeste tezak ali svakako ga ne nosim svaki dan negde jer radim od kuce. 

 

Cena u Gigatronu trenutno 180k (na popusti, inace 200k). 

 

Da li treba da izbegavam HP iz nekog razloga ili ne?

 

Nemam loša iskustva sa HP, kupuješ u Bgd?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kronostime said:

Radim sa HP opremom vec 10+ godina i mogu reci da im se kvalitet dosta srozava, pogotovo u laptop sekciji.

HP je uvek bio djubre, s'iskustvom od 30+ god, mogu reci da nikada nisu bili kvalitet. Da ne ulazim u njihov leadership, koji je prosto shljam.

Link to comment
Share on other sites

Uzeo sam ja pre 2 meseca Envy samo 13.3 inča.
Takođe i7, 16gb, mx250 i ništa mu ne fali.
Gledao sam da bude što manji jer ga svakako povezujem sa monitorom kada radim, a jedva ima kilogram pa je odličan za nošenje.

Treba samo obratiti pažnju na displej jer ima dosta verzija i uzeti model od bar 400 nitsa ako je glossy display ili 300 ako je matt. Takođe imaju opcije sa 4k i touch funkcijom.

Isto tako obratiti pažnju na usb C port, da bude bar 3.1 generacije kad već nisu stavili thunderbolt 3.

Zbog punjenja, povezivanja sa više monitora ili na dock ili hub.

Ja sam sa 17 inča prešao na 13 i pravo olakšanje.

Link to comment
Share on other sites

Uzeo sam ja pre 2 meseca Envy samo 13.3 inča.
Takođe i7, 16gb, mx250 i ništa mu ne fali.
Gledao sam da bude što manji jer ga svakako povezujem sa monitorom kada radim, a jedva ima kilogram pa je odličan za nošenje.

Treba samo obratiti pažnju na displej jer ima dosta verzija i uzeti model od bar 400 nitsa ako je glossy display ili 300 ako je matt. Takođe imaju opcije sa 4k i touch funkcijom.

Isto tako obratiti pažnju na usb C port, da bude bar 3.1 generacije kad već nisu stavili thunderbolt 3.

Zbog punjenja, povezivanja sa više monitora ili na dock ili hub.

Ja sam sa 17 inča prešao na 13 i pravo olakšanje.
Jedna ideja, moji klinci su počeli da kukaju za serverom. Ideja je jak desktop a laptopovi weak, samo da se kuca i preda proces serveru. Može da bude rentabilno.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Teško će u ovom trenutku naći išta u toj klasi osim HP-a. Taj laptop je ok, precenjen jeste ali svi noviji modeli su trenutno debelo precenjeni u našim radnjama. Ako ti je bitno da ga sad kupiš i želiš u radnji onda definitivno kupi taj HP. Ako se dobro sećam Gigatron je na onoj kartici što se koristi za NIS tako da iskoristi to da dobiješ bodove na toj kartici. Ako je nemaš možeš na bilo kojoj NIS pumpi da je uzmeš, procedura traje par minuta.

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ako ti treba jak procesor i grafika ne kupuješ intel U ili G seriju i MX Nvidia.

Za programiranje i light editing i 2D projektovanje U/G radi posao.

Za igrice i ostale gluposti ili AMD ili Intel H, HQ..

Pogledajte Razer Blade sa i7-xxxxH procesorom i RTX grafikom

Link to comment
Share on other sites

Intel odložio predstavljanje 7nm čipa za još 6 meseci, što znači ne pre kraja 2021. Polako, ali sigurno gube bitku sa AMD-om. Mislim da će ih Ryzen 4000 serija dobrano pogoditi, velika je navala na laptopove sa ovim čipovima, jer su podosta jeftiniji, a Ryzen 7 4000 serija i bolja od Intelove i7 serije.

Edited by Green23
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...