Jump to content

Hardware & Windows OS & razno


Recommended Posts

  • 1 month later...

Jedno pitanjce ako je neko voljan da mi odgovori...

Imam na kompu procesor Intel i3-2330m

Kolika je da kazemo normalna temperatura procesora pri surfovanju po netu...

Meni izbacuje oko 70C,ako upalim neki klip na youtube u HD ide i do 80C...

Predpostavljam da je vreme za ciscenje laptopa,zanima me postoji li i neki drugi razlog da procesor nabije preveliku temperaturu?

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, mare80 said:

Jedno pitanjce ako je neko voljan da mi odgovori...

Imam na kompu procesor Intel i3-2330m

Kolika je da kazemo normalna temperatura procesora pri surfovanju po netu...

Meni izbacuje oko 70C,ako upalim neki klip na youtube u HD ide i do 80C...

Predpostavljam da je vreme za ciscenje laptopa,zanima me postoji li i neki drugi razlog da procesor nabije preveliku temperaturu?

 

 

Ocisti kuler laptopa i zameni termalnu pastu. :default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pomagajte drugovi 😕

 Komp nece da se iskljuci. Iskljucim ga na shit down ali nista, monitor se ugasi normalno ali u kompu sve radi i dalje, jedino mogu da ga iskljucim duzim pritiskom na power dugme na kucistu...

U cemu moze da bude problem? 

 

Link to comment
Share on other sites

Probao shift + shut down i hoce 🙂 Hvala jos jednom

 

Bas uzeh juce pc, isprobavao ga ovo ono i vidim taj problem...

Sad kada sam to resio imam jos jedan problem.

 

Slusalice sa mikrofonom ne rade na novom kompu kako treba. Tacnije zvuk na slusalicama radi ali dosta slabije nego sto bi trebalo se cuje a mikrofon uopste ne prepoznaje... Ne mogu da resim nikako...

Link to comment
Share on other sites

Kod novih windowsa shut down je u stvari stari hibernate mode. Shift + shut down je pravi shut down. Medutim i kod ovog hibernate ne bi trebalo da ti radi komp osim da sija par lampica i mis. Ima u opcijama negde da se shut down podesi da bude pravi shut down pa proguglaj ako to hoces da namestis. Meni odgovara ovaj hibernate pa se nisam bakcao sa tim.

 

Sto se tice slusalica tesko je reci.Mozda ti slusalice nisu kompatibilne sa default driverom. Probaj da nades drajvere na sajtu proizvodaca.

Edited by Klotzen
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Gdje se u Beogradu moze naci mala spijunska kamera koja moze da preko wi-fi da se gledan na telefonu i koliko to kosta.

Pitam jer me je neko pitao da mu to posaljem, pa da se ne zajebavam, ako to ima u BG, a vjerujem da ima.

Ne znam razlog, nije  mi receno, ali mislim da zeli da spijunira djecu, da li uce, da li se drogiraju, sta ja znam, nemam pojma, tako da to ne pitate.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Amigo said:

Gdje se u Beogradu moze naci mala spijunska kamera koja moze da preko wi-fi da se gledan na telefonu i koliko to kosta.

Pitam jer me je neko pitao da mu to posaljem, pa da se ne zajebavam, ako to ima u BG, a vjerujem da ima.

Ne znam razlog, nije  mi receno, ali mislim da zeli da spijunira djecu, da li uce, da li se drogiraju, sta ja znam, nemam pojma, tako da to ne pitate.

https://www.spytech.rs/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Potrebna mi je preporuka za laptop... Starti Microsoft Surface Book me izdaje (oba se raspadaju, a i vreme im je).

 

Najradije bih posedovao Surface Book novije generacije ali em je skupo em kod nas nema zvanicno da se kupi (ima na KupujemProdajem ali da dam tipa 2000eur za nesto i da mi neko tamo garantuje da ce 2 godine sve biti ok, nisam bas voljan).

 

Apsolutno nisam upucen u procesore, jasno mi je za Intel generacije, ovaj Book ima i5 a gledao bih nesto sa i7 sada tako da mi potraje barem naredne 2-3 godine. Koji su AMD procesori u rangu sa i7? I sta uopste treba gledati kod procesora?

 

Mislim da mi je RAM bitniji od samog procesora, imam 8GB ali imam potrebu za teranjem puno aplikacija istovremeno pa to postaje tesno (pogotovo kad Chrome sa silnim tabovima pojede vecinu). 

 

Bilo bi dobro da nije integrisana grafika, i ovaj Book ima neku odvojenu. Touchscreen (jos ako se moze rotirati odlicno) i osvetljena tastatura su veliki bonus ali ne obavezni. 

Link to comment
Share on other sites

@MetalHead

 

Ako hoćeš dobar savet najvažnije što treba da kažeš je šta će biti njegov najzahtevniji zadatak ? I naravno ovo što Green upita koliko "muzike".

 

Što se tiče RAM memorije pod obavezno idi na 16 GB ili eventualno 12 GB ako neće laptop biti korišćen za ništa zahtevnije.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

@Green23 Sta znam... od Silvane do Nirvane... 🙂  ako je nesto sto odgovara svim zahtevima (ima i Windows 10 instaliran) onda moze da se ide i do 1500-2000eur (toliko je neki Surface Book, na bas najjaci i poslednje generacije, ali dovoljno dobar za mene). A nisam bas uspevao da nadjem dobre ponude ispod 1000eur. U principu izdvojio bih tako izmedju 1000 i 1500 ili ako je nesto mnogo dobro, na popustu, isao bih mozda i preko toga. 

 

@Klotzen ne teram ja nista posebno zahtevno, nego sto teram mnogo stvari odjednom. Imam uvek jedno 20ak Chrome tabova otvoreno (zna da ode i na duplo veci broj 😄 tako slusam muziku izmedju ostalog), Office paket gotovo uvek su Excel i PowerPoint po par fajlova otvoreni (ne vrtim neke velike Excel fajlove pa da mi treba prejak CPU). Microsoft Teams, Slack, Viber, Whatsapp, Telegram sve stoji aktivno... Od ostalih alata Figma zna da bude zahtevna, nekad neku dodatnu aplikaciju koja mi je potrebna za posao ali to su lagane aplikacije i to je to. Ne igram nikakve igrice na kompu. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To što će da radi ništa nije zahtevno, samo treba ići sa 16 GB RAM-a čisto da mu upotrebna vrednost bude što duža. Jer ono što je danas 12 GB to će za 5 godina biti 16 ili 20GB.

 

Ja uopšte ne bi išao do 1500 evra, nego bih uzeo ovako nešto za 1000 evra :

 

https://www.bcgroup-online.com/laptopovi/hp-pavilion-15_bc515nm-i5_9300h-16gb-1tb÷256gb-ssd-nvidia-gf-gtx-1650-4gb-fullhd-(7sg11ea)-61237

 

Ako hoćeš sam da biraš drži se i5 od 9 generacije pa na gore, i7 ako baš hoćeš da ideš do 1500 evra. RAM 16GB. Grafička minimum 1060 (veći brojevi su noviji). I obavezno sa SSD-om. AMD isto nije loš kao što većina misli ali pošto ja nemam odavno mnogo iskustva sa njihovim hardverom ne bih ti preporučivao. Ako budeš sam tražio i negde budeš u nedoumici slobodno pitaj ovde.

 

Imaj na umu da je kupujem-prodajem gotovo zamro zbog korone i da to radnje trenutno koriste i da su cene skočile. Isto tako od Septembra bi trebalo da izađe novi hardver koji će spustiti cene ovog hardera na koji ti danas pucaš.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Ovo s dobri saveti, hvala! Uopste mi nije palo na pamet da je korona usporila KP i da to koriste regularne prodavnice - skroz ima smisla. A ne pratim cene pa i ne mogu da primetim.

 

Imas li neki predlog za modela sa i7 procesorom? 16GB je definitivno onda odabir, ali mislim da je vreme i na i7 da se predje ako cu ga posle prodavati... 

Mogu da se strpim jos neko vreme, septembar/oktobar. Daleko mi je black friday a i pitanje kakav ce biti 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Mogu ti reći da je tu izbor jako gadan. Nešto mora da se žrtvuje da bi se uklopio fin i7 za 1500 evra. Evo ovaj nije loš :

 

https://www.adacomputers.com/proizvodi/prenosivi/laptop-i-notebook/dell-g3-3590-15.6-fhd-i7-9750h-16gb-1tb-256gb-ssd-geforce-gt/2515

 

mada pitanje je da li ga imaju na lageru. Ovo ostalo šta god sam gledao ili je čipset 8. generacije, ili 8GB RAM ili nema HDD .... Dosta modela uopšte nema u ponudi tako da verovatno ni radnje nemaju bogatu ponudu. Boje se danas ljudi da uloži veću lovu u biznis a ovi laptopovi iz srednje i visoke klase su im verovatno najbezbolniji cut prilikom nabavke.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@MetalHead Za ono što tebi treba, po meni bolje da žrtvuješ grafičku, za bolji procesor, nova Iris Intel grafika će sasvim dovoljna biti. 

 

Recimo ovako nešto:

 

https://www.comtradeshop.com/dell-inspiron-5593-not14991-laptop-15-6-quot-fhd-intel-quad-core-i7-1065g7-16gb-512gb-ssd-intel-iris-plus-win10-srebrni-3-cell.html

 

I7 najnovije generacije sa 16gb rama i 512 SSD uz WIN 10 PRO + 5 godina garancije. Ako uzimaš preko sajta, možeš dobiti još 5% popusta.

 

Ukoliko želiš ekran na dodir i da se okreće, onda ovako nešto, jedino što je 14 inča. Ima slabu izdvojenu grafičku, ali kao što rekoh, mislim da će ti i integrisana intelova raditi posao.

 

https://www.comtradeshop.com/dell-inspiron-5491-not15144-2u1-laptop-14-quot-fhd-touch-intel-quad-core-i7-10510u-16gb-512gb-ssd-geforce-mx230-win10-pro-srebrni-3-cell.html

 

 

Edited by Green23
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, MetalHead said:

Koji su AMD procesori u rangu sa i7?

 

U biti, mobilni Zen 2 APU. To je trenutno AMD mobilna APU Ryzen 4000 serija.

 

Pitanje je pomalo nesrećno, jer pomalo implicira da je i7 i dalje dva ili četiri jezgra, kao i da je AMD ono čuveno uvrženo, da je klasa ispod. Intel ima bolje od i7 sa dva ili četiri jezgra, dok AMD je ravnopravan ili bolji. (Zen 2)

 

Problem leži u inertnosti proizvođača prenosnih računara i još više kupaca koji teško mogu da poveruju i dan danas, da AMD može da bude bolji.

 

12 hours ago, MetalHead said:

Bilo bi dobro da nije integrisana grafika

 

Sudeći prema tvojim potrebama, svako dodatno parče silicijuma, samo dodatno, bez ikakve potrebe, troši bateriju. U tvom slučaju, svaka integrisana AMD ili Intelova grafika će završiti stvar.

Edited by 033zero330
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...