Jump to content

Hardware & Windows OS & razno


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
On 6/19/2022 at 2:41 AM, P-51D said:

Menjam hard ovih dana. Izbacujem stari HDD i ubacujem SSD što znači da će morati da se instalira OS. Zanima me kakva su iskustva sa 11-icom. Isplati li se nju instalirati ili ostati na 10ki. 

Nije neophodno da instaliras OS. Uradis HDD image i onda restore na SSD. Mnogo jednostavnije nego nova instalacija, plus svi drugi programi koje imas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Planiram do kraja godine da pazarim novi racunar tj. samo plocu, procesor i memoriju, a zadrzao bi grafiku, hdd, ssd, napajanje i periferije. Nisam neki zahtevan igrac, ali bih voleo da ostavim prostora da eventualno jednog dana i nadogradim taj racunar. Nekako sam uvek kupovao intel cipove, ali nisam striktan po tom pitanju. Vidim sad da za mesec dana izlazi AM5 pa mi je palo na pamet da pazarim neku takvu plocu, pa npr ryzen 5 7600 i ddr5 memoriju. Naravno, finansije su uvek ogranicavajuci faktor - imao sam u planu da izdvojim do 600e. Ima li neko neku sugestiju? 

Link to comment
Share on other sites

Za najnoviju maticnu i procesor  budi spreman da platis premium cenu. Koliko vidim cene pocinju sa $300 za maticnu, tesko da ces moci da se pokrpis sa 600, ako ne uzimas najjeftinije opcije, sto je uvek los izbor. Dok sam kupovao hardware na poslu uvek sam isao sa generacijim iza, padne im cena drasticno cim se pojavi nesto novije.

Link to comment
Share on other sites

Najjeftinija od AM5 napolju će biti 250 evra iz ove serije 670, to znači da će kod nas biti 300-350 evra. Ako toliko daš za ploču onda ćeš morati da se stiskaš za procesor i RAM. Bolje ti je da prištediš na ploči i uzmeš neku za 100-150 evra pa onda uzmeš što bolji procesor. U principu ulaganje u nešto što ćeš za par godina da iskoristiš se ne isplati kod kompjutera jer za dve godine kada bi recimo kupio DDR5 RAM ili zbog nečega drugog imao potrebu za tom pločom ona će koštati oko 100 evra, Tako da će ti biti povoljnije da tada kupiš ploču  i RAM nego danas ploču a tada RAM. RAM sam uzeo kao primer važi za skoro sve.

 

Kako sam ja birao ploču ? Danas jednostavno stavim na papir šta mi je neophodno od priključaka, i onda gledam jednu od najjeftinijih koje ispunjavaju te kriterijume. Prošli put mi je bilo bitno 4 mesta za RAM, dva za grafičku, M2 priključak za SSD i minimum 4 USB-a, to su mi bili uslovi pod obavezno i bilo je još par opcionih. Onda sam probrao par najjeftinijih koji ispunjavaju to, malo proguglao po forumima da li ima nekih zamerki na tu ploču i na kraju sveo izbor na onu koju sam na kraju uzeo.

 

Procesor i RAM su lakši, uzmeš onoliko koliko možeš da se pružiš. U njih vredi ulagati jer obzirom da igraš moći ćeš odma da koristiš potencijale tog hardvera. Tada sam imao za i5 + 16 GB RAM i to sam i uzeo, da sam imao više para išao bi na najbolju i5, mada meni to nije toliko bitno jer uglavnom igram neke nezahtevne igre.

 

Za 600 evra ja bih išao na ovo cene iz radnje :

 

ASRock B550 Phantom Gaming 4 AMD

Ryzen 5 5600X

KINGSTON Beast 32GB DDR4 3200MHz CL16 - KF432C16BB/32

 

ili

 

ASROCK B660M Phantom Gaming 4 Intel

neka od i5-12600 jer za bolje neće ostati love.

KINGSTON Beast 32GB DDR4 3200MHz CL16 - KF432C16BB/32

 

Ako sam ja ovo jedva uklopio u 600 evra vrlo su male šanse da ćeš za te pare moći da uklopiš am5 tehnologiju. Ako je KP opcija onda postoji mogućnost no dok ne vidimo cene kod nas to je sve šbb kbb priča.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa iskreno, razmisljao sam npr da skoknem do Madjarske i tamo pazarim. Mozda bas za black friday. Procena je da za plocu puknem 250e, procesor 300e, memoriju 100e i kuler za cpu 50e. Jeste malo preko, ali mislim da bi mogao i jeftinije da prodjem. Ne moram za plocu juriti bas da ima pcie 5.0. Procesor bi vrv bio ryzen 5 7600x.

Videcemo za mesec dana kakve ce cene biti a za 2 meseca ce i intel izbaciti 13gen cpu. 

Link to comment
Share on other sites

za 100 evra bi morao da ideš na 16 GB RAM-a DDR4. To ti je već sada granica. DDR 5 ti je 120-150 evra najjeftinije. Ovo ostalo ostaje da čekamo pa da vidimo kako će se cene kretati kada izađu nove ploče i procesori na jesen.

 

Takođe imaj na umu što je djordje napisao, kada taj novi hardver izađe ovaj stariji će pasti sa cenom pa bi možda mogao sa starijom generacijom da uzmeš ryzen 7 ili i7 ako bi cene dobrano pale i da ostaneš u planiranih 600 evra a višak sačuvaj za grafičku jer ona je danas glavna stvar za igrače. Većina modernih igara je teška na grafičkoj a na procesorima retko koja.

Link to comment
Share on other sites

Grafika koju imam mi je za sada sasvim dovoljna i mislim da sam sto se tice nje miran bar 2-3 godine.  Najvise igram FM, ponekad worms-e i poneku strategiju, a uglavnom gledam filmove i serije. Cak i PES i F1 rade bez ikakvih problema. Jedino ako nove ploce ne podrzavaju neke hraficke, ali pcie je do sada uvek bio medjusobno kompatibilan kroz generacije.

Razmisljam da bi cene preko mogle biti 10% skuplje od planiranih, ali uz povracaj pdv bi doslo na isto.

Cak mi nije ni tolika frka da kupim nesto novo tako da mogu i da sacekam da padnu cene. Ali sam za to da pazarim nesto novo, a ako AM5 ima vek trajanja kao AM4 bice super. Naravno da bi tada uzeo i DDR5, tj mislim da cu i morati.

Videcu, mozda na kraju i odustanem od racunara, malo se stisnem i kupim OLED TV sto mi je zelja vec neko vreme. El neko mozda ima iskustva sa njima? 

Link to comment
Share on other sites

@Alek The Great

 

Video sam ovaj klip prekjuce, Intel je sredinom proslog meseca najavio poskupljenja za septembar za 20%. Ostali za sada cute. Ne bih na tvom mestu cekao nove modele sa novim cenama, cak i ja razmisljam da u narednih par nedelja napravim kupovinu novog kompa, inace ne uzimam novu i prethodnu generaciju komponenti. U martu sam mislio da ce poskupeti tehnologija u aprilu, pa sam zato realizovao kupovinu tva i mobilnog telefona. Sada poucen tim iskustvom necu da obavim kupovinu u sledecih 10 dana, nego cu pratiti situaciju na trzistu i nadati se nekom odlaganju poskupljenja iako mislim da sanse za taj scenario nisu velike.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
3 hours ago, Ding Hao said:

Kako u Chrome-u da obrišem kolačiće koji se odnose na jedan konkretan web site. Znam kako da obrišem browsing history i cookies đuture sve, ali ako hoću ono što se odnosi na jedan konkretan site, a da ostali ostanu netaknuti, kako da to izvedem. 

Kliknes na katancic pored adrese, pa na Site settings i videces Clear data.:classic_biggrin:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

ajmo softveraši i ostali koji se razumete, mada je pitanje možda više vezano za konkretan proizvod ako ga neko koristi

 

koristite li VPN i koji? imate li neki da preporučite?

 

konkretno pitanje je za NordVPN - vidim da imaju servere u Srbiji, e sad ono što me zanima, da li bi bilo moguće uz pomoć Nord VPN-a kada se negde putuje, nakačiti se na srpski server i streamovati npr. EON koji je ograničen na srpske provajdere

 

dodatno pitanje, s obzirom da SBB ograničava npr. Sport Klub tako da se ne može gledati sa mts interneta (možda i još nekog) da li postoji garancija da će ovi kanali biti dostupni? 

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim Nord za EON i Iris i odlično je radio od maja prošle godine, ali zeza prethodnih dana.

Možda je privremeno, ali mu treba nekoliko puta da se zakači za odgovarajući adresu.

Sad ne znam da li je to do vpn ili do aplikacija, ali u prethodnih 8 meseci je radio odlično. Sad i ne baš.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja bih ti preporucio WeVPN, relativno novi VPN (mozda postoje 3 godine max) ali gotovo da od samog starta vaze za jedan od najboljih VPN-ova i imaju najbolji deal na subscription od 2 godine.

Sad vidim da ih je Tom blacklistovao za 2023 review ali ja nisam primetio drasticne razlike u radu (stoji da trenutno dosta manje koristim VPN nego pre godinu-dve ali opet)

Proveri Tom Spark yt channel ili ovu njegovu vpntier listu https://www.vpntierlist.com/ tu ces naci sve sto te zanima.

 

p.s. Takodje imaju servere po Srbiji ali nisam testirao EON

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja koristim Surfshark vec godinu i po dana. Pretplatio sam se kad sam letovao i hteo da odgledam neke sadrzaje na EON-u i Iris-u u Grckoj. Onda sam ga instalirao i caletu na smart TV-u kako bi gledao EON na telekomov internet. Pretplata je nesto oko 50e godisnje, a mislim da moze na jedan nalog vise uredjaja (ako ne i neograniceno).

Sent from my RMX3301 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@djole

 

Kolege i ja smo imali problem da u Portugalu gledamo EON, tj. derbi. Kao i tenis juče. Nord imamo. Ko što @Cooper kaže, nešto zeza ovih dana. 

 

Inače je radilo odlično. Pre svega sam ga koristio da mogu da gledam Iris kad sam u Srbiji, ali provereno je radio i u inostranstvu u nekoliko zemalja. 

 

Nekad moraš da probaš par servera, pa ubodeš već sa nekim. Ja nekad Iris gledam i preko bosanskih s ervera. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...