Jump to content

Hardware & Windows OS & razno


Recommended Posts

wifi slušalice su sasvim ok samo obrati pažnju kolika im je baterija (kolega ima neke koje se istroše za sat vremena a on kupio slušalice da sluša 8h na poslu) jer punjenje iste je jedina stvar koja te ograničava u "slobodi" 🙂

 

web kamere se ne sećam da je iko kupovao u skorije vreme. Laptopovi ih imaju a ovi ostali uglavnom spoje mobilni na komp pa koriste te kamere. Možda neko drugi ima iskustva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja imam džabru, zvučnik sa mikrofonom... U početku sam se ložio na sluške, i sada ponekad nosim i QCY bluetooth, ali kad su sastanci postali višečasovna realnost na dnevnom nivou, počeo sam sve više da koristim džabru, jer me sluške smore na glavi.

 

Inače, u kompaniji su nam ovo oficijalne sluške

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/slusalice/plantronics-slusalice-it-black-wire-c3220.html

 

Ne izgledaju ništa posebno, ali kvalitet je stvarno vrhunski, naročito mikrofon koji je baš profesionalni. Mislim da mogu da se nađu za 7000 sa PDVom.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Drugari, I NEED HELP PLS?
Castim pivom ko mi udeli dobar savet, ili mi potvrdi nesto.

Treba sutra firmi da kazem koji laptop da mi uzmu.
Ovako radim kao project manager/product owner, ali sam ujedno i inhouse dizajner. Prakticno mi je stalno upaljen Adobe Illustrator, cesce sad koristim i Photoshop. Krecem da ucim After Effects, i plan je da radim neke stvari i u tome.
Kao prvo, nisam gejmer niti igram igrice, tako da bi mi bilo idealno sto negejmerski laptop.
Kad pitam ljude za savet, prvo sto mi ljudi kazu je budget. Od 100-180k, moooooooozda 200k, ako je nesto sto mogu lepo da opravdam.
Nosim ga i na poslovnim putovanjima, nosim ga prakticno svaki dan kuci.

Neophodno mi je da mogu multitasking da radim. Cesto su mi upaljeni:
- Teams (uvek)
- Illustrator (uvek)

- Figma

- Chrome sa po 50ak tabova (2 prozora ima minimum), jbg imam dosta i istrazivackog dela za posao
- nekad offline Excel (Office-ov online me nervira). Pisem dosta dokumenata, nekad ih imam i vise otvorenih
- nekad moram da otvaram BlueStack (android emulator koji jede RAM).

- precesto imam i neki pdf reader, jer moram da citam mnogo scientific materiala.

Na to ja zakacim naravno YT-ove, Spotify itd itd 😄

Znaci business laptop koji pokriva dobro dizajn. Za kodiranje mi ne treba. Dizajn mi je neophodan, radim ne samo digitalni dizajn, nego radim sav materijal za stampu, pravim booklete, brosure itd.
Kad radim te brosure, ne samo da radim graficki dozivljaj, estetiku itd, nego sam i content writer, a vala concept creator za sve sto je u tom materijalu. Za to kazem da moram da imam dosta otvorenih prozora.

Moram da kazem da sam svestan da su 2in1 laptovi sa multitouch-om i olovkama verovatno poluigrackice koji napumpaju cenu na racun perfomansi. Ali sustinski meni to dosta treba.
Prethodna 2 dana sam radio neke konceptualne prezentacije, dijagrame celog sistema. Stalna ispravljanja, sef hoce jedno, voli da nabije bibliju na jednu strnaicu a da pritom ima ilustracija, dijagrama... a da nisu sitna slova 😄
I da sam imao stajlis pen mnogo brzo bi mi to islo. U sustini cesto imam takve poslove. Nekad sam u takvoj guzvi da ne stizem da vektorski sam da nesto crtam, i da se jebavam sa misom i pen tool-om (iako sam nabudzio skill). Image trace-ovanje mi nekad zapravo oduzme dosta vremena i mnogo mi u aljkavi projekat, sa zilion path-ova. Tu bi me 2in1 laptop sa touch-om mnogo povadio.

Pricajte savete, molim vas 😄 Ja veze nemam o grafickama, procesorima itd. Nista ne znam iskreno.
Samo nemoj da mi kazete Asus ConceptD 3, to nema kod nas, insta crush sam imao na njega. 7 je preskup i tesko je da se nadje.

Ono sto sam nalete citajuci:
Macbook
Dell XPS
Lenovo IdeaPad FLex
HP Pavillion x360
Lenovo IdeaPad Gaming 3
Lenovo Yoga 720
Lenovo Yoga C930
Lenovo Legion Y540
Acer Nitro 5
Acer Spin 3
HP Envy x360
Asus Zenbook Flip 13
Asus TUF Gaming A15 FA506II-AL010


Dobar ekran je MUST. Trenutni laptop je ok (neki intel i7, 16 giga ram, integrisana graficka-to je weak spot i guess), ali ekran je uzas. Kad radim dizajn ne mogu ni za sta da se oslonim na njega. Monitor mi je dobar, ali ekran na laptopu, bukvalno totalno razicite boje. Los vibrance, los kontrast, lose osvetljenje...

Znaci biznis laptop koji sljaka dobro dizajn.
Koliko sam mogao da primetim, moram da se odreknem jedne od ove 2 stvari:

- koliko toliko optimalan rad u After Effectsu

- olovka, crtkanje na touch screen-u

Edited by BattleBender
Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da je to 200k u din?

4 minutes ago, BattleBender said:

Drugari, I NEED HELP PLS?
Castim pivom ko mi udeli dobar savet, ili mi potvrdi nesto.

Treba sutra firmi da kazem koji laptop da mi uzmu.
Ovako radim kao project manager/product owner, ali sam ujedno i inhouse dizajner. Prakticno mi je stalno upaljen Adobe Illustrator, cesce sad koristim i Photoshop. Krecem da ucim After Effects, i plan je da radim neke stvari i u tome.
Kao prvo, nisam gejmer niti igram igrice, tako da bi mi bilo idealno sto negejmerski laptop.
Kad pitam ljude za savet, prvo sto mi ljudi kazu je budget. Od 100-180k, moooooooozda 200k, ako je nesto sto mogu lepo da opravdam.
Nosim ga i na poslovnim putovanjima, nosim ga prakticno svaki dan kuci.

Neophodno mi je da mogu multitasking da radim. Cesto su mi upaljeni:
- Teams (uvek)
- Illustrator (uvek)

- Figma

- Chrome sa po 50ak tabova (2 prozora ima minimum), jbg imam dosta i istrazivackog dela za posao
- nekad offline Excel (Office-ov online me nervira). Pisem dosta dokumenata, nekad ih imam i vise otvorenih
- nekad moram da otvaram BlueStack (android emulator koji jede RAM).

- precesto imam i neki pdf reader, jer moram da citam mnogo scientific materiala.

Na to ja zakacim naravno YT-ove, Spotify itd itd 😄

Znaci business laptop koji pokriva dobro dizajn. Za kodiranje mi ne treba. Dizajn mi je neophodan, radim ne samo digitalni dizajn, nego radim sav materijal za stampu, pravim booklete, brosure itd.
Kad radim te brosure, ne samo da radim graficki dozivljaj, estetiku itd, nego sam i content writer, a vala concept creator za sve sto je u tom materijalu. Za to kazem da moram da imam dosta otvorenih prozora.

Moram da kazem da sam svestan da su 2in1 laptovi sa multitouch-om i olovkama verovatno poluigrackice koji napumpaju cenu na racun perfomansi. Ali sustinski meni to dosta treba.
Prethodna 2 dana sam radio neke konceptualne prezentacije, dijagrame celog sistema. Stalna ispravljanja, sef hoce jedno, voli da nabije bibliju na jednu strnaicu a da pritom ima ilustracija, dijagrama... a da nisu sitna slova 😄
I da sam imao stajlis pen mnogo brzo bi mi to islo. U sustini cesto imam takve poslove. Nekad sam u takvoj guzvi da ne stizem da vektorski sam da nesto crtam, i da se jebavam sa misom i pen tool-om (iako sam nabudzio skill). Image trace-ovanje mi nekad zapravo oduzme dosta vremena i mnogo mi u aljkavi projekat, sa zilion path-ova. Tu bi me 2in1 laptop sa touch-om mnogo povadio.

Pricajte savete, molim vas 😄 Ja veze nemam o grafickama, procesorima itd. Nista ne znam iskreno.
Samo nemoj da mi kazete Asus ConceptD 3, to nema kod nas, insta crush sam imao na njega. 7 je preskup i tesko je da se nadje.

Ono sto sam nalete citajuci:
Mac
Dell XPS
Lenovo IdeaPad FLex
HP Pavillion x360
Lenovo IdeaPad Gaming 3
Lenovo Yoga 720
Lenovo Yoga C930
Lenovo Legion Y540
Acer Nitro 5
Acer Spin 3
HP Envy x360
Asus Zenbook Flip 13
Asus TUF Gaming A15 FA506II-AL010


Dobar ekran je MUST. Trenutni laptop je ok (neki intel i7, 16 giga ram, integrisana graficka-to je weak spot i guess), ali ekran je uzas. Kad radim dizajn ne mogu ni za sta da se oslonim na njega. Monitor mi je dobar, ali ekran na laptopu, bukvalno totalno razicite boje. Los vibrance, los kontrast, lose osvetljenje...

Znaci biznis laptop koji sljaka dobro dizajn.
Koliko sam mogao da primetim, moram da se odreknem jedne od ove 2 stvari:

- koliko toliko optimalan rad u After Effectsu

- olovka, crtkanje na touch screen-u

Ja sam nedavno uzeo Asus ZenBook pro duo i mongo sam zadovoljan. Ima i7, 16GB  ram i radi sasvim pristojno, ne buni se kad ga ubijem sa 100-tinak tabova u browseru. Radi sa istovremeno ukljucenim adesk inventorom i acadom sa prilicno komplikovanim projektima. Mogu da ga preporucim iako je touchscreen. Da ne pominjem koliko drugi screen pomaze i za pregled situacije i za notepad piskaranje po dokumentima. Narvno da nisam gamer. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mrd said:

Pretpostavljam da je to 200k u din?

Ja sam nedavno uzeo Asus ZenBook pro duo i mongo sam zadovoljan. Ima i7, 16GB  ram i radi sasvim pristojno, ne buni se kad ga ubijem sa 100-tinak tabova u browseru. Radi sa istovremeno ukljucenim adesk inventorom i acadom sa prilicno komplikovanim projektima. Mogu da ga preporucim iako je touchscreen. Da ne pominjem koliko drugi screen pomaze i za pregled situacije i za notepad piskaranje po dokumentima. Narvno da nisam gamer. 

 

Znaci podnose multitasking ti flip racunari? 
Daj mi molim te link.
Ako mi verujes pogubio sam se vise sa modelima. Sve ima 700 modela.
Ortak mi juce reko, Dell XPS, on bukvalno ima 3,4 vrste i svaka vrsta po 15 modela 😄
 

I da, bitno su mi oni port-ovi.
Kad to kazem, mislim da mogu da povezem 2 monitora.
Imam kuci 3 monitora, 2 skupljaju prasinu.

Kad krenem neke stvari da radim, bukvalno nekad moram da sednem, da predvidim i da smislim celu metodologiju rada, koliko prozora, koji prozor na kom ekranu (sad koristim laptop+monitor, a hocu, laptop+2x monitor).
Na jedno mesto gledam parametre, na drugo generisem grafike za te parametre, analiziram to, da vidim da li ima smisla da se implementira neki parametar. Ovamo illustrator, ovamo 6,7 explorer-a, ovamo se podseti sta ima od materiala, ovamo otvori 4,5 razlicita dokumenta.
Data Analytics firma, ispasce da se zalim, a ja radim dosta poslova u pipeline-u... patnja je velika 😄

Edited by BattleBender
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, BattleBender said:

Znaci podnose multitasking ti flip racunari? 
Daj mi molim te link.
Ako mi verujes pogubio sam se vise sa modelima. Sve ima 700 modela.
Ortak mi juce reko, Dell XPS, on bukvalno ima 3,4 vrste i svaka vrsta po 15 modela 😄
 

Ne znam da li ga ima na vasem trzistu. 

Link

Nacin na koji ja gledam na kupovinu racunara, je da mi dugo traje. Stari sam imao Fujitsu lifebook koji je i5 sa 32GB i ssd1TB, ali sam ih ja dodao i trajao mi je vecno, 6 godina 🙂 . Ovaj ce da traje isto toliko, samo ne moze da se dogradjuje, tako da me to nervira sa ovim novim laptopovima, vise nista ne mozes da dodas.

Izvini sad tek videh da sam ti budget prekoracio. Moze da se osisa i da sidje na tvoj limit.

Link to comment
Share on other sites

Ako mi je  ConceptD 3 ili 7 bio insta crush, ovo mi je bila Rihanna, dream girl, tokom istrazivanja.
On je kod nas 380k.

Najgore od svega, sef za dobre performanse ne pita nekad za pare, ali ujedno i mrzi da ga neko smara oko ovih stvari. Samo mi je rekao da se javim njegovom asistent, office manager-u i jednom programeru da im kazem sta sam gledao i sta mi treba.
A njima ovo nece da se svidja. 
To be fair, nije kolegijalno. Tako ja gledam. Nisam ja pro dizajner (barem za sada 😄 ). Ovakve stvari kupujes sam, tako ja barem gledam...
Nije optimizovano ovo za moje potrebe, da budemo posteni. 

Edited by BattleBender
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U nekoj sam gužvi pa ti neću davati predloge nego samo smernice.

 

After Effects nikad nisam koristio ali sam pogledao requirements i vidim da je zahtevan samo po pitanju RAM-a. Dakle 16GB RAM-a neka ti bude minimum pogotovo s obzirom na 50 tabova u Chrome 🙂

 

Obavezno da ima SSD, mnogo znači današnjim kompjuterima. Ima dosta kombinacija 500gb SSD + 1TB HDD pa onda manje zahtevne programe i arhivu držiš na HDD a SSD za operativni sistem i programe koje koristiš svaki dan.

 

Dizjneri uglavnom vole veće ekrane ali ti ne reče šta dizajniraš tako da 17 inčni monitor stavi u opciono. Procesor ne verejum da će ti praviti razliku samo gledaj da je iz neke od zadnje dve generacije.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, BattleBender said:

A kakva je prica da uzmem macbook air i da kupim pored toga graphic table za crtanje?

I kad smo kod toga, ima li neko savet oko tih tabli za crtanje

https://www.winwin.rs/laptop-i-tablet-racunari/laptop-notebook-racunari/laptop-asus-ux481fl-wb701r-14-intel-i7-16-gb-512-gb-ssd-geforce-mx250-win10pro-159377.html

Imaš i jeftinijih Asus zenbook-ova. Nikako Macbook Air, jedino Pro modeli za tvoje potrebe, ali tu računaj na kupovinu dodataka za povezivanje na 3 monitora. Mada ti ja trenutno ne bih preporučio Mac Pro, pošto je glupo kupovati sa Intel čipovima, a nov sa M1 čipom, će tek kroz par meseci biti ful kompatibilan sa PS i Ilustratorom. 

Edited by Green23
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Green23 said:

https://www.winwin.rs/laptop-i-tablet-racunari/laptop-notebook-racunari/laptop-asus-ux481fl-wb701r-14-intel-i7-16-gb-512-gb-ssd-geforce-mx250-win10pro-159377.html

Imaš i jeftinijih Asus zenbook-ova. Nikako Macbook Air, jedino Pro modeli za tvoje potrebe, ali tu računaj na kupovinu dodataka za povezivanje na 3 monitora. Mada ti ja trenutno ne bih preporučio Mac Pro, pošto je glupo kupovati sa Intel čipovima, a nov sa M1 čipom, će tek kroz par meseci biti ful kompatibilan sa PS i Ilustratorom. 

8a6a7acad49945b298670ca6ef2ad620.gif

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, BattleBender said:

Ima jos nekih preporuka, komentara? 🙂

https://helpx.adobe.com/download-install/kb/apple-silicon-m1-chip.html

 

Vidi, ako tebi ovo ne predstavlja neki problem, imaš tačno za svaku aplikaciju, ja ti onda preporučujem Mac Pro sa M1 čipom, jer strašne rezultate postiže, a takav ekran ne možeš naći u tom cenovnom rangu. Jedino što će ti dodatna oprema biti neophodna. Do 200k je kod nas zaista teško naći nešto što bi zadovoljilo sve tvoje potrebe, jer dizajn+performanse+dobar ekran koštaju više 😄 

Link to comment
Share on other sites

@BattleBender 16GB ti je apsolutni minimum. Sve sto si naveo JEDE memoriju, guta! 

Takodje na odluku ti utice koji model ima docking station / hub da podrzi 3 monitora. To ti nece ni jedan laptop out-of-the-box. Pa proveri da li je takav hub dostupan za zeljeni model i da li je dostupan na nasem trzistu. 

 

Ja sam pre ovih popusta uhvatio ovo https://www.tehnomanija.rs/it-shop/laptop-racunari/lenovo-81x1008xya.html za 143k. 

Proveri da li ti je ovo kompatibilno https://www.tehnomanija.rs/it-shop/kablovi-adapteri-i-baterije/lenovo-usb-c-hub-4x90s92381.html mada mislim da ti treba jos bolji ali ne vidim u Tehnomaniji.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Da, baš sam krenuo da pišem za doking.

 

 

Apsolutno ti je nebitno koliko imaš portova na samom računaru, ako već kupuješ skup laptop, onda ti nije prevelik trošak da uzmeš i to.

Čak i ako je neka light varijanta, ti pobodeš sve što koristiš u doking, samo USB c u laptop i sve ti je povezano.

Link to comment
Share on other sites

Hvala puno, u svakom slucaju sam ga resio najbolje.
Njih dvojica iz firme ce da rese to, ja sam im reko sta mi treba.
Uzimaju mi neku NVIDIA-u, neki i5 nove generacije, odvojeno drawing table. I meni se to najvise svidja.

I reko sam im "Hocu da imam laptop + 2 monitora, pa resavajte to nekako. Necu da pravim Marvelov film u after effectsu, ali hocu da moze da se radi" 😄

Kao zavrsavaju to. 
Nemam pojma ni koji je, ni koja cena. Mozda je i veca nego sto sam ja reko za budget. Sef me gotivi i znaju dobro sta sve radim, znaju da mora bude nesto sto ce da mi zavrsava sve.
Mozda sam bio greedy, mozda skroman kad sam gledao po cenama (rekao bih ovo drugo).
S obzirom da laptop koji sad koristim ima 16gb rama i neki I7(ali i integrisanu graficku), i star je sigurno 2,3 godine. Ne verujem da ce da me downgrade-uju...

Link to comment
Share on other sites

Pao je uglavnom izbor na nesto od ove 4 stvari:

https://gigatron.rs/laptop_racunari/lenovo_ideapad_creator_5_15imh05_-_82d40034ya-386155

https://www.tehnomedia.rs/it-uredjaji/laptop/lenovo-legion-5-15imh05-82au005vya.html#data

https://www.tehnomedia.rs/it-uredjaji/laptop/lenovo-legion-5-15imh05-81y60073ya.html#data

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/laptop-racunari/acer-nitro-5-an515-54-intel-i7-16-gb.html


Je l moze neko da mi kaze kako ovaj prvi, ideapad creator 5 moze da iznese after effects? Da li je funkcionalno?

Vidim da su ova ostala 3 jaca (pre bih uzeo Legion sa i7 a sa 4gb GPU, nego i5 i 6b GPU).
Ali ovaj ideapad creator ima 100% adobe rgb, 500 niti i 144ghz ekran

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, BattleBender said:

Pao je uglavnom izbor na nesto od ove 4 stvari:

https://gigatron.rs/laptop_racunari/lenovo_ideapad_creator_5_15imh05_-_82d40034ya-386155

https://www.tehnomedia.rs/it-uredjaji/laptop/lenovo-legion-5-15imh05-82au005vya.html#data

https://www.tehnomedia.rs/it-uredjaji/laptop/lenovo-legion-5-15imh05-81y60073ya.html#data

https://www.tehnomanija.rs/it-shop/laptop-racunari/acer-nitro-5-an515-54-intel-i7-16-gb.html


Je l moze neko da mi kaze kako ovaj prvi, ideapad creator 5 moze da iznese after effects? Da li je funkcionalno?

Vidim da su ova ostala 3 jaca (pre bih uzeo Legion sa i7 a sa 4gb GPU, nego i5 i 6b GPU).
Ali ovaj ideapad creator ima 100% adobe rgb, 500 niti i 144ghz ekran

Moćiće da ti gura, 16gb je minimalno, a 32gb preporučeno (prema njihovom sajtu), ukoliko bi mogli da ti nadograde još 16gb to bi ti završilo posao, vidim da je proširiva memorija do 32gb. Ako zaista ima 500 nita osvetljenje to ti fantastično, pošto si se žalio trenutno na osvetljenje, na njemu ćeš ga smanjivati 😄

Link to comment
Share on other sites

Pa citavo vece sam sad citao i pregledao sve. Benchmarkove i ta sranja. Radio poredjenja, citao sta kako radi. Naucio sam dosta o ovim cudima za ovih 5,6 dana 😄
Ovaj sa i7 hexacore-om ima bolji procesor za nekih 10 posto, nego Legion 5 sa i5 (10th gen) koji ima nesto jacu graficku (6gb rama) koja funkcionalno ima znacaj samo za gaming. Adobe-ove tool-ove guraju isto, osim PP i AE koji gura bolje ovaj naravno sa i7. Za AE je pre svega bitan RAM, pa procesor, GPU mu je bitan da nije integrisan, i ova 4gb odradjuje. Zapravo je tu GPU najmanje bitan. I zato po nekim benchmarks Dell XPS je dobar za video editing, iako ima integrisanu GPU.
Legion 5, na testiranju za Premiere Pro gura renderovanje u samom vrhu, bolje nego neki skuplji laptopovi, i tu je prakticno za te pare najbolji. Meni je bitno i da ima dobro hladjenje, da ima dugotrajnost. 

E sad, problem je sto ovaj Legion 5 sa i7 ima najlosiji ekran od njih 😞 250 nits, nema adobe rgb 100%, i ima 144hz osvezenje. Ali zivecu na to da imam dobar monitor, plus planiram mozda da uzmem onaj Phillips sto je dobar za dizajn, a ima odlicnu cenu.

Thinkpad Creator je mnogo cute, svidja mi se izgled, ekran mu je bruka (500 nit, adobe rgb 100%, 244 hz osvezavanje). Ali on ne samo da ima slabiji procesor, vec je problem sto dalje od 16gb ram ne moze, po samoj zvanicnoj specifikaciji 😞


Sva 3 su bas neki miks.

Legion 5  - i7,  GiForce 1650 4gb ram, najlosiji ekran
Legion 5 - i5, GiForce 1660 6 gb ram, srednji ekran
ThinkPad Creator 5 - i5, GiForce 1650 4 gb ram, najbolji ekran

Citam da se ova i7 hexacore 10750H dobro pokazuje. Da ima trend rasta koriscenja. Da je u tome bolje nego  i5 Quad Core 10300H.

 

Link to comment
Share on other sites

@BattleBender razmisli koliko realno koristis ekran na laptop-u za dizajn? I da li ga uopste koristis ili ti stoji zatovorena masina a sve furas na 2 monitora?

 

S obzirom da ti je dizajn osnovna "delatnost" i da nisi neki "sedim u kaficu i radim dizajn" onda ti ekran na samom laptopu nije previse bitan - tu ce se naci verovatno mail, messaging aplikacije i slicno, a pravi alati idu na monitore. 

 

Ako gresim, i ako se kreces i dosta radis na samom ekranu laptopa onda bih na tvom mestu birao Creator. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...