Jump to content

Hardware & Windows OS & razno


Recommended Posts

  • 1 month later...

Pre par dana sam prvi put podizao DPM server, tj počeo sa dizanje Dell-ovog servera t440.

Fina mašina, sa 64 tera diskova.

 

Ako je neko radio to, koji Radi je nameštao? Mi se na kraju odlučili za dva odvojena 1+0, iako smo prvobitno mislili  Raid 5, pa se prebacili na Radi 10, pa onda dva odvojena po 15ak tera.

 

Sledeće nedelje podešavanje DPMa.

 

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran da li sam ovo već pitao, ili nameravao ali zaboravio, u svakom slučaju, prošle godine sam kupio neke acme bežične slušalice i za moje potrebe su bile ok, ali kad sam se preselio nisam ih koristio nekih 4-5 meseci i kad sam ih uzeo ponovo uopšte ne reaguju na punjač. Ima li načina da se ožive ili moram ponovo u nabavku?

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2021 at 10:04 AM, Romantik said:

Nisam siguran da li sam ovo već pitao, ili nameravao ali zaboravio, u svakom slučaju, prošle godine sam kupio neke acme bežične slušalice i za moje potrebe su bile ok, ali kad sam se preselio nisam ih koristio nekih 4-5 meseci i kad sam ih uzeo ponovo uopšte ne reaguju na punjač. Ima li načina da se ožive ili moram ponovo u nabavku?

 

Kao prvo, pretpostavljam da si pokušao sa više punjača?  Moje prve BT slušalice su se punile samo na slabijim punjačima.

 

Drugo, ako se sjebala baterija, ovi momci https://www.svetbaterija.rs/  čuda čine. Bukvalno rasklapaju bateriju bilo čega, menjaju ćelije, repariraju...

 

Nisam im stvarno slao slušalice, ali sredili su mi nekoliko starih, ali dobrih uređaja.

Link to comment
Share on other sites

On 3/26/2021 at 9:28 AM, realno *w said:

Pre par dana sam prvi put podizao DPM server, tj počeo sa dizanje Dell-ovog servera t440.

Fina mašina, sa 64 tera diskova.

 

Ako je neko radio to, koji Radi je nameštao? Mi se na kraju odlučili za dva odvojena 1+0, iako smo prvobitno mislili  Raid 5, pa se prebacili na Radi 10, pa onda dva odvojena po 15ak tera.

 

Sledeće nedelje podešavanje DPMa.

 

Nikad nisam radio DPM ali sam pre nekoliko godina eksperimentisao kod klijenta koji je imao problem sa performansom ERP-a i SQL Servera 2017. Radili smo prvo instalaciju windowsa i SQL-a na RAID 5 , a onda na RAID 10 i nikakve razlike nije bilo. Bas sam hteo da te pitam zasto ste isli na RAID 10?

Link to comment
Share on other sites

Pa oba imaju svoje prednosti, s tim što su nama više odgovarale ove od 10ke, tj 1+0. 

 

Sigurniji je 1+0, u smislu da mogu da otkažu i 2 diska, dokle god nisu u istom raid-u. Mnogo je veća brzina pisanja i mnogo brži recovery u slučaju gubitka diska.

 

Prednost 5ice je bolje iskorišćenje diskova, mada to meni nije igralo ulogu, jer su potrebe bile oko 15ak terabajta, a uzeli smo 64. S Radi 10 smo dobili 30gb raspoloživog prostora, a to smo i podelili na 2x15, tj imamo 2 RAID 10.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 4/6/2021 at 1:47 AM, realno *w said:

Pa oba imaju svoje prednosti, s tim što su nama više odgovarale ove od 10ke, tj 1+0. 

 

Sigurniji je 1+0, u smislu da mogu da otkažu i 2 diska, dokle god nisu u istom raid-u. Mnogo je veća brzina pisanja i mnogo brži recovery u slučaju gubitka diska.

 

Prednost 5ice je bolje iskorišćenje diskova, mada to meni nije igralo ulogu, jer su potrebe bile oko 15ak terabajta, a uzeli smo 64. S Radi 10 smo dobili 30gb raspoloživog prostora, a to smo i podelili na 2x15, tj imamo 2 RAID 10.

Sigurnost kod 10tke nije upitna mada i kod 5tice mozes da ubacus hot spare. Mi kada smo testirali 5 i 10 nije bilo nikakve razlike gde je SQL 2017, a onda se ispostavilo da radi mnogo bolje na windows 2016 nego na 2019. Go figure...

Na kraju se ispostavilo da kod klijenta najveci problem pravi Window Defender. Nakon sto su njega eliminisali sve je radilo kako treba.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pre sat i po laptop je poludeo, i to baš dok sam ovde pisala post.

 

Izašla sam sa foruma, Google je otvarao više prozorćića, i izašla sam i sa neta.

 

Očistila sam kolaćiće, skenirala lap sa Avastom i kada se sistem ponovo podigao sve je bilo u redu.

 

Ovo mi se dešava već drugi, treći put...Antivirus nijednom nije otkrio virus a ni malware. Da li je vreme za reinstalaciju particije C?   

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Ovo mi se dešava već drugi, treći put...Antivirus nijednom nije otkrio virus a ni malware. Da li je vreme za reinstalaciju particije C?   

To bi bilo krajnje resenje. Pokusaj ovo sto je Jamedin preporucio, ako i dalje imas problem uradi restore i izaberi datum u proslosti kada je sve radilo.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jamesdin, DJORDJE- hvala :) 

 

8 hours ago, Jamesdin said:

https://www.malwarebytes.com/adwcleaner/

 

Pokrenula sam ovo kao administrator i sve pronađene malware ubacila u karantin. Hvala još jednom :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Hakeri, može mala pomoć 😊

Od pre par meseci mi na monitoru nakon nekog vremena krenu vertikalne linije u raznim bojama, umesto kursora miša se pojavi kvadratic, to traje par sekundi i onda se zacrni ekran. Probao dosta puta da "očistim" kabl koji ide od monitora do kompa, radi neko vreme i onda opet krene da zeza. 

Da probam sa novim kablom ili je definitivno grafička pri kraju? 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, estranged said:

Hakeri, može mala pomoć 😊

Od pre par meseci mi na monitoru nakon nekog vremena krenu vertikalne linije u raznim bojama, umesto kursora miša se pojavi kvadratic, to traje par sekundi i onda se zacrni ekran. Probao dosta puta da "očistim" kabl koji ide od monitora do kompa, radi neko vreme i onda opet krene da zeza. 

Da probam sa novim kablom ili je definitivno grafička pri kraju? 

 

1. Da nisi možda menjao/update-ovao driver za grafičku pre par meseci (tj. pre nego što se javio problem)? Ako nisi, ništa te ne košta da probaš da instaliraš najnoviji driver (ako već nije instaliran)... a ako jesi i već imaš najnoviji driver, onda probaj da "rollback-uješ" tj. "uninstall-iraš" najnoviji drajver i instaliraš prethodnu verziju...

 

2. Nabavi/kupi novi kabl pa probaj. Takođe, ako ni to ne pomogne, onda vidi da koristiš drugi tip povezivanja: Na primer, ako sada koristis HDMI, probaj da povežeš sa DVI ili VGA kablom (vidi šta ti monitor i grafička podržavaju, kablovi su jeftini su pa kupi i za drugi/alternativni tip povezivanja).

 

3. Na kraju, ako ništa od gore navedenog nije rešilo problem, onda je vrlo moguće da je grafička u pitanju (ne verujem da je monitor mada ako imaš neki stari monitor ili ako možeš na pola dana da pozajmiš neki monitor od komšije - to bi bilo dobro, jer ako se i na drugom monitoru javlja isti problem - onda je grafička).

Ali pre nego što se zaletiš da kupiš novu grafičku, ako ti nije komplikovano i već znaš kako pokreće live OS - probaj da npr. pokreneš Ubuntu sa USB-a ili DVD-a pa vidi dal se i tamo isti problem javlja: ako se javlja, onda je definitivno hardwerski problem (tj. grafička)...  a ako se ne javlja, onda se ne bih zaletao sa kupovinom grafičke već bih probao da rešim "svežom" instalacijom Windowsa (naravno, pre toga backup-uj šta ti treba na neki externi disk/flash/negde... ).

 

(mala korekcija: ja bih zapravo prvo pokušao sa pokretanjem Ubunta sa USB-a prvo, da budem 100% siguran da je hardwerski problem, pa tek onda bih probao sa kablovima itd.)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/8/2021 at 3:16 AM, estranged said:

Hakeri, može mala pomoć 😊

Od pre par meseci mi na monitoru nakon nekog vremena krenu vertikalne linije u raznim bojama, umesto kursora miša se pojavi kvadratic, to traje par sekundi i onda se zacrni ekran. Probao dosta puta da "očistim" kabl koji ide od monitora do kompa, radi neko vreme i onda opet krene da zeza. 

Da probam sa novim kablom ili je definitivno grafička pri kraju? 

 

Kupi ili posudi od nekoga kabal pa vidi, to je najjeftinije da probas za pocetak. Ne mislim da je moguce da se "ocisti" kabal, ali je moguce da ima neki prekid.

I javi ako popravis na bilo koji nacin.

Link to comment
Share on other sites

On 9/19/2021 at 10:23 AM, ras kass said:

Da li microsoft office mora da se plati sada, tj. da imam aplikacije na laptopu bez da radim online?


Mislim da moraš, ali imaš onedrive online gde imaš office aplikacije besplatno. Doduše nemaju sve funkcionalnosti, ali služi za neke "osnovne" stvari.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...