Jump to content

The winter 2022-2023 is coming


alpaka Bereta Sida

Recommended Posts

8 hours ago, Milenko Puzigaca said:

I ja sam isto tada koristio akumulator za svetlo i radio, ali ipak je to bilo kasno prolece, pa je sve bilo otvoreno, mislim prozori, a ovo bi stajalo tu 24h dnevno godinama. Videću onda kad uzimam da li postoje takvi zatvoreni akumulatori za kola.

 

A, zašto baš za kola, zašto ne neki od onih za solarne sisteme? 

Verovatno su jeftiniji, nisam gledao cene, ali, iako ne znam detalje, znam da su akumulatori iz auta opasni za korišćenje u stanu zbog gasova koji se oslobađaju. Ja sam ponovo aktuelizovao razmišljanje o solarnom sistemu, barem za kuću u selu, i to baterijski, tu dolaze u sistemu te neke baterije od 100-200 Ah, jeste to mnogo skuplje ali i obezbeđuje neku nezavisnost od EPSa, prednost je i što mogu da se pune baterije strujom iz mreže, kad je ima. Ne znam kolika je sada prednost mogućnost isporuke u mrežu, odnosno koliko je isplativo, potrebno je više uređaja, dok ja sve pokapiram čemu šta služi, mora li sve da ima u sistemu, bez čega se može, koja snaga, koji kapacitet, prođe zima, onda ima vremena, pa opet tako i naredne jeseni.

Nešto što sam video, otprilike za obezbeđivanje svetla, rada televizora, laptopa, frižidera može da se kupi za oko 1300 eura, sam akumulator može da bude do 20-30.000 dinara.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Div said:

Nešto što sam video, otprilike za obezbeđivanje svetla, rada televizora, laptopa, frižidera može da se kupi za oko 1300 eura, sam akumulator može da bude do 20-30.000 dinara.

Imas neki link za taj akumulator? 

Prodaja el energije epsu se apsolutno ne isplati, u tom smeru ne vredi razmisljati. Imas opciju da visak koji proizvedes preusmeris u  drugu kucu/stan I da ti toliko bude umanjen racun (ali pdv svakako placas).

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, djura.net said:

Imas neki link za taj akumulator? 

Prodaja el energije epsu se apsolutno ne isplati, u tom smeru ne vredi razmisljati. Imas opciju da visak koji proizvedes preusmeris u  drugu kucu/stan I da ti toliko bude umanjen racun (ali pdv svakako placas).

https://www.akumulator-shop.rs/kategorija-proizvoda/kategorije-proizvoda/solarni-paneli-i-oprema/akumulatori/

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, djura.net said:

Imas neki link za taj akumulator? 

Prodaja el energije epsu se apsolutno ne isplati, u tom smeru ne vredi razmisljati. Imas opciju da visak koji proizvedes preusmeris u  drugu kucu/stan I da ti toliko bude umanjen racun (ali pdv svakako placas).

 

Recimo, ovde ima ponuda velikog rasmona kapaciteta i cene, vidim neki podnose temperaturu od -20što znači da može da stoji na terasi. Od EPSa nisam nikada ni očekivao prihod, eventualno umanjenje računa. 

 

Kontam da bi se dalo isplanirati da se delovi sistema kupuju fazno, akumulator i punjač, pa inverter, pa solarni paneli, pa dalje. VAžno je dobro planiranje da ne bude problema sa naponom, snagom, kapacitetom...

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problem je što smo mi navikli da sedimo u kratkim rukavima u sred zime (u pravu je vučić 🙂 )

 

Evo ovih dana je kod nas koji imamo gradsko grejanje po stanovima i manje od 19 stepeni bilo. I šta se desilo ? Ništa, kod mene nema male dece, obukli smo nešto dugih rukava, obukli čarape i nema problema, doduše malo ređe otvaramo prozore. Oni zimogrožljivi neki lakši džemper i zepe i to je to. Bez ikakvih problema sam prebrodio ovih nedelju dana. Jeste problem za malu decu i starije ljudi, oni neka se dogrevaju ali većini je 19 sasvim ok.

 

Tačno se vidi ko koje medije čita po tome kako ocenjuje 19 stepeni. A čim na proleće dođemo da 19 stepeni gomila ljudi se razgoliti i ide bez jakni napolje a žene odma miniće aktiviraju 🙂

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, djura.net said:

Jel nesto gresim, ne postoji opcija akumulatora koja ima 'normalni' utikac za 220v I/ili USB?

Akumulator sluzi da skladisti el. energiju, a za pretvaranje jednosmernog napona iz istog u 220V naizmenicni ti sluzi inverter.

 

Off-grid_sistem.png

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Dragan said:

Ako vam je stvarno tolika frka sa strujom i/ili grejanjem, evo jedne korisne stranice - Generatori za hitne slucajeve

 

Koliko struje je potrebno da bi se soba od 25 m2 tokom dana zagrejala od 19 na 21 stepen ?

 

Razvedrimo malo nasu sumornu buducnost.

Zima, zima, e pa šta je

 

Ne treba puno struje, zavisi koliko je stepeni napolju.

Ovih dana je bilo jako hladno za ovo doba godine i bila je dnevna 10-14stepeni, a jutarnja 6-7. Bez problema zagrevam 90m2 klimom koja trosi malo preko 1kw, u proseku 7-8h rada. To je dodatnih 10ak kw dnevno, odnosno 300kw mesecno ako bih trosio ceo mesec. Prosecno me kw izadje u proseku 12rsd, sto mu dodje 3600 dinara za ceo mesec.

Smesno malo u odnosu na druge energente, jer je struja socijalna kategorija i ne placa se po trzisnoj ceni.

Sa druge strane da sam trosio pelet na koji se inace grejem, sprzio bih barem 13-14.000 obzirom da su cene otisle u nebo a i nema ga nigde na stovaristima trenutno od kada je drzava ogranicila cenu na 320e.

Mislim da ce svi preci na struju ko trosi drva, pelet i ugalj, pa nek se drzava cese gde je ne svrbi kad je nesposobna.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moj utisak je da ove zime neće biti toliko problema sa gasom (kod nas) koliko sa strujom jer neće biti dostupnih viškova i jer to nije gas koji imaš i u nekim skladištima. Naše rezerve gasa, u zbiru Banatski dvor i taj "štek" u Mađarskoj, su dovoljne za 6-8 nedelja potrošnje bez ikakvog uvoza. U ovom trenutku ne vidim razlog da nam gas ne stiže i dalje (mi ga dopremamo iz Rusije preko Ukrajine - da, paradoksalno, rat u punom zamahu a gasovod radi). Veći problem će nam biti nafta i derivati koje od 1. novembra ne možemo iz rusije više da dopremamo nikako jer stupa na snagu embargo EU na rusku naftu pa ne postoji način da je dovučemo ni na koji način u Srbiju. A "pametno" smo u proteklih godinu i po dana prešli većinski na rusku naftu. 

 

Dakle, struja će biti problem jer zbog preskupog drveta i peleta (kojeg ni nema) mnogi sigurno prelaze na struju a mi već i ovako uvozimo svaki dan vrlo velike količine po sumanutim cenama. Čak i kad ima daljinskog grejanja, ako nestane struje, nema ni grejanja jer ni pumpe po zgradama ne mogu da rade.

I taj problem sa strujom smo sami sebi napravili.

 

Link to comment
Share on other sites

Najveci problem kod grejanja na struju je sto ekspanziju gradjevine u zadnjih par decenija nije pratilo i odgovarajuce povecanje kapaciteta elektro mreze putem izgradnji novih elektrana i prenosnih stanica, kao ni povecanje komunalnih kapaciteta, tako da je pitanje koliko ce postojeca mreza moci da izdrzi toliko dodatno opterecenje. To se posebno odnosi na vece gradove.

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Veći problem će nam biti nafta i derivati koje od 1. novembra ne možemo iz rusije više da dopremamo nikako jer stupa na snagu embargo EU na rusku naftu pa ne postoji način da je dovučemo ni na koji način u Srbiju. A "pametno" smo u proteklih godinu i po dana prešli većinski na rusku naftu.

Ja negde procitah da je odnos nafte koju uvozimo 80% Irak I 20% Rusija, tako da je nama najveci problem naftovod kojim se vecinski snabdevamo, a on ide preko EU, odnosno CRO, I moze lako biti 'zavrnut', cini mi se da smo se preigrali ovim Selakovic/Lavrov potpisom u NY. Onda nafta moze doci jedino cisternama sa bliskog istoka (ruska nece proci kroz EU drzave) sto je draaaasticno poskupljuje.

 

Sto se gasa tice, dok god imamo urednu isporuku, nema mnogo brige ni za struju, ali u slucaju nekog zastoja ili veoma niskih temperatura, bice velikih problema narocito u velikim gradovima. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, djura.net said:

Ja negde procitah da je odnos nafte koju uvozimo 80% Irak I 20% Rusija, tako da je nama najveci problem naftovod kojim se vecinski snabdevamo, a on ide preko EU, odnosno CRO, I moze lako biti 'zavrnut', cini mi se da smo se preigrali ovim Selakovic/Lavrov potpisom u NY. Onda nafta moze doci jedino cisternama sa bliskog istoka (ruska nece proci kroz EU drzave) sto je draaaasticno poskupljuje.

 

Sto se gasa tice, dok god imamo urednu isporuku, nema mnogo brige ni za struju, ali u slucaju nekog zastoja ili veoma niskih temperatura, bice velikih problema narocito u velikim gradovima. 

Grci i Turci vec trljaju ruke i spremaju tankere za pretakanje iste i isporuku do terminala Jadranskog Naftovoda na Krku. zb763JU.gif

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Grci i Turci vec trljaju ruke i spremaju tankere za pretakanje iste i isporuku do terminala Jadranskog Naftovoda na Krku. zb763JU.gif

A to Grci I Turci vec rade, ali ako nama zavrnu na Krku naftovod, odnosno nas krak, bice potrebna nevidjena akrobacija da imamo uredno snabdevanje naftom. A to kosta.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Milenko Puzigaca said:

BTW, samo da napomenem, niko ovde nije gastarbajter nego su svi državljani zemalja u koje su se preselili. Gastarbajteri su ovi koji idu na par meseci u pečalbu pa se vrate :classic_biggrin:

 

Imaj u vidu da su gastarbajter i gastarbajterski mindset dve razlicite stvari. Zato je the Mreža jaka u dijaspori. Kao da nikad nikud nisu ni otisli. I zato ce da ih i hapse zbog struje.  😁

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djura.net said:

Ja negde procitah da je odnos nafte koju uvozimo 80% Irak I 20% Rusija, tako da je nama najveci problem naftovod kojim se vecinski snabdevamo, a on ide preko EU, odnosno CRO, I moze lako biti 'zavrnut', cini mi se da smo se preigrali ovim Selakovic/Lavrov potpisom u NY. Onda nafta moze doci jedino cisternama sa bliskog istoka (ruska nece proci kroz EU drzave) sto je draaaasticno poskupljuje.

 

Sto se gasa tice, dok god imamo urednu isporuku, nema mnogo brige ni za struju, ali u slucaju nekog zastoja ili veoma niskih temperatura, bice velikih problema narocito u velikim gradovima. 

 

Ja sam negde pročitao (možda i ovde na forumu a možda drugde, nemam pojma više) da smo taj odnos okrenuli tokom 2021. godine jer nam je valjda ruska nafta bila jeftinija. Sad će svakako ta jeftinoća da nam  izađe na nos. 

Link to comment
Share on other sites

Piše iz olovnog akumulatora prilikom punjenja se od gasova oslobađa samo vodonik, koji je zapaljiv, i da zato ne bi trebalo da se koristi u zatvorenim prostorijama. Ali ovi pa za solarne panele preskupi. Ovo sa vodonikom moze da se resi tako što bi akumulator bio u kutiji, iz koje rebrasto crevo ide napolje kroz neku rupu, i onda vodonik kao laksi od vazduha izlazi tu :lol_2: 

Link to comment
Share on other sites

 

E, a ako nekoga zanima, ono ranije što sam jednom napisao za onu flešku od 2TB, da se na nju stavi šta treba za slučaj restrikcija, pa onda može da se pusta i na telefonu. Možda sam i napisao. Isprobao sam to sa Aliekpresa. I nije prevara. Jeste fleška 2TB, samo je fora da kao i sve fleške, što se više popunjava kapacitet, to sporije ide snimanje. I kad se snimilo tipa pola TB, za jedno dan do dva :lol_2: , piše preostalo vreme 39 dana, i sve je duže :lol_2: I onda sam to snimanje prekinuo, pa napravio manju particiju, i tako par puta, i na kraju se pokvarila, ali mislim da bi neka od 512 GB završila pos'o, pa čak i od 256 GB. Što ću i uraditi, mislim da nabavim to, a već sam ranije nabavio pristojan power bank za telefon, nekoliko lampi koje se pune, i jednu onu što se rukom pumpa da se puni :lol_2:

 

Ima jedan što ga znam, bivši komšija, taj nikad ne kupuje ogrev, i još se time hvali :lol_2: Bili su dvojica takvih, ali jedan se odselio u neko planinsko selo, u stvari u principu, u šumu. Taj drugi se zimi po snegu umivao napolju, na česmi, do pola razgolićen, od struka na gore naravno :lol_2: i trljao se snegom da se čeliči. A ovaj prvi, što se hvali kako kad spava, na zidu se od njegovog disanja nahvata inje, godinama ne nabavlja ogrev, pa je živ, eto. Ima nade! :lol_2:

 

Glavno se ovde ne pominje. Kako i gde da se što jeftinije nabavi pa uskladišti nekoliko desetina litara močne alkoholne pijače, da se krati vreme, to jest ako budu restrikcije :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Glavno se ovde ne pominje. Kako i gde da se što jeftinije nabavi pa uskladišti nekoliko desetina litara močne alkoholne pijače, da se krati vreme, to jest ako budu restrikcije

 

Biće ovde: https://vox92.net/forum/index.php?/topic/2584-iz-sljive-u-rakiju-and-beyond/ :classic_biggrin:

 

Pričamo ovde kako će se ko snaći naredne zime, komentari tipa, meni je dovoljno 18u stanu baš nemaju smisla, nije svakom dovoljno, ni čoveku u punoj snazi, a, eto, postoje i neke bebe, stari, bolesni i nije samo grejanje u pitanju, treba skuvati ručak, okupati se pre proleća, osvetliti stan da se ne sudaramo sa nameštajem i ukućanima, imati neku informaciju, raditi.

Ni pristup, pa šta, preživljavali smo i teže, kako je onima tamo i slično nema smisla, nije mi cilj da testiram granice preživljavanja, nemam razloga za paniku ali hoću da sebi obezbedim najmanje problema, mogu ja da obezbedim i 300 u kući, naložim šporet, za nevolju to je rešenje i za kuvanje i kupanje, voleo bih da imam svetla malo boljeg od sveće i da mi rade komunikacije a i frižider i zamrzivač, nisam se još naučio da živim bez hrane. Sve to nije samo za narednu zimu, naš elektroenergetski sistem je uništen, nema dovoljno proizvodnje a prenos i distribucija su u raspadu, poskupljenja i nestašice nafte, gasa, drva, peleta, uglja i niska cena struje mnoge navodi da traže rešenje u grejanju na struju, što može da dovede do totalnog raspada, ako prođemo sa planskim restrikcijama, dobro smo prošli. 

9 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ima jedan što ga znam, bivši komšija, taj nikad ne kupuje ogrev

 

Znam ja više od jednog koji se nikad ne kupa, ali mi nije nešto primer za ugled, mada dokazuje da se može živeti bez kupanja, žive ljudi i na ulicama, spavaju na kartonima, hrane se gde nađu nešto, no ne savetujem te primere nikome.

 

Šta je u stvari najbitnije, za nas kao pojedince da budemo svesni da godinama imamo energetski sistem naopako postavljen, ne samo energetski ali da ne širim mnogo, ne možemo večno imati jeftinu struju, da iz budžeta plaćamo potrošnju i siromašnih koji troše 100 KWh mesečno i bogatih i bahatih koji troše po par hiljada KWh, ne možemo da se lažemo kako imamao jeftin gas, plaća se on skuplje nego što piše na fakturi.

Ipak ću malo da proširim temu, na duže staze ćemo imati i nestašice nekih prehrambenih proizvoda, mesa i mleka, proizvođači odustaju od proizvodnje, smanjuju broj grla a proizvodnja se ne može obnoviti za kratko vreme, potrebno je par godina minimum uz pravilan rad što nam nije baš svojstveno, vidim u mom kraju da pojedinci vade voćnjake iako nisu odslužili svoje, nemaju računa da ih održavaju, imaće i to svojih posledica.

 

I na kraju, ne verujem ni da će na molebani pomoći, možda bi bilo bolje da koristimo pamet, ako je nemamo dovoljno bolje da uvozimo pamet nego avione i rakete.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pa pominjali smo, u Norveskoj imaju oko 15,000 mini elektrana, dobro, takva im priroda ali nije u tome poenta, nego dok neki prave sebi infrastrukturu, pa i ne znaju da je moguće da nestane struja, drugi se decenijama deru gluposti, opiru se svetskim poretcima, svete ognjišta, brane se od pedera, rajcaju se na rusije itd, sve u svemu, lude i nista drugo ne rade. A i njihova "elita" je eno, decenijama pise neke "proglase" kako treba svi sve da batale pa samo na Kosovo da ona... ovaj, misle (dok takve izdrzavaju, i popove isto).

 

Resenje se namece samo. Ko samo zucne o tim sranjima, a ne o ovome sto su prioriteti, sto bi bila  infrastruktura... ali kazu danas takva resenja nisu in.

 

Plus i to za struju i gas, pa ovi isti mislioci (ne politicari, takvi ce guslati i kako je zdravo da se jedu... ako time dobijaju glasove) stalno drndaju o zlim privatnim kompanijama itd, tj protiv kapitalizma, vec 35 godina i zbog njih koji su tu 80+ % su te cene i sve to. Mozda ono resenje koje nije in i za njih vazi. Ni politicari nisu niciji roditelji pa da sad nekoga obrazuju. Narocito 35 godina. Mozda je neko jednostavno lud i nema mu pomoći. Takav i treba da sedi u mraku i bez tog mleka i ostalog. Samo sto zbog njega ne moraju i normalni isto da sede u mraku. Zato se evo ovde konsultujemo :lol_2:

 

Ovo sa akumulatorom za kola, nešto se meni čini da ako on i gura 8 sati laptop i led svetlo tipa 5W, svejedno, neće njega moći da dopuni samo UPS posle, koji nije projektovan da puni akumulator od 45 ili 55 Ah, nego od 5, 6 ili 7, nego treba dodatno da se dopunjava normalnim punjacem akumulatora. On ne ispusta nikakve gasove dok se prazni, nego kad se puni, i onda bi najbolje bilo da se napravi da se to odvaja, jel da?

 

Ono, da bude kabl koji povezuje dodatni akumulator na ups posebno dodat, i onda kad se zavrsi smena, skinu se kleme sa akumulatora, lepo se on dopuni napolju, i onda vrati za sutra i gotova stvar.

 

Jedino ne znam kako bi reagovao ups kad se to prikačivanje i otkacivanje radi "na živo" pa to treba proveriti na licu mesta. Plus, koliko znam kod nekih, a mozda i kod svih upseva moze da se desi da spoj akumulatora sa elektronikom bude pod naponom od 220V bilo da ima struje ili da ups radi na akumulatoru, pa ako bi neko da isprobava, nemoj da radi nista ako tacno ne zna sta radi, posle ja da budem kriv :lol_2:

 

Ako ups ne trokira kad se na zivo prikljucuje dodatni akumulator, a stariji upsevi verovatno to podnose, i to sa spajanjem moze da se resi tako sto se kabl koji iz upsa ide za spoljni akumulator poveze na uticnicu, a kleme akumulatora na utikac, ali ne ovi EU modeli, nego da se nadu oni "idiot-proof" tipa kao u Danskoj sto su, da ne mogu da se okrenu priključci:

 

spacer.png

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

@Milenko Puzigaca UPS vec ima akumulatore u sebi i proizvodi se sa snagom od 650 Ah, na vise.

Ono na sta si, verovatno, mislio je punjac akumulatora sa inverterom koji se koristi najcesce za pumpe za centralno grejanje kod zatvorenih sistema u stanovima.

2590.jpg

Nisu ni oni losi, ali namenjeni su za pumpe snage 50W koje sluze za cirkulaciju vode kroz radijatore i instalaciju u kucnom grejanju.

Za nesto ozbiljnije potrebna su ti mnogo veca ulaganja i mnogo vece snage - da ne pricamo o posebnoj elektricnoj instalaciji koja ih puni i zato se koriste najvise za serverske sale plus sto na svake 2-3 godine menjas akumulatorcice u njima.

Ni malo jeftin sport.

Ovako izgleda ozbiljan UPS APC Smart-UPS SRT 8000 VA

 

files?p_File_Name=SPD_LEAN-9J7K3Y_FL_V_5

Ali kosta i nije predvidjen za kucnu upotrebu.

Edited by Kronostime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...