Jump to content

The winter 2022-2023 is coming


alpaka Bereta Sida

Recommended Posts

Po zakonu u Nemačkoj je u zgradama sa centralnim (ne daljinskim) grejanjem vlasnik tj. izdavalac stanova obavezan da centralnu temperaturu kotla postavi tako da se u stanovima može dostići temperatura od 20-22°C, znači 20° je minimum preko dana, preko noći 18°.

 

To pravilo je novim merama štednje stavljeno van snage.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

 

 

BTW, da li je neko povezivao akumulator od npr 45Ah na ups umesto ovog koji obicno ide, i ako jeste, koliko dugo onda moze da radi kompjuter, koji nije nabudžavan za igre ili nešto, ono, nema neke video kartice koje trose 150 i 200 W i te stvari. Samo ruter svakako može da tera i celog dana, i duže, ali ne znam koliko dugo moze kompjuter.

 

 

Dobro, poenta je da li neko u praksi zna koliko dugo moze da radi PC pomocu akumulatora za kola, ali iz prakse, a ovako mogu i sam da izracunam. :classic_smile:

 

Samo da znaš, taj akumulator koji bi nakačio treba da bude hermetički zatvorenog tipa inače ćeš pre da se otruješ od isparenja iz njega nego što će da dođe struja. A da ga staviš napolje, pa sprovedeš kablove kroz neku rupu unutra, kapacitet će da mu se prepolovi na 0 stepeni.

 

Drugi problem, ako ti treba internet tokom restrikcije, neće ti raditi kablovski net jer i čvorišta preko kojih ide signal u tvom kraju neće imati struje. Jedino da praviš hotspot na mobilnom telefonu ili ako imaš posebno mobilni internet preko mobilne mreže, onda i taj modem nakačiš na inverter ili taj UPS.

 

Nije iz iskustva ali za laptop, modem i još nešto tako što malo troši (možeš i neke lampe sa LED sijalicama da kačiš), taj 45Ah bi trebalo da izdrži bar 10 sati.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, shonke said:

 

Ja sam živeo jedno vreme u zgradi gde je grejanje bilo namešteno da bude na 18-19 stepeni. U pitanju je država zapadne Evrope, 80ih godina prošlog veka. Ništa mi nije bilo, nikakve upale pluća i slično.

 

Uzgred, u Beogradu je propisana temperatura u stanovima koji se greju daljinski 20 stepeni. 

Ja sam do pre 2 god ziveo u stanu sa daljinskim grejanjem, nikad temperatura nije bila ispod 22 stepena u stanu.

Sada sam sagrejavam, sve ispod 22 za boravak i 21 za spavanje je hladno, imam klince pa ni ne razmisljam da drzim manje od toga koje god kvazi preporuke da se izdaju.

Link to comment
Share on other sites

OK, hvala. Onda mogu da stavim akumulator u hodnik koji se vetri kad se ulazi i izlazi, ili kad se u kupatilu otvori prozor. E, a koji gasovi izlaze ako nije zatvoren akumulator, mislim da li su tezi od vazduha, pa se sakupljaju dole, ili su lakši pa idu gore uz plafon?

 

Do zime će mi biti internet kod mobilnih operatera, najverovatnije A1, kad istekne ugovor sa Telekomom, zato što ne odrzavaju bakarne parice pa vec preko godinu dana stalno prekida, a nemaju svuda opticki kabl. Radi dobro par nedelja, a onda pocne svakodnevno da prekida pa onda ne moze da uspostavi vezu. A ovi ostali koji su bili su sad svi isto Telekom, tj Supernova. Telenor tj sad Yettel ima ponudu 100GB mesecno za 1200 dinara, a A1 150GB za 1300, i najverovatnije ću preći kod njih jer mi ne treba više, a hvale ih na onim sajtovima gde se ocenjuju provajderi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djura.net said:

Gašenjem samo jedene sijalice od 40 vati, domaćinstvo mesečno može da uštedi više od 21 kilovat sat struje. Tako bi naša zemlja, sa tri miliona i šesto hiljada brojila, od oktobra do marta, mogla smanji potrošnju za više od 129 miliona kilovat sati. Računica je jasna, gašenje samo jedne sijalice, tokom grejne sezone, donelo bi Srbiji uštedu od 78,5 miliona evra.

RTS

 

lako ovima sto imaju sijalice od 40 vati, sta cemo mi koji imamo ove led sijalice sa max 11w?
u sustini, mislim da bi se drzavi lepo isplatilo kad bi subvencionisala led sijalice ili ih delila ljudima koji ih nemaju jer su im preskupe.

Hu...40 W....to je bre kao "ratni svetlo" na Dajca...šta možeš da vidiš na 40 w...?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Cavani said:

...

Zato su mi ove price kako nije problem da se evropljanin smrzava na 19 stepeni  price za malu decu. Sto rece Milenko meni je barem 23 optimalno.

O plinu za privredu da ne govorim. 

Najebace i evropljani ako ovo potraje, zato mi je i neverovatno da se pregovori vise i ne pominju, samo se gura oruzje Ukrajini.

Evro je vec pao znacajno ispod Eura, inflacija divlja a kamatne stope su skocile u pokusaju da se zauzda.

Ovo je zapravo pravi razlog zasto se ova prica potencira, a ne neka briga za zdravlje i udobnost.

Jos jedna varijanta - Zapad propada bez Rusije, pustite zlom gnomu sta trazi, gledajte iskljucivo svoje dupe ...

Neki to rade profesionalno, a neki za dzabe.

Kad citam neke "vesti" o Zapadu, kada ne bih ziveo tu gde zivim, dobio bih utisak da se radi o strasnim diktaturama,

u kojima covek jedva zivi od drzavne presije i zabrana. 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cavani said:

Ja sam do pre 2 god ziveo u stanu sa daljinskim grejanjem, nikad temperatura nije bila ispod 22 stepena u stanu.

Sada sam sagrejavam, sve ispod 22 za boravak i 21 za spavanje je hladno, imam klince pa ni ne razmisljam da drzim manje od toga koje god kvazi preporuke da se izdaju.

 

Veruj mi da ispod 20 stepeni (tipa 18-19) nije hladno za spavanje. Možda je tebi hladno ali generalno to nije temperatura pri kojoj ne može da se spava.

 

U BG temperatura izuzetno varira po stavnoima koji su na centralnom grejanju. Ima zgrada koje imaju dobru izolaciju (moj slučaj) i gde bude zimi i po 25 stepeni. Na primer, kada je napolju ispod nule, mi smo u majcama po kući jer toplane pojačaju grejanje a kod nas bude pretoplo pa luftiramo (radijatori i ventili su stariji i ne bih da se igram da ih zavrćem pa da procuri ili šta već). Noću, pre nego što počnu da greju u 05h, bude oko 21-22 stepena u spavaćoj sobi i tada je (nama) vruće za spavanje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

E, a koji gasovi izlaze ako nije zatvoren akumulator, mislim da li su tezi od vazduha, pa se sakupljaju dole, ili su lakši pa idu gore uz plafon?

 

To stvarno ne znam da ti kažem. Ja sam 1999. kačio na akumulator iz juga nekoliko lampi koje sam imao za majstorisanje u radionici, bile baš na 12v sa fluo cevima, da imam svetla u kući kad je bilo bombardovanje. Onda sam pričao sa nekim drugarom koji je radio u firmi koja je tad uvozila ups i baterije o tome i on mi reče da takvi akumulatori ispuštaju neka isparenja i da pazim šta radim i da se u upsovima koriste heremetički zatvoreni akumulatori. 

 

Što se tiče mobilnog neta, kod klinca u telefon smo stavili karticu od A1 kućnog net paketa još pre par godina i to radi odlično, bar tamo gde se kreće, BG i po malo po Srbiji. 

Edited by shonke
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Dragan said:

Ovo je zapravo pravi razlog zasto se ova prica potencira, a ne neka briga za zdravlje i udobnost.

Jos jedna varijanta - Zapad propada bez Rusije, pustite zlom gnomu sta trazi, gledajte iskljucivo svoje dupe ...

Neki to rade profesionalno, a neki za dzabe.

Kad citam neke "vesti" o Zapadu, kada ne bih ziveo tu gde zivim, dobio bih utisak da se radi o strasnim diktaturama,

u kojima covek jedva zivi od drzavne presije i zabrana. 🙂

Najjači su kao "stvarni" tekstovi o zlom otuđenom mentalitetu, kao npr kako domoroci popreko gledaju došljake ako idu pogresnom stranom stepeništa, ili jedan, najveći car, što kao nije imao jos kante za đubre, pa nosio đubre u neki đuture kontejner, ali ga neki čiča čuvar oterao, pa on došao u tri noću, ali čiča zvao policiju pa ga kaznili :lol_2:

 

To su sve izmisljene price, u Politici izlaze, jedino mi je bilo interesantno sto se otkrivaju te srbende, jer i kod mene blizu postoje kontejneri u koje najmanje bacaju ovi iz okoline, a najvise neki takvi ko zna iz kog kraja, ali isto dolaze uvece i nocu. Pa cekaj, znaci ti znas da radis nesto lose, zato i dolazis po mraku, kao lopov, umesto da dođeš kao pošten čovek po danu, i da baciš đubre :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Dragan said:

Ovo je zapravo pravi razlog zasto se ova prica potencira, a ne neka briga za zdravlje i udobnost.

Jos jedna varijanta - Zapad propada bez Rusije, pustite zlom gnomu sta trazi, gledajte iskljucivo svoje dupe ...

 

A koje dupe treba gledat, Ursulino, Annalenino,  ... njima sigurno nece nista faliti, ni gasa, ni struje, ni temperature.

Dolazi novo vreme gde ti drzava odredjuje koliko mozes da se grejes, to nije nikada bilo u istoriji, osim kod Causeskog.

 

2 minutes ago, shonke said:

Veruj mi da ispod 20 stepeni (tipa 18-19) nije hladno za spavanje. Možda je tebi hladno ali generalno to nije temperatura pri kojoj ne može da se spava.

 

Slazem se,  nije lose 19 za spavanje. Znaci da se spava 24 sata i nema problema. :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, shonke said:

 

To stvarno ne znam da ti kažem. Ja sam 1999. kačio na akumulator iz juga nekoliko lampi koje sam imao za majstorisanje u radionici, bile baš na 12v sa fluo cevima, da imam svetla u kući kad je bilo bombardovanje. Onda sam pričao sa nekim drugarom koji je radio u firmi koja je tad uvozila ups i baterije o tome i on mi reče da takvi akumulatori ispuštaju neka isparenja i da pazim šta radim i da se u upsovima koriste heremetički zatvoreni akumulatori. 

I ja sam isto tada koristio akumulator za svetlo i radio, ali ipak je to bilo kasno prolece, pa je sve bilo otvoreno, mislim prozori, a ovo bi stajalo tu 24h dnevno godinama. Videću onda kad uzimam da li postoje takvi zatvoreni akumulatori za kola.

4 minutes ago, Amigo said:

Doolazi novo vreme gde ti drzava odredjuje koliko mozes da se grejes, to nije nikada bilo u istoriji, osim kod Causeskog.

Pa to treba na putlerovu adresu da idu primedbe, a i nece biti trajno.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Dragan said:

Ovo je zapravo pravi razlog zasto se ova prica potencira, a ne neka briga za zdravlje i udobnost.

Jos jedna varijanta - Zapad propada bez Rusije, pustite zlom gnomu sta trazi, gledajte iskljucivo svoje dupe ...

Neki to rade profesionalno, a neki za dzabe.

Kad citam neke "vesti" o Zapadu, kada ne bih ziveo tu gde zivim, dobio bih utisak da se radi o strasnim diktaturama,

u kojima covek jedva zivi od drzavne presije i zabrana. 🙂

Nista onda, pumpaj oruzjem a pregovore ko jebe.

21 minutes ago, shonke said:

 

Šta je palo ispod čega?

1 euro-0.97 dolara, najnize u zadnjih 20 godina.

11 minutes ago, shonke said:

 

Veruj mi da ispod 20 stepeni (tipa 18-19) nije hladno za spavanje. Možda je tebi hladno ali generalno to nije temperatura pri kojoj ne može da se spava.

 

U BG temperatura izuzetno varira po stavnoima koji su na centralnom grejanju. Ima zgrada koje imaju dobru izolaciju (moj slučaj) i gde bude zimi i po 25 stepeni. Na primer, kada je napolju ispod nule, mi smo u majcama po kući jer toplane pojačaju grejanje a kod nas bude pretoplo pa luftiramo (radijatori i ventili su stariji i ne bih da se igram da ih zavrćem pa da procuri ili šta već). Noću, pre nego što počnu da greju u 05h, bude oko 21-22 stepena u spavaćoj sobi i tada je (nama) vruće za spavanje.

Moze da se spava i na 15 ako cemo tako, pokrijes se sa dva jorgana i nema problema. Al kad ustanes malo zeznuto.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Amigo said:

 

A koje dupe treba gledat, Ursulino, Annalenino,  ... njima sigurno nece nista faliti, ni gasa, ni struje, ni temperature.

Dolazi novo vreme gde ti drzava odredjuje koliko mozes da se grejes, to nije nikada bilo u istoriji, osim kod Causeskog.

Ako ce smanjivanje moje licne udobnosti u bilo kom obliku doprineti da se ta rashisticka nemam zaustavi, a hoce - rado cu platiti tu cenu, a isto sam cuo od mnogih drugih. Sad cu ja da kukam da ce mi biti hladno, a tamo deca umiru od granata, ili su po podrumima bez vode i hrane.

 

Nisam gledao kako je u drugim drzavama, ali cisto sumnjam da ce u Svajcarskoj doneti neki zakon koji bi ogranicio grejanje ljudi po kucama i stanovima.

To samo pokazuje fundamentalno nepoznavanje funkcionisanja ovog drustva.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pustite ga nek uzme sta hoce, u suprotnom cemo svi umrijet od hladnoce

 

Pustite ga nek uzme sta hoce, u suprotnom ce pocet ispaljivat nuklearne bombe

 

Pustite ga da uzme sta hoce, u suprotnom cemo svi ekonomski propast i jest korijenje

 

U Europi se uvodi diktatura, slace policiju da hapse i pisu kazne ko nahajca preko 19 stepeni

 

Zapadni mediji sire lazne vijesti u cilju demoniziranja Rusije

 

itd itd

 

Sto bi veliki Balasevic rekao, princip je isti sve su ostalo nijanse 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Cavani said:

Nista onda, pumpaj oruzjem a pregovore ko jebe.

 

Ovo smo vec toliko puta izvrteli, pa evo jos jednom za tebe.

 

Putin vec 20 godina nije zainteresovan za pregovore.

Napao je nicim izazvan Ukrajinu.

Njegovi uslovi za "pregovore", za koje ce tek biti zainteresovan kada dobije po p***, a to ce se uskoro sve vise desavati, nisu prihvatljivi ni jednoj normalnoj drzavi, jer on zahteva kapitulaciju, postavljanje marionetske vlade i kradju dela teritorije.

Neka se ruske snage povuku iz Ukrajine pa ce se lako dogovoriti oko pregovora.

Rusija vec sutra moze zavrsiti rat, tako sto ce povuci svoju vojsku iz strane drzave.

Ukrajina se ne moze prestati boriti, jer bi nestala, tj. postali bi roblje.

Vidi sta zli gnom radi vlastitim gradjanima, koji mirno protestvuju - sta bi tek radio Ukrajincima, koji su po njemu nepostojeci ?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa to treba na putlerovu adresu da idu primedbe, a i nece biti trajno.

 

Pa ne zive oni kod putlera, nego kod Ursule koja drzi grejalicu izmedju noga i pari. Sta pari to ce ti reci Josip Pejakovic. :classic_biggrin:

 

4 minutes ago, Dragan said:

Ako ce smanjivanje moje licne udobnosti u bilo kom obliku doprineti da se ta rashisticka nemam zaustavi, a hoce - rado cu platiti tu cenu, a isto sam cuo od mnogih drugih. Sad cu ja da kukam da ce mi biti hladno, a tamo deca umiru od granata, ili su po podrumima bez vode i hrane.

 

Nisam gledao kako je u drugim drzavama, ali cisto sumnjam da ce u Svajcarskoj doneti neki zakon koji bi ogranicio grejanje ljudi po kucama i stanovima.

To samo pokazuje fundamentalno nepoznavanje funkcionisanja ovog drustva.

 

Pa onda nista od zrtvovanja u Svici, samo prazne price :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Dragan said:

Ovo smo vec toliko puta izvrteli, pa evo jos jednom za tebe.

 

Putin vec 20 godina nije zainteresovan za pregovore.

Napao je nicim izazvan Ukrajinu.

Njegovi uslovi za "pregovore", za koje ce tek biti zainteresovan kada dobije po p***, a to ce se uskoro sve vise desavati, nisu prihvatljivi ni jednoj normalnoj drzavi, jer on zahteva kapitulaciju, postavljanje marionetske vlade i kradju dela teritorije.

Neka se ruske snage povuku iz Ukrajine pa ce se lako dogovoriti oko pregovora.

Rusija vec sutra moze zavrsiti rat, tako sto ce povuci svoju vojsku iz strane drzave.

Ukrajina se ne moze prestati boriti, jer bi nestala, tj. postali bi roblje.

Vidi sta zli gnom radi vlastitim gradjanima, koji mirno protestvuju - sta bi tek radio Ukrajincima, koji su po njemu nepostojeci ?

Ovo se ocigledno nece dogoditi, sve i da izgine jos milion ili vise Rusa. 

Isto tako je ocigledno da ce pripojiti Donbas na referendumu, bice objavljeno 90+ posto kakvi god da su rezultati, da ce objaviti da je i to Rusija.

Vece su sanse da se baci nuklearna bomba ako oseti da gubi rat nego da se povuku nakon referenduma.

 

Link to comment
Share on other sites

Sve tri tvrdnje su ti jako naivne.

Ruska ekonomija se vec polako urusava, u svakom slucaju vec sada dovoljno da ne mogu nadoknaditi vec zastarelo oruzje, vojska im je destakovana, nedovoljno obucena i obucena, moral im je srozan i na forntovima su u defanzivi.

Potuceni su kod KIjeva, potuceni su kod Harkiva, ceka se sledece "pregrupisanje" i pokazivanje dobre volje - najverovatnije Lyman, a uskoro i Herson.

Verovatnoca da zli gnom popije pogresan caj, ili da se oklizne na koru od banane je sve veca.

 

To sa neuklearnim bombama je prica za malu decu. Nece valjda bacati po svojoj deci, koja su na "skolovanju" na mrskom Zapadu.

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moram da priznam da ste me malo nasmejali, toliko prenemaganja i jecanja oko temperature, kao da je 19-20 stepeni Sibir.

 

Meni je u stanu tokom zime često bilo ispod 15 stepeni. Živ sam i dalje, kao što vidite :classic_biggrin: Kuće i stanovi u Australiji uglavnom imaju lošu izolaciju da bi se uštedelo na trošku gradnje a i zime su blage (uglavnom, ne baš blage u Melburnu i Tasmaniji). Više detalja koga zanima:

https://7news.com.au/news/public-health/how-cold-aussie-homes-are-falling-below-world-health-organisations-recommended-safe-temperature-c-7530922

 

Tako manje drame. Za vas preporučujem ono što bi rekao prosečan Aussie:

Toughen up princess! 😝

 

P.S. ako vam je hladnoća problem, probajte da završite tuširanje sa ladnom vodom, počevši od 5 sekundi i inkrementalno povećavajući vreme. Kažu da je dobro za nerve i zdravlje, a ako ne pomaže bar će da se razbudite. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...