Jump to content

Da li volite klasiku?


Lobotomija

Recommended Posts

14 hours ago, ControlFreak said:

Pregledavam stranicu ponovo, volim da slušam dok sam na poslu...Htedoh da pitam tebe i ostale classical music lovers da li ste pogledali film Maestro Movie i šta mislite. Odgledala juče i nisam bila oduševljena, mislim da je mogao biti mnogo bolje editovan i da je dodato malo više performansa. Parvi ispada vrlo nadmen (moje mišljenje), ali zato sam se ponovo zadivila Joshua Bell-u koga sam imala prilike da vidim kad je gostovao ovde sa pijanistom Sam Haywoodom.

 

Nemam običaj da gledam ovakve filmove, jer mi naprosto ne bude interesovanje. Muzike uvek nekako manjka, a svega drugog ne. Dokumentarac mora da bude dobar da me zaintrigirao. Kod muzike je generalno tako: Ako nije sama izvedba, onda jako dobro mora biti izrežiran materijal, sa entuzijastičnim i harizmatičnim ljudima/licima koja vode glavnu reč, (što garantuje dobru naraciju, prezentaciju i drži pažnju, isto važi i za dokumentarce/emisije druge tematike). Takođe, valjalo bi da delo ne bude ni po čemu puff piece, jer tako onda samo iritira. Logičan izbor materije kod klasične muzike bi naravno bili veliki kompozitori i dela, dirigenti, solisti, orkestri, umetnički direktori itd tu mogu da posluže samo da upotpune celu stvar u emisiji. Primera radi, kad sam gledao emisiju o Rossiniju, raznorazne velike face u svetu klasične muzike su u proseku imale po nekoliko rečenica, dok je narator sve vreme prisutan sa činjenicama, objašnjenjima itd. Bez veličanja, mistifikovanja umetnosti od strane bilo koga, a sve odlično izrežirano i editovano tako da i oni koji nemaju pojma mogu da gledaju, a oni koji sve znaju o GR imaju šta da vide i koječega da se podsete. Ovo je bila kompletna emisija, dok ja takođe volim i minimalistički pristup, ali koji se opet fokusira na delo: Kad npr solista ili dirigent objasne u kraćoj formi nešto o delu, tipično pred samu izvedbu, kad su svi sveži, naoštreni i celim svojim bićem u tome.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Franz Xaver Wolfgang Mozart (1791-1844) je bio mlađi sin W.A. Mozarta i njegove žene Constanze (Stariji sin, Karl Thomas, se nije bavio komponovanjem, a ni muzikom, mada je stekao muzičko obrazovanje). F.X. Mozart nije bio previše produktivan: Zar bi se uopšte moglo očekivati da se u dve generacije iste porodice nađu dvojica uporedivih umetnika, (a ne u ovom slučaju), komponovao je dela sa kojima se ipak upisao u istoriju muzike, što je samo po sebi neverovatno. Od kompozicija koje je ostavio sa sobom, jedna od najčešće izvođenih je Koncert za Klavir Br. 2, Op. 25, (1818), koji je originalniji od dva koja je komponovao (U odnosu na stil oca) , i napisan je u duhu ranog Romantizma.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...