Jump to content

Sportske aktivnosti i fitness


BattleBender

Recommended Posts

@Amigo

 

Ako ste sredovečan muškarac bez značajnih bolesti ,

onda je sve jedno.

 

Ako ste bodi bilder profesionalac onda obroci na dva sata.

 

Ako imate problema sa viškom kilograma ,visokim krvnim pritiskom onda  time restricted feeding

 

Osim otvaranja membrane ćelije(prva funkcija) Insulin posredno  utiče i na osećaj gladi(niska koncentracija glukoze u krvi i prazan želudac) .

Zbog osećala gladi pojedete više energije nego što vam je 

dnevna potrošnja.Višak  ode u skladište(masne ćelije).Kratkoročno se menja kompozicija tele a dugoročno nastaju metabolički problemi.

 

I na kraju sve se ovo odnosi na ishranu gde dominiraju šećeri kao energetski izvori .

Kada su zasićene masti izvori energije situacija je drugačija.

 

Nadam se da je jasnije .

 

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, sasa965 said:

Povećavanje mišićne mase i snage je dvosekli mač , sa jedne strane postoji direktna korelacija između 

mišićne snage i kognitivnih sposobnosti

 

19 hours ago, sasa965 said:

Nije omaška

da budem precizan odnosi se na starije ljude.

,,Postoji direktna korelacija između mišićne snage i očuvanja kognitivnih sposobnosti"

bi bilo preciznije.

 

14 hours ago, Vjekoslav said:

?

 

...

 

ajde Sale, kad uhvatis vremena, pa polako. mozda ne bi bilo lose da krenemo od toga sta je misicna jakost, a sta misicna snaga, sta su motoricke jedinice, a sta neuroni i sinapse u mozgu, i na koncu sta je to uopce proces starenja, ne bi li dosli do odgovora na pitanje zasto povecanje misicne mase i snage kod starijih ljudi ima direktan utjecaj na ocuvanje kognitivnih funkcija, kao sto je pamcenje, paznja, govor, brzina obrade informacija i logicko zakljucivanje.

 

ja sam se tom temom bavio intenzivno posljednjih desetak godina, jer je moja majka bolovala od Alzheimerove bolesti, pa sam s njom redovito setao (nordijsko hodanje) i radio vjezbe (koordinacije i motorike), medjutim nije mi padalo na pamet (niti sam takve savjete dobijao od neurologa i fizijatra) da ju vodim u teretanu i sopam proteinskim suplementima. 

 

Link to comment
Share on other sites

https://psycnet.apa.org/record/1997-07780-012

https://jamanetwork.com/journals/jamaneurology/article-abstract/798473

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3887334/

Evo nekoliko članaka na brzinu skupljena.

2 hours ago, Vjekoslav said:

moja majka bolovala od Alzheimerove bolesti,

Uh, poslednje što sam pratio a da ima veze sa ovom bolesti je Matthew Walker - why we sleep

govori o strukturi sna , značaju pojedinih faza i bolestima koje se javljaju kod poremećenog sna.

Beta amiloid i tau protein navodi kao glavne  uzročnike  i alchajmera i staračke demencije.

Uh se odnosi na samu bolest , hvala bogu nije je bilo u porodici .Nisam lično bio pogođen ali sam viđao obolele.

 

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

ajde Sale, kad uhvatis vremena, pa polako. mozda ne bi bilo lose da krenemo od toga sta je misicna jakost, a sta misicna snaga, sta su motoricke jedinice, a sta neuroni i sinapse u mozgu, i na koncu sta je to uopce proces starenja, ne bi li dosli do odgovora na pitanje zasto povecanje misicne mase i snage kod starijih ljudi ima direktan utjecaj na ocuvanje kognitivnih funkcija, kao sto je pamcenje, paznja, govor, brzina obrade informacija i logicko zakljucivanje.

Pošto ste bili lično zainteresovani možda bi bilo bolje da vi date svoje viđenje(jakost,snaga,neuroni,starenje) a ja ću se svakako uključiti sa svojim viđenjem.

Naravno ako vam ovaj redosled ne predstavlja problem.

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

Ovo sa starenjem mi je jako interesantno jer ulazim uozbiljne godine.

 

Postoje  istraživanja i eksperimenti na ovu temu. Modeli su miševi ,pacovi i nematode.

Uglavnom , ideja je redukovanje  unosa energije (dnevni nivo)  i promena energetskih izvora (nematode)

sa šećera na betahidroksi butirat i aceto acetat.

I miševi i pacovi su živeli duže(mršaviji) i bili pokretljiviji od kontrolne grupe(uspravljanje na zadnje noge) a nematode (životni vek 21 dan)su produžavale život do 30 posto,odnosno +6 dana.

 

Die joung in old age   je neformalni moto istraživača .

Koga ova tema interesuje može da potraži    Nir Barzilai

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, sasa965 said:

 

procitao sam ja to davno moj Sasa. medjutim pitam se da li si ti? gdje pronalazis teretane i proteinske suplemente u tim studijama? ili da skratimo, gdje pronalazis potvrdu za svoju, doduse indirektnu, ali ipak jasnu tezu, da svi trebamo izgledati napumpani kao Arnold Schwarzenegger ne bi li sacuvali svoje kognitivne sposobnosti u starosti? meni se, nemoj ljutis, cini da ti, za pocetak, uopce ne razlikujes jakost (muscular strength) i izdrzljivost (muscular endurance) od snage (muscular power).

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vjekoslav said:

da svi trebamo izgledati napumpani kao Arnold Schwarzenegger

Ovo  je baš previše,nigde nisam pomenuo

 

3 minutes ago, Vjekoslav said:

teretane i proteinske suplemente

Ni o ovome nisam.

 

4 minutes ago, Vjekoslav said:

 uopce ne razlikujes jakost (muscular strength) i izdrzljivost (muscular endurance) od snage (muscular power).

Verovatno ste u pravu . Ako možete da mi pojasnite razliku bio bih zahvalan.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/25/2019 at 11:42 PM, sasa965 said:

@Ridji

Ono  malo što znam o krosfitu je da je to kombinacija aerobnog i anerobnog vežbanja.

Vi kažete osećate se super posle treninga verovatno ste i u dobroj kodiciji i sa korektnim procentom masnoće 

u telu  , tu onda ne trebaju savet ni promene.

Ako hoćete veću snagu  onda mora da se poveća  poprečni presek mišića(da se zadeblja).

A to znači , veće težine manji broj ponavljanja i više proteina 1,5 gr na kg t.m. pa do 2 i više kod bodibildera profesionalaca.

Povećavanje količine proteina mora da prati i energija ( šećeri ili zasićene masnoće)da protein ne bi ušao u krebsov ciklus.

Rizik od gelba.

 

Povećavanje mišićne mase i snage je dvosekli mač , sa jedne strane postoji direktna korelacija između 

mišićne snage i kognitivnih sposobnosti dok sa druge strane potenciranje sinteze proteina(aktiviranje mTOR kompleksa) može da dovede do tumoroznih promena( testosteron , hormon rasta , insulin zavisni faktor rasta).Kad sinteza  ode u pogrešnom pravcu

a imunološki sistem ne stigne da odreaguje.

U vašim godinama nije toliko bitno.

Ja sam puno stariji pa o ovom  moram da mislim.

 

Link to comment
Share on other sites

...

On 7/26/2019 at 1:27 AM, sasa965 said:

Nije omaška

da budem precizan odnosi se na starije ljude.

,,Postoji direktna korelacija između mišićne snage i očuvanja kognitivnih sposobnosti"

bi bilo preciznije.

2 hours ago, sasa965 said:
29 minutes ago, sasa965 said:

Ako možete da mi pojasnite razliku bio bih zahvalan.

 

pa da si procitao te studije na koje dajes link bilo bi ti jasnije. nigdje se ne spominje snaga (muscular power), vec jakost (strength) i izdrzljivost (endurence).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

A to znači , veće težine manji broj ponavljanja i više proteina 1,5 gr na kg t.m. pa do 2 i više kod bodibildera profesionalaca.

 

Hoće čovek nekoliko kg mišića . Pogrešno?

 

Poslednji pasus se odnosi na rizike kod sarijih muškaraca , ondosno mene.

 

On je čovek  u punoj snazi sa dovoljnom koncentracijom testosterona.

O kognitivnoj sposobnosti će misliti mnogo kasnije.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

pa da si procitao te studije na koje dajes link bilo bi ti jasnije. nigdje se ne spominje snaga (muscular power), vec jakost (strength) i izdrzljivost (endurence).

Znači ako ja napišem muscular strength i muscular endurence  na kognitivnu sposobnost onda je ok?

 

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, sasa965 said:

Hoće čovek nekoliko kg mišića . Pogrešno?

 

pogresno je ako coveku kazemo da ce bildanjem postati pametniji.

ok, stavio si to sve u jedan post, nismo se razumjeli.

 

 

23 hours ago, sasa965 said:

Znači ako ja napišem muscular strength i muscular endurence  na kognitivnu sposobnost onda je ok?

 

pa svakako onda imas i znanstvene reference za takvu tezu. mada, ja nikada ne bih rekao da se tu radi o direktnim korelacijama. indirektnim, to da. uostalom, ne treba posebno dokazivati odavno poznatu cinjenicu da rekreacijom odrzavamo tijelo (i um) zdravim. generalno, mislim da se ovdje pretjerano kompliciraju i mistificiraju stvari. ponekad mi se ucini da sam svratio na topic na kojem pisu profesionalni sportasi o svojim trenaznim procesima / olimpijskim ciklusima. i to oni iz bivseg DDR-a, gdje je na jednog laboratorijskog sportasa kunica pazilo deset znanstvenika. kad ono... dragi Lastane, ja zelim smrsaviti! :classic_biggrin:

 

vise treninga, manje price. nikakvi app-ovi, trackeri, sateliti, treneri, znanstveni radovi i forumi ne mogu nadomjestiti trening.

a bez treninga nema rezultata. 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Vjekoslav said:

mislim da se ovdje pretjerano kompliciraju i mistificiraju stvari.

Ono što meni više smeta je preterana simplifikacija.

 

9 hours ago, Vjekoslav said:

vise treninga, manje price.

 

9 hours ago, Vjekoslav said:

a bez treninga nema rezultata.

Sve ovo je tačno , ali samo jednmo trećinski tačno.Ne pomaže trening ako je ishrana pogrešna.

Ne momažu trening i ishrana ako spavanje nije kakvo treba da bude , jednostavno to je sveto trojstvo.

Omašite jedan deo i rezultati su skromni ili ih nema.

Naravno nisam ni ja bio baš pametan unapred pa sam morao sve ovo da učim na sopstvenom primeru.

 

Trčim pola života , kao mlad u okviru kolektivnog  sporta a kasnije zbog jednostavnosi( patike na noge i teraj).

Trčanje je jednostavno to svako zna.Eh to sam mislio dok nisam doživeo povredu pa drugu i treću.Onda 

je počelo gomilanje kilograma(zima)i sve teže skidanje istih(poroleće...), na kraju kad je počela hipertenzija(blaga doduše)

alarm je počeo da zvoni jako.

Kada posete lekarima nisu donele preteranog pomaka ( fizijatrija skoro ništa,internista isto)rešio sam da uzmem stvar

u ruke i počeo da učim.Učiti posle 45-e godine života je đavolski teško.

Onda sam otkrio otrežnjujuću istinu da ja koji trčim pola života o trčanju neznam baš ništa.Počev od obuće , trkačke tehnike , ishrane itd.

Morao sam samostalno da rešavam stres frakturu stopala , zapaljenje ahilove tetive i više povreda mišića , znači još čitanja i učenja.

Sve ovo je dovelo do toga da shvatim  koliko je važna ćelija ( mišićna, vezivno tkivna itd)i kako sve počinje i završava na ćelijskom nivou.

Iz ove vizure sada posmatram i fizičku aktivost i ishranu i san.

Razumem ja da većini učesnika foruma moji postovi liče da su pisani na klingonskom ali jednostavno tako mora .E sad , ko želi da nauči može slobodno da pita

samo bi prethodno trebao da zna šta nezna.Znanje i sujeta su obično u obrnutoj proporciji(malo znanja a sujeta velika).

 

Valjda je dovoljno

9 hours ago, Vjekoslav said:

vise treninga, manje price

Odoh na trening.

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sasa965 said:

Razumem ja da većini učesnika foruma moji postovi liče da su pisani na klingonskom ali jednostavno tako mora .E sad , ko želi da nauči može slobodno da pita

samo bi prethodno trebao da zna šta nezna.Znanje i sujeta su obično u obrnutoj proporciji(malo znanja a sujeta velika).

 

Valjda je dovoljno

Odoh na trening.

 

Ne mora, šteta što je @estrangedu forum pojeo taj post koji je otkucao ali bi itekako pokazao da prostim i razumnim, za šire mase, izražavanjem može da se iskaze ono sto je esencijalno bitno za ishranu i trening, od nekog ko odlično poznaje i jedno i drugo, a zdravlje mu je struka.

Cenim vaše znanje i želju da učestvujete na temi, ali mislim da neću pogrešiti ako sebi dozvolim slobodu da u ime većine kažem da ste jako malo pravih i korisnim saveta dali svim zainteresovanima. Uglavnom se svelo na “to je pogrešno” i razmetanjem previše dalekih teorijskih priča. 

Lično bas nemam problema sa sujetom i priznanjem da nešto ne znam, naprotiv to vidim kao jedan dobar način da naučim i unapredim ili popravim loše/pogrešne navike. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Ridji said:

Uglavnom se svelo na “to je pogrešno” i razmetanjem previše dalekih teorijskih priča. 

Lično bas nemam problema sa sujetom i priznanjem da nešto ne znam, naprotiv to vidim kao jedan dobar način da naučim i unapredim ili popravim loše/pogrešne navike.

 

Slobodno pitajte šta   vas   lično interesuje a ja ću probati da  odgovorim.

Link to comment
Share on other sites

Aj da se javim kad me prozivate 🙂 ja se ovde pre svega trudim da pisem razumljivo a svakako da mozemo diskutovati i strucnije... To sto sam lekar mi samo malo pomaze oko ovakvih stvari, vecinu stvari sam pokupio trenirajuci i citajuci clanke po netu jer mi je teretana hobi. Pa mi smo na samom fakultetu od 6 godina imali samo taj 1 predmet 'Higijena' gde se ucilo malim delom o ishrani i to sa nekim stavovima od pre 30 god ...

Mozemo pisati o celijskom nivou i citati studije ali mislim da je mnogo bolje diskutovati iz sopstvenog iskustva i svojih gresaka i rezultata.


@Ridji

o krosfitu ja licno nemam bas najbolje misljenje ali probacu da obrazlozim. Veliki uticaj na to verovatno ima to sto je trenutno dosta popularan i sto na mnogim mestima (uzivo i online) se javljaju likovi koji do juce nisu podigli teg u zivotu a vec danas su strucnjaci kojima je krosfit jedini nacin da se dodje do dobrog tela, izdrzljivosti, snage, fleksibilnosti itd ...

Ono sto ja ovako sa strane vidim u krosfitu (dakle nisam nikad trenirao niti se udubljivao previse), to je da u grupnim treninzima se radi veliki broj visezglobnih vezbi, sledeci trening se radi na kondiciji, sledeci se radi na eksplozivnosti itd ... Tu ja vidim veelike sanse za povredu (i neke studije govore o tome).

 

Ja vec 10ak godina aktivno treniram u teretani i pored sveg tog staza fascinantno mi je kad dodje trener koji ima znanje, pogleda kako radis npr mrtvo ili cucanj i u par ponavljanja vidi tvoje slabe tacke. Onda ti objasni kad koji misic ne doprinosi tom osnovnom pokretu, da ti pomocne vezbe za taj deo i ti npr posle par nedelja krenes tecno da radis to mrtvo ili cucanj jer je pokret cistiji i taj misic onda radi svoju funkciju. Kad pogledamo krosfit, ti grupno radis slozeni pokret, trener jednostavno u grupi ne moze da koriguje na pravi nacin svakog, a kad radis u grupi (ono o cemu si pricao) upravo te taj pored tebe na neki nacin vuce da das i onaj poslednji atom snage da odradis seriju ... i upravo u tom poslednjem atomu snage kad mozak vec ne prati telo i nemas koncentraciju za taj pokret cesto nastaje i povreda ... koliko sam samo puta u teretani video povreda na tom poslednjem ponavljanju kad neko sa strane koji pojma nema te bodri da odradis recimo to poslednje deseto ponavljanje kad se vec na sedmom vidi da gubis formu ...

Jos jedna stvar ...nasa tela nisu predodredjena da budu dobra u svim sportovima i segmentima. Gledajuci razne sportiste svako od njih ima na oko razlicito telo, neko deluje srazmerno, neko ne ali upravo onaj ko ih trenira (a da je u tome dobar) vrlo dobro zna sta radi a sve ide u cilju da izvuce maksimum iz odredjene osobe u odredjenom sportu. Neko treba da bude 'krut', neko treba da bude fleksibilan, neko zbog duze butne kosti treba na jedan nacin da radi odredjenu vezbu, neko na drugi nacin ... i opet tu taj grupni pristup vidim kao problem, posebno jer je dosta rekreativaca u tome koji u svom mozgu nemaju informaciju i automatizam kako treba da cucnu, kad da se uradi hip hinge, kako da se stisnu lopatice i budes aktivan na benc presu sve vreme ...

Da ubacim ovde malu digresiju ... pre godinu dana Lebron James je izbacio na instagram neki svoj trening gde radi neki smesni polucucanj kao one gym baje 🙂 i mnogi su se smejali tome i bili u fazonu zasto li toliko placa trenere kad ne umeju da mu objasne da cucanj treba ici do paralele pa cak i ispod ... Onda kad malo citas i slusas ljude koji su u materiji vidis da on uopste ne radi nepravilno shodno cilju, gradji i sportu kojim se bavi, i da onaj trener ipak vise zna od tebe.

Na ovaj moj hejt verovatno ima velikog uticaja i ta povreda ledja koju vucem i nakon koje sam totalno promenio razmisljanje o treningu. Obracam paznju na svaku sitnicu i upali mi se lampica u glavi kad god vidim nekog da zarad cilja zrtvuje formu pokreta ...

 

U vezi ishrane pitao sam te iz razloga sto stvarno ne znam kakva se ishrana preporucuje za cf ali ovako laicki gledano sa strane ja bih pri takvom treningu jeo dosta slozenih hidrata (pirinac, krompir, ovsene) i imao manje treninga nedeljno uz adekvatan odmor jer je potrosnja tela i CNSa dosta velika. Neke varijante low carb-a koji je sad dosta popularan (s razlogom) pri tolikom trosenju ne bi mnogo toga dobrog donele za duze staze, posebno jer kalorijska restrikcija na duze staze uz trening moze da napravi veliko sranje i da 'zakuca metabolizam' koji se na svoj nacin brani i 'usporava'. Onda je tek veliki problem vratiti ga u prvobitno stanje i naterati da opet krene da 'zdravo mrsavi'.

 

U sustini, pisali smo i ovde a i lako se nalazi na netu koji su proteini, hidrati i masti dobri a koji nisu. To sto ti jedes je sve na papiru iz ugla rekreativca sasvim ok .. kazem iz ugla rekreativca jer ako krenemo da seciramo neko moze da ti kaze da ta vocka sto jedes nije dobra zbog fruktoze, ta pita nije dobra zbog belog brasna, taj kikiriki nije dobar zbog odnosa omega 3 i omega 6 itd ... ali onda vec ulazimo u neki ekstremizam za koji nema nikakve potrebe 🙂 Treniramo i dobrim delom se drzimo plana ishrane i oporavka da bi bili zadovoljni.

Ono sto mozes je da jednog dana izmeris koliko cega jedes i izracunas odnos makrosa pa da vidis otprilike koja ti kolicina odgovara. Preporuke za proteine su 1.5-2gr po kg telesne mase, masti kroz orasaste plodove i maslinovo ulje gledaj na dnevnoj bazi da uvek unosis zbog svojih prednosti. Hidrate menjas u zavisnosti od cilja, najbolje je slusati telo i ogledalo pa videti kolika ti kolicina njih odgovara ... nekome je 100gr dnevno malo, nekome previse ... opet zavisi od toga kakav ti je metabolizam, koliko treniras, kako se osecas, sta ti je cilj. Obavezno unositi i dosta pre svega minerala pa i vitamina da sve to isprati ishranu ... pre svega mislim na Mg, Zn, vit C plus dosta vode. Pitaj sve sto treba pa cemo probati da napravimo neki plan cak i po obrocima i tajmingu.

 

@Honey Badger

znam da si na svojoj temi o trcanju pisao o stentovima ... novi trend u kardiologiji je plant based diet i dosta toga ide u prilog ali kao i sve u medicini treba da prodje dosta godina i studija da bi se nesto implementiralo. Ono sto si pisao o vegan MMA borcima .. sad je to veliki trend da neko ko je napravio svoju figuru na kilogramima i kilogramima mesa i gramima steroida 😄 krene da propagira veganstvo zbog sponzora jer je to sad hit u svetu i velike se pare okrecu. Moje misljenje je da biljnim proteinima ne mozes napraviti misice pa i pored svakojakih kombinovanja namirnica u cilju punog aminokiselinskog profila ... ne kazem da sam u pravu ali danas je popularno biti drugaciji ,a ovo je sport gde su osnove jasne ali i jako teske za pridrzavanje ...

Skoro citao neku raspravu gde se ljudi kunu u OMAD (jedan obrok dnevno) u cilju gubitka kilaze i 'rasterecenja' digestivnog trakta ... pa naravno da ces da mrsavis kad jedes jednom dnevno, naravno da ces biti gladan ali da ces da trpis i naravno da ces 'odmarati' creva jer nece raditi 3x dnevno nego ce raditi jednom ali duplo ... ako mogu tako da kazem 😄
nije ovo bilo upuceno tebi, samo se namestilo na moje misljenje o trendovima 🙂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, estranged said:

sta ti je cilj.

 

Dočekasmo.

 

U skoro svim raspravama se zaboravi ,,a šta je cilj" čak i kad se napiše hoću da smršam šta to znači.

Nije isto kad mršavi muškarac od 25 i 50 god .Razlika je ogromna.Rizik je mnogo veći kod starijih.

Koncentracija  testosterona je  niža pa sami tim i zaštita mišićne mase je lošija .

Kada gubite masnoću gubite i mišiće.Obavezno.

Npr. mušakac od 45 ima više od 30 procenata masti ,smanji energetski unos , izbaci meso ili ga redukuje,počne da trči 

kao najmanje zahtevam sport. Posle nekoliko nedelja se izmeri i vidi napredak. Sav srećan što napreduje i kaiš na pantalonama steže sve više

nije ni svestan da gubi muskulaturu na gornjem delu tela.Vaga govori da je na dobrom putu.Telo je pametno  u trčanju se koriste noge primarno i telo čuva tu muskulaturu ali zato što nema esencijalnih amino kiselina razgrađuje mišice gornjeg dela tela da bi sačuvalo noge. Ponavljam telo je pametno ,anabolizam tamo gde trema , katabilizam tamo gde ne treba.

  Posle nekog vremena naš junak se iscrpe ,prvo fizički  a onda i psihički .Sve teže mu pada trčanje i gladovanje . Prestaje  da trči  i počinje više da jede .

Kvaka je što je njegov mišićni motor (celo telo ) sada mnogo  manji , manje energije troši(bazalni metabolizam) teško polazi na trčanje i kilogrami se vraćaju( jo-jo efekat).

 Ne da nije uspeo već je šteta mnogo veća nego na početku.

  Šta onda savetovati ljudima .

Kontrola insulina je ključna (počinje klingonski), da ne budem dosadan o insulinu bi mogao @estranged.

Ja mogu i kasnije ako treba.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zbog Riđija sam pogledao  ovo . Prvi put gledam žene , discipline razne  i snaga i spretnost izdržljivost . Pun stadion navijača . Događaj.

Pred početak jedne od disciplina krupni kadar takmičarki , od jedne do druge , redom.Bi mi čudno kad sam pomislio ,,ja sam ovo video negde".

Setim se ženske plivačke  reprezentacije  DDR-a iz 1980 .To je to , samo na steroidima . 

 

Testiraju li ih uopšte ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, estranged said:

znam da si na svojoj temi o trcanju pisao o stentovima ... novi trend u kardiologiji je plant based diet i dosta toga ide u prilog ali kao i sve u medicini treba da prodje dosta godina i studija da bi se nesto implementiralo. Ono sto si pisao o vegan MMA borcima .. sad je to veliki trend da neko ko je napravio svoju figuru na kilogramima i kilogramima mesa i gramima steroida 😄 krene da propagira veganstvo zbog sponzora jer je to sad hit u svetu i velike se pare okrecu. Moje misljenje je da biljnim proteinima ne mozes napraviti misice pa i pored svakojakih kombinovanja namirnica u cilju punog aminokiselinskog profila ... ne kazem da sam u pravu ali danas je popularno biti drugaciji ,a ovo je sport gde su osnove jasne ali i jako teske za pridrzavanje ...

Skoro citao neku raspravu gde se ljudi kunu u OMAD (jedan obrok dnevno) u cilju gubitka kilaze i 'rasterecenja' digestivnog trakta ... pa naravno da ces da mrsavis kad jedes jednom dnevno, naravno da ces biti gladan ali da ces da trpis i naravno da ces 'odmarati' creva jer nece raditi 3x dnevno nego ce raditi jednom ali duplo ... ako mogu tako da kazem 😄
nije ovo bilo upuceno tebi, samo se namestilo na moje misljenje o trendovima 🙂

 

Na topiku o trcanju, isprva nisam htio da pominjem stentiranje ali sam zakljucio da necu moci odrzavati normalnu diskusiju ako jedan tako bitan faktor izostavim. Cijeli moj opus sa trcanja je anegdotalan, zapazanja iz iskustva i laicko istrazivanje ali i savjeti doktora koji nisu oprecni ovome sto radim. Doduse, ima jedan doktor koji mi je rekao da ne bih trebao trcati preko 10km ali kardiolog koji mi je stavio stentove mi je dao zeleno svjetlo, pa sam odlucio njega da poslusam.  

 

Takodje bih dodao da ne pratim veganski nacin ishrane, niti bih to promovisao. Veganstvo vidim prvenstveno kao ideologiju, zalaganje za prava zivotinja, a ne kao rezim ishrane baziran na biljnoj hrani. Ishrana kojoj ja stremim nije nikakav ekstrem, samo sam drasticno smanjio unos hrane zivotinjskog porijekla u odnosu na kako sam ranije jeo. Da sam malo disciplinovaniji ili da vjerujem 100% u ispravnost, bilo bi to Whole Foods, Plant Based - ishrana bazirana na hrani biljnog porijekla, sa minimalnim procesuiranjem, u principu, to je mediteranska hrana minus silne pizze, prsute, kobasice i sl. MMA borce sam uzgredno pomenuo, nije mi palo na pamet da bi to mogao biti samo marketinski trik ali vjerujem da je sasvim moguce postici pristojne rezultate jeduci manje hrane zivotinjskog porijekla. Ne pokusavam oboriti svjetski rekord, nego moj rekord. 

 

Intermittent Fasting je nesto sto sam pokusao i osjetio sam da mi jako prija i sumnjam da ce se ispostaviti kao nesto stetno. Kroz hiljade i hiljade godina evolucije, ljudska vrsta je bila vise gladna nego sita i par sati gladovanja nece nikome naskoditi. Nije ni to za svakoga, pogotovo za osobe koje trose lijekove za koje se preporucuje da jedu prije uzimanja ali sam post nece skoditi. 

 

Moj cilj je istrcati maraton (42.2km) i racunam da bih trebao nekako naci zlatnu sredinu, da skinem koju kilu pa da sam laksi, tj da srce ima manje posla pumpajuci manje tijelo ali da fizicka izdrzljivost ne bude zanemarena. Trenutno jedem vecinom kompleksne UH (whole grain, krompir i drugo povrce), zdrave masnoce (maslinovo ulje, avokado, orahe i sl) i ponesto proteina u vidu mahunarki kao i poneka riba i piletina. Jedem i nesto sira, a zna se zadesiti i poneki kolac, sladoled i cokolada. Znaci, jedan normalan zivot, ne robovanje nekim pravilima.

 

Rezultati su u tome da sam se na ovaj nacin sa 100kg spustio na 78kg bez velikih poteskoca i da sam u fantasticnoj fizickoj kondiciji. Juce sam istrcao preko 26km, to je meni bilo nezamislivo prosle godine. Ako budem htio misice, smanjicu carbs, a povecati protein, to je meni sasvim jasno ali za sad ganjam maraton, a za to mi bicepsi najmanje trebaju.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da i ja dodam par recenica... ja sam se bavio trcanjem u mladosti, a onda i ceo zivot do neke 36-7 godine. U to su uletali i razni drugi sportovi tipa planinarenja, skijanja, sto rece HB jedan normalan zivot. To sam sve radio uz blago povisenu telesnu masu (85-90kg) sto bi se korigovalo onako kako je sale gore napisao: +5 zimi; -5 leti; Da li zbog tehnike, navike ili iz ljubavi, ja sam uz po meni prosecnu kondiciju imao po 4-5 1/2 maratona godisnje i 5km dnevno. Ishrana je bila opet normalna - iz mog ugla :D. Ja obrnuto od HB: ako nema 4 noge - nije hrana. I sve je to ferceralo dok nisam poceo nenormalno mnogo da radim sto je automatski znacilo i nenormalan zivot i ishranu. Zavrsilo se posle 3 godine sa 124kg (za sve vas koji neznate to je jako kriticna tezina: obicne wc solje su atestirane do 120). 

Tu sam ja resio da se "uozbiljim" ali sve dokle god nisam stvarno primenio dijetu, nisam se micao od tih 120. U mom slucaju to je keto ishrana, gde kada sam na putu primenjujem OMAD jer mi je jednostavno zgodnije. Za sada da kucnem u drvo ide u pravom smeru, ali znam da cu u jednom trenutku morati da promenim odnos masti i proteina ako budem hteo da ocuvam misicnu masu. 

Sport koji mi je primaran je plivanje... kada HB za njegov u trcanje kaze da je anegdotalan, onda je moj za plivanje urnebes potpuni. Zaboravio da plivam, dosao do toga da imam 2.5 -3km kao dnevnu rutinu a rekord je na 5km. Tada me je vec bilo sramota da se vrtim po onom bazenu, ali ne mogu da zamislim 30km... jos uvek. 

Nego gore je neko spomenuo spavanje. Mislim da mi to ne ide :). Ja normalno spavam oko 5h dnevno, od cega (po fitbitu) u deep sleepu budem oko 30min. Desi mi se i 6, pa i 7h, ali to su izuzeci. Od kad sam promenio ishranu, onaj popodnevni umor je nestao tako da samo uvece spavam. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...