Jump to content

Sportske aktivnosti i fitness


BattleBender

Recommended Posts

Ja ne da nisam molio, nisam ni zvao da mi se pridruzi. Isprva je isla sama dok nije stekla koliko-toliko kondicije, pa kad je vidjela da moze, pridruzila mi se i tako je krenulo. 

 

Nemamo nista isto, ona cak nema ni patike za trcanje, trci u dubokim Vans patikama. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Amigo said:

E sto se napati sinoc :lol_2: pogotuv prvih 20-25 minuta, to mi je najteze nekako :smiley24:

 

Prvih 5km je zagrijavanje. Kad trcim 10 ili vise kilometara, prvih 5 sam najsporiji. Izgleda je tako kod sviju koji trce. Ako nekad budem isao da obaram rekord, istrcacu 5km prije trke, samo da se zagrijem..

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Honey Badger said:

 

Prvih 5km je zagrijavanje. Kad trcim 10 ili vise kilometara, prvih 5 sam najsporiji. Izgleda je tako kod sviju koji trce. Ako nekad budem isao da obaram rekord, istrcacu 5km prije trke, samo da se zagrijem..

 

 

Sad se i ja obavezno desetak minuta zagrijavam, poslije "incidenta" sa listom desne noge. Ima jedan lik koga sam upoznao ovde, ima 62 godine i bavio se trcanjem oduvijek.

Njemu nije nista 2 sata da trci, 2 sata vozi biciklo skoro stalno pod sprintom, ide redovno na razne trke, a sada se bavi i brzim hodanjem. Izgleda sigurno 20 godina mladji, 100% fit.

Mislim da se on svaki put zagrijava najmanje 20-tak minuta, ukljucujuci i istezanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U zadnje vrijeme se obavezno dobro rastegnem; pogotovo listove i tetive ali ne pretjerujem; mozda se rastezem 2-3 minute i onda krenem lagano trcati. Ovih dana rijetko idem preko 6-7km pa smatram da je to adekvatno ali cim malo otopli i kad krenem pripreme za mozda sljedeci maraton, obavezno cu se bolje istezati i zagrijavati za duze staze.

 

Drago mi je da sam poceo i druge vjezbe osim trcanja, kacim se o sipke i radim sklekove dok trcim, zastanem na 10-12 sklekova na svaki zidic ili klupu. Nabere tako po 100-120 sklekova i vec osjecam da su ruke kao malo jaknule, a danas sam pazario i ova pomagala:

 

zdjIh3E.jpg

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Honey Badger said:

Prvih 5km je zagrijavanje. Kad trcim 10 ili vise kilometara, prvih 5 sam najsporiji. Izgleda je tako kod sviju koji trce. Ako nekad budem isao da obaram rekord, istrcacu 5km prije trke, samo da se zagrijem..

 

tako je kod svih rekreativaca. ne samo u trcanju, i ne samo zbog zagrijavanja. u cross country skijanju, u nordijskom hodanju, u biciklizmu, u plivanju je isti klinc, prvih 20 min. osim sto zagrijavas misice hvatas optimalan polozaj tijela / disanje / pravilan zaveslaj, itd. itd. tek onda kreces kako spada. 

 

...

 

zato se na natjecanje i ne izlazi sa polovicno odradjenim kondicionim priprema i sa nedovoljno uvjezbanom tehnikom.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Vjekoslav said:

zato se na natjecanje i ne izlazi sa polovicno odradjenim kondicionim priprema i sa nedovoljno uvjezbanom tehnikom

 

To bi bilo totalno neodgovorno i budalasto ponasanje.

 

Sreca pa niko od nas nije od te fele.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

fascinantno, jutros na treningu prvih pola sata nikog zivog, samo ja u bazenu. tek oko 7 poceli stizati juniori i juniorke, a onda i triatlonski zabokrecinari. trebao sam onaj post iznad napisat prije mjesec dana, a ne jucer.

 

...

 

magle mi se naocale, a nove su (od prosle jeseni). one prosle su pocele zezat tek nakon 3-4 godine koristenja. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ti bas zarko zelis da ja ostanem i bez drugog bubrega? Ili bez komplet zubiju, ko u onom vicu o ludjacima? Ima Osijek nekoliko otvorenih bazena (zimi bez vode), ima i nekoliko uredjenih kupalista (bivsih bajera), a ima i rijeku Dravu, kojom zimi obicno plove sante leda.

Link to comment
Share on other sites

Vjeko, svi znaju da se ne ostaje bez bubrega ako se kupas u hladnoj vodi, nego samo ako vozis motocikl velikim brzinama ogrnut mokrim peskirom.

 

Komsija Paul se ne zali. Kad ga sretnem u povratku sa zimskog kupanja pa mi kaze da je voda toplija od zraka gdje je voda 4°C, a zrak nesto nize i ispadne da je bolje biti u vodi nego vani.

 

Prije par godina je razbio led pa se brckao 11 minuta. Ima taj obicaj da mjeri koliko je vremena proveo u ledenoj vodi i stvarno je impresivno.Ova zima nije uopste hladna, mislim da uopste nismo imali mraz ove godine.

 

Nego, kako ide vic o ludjacima?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Honey Badger said:

sa zimskog kupanja

brckao 11 minuta

 

plivacki trening traje sat vremena.

 

29 minutes ago, Honey Badger said:

Nego, kako ide vic o ludjacima?

 

Dragi moji,
meni je ovdje krasno, dobili smo i bazen, pa sad svaki dan vježbamo skokove na glavu. Upravnik nam je obećao da će nam u bazen pustit i vodu ako budemo dobri.

 

 

40 minutes ago, Referent said:

Koja je razlika, ukoliko je ima, između CrossFit-a I funkcionalnog treninga?

 

ne znam, cini se kao najnoviji bullshit za izmust lovu nesrecnicima. svaki trening treba biti funkcionalan.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Vjekoslav said:

plivacki trening traje sat vremena.

 

Valjda postoji neki beneficirani staz kada se radi o nenormalnim uslovima?

 

Mislim, u kom kamenu je uklesano da plivacki trening mora trajati sat vremena?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Honey Badger said:

Komsija Paul se ne zali. Kad ga sretnem u povratku sa zimskog kupanja pa mi kaze da je voda toplija od zraka gdje je voda 4°C, a zrak nesto nize i ispadne da je bolje biti u vodi nego vani.

 

Vazduh je izolator.

Temperaturna provodljivost vode je višestruko veća od vazduha.

 

Link to comment
Share on other sites

 

18 hours ago, Honey Badger said:

A traju li ponekad i krace?

 

evo jutros mi je trening trajao tocno 55 minuta, ukljucujuci i vjezbe istezanja misica prije nego sam izasao iz bazena. temperatura vode 27, temperatura zraka 32. vani je bilo 0 stupnjeva. na jucerasnjem treningu preforsirao sam donji dio kicme (kod prsnog stila imas onaj agresivni kick nogama, gdje ponekad nesto krcne), ujutro se probudio ukocen, tako da sam danas radio tehniku kraula s fokusom na streamline, zatim vertikalno trcanje, i lagano rasplivavanje na ledjima. da sam pokusao odraditi identicni trening u Dravi, ne samo da ne bih uspio, jer se ne mogu koncentrirati na streamline ako imam bazicni problem s hipotermijom (i nepravilnim disanjem kao posljedicom), vec bih vjerojatno, nakon 55 minuta, zavrsio u bolnici. ako ne odmah, a onda sutra s nekom upalom. a mozda bih zavrsio i na dnu Drave, odnosno negdje kod usca u Dunav, gdje Drava obicno izbaci tijelo utopljenika (koji su, zanimljivo, cesce dobri plivaci nego neplivaci). dakle da zakljucim. kod bilo kakvog boravka u vodi nase (golo, dakle bez odijela) tijelo ima konstantan problem s pothladjivanjem. cak i kad je temperatura vode 27 stupnjeva. zato su plivaci uvijek malkic bucmastiji od atleticara (salo kao temp. izolacija). nadalje, bilo kakav trening od 11 minuta, bio on u vodi, ili na zraku, nije kompletan trening, jer toliko je potrebno samo za rastezanje i zagrijavanje. i na koncu, brckanje u ledu, bilo ono usred Londona, ili u nekoj bugarskoj fontani gdje se mlate za krst, ne moze se smatrati plivackim treningom. mozda je to dobro za krvozilni sustav, mi smo nesto slicno (u ronilackom klubu) imali na pripremama u Tuheljskim toplicama gdje smo iz bazena istrcavali na snijeg, pa nazad u topli bazen, ali to nije plivacki trening.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

On 2/20/2020 at 10:19 AM, Honey Badger said:

Prije par godina je razbio led pa se brckao 11 minuta. Ima taj obicaj da mjeri koliko je vremena proveo u ledenoj vodi i stvarno je impresivno

 

On 2/20/2020 at 11:27 AM, Vjekoslav said:

plivacki trening traje sat vremena.

 

 

On 2/20/2020 at 12:18 PM, Honey Badger said:

Mislim, u kom kamenu je uklesano da plivacki trening mora trajati sat vremena?

 

 

 

On 2/20/2020 at 12:21 PM, Vjekoslav said:

traju ponekad i duze.

 

On 2/20/2020 at 12:27 PM, Honey Badger said:

A traju li ponekad i krace?

 

4 hours ago, Vjekoslav said:

evo jutros mi je trening trajao tocno 55 minuta

 

 

Khm, khm. Mozemo li razjasniti ovaj konandrum prije krenemo dalje?

 

Da na trenutak zanemarimo da nisam tvrdio da Paul radi plivacki trening, kako njegovih 11 minuta i tvojih 55 minuta prave razliku u tome je li u pitanju plivacki trening ili ne. Gdje izmedju 11 i 55 minuta prestaje jedno, a pocinje drugo ako uzmemo u obzir da plivacki trening, tvojom tvrdnjom, traje sat vremena i duze? :classic_biggrin:

 

Paul je energicni lik od svojih 70+ godina, vrlo okretan i hitar. Taj njegov ritual plivanja je nesto sto njemu cini zadovoljstvo, ne sprema se za olimpijadu. Sumnjam da bi i njemu palo na pamet da se bucne u ledenu Dravu, ipak je Parliament Hill Lido samo otvoreni bazen, ne neka divlja voda.

 

Podsjeti me ovaj tvoj opis Drave na epizodu kada sam sluzio vojsku u tamnici naroda, imali smo jednu terensku vjezbu na Dravi kod Koprivnice. Pravili smo pontonski most, vrijeme bilo hladno, neko zimsko doba, a Drava mutna, smedje boje od uskovitlanog mulja. Srecom, nisam se morao kvasiti, inace bi bilo kuknjave. 

Link to comment
Share on other sites

 

Quote

kako njegovih 11 minuta i tvojih 55 minuta prave razliku u tome je li u pitanju plivacki trening ili ne. Gdje izmedju 11 i 55 minuta prestaje jedno, a pocinje drugo ako uzmemo u obzir da plivacki trening, tvojom tvrdnjom, traje sat vremena i duze?

 

el ovo neki igrokaz gdje ja glumim Branka Kockicu, a ti malog iritantnog klinca (obicno budu ridje boje kose) koji postoji u svakoj djecjoj grupi? u redu, nije problem.

 

razlika je u ciljevima, strukturi i kvaliteti trenaznog procesa. shodno tome postoji i razlika u kvaliteti uvjeta za treniranje. nekome je cilj rasteretiti zglobove i prokrviti krvozilni sustav (gospodinu Paulu, kao i mnogima koji prakticiraju kombinaciju saune i ledenog bazena), nekome je pak cilj kretati se kroz vodu najvecom mogucom brzinom uz najmanji moguci otpor (onima koji treniraju plivanje). gospodinu Paulu je zato moguce odraditi njegovu (zdravstvenu) seansu za 11 minuta, ovima drugima pak 11 minuta traje samo priprema organizma (na suhom) prije pocetka plivackog treninga (u bazenu). kada pak udju u bazen, nota bene, trebat ce im jos toliko vremena da se pocnu osjecati dovoljno komforno za najbolji moguci performans. tijelo homo sapiensa nije konstruirano za kretanje kroz vodu, i cak se i najbolji svjetski plivaci moraju na svakom treningu nanovo prilagodjavati (fine tuning) fizikalnim silama koje djeluju u vodi. voda nije prirodni ambijent za covjeka, i nista u kraulu, prsnom, ledjnom ili leptir stilu ne dolazi prirodno / samo od sebe. za razliku od npr. hodanja po kopnu. tu smo dakle dosad (kad zbrojimo 11 + 11) vec potrosili 22 minute, i tek sad plivaci mogu od sebe ocekivati najbolje rezultate. ergo, gospodin Paul (McCartney?) se moze 11 min brckati u ledenoj vodi, ali u takvoj vodi, i za svega 11 min, ne moze (kvalitetno) trenirati plivanje. na koncu, nisam ja izmislio duzinu plivackog treninga. odi na stranice nekog plivackog kluba, i pogledaj koliko traju treninzi. 

 

....

 

 

12 hours ago, Honey Badger said:

Paul je energicni lik od svojih 70+ godina, vrlo okretan i hitar. Taj njegov ritual plivanja je nesto sto njemu cini zadovoljstvo, ne sprema se za olimpijadu. Sumnjam da bi i njemu palo na pamet da se bucne u ledenu Dravu, ipak je Parliament Hill Lido samo otvoreni bazen, ne neka divlja voda.

 

Podsjeti me ovaj tvoj opis Drave na epizodu kada sam sluzio vojsku u tamnici naroda, imali smo jednu terensku vjezbu na Dravi kod Koprivnice. Pravili smo pontonski most, vrijeme bilo hladno, neko zimsko doba, a Drava mutna, smedje boje od uskovitlanog mulja. Srecom, nisam se morao kvasiti, inace bi bilo kuknjave. 

 

na Šoderici (jezeru) ili na Dravi? kod Koprivnice Drava je jos uvijek planinska rijeka (sljunak), nizvodno od Donjeg Miholjca prelazi u nizinsku (pijesak). ronio sam u Dravi, vidljivost (blurry) je oko 1 metra. Drava jeste opasna, ali je i lijepa, odnosno ima svojih cari. uostalom, za siromasne zemlje, i siromasne plivacke klubove, koji sebi ne mogu priustiti ovako nesto

 

swimming-poo-wave-machine-equipment.png

 

Drava moze jako lijepo posluziti (plivanjem uzvodno) ne samo za (ozbiljan) kondicijski trening, vec i za usavrsavanje streamlinea kod svih plivackih stilova. ljeti, uz obalu. pod budnim okom trenera (ili supruge).

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Vjekoslav said:

el ovo neki igrokaz gdje ja glumim Branka Kockicu, a ti malog iritantnog klinca (obicno budu ridje boje kose)

 

Da. Jasno je meni sta si ti mislio ali mi je bilo malo smijesno jer si specificirao duzinu treninga pa sam iz dosade malo zanovijetao. Sorry.

 

5 hours ago, Vjekoslav said:

na Šoderici (jezeru) ili na Dravi? kod Koprivnice Drava je jos uvijek planinska rijeka (sljunak), nizvodno od Donjeg Miholjca prelazi u nizinsku (pijesak). ronio sam u Dravi, vidljivost (blurry) je oko 1 metra. Drava jeste opasna, ali je i lijepa, odnosno ima svojih cari. uostalom, za siromasne zemlje, i siromasne plivacke klubove, koji sebi ne mogu priustiti ovako nesto

 

Ako se dobro sjecam, bilo je bas na Dravi, tako su rekli, a i tekla je voda, prilicno uzburkana. Doduse, sjecanja su malo izblijedila, bilo je to prije ravno 30 godina, mozda bas u danasnji dan pa ne tvrdim 100%.

 

Veliki Kraz (Kpa3) kamioni istovare pontone, vojska ih spoji jedan na drugi uz obalu, a onda se remorkerima cijela konstrukcija isprijeci od jedne do druge obale. Nakon sto se oba kraja mosta usidre i osiguraju, za provjeru preko tog mosta predje neki tenk i kamion i onda rasklapanje i pakovanje. Cijela vjezba traje nekoliko sati i vrlo je impresivno.

 

Ja sam los plivac i nikada se ne bih usudio plivati rijekom, sa svim strujama i virovima.. Ni u bazenu se ne zadrzavam u dubljem dijelu duze nego je neophodno. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

meni je u toj JNA bilo neshvatljivo da u mornarici imas zabranu plivanja. umjesto da nauce mornare da plivaju, u knjizici pise zabranjeno kupanje i plivanje u moru, rijekama, jezerima (cak i na dopustu). al to je druga tema. Koprivnica je inace jedan super gradic. prve biciklisticke staze u Jugi bile su upravo u Koprivnici, jos tamo pocetkom sedamdesetih.

 

Link to comment
Share on other sites

U JNA je sve bilo zabranjeno. Procerdali mi godinu zivota, nista za uzvrat nisam dobio. Najbolje sto se desilo u tih godinu dana je da smo jedan iz Sinja i ja, jedno vece pobjegli preko zice  na koncert KUD Idijota u zagrebackom SKUC-u. Svirka je bila fenomenalna, necu zaboraviti dok sam ziv.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/21/2020 at 10:27 AM, Vjekoslav said:

na jucerasnjem treningu preforsirao sam donji dio kicme (kod prsnog stila imas onaj agresivni kick nogama, gdje ponekad nesto krcne), 

 

bogami, dobrano je to "krcnulo", bol ne popusta osim kada sam u bazenu, ili kad spavam. morat cu kod doktorice.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...