Jump to content

Sportske aktivnosti i fitness


BattleBender

Recommended Posts

3 hours ago, kalistenika u rutini said:

Eto, sad sam morao da idem da jedem čitajući tvoje stručno pustošenje friza. emoji3.png

 

2 hours ago, Referent said:

Za 2-3 meseca sa 83 kg na 90.

Cilj je 05.07. da se vratim na 83 i da budem glavni na plaži. Danas se počelo sa treningom, videćemo na šta će to da liči.

 

Dva dana ne treniram, kuca mi je puna slatkisa, kretenizam. Danas sam na poklon dobio kesu Medeno Srce, Kraseve napolitanke i kutiju 16 komada Ferrero Roche. Posto drustvo zna da sam batalio alkohol, donesu slatkise umjesto vina. Pojeo sam vec 4 Ferrero kuglice, nadam se da je to - to za veceras.

 

Ni ja nikako da se vratim na pred-bozicnu kilazu od 77-79kg, nego vucem 81-83 od polovice decembra. 

 

Dodje tako neko vrijeme kad se malo opustimo, nabaci se koja kila viska i izadje iz forme. Ne mislim da je to narocito lose, treba si nekad dati i oduska ali treba znati kad je dosta sa oduscima i vratiti se na trening i zdravu ishranu. Je li tako @Referent?

 

Ja cu sutra u park na sprave, australijski zgibovi i minimum 5km trcanja, mozda i deset ako bude lijepo vrijeme..

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

danas post, da se malkic reguliraju seceri u tijelu. dakle samo voda i jutarnja kava, koju i inace pijem bez secera. vjezbe sam vec napravio, prijepodne cu skocit biciklom do veletrznice pogledat kakve svjeze zelenjave seljaci imaju, popodne setnja, a mogao bih i balkon ocistiti, stiglo je lijepo vrijeme. ako unaprijed odlucim, nikad mi nije problem jedan dan postiti. sutra ujutro kefir, plivanje, dorucak. vidjet cu, mogao bih jednom tjedno u post, barem do proljeca. koje ce ionako brzo stici.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Referent said:

@Honey Badger

Slatkiše gotovo da ni ne jedem, ali zato torte i kolači... Svinja zna kad je dosta, ali ne i ja.

 

Ah pa nije to tako strasno ako su u pitanju slane torte i kolaci. Ako su npr od ribe, kupusa ili nekog drugog povrca, to je zdravo.

 

Samo malo smanji.

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Vjekoslav said:

danas post, da se malkic reguliraju seceri u tijelu. dakle samo voda i jutarnja kava, koju i inace pijem bez secera. vjezbe sam vec napravio, prijepodne cu skocit biciklom do veletrznice pogledat kakve svjeze zelenjave seljaci imaju, popodne setnja, a mogao bih i balkon ocistiti, stiglo je lijepo vrijeme. ako unaprijed odlucim, nikad mi nije problem jedan dan postiti. sutra ujutro kefir, plivanje, dorucak. vidjet cu, mogao bih jednom tjedno u post, barem do proljeca. koje ce ionako brzo stici.

Sad se setih izraza:"Od volje ti, k'o Shokcu post" 😄

Kad kazes post, je l' mislis na "zaprav" post, bez mesa, mleka i mlecnih proizvoda i jaja, ili na "shokacki" post, gde se jaja i mleko mogu jesti?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Referent said:

@Honey Badger

Slatkiše gotovo da ni ne jedem, ali zato torte i kolači... Svinja zna kad je dosta, ali ne i ja.

 

3 hours ago, Honey Badger said:

 

Ah pa nije to tako strasno ako su u pitanju slane torte i kolaci. Ako su npr od ribe, kupusa ili nekog drugog povrca, to je zdravo.

 

Samo malo smanji.

 

kad vidim koliko se patite, moram vam priznati da ja nikada nisam volio slatko. ni kao maleno dijete. ako zagrizem u onu gustu tamnu tortu  (ili je to kolac?) od oraha i cokolade, zabole me sinusi. ali doslovno. vise od jednog malenog grica nema sanse da progutam (sto je dovoljno da se domacini negdje u gostima ne uvrijede, a isto vrijedi i za rakiju, koju takodjer prezirem). moja starija sestra (koja voli slatko) cesto zna reci ovim mladjima u familiji da su cokolade, bomboni, torte, kolaci, i ostale slastice uvijek bili sigurni ako bih ja bio u kuhinji. ona je dakle pratila (vodila evidenciju :classic_biggrin:) ko i zasto ide u kuhinju. btw. vodila je i evidenciju za citanje knjiga. nasih knjiga, u nasem stanu (sve s onim bibliotekarskim karticama i iskaznicom). 

 

post prolazi lijepo, nisam gladan, dobro se osjecam. balkon je ociscen, napravio sam jos jedan set vjezbi, idem sad u laganu vecernju setnju, pa ujutro na trening plivanja. i onda dorucak, koji ne smijem zaboraviti (a obicno ga zaboravim jer sam u guzvi).

 

 

7 minutes ago, Sunshine State said:

Sad se setih izraza:"Od volje ti, k'o Shokcu post" 😄

Kad kazes post, je l' mislis na "zaprav" post, bez mesa, mleka i mlecnih proizvoda i jaja, ili na "shokacki" post, gde se jaja i mleko mogu jesti?

 

ma jok, pa nisam ja Shokac / Kitjo Slabinac. :classic_biggrin:

nula kalorija, ni med, ni voce, nista. doduse, bude nesto kalorija (masti) u onoj kavi sto sam ujutro popio bez secera, ali to je to. voda, voda, i voda.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Meni treba savet od ovdasnjih znalaca - (mali intro, mozda bude od znacaja) - ceo zivot se bavim nekim sportskim aktivnostima, nista profesionalno/preterano, ali manje-vise redovno; poslednjih 30-ak godina imam istu kilazu (+/- 2 kg), BMI na donjoj granici. Poslednjih 12-ak godina radim za kompjuterom, pa su vezbe nuznost zbog kicme, drzanja, etc...Letnji ritam ukljucuje aquarobic/plivanje, body balance, biciklovanje i setanje/hiking. Zimi umesto voznje biciklom, krenula na body step i body pump - e, body pump mi je "problem" - ne zelim da se napumpam (a i nemam snage za vece tezine), a male tezine nemaju efekta (kazu neki treneri) - sta bi, u mom slucaju, bilo najbolje u vezi vezbi s tegovima, a da se ne napumpam, ali ni da ne omrsavim? Kakav princip primeniti i da li mi se, uopste, savetuje body pump?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

neces omrsavit ako ne radis s tegovima. osim ako nije zbog grupe, jer mozda ne volis vjezbati sama. ali onda pronadjes drugu grupu / drugaciju aktivnost.

 

kad ides u cucanj, puni cucanj na punom stopalu, dizes vlastitu tezinu. to nije mala tezina, bez obzira sto nisi pretila. kad ides u zgib, isto tako dizes tezinu kompletnog tijela. mimo toga, i sklekovi i tzv. plankovi su odlicni za kicmu, zato sto drzis tijelo ravnim (koristis tzv. core misice). za rad na kompu mogla bi koristit onu veliku (pilates) loptu, sjedis na njoj, i misici stabilizatori stalno rade. ja na njoj sjedim vec godinama. znas kad mene pocne zezat kicma? kad perem kadu, ili, jos gore, kad perem sudje. sudoper je nizi nego sto bi trebao biti (u odnosu na moju visinu), i onda sam stalno savinut prema naprijed. rjesenje je podignuti sudoper. 

 

Spoiler

ili ne prati sudje :classic_sleep:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

kad vidim koliko se patite, moram vam priznati da ja nikada nisam volio slatko. ni kao maleno dijete.

 

Nisam ni ja. Novogodisnji paketic je ostajao neotvoren ako u njemu nije bila neka igracka. Ni sada ne jedem cesto ali posto je sad tu, pred ocima onda je mentalna gimnastika. Mozda ima veze sto vise ne pijem alkohol? 

 

Cesto jedem ovsene pahuljice sa suhim vocem, to je moje slatko. Cokolade rijetko kupujem, ovo su mi prijatelji donijeli jer nisu znali sta drugo. Do skoro su dolazili sa picem. 

 

Kad smo kod pica, dobra rakija je super stvar. Moj tetak je pravio najbolju krusku na svijetu.

 

2 hours ago, Vjekoslav said:

post prolazi lijepo, nisam gladan, dobro se osjecam. balkon je ociscen, napravio sam jos jedan set vjezbi, idem sad u laganu vecernju setnju, pa ujutro na trening plivanja. i onda dorucak, koji ne smijem zaboraviti (a obicno ga zaboravim jer sam u guzvi).

 

Kakav ti je to post stvarno? 0 calorija od kad do kad? Zasto samo jedan dan? Ja postim svaki dan vec vise od godinu. Nekad do podne, nekad dosta kasnije. Desi se povremeno da doruckujem ali to je rijetkost.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

sta bi, u mom slucaju, bilo najbolje u vezi vezbi s tegovima, a da se ne napumpam, ali ni da ne omrsavim? Kakav princip primeniti i da li mi se, uopste, savetuje body pump?

 

Sve ovo sto je Vjeko nabrojao; plank je extra super, yoga isto ako te zanima. Vjezbe sa malim tegovima da se toniraju misici. Nista specijalno, samo gledaj da su vjezbe raznovrsne jer kad samo ponavljas iste stvari, tad dolazi do povreda. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Honey Badger said:

 

Sve ovo sto je Vjeko nabrojao; plank je extra super, yoga isto ako te zanima. Vjezbe sa malim tegovima da se toniraju misici. Nista specijalno, samo gledaj da su vjezbe raznovrsne jer kad samo ponavljas iste stvari, tad dolazi do povreda. 

 

Hvala obojici!

Ovaj body balance je, ustvari, kombinacija tai chi, yoga, balance, streching, i vezbi za trbusnjake i ledja. Six pack je tu ( 😄), i to mi pomaze dosta za kicmu. Kombinacija mojih aktivnsti je dosta raznolika, i  sve mi prija, jedino me body pump malo zbunjivao - nisam  znala ima li nekog efekta da idem i radim s malim tezinama (a s velikim ne mogu 😞 ).

U svakom slucaju cu nastaviti, skoditi nece, necu obracati paznju na to sto svi oko mene potrpaju puno tegova na onaj bar, a ja k'o Mr. Bin kad radi jutarnju gimnastiku

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Honey Badger said:

Kakav ti je to post stvarno? 0 calorija od kad do kad? Zasto samo jedan dan? Ja postim svaki dan vec vise od godinu. Nekad do podne, nekad dosta kasnije. Desi se povremeno da doruckujem ali to je rijetkost.

 

od 20h do 08h preksutra. rekoh vec zasto, zbog secera. neredovito sam jeo u posljednjih 20ak dana + previse ugljikohidrata (u predvecer pocinjem rikati ko onaj MGM lav na pocetku filma). kad se to rikanje stabilizira, nastavljam s 5 obroka na dan. meni (mom metabolizmu) najvise odgovara tako, dakle prvo i osnovno redoviti dorucak. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

 

od 20h do 08h preksutra. rekoh vec zasto, zbog secera. neredovito sam jeo u posljednjih 20ak dana + previse ugljikohidrata (u predvecer pocinjem rikati ko onaj MGM lav na pocetku filma). kad se to rikanje stabilizira, nastavljam s 5 obroka na dan. meni (mom metabolizmu) najvise odgovara tako, dakle prvo i osnovno redoviti dorucak. 

 

 

Ako sam dobro razumio, napravio si pauzu od 36h? 

 

Ja se uglavnom drzim 16:8 ali to traje vec duze od godinu, skoro svaki dan. Ne jedem od 22h do 14h. Meni tako odgovara ali mozda ne bi bilo lose da probam i to 36h ili cak 48, tu bih sigurno skinuo ovo viska preko 80kg. Kako si izdrzao, jesi li bio slab i iritabilan to vrijeme? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ma jok, nikakav problem. posebno ako si to postavis kao izazov. setnje, voda, vjezbe, spavanje. evo jutros sam nakon plivanja lijepo doruckovao, za razliku od prosla 3 tjedna kad se nisam mogao natjerati. dakle reset je bio uspjesan. prosle godine sam tako u rano proljece odradio nekoliko tjedana, i ostatak godine sam se bez problema drzao 5 obroka na dan.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

ma jok, nikakav problem. posebno ako si to postavis kao izazov. setnje, voda, vjezbe, spavanje. evo jutros sam nakon plivanja lijepo doruckovao, za razliku od prosla 3 tjedna kad se nisam mogao natjerati. dakle reset je bio uspjesan. prosle godine sam tako u rano proljece odradio nekoliko tjedana, i ostatak godine sam se bez problema drzao 5 obroka na dan.

 

Nije losa ideja, mozda pokusam uskoro. Meni ovo moje takodje fino lezi. Taman jedem kad bas ogladnim, a ne zato sto je vrijeme obroku ili sto sam navikao tako. 

 

Takodje treba biti oprezan sa ovim, pogotovo ako osoba ima psiholoskih smetnji glede fizickog izgleda, razne komplekse i slicno, moze dovesti do opasnih problema, anoreksije, bulimije i slicnih poremecaja. 

 

Jutros opet poranili u 6, istrcali 6km uz 5-6 pauza za sklekove, pa na sprave, australske zgibove i trbusnjake. Solidan workout.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da sve to ima veze s tim da li je neko "dnevna" ili "nocna" osoba - ja nikad, nikad, nikad nisam ucila pre podne / preko dana; dorucak pre 13 h mi se jako retko desava; da odem u gym/vezbe pre 18 h jos redje....tako i sa hranom - mogu da ne jedem do 15 h, ali zato uvece brstim frizider i storage; na spavanje idem oko 2:30 am.

Ne mogu da zamislim dorucak u 8 am 😄

Link to comment
Share on other sites

Vidim da je sada u trendu intermittent post, ne znam kako bi to preveo, mozda slobodni gladovanje :classic_biggrin:, mada ne znam, ima logike, ali zavisi opet koliko se pojede poslije tih 12/16 sati.

Ocigledno je da se sada ljudi prezderavaju, pa i ja sam, raduje me ujutru kada osjetim glad, znaci da sam jeo normalno.

Sjecam se u mladosti, bio sam mrsav i vitak, ali sam bio i stalno gladan. Sada i kada se izlazi u neku kafanu, obavezno se nesto i jede :mad:

Licno nemam toliku volju da ne jedem toliko dugo, trudim se da izbegavam neku hranu, slab sam na slatkise, cokolade, cak i onu za kuvanje, prije stara kupi za kolace, ja je potamanim, napolitanke, narocito kras cokoladne, kolace svih vrsta, ovi praznici me ubise.

Meso skracujem koliko mogu, volim mlijeko, te sam presao na bademovo, i tako jos par stvari, pivo jednom sedmicno, ali da se pridrzavam neke dijete, nema sanse, nemam mnogo ni viska jedno desetak kila :57:

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Vjekoslav said:

 

plural?

 

Da.

Moja supruga i ja trcimo skupa vec neko vrijeme. Dobro ne bas skupa, ona kaska 20-30m za mnom, usporava me ali ne smeta mi. Dok nju cekam, odradim 10-15 sklekova, cucnjeva i tako kompenziram sto gubim brzinu. Istrcimo po 5km, nekada i malo duze, a iduceg vikenda idemo na 10km. Sinoc me propitkuje kako je bilo istrcati polu maraton.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Honey Badger said:

Moja supruga i ja trcimo skupa vec neko vrijeme. Dobro ne bas skupa, ona kaska 20-30m za mnom, usporava me ali ne smeta mi. Dok nju cekam, odradim 10-15 sklekova, cucnjeva i tako kompenziram sto gubim brzinu. Istrcimo po 5km, nekada i malo duze, a iduceg vikenda idemo na 10km. Sinoc me propitkuje kako je bilo istrcati polu maraton.

 

ajd, bas mi je drago. 5 i vise km velis? pa onda ona jako lijepo napreduje. prenesi joj moje cestitke! :thumbsup:. ja ovu moju nikako da namolim u bazen. bili jednom pretprosli tjedan (zbog rehabilitacije loma desnog stopala), ali to je to. a steta, jer je talentirana za sport. doduse, idemo cesto zajedno u setnje. btw. nadam se da ne nosite identicne trenirke. :classic_biggrin:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...