Jump to content

Sportske aktivnosti i fitness


BattleBender

Recommended Posts

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

po obicaju, pretjerujes (pun intended). da uistinu nisi, ne bi nikada uspio stvoriti onako lijep vrt. ili pak ukusna jela. razmisljaj o tome kad budes trcao maraton. imat ces puno, puuuuuuuno vremena za razmisljanje kad krene utrka. :classic_tongue: :classic_biggrin:

 

Vrijeme je relativno, brzina svjetlosti je jedina konstanta u univerzumu.

 

Nije lako ni razmisljati kad je sva krv ode u ektremitete, djeluje kao da mozak radi na autopilotu, neka vrsta meditacije. 

 

Nemam jos dugo cekati, za cas ce to.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ici ce prilog s fotkama na regionalnoj kafici (lijepa priroda / lijepo vrijeme), ovdje samo da

nabacim malo (dodatne) motivacije za Honeya

 

...

 

vidi lik (rute) na mapi, izgleda ko jazavac. mozda malkic vise lici na krticu, al to je to, ista familija.

 

map2.jpg

 

dakle, ako sam mogao ja (kao stariji, pametniji, i sa trajno ostecenim koljenima) danas odraditi dva (brojkom 2) maratona, i to sa prosjecnom brzinom 20km/h, a teren je bio polovinom brdski i poljski (zemlja), pa moze valjda i on odraditi  jedan (brojkom 1) obican / najobicniji maratoncic, s prosjecnom brzinom 10km/h. el tako tako je.

 

polja2.jpg

polja.jpg
izohipse.jpg
 

...

 

Spoiler

dist.jpg

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

zaboravih reci. podigao sam sic za 2cm i time si olaksao prijenos energije (snage misica) na pedale / tockove za dobranu trecinu. cudo jedno sta 2cm naprave.

 

edit: e jbg, opet nesto zaboravih. 1h pedaliranja / 10-15min hodanja / 1h pedaliranja / 10-15 min hodanja / 1h pedaliranja / 10-15min hodanja / 1h sat pedaliranja / 10-15 min hodanja, itd. itd. itd. = nema grceva u misicima i tzv. misicnih otkaza, nema povreda karakteristicnih za dugotrajno bicikliranje ili pak dugotrajno hodanje, a nema ni psihickog zamora zbog konstantnog ponavljanja identicnih pokreta. postoji dakako akumulirani fizicki umor na koncu dana, ali to je ok. 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

pa dobro drugar kakav je to kardio od 26 min? nedovoljno ti je to. minimum 30 min, pa onda lagano povecavaj trajanje na 45. i onda povecavaj intenzitet (bpm). ok je biti cool i slusati Azru na treadmillu, ali ovim tvojim tempom ces doci u kondiciju u 99. godini zivota. :classic_biggrin:

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

Drugar, ja nisam potrcao vise od 100 metara u poslednjih 20 godina, tako da ovih 3.5 km je za mene velika stvar. Jesam kao ti vozio biciklo po 20-30-40 km, ali to se ne moze porediti sa trcanjem, bar za mene. Voziti biciklo po ravnici ti je crnogorsko treniranje, shjedis, a idjes :classic_biggrin:

Rekao sam prije, cilj mi je 5 km do kraja godine, tako da ce doci i tih 30 minuta. Pored toga nisam fokusiran samo na trcanje, nego i na druge vjezbe, tako da nemam bas mnogo vremena na raspolaganju.

Da nije ove Badzerove price, ja nikada ne bih ni pokusao da trcim, jer sam anti-talenat za trcanje, a i sto je najgore ne uzivam u tome, medjutim njegov primjer me motivisao, tako da kada doguram do 5 km, to ce biti to. :cigar:

Link to comment
Share on other sites

On 10/28/2019 at 2:22 PM, Amigo said:

Drugar, ja nisam potrcao vise od 100 metara u poslednjih 20 godina, tako da ovih 3.5 km je za mene velika stvar. Jesam kao ti vozio biciklo po 20-30-40 km, ali to se ne moze porediti sa trcanjem, bar za mene. Voziti biciklo po ravnici ti je crnogorsko treniranje, shjedis, a idjes :classic_biggrin:

Rekao sam prije, cilj mi je 5 km do kraja godine, tako da ce doci i tih 30 minuta. Pored toga nisam fokusiran samo na trcanje, nego i na druge vjezbe, tako da nemam bas mnogo vremena na raspolaganju.

Da nije ove Badzerove price, ja nikada ne bih ni pokusao da trcim, jer sam anti-talenat za trcanje, a i sto je najgore ne uzivam u tome, medjutim njegov primjer me motivisao, tako da kada doguram do 5 km, to ce biti to. :cigar:

 

nismo se razumjeli (moja krivica). 220 minus tvoje godine x 65% = 131bpm? to bi znacilo da imas 18 godina, a ne da si, kako navodis, generacija 60 i neke. dakle tempo ti je prejak. a trajanje treninga prekratko. vjezbe ne spadaju u aerobni trening, njih ne racunaj. jasno je meni da se trudis, medjutim daj da vidimo kako doci i do nekih rezultata. produzi kondicijski trening na 30-45 minuta, i smanji tempo. ako imas 10 ili jos vise kg plus, onda uopce i ne bi trebao trcati, vec samo hodati. trcanjem ces se izlomiti, i fizicki (povrede) i psihicki, i na koncu najvjerojatnije odustati. ukoliko ti je cilj istrcati 5 km, onda je kudikamo pametnije da krenes sa dijetom i svakodnevnim hodanjem, pa kad skines dovoljno kila, onda lijepo krenes sa trcanjem. mozda uopce nisi antitalent za trcanje, mozda ti se na koncu i svidi. 

 

 

Quote

vozio biciklo po 20-30-40 km, ali to se ne moze porediti sa trcanjem, bar za mene

 

ovisi kako ga, i u kojim uvjetima vozis. 40km niz vjetar je turizam, 20 km kontra jakog vjetra vec je ozbiljan trening. nas organizam prepoznaje trajanje i intenzitet fizicke aktivnosti, dok mu kilometri, sami po sebi, nista ne znace.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dobri moj @Vjekoslav imam 57 godina i nisam nesto posebno aktivan, volio bih da sam vise, ali nisam ni potato couch. Nekih poslednjih 12-13 godina idem gotovo redovno u teretanu, prosjecno 3 puta sedmicno. Provedem obicno 15-tak minuta tzv kardio, obicno eliptikal a ponekad i biciklo. Jedno vrijeme sam se bio nakacio i na ove stepenice i tu bih se penjao po pola sata, rekord mi je bio 120 spratova (katova) i onda sam to prestao jer mi je dosadilo da se pola sata penjem uz stepenice, a i poceo sam da vozam biciklo skoro svaki dan kada je doslo lijepo vrijeme. Poslije posla znaci oko 6 bih napravio jedan krug, mozda sat, sat i 15 minuta, prosjecno 15-16 km.  Vikendom, ujutru, bih pravio vece ture, po 2-3 sata. Ovdje gdje zivim je idealno za biciklo i trcanje, napravljenja je staza sve kroz parkove, pored rijeke, jako malo se vozi po ulici i to sam zaista uzivao, ali kada prodje ljeto nema od toga nista. Jedino ostaju setnje, kako si i predlozio i sa boljom polovinom cesto setam odprilike po sat vremena.

To se moze cak i zimi, i to praktikujemo koliko je moguce.

Elem povucen ovom dobro poznatom pricom na forumu, odlucio sam da malo i trcim. Interesantno je da sam poslije prvog trcanja dobio dobru upalu  misica, jedva sam silazio niz stepenice, i ako sam tada jos redovno vozio biciklo, valjda biciklo i trcanje ne koriste iste misice nogu ili je nesto drugo, ne kontam to bas :smiley33:

Voim da idem u gym, da sam okruzen ljiudima koji vjezbaju, to mi je neki i drustveni zivot, psihicki me odmara. Prije sam i plivao po sat vremena, ali se taj klub, koji je bio u mom kraju, sa 25-metarski bazenom sa tri trake zatvorio prije godinu i po. Drugi bazeni nisu bas blizu, pa sam nekako na to zaboravio, a bilo je super, cesto bih bio sam u bazenu, kao da je moj privatni. Bio sam iznenadjen da relativno mnogo kanadjana uopste ne zna da pliva :classic_ohmy: i da je bilo malo interesovanje za bazen, a bazen bio bas super.

Mislim da su ove stepenice doprinijele da moj puls ne ide toliko visoko, vero sam se ja uz njih 4-5 godina :lol_2: budem sav u goloj vodi 🤪Fitness-StepsTechnoGym-Excite+-Climb-Adv

 

Ovako ima jedno 20-tak km u jednom pravcu, prakiticno sve kroz grad, sa raznim ograncima, tako da se mozes vozat koliko hoces.

 

a-bike-path-along-the-thames-river-in-lo

 

Humber-bike-trail-F.jpg 

 

c91d3878d62b7d35e3ea17ccbb41bd0e.jpg

Edited by Amigo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 10/28/2019 at 1:49 AM, nonick said:

 

Pa to mi je I cilj, kao sto pises. Nabavio sam Total Immersion (T. Laughlin) I jos neke druge knjige od Sheila Taormina. Immersion samo zagledao a ovoj drugoj sam na pocetku. Ono sto me je onako prijatno iznenadio da pre nekoliko dana nego sto sam ista citao knigu primetio kako mi je arm stroke za freestyle I breast jako slican dok sam plivao. A ona ima is slike za sva cetri stila - I ono posle grab-a, skor isto za sva cetri 🙂 .

Laughlin kaze da je 70/30 - technika/snaga a ona kaze da je na pocetku 80/20, dok ne naucis malo bolju techniku. Ja mislim da sam negde oko 30/70 🙂 (obrnuto)

Svake nedelje merim jednom ili dva puta nedeljno ono moj sprint za 100 freestyle - bez skaknja I jos ne znam flip rotation na kraju 25 metara, onako samo se okrenem I odbacim se sa nekim fake dolphin kick-om :). Kad sam poceo da plivam pre 3.5 meseca vreme mi je bio 2:30, pre mesec dana sam imao 1:47. Ali od tada nisam mogao da postignem nista brze - mozda 1:50, 1:52. Sad ne znam bas razlog - mozda sto sam poceo vise da mislim na I da ocuvam formu/tehniku. Poceo sam shoulder rotation I to. A drugi problem je sto mi je trener na cross-fit light-u 🙂 dao da lezeci ispumpam nekoliko setova od 65kg. Nikad u zivotu nisam trenirao sa toliko velikim tegovima - najvise ok 40kg. I onda dan posle pocela ramena da bole sa leve strane - bas u centru, gde se kosti spajaju. Sad nisam isao na cross-fit I plivanje skoro dve nedelje, sutra pocinjem opet ali samo plivanje da vidim sta skodi ramenu - plivanje ili cross fit. Trcanje je sada OK, sporo I krace staze ali kolena i sve uglavnom  onako OK. 

 

Jednom sam presao sprint-triathlon, pre 16 god. 🙂 . Postavicu rezultat I kako sam trenirao I kakav mi je bio dozivljalj 🙂 Na to sam trenirao oko tri meseca samo - sad je to nemoguce, ali verujem da mogu bolji rezultat postici sada (tada je samo da bilo da stignem do cilja). Imao sam ACL surgery pre 15 g. (totalno rascepao na beach volleyball-u) pa sam posleo poceo trcati malo ali nisam imao vremena za ove stvari.

16 godina kasnije I sada imam skoro 30kg vise, ali do juna planiram da skinem oko 15 - mozda 20kg. Od kad sam poceo trenirati zadnjih 3.5 meseca izgubio sam oko 6kg.

 

i sta si utvrdio, zbog cega te bole ramena?

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Poceo sam shoulder rotation

 

1. streamline

2. balance

3. rhythmic power

4. propulsion

 

 

 

...

 

Quote

pocela ramena da bole sa leve strane - bas u centru, gde se kosti spajaju

 

kako oba sa leve strane? :smiley24:imas 2 desna ramena? :classic_biggrin: no dobro, brzo si pisao.. svakako je pametno da si uzeo pauzu. 

 

shoulder-anatomy381.jpg
shoulder.jpg
shoulder-anatomy.jpg
back-muscles.jpg

 

sa upaljenim / bolnim ramenima posljednji put sam plivao kao tinejdzer u plivackom klubu, nikad vise. danas mi je dovoljno da me rame na treningu pocne samo malkic skakljati / zatezati, to mi je indikacija da nesto u tehnici ne radim kako spada. obicno se to desava kod brzeg tempa, ako povlacim zaveslaj / idem u propulziju prerano, dok mi je ruka jos previse ispruzena prema naprijed, ili ako se previse "oslanjam" na (kontra) rame kod udisaja. prvi problem rjesavam tako da usporim i koncentriram se na pravilan polozaj prednje ruke (tzv. early vertical forearm, o kojem upravo prica Terry na video isjecku), a drugi problem nestaje kad promjenim stranu za disanje i malo poradim na stabilizaciji kod rotacije tijela. iz vlastitog (bolnog) iskustva, i ponesto procitane strucne literature, mogu reci da su bolovi u ramenu posljedica pretreniranosti i/ili lose plivacke tehnike. misici ramenog pojasa, sami po sebi, nisu dovoljno jaki za plivacki zaveslaj (nekoliko tisuca zaveslaja na jednom treningu), i ako im ne prikljucimo vece / jace grupe misica (ledja, prsa, struk), nastaju problemi koji se u sportskoj medicini nazivaju "plivacko rame". osim pravilne tehnike, prevencija takvih (kronicnih) povreda je i u tzv. suhim treninzima.

 

pro1.jpg_pro2.jpg

pro3.jpg_pro4.jpg

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2019 at 8:25 AM, Vjekoslav said:

 

i sta si utvrdio, zbog cega te bole ramena?

 

 

Ima dana kada samo treniram freestyle - oko 1km, i izgleda da to uzrokuje - too much repetitive movements.  Leva ruka mi je bila slomljena (lakat) kad sam bio dete, od tada ne mugu da savijam skroz. To sigurno steti formi kod plivanja - mozda je to i uzrok. Ali verujem da su i tegovi doprineli ostecenju.

 

Anyway, jos uvek testiram i optimiziram treninge. Sutra idem na plivanje a dan posle na cross-fit. Zadnjih par nedelja sam samo trcao, dva-tri puta nedeljno, to je ok za sada.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Vjekoslav said:

 

kako oba sa leve strane? :smiley24:imas 2 desna ramena? :classic_biggrin: no dobro, brzo si pisao.. svakako je pametno da si uzeo pauzu. 

 




 

 

sa upaljenim / bolnim ramenima posljednji put sam plivao kao tinejdzer u plivackom klubu, nikad vise. danas mi je dovoljno da me rame na treningu pocne samo malkic skakljati / zatezati, to mi je indikacija da nesto u tehnici ne radim kako spada. obicno se to desava kod brzeg tempa, ako povlacim zaveslaj / idem u propulziju prerano, dok mi je ruka jos previse ispruzena prema naprijed, ili ako se previse "oslanjam" na (kontra) rame kod udisaja. prvi problem rjesavam tako da usporim i koncentriram se na pravilan polozaj prednje ruke (tzv. early vertical forearm, o kojem upravo prica Terry na video isjecku), a drugi problem nestaje kad promjenim stranu za disanje i malo poradim na stabilizaciji kod rotacije tijela. iz vlastitog (bolnog) iskustva, i ponesto procitane strucne literature, mogu reci da su bolovi u ramenu posljedica pretreniranosti i/ili lose plivacke tehnike. misici ramenog pojasa, sami po sebi, nisu dovoljno jaki za plivacki zaveslaj (nekoliko tisuca zaveslaja na jednom treningu), i ako im ne prikljucimo vece / jace grupe misica (ledja, prsa, struk), nastaju problemi koji se u sportskoj medicini nazivaju "plivacko rame". osim pravilne tehnike, prevencija takvih (kronicnih) povreda je i u tzv. suhim treninzima.

 

 

 

...

 

Jel radis to - imas neki savet/link? (suhi trening)

 

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, nonick said:

 

Ima dana kada samo treniram freestyle - oko 1km, i izgleda da to uzrokuje - too much repetitive movements.  Leva ruka mi je bila slomljena (lakat) kad sam bio dete, od tada ne mugu da savijam skroz. To sigurno steti formi kod plivanja - mozda je to i uzrok. Ali verujem da su i tegovi doprineli ostecenju.

 

Anyway, jos uvek testiram i optimiziram treninge. Sutra idem na plivanje a dan posle na cross-fit. Zadnjih par nedelja sam samo trcao, dva-tri puta nedeljno, to je ok za sada.

 

tako i treba, uvijek analizirati i optimizirati, a ne na horuk i pritupu silu, koja nicemu ne vodi (osim povredama i frustracijama). prilagodi stil plivanja svojim fizickim mogucnostima, i onda nema bolova. kod zaveslaja drzi lakat uvijek visoko, a dlan u longitudinalnoj ravnini tijela, nema veze sto ne mozes saviti podlakticu do kraja. takav pokret uopce i nije potreban u kraulu. u biti, unutarnja rotacija i dovodi do tzv. plivackog ramena (obrati paznju na "loptu vode" iz Terijevog predavanja). sila zaveslaja ide iz struka, ledja i lakta (tim redom), a ne iz dlana. moze se vrlo lijepo plivati kraul i bez kompletne podlaktice na jednoj ruci, ima jedna takva demonstracija upravo na TI video materijalima koje imam. zanimljivo, to je demonstracija streamlinea, a nigdje se ne spominje da ta cura nema komplet podlakticu. a siba ko jedrilica. 

 

 

5 hours ago, nonick said:

 

Jel radis to - imas neki savet/link? (suhi trening)

 

 

pa fotkao sam stranice koje govore upravo o suhom treningu i prilozio ih u postu. imas tamo i vjezbe jakosti i vjezbe istezanja (podjednako bitne!). ja radim sa gumom (za rame), na lopti (za tzv. "core"), i sklekove i zgibove (za prsa i ledja). jednom tjedno. sa bucicama ne radim, mada ih imam ispod kreveta (2x3kg + 2x1kg). da se pripremam za neko natjecanje, poceo bi i njih koristiti. u teretanu ne idem, nema potrebe. a i da izbjegnem nepotrebne povrede. bench je zajeban ako ga ne izvodis pravilno ili ako se preopteretis. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Podrška za drugare koji su za ove praznike u plusu, a od Ponedeljka idu u minus.

Za vas koji se niste ugojili u ovoj zimskoj sezoni nema podrške jer ste peezde. [emoji3]

Jeo sam 'leba i to mnogo, domaćeg iz vurune ... joj!

O količinama slatkiša koje sam utrosio ne želim da trošim reči.

Valjda ce za dvadvaipo meseca biti bolje [emoji23]

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ovako sam se osjecao nakon jucerasnjeg (ranojutarnjeg 06-07) treninga plivanja

 

posejdon.jpg

 

i kao nakon svakog plivackog treninga, osjecaj zategnutosti u predjelu trbusnjaka posebno je naglasen

 

486px-Poseidon-sculpture-Copenhagen-2005

 

medjutim onda se, tijekom prijepodneva, malo pomalo, taj osjecaj sveo na

 

Spoiler

vilj.jpg

 

i onda dakako, sve do kasnog popodneva / rane veceri, prosirio na

 

Spoiler

Escajg.jpg

 

pa kad sam konacno stigao kuci (18.30), mogao sam (i jesam) vola izjesti. dakle djeco, to nemojte raditi. plivati da, ali odgadjati objed nakon plivanja ne. srecom vikendom nema plivanja, a i vrijeme se proljepsalo, tako da mi preostaju setnje. duge, duuuuge setnje. fakticki hodocasca.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Vjekoslav said:

pa kad sam konacno stigao kuci (18.30), mogao sam (i jesam) vola izjesti. dakle djeco, to nemojte raditi. plivati da, ali odgadjati objed nakon plivanja ne. srecom vikendom nema plivanja, a i vrijeme se proljepsalo, tako da mi preostaju setnje. duge, duuuuge setnje. fakticki hodocasca.

 

Znam taj osjecaj. Nakon treninga, pogotobvo kada sam isao na 30+ kilometara, prvo se moram obuzdavati da ne polocem kantu vode i da usljed nagle hidracije ne otkazu bubrezi, pa tek onda dodje glad. Majko mila, pa to je kao da je najezda skakavaca prosla kroz frizider, kao mecava. Ali nema tu nista lose, nakon toliko potrosenih kalorija, treba nadomjestiti.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...