Jump to content

Sportske aktivnosti i fitness


BattleBender

Recommended Posts

Ajde krenucu da pisem za ishranu nesto, pa neka neko splituje u zaseban topik. Do skoro nisam ni mislio da imam problem sa tezinom, mada kada pogledam tokom zadnjih 10-15 godina postoji sablon. Kao klinac sam se bavio atletikom i to mi je usadilo naviku da se bavim sportom i verujem da je to bio razlog zasto nikada nisam ni mislio da imam problem sa tezinom. Godinama sam bio na proseku 5km dnevno uz pominjane 1/2 maratone. Isto tako sam redovno skijao, planinario, u jednom trenutku uveo i plivanje... to je sve funkcionisalo i tezinu sam drzao na 90ak kg. 

Medjutim, onda je posao poceo da me ubija, sto je prvenstveno dovelo do jako neurednog zivota. Veceri su se svodile na subway ili cips i pivo, sto je dovelo do toga da sam dostigao rekord od 124kg i to sve u roku od 2 godine. Kada sam video da je djavo odneo salu, probao sam da se vratim trcanju ali na moje zaprepascenje nisam mogao da pretrcim 1200m bez nekoliko stajanja. Celu sledecu godinu sam proveo sa nekim home made dijetama + plivanjem sto je dovelo do okruglo 0kg gubitka. 

Sledeci korak je bio ozbiljno istrazivanje dijeta kojima bih mogao da se posvetim jer sam vec poceo da osecam zdravstvene probleme od tezine: popodnevni umor, budio sam se umoran, visok pritisak... Izbor je pao na keto dijetu. Razlog zasto sam je odabrao prvenstveno lezi u mojim navikama u ishrani gde je meso glavna hrana, plus posao gde mi je taj nacin ishrane izvodljiv dok sam na putu. 

Elem, poceo sam pocetkom maja. Za one koji ne znaju, dijeta se sastoji u tome da se unos UH drzi na apsolutnom minimumu. Dakle, nema slatkisa, sokova, voca, ali i nekih vrsta povrca. Ideja je da se organizam (jetra) natera da proizvodi ketone koje celije koriste kao gorivo umesto UH. Ovde cu stati sa detaljisanjem jer nisam ni hemicar, ni doktor a necu da dajem lose informacije: neka se javi estranged ili sasa, pa neka dopune. Uglavnom, postoji period prilagodjavanja koji je blago receno zajeban... ako se neko od vas skidao sa kafe, vrlo je uporedivo. Dakle organizmu treba od nekoliko do nedelju dana da se prilagodi. Tada ste mrzovoljni, nema se snage nizasta, glava puca... kao skidanje sa zavisnosti. Kada to prodje, potrebno je par nedelja dok nisam poceo da se osecam kao nov covek. Poceo sam vrlo uredno da spavam, popodnevni umor je nestao, imam energije i volje za sve moguce aktivnosti, plivanje je postalo svakodnevnica + setnje. I to sve bez ikakvog teranja ili napora. Moram da napomenem da ja inace nisam ni ljubitelj slatkisa, ni pica, pasta, burgera, itd... Ono sto meni iskreno nedostaje jako je voce. Ali eto suzdrzao sam se ova 3 meseca da ne jedem voce uopste. 

Elem, osim kompletnog fizickog preporoda, kilaza je spala na trenutno 112kg. Medjutim djavo mi nije dao mira (tj zena koja nije mogla da se nacudi da neko moze da jede kajganu sa sakom cvaraka i pavlakom i to zove dijetom) i vadio sam krv pre neki dan. 

Evo rezultata: 

 

 

nalaz.thumb.jpg.a3511b73ea632a62aa6225b9091fd631.jpg

Dakle, holesterol je malo reci katastrofa. HDL je nizak, zbog suludo velikih TG, LDL nije ni mogao da bude sracunat a TG su bolesno visoki. E sad, koliko sam ja razumeo celu logiku kako organizam funkcionise, uz nacin ishrane koji ja imam (70% masti, 25% proteini, 5% UH) ovo nije moguce. Setio sam se da sam napravio dve greske:  imao sam jedan visoko masni obrok oko 8h pre vadjenja krvi + popio sam 2 tablete Omega 3. Tako da koraci su sledeci:

- vadicu krv uz 12-14h pauze od zadnjeg obroka; 

- ako ovo ne resi problem sa TG, izbacujem kafu. Tu sam prilicno neumeren, izadjem na cca 6-8 espresa + cinija turske kafe dnevno. Postoje neka istrazivanja da kafa moze da utice na TG, moje je da vidim da li u tome lezi problem. 

Osim toga, posle odmora cu se striktno drzati OMAD (one meal a day) ishrane. Ustanovio sam da mi taj nacin ishrane jako prija: od kad sam na ovoj vrsti ishrane, inace nemam one napade gladi, pa i mislim da 20h posta - 4h za jelo nece biti problem. 

Steta sto nemam neke rezultate krvi od pre pocetka dijete pa da mozemo da uporedimo, ali krenucemo sa ovim pa da pratimo napredak. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran da ce skidanje sa kafe poboljsati holesterol, prije ce biti da ces morati tu dijetu revidirati, eventualno i krenuti sa statinima. Osim ako nije tako visoko radi tog masnog obroka pred vadjenje krvi.

 

Sta su ti rekli kad su ti dali te nalaze?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nista... dobio rezultate dok sam na putu. Videcu kad se vratim da posetim doktora, ali ono sto me brine je da koliko sam ja razumeo da svi doktori preporucuju nisko masnu hranu kao borbu protiv HCL. A nisko masna = visoko UH = rast TG. Tako da za pocetak biram da verujem da je ovo rezultat toga sto nisam imao dovoljnu pauzu izmedju obroka i vadjenja krvi. Dajem sebi jedno mesec - mesec ipo pa cemo da vidimo. Poenta je da se sa ovom ishranom ja osecam mnogo, mnogo bolje. 

Statini su bas last resort i to kao rezultat nekog detaljnijeg pregleda. Dakle ako ja imam TG 2.5x vise od max dozvoljene vrednosti, to mora da istrci jos negde. Ali jetra mi je npr skroz OK. 

Ima veze kafa sa TG, evo jedan clanak: 

https://cholesterolcode.com/guest-post-impact-of-coffee-on-triglycerides/

Naravno ovo je individualno i ne nesto sto moze da se smatra kao naucno dokazano, ali se uklapa u moj profil. 

 

Kazem, ono sto mene buni je koliko sam ja razumeo princip ove dijete: masna hrana <> masnoca u krvi. 

Link to comment
Share on other sites

Sreto, ovaj link nije bas kredibilan, to je neki keto bloger, nije naucna studija kad je samo jedan uzorak. Prije par godina sam imao holesterol preko 7 i kada su mi preporuceni statini, odbio sam, malo promijenio ishranu i nakon 6 mjeseci spustio na 6,7. To je i dalje previsoko ali ja bih vjerovatno opet odbio statine da se nisam poceo zanositi od angine pektoris, pa sam ekspresno poslat na CT, stentiran i sad redovno jedem 40mg statina i holesterol je totalna normala. Imam i ja ovde neke nalaze pa gledam brojke i razlika je nebo i zemlja od kako jedem uglavnom bilje i low fat.

 

Volio bih vidjeti sta ce ti estranged ili eddard reci na ovaj nalaz. 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Ne kazem ja da to svakome odgovara... tj, da budem iskren, ja sam na granici upravo zbog voca. Posle nekog vremena ima voca koje smes da unosis, npr svo bobicasto voce: jagode, kupine, maline... ali to su kolicine par stotina grama dnevno. Meni je ranije bila merica kilogram jabuka ili tresanja. A kad vidim maline to jedem dok ne pocnu na nos da mi izlaze. 

Zitarice su meni barem skroz nepotrebne. Volim da pravim ali ne i da jedem hleb. Drugo, ono sto ti je najbitnije kod zitarica - vlakna, postoji milion nacina da uneses. Uglavnom, nije da ja nisam probao sa nekom... uravnotezenijom ishranom koja ima svega po malo. Ali meni je takav zivot da stvarno ne mogu sebi da spremam hranu i nosim po kutijicama. Dacu primer: proveo sam mesece u Nemackoj, malom gradu gde se za rucak bira izmedju pekare i REWEa (veliki market, nalik maxiju). Ako pozelim da jedem za rucak salatu ili nesto kuvano - opcije ne postoje. Ali mogu da kupim sir i neku salamu. No to je druga prica... ne propovedam ja keto kao nacin ishrane. Videcemo i da li meni radi posao za mesec, mesec ipo: opet da citiram svoju zenu smrsaces taman da stanes u kovceg :). Ali ono koliko sam sam se ja edukovao - daleko od toga da je nezdrava. Svakako, postoji mogucnost da korigujem ovaj stav i to na licnom primeru. 

 

@Honey Badger potpuno neverovatna stvar ta medicinska nauka... Ja kad sam ukucao high TG i keto, ocekivao sam da cu naci neke naucne rezultate i sta ti ja znam. Ma kakvi... nema apsolutno nicega. U pravu si za ovaj link: da bi to imalo smisla, morala bi da bude grupa ljudi ne jedan covek, pa onda da taj eksperiment traje da se polako iskljucuje i ukljucuje po neki sastojak u ishrani, itd... E tek onda moze da se kaze da je "naucno dokazano". Samo mene ne kosta puno da probam. Dakle: 

- prvo cu da probam sa tom pauzom koju preporucuju pred vadjenje krvi; 

- ako to ne da rezultate, probacu sa izbacivanjem kafe; 

- e ako ni to ne dovede HCL u normalu, idem kod doktora i razmisljam o promeni ishrane. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sreta-steta said:

Dakle: 

- prvo cu da probam sa tom pauzom koju preporucuju pred vadjenje krvi; 

- ako to ne da rezultate, probacu sa izbacivanjem kafe; 

- e ako ni to ne dovede HCL u normalu, idem kod doktora i razmisljam o promeni ishrane. 

 

Obicno se preporucuje ici praznog stomaka kad se vade nalazi bas da bi se imala sto jasnija slika generalnog stanja, a ne zadnjeg obroka. Toliko sam i ja naucio jer sam na prvi nalaz otisao mamuran k'o majmun pa mi je doktorica rekla da mi je jetra nenormalna. Kada smo ustanovili da je to bio gospodin Jim Beam, onda smo se malo opustili. Drugi put sam pazio da nekoliko dana ranije ne pijem alkohol, a to jutro sam propustio dorucak i opet sam imao prilicno visok holesterol, sto mi je totalno pojasnilo da nesto ne valja, pa mi je preporucila statine i GTN sprej i i uputila na EKG. 

 

Spomenu li ti da ne mozes ni da trcis? 

 

Cisto sumnjam da kafa ima toliki uticaj na holesterol, pijem svaki dan pola litra jake crne turske kafe bez ikakvih negativnih efekata. Ponekad si i popodne napravim malu dzezvicu ali ne cesto.

 

Na tvom mjestu, ja bih se konsultovao sa doktorom jos juce i ponovio nalaze sto je prije moguce i nakon novih rezultata poslusao sto mi ljekar kaze. Kafu mozes smanjiti vec sada, ako mislis da ima veze sa holesterolom, nece ti skoditi ako makar malo smanjis.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@sreta-steta

uzasan lipidni profil, ali po mom misljenju je za to kriva lose koncipirana dijeta. Ketogena sa 75% masti uz 125kg su kolicine masti na dnevnom nivou koje moraju da daju ovakvu sliku. Napisi gramazu makrosa koje unosis i probaj da za pocetak izmenis odnos u korist proteina.

Godine, problemi za pritiskom ? Imas neki nalaz od ranije ?

Rano je za statine dok se ne utvrdi da li je dijeta povezana s tim.

Sto se tice merenja lipidnog profila ujutru, radjena je studija skoro koja pokazuje da postoje minimalna odstupanja u vrednostima lipida u odnosu na to da li je mereno nakon fastinga ili nakon dorucka. U najnovijim preporukama se kod infarkta uzima prva vrednost nakon hospitalizacije (moze biti u bilo kojem delu dana) tako da je po meni samo pitanje vremena kad ce i u rutinskom pregledu da se uvede to u praksu. Naravno, u studiji je bio 'balansirani' dorucak a ne 75%masti, ali ti si njega imao 8h ranije.

 

mozemo dalje na pm

 

Link to comment
Share on other sites

@sreta-steta

Nema mesta panici ali ne bi trebao ni olako da shvatiš svoje trenutno stanje .

 

Trigliceridi generalno govore o transportu energije iz jetre u mišiće i masne naslage. U tvom slučaju iz jetre do mišića.

Trigliceridi ne mogu samostalno da dođu do mišića(hidrofobni su) te moraju da se zapakuju u strukturu koja se zove LDL.

 

LDL je loptica koja u zidu ima holesterol i neke proteine a u sredini su trigliceridi , fosfolipidi , liposolubilni vitamini itd. Struktura je

takva da bi mogla da putuje kroz vodu(krv) i stigne do mišića.

Činjenica je da kod tebe ima mnogo triglicerida .

Ne treba zaboraviti da su oni glavni izvor energije(nema šećera)osim malo šećera koju proizvodi jetra (glukoneogeneza)

4 hours ago, estranged said:

Napisi gramazu makrosa koje unosis

Ja bih isto voleo da napišeš sastav  dnevnih obroka nekoliko dana  unazad.

Možda bi nešto moglo da se zaključi iz toga.

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2019 at 7:09 PM, sreta-steta said:

kajganu sa sakom cvaraka i pavlakom i to zove dijetom

 

Keto dijeta ne mora ovako da izgleda. Povrce nije zabranjeno, samo treba malo skontati koje ne sadzi mnogo UH i uvrstiti u ishranu.

 

Spinat, kupus, brokoli, karfiol, patlidzan, gljive... Lista je poduza, vise o tome ovdje.

 

Koliko sam ja o tome citao, keto ishrana se bazira na masnocama, te je bitno voditi racuna da se ne unosi ni previse proteina jer ce poremetiti stanje ketoze. Znaci, 70% kalorija treba da su dosle od masnoca, a i tu se moze biti selektivan pa trositi neke zdravije vrste (avokado, maslinovo, kokosovo), 25% proteina i 5% UH. 

 

Mogu zamisliti da recimo obrok od pola kile barenog karfiola, 1 avokado i par jaja ili kobasica nije toliko strasno kao jaja, cvarci i pavlaka.

 

Ima dosta dobrih informacija o keto ishrani, cak se moze i vegan biti u ketozi ali nisu me interesovali detalji.

 

Recepti

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne treba se bojati kafe, kafa je OK.

 

Is coffee good or bad for me?

We drink an estimated 70 million cups of coffee in the UK every single day - but is this a good thing or bad thing for our health?

 

 

There’s a constant barrage of health reports that seem to contradict each other, and the reason is that it’s quite a complicated area, and one that researchers are still studying.


Firstly, coffee contains a whole cocktail of chemicals. The most famous of these is caffeine.

Caffeine is produced as an insecticide by plants, and many species contain it – including Kola nuts (used to make Cola drinks), cocoa beans and tea leaves, as well as coffee beans. It is also now used in energy drinks and many painkillers, as caffeine appears to enhance the action of painkillers such as paracetamol and ibuprofen. It also has a number of other effects on our bodies:

A chemical called adenosine normally builds up in our bodies as we are awake, and higher levels make us feel sleepy – it’s like our body’s natural egg-timer to tell us to start preparing to sleep. Caffeine, however, binds to the adenosine receptors in our brain and stops the sleepiness signal getting through, hence helping us stay awake.

Caffeine also directly stimulates our nervous system, making us more alert and focussed (although too much can make you anxious and shaky), as well as increasing our levels of adrenaline – putting us into a ‘fight or flight’ state, which can cause an irregular heart beat and higher blood pressure. This over stimulation could be bad for those with high blood pressure already.

However, coffee also contains a whole raft of other chemicals which can have very different effects. Many studies looking at the long-effects of caffeine are actually looking at the amount of coffee people drink and so some of the effects are most likely caused by other compounds in coffee rather than the caffeine.

Coffee is very rich in a group of compounds called polyphenols, which are another form of defence that plants have against insects. They’re found in all sorts of fruit and vegetables and rich sources of them are often called ‘superfoods’ by the press. Regular coffee drinkers may be getting as much as 1g of these compounds a day simply from coffee – and that’s a lot!

Polyphenols actually decrease blood pressure, reducing the risk of heart attack or stroke, and increase blood supply to the brain, possibly giving some protection against dementia.

So, how does the balance fall between the potentially negative effects of caffeine, and the potentially positive effects of the polyphenols?

Well, to get the most polyphenols from your coffee, go for the lighter roasts (sometimes labelled grades 1-2), and to keep your caffeine levels safe, don’t drink more than a couple of cups of caffeinated coffee in an hour. Pregnant women, though, should keep to a maximum intake of 200mg – that’s 2 cups of filter coffee – a day.

 

Izvor BBC

Link to comment
Share on other sites

Smeta i meni ako bas pretjeram, pogotovo ako su u pitanju duple espresso. 

 

Treba voditi racuna da se uz kafu pije i voda ili herbalni caj, nalazim da je tako dosta podnosljivije. Kod mene je ujutru uvijek crna kafa i pola litra caja od trava iz baste. Imam majcinu dusicu, zalfiju i jos kojecega, pa samo stricnem koliko mi treba, prelijem vrelom vodom u Pirex bokalicu za mjerenje, i to je to.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evo me nazad drustvo... Dakle, 10 dana u Turskoj, odmor gde sam i dalje bio na istom rezimu ishrane (bar u smislu visoko masna - nisko UH), ali nisam insistirao toliko na mastima. Ovako je izgledao moj dnevni meni:

Dorucak: kajgana od 3 ili 3-4 jaja na oko; Mladi sir

Rucak: piletina, grilovana ili krilca oko 400gr; Mladi sir

Uzina: kikiriki, 100gr; 

Vecera: piletina grilovana oko 400gr ili govedina (doner); Mladi sir

 

Kao sto mozete da predpostavite, piletinu necu probati sledecih 6 meseci. Bilo je tu i salate, ali ne previse, od pica voda, kafa smanjena na 2 dnevno (dupla turska + neki kvazi espreso). Fizicka aktivnost smanjena: hotel je bio ogroman pa sam pravio svojih 10000 koraka neplanski, ali nisam imao jutarnje plivanje a brckanje u moru i mlacenje sa decom ne racunam u fizicke aktivnosti.

Jutros vadio krv, zadnji obrok bio oko 15h, vadjenje krvi u 10 ujutru. Rezultati u prilogu

image.thumb.png.08a76d0d49bb5093ef44d55d7d7437dd.png

 

Dakle, trigliceridi su otisli dosta nize, ali ukupan holesterol je porastao. Sad vec ne znam sta da mislim. Meni je ishrana i dalje dominantno masti, ali nemam vise one "bombe" tipa cvarke u pavlaci sa jajima na oko :). I kafu sam smanjio bas puno tako da nisam siguran da li je ona okidac ovde? 

Nisam bio lenj i trazio sam im u bolnici da mi posalju moje zadnje rezultate. To je bilo pre 3 godine kada sam prvi put otisao kod doktora zbog pritiska i tada sam vodio ekstremno nezdrav zivot: iz aviona u avion, povremena fizicka aktivnost ali smesnog trajanja, brza hrana itd... Evo i tih rezultata koji su bili losi zbog jetre, ali holesterol je bio ko u bebe. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, sreta-steta said:

Dorucak: kajgana od 3 ili 3-4 jaja na oko; Mladi sir

Rucak: piletina, grilovana ili krilca oko 400gr; Mladi sir

Uzina: kikiriki, 100gr; 

Vecera: piletina grilovana oko 400gr ili govedina (doner); Mladi sir

 

Sreto, jedi povrce, nije zabranjeno. Karfiol, kupus, brokule, spinat i jos dosta toga je sasvim kompatibilno sa HF dijetom. 

 

Pregledaj onaj link sto sam postavio par postova iznad, dace ti dobru ideju sta i kako da jedes, a da si ne zakrcis arterije u procesu.

Link to comment
Share on other sites

On 8/17/2019 at 10:10 AM, sreta-steta said:

Evo me nazad drustvo... Dakle, 10 dana u Turskoj, odmor gde sam i dalje bio na istom rezimu ishrane (bar u smislu visoko masna - nisko UH), ali nisam insistirao toliko na mastima. Ovako je izgledao moj dnevni meni:

Dorucak: kajgana od 3 ili 3-4 jaja na oko; Mladi sir

 

Posto imam neka iskustva u vezi holesterola u familiji, specijalista doktor David Spence, prof dr specijalista itd veliki strucnjak, mi je rekao da bi svako ko ima probleme sa holesterolom trebao da potpuno prestane da jede zumance, jer je u samo jednom zumancu prisutna dnevna kolicina holesterola za covjeka.

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2012-08/uowo-eyc081312.php

 

Umjesto jaja moze da se jede bjelance iz tetrapaka ili ponekad da se napravi kajgana sa jednim jajetom plus 4-5 supenih kasika bjelanca. :classic_smile:

3-4 jaja svaki dan je definitvno previse.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

@Amigo ovo je novo... Sve sto sam ja procitao vezano za holesterol je holesterol u hrani <> holesterol u krvi. A meni su jaja pa recimo glavna hrana: sigurno ih jedem 5x nedeljno i to istu kolicinu, manje vise u istom formatu. Probacu sada da izbacim na nedelju dana, pa da vidimo kako ce da izgleda. 

 

@Vjekoslav niko nije lud da se leci preko foruma: ako to radim, slobodno bih mogao i na ono tapkanje da prizivam pare. Kada god sam probao da nadjem informacije u vezi ishrane koju ja primenjujem i efekata koje ima na opste zdravlje informacije su oprecne:

- ili su to propovednici koji to forsiraju  kao dzirlo nekad; 

- ili su to ljudi koji pricaju to nevalja zato sto zvuci da nevalja: ne moze biti dobro jesti 70% masti. 

Ja cu definitivno otici kod doktora i to verovatno vec sledece nedelje. Do tada me ne kosta nista da piskaram ovde koje sam promene uveo i sta se potom desilo. Nekom sledecem moze da bude od koristi. 

Link to comment
Share on other sites

Zaboravih da odgovorim HB... 

 

Povrce igrom slucaja nisam jeo zadnje 2 nedelje: malo se grozim tih hotelskih buffet salata, previse mi je to zbrckano. Nego, keto i povrce je malo upitna stvar. Ako pogledamo ovo sto je jede kod nas:

- neko povrce treba potpuno izbegavati tipa pasulj, socivo, boraniju, grasak; 

- neko povrce je veliki prevarant i treba biti oprezan tipa paradajz (znam, ali svejedno) ili paprika. Oni imaju velike kolicine CH; 

- od onoga sto ostane, treba da se snadjes. Meni je recimo svez kupus, krastavac, zelena salata, spanac, rukola prihvatljivo. Brokoli, prokelj, kelj, asparagus... mrzim iz dna duse. Sta cu, ipak sam SFRJ dete i neke stvari tipa kajmak na mleku meni i dalje izazivaju nagon za povracanjem. 

 

Drugo sto je meni problem je moj zivotni stil i spremanje. Napisah ranije, provodim vecinu vremena na putovanjima i nemam sanse da spremam sebi hranu vec sam manje vise osudjen na hotelsku. Otuda ta kolicina jaja i recimo mesnih preradjevina: salamu i kajganu mozes naci svuda. Ovi recepti su meni ok za ljude koji zapravo vole da jedu, a dijete propadaju  u trenutku kada ti dosadi hrana. Meni za sada je sve ok sto se tice dosade. Jedina stvar je sto mi je riba na skoro pa nivou 0. To cu isto da menjam i to mislim bas sada sa izbacivanjem jaja, uvescu sardinu/skusu/haringu. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

Drugo sto je meni problem je moj zivotni stil i spremanje.

 

Uzeo sam ovu recenicu u quote ali odgovaram na cijeli post, a i onaj iznad.

 

Cinjenica je da tvoji nalazi nisu dobri. Malo je ovaj zadnji bolji od prethodnog ali i dalje to nije dobro ali mislim da uz korigovanje ishrane mozes to dovesti u red, osim ako nemas neki drugi zdravstveni issue. Zato i jeste najbolje da sa doktorom sve provjeris i obavezno mu reci kako se hranis. 

 

Svaka specijalizovana dijeta, a keto dijeta je visoko specijalizovana, trazi striktno pridrzavanje i ne moze se raditi odokativno. Da bi usao u ketozu i ostao u ketozi, ne smijes uzimati vise od 5% UH, sto je opet vise od 0% i ne treba ih potpuno izbjegavati. Moras takodje uzeti u obzir da su masti jako kaloricne i da ne treba puno da se nabere 70% (100g putera je oko 750cal, cvarci i mast su kaloricniji), pa onda trebas naci nesto sto ce ciniti kolicinski dio da ti napuni stomak, a da to nije jos masnoca, mesa, jaja, kajmaka i sl. 

 

Evo jos jedan link gdje mozes vidjeti koje povrce sadrzi manje UH od drugog, u kojim kolicinama se moze konzumirati, mozda pomogne.

 

Ne smatram da je keto dijeta (Low Carb) nezdrava ako je se pravilno pridrzava ali izbaciti cijele grupe povrca jer "mrzis iz dna duse" nije prihvatljivo ako namjeravas poboljsati zdravlje, skinuti visak kilograma i generalno se dobro osjecati. 

 

Negdje ces najvjerovatnije uskoro morati popustiti jer ovakav nacin ishrane dugorocno nije izvodljiv, samo se nadam da ce to biti prije nego sto si napravis neku nepopravljivu stetu. 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, sreta-steta said:

 

@Vjekoslav niko nije lud da se leci preko foruma: ako to radim, slobodno bih mogao i na ono tapkanje da prizivam pare. Kada god sam probao da nadjem informacije u vezi ishrane koju ja primenjujem i efekata koje ima na opste zdravlje informacije su oprecne:

- ili su to propovednici koji to forsiraju  kao dzirlo nekad; 

- ili su to ljudi koji pricaju to nevalja zato sto zvuci da nevalja: ne moze biti dobro jesti 70% masti. 

Ja cu definitivno otici kod doktora i to verovatno vec sledece nedelje. Do tada me ne kosta nista da piskaram ovde koje sam promene uveo i sta se potom desilo. Nekom sledecem moze da bude od koristi. 

 

mislim da su stvari malkic slozenije. ipak se medicina, ne bez razloga, studira na fakultetu podosta godina, a zatim i nastavlja studirati / usavrsavati do konca profesionalne karijere. neka me ispravi Eddard, ali ne vjerujem da tvoje (ili bilo cije) individualno iskustvo moze nekome uistinu biti od koristi, barem ne bez detaljne prezentacije tvoje anamneze. pa i tada, ako je anonimno, nitko ozbiljan ga nece koristiti. a ti jos ni kod doktora opce prakse nisi otisao. odi na sistematski pregled, za pocetak. ovo nabacivanje krvnim slikama je gubljenje vremena, za tebe prvenstveno. a i topic je pogresan, ovdje bi ipak (primarno) trebali razgovarati o sportskim aktivnostima, a ne o dijeti i zdravlju. sport moze, ali i ne mora uopce biti dobar za zdravlje. evo npr. trcanje maratonskih dionica nije bas idealno za zdravlje covjeka, jer se radi o ekstremnim naprezanjima organizma koje ostavljaju i kratkorocne i dugorocne posljedice. a isto je i sa raznim (specificnim) dijetama. biti fit (za nesto) ne znaci automatski i biti zdrav.

 

odi ti lipi moj kod doktora, pa ako nesto ne valja, kreni s lijecenjem. a na ovom topicu da nastavimo (ti i ja) razgovarati o plivanju.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

...

 

On 9/17/2019 at 10:22 PM, Honey Badger said:

Nema u tome nista lose. Ponekad napravite pauzu, da utvrdite je li bas u pitanju celer, a i da ne dodje do nekog zasicenja.

 

Otkako sam izbacio vecinu hrane zivotinjskog porijekla, osjecam se fantasticno. Nisam skroz izbacio ali ne konzumiram svakodnevno kao prije. Od tad su mi svi nalazi uredni, nista ne iskace problematicno, treniram za maraton i odlicno mi ide.

 

Ja trosim kurkurmu svakodnevno i cimet ne bas svakodnevno, i to mikro doze (na vr' kasikice). To je moj 'celer'. Umislio sam da mi pomazu protiv upala misica i ja stvarno nemam upala ni nakon istrcanih 30km i vise. 

 

On 9/18/2019 at 7:09 PM, Vjekoslav said:

kurkuma za muskulfiber? vidis, to nisam znao. ako fercera kao kvalitetan izvor minerala i vitamina, ili makar kao placebo, sto je vjerojatnije, to je supika. ja sam nekada davno, u tinejdzerskim i studentskim godinama (nakon veslackih treninga) redovito pio andol, a onda mi je poceo smetati (izgleda acetilsalicilna kiselina ne ide bas najbolje uz moj kronicni bronhitis). kasnije sam naucio da je pojava mlijecne kiseline kod jacih upala prirodan proces zacijeljivanja misicnih mikrotrauma / fraktura, i da taj proces ne treba sprjecavati medikamentima. redoviti (fluktuacijsko-progresivni) treninzi opterecenja + obavezne vjezbe zagrijavanja na pocetku i vjezbe rastezanja i opustanja misica pri kraju svakog treninga u pravilu efektivno sprjecavaju bolne upale misica. osim ako nisu u pitanju ekstremna naprezanja, tipa nizanja 7 000 000 jebenih kvacica firange na garnisnu balansirajuci na tabureu 2.5m iznad zemlje, ili pak visesatnog sivanja malenom iglom poderane odjece, tipa carapa, a da ne spominjem uopce bolne upale ledjnih misica uzrokovane pranjem nagomilanog sudja ili rifljanjem kade, dakle naprezanja specificnih grupa misica za koja ne mozemo uobicajenim trenaznim (pa cak ni olimpijskim) ciklusima pripremiti nase mocno musko telo, jer takve aktivnosti, dakako, ne spadaju u frajerske poslove.

 

On 9/18/2019 at 7:50 PM, Honey Badger said:

 

Dodajem u hranu. Po malo, najcesce se i ne osjeti, toliko malo stavljam. Osim ako ne pravim indijsku, onda sam liberalan ali ne pretjerujem. Vjerovatno to nema nekog efekta osim placebo ali meni je i to puna saka brade.

 

Anti-inflamatory kazu. I cimet takodje. Kazu jos da pomaze kod regulisanja krvnog pritiska i lijeci sve druge bolesti i smetnje. Penzosi koji se brckaju na Panonici u Tuzli se kunu u cimet i kurkurmu, plivaju, setaju i dobro im je.

 

moze se utvrditi da li je u pitanju placebo ili kurkuma uistinu ima efekta. uzmi jedan dan i isforsiraj grupe misica koje inace ne koristis na treningu, odnosno generalno u svakodnevici. npr. zgibovi, ili ako si u njima vec napravio neki progres, onda radi trbusnjake pola sata. ili vjezbe za saku i podlakticu. npr. ovo

 

vje%C5%BEbe-za-%C5%A1ake.jpg

 

i onda pratis / osluhujes sutra ujutro kad se probudis. ako je upaljeno, kurkuma je placebo, ako nije, zivjela kurkuma! :wink2:

 

p.s. ja sam uspio prije neki dan dobiti muskulfiber. nije mi to bio cilj, al se zalomio trening stepenicama kasno navecer i ranojutarnji trening plivanja odmah sutra ujutro. upalili se listovi. sad hodam ko Frankenstajn. 

 

... * ....

 

konacno stigle jesenje hladnoce i mrak za jutarnje treninge plivanja (od 06.30). nekako mi je ljepse ici na treninge po mraku nego po svjetlu. ko Rocky, romantika prije svega. jos kad padne prvi snijeg, pa izadjes iz bazena, a ono sve bijelo i cisto oko tebe, milina. Sreca-Steta, si ziv? 

 

The Swim Lane Challenge

Pete GithensMay 4, 2016Fitness, Swimming, Triathlon, Uncategorized

 
 

swimming-pool-etiquette.jpg

 

It’s 4:50am. I am standing in the gym lobby warily eyeing up those around me to identify the competition . . . or rather other people who want to claim one of the 4 precious swim lanes. There’s Sandy, the ruthless Grand Dame of the pool who will cagily grab a lane by placing her aged swim fins and kick board before heading to the locker room. This is deceitful but she has earned a lane and we let her get away with it. Then there is “the brunette” who is casually looking at her phone but all the while edging closer to the door ready to make her move. Also present is “the redhead”. Some days she swims while others she is a non-threat heading upstairs to the elliptical. But today I spy goggles in her bag. I make a mental note to make sure she gets stuck holding the door for the old guy with the walker. It would be rude to make him struggle through the door on his own but it is just part of the game to make another swimmer get stuck holding the door waiting for him. Finally, there is Bert the only other 5:00a.m. male swimmer who is making small talk with Sandy and Redhead. Sure, he looks like he has a lot to do in the locker room. He is wearing sweats, and a jacket and appears to have his goggles buried in his swim bag somewhere. But I know better. He is like lightning once away from his lady friends. I have learned from Bert. He may think I’m fully dressed but my swim jammers are already on under my jeans, my goggles are in my jacket pocket and my other clothes safely packed in my bag. Hopefully I remembered underwear. Then there is the wildcard of new swimmers. These are the unknowns. The people that think nobody swims at 5:00am and they can waltz in and get a lane.

 

Suddenly, the desk lights come on. The gym is opened! Sandy flings the door open and makes for the pool deck, Brunette goes through another door and heads for the ladies locker. Bert and I keep an elbow ahead of Redhead forcing her to hold the door for Walker Man. She wishes him a pleasant “good morning” but can’t hide the dismay of realizing she’ll be the last one to the pool.

In the locker room, Bert and I grab opposing lockers picked out for speed and access to the pool deck as well as to keep an eye on each other. We exchange furtive looks each gauging the progress of the other. I see a brief double-take as he realizes I one-upped him a bit by not bothering with a shirt under my jacket.

 

locker-wide

 

The new people aren’t in a hurry. Naively, they are discussing the persistent rain, and last night’s ball game while slowly putting on swimming attire. They won’t be so easily fooled in the future. I grab my googles and towel while Bert is still pulling on his swim trunks. I exit the locker room triumphantly as the first male swimmer to the deck . . . except for the damned lifeguard. He isn’t on duty today but still gets the employee privilege of getting in early. He is already swimming. One lane down. Sandy’s fins and kick board claim another lane. Brunette must be learning. She is already in the water in lane 3 spitting in her goggles. The phone play was definitely a ruse. Happily, lane 1 is empty and I claim it. Once in the water, the urgency doesn’t end. When the new people come on deck, It is important to give the appearance of having already been swimming for quite some time. The idea here is to demoralize and discourage future attempts at claiming an early morning pool lane.

 

Inevitably “the new people” arrive on deck along with the delayed Redhead. They survey the pool and realize all the lanes are already occupied. How did this happen? I glance up between strokes on the auspices of practicing open water sighting. One of them sheepishly makes his way to my lane, swim cap in hand to ask if he can share my space. “Of course, newbie. You can share my space. But I was here first and I relegate you to that side of the black stripe and fully expect you to move if a lane opens up”. Okay . . I didn’t really say that. In fact, I swim on one side to start with to make it clear I am happy to share as long as you keep your back stroke to yourself and don’t club me on the head every other stroke. Bert and I wrap up the morning swim at about the same time. We enjoy a pleasant conversation while dressing. He asks me how Boston was. I ask him about his vacation. We are, to any observer, normal people. As we head out the door toward the lobby Bert says “See you tomorrow”? He asks this with an I-caught-your-trick-with-the-shirt look in his eye. “Of course” I pleasantly reply adding an I’m-sleeping-with-my-googles-and-jammers-on lilt to my voice. 

 

goggles

 

https://bringitonblog.com/2016/05/04/the-swim-lane-challenge/

  

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Vjekoslav said:

p.s. ja sam uspio prije neki dan dobiti muskulfiber. nije mi to bio cilj, al se zalomio trening stepenicama kasno navecer i ranojutarnji trening plivanja odmah sutra ujutro. upalili se listovi. sad hodam ko Frankenstajn. 

 

 

Uzmi malo kurkurme. :wink2:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...