Jump to content

Sportske aktivnosti i fitness


BattleBender

Recommended Posts

49 minutes ago, sreta-steta said:

Tu sam ja resio da se "uozbiljim" ali sve dokle god nisam stvarno primenio dijetu, nisam se micao od tih 120. U mom slucaju to je keto ishrana, gde kada sam na putu primenjujem OMAD jer mi je jednostavno zgodnije. Za sada da kucnem u drvo ide u pravom smeru, ali znam da cu u jednom trenutku morati da promenim odnos masti i proteina ako budem hteo da ocuvam misicnu masu. 

 

Ja sam pokusao keto nekoliko dana i nikako mi nije leglo. Mozda sam trebao dati sansu malo duze ali nikako se nisam dobro osjecao. Ovako sa slozenim carbs, dosta povrca i voca mi je bas dobro. Kad povremeno jedem meso, gledam da je kvaliteta dobra i onda svakako uzivam. Kada budem htio promijeniti sport, pa sa trcanja preci na nesto drugo, onda cu gledati da napravim prehrambene izmjene. Pominjalo se i spavanje - spavam odlicno, kao pravednik, nekih 6-7h.

 

42 minutes ago, sreta-steta said:

kada HB za njegov u trcanje kaze da je anegdotalan

 

Nisam mislio na anegdotalan - smijesan, nego anegdotalan, u smislu da govorim o stvarnim iskustvima, a ne o necemu sto sam negdje procitao ili cuo. :classic_smile:

 

Ovaj topik, a i onaj o trcanju izgleda dovode do nekakvih osobnih preispitivanja, sve vise forumasa se javlja i izjavljuju da zele da pocnu da rade na sebi, da skinu visak kilograma, poboljsaju fitnes, zdravlje...

Nije lose to. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

Nego gore je neko spomenuo spavanje. Mislim da mi to ne ide :). Ja normalno spavam oko 5h dnevno, od cega (po fitbitu) u deep sleepu budem oko 30min. Desi mi se i 6, pa i 7h, ali to su izuzeci. Od kad sam promenio ishranu, onaj popodnevni umor je nestao tako da samo uvece spavam. 

 

Dok nisam slučajno naleteo na razgovor Matthew Walker (Englez na privremenom radu u USA)  o spavanju i njegovom značaju i ja sam slično radio . Svakom preporučujem da posluša . Faze sna  , šta se i zašto dešava tokom  spavanja(fiziologija sna) , uticaj kofeina ,alkohola , poremećaji i dugoročni efekti na čoveka a ispričano sa lakoćom.Knjiga mu  se zove  Why we sleep.

Uzgred , koliko dugo si na LCHF ishrani?

 

 

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

@Honey Badger ja ne znam kome moze da prija tih prvih 5-7 dana... Osecaj je slican ako naglo recimo prestanes da pijes kafu a unosio si je u velikim kolicinama. Pospan, umoran, glava boli, hrana je bljutava. Ma tipicno skidanje sa zavisnosti od necega. Posle toga sve se okrece za 180 stepeni: imas vise energije, nikada ali apsolutno nikada nema one nadutosti u stomaku posle jela, itd... 

 

@sasa965 pa sada vec treci mesec ide i nisam imao nikakvih ispada. Pridrzavam se tog rezima 100%, mada zena kada mi vidi sta jedem kaze smrsacu taman da stanem u sanduk. Od suplemenata uzimam magnezijum i omega 3-6. Mg koliko sam video se i savetuje, a omega 3 mahom zbog toga sto ribu bas slabo jedem. Ono sto vidim ljude na Bliskom istoku a da se pridrzavaju ove ishrane, rade to malo drugacije. Na primer: meni je svinjsko meso ako ne osnovni, ali ipak bitan izvor masti koju unosim. Tamo sam video vise njih koji recimo popiju casu maslinovog ulja.

Ovo za san cu pogledati bas.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, sasa965 said:

 

 

Npr. mušakac od 45 ima više od 30 procenata masti ,smanji energetski unos , izbaci meso ili ga redukuje,počne da trči 

kao najmanje zahtevam sport. Posle nekoliko nedelja se izmeri i vidi napredak. Sav srećan što napreduje i kaiš na pantalonama steže sve više

nije ni svestan da gubi muskulaturu na gornjem delu tela.Vaga govori da je na dobrom putu.Telo je pametno  u trčanju se koriste noge primarno i telo čuva tu muskulaturu ali zato što nema esencijalnih amino kiselina razgrađuje mišice gornjeg dela tela da bi sačuvalo noge. Ponavljam telo je pametno ,anabolizam tamo gde trema , katabilizam tamo gde ne treba.

  Posle nekog vremena naš junak se iscrpe ,prvo fizički  a onda i psihički .Sve teže mu pada trčanje i gladovanje . Prestaje  da trči  i počinje više da jede .

Kvaka je što je njegov mišićni motor (celo telo ) sada mnogo  manji , manje energije troši(bazalni metabolizam) teško polazi na trčanje i kilogrami se vraćaju( jo-jo efekat).

 

lepo receno... dobro si opisao put nekoga ko na dijetu ide 'na osecaj' gde vrlo brzo dolazi do jo-jo efekta ...
Ono o cemu ja pricam je proces mrsavljenja kroz tezinski trening. U takvoj vrsti dijete (ne volim tu rec) se tezinski trening kombinuje sa kalorijskim deficitom a makrosi idu po principu protein visoko, masti srednje visoko i hidrati nisko.

Imamo one cuvene 3 stavke koje moramo da ispostujemo:

1. trening - ostecuju se misicna vlakna, raste nivo testosterona

2. ishrana - proteini iz hrane cuvaju gorepomenuta ostecena misicna vlakna dok deficit kad nema hidrata a ni rezerva hidrata crpi masti za energiju

3. oporavak - redovan san pomaze telu u regulaciji hormona koji su potrebni da bi ovi procesi isli kako treba

Ova kombinacija na duze staze dovodi do toga da covek estetski izgleda bolje a nema onog 'umora' od dijete tako tipicnog za one gorepomenute jo-jo dijete.

Sto kaze sasa, kontrola insulina na duze staze je kljuc. Sto manje naglog lucenja insulina - to vise mrsavljenja. Dakle izbegavati brze hidrate, sve slatkise, bela testa, alkohol (nastaje vrenjem voca) itd ...

 

@Honey Badger

ja mozda malo bezobrazno vec drugi put pominjem tvoje stentove, ali to je oblast kojom se bavim pa mi je jako zanimljiva tema 🙂
Svaka tebi cast na istrajnosti, i svaka cast pre svega tvom kardiologu koji je na pravi nacin procenio tvoje stanje (naravno da ne moze svako nakon intervencije trcati maraton) i dao ti zeleno svetlo za tvoje nimalo bezazlene aktivnosti. Znam da si pisao da zivis preko gde je drugaciji sistem, ali to zeleo svetlo u Srbiji bi ti realno retko ko dao, uglavnom zbog dogmi iz proslosti ...

 

Slazem se kad kazes da je verovatno moguce postici rezultate jeduci manje hrane zivotinjskog porekla, ono gde se ne slazem je da mozes to isto jeduci samo biljnu hranu ali to je vec moja greska jer nisam lepo citao kad si rekao da ipak jedes kvalitetno meso, ribu ...

Imamo silne primere raznih bildera koji kroz karijeru nisu jeli prevelike kolicine proteina, zato i preporuke idu od 1.5 do 2gr/kg (zavisno gde procitas) ... zavisi to od mnogo faktora naravno, nece isto da jede neko ko je pre mesec dana krenuo u teretanu sa 180cm/80kg i onaj ko ide godinama sa istim merama a mnogo nizim body fat-om. Poenta je da su proteini potrebni za izgradnju misica zivotinjskog porekla plus jaja, sirevi itd. Biljni proteini nisu potpuni, nemaju potpuni aminokiselinski sastav i ne mogu da 'oporavljaju' ostecene misice kao zivotinjski.

 

San je jako vazan, bas sam skoro slusao Walkera kod Rogana 🙂 a knjiga mi stoji dugo na listi

 

 

Ono sto sam ja primetio kod sebe da kad god ne spavam nocu kvalitetno mnogo mi znaci taj power nap od 20-30min u toku dana. Uspavam se i navijem alarm, kad ustanem sam kao nov a nema onog mamurluka kao nakon sna od 1-2h.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sreta-steta said:

ja ne znam kome moze da prija tih prvih 5-7 dana... Osecaj je slican ako naglo recimo prestanes da pijes kafu a unosio si je u velikim kolicinama. Pospan, umoran, glava boli, hrana je bljutava. Ma tipicno skidanje sa zavisnosti od necega. Posle toga sve se okrece za 180 stepeni: imas vise energije, nikada ali apsolutno nikada nema one nadutosti u stomaku posle jela, itd... 

 

Ne znam, meni je takva ishrana (keto) malo neprirodna. Koliko sam shvatio iz citanja o tome, jetra pocne da proizvodi ketone umjesto glikogena i da je to mehanizam za prezivljavanje u slucaju da druge hrane nema. To znaci da se organizam dovodi u jedno stanje stresa i obzirom na moje trenutno stanje sa CVD, nemam namjeru ni pokusavati dok studije i posmatranja ne budu 100% ispitana i tacna. Znaci, tek nekad nakon 2069, za nekih 50 godina ili vise. :classic_wink: Moj inicijalni pokusaj je bio prije dijagnoze, sad se ne bih ni usudio, osim mozda na krace vrijeme, definitivno je no-no kao novi nacin ishrane na duzi period.

 

Moje shvatanje ishrane je da ne postoji idealna i da smo svi razliciti i nekome vise odgovara ovako, drugima onako. Priroda (evolucija) nas je opremila da mozemo jesti svasta i iz toga izvuci energiju ali nista od toga nije idealno da se sa sigurnoscu moze prepisati kao recept za sve. Evolucija ne stvara idealna bica, nego adekvatna.

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, estranged said:

ja mozda malo bezobrazno vec drugi put pominjem tvoje stentove, ali to je oblast kojom se bavim pa mi je jako zanimljiva tema 🙂
Svaka tebi cast na istrajnosti, i svaka cast pre svega tvom kardiologu koji je na pravi nacin procenio tvoje stanje (naravno da ne moze svako nakon intervencije trcati maraton) i dao ti zeleno svetlo za tvoje nimalo bezazlene aktivnosti. Znam da si pisao da zivis preko gde je drugaciji sistem, ali to zeleo svetlo u Srbiji bi ti realno retko ko dao, uglavnom zbog dogmi iz proslosti ...

 

Slazem se kad kazes da je verovatno moguce postici rezultate jeduci manje hrane zivotinjskog porekla, ono gde se ne slazem je da mozes to isto jeduci samo biljnu hranu ali to je vec moja greska jer nisam lepo citao kad si rekao da ipak jedes kvalitetno meso, ribu ...

Imamo silne primere raznih bildera koji kroz karijeru nisu jeli prevelike kolicine proteina, zato i preporuke idu od 1.5 do 2gr/kg (zavisno gde procitas) ... zavisi to od mnogo faktora naravno, nece isto da jede neko ko je pre mesec dana krenuo u teretanu sa 180cm/80kg i onaj ko ide godinama sa istim merama a mnogo nizim body fat-om. Poenta je da su proteini potrebni za izgradnju misica zivotinjskog porekla plus jaja, sirevi itd. Biljni proteini nisu potpuni, nemaju potpuni aminokiselinski sastav i ne mogu da 'oporavljaju' ostecene misice kao zivotinjski.

 

Nije problem uopste, ne smeta mi ta prica, naprotiv. Zadnji puta sam bio kod mog kardiologa 6 mjeseci nakon intervencije, do bolnice sam otisao biciklom i pojavio sam se pred njim obucen u lycra, 20kg laksi, sa pitanjima mogu li trcati polu maraton i maraton. Lik je bio odusevljen, pa mi kaze da bi me trebali kontaktirati ovi iz British Heart Foundation radi intervjua, da bih trebao biti njihov 'poster boy' za after stenting recovery. Nakon jos komplimenata, rekao mi je da ne trebam vise dolaziti na kontrole, da nastavim sa trcanjem koliko god mi se hoce. Naravno, ja pazim da ne pretjerujem, osluskujem se u trku, pricam sam sa sobom da vidim imam li daha i cim nesto nije kako treba, usporavam i stajem. Nije samo ni srce u pitanju, ne zelim ni ahilovu petu da povrijedim, niti bilo sta slicno sto ce me izbaciti iz stroja na duze vrijeme. Valjda se nisam toliko precijenio i pogrijesio i da ce me ovo ubiti ali meni ovaj maraton treba i radi psiholoskih razloga, nije u pitanju samo puki fitnes. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sreta-steta said:

Od suplemenata uzimam magnezijum i omega 3-6. Mg koliko sam video se i savetuje, a omega 3 mahom zbog toga sto ribu bas slabo jedem. Ono sto vidim ljude na Bliskom istoku a da se pridrzavaju ove ishrane, rade to malo drugacije. Na primer: meni je svinjsko meso ako ne osnovni, ali ipak bitan izvor masti koju unosim. Tamo sam video vise njih koji recimo popiju casu maslinovog ulja.

Vodi računa o  omega-6 u najmanju ruku su problematične. Sastav suplemenata  nezasićenih masnih kiselina niko nezna tačno , osim hemičara koji ih prave.

Mnogo bolji izbor  bi bila masna riba (skuša npr.) i obavezno maslinovo ulje. Inače od biljnih ulja samo maslinovo , ostalo zaboravi da postoji.Zauvek.

Naravno so(NaCl) i K (KCl) , sa tvojim načinom ishrane bubrezi izbacuju više elektrolita pa ih je potrebno nadoknaditi. Nemoj da te je strah od soli , bubrezi izbace višak vrlo lako .Osim Mg možeš povremeno i Zn .

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, estranged said:

kalorijskim deficitom a makrosi idu po principu protein visoko, masti srednje visoko i hidrati nisko

Ako je cilj bolja telesna kompozicija(manje sala na stomaku) ovo će dati rezultate samo će biti i problema.

Kad nastupaju problemi , posle nekoliko dana dok se ne potroše zalihe glikogena(mišići  i jetra) telo će da snizi bazalni metabolizam

(verovatno TSH , T3 ,T4 veza) javi će se  umor , bezvoljnost i tu većina popušta. Sa viškom proteina (ostalo od oporavka mišića) jetra će da proizvodi šećer(gluko neo geneza) a kao  posledicu ćemo imati višak mokraćne kiseline.Razlaganje masti i insulin su neprijatelji.

Kad se macrosi postave malo drugačije : umereno protein, malo hidrati( 40 gr dnevno) i masnoća (ostalo) i bez energetskog deficita (jedem 2500 kcl ,trošim 2500 kcl). Ovako se  postižu uslovi da jetra počne da razlaže masnoću u početku skromno zbog manjka enzima a kasnije bolje.  Nema bezvoljnosti jer telo dobija dovoljno energije pri tom jedemo hranu koja je ukusna(zadovoljni smo).Zbog dugoročne održivosti.

Kad prođe faza prilagođavanja(fiziološka i psihička) eto željenog gubitka masti .

O vežbanju neću.

Može drugom prilikom.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slazem se da dugotrajni low carb deficit nije zdrav upravo zbog usporavanja metabolizma, pisao sam o tome u nekom od prethodnih postova. Sustina je naci pravu meru shodno stanju, aktivnosti, stazu u teretani pa prema tome ciljati kolicinu proteina i hidrata. Licno za mene je u fazi mrsavljenja najbolje isao metod rotacije ugljenih hidrata sa blagim deficitom na nedeljnom nivou, psihicki mi je najlakse pao.

 

Pisem ukratko jer nemam bas puno vremena ... ostecenje misicnih vlakana mislim pre svega na mikrotraume vlakana koje se desavaju pod uticaj tezinskog treninga . Same slozene vezbe (cucanj, mrtvo dizanje, benc, ohp ...) koje uticu na veliki broj misicnih grupa dokazano dovode do povoljnog hormonalnog odgovora samog organizma i nekoliko dana nakon treninga . Upravo taj hormonalni odgovor u fazi dijete utice da se i pored deficita sacuva misicni tkivo i da ne dodje do preteranog katabolizma, koji je u natural uslovima ipak neminovan. Na nama je da ga pravilnim konceptom treninga i ishrane minimalizujemo.

Link to comment
Share on other sites

On 7/28/2019 at 5:57 PM, estranged said:


@Ridji

o krosfitu ja licno nemam bas najbolje misljenje ali probacu da obrazlozim. Veliki uticaj na to verovatno ima to sto je trenutno dosta popularan i sto na mnogim mestima (uzivo i online) se javljaju likovi koji do juce nisu podigli teg u zivotu a vec danas su strucnjaci kojima je krosfit jedini nacin da se dodje do dobrog tela, izdrzljivosti, snage, fleksibilnosti itd ...

Ono sto ja ovako sa strane vidim u krosfitu (dakle nisam nikad trenirao niti se udubljivao previse), to je da u grupnim treninzima se radi veliki broj visezglobnih vezbi, sledeci trening se radi na kondiciji, sledeci se radi na eksplozivnosti itd ... Tu ja vidim veelike sanse za povredu (i neke studije govore o tome).

 

Ja vec 10ak godina aktivno treniram u teretani i pored sveg tog staza fascinantno mi je kad dodje trener koji ima znanje, pogleda kako radis npr mrtvo ili cucanj i u par ponavljanja vidi tvoje slabe tacke. Onda ti objasni kad koji misic ne doprinosi tom osnovnom pokretu, da ti pomocne vezbe za taj deo i ti npr posle par nedelja krenes tecno da radis to mrtvo ili cucanj jer je pokret cistiji i taj misic onda radi svoju funkciju. Kad pogledamo krosfit, ti grupno radis slozeni pokret, trener jednostavno u grupi ne moze da koriguje na pravi nacin svakog, a kad radis u grupi (ono o cemu si pricao) upravo te taj pored tebe na neki nacin vuce da das i onaj poslednji atom snage da odradis seriju ... i upravo u tom poslednjem atomu snage kad mozak vec ne prati telo i nemas koncentraciju za taj pokret cesto nastaje i povreda ... koliko sam samo puta u teretani video povreda na tom poslednjem ponavljanju kad neko sa strane koji pojma nema te bodri da odradis recimo to poslednje deseto ponavljanje kad se vec na sedmom vidi da gubis formu ...

Jos jedna stvar ...nasa tela nisu predodredjena da budu dobra u svim sportovima i segmentima. Gledajuci razne sportiste svako od njih ima na oko razlicito telo, neko deluje srazmerno, neko ne ali upravo onaj ko ih trenira (a da je u tome dobar) vrlo dobro zna sta radi a sve ide u cilju da izvuce maksimum iz odredjene osobe u odredjenom sportu. Neko treba da bude 'krut', neko treba da bude fleksibilan, neko zbog duze butne kosti treba na jedan nacin da radi odredjenu vezbu, neko na drugi nacin ... i opet tu taj grupni pristup vidim kao problem, posebno jer je dosta rekreativaca u tome koji u svom mozgu nemaju informaciju i automatizam kako treba da cucnu, kad da se uradi hip hinge, kako da se stisnu lopatice i budes aktivan na benc presu sve vreme ...

Da ubacim ovde malu digresiju ... pre godinu dana Lebron James je izbacio na instagram neki svoj trening gde radi neki smesni polucucanj kao one gym baje 🙂 i mnogi su se smejali tome i bili u fazonu zasto li toliko placa trenere kad ne umeju da mu objasne da cucanj treba ici do paralele pa cak i ispod ... Onda kad malo citas i slusas ljude koji su u materiji vidis da on uopste ne radi nepravilno shodno cilju, gradji i sportu kojim se bavi, i da onaj trener ipak vise zna od tebe.

Na ovaj moj hejt verovatno ima velikog uticaja i ta povreda ledja koju vucem i nakon koje sam totalno promenio razmisljanje o treningu. Obracam paznju na svaku sitnicu i upali mi se lampica u glavi kad god vidim nekog da zarad cilja zrtvuje formu pokreta ...

 

Nemam nameru da branim ili hvalim crossfit, samo zelim iz moje vizure da odgovorim, da kazem gde se slazem gde se ne slazem... 
Za prvi pasus mogu dobrim delom da se slozim, s tim da nije sam crossfit kriv i/ili los jer je popularan i sto je sebi svako dao slobodu da bude trener. I siguran sam, kao sto sam vec pisao, da je to ozbiljan problem u mnogim klubovim. Jer da bi neko mogao da drzi treninge on sam najpre mora da poznaje perfektno formu i da ume pravilno da izvede, a naravno i da pokaze, svaki slozeniji pokret sa sipkom, narocito olimpijska dizanja. Već sam pisao o situaciji u mom klubu i trenerima, s obzirom na njihov nacin rada, posvecenost, pa mogu slobodno reci i strucnost, nemam namere da menjam teretanu bez obzira sto su se preselili na drugi kraj grada. Tacno je da je problematicno cim je vise od 6-7 ljudi na treningu da se svi isprate, zbog toga na primer svaki put kada u treningu imamo neki pokret sa sipkom imamo najpre (pre pocetka woda i pustanja sata) rad na tehnici tog pokreta gde nas gledaju i koriguju jednog po jednog. Naravno, nesto vise paznje i vremena se posvecuje novajlijama i onima koji krace treniraju. Desava mi se da imam utisak da mi na svakom treningu jedan od trenera nesto sitno sugerira i "zameri" tako da cesto pomislim da skroz nepravilno izvodim pokret, a onda vidim snimak i shvatim da uopste to ne izgleda lose ali da momak jednostavno vodi racuna o detaljima. Pogotovo, kao sto kazes, kad je rec o cucnju i mrtvom dizanju. Meni na primer nije isao najbolje snatch i samo jedna "mala" sugestija da gledam u pogresnu tacku, tj da treba drzati pogled pravo, mi je napravila neverovatno razliku u daljem izvodjenju vezbe. 
E sad sto to nije slucaj u svim klubovima, a znam da u vecini nije jer ih pratim dosta na instagramu, je vec pomenuti problem nagle popularnosti crossfita i nepostojana dovoljno strucnih ljudi za taj sport ("likovi koji do juce nisu podigli teg u zivotu a vec danas su strucnjaci").
Opasnost od povrede svakako postoji, ne bih poredio u kojoj meri sa ostalim sportovima, ali definitivno moze covek ozbiljno da se povredi. Pa ipak za skoro dve ipo godine kako treniram nisam video ni jednu ozbiljniju, sta vise i veoma mali broj povreda je bio, jedan iskrivljen zglob, 3-4 pada i guljenja prilikom skoka na kutiju... 

A definitivno su najopasniji treninzi gde se radi sa manjim tezinama veliki broj ponavlja a to treba da bude veoma intenzivno. Tu se najcesce gubi forma zbog gubitka koncetracije i umora. 

Zato pri ulasku u teretanu treba zaboraviti na sujetu i bilo kakav pokusaj takmicenja sa nekim. Treba gledati sebe, svoje telo i svoje tezine. I zapravo se pre pocetka woda, pri izboru tezina za konkretan program, izbegavaju povrede. A to je opet do pojedinca. 

 

Quote

U vezi ishrane pitao sam te iz razloga sto stvarno ne znam kakva se ishrana preporucuje za cf ali ovako laicki gledano sa strane ja bih pri takvom treningu jeo dosta slozenih hidrata (pirinac, krompir, ovsene) i imao manje treninga nedeljno uz adekvatan odmor jer je potrosnja tela i CNSa dosta velika. Neke varijante low carb-a koji je sad dosta popularan (s razlogom) pri tolikom trosenju ne bi mnogo toga dobrog donele za duze staze, posebno jer kalorijska restrikcija na duze staze uz trening moze da napravi veliko sranje i da 'zakuca metabolizam' koji se na svoj nacin brani i 'usporava'. Onda je tek veliki problem vratiti ga u prvobitno stanje i naterati da opet krene da 'zdravo mrsavi'.

 

U sustini, pisali smo i ovde a i lako se nalazi na netu koji su proteini, hidrati i masti dobri a koji nisu. To sto ti jedes je sve na papiru iz ugla rekreativca sasvim ok .. kazem iz ugla rekreativca jer ako krenemo da seciramo neko moze da ti kaze da ta vocka sto jedes nije dobra zbog fruktoze, ta pita nije dobra zbog belog brasna, taj kikiriki nije dobar zbog odnosa omega 3 i omega 6 itd ... ali onda vec ulazimo u neki ekstremizam za koji nema nikakve potrebe 🙂 Treniramo i dobrim delom se drzimo plana ishrane i oporavka da bi bili zadovoljni.

Ono sto mozes je da jednog dana izmeris koliko cega jedes i izracunas odnos makrosa pa da vidis otprilike koja ti kolicina odgovara. Preporuke za proteine su 1.5-2gr po kg telesne mase, masti kroz orasaste plodove i maslinovo ulje gledaj na dnevnoj bazi da uvek unosis zbog svojih prednosti. Hidrate menjas u zavisnosti od cilja, najbolje je slusati telo i ogledalo pa videti kolika ti kolicina njih odgovara ... nekome je 100gr dnevno malo, nekome previse ... opet zavisi od toga kakav ti je metabolizam, koliko treniras, kako se osecas, sta ti je cilj. Obavezno unositi i dosta pre svega minerala pa i vitamina da sve to isprati ishranu ... pre svega mislim na Mg, Zn, vit C plus dosta vode. Pitaj sve sto treba pa cemo probati da napravimo neki plan cak i po obrocima i tajmingu.

 

Sto se tice ishrane to je najveci minus koji vidim kod ovog mog kluba, nedovoljno se radi i govori na tu temu. Zato sam i predlozio prosle nedelje jednom od trenera da ubavimo neke termine i radionice gde bi pricali o ishrani u crossfitu. 
Hvala na savetima, uglavnom to su i smernice o kojima sam bas razmisljao. Bas sam planirao da nekoliko dana izmerim i izracunam sta sam koliko uneo u telo. 

Ovsene i pirinac bas dosta jedem, mada ni krompir ne zaostaje puno. U principu to su sve namirnice koje radije biram nego hleb.

 

Quote

Neke varijante low carb-a koji je sad dosta popularan (s razlogom) pri tolikom trosenju ne bi mnogo toga dobrog donele za duze staze, posebno jer kalorijska restrikcija na duze staze uz trening moze da napravi veliko sranje i da 'zakuca metabolizam' koji se na svoj nacin brani i 'usporava'. Onda je tek veliki problem vratiti ga u prvobitno stanje i naterati da opet krene da 'zdravo mrsavi'.

 

Sta se ovde desava? 

Link to comment
Share on other sites

On 7/28/2019 at 7:38 PM, sasa965 said:

Zbog Riđija sam pogledao  ovo . Prvi put gledam žene , discipline razne  i snaga i spretnost izdržljivost . Pun stadion navijača . Događaj.

Pred početak jedne od disciplina krupni kadar takmičarki , od jedne do druge , redom.Bi mi čudno kad sam pomislio ,,ja sam ovo video negde".

Setim se ženske plivačke  reprezentacije  DDR-a iz 1980 .To je to , samo na steroidima . 

 

Testiraju li ih uopšte ?

 

 

 

Mislim da ih ne testiraju. 
Games ne bih gledao niti predstavljao kao nesto preterano pohvalno kad je rec o crossfitu. 
Barem nije to ono sto mene privlaci i u cemu vidim lepotu i korist ovog sporta. 
Posebno sto brojanje ponavljaja i ono sto se tretira i dozvoljava kao ponavljaj na ovom takmicenju je nakaradno. 

No, sve je to jos u razvoju i usavrsavanju, sama organizacija, takmicenja, pravila takmicenja... Mislim da treba da prodje nesto vremena da se uspostave zdrave norme i standardi

Link to comment
Share on other sites

On 7/29/2019 at 4:38 AM, Honey Badger said:

 

Nije problem uopste, ne smeta mi ta prica, naprotiv. Zadnji puta sam bio kod mog kardiologa 6 mjeseci nakon intervencije, do bolnice sam otisao biciklom i pojavio sam se pred njim obucen u lycra, 20kg laksi, sa pitanjima mogu li trcati polu maraton i maraton. Lik je bio odusevljen, pa mi kaze da bi me trebali kontaktirati ovi iz British Heart Foundation radi intervjua, da bih trebao biti njihov 'poster boy' za after stenting recovery. Nakon jos komplimenata, rekao mi je da ne trebam vise dolaziti na kontrole, da nastavim sa trcanjem koliko god mi se hoce. Naravno, ja pazim da ne pretjerujem, osluskujem se u trku, pricam sam sa sobom da vidim imam li daha i cim nesto nije kako treba, usporavam i stajem. Nije samo ni srce u pitanju, ne zelim ni ahilovu petu da povrijedim, niti bilo sta slicno sto ce me izbaciti iz stroja na duze vrijeme. Valjda se nisam toliko precijenio i pogrijesio i da ce me ovo ubiti ali meni ovaj maraton treba i radi psiholoskih razloga, nije u pitanju samo puki fitnes. 

 

Wow, nisam sve pratio, pa nisam ni znao da imas stent. Covjece ti si inspiracija za druge ljude, sta cvrsta volja i rad mogu da ucine. 

Moras li da uzimas ikakve tablete sada?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Amigo said:

 

Wow, nisam sve pratio, pa nisam ni znao da imas stent. Covjece ti si inspiracija za druge ljude, sta cvrsta volja i rad mogu da ucine. 

Moras li da uzimas ikakve tablete sada?

 

Mozda sam mogao to nekako naplatiti umjesto ovdje da motivisem po forumu? :lol_2:

 

Stavljena su mi 3 stenta u oktobru i poceo sam trckarati po 20-50 metara vec drugi ili treci dan nakon intervencije pa sam postepeno produzavao kako je vrijeme prolazilo. Prije sam trcao svaki dan ali ne mogu vise tako jer sad trcim ozbiljnije distance i treba vremena da se oporave misici. Danasnjih 10km nije ni bilo narocito naporno, razmisljam da istrcim malo kasnije jos toliko, a sutra da odradim samo 15km. Petak svakako necu imati vremena, pa je pauza ali za vikend bih opet pokusao pojesti 30km u subotu ili nedelju. Mozda mi i uspije?

 

Dobio sam da uzimam 75mg aspirina dok sam ziv i jos par tableta do oktobra, pa ih prekidam. Tako mi je kardiolog rekao prije dva-tri mjeseca kad sam bio na kontroli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Ridji

Covek mrsavi kalorijskim deficitom, dakle kad se sve izracuna i stavi na papir na kraju dana treba covek unositi manje nego sto trosi i onda mrsavi. To otprilike izgleda ovako, A minus B minus C, gde je A kolicina hrane koju unesemo, B kolicina trosenja gde spada trening i ostala fizicka aktivnost i C gde spada nas bazalni metabolizam, osetljivost na vrste hrane, hormonalni status itd , upravo je taj C nesto bas varijabilno, o tome cu malo kasnije .

Kad se to sve izracuna, za mrsavljenje je najbitnije da budes u deficitu. Kad si u deficitu ti mrsavis, e sad ... problem je sto telo moras na neki nacin naterati da gubi masti a zadrzava misice jer telo kad krene u deficit ono mrsavi sa svih delova podjednako. Sta ovo znaci ... Znaci da neko moze da gubi tezinu ako unosi ceo dan tipa banane i samo to, ili bademe ili peciva. Otud i ovoliki broj blic zena dijeta, jedes samo integralne kroasane ceo dan i ti mrsavis, da ...ali kako. 

Upravo je tu fora da onim sto sam pisao ranije, najbolji nacin mrsavljenja je uz tezinski trening gde ti telu jasno stavljas do znanja da cuva misice a ishranu prilagodis tako da misici mogu da se oporave.

 

Sto se tice usporavanja tela i metabolizma ...nase telo je evolutivno takvo da ne trpi dugi deficit i brani se na sve nacine od njega ...njemu je mnogo priprodnije da sav visak kalorija sacuva u salo 'za ne daj Boze' nego da bude misicavo i bez masnih naslaga. Svaka dijeta ne sme da bude duga jer telo nakon odredjenog deficita putem hormona, najvise hormonima stitne zlezde usporava metabolizam braneci se od daljeg mrsavljenja...ti hormoni stitne deluju u sinergiji i sa ostalim hormonima u telu i onda nastane haos u telu.

 

Osnovna stvar kod dijete je da se ide postepeno i da se u pocetku ne bacaju sve karte na sto. Vracamo se na sam pocetak sa onim A,B i C gde se najpre odredi koliko je potrebno unositi hrane da bi bili u deficitu. Veliki problem je u onom C jer i pored svih kalkulatora na netu svako od nas je drugaciji i svako reaguje drugacije pre svega na hidrate a i na ostale vrste hrane pa je u toku dijete jako bitno kontrolisati ogledalo i videti da li nam ta kolicina hrane odgovara.

Pisacu ovde o rotaciji ugljenih hidrata jer je on po meni odlican sistem za dijetu. Svodi se na to da se svakog dana unosi fiksna kolicina proteina i masti ,dok se kolicina hidrata menja iz dana u dan i gde se ne dozvoljava telu da se navikne i 'brani' od odredjenog stanja.

 

Recimo imamo coveka od 180cm i 80kg kome je racunicom odredjeno da koliicina hidrata koja mu odrzava stanje je 100gr na dan.

Plan je ovakav :

- prve 4 nedelje jedemo po ovom principu po danima: 100-75-50-125--75-100 uz 3 treninga nedeljno i bez kardija

osoba ne trpi mnogo, i dalje je u deficitu i lepo mrsavi. Posle 4 nedelje se nase telo navikne na ovo i nastupa plato jer se brani ... Onda idemo jace

- naredne 4 nedelje : 100-50-50-100-50-75 uz 3 treninga i dva kardija nedeljno

- naredne 4 nedelje: 75-0-50-75-075 uz 3 treninga i 3 kardija nedeljno

To je to. Posle ovoga lagano dizemo hidrate jer se telo dovoljno usporilo i jednostavno nemamo vise ispod cega da idemo. Ono sto je dobra stvar je da nakon ovoga dolazi tkz reverse diet koji je sjajna stvar, tad se bas dizu hidrati ali i dalje se jede cisto,a telo zeljno hrane prosto upija kao sundjer te makrose i gradi misice bez dobijanja masti.

Dobra stvar kod rotacije UH je sto se koristi i na masi po istim principima :)

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/28/2019 at 9:07 PM, Honey Badger said:

 

MMA borce sam uzgredno pomenuo, nije mi palo na pamet da bi to mogao biti samo marketinski trik ali vjerujem da je sasvim moguce postici pristojne rezultate jeduci manje hrane zivotinjskog porijekla.

 

Nema sta da verujes pored zivog Novaka Djokovića :classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Honey Badger said:

 

Ne pratim Djokovica, u cemu je fora?

 

 


Nisam ulazio detaljno u njegovu ishranu ali ono sto sam malo citao on vec nekoliko godina svoju ishranu pretezno bazira na biljnoj hrani, od mesa mislim da jede samo ribu. Meso drugog porekla, posebbno crveno meso, uopšte ne jede već nekoliko godina a postiže vrhunske rezutlate, tj najbolji je na svetu 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ridji said:


Nisam ulazio detaljno u njegovu ishranu ali ono sto sam malo citao on vec nekoliko godina svoju ishranu pretezno bazira na biljnoj hrani, od mesa mislim da jede samo ribu. Meso drugog porekla, posebbno crveno meso, uopšte ne jede već nekoliko godina a postiže vrhunske rezutlate, tj najbolji je na svetu 

 

Onda je to isto kao i ja sto radim. Zadnji put sam jeo crveno meso u aprilu, bio neki rodjendan u steak house pa sam se bas pocastio. 

 

Moja filozofija je da mi meso ne treba svaki dan i u svakom obroku, dovoljno je jednom sedmicno, a i tada neka plava riba ili piletina je sasvim dovoljna. Mada nemam nista protiv da se ponekad pocastim, samo treba imati mjeru. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@estranged

Hvala za ovo lepo objasnjenje. U principu sam znao deo kako telo funkcionise i sta je cilj da bi se postiglo kvalitetno mrsavljenje, ali me interesovao ovaj deo oko "sranja" koje moze da se napravi sa metabolizmom i koliko je to nezgodno i lose. 
Sad mi je interesantna ova rotacija UH kada si je objasnio, ranije sam citao nesto malo na tu temu ali delovalo mi je kao nesto sto meni ne bi bilo potrebno. 

Link to comment
Share on other sites

^

jako tesko stanje u praksi. Kod oba pola dolazi do usporavanja stitne sa zadrzavanjem vode, nadutoscu, hronicnim umorom. Devojkama postaje neredovan ciklus, muskarci gube libido.

Instinkt, u ovom slucaju pogresan, kaze da se jos malo smanji unos kalorija ili pojaca trening kako bi se jos malo smrsalo ali to naravno nije resenje. Resenje je upravo pojacati kalorije, dici hidrate recimo na 200, uz neki prost hidrat s vremens na vreme, redovno spavati, smanjiti trening na npr 2 puta nedeljno ili uzeti neko vreme bez treninga.

Onda posle mesec dana dodje telo u stanje da npr na 200gr hidrata se odrzava kilaza uz popravku raspolozenja a pre mesec dana na 50gr je bila ista situacija sa kilazom samo sto smo imali bolesno telo.

Ljudi sa iskustvom tacno osete kad su 'prazni', kad krene da trpi trening i san kao pocetni alarm...tad ubace cheat obrok ili dan i sutra su kao novi.

 

U zakljucku, low carb je sjajna stvar, ali ljudi koji treniraju i izlazu telo naporima moraju balansirati sa hidratima jer su oni gorivo za trening. Kod keto ishrane su gorivo ketoni, ali keto ishrana i trening na duge staze ne idu jedno uz drugo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, hvala Doci, ali nije kao da nisam ovo znao jelte :classic_sleep:

 

Salu na stranu, stvarno hvala @estranged, ti ovo stvarno pitko napises i sve bude jasno.

 

Samo jedno pitanje u vezi rotacije hidrata:

 

1 hour ago, estranged said:

 

Plan je ovakav :

- prve 4 nedelje jedemo po ovom principu po danima: 100-75-50-125--75-100 uz 3 treninga nedeljno i bez kardija

osoba ne trpi mnogo, i dalje je u deficitu i lepo mrsavi. Posle 4 nedelje se nase telo navikne na ovo i nastupa plato jer se brani ... Onda idemo jace

 

 

 

 

Zasto ide ovih hipotetickih 125 grama hidrata nakon prva tri dana koja cine high, medium low tj kakvu svrhu imaju?

 

Ja recimo idem ovako:

 

high

medium

low

high

medium

low

high x2

medium

low

high

medium x2

low

high

medium

low x2

 

i nikad duze od 3/4 nedelje i super su mi rezultati tj jest to mi je za nekih 2-3 kg minusa za pomenuti period i nema potrebe za jace. Ako bi mi trebao neki jaci kalorijski deficit posle onog zimskog i praznicnog suficita ide se na low carb u trajanju od nekih maximalno mesec dana, mada ni za tim vremenskim periodom nema potrebe dovoljno je uz trening jesti "chisto" i dve do tri nedelje su sasvim dovoljne da se vratim na staro tj da svucem 3-5 + kg u zavisnosti i od ostalih aktivnosti.

 

Generalno na "dijete" i ne idem od kad sam svukao poveci visak i od kad sam poceo da treniram u kontinuitetu, tj od kako sam izbacio hleb. Jedem ga i dalje ali retko kad, mozda par puta mesecno, a nekad sam ga jeo par puta dnevno i tako 30 godina :lol_2:

 

generalno, ishrana je uglavnom "cista" i raznolika  s tim sto jednom nedeljno imam prezderavanje od prostih secera, fazon pojedem pola torte za dan, tepsiju kolaca ili 20-ak americkih pandurskih krofni :classic_blush: ali to je uslov da bi psiha bila mirna u toku nedelje i da mi ne pada na pamet da cackam delikatesna jela jer to vuce, bar u mom slucaju i demotivaciju za trening i jos svasta nesto.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, estranged said:

U zakljucku, low carb je sjajna stvar, ali ljudi koji treniraju i izlazu telo naporima moraju balansirati sa hidratima jer su oni gorivo za trening. Kod keto ishrane su gorivo ketoni, ali keto ishrana i trening na duge staze ne idu jedno uz drugo.

 

Možeš li ovo malo detaljnije?

 

 

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

@kalistenika u rutini

postoji milion nacina da se postavi rotacija, ima na netu raznih sema ali je poenta menjati :) ovo sam napisao cisto da ljudi skapiraju da i taj dan suficita u fazi dijete ima svoju svrhu

 

@sasa965

ovo sve sto pisem je iz ugla mrsavljenja uz tezinski trening. Neko ko ne trenira a zeli da smrsa, ima dosta ljudi koji to zele, svakako mogu dugo da izdrze na niskim hidratima ili na keto. Trening sam po sebi (pricam o jakom treningu :) ) je veliki stres za organizam i trazi kvalitetno gorivo koje je u ovom slucaju slozeni hidrat... ne pricam samo o dijeti vec i o fazi izgradnje misica i kvalitetnom suficitu.

 

Nikad nisam bio u ketozi, kazu da posle pocetnih problema kad se naviknes da je osecaj fenomenalan. Ali su isto tako iskustva ljudi da trening dosta trpi i da ljudi maksimalno skracuju vreme treninga jer i pored unosa antikatabolika u vidu suplemenata ipak dolazi do katabolizma misica. Moramo i pored biohemijskog nivoa gde su ketoni gorivo na koje organizam sasvim lepo funkcionise, gledati i iskustva ljudi koji se spremaju za takmicenje u bb. Ako gledamo ovako sa strane koncept keto dijete - imas spisak namirnica, organizam topi masti, sve super ali da nema taj nedostatak u smislu ogranicenosti teskih, pravih treninga, bodibilderi bi u toku cele godine bile na tom rezimu. Ovako u toku priprema se keto dijeta ostavlja za kraj i za ono najtvrdokornije salo koje ostaje i gleda se da to sto krace traje.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...