Jump to content

Grupa D (SRB, CZ, POL, FIN, ISR, HOL)


Koje reprezentacije prolaze u osminu finala?  

30 members have voted

  1. 1. Koje reprezentacije prolaze u osminu finala?



Recommended Posts

Raspored:

 

2 Septembar 2022

Izrael – Finska

Poljska – Ceska

Srbija – Holandija

3 Septembar 2022

Finska – Poljska

Ceska – Srbija

Holandija – Izrael

5 Septembar 2022

Poljska – Izrael

Ceska – Holandija

Srbija – Finska

6 Septembar 2022

Holandija – Poljska

Finska – Ceska

Izrael – Serbia

8 Septembar 2022

Finska – Holandija

Ceska – Izrael

Srbija – Poljska

 

 

SRBIJA

 

Istorija:  Iako je zemlja postala samostalna 2006. godine (nakon raspada drzavne zajednice SCG), skoro svi racunaju i period nakon 1990. godine kada govore o dostignucima reprezentacije ove zemlje. Moje licno misljenje je da kosarkaska reprezentacija ove zemlje svoj (veoma uspesan) kosarkaski put pocinje bas nakon raspada SFRJ i zato cu pisati samo u tom periodu.

 

Zbog medjunarodnih sankcija kosarkaska reprezentacija je svoj debi na Eurobasketu imala tek 1995. i on je bio veoma uspesan. Ostvareno je svih devet pobeda i uzeto zlato u legendarnom finalu protiv Litvanije. Taj tim je bio dosta jak, Djordjevic, Danilovic, Rebraca, Bodiroga, Divac, Paspalj... Zetva je nastavljena 1997. sa novim zlatom, a onda je dosla i bronza 1999. godine. Na putu ka finalu isprecila se Italija. Vec dve godine kasnije, sadasnji selektor drzavnog tima Svetislav Pesic vraca zlato u ruke SRJ (koja je 2003. preimenovana u SCG), da bi 2002. godine usledio vrhunac pobedama nad americkim drim timom (dobro, njegovom malo losijom verzijom, ali zaista istorijski rezultat) i Argentinom u finalu. Ukupno, na 8 takmicenja uzeto je neverovatnih 5 zlata (1995, 1997, 1998 SP, 2001 i 2002 SP), kao i jedno srebro na OI 1996 i pomenuta bronza 1999. Jedini podbacaj desio se 2000. godine kada je selektor reprezentacije bio megauspesni Zeljko Obradovic, covek koji je pre toga uzeo i evropsko i svetsko zlato. 

 

Nakon toga dolazi do raspada sistema i brzog propadanja. Vec godinu dana nakon osvajanja svetskog zlata Dusko Vujosevic osvaja samo 6. mesto na EP i tako je prekinut sjajan niz medalja. Zatim sledi blamiranje na OI 2004 na kojima ekipa nije prosla grupu uz poraze od Kine i Novog Zelanda, pa EP 2005 i brukanje na domacem terenu. Nakon dobijanja WC za SP 2006 sledi novo razocarenje i ispadanje u 1/8 finala, pa blamaza na EP 2007 i neodlazak na OI 2008. Tek nakon te godine sledi novo zlatno (dobro, ne zlatno jer jos uvek nema zlata, ali veoma uspesno) doba - iskusni Dusan Duda Ivkovic preuzima drzavni tim i osvaja srebro na EP 2009. Nakon toga slede jos dva razocaravajuca EP, neodlazak na OI 2012, ali sa igrackom legendom Sasom Djordjevicem kao selektorom, reprezentacija osvaja srebro na SP 2014, OI 2016 i EP 2017.

 

Sastav:

 

PG Vasilije Micic, Nemanja Jaramaz

SG Marko Guduric, Nemanja Nedovic, Vanja Marinkovic

SF Vladimir Lucic, Nikola Kalinic

PF Marko Jagodic Kuridza, Dejan Davidovac

C Nikola MVP Jokic, Nikola Milutinov, Dusan Ristic

 

Nakon sto je odstranjivanje Milosa Teodosica iz tima podiglo prasinu, deluje da su se strasti smirile pa da mozemo da udjemo u procenu kakva je jacina ovog tima i kakve su prognoze. Najpre se mora konstatovati da i na ovom prvenstvu Srbija nece igrati u najjacem sastavu - zbog povrede nema Bogdana Bogdanovica, ali je zato tu (neki bi zlurado prokomentarisali: konacno!) Nikola Jokic koji ce biti prva zvezda ekipe i neko oko koga se vrti igra tima. Ekipa je malo slabija na unutrasnjim pozicijama jer Nikola Milutinov ima neku virozu, a MJK i Ristic bas i nisu igraci svetske klase. Skoro sav teret pasce na Micica, Gudurica, Lucica, Kalinica i Jokica, dok bi igraci sa klupe trebalo da daju svoj doprinos i odmore nosioce.

 

Sto se tice prognoze, ambicija ove ekipe je svakako vracanje zlata u trofejne vitrine nakon vise od dve decenije. U grupi ne bi trebalo da bude problema, kao i u 1/8 finala protiv Ukrajine/Estonije/GB, tek od 1/4 finala dolaze pravi izazovi.

 

 

CESKA

 

Istorija: Jedan od domacina turnira nema neku zavidnu kosarkasku tradiciju, ali u poslednje vreme Cesi su znali da iznenade i budu prijatno iznenadjenje. Na EP 2015 su u 1/8 finala razbili Hrvatsku, na predolimpijskom turniru su savladali Grcku i Kanadu, na SP 2019 su bili sesti uz ubedljivu pobedu nad Brazilom. Kroz noviju istoriju istakli su se centar Jan Vesely, NBA plej Tomas Satoransky i naturalizovani Blake Schilb (valjda je ozenjen drzavljankom Ceske Republike).

 

Sastav:

 

PG Tomas Satoransky, Ondrej Sehnal

SG David Jelinek, Jaromir Bohacik, Tomas Kyzlink

SF Vojtech Hruban, Vit Krejci

PF Patrik Auda, Martin Kriz

C Jan Vesely, Ondrej Balvin, Martin Peterka

 

Reprezentacija Ceske ovog puta nece imati naturalizovanog igraca. Realno, u ovom timu glavne zvezde su svakako Satoransky i Vesely, ali pitanje je kada ce sjajni visoki plej biti spreman i da li ce biti moci da da svoj maksimum. Tu su i neki od clanova dugogodisnjeg jezgra ekipe, visoki centar Balvin, zatim Hruban koji moze da zatrpa kos, pa sjajni suter Jelinek, kao i iskusni Auda pod kosem i Bohacik spolja.

 

Ambicije su da se prodje drugi krug uz pomoc domace publike. Koliko je to realno tesko je proceniti, ali forma ove ekipe i nije bas sjajna, porazeni su ubedljivo od Francuske i na domacem terenu od slabe Madjarske (i ostali sa jako malim sansama za plasman na SP naredne godine), pa ce izabranici dugogodisnjeg selektora, Izraelca Ronena Ginzburga imati jako tezak zadatak pred sobom.

 

 

POLJSKA

 

Istorija: Poljska je bila kosarkaska velicina, ali da bi se secali tih uspeha morali biste da budete rodjeni negde oko 1950. ili ranije jer su poslednje tri medalje sa evropskih prvenstava osvojene 1963., 1965. i 1967. Ako gledamo poslednjih par decenija, nekih rezultata nema. Realno, Poljska nije kosarkaska zemlja vec dosta dugo, fudbal i odbojka su daleko vise popularni. U odbojci Poljaci su medju par najjacih zemalja, a fudbal je skoro svuda popularan. Sto se tice kosarke, Marcin Gortat i Maciej Lampe su dva igraca koji su ubedljivo najveca imena koja su ponikla u toj zemlji u ovom veku. Uz njih su se pojavljivali i plej Lukasz Koszarek i krilo Michal Ignerski, poljski Amerikanac David Logan i to je to. Treba reci i da su Poljaci dosta prijatno iznenadili svoje navijace na prethodnom SP na kojem su se plasirali u 1/4 finale, sto je zaista veliki uspeh.

 

Sastav:

 

PG A. J. Slaughter, Lukasz Kolenda, Jakub Schenk

SG Mateusz Ponitka, Michal Michalak, Jakub Garbacz (on valjda ulazi na 20 razlike za protivnika)

SF Michal Sokolowski

PF Aaron Cel, Jaroslav Zyskowski

C Aleksander Balcerowski, Aleksander Dziewa, Dominik Olejniczak

 

Strucni stab Poljske jos uvek nije objavio kojih 12 kosarkasa ce predstavljati ovu zemlju na EuroBasketu, ali sastav deluje veoma mrsavo. Naturalizovani suter zarobljen u telu pleja A.J. Koljac je vec u godinama, a uz njega glavne zvezde ekipe su svakako Ponitka koji moze da kreira sa pozicija 2 i 3, iskusni Cel i mladi gorostas Balcerowski. 

Licno, mislim da Poljska nece u 1/8 finala. Jednostavno, Finska, Ceska i Izrael deluju kao kvalitetnije ekipe, ali to ne znaci da su sve nade izgubljene. Nade, ipak, nema kada je rec o plasmanu Poljske na naredno SP, jer su bili iza Nemacke, Izraela i Estonije u svojoj kvalifikacionoj grupi.

 

 

FINSKA

 

Istorija: Od 1977. do 2008. kosarkaska reprezentacije Finske ucestvovala je samo na jednom velikom takmicenju, EuroBasketu 1995. godine. Sve do 2008. godine ova zemlja prosto nije bila poznata u kosakaskim krugovima vise od Jermenije ili Norveske. Sta se desilo te, 2008. godine? Desio se sokantni trijumf nad reprezentacijom Srbije od 80:77 u kvalifikacijama za EP 2009. Tada su i ljudi sa ovih prostora culi za mladog Petteri Koponena, iskusne Tuuku Kottija, Kima Muurinena, Petrija Virtanena, uz Hanna Mottolu i Temua Rannikka za koje su verovatno mnogi znali i pre tog meca. Taj mec je oznacio i pocetak buma kosarke u Finskoj (mislim, nisu to bili spektakularni rezultati, ali uspon je bio ocigledan) i nakon toga reprezentacija ove zemlje uspeva da se plasira na 4 uzastopna EuroBasketa na kojima postize pristojne rezultate - konstatno su u 16, tu su u drugoj fazi ili 1/8 finala i tu je kraj. Petteri Koponen, Sasu Salin, Shawn Huff, Mikko Koivisto, Gerald Lee bili su najvazniji clanovi te nove generacije koja je podigla kosarku u severnoj zemlji na jedan novi nivo.

 

Sastav:

 

PG Edon Maxhuni, Ilari Seppala, Miro Little

SG Petteri Koponen, Sasu Salin, Topias Palmi

SF Elias Valtonen, Shawn Huff, Henri Kantonen

PF Lauri Markkanen

C Mikael Jantunen, Alexander Madsen

 

Finski drzavni tim nije posezao za naturalizacijom neke americke zvezde kao resenjem za hronicne probleme sa visokim igracima (bio je tu plejmeker Jamar Wilson, ali on je ozenio finsku drzavljanku pa je po toj osnovi dobio pasos). Tesko je biti konkurentan sa cetvorkama i peticama koje su ili skraceni centri bez suta (tipa Kotti) ili lagane cetvorke (tipa Murphy). To je sada bar delimicno reseno pojavom nove generacije talentovanih igraca poput Madsena, Jantunena (visoki pick igraci koji umeju da pogode za tri poena) i naravno pojavom prve zvezde Laurija Markkanena. Opet, uocljivo je da samo trojica igraca u ovom sastavu igraju u reketu, sto je jako tanka rotacija na centarskim pozicijama.

Finski tim je mix mladosti (Little, Markkanen, Jantunen, Valtonen) i iskustva (Koponen, Huff, Salin). Na papiru su mozda i favoriti za drugo mesto u grupi, imaju sjajan niz pobeda u 2022. godini, izborili su plasman na naredno SP, imaju i jednu od najvecih zvezda turnira, ali nemaju naviku dobrog igranja van svoje zemlje i to moze da ih ukoci i doprinese da nemaju uspesan turnir.

 

 

IZRAEL

 

Istorija: Izrael je, uz Letoniju uvek deo EP (jos kad su ta prvenstva bila elitni klubovi 16 najboljih zemalja starog kontinenta) - od 1959. propustili su samo dva EuroBasketa i od 1993. do sada su vezali svih 14 uzastopnih ucesca. Na SP zato imaju samo dva plasmana (proslo je mnogo vremena od poslednjeg ucesca), na OI su bili samo jednom, pre 70 godina. Imaju jaku ligu, vole kosarku, ali se njihovi klubovi uglavnom oslanjaju na Amerikance, pa samo ponekad isplivaju neki solidni igraci kao sto su bili Omri Casspi, Lior Eliyahu, Jotam Halperin, Yaniv Green, Gur Shelef ili Tal Burnstein. 

 

Sastav:

 

PG Tamir Blatt, Yam Madar, Gal Mekel

SG Rafi Menco

SF Deni Avdija, Yovel Zoosman, Guy Pnini

PF Tomer Ginat, Nimrod Levi

C Jake Cohen, Roman Sorkin, Idan Zalmanson

 

Prva zvezda ekipe je svakako Deni Avdija, nekadasnja zvezda u usponu EL i igrac Washington Wizardsa. Tu su i Blatt, Madar, Zoosman iz EL, kao i centarski trio Ginat - Cohen - Sorkin uz omrazenog veterana Pninija. Izrael forsira dosta suteva za tri poena i mogu da budu nezgodni ako ih krene sut.

Ova ekipa ima sve da prodje grupu i to bi trebalo da bude osnovni cilj ove ekipe. Jednostavno, u grupi nema jakih reprezentacija osim Srbije, sa svakim moze da se igra, zasto to ne iskoristiti? Svakako su jaci od Ceske i Poljske i dosta jaci od Holandije.

 

 

HOLANDIJA

 

Istorija: Zemlja lala i vetrenjaca ne moze bas za sebe da kaze i da je zemlja kosarke. U odbojci su imali jednu sjajnu generaciju i imaju poznato ime, o fudbalu da se ne prica, ali u kosarkaskom svetu ne predstavljaju bas nista, kao i vecina zemalja zapadne i severne Evrope. Izgleda da osim Nemaca, drugi germanski narodi ne mare mnogo za igru pod obrucima - koliko igraca iz Belgije, Holandije, GB, Svedske, Norveske i Danske znate i sta bi mogao da uradi njihov kombinovani najbolji tim bilo gde? Pa, verovatno nista. Od 1989. ova zemlja nije gledala svoje kosarkase ni na jednom velikom takmicenju osim na EP 2015. kada su bili ocekivano losi.

 

Sastav:

 

PG Leon Williams, Charlon Kloof, Keye van der Vuurst de Vries (prodje jedan timeout dok se ne ispise celo ime ovog igraca)

SG Worthy De Jong, Yannick Franke

SF Mohamed Kherrazi, Shane Hamnick

PF Roeland Schaftenaar, Olaf Schaftenaar, Jito Kok

C Jesse Edwards, Matt Harms

 

Igraju uglavnom brzo, klasican run'n'gun, sa nekoliko bekova koji umeju da poentiraju sutem sa distance (De Jong, Franke, Kloof). Objektivno, ne ocekujem da pobede ikoga - ako nisu mogli da dobiju Island, ne znam kako ce moci Poljsku, Izrael ili Finsku.

Edited by goldberg
  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

For d rekord, onaj klinjo van der Vuurst de Vries je legit, iako je sinoć imao 6 izgubljenih bolji je za tri koplja od svega što mi imamo kao prospekte na pleju.

Dario Đerđa ga je doveo u Oostende kad je imao 16 godina i odmah ga ubacio u prvi tim, čovjek zna znanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vorti ne zna igrače, ali zna basket:

Quote

 

Da ne pitamo ponovo kako je bilo protiv Srbije, možeš li da kažeš nešto o Orlovima i njihovim šansama da odu do kraja na Evrobasketu?

Ako mogu da budem brutalno iskren, moraćete da igrate mnogo bolje od utakmice sa nama, ako želite da uzmete medalju. Iskreno verujem da smo bili konkurentni tri pune četvrtine, a nismo najbolji tim na turniru, možda smo čak i najlošiji. Znam da su srpski igrači jako dobri, iskusni, da je klupa puna. Nemam sumnju u to da ćete daleko da dogurate, ne znam da li možete da osvojite prvenstvo jer iskreno ne pratim te stvari previše, ali definitivno imate kvalitet da uzmete zlato“.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Dobise Finci 98:88. Nije bilo lagano, ali je bilo slatko, bar za njihove navijace. Kako god, isplatilo im se ono tankovanje protiv Srbije, mnogo reprezentacija jednostavno nema snage da igra sa 100% angazovanja dan za danom.

U ovoj grupi se vec i pre pocetka znalo da je Srbija prva sa 5:0. Iznenadila je Poljska koja trenutno ima 3:1, Finska ide dalje takodje sa 2:2, dok Holandija ipak nema potreban nivo da bi igrala cak i u ovakvoj grupi - bili su blizu i protiv Izraela i protiv Poljske, ali nisu mogli da izdrze tempo do kraja meca.

Ovde su bitne i pozicije zbog ukrstanja sa grupom C i ovako stoje stvari:

 

1. Srbija je broj 1 ako dobije Poljsku (OK, o ovom scenariju ne bi trebalo trositi puno slova).

2. Finska je druga ako dobije Holandiju.

3. Poljska je treca ako Ceska dobije Izrael, inace je cetvrta.

4. Porazeni iz meca Izrael - Ceska ispada, sa tim da Ceska tesko da moze vise od 4. mesta, a Izraelu je osigurana 3. pozicija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ali Gal Mekel, bas kao mamas boy neki, kao oni klinci sto vec sa sedam, osam godina imaju svu opremu, sve moguce dodatne treninge, top ishranu, i sve nekako rade mehanicki, robotski. Zna on da uradi prednju promenu, zadnju, skolski da odigra, pogodice kad je sam, ali pure talent cista 0, sta god van sablona treba da uradi dolazi do teskog brainfarta, plus bas nekako burzoazija stav. 

 

Btw, i zaboravio sam da je igrao za Zvezdu jbt. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, goldberg said:

4. Porazeni iz meca Izrael - Ceska ispada, sa tim da Ceska tesko da moze vise od 4. mesta, a Izraelu je osigurana 3. pozicija.

Ne obavezno. Češka ako izgubi, defitivno ispada, ali ako Izrael izgubi, onda im je potreban poraz Finske od Holanđana, što ćemo priznati da je malo verovatno.

 

Ako se to desi, onda se stvara trojka koja ima u međusobnom skoru po pobedu, što znači da bi se gledala koš razlika između tih ekipa.

 

Finska ima 8+

Izrael ima 2+ 

Češka ima -10

 

Finska je siguran putnik, dok Izrael ne bi trebao da izgubi više od 5 razlike. Ne znam šta bi se desilo ako bi Izrael izgubio sa 6 razlike, jer bi onda Izrael i Češka imale po -4.

 

Naravno, to je sve u domenu teorije, Finska bi trebala razbije Holandiju, jer iako su obezbedili prolaz, ipak se bore za višu poziciju kako ne bi slučajno dospeli na poziciju 4 i igrali sa Grčkom.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...