Jump to content

Trcanje


...

Recommended Posts

Popaliste me juce, tek sinoc poceh opet da probam malo da trcim, planirao sam jedno 15-tak minuta, ali ostadoh preko pola sata. U stvari poslije prvih 15 minuta patnje, a prije toga jos 7-8 minuta zagrijavanja, osjetio sam kao da sam dosao na neku radnu temperaturu i sve je postalo mnogo lakse.

Mogao sam jos, sto se tice pluca i srca, ali osjetim da su noge tu slaba karika, pa da opet nesto ne sjebem, prestanem.

4 km, zadovoljan sam. Poslije toga jos 45 minuta, malo tegovi, malo masine, malo citanja po telefonu :classic_blush:, sve skupa 750 kalorija. Prakticno jedan hamburger :smiley24:

 

Z9F7fwT.jpg

Edited by Amigo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nesto ste se usutili? Trcil' ko ili ste svi postali princeze?

 

Maloprije izadjem sam i oderem 10km. Bilo je uzivancija, nisam htio da prestane. Tacno znam kako se Forest Gump osjecao, meni malo fali da uradim isto, a ne mogu jer moram i kalisteniku da radim. Ovaj put nisam zastajao da radim sklekove ali nisam ni narocito zurio u trku. Sve u svemu, nisam nezadovoljan mada znam da mogu i trebam bolje od ovoga. Rekord na 10km mi je 54minute, valjda cu ga popraviti makar jos jednom.

 

DpTQN2R.png  5qfqYiW.png

 

hVHbxCD.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Prije nekoliko mjeseci mogao sam drzati taj tempo preko 30km. Mozda mogu jos uvijek, mada dugo nisam isao preko 10km. 

 

Moracu prijaviti jedan polumaraton uskoro, cisto da odrzim motivaciju za trening.

 

Edit: Stigla motivacija:

 

QjkQDYF.jpg

 

Kupio mi jdan rodjak iz Njemacke. Kaze, vidio majicu u izlogu, sjetio se mene i kupio mi. :classic_biggrin:

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

JEHu8vV.png

 

Na jedvite jade. A nisam se lose osjecao do jedno 8. kilometra, onda se oduzilo i nikako da namaknem 10. A u jednom momentu sam pomislio - ako bude ovako lagano pred kraj 10. kilometra, nastavljam jos makar 5. Ma jok, jedva sam i ovo. 

 

Wy9EDjG.png

Ovo nista ne bi smjelo biti preko 6 minuta, a kod mene 4/10 da sam preko 6 minuta trcao kilometar. 

 

Z18QQha.png

 

Mozda zato sto mi je HR od pocetka bio dosta visok, cijelo vrijeme je bio oko 140-150bpm. Inace mi je mnoigo nizi, 120 - 140 uz kraca odstupanja gore - dole. Dan je nekakav tezak, tmuran, mozda zbog toga?

 

Ako sutra ne bude padavina, mozda opet probam.

Link to comment
Share on other sites

Vrijeme danas katastrofa:

 

image.png.3a8db3a26978954a2bdfed3bc5ebda28.png

 

Al' nisam se dao zavarati. Trcati kroz oluju, dok vjetar i kisa sibaju lice ima svojih cari... Jedino je malo gadno kad udje voda u patike ali nisam se uopste pokajao. Fenomenalan provod:

 

NiOaDPg.png  nK4nZvk.png

 

Ipak nije lako trcati po barama i nevremenu pa se odrazilo na vrijeme ali nije vazno.

 

YIX1NiY.png

 

HR ovoga puta nesto nizi od prethodnog ali sam sporije i trcao. 

 

Ovo je kao slag na tortu:

 

LACYWGp.png

 

Sampionski! :classic_smile:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Referent said:

 

@Vjekoslav

Negde si napisao da ti je trčanje uz stepenice pomoglo oko kolena. Zar stepenice, naprotiv, nisu smrt za kolena?

 

ne trcanje, penjanje. kod trcanja uz stepenice preveliki je pritisak na sama koljena (kao i kod cucnja na prstima, umjesto na punom stopalu), plus dakako postoji opasnost od ozljeda. ja sam jos davnih (planinarskih) dana primjetio da nikakvih problema s koljenima nemam kod penjanja, bez obzira na strmost terena, i bez obzira na tezinu ruksaka, vec da problemi nastaju kod hodanja na ravnom, ili pak kod spustanja niz planinu. fakticki, da mi je lakse penjati se nego spustati se. ili pak hodati nizinom, koja je najcesce asfaltirana. sto se stepenica tice, pisao sam o takvom treningu ovdje:

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Veceras smo istrcali 5km, ja sa 7-9 serija po 10-12 sklekova dok sam je cekao da me stigne. Sutra ili prekosutra cu opet oderati 10, a za vikend bih mogao 20. Dugo nisam isao preko 10, pitam se mogu li?

 

Only one way to find out.

Link to comment
Share on other sites

Sav pritisak na koljena, a i ostale zglobove se drasticno umanji ako se povede racuna o pravilnoj tehnici trcanja. Blago nagnuti naprijed, ne iskoracavati predaleko i docekivati se na prednji dio stopala ce ukljuciti prirodnu amortizaciju i rasporediti impakt na cijelo tijelo umjesto na jednu tacku - koljeno ili kuk.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

stani bocno pred ogledalo, podigni koljeno, i pogledaj gdje se kod trcanja uzbrdo dogadja "impakt".

 

 

Pigledaj i ti. Uzbrdo je jako tesko napraviti impakt jer se tesko osloniti na ista osim prednjim dijelom stopala, sto povlaci upotrebu tetiva koje amortiziraju. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Honey Badger said:

 

Pigledaj i ti. Uzbrdo je jako tesko napraviti impakt jer se tesko osloniti na ista osim prednjim dijelom stopala, sto povlaci upotrebu tetiva koje amortiziraju. 

Hajde Honey, ako ti Vjeko savetuje, sta ti je tesko da poneses ogledalo dok trcis uzbrdo. Jak si mi ti maratonac

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vjekoslav said:

obzirom koliko vjezbamo, tesko da bi stigli do trece strane (bez trcanja & ostalog).

al svakako si u pravu, trebao bi mod prebaciti.

odavde (drugi dio posta)

 

 

Posto post ne mogu da splitujem taj je ostao na onoj temi ali vidi se odakle pocinje diskusija. :classic_smile:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...