Jump to content

Trcanje


...

Recommended Posts

23 hours ago, Eddard said:

Jasno je meni, da da bih počeo pravilno i efikasno da trčim, moram da skinem kile...

 

pa ne. u biti  jedini uvjet da pretile osobe trce jeste upravo odlicna / maksimalno efikasna tehnika. u protivnom dolazi do povreda, frustracija, i naravno odustajanja. nagni tijelo naprijed, smanji duzinu koraka (neka bude u sjeni tijela), ubrzaj kadencu. znam da to "nije logicno", i da ti "instinkt" govori drugacije, ali poslusaj struku / znanost.  Sasa ti daje dobre savjete. ja bih tu samo dodao da pokretna traka nije bas najzahvalnija za svladavanje tehnike trcanja, jer ti je fokus na balansu, a ne kretanju naprijed. 

 

...

 

btw. pohvale! 

ugodno si me iznenadio. go Eddard! :thumbsup:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Danas samo 5km ali sam uspio izgurati ispod 30minuta sto mi neko vrijeme nije uspijevalo. 

 

8Mjqnpk.png  oixXHHL.jpg

 

Mislio sam da cu 10 ali izgleda da sam uspio nekako povrijediti desno koljeno. U stvari , u pitanju je vanjski dio koljena i bol se protese otprilike pedalj iznad i do pedalj ispod koljena. Ne boli non stop, pojavi se i prodje ali se brinem da se ne pretvori u nesto ozbiljnije pa cu biti pazljiviji. Sinoc sam mazao sa kremom od gaveza koju sam smuckao u vlastitoj proizvodnji pa cemo vidjeti. Nakon 5km, u povratku sam trcao slabijim tempom i na svakoj klupi ili pogodnom zidu sam odradio 10-12 sklekova. Mislim da sam zastao na sklekove barem 10 puta. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od sutra pa do kraja zivota cu poceti praktikovati istezanje prije i poslije treninga radi prevencije povreda. 

 

Ovo su prva dva videa na koja sam naletio, ako neko zna za bolje, be my guest i postavi, please. :classic_smile:

 

 

 

 

Edit: Ova zenska ima dobre reviews i preporuke

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

U zadnje vrijeme ne trcim kao ranije. Izadjem svaki drugi dan, istrcim 5km do u park, pa napravim kratku pauzu i onda nazad doma sa prekidima za sklekove preko klupa i zidica. Odradim po 10-12 sklekova u setu i tako desetak puta. Ove godine sam mozda dva puta isao na 10km, preko toga nisam od maratona. Fali motivacija.

 

Danas sam napravio mali detour, malo radi promjene i avanture:

 

E2xQCPE.jpg

 

Nisam tamo isao, ko zna kamo to vodi. :classic_laugh: 

Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2020 at 8:22 PM, Honey Badger said:

Danas samo 5km ali sam uspio izgurati ispod 30minuta sto mi neko vrijeme nije uspijevalo. 

 

8Mjqnpk.png  oixXHHL.jpg

 

Mislio sam da cu 10 ali izgleda da sam uspio nekako povrijediti desno koljeno. U stvari , u pitanju je vanjski dio koljena i bol se protese otprilike pedalj iznad i do pedalj ispod koljena. Ne boli non stop, pojavi se i prodje ali se brinem da se ne pretvori u nesto ozbiljnije pa cu biti pazljiviji. Sinoc sam mazao sa kremom od gaveza koju sam smuckao u vlastitoj proizvodnji pa cemo vidjeti. Nakon 5km, u povratku sam trcao slabijim tempom i na svakoj klupi ili pogodnom zidu sam odradio 10-12 sklekova. Mislim da sam zastao na sklekove barem 10 puta. 

Koja ti je to aplikacija koja meri heart rate? Sav sam u kurcu, dijagnostifikovan mi je generalni anksiozni poremecaj zbog nekih uzasnih okolnosti u poslednje vreme, samo tripujem da cu umreti. Kako se zivot preokrene odjednom.

 

I sad se odlucim hrabro da odem na trcanje i onda mi izadje info da smo osmi najzagadjeniji grad na svetu i da treba sa maskom izlaziti! Kako onda trcati? Jel trci neko ovih dana, ima li kakvih tekoba?

Sad smo cetvrti, ideeemooo.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Bek said:

Koja ti je to aplikacija koja meri heart rate? Sav sam u kurcu, dijagnostifikovan mi je generalni anksiozni poremecaj zbog nekih uzasnih okolnosti u poslednje vreme, samo tripujem da cu umreti. Kako se zivot preokrene odjednom.

 

I sad se odlucim hrabro da odem na trcanje i onda mi izadje info da smo osmi najzagadjeniji grad na svetu i da treba sa maskom izlaziti! Kako onda trcati? Jel trci neko ovih dana, ima li kakvih tekoba?

 

Ima senzor na satu koji mjeri HR. Mozes i sam da si mjeris tako sto ces da stavis kaziprst i srednji prst desne ruke na puls (bilo) lijeve ruke. Nariktaj stopwatch na telefonu na 15 sekundi i kad startas, broji otkucaje na pulsu. Nakon 15 sekundi, pomnozi broj otkucaja sa 4 i dobices svoj HR. Nije tesko se istrenirati pa to brzo i jednostavno ide, a pouzdanije je od ovog mog senzora na satu za kojeg nikad nisam siguran je li tacan.

 

Sto se zagadjenosti tice, bolje ne udisati taj zrak ako se ikako moze izbjeci. Bio sam prije par sedmica u Bosni, u Tuzli. Tamo je situacija kriticna, najzagadjeniji grad u evropi, broj 1 jebote. Kao da sam dnevno pusio po tri kutije cigareta. Ljudi loze los ugalj, sav dim i cadj padaju na grad, smrad se uvuce u sve pore. U kafanama i lokalima svi puse, nemas gdje pobjeci. Ako imas priliku otici negdje van grada, gdje je nezagadjeno, pa tamo trci, bilo bi bolje. Mene je trcanje spasilo da ne padam u te depresije i anksioznosti. Od dijagnoze i stentiranja, izdesavale su se svakakve stvari na poslovnom planu i da nije bilo ovih treninga za polu maratone i maraton, boktepito kako bih izasao s tim na kraj. Nema nista vaznije od zdravlja, sve ostalo se moze nadoknaditi ili prevazici.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Bek said:

Pa to i ja kazem, zdravlje na prvom mestu, ali najzagadjeniji grad smo jutros bili mi, Beograd, a ne Tuzla. Pa ti vidi.

 

To je bila i moja deviza, rad, sport, priroda...ali sta i gde sad? Osecam se kao u zatvoru.

 

Prije 15 dana Sarajevo proglasen najzagadjenijim glavnim gradom u evropi. Tuzla je jos zagadjenija i smrdljivija ali nije nicega glavni grad pa i ne ide u statistike. Ljudi se pokupe iz Tuzle, odu na okolna brda Majevice ili Konjuha, povedu djecu, pentraju se po brdima, sankaju i to. Ima i autobusom da se ode, samo treba vremena i dobre volje. Ima li tamo oko Beograda neka priroda? Moze li se na Avalu? Valja li tamo?

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Bek said:

A jebem li ga, ne vozim, ko bi isao do Avale pa znojav cekao neki autobus i sat vremena se vracao. 

 

Mada, sad sam bio napolju i nisam osetio nista, da ne citam po internetu, ne bih ni znao da ima neki problem. Jebo me gugl i internet.

 

A i po tom internetu, neke prognoze su ipak ohrabrujuce

 

 

 

Promjena je nekad sve sto ti treba da se ne osjecas kao u zatvoru. Meni cesto dosadi ruta kojom trcim pa si izmislim novu, tako sam skoro otkrio ovo jezero na 5km od mene ili samo krenem obrnuto; posto trcim krug, nekad idem smjerom kazaljke na satu, nekada obrnem smjer. Bitno je sto se nakon treninga osjecam revitalizirano i svjeze, cio i veseo. 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Bek said:

A trcanje u teretani ne dolazi u obzir, uvodna scena jebenog Trejnspotinga 2 mi je pokvarila sve, ne mogu da je izbacim iz glave.

 

Daj nemoj zayebavat da zbog filma ne ides na tredmil. Ne moras da trcis uopste, namjestis na brzo hodanje, malo nagiba, odradis npr pola sata i vidjeces koliko ces da se bolje osjecas.

Poslije pomalo povecavas, ides na eliptikal itd.

Link to comment
Share on other sites

Najteze je navuci patike, poslije je sve lakse. Nikad se nisam pokajao sto sam izasao da trcim, a vise puta jesam jer se nisam uspio nakaniti.

 

Sto Vjeko kaze, moze se trenirati i u zgradi, stepenice pa gore - dole, to je odlican kardio. Zamisli 5x do 10og sprata, uh. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

moji redoviti treninzi ove zime (triput tjedno) su 12-15 x 6 katova. bas se maloprije vratio u stan, 45 minuta intenzivnog treninga, rastezanje / opustanje, tus, i sad casa (domaceg, iz kucne radinosti) kefira. prosle zime sam pio caj od komoraca, sad sam presao na kefir.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Amigo said:

 

Daj nemoj zayebavat da zbog filma ne ides na tredmil. Ne moras da trcis uopste, namjestis na brzo hodanje, malo nagiba, odradis npr pola sata i vidjeces koliko ces da se bolje osjecas.

Poslije pomalo povecavas, ides na eliptikal itd.

Tako moj anksiozni mozak trenutno funcionise. Na primer, znam da sada u helikopter ne bih usao sve da me unutra ceka pet najboljih riba na svetu spremnih na seks.

Link to comment
Share on other sites



caj od komoraca, sad sam presao na kefir.

 

Pijem caj cijeli dan. Topao ili hladan, bolji mi je od vode. Najcesce kamilicu, nanu i tome slicno. Ponekad izadjem u bastu i naberem malo lemon balma, zalfije, ruzmarina, majcine dusice kako cega ima, pa to sto naberem prelijem vrelom vodom, bude super. Ali brate, komorac je gadan. Volim ga kao zacin uz piletinu ili ribu, sjemenke redovno trosim u hljeb ili dodajem u variva ali caj od komoraca je gadan za piti. Uh.

 

U cemu je fora sa kefirom? Zar to nije kao neki jogurt? Kako to da zamijeni caj?

 

 

Link to comment
Share on other sites

nisam bas siguran da caj moze / smije u potpunosti zamijeniti vodu, medjutim sto se komoraca tice, probaj ovaj

 

komorac.jpg
 

https://www.mynetfair.com/en/company/fit-%2B-vital-co-mueller-ltd--und-co--kg,100024673/?1=1&showBrandID=12476#pro

 

 

...

 

 

a za kefir je prosto, pijes kefir zivis na Zemlji 300 godina, ko Mojsije. dakle mozes hladno poceti s pripremama za ultramaraton u svojoj 100-toj.

 

https://repozitorij.pbf.unizg.hr/islandora/object/pbf%3A22/datastream/PDF/view

 

moj bratic (to je btw. onaj bratic iz price o orahu i tresnjama, ako se sjecas) je maratonac. al pravi maratonac (to su oni koji maraton istrce bez pauza i hodanja), i on ti roka taj kefir sad vec godinama, u povelikim kolicinama (po litru na dan). i stalno me nagovara da i ja krenem s tim. i vec se popeo na glavu svima (pa i svojima doma). npr. voze za Zagreb, on kihne, a supruga i kcer odmah skoce - aha, bolestan si! 

 

medjutim, nije bio bolestan, samo je covjek kihnuo (jednom). i ajd, uvalio mi on ta kefirna zrnca ovog Bozica, izgledaju kao mini karfioli. malo smo supruga i ja eksperimentirali, s vrstama mlijeka, kolicinom zrnaca i duzinom pravljenja, sad to vec ide rutinski, svaka 24h novi kefir. pola litre je dovoljno za nas dvoje. odnesem i mom starom (njemu se to ne da praviti). zanimljivo, ona je osjetljiva na laktozu, medjutim kefir joj prija. ja popijem 1dcl ujutro i 1dcl nakon treninga. ne mogu reci da primjecujem neke drasticne rezultate (obzirom da bolestan nisam bio vec godinama, odnosno otkad sam se vratio treniranju), u biti, ne mogu reci da primjecujem bilo kakve rezultate, al ajd. ako nista, proteini mi trebaju.

 

p.s. i dalje vodim polemiku s braticem oko cijepljenja. ja se svake godine cijepim (protiv gripe), on ne. on tvrdi da ga kefir cuva. ja mislim da je to "i saw the light!" bullshit, odnosno da te kefir ne moze sacuvati od virusa, i stvarno (kao i njegova supruga i cerka) jedva cekam da se gad razboli. :classic_biggrin:

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

Caj, kafa, limunada, kao i sve ostalo sto sadrzi H2O, se racuna. U ovim hladnim i vlaznim danima voda mi se jednostavno ne pije, pa je caj adekvatna i prilicno dobra zamjena. Pogotovo sto je caj 99.999999999999 svakako voda. Nisu to ni jaki cajevi pa da se brinem, od jedne filter kesice napravim litar caja, a cesto preko iskoristene kesice samo prelijem opet vrelu vodu pa je to toliko blago da se tesko moze i reci da je caj.

 

Jedna poznanica je pravila neki vocni kefir, sa vocem i vodom. Pice koje se dobije je kao gazirana voda sa ukusom voca (maline), nije uopste lose. To se pravi od, ako sam dobro razumio, posebne vrsta kefira, koji se ne stavlja u mlijeko ali nisam sad 100% siguran. Meni je jednom dala malo tih zrnaca ali sam ih zaboravio u frizideru nekoliko mjeseci pa su pocrkali i bacio sam. Kasnije me bilo blam da je opet pitam, a mislim da mi ne bi bio problem odrzavati ih i trositi posto vec duze od godinu dana odrzavam sourdough starter za hljeb.

 

Kefir koji se ima kupiti ovdje po ethnic ducanima je pasterizovan, bez pro-biotickih beneficija ali ponekad uzmem jer je stvarno ukusno pice. Svakako stoji da nikakav kefir te nece sacuvati od virusa, vakcina je tu zakon.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, Honey Badger said:

Caj, kafa, limunada, kao i sve ostalo sto sadrzi H2O, se racuna. U ovim hladnim i vlaznim danima voda mi se jednostavno ne pije, pa je caj adekvatna i prilicno dobra zamjena. Pogotovo sto je caj 99.999999999999 svakako voda. Nisu to ni jaki cajevi pa da se brinem, od jedne filter kesice napravim litar caja, a cesto preko iskoristene kesice samo prelijem opet vrelu vodu pa je to toliko blago da se tesko moze i reci da je caj.

 

Jedna poznanica je pravila neki vocni kefir, sa vocem i vodom. Pice koje se dobije je kao gazirana voda sa ukusom voca (maline), nije uopste lose. To se pravi od, ako sam dobro razumio, posebne vrsta kefira, koji se ne stavlja u mlijeko ali nisam sad 100% siguran. Meni je jednom dala malo tih zrnaca ali sam ih zaboravio u frizideru nekoliko mjeseci pa su pocrkali i bacio sam. Kasnije me bilo blam da je opet pitam, a mislim da mi ne bi bio problem odrzavati ih i trositi posto vec duze od godinu dana odrzavam sourdough starter za hljeb.

 

Kefir koji se ima kupiti ovdje po ethnic ducanima je pasterizovan, bez pro-biotickih beneficija ali ponekad uzmem jer je stvarno ukusno pice. Svakako stoji da nikakav kefir te nece sacuvati od virusa, vakcina je tu zakon.

 

za ta zrnca se svasta govori, i da ih mozes zamrznit, i da ih mozes skroz osusit, prakticki da su neunistiva. o tome ne mogu svjedocit, kao ni o eksperimentima s obicnom vodom i vocem. znam samo da se u mlijeku uredno razmnozavaju. od Bozica dosad, duplo ih je vise (taj visak sam razdijelio i starom, i cerki, i prijateljima). procitaj onu studiju sa zagrebackog sveucilista.

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

Evo i moja 2 centa u vezi kefira.

Obicno kada pijem kefir dodam chia sjemenke, onako ofrlje, dvije tri kafene kasicice i malo promjesam. Nemaju nikakav ukus, tako da ne uticu nista u tom smislu, a svi kazu da su zdrave i da se za razliku od laneniih sjemenki, koje ako se ne izmelju, samo prodju kroz crijeva, chia sjemenke potpuno rastvore i daju nam mnogo potrebna vlakna.

Link to comment
Share on other sites

e, al nije isto kupovni (industrijski) i ovaj domaci kefir. 

 

...

 

edit: evo ga, iz te studije, vezano za vodu, voce, i laktozu.

 

Kefirna zrnca uspješno fermentiraju mlijeko većine sisavaca, a najčešća su kravlje, kozje i ovčje pri čemu se dobiva kefir s različitim organoleptičkim i nutritivnim svojstvima. No, kefirna zrnca mogu previrati i sojino, rižino i kokosovo mlijeko (Kesenkas i sur., 2013) kao i druge slatke tekućine uključujući voćni sok, kokosovu vodu ili sok od đumbira (Oner i sur., 2010). Takve fermentacije mogu rezultirati smanjenim prinosom biomase kefirnih zrnaca jer je istraživanjima dokazano da je laktoza nužna za sintezu kefirana (Farnworth, 2005).

 

 

 

16 minutes ago, sasa965 said:

Nema laktoze u kefiru,potrošena u fermentaciji.

 

pa dobro, nije bas sva potrosena, ali je svakako njen udio smanjen.

 

Iako se već stoljećima konzumira u Rusiji i zemljama središnje Azije poput Kazahstana i Kirgistana, sve je više popularan u zemljama Europe, Japanu te Sjedinjenim Američkim Državama zbog svojih nutritivnih vrijednosti i terapeutskog učinka (Otles i Cagindi, 2003). Prethodna istraživanja na kefiru pokazala su antimikrobno, imunološko, antitumorsko i hipokolesterolemičko djelovanje kefira te njegovu β-galaktozidaznu aktivnost (de Moreno i sur., 2006; Garrote i sur., 2000; Hertzler i Clancy, 2003; Liu i sur., 2006). / Glavni produkti dobiveni tijekom fermentacije su mliječna kiselina, CO2 i alkohol (Otles i Cagindi, 2003). L(+) mliječna kiselina je najzastupljenija organska kiselina dobivena tijekom fermentacije koja potječe od 25 % originalne laktoze u mlijeku. Količine etanola i CO2 proizvedene tijekom fermentacije ovise o uvjetima proizvodnje (Farnworth, 2005). / Kefir je dobar izbor za ljude s intolerancijom na laktozu koja se nalazi pretežno u mlijeku. Količina laktoze u kefiru je manja dok je količina β-galaktozidaze povećana zbog fermentacije (Otles i Cagindi, 2003). 

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...