Jump to content

Trcanje


...

Recommended Posts

Ja samo da prijavim kakve su cigarete zlo, ja sad letim kad sam batalio. Pre neki dan sam se kurcio sa 5k ispod 30 min, sad sam vec blizu 20 minuta.

 

Ja sam mislio da one smetaju samo ovako pri disanju i to, ali neverovatna je razlika, koliko su noge lakse i sve.

 

Plus ja nisam ni prestao skroz nego sam presao na elektronsku.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, nonick said:

Vjekoslav bacio evil spell na njega, jbg.

 

Vjeko motivator. 

 

19 hours ago, Kolbas said:

Gde su detalji sa trke? Daj neki mini esej ili analizu

 

Hajde da probam dok nisam zaboravio. :classic_smile:

 

Ujutru sam ustao prije 6, pojeo malo oraha, nekoliko urmi, popio kafu, caj i polako se spremio i metroom dosao do stadiona, odnosno, blizu stadiona i prateci kolone ljudi, stigao. Planirao sam napunici dvije plasticne boce nekim isotonikom ali se nisam snasao u guzvi i odlucio sam da nadjem gdje mi je startna pozicija, da ne zakasnim. Trebalo se nekako ugurati u stadion, ogromna je guzva ali unutra je bilo malo komotnije i brzo sam se snasao gdje treba da budem, zauzeo poziciju i cekao na svoj red da istrcim preko crte.

 

k6WYSwB.jpg

 

 

Nekako sam nastimao i sat da mi mjeri distancu, brzinu i HR i radilo je manje od 5 minuta, taman da mi poremeti koncentraciju. Odmah zatim doslo je do zastoja, preuska ulica, pa smo zaglavili neko vrijeme, mozda 10-15 sekundi ali sam odlucio da se ne nerviram oko stvari na koje ne mogu uticati i da pokusam da uzivam u dogadjaju koliko je moguce. 

 

Trcanje pored rijeke je bilo fantasticno, zao mi je sto nemam slika da pokazem. Cijelim putem, skoro svakih 100-200m neki DJ ili live band, na obali, a i na brodicima. Najveci car je bio jedan lik od njegovih 70-80g na klavijaturama svira hitove Creedence Clearwater Revival i to vrlo uvjerljivo. Uglavnom, nije bilo dosadno i raspolozenje je bilo na visokom nivou.

 

Dobar dio trke sam bio skroz OK, drzao sam pristojan tempo i bio sam stvarno dobar i u glavi i u nogama, sve do 30. kilometra, koji je dosao nakon sto smo se makli od rijeke. Ah da ne zaboravim,  nekad u 26. kilometru sam pokusao da izracunam koliko mi je ostalo do kraja. Nekoliko minuta nisam uspijevao da oduzmem 26 od 42, sva krv u nogama, mozak suh ko barut, ne funkcionise uopste. 

 

Nakon 30km mi nesto kvrcnulo iza lijevog koljena pa sam morao usporiti i hodati dok nisam odlucio da to ignorisem i nastavim kako god i nekako mi je uz pauze sa hodanjem i poslo za rukom. Na svakih 5km smo prolazili kroz kapije gdje je cip ucitavan pa imam ta prolazna vremena:

 

EcsDso6.png

 

 

Kad sam se pomirio da nemam sansu istrcati ispod 4h pa i 4:30, odlucio sam da uzivam u maratonu koliko je moguce i trcao sam intervale, pa pravio kratke pauze hodanjem kada bol postane nepodnosljiv i tako je bilo zadnjih 6-7 kilometara. Usput je bilo veselo, voda, isotonic, banane i energy kocke su dijelili na svakih 5km i na svakoj sam zgrabio po nesto i dosta je pomoglo. Takodje, gledaoci su tu, bodre i pruzaju ruke za hi5, pogotovo djeca i ispocetka je zabavno ali kasnije sam se odmicao prema sredini ceste da ne moram da pruzam ruku, da sacuvam snagu.

 

r2M1X4j.jpg 

 

Rrp0imN.jpg

 

KW5GPxV.jpg

 

(ovo je moja zena slikala, nisam ja na ovim slikama)

 

Zadnjih 5-6 kilometara se bas oduzilo. Noge otezale, jedva sam ih odljepljivao od asfalta. Kada smo usli u Vandelpark znao sam da je cilj blizu ali jedva da sam docekao do izlaza iz parka i tu je bilo tacno 40km. Uspio sam nekako izracunati da je ostalo jos 2 i nikada mi 2km nisu izgledali tako dugi. Nekako sam se uspio motivisati i nisam previse ni hodao u tih 2km, uglavnom sam trcao ako se to moze nazvati trcanjem. Nekako sam se sabrao zadnjih 700 ili 800 metara pred ulaz u stadion i uspio sam pobjednicki utrcati u stadion i preci preko Finish crte. 

 

Ocekivao sam da cu biti euforican i sretan ali nisam se nesto pretrgao od emocija. Valjda sam bio malo razocaran sto nisam uspio istrcati u vremenu koje sam zamislio, nego sam se namucio i za ovako lose vrijeme ali sam nabacio osmjeh i pobjednicki stav kad me zena vidjela sa tribina:

 

AiPvWNy.jpg

 

Mozda sam se mogao i bolje spremiti, pa bi vjerovatno bolje vrijeme imao ali protiv nekih stvari jednostavno se i ne moze u ovakvim situacijama. Planiram sad da odmorim par dana, pa cu vidjeti sta cu izabrati za sljedeci izazov; hoce li to biti opet neki maraton, ultra maraton ili nesto trece. Ako krenem trenirati za neki ultra, onda ce u medjuvremenu biti prilike za popraviti ovo vrijeme od 4:51:29, u barem 4:15 sto je realno ako vec ne 3:59 ili manje.

 

Kako god, istrcao sam prvi maraton uspjesno, nije lose za matorog konja od 47 leta sa tri stenta. :classic_smile:

  • Like 10
  • Thanks 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

Mozda  Sigurno sam se mogao i bolje spremiti, pa bi vjerovatno

 

imao vise snage, i kondicijske i misicne, ne bi koljeno (logicno) skljocnulo kad su kvadricepsi poceli otkazivati, istrcao bi cijeli maraton, bez pauza za hodanje, a konacno vrijeme bilo bi, u najboljem slucaju, oko 4h. kao sto ti i rekoh prije utrke, nerealne ciljeve si postavio za svoj prvi, i preuranjeni maraton, i ako nije ozbiljnija povreda koljena, ja bih rekao da si imao vise srece nego pameti. za tri stenta oko srca imas moje divljenje, za jugovicki stent u glavi jok.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Vjekoslav said:

 

imao vise snage, i kondicijske i misicne, ne bi koljeno (logicno) skljocnulo kad su kvadricepsi poceli otkazivati, istrcao bi cijeli maraton, bez pauza za hodanje, a konacno vrijeme bilo bi, u najboljem slucaju, oko 4h. kao sto ti i rekoh prije utrke, nerealne ciljeve si postavio za svoj prvi, i preuranjeni maraton, i ako nije ozbiljnija povreda koljena, ja bih rekao da si imao vise srece nego pameti. za tri stenta oko srca imas moje divljenje, za jugovicki stent u glavi jok.

 

 

Nije nikakva ozbiljna povreda, danas sam vec malo trckarao do ducana i nazad, jedva cekam ponovo trening. Moram samo da vidim ima li neki kraci Ultra (50km) nekad na proljece, da se prijavim da imam za sto trenirati.

 

Moracu pogledati imaju li neke grupe u mom kraju, da se pridruzim kolegama dugo-prugasima, medju njima moz' biti neko ko ima trenerska iskustva. U tom pravcu za sad razmisljam, moguce i da se predomislim.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, nonick said:

 

samo pitanje za Badgera, zasto nisi pre maratona istrcao jedan ili dva puta oko 45km? Ne znam kako se trenira za maraton, zato pitam.

 

 

Nisam htio da guram preko mogucnosti da se ne povrijedim pa da ne mognem istrcati glavnu trku. Najdalje sam izgurao 32km na treningu i stao sam cim sam se malo umorio i osjetio da ne ide bas kao do tad. Mislio sam tada ici na 35-38 ali nisam.

 

Nije ni preporucljivo ici na preko maraton na treningu, pogotovo za nekoga poput mene koji trci prvi maraton. Pisao sam prije da se na glavnoj trci dobije malo adrenalina i generalno je atmosfera motivirajuca pa se nadje snage za izgurati do kraja.

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, nonick said:

ok. hvala.

ja sam posle 3.5 meseca svakakvog treninga (plivanje, cross-fit light 🙂 , tracnje itd)  istrcao 2.5 km bez stajanja prosle nedelje. Cilj mi je 5km do marta - a sprint-triatlon u junu.

 

 

Cini mi se da ti plan nije bas najbolji. Da bi postigao brzinu i izdrzljivost na 5km, morao bi trcati na duze staze od 5km i to dosta prije matra.

 

Raspitaj se malo, mislim da prenisko ciljas, zeznuces se.

Link to comment
Share on other sites

Probacu ici na duze staze pre marta ako mislim da mogu, al bas zainat necu - ne bi voleo da imam ikakvu vecu porvedu.

 

Od marta do juna planiram bar 3-4 puta 7.5 km i najmanje 2 puta 10km. Naravno nekoliko 5km stim da cu probati da postignem dosta dobru brzinu na 5km. 

 

750 ili 800 swim

20km bike

5km run

 

Ovo sve odjednom planiram baren jedan ili dva puta pre trke - zadnji put najmanje nedelju pre.

 

p.s. cestitam na maraton :)  

 

+ nabavio sam triatlon 101 knjigu, videcu sta kaze tamo.

 

 

 

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Amigo said:

Nevejerovatno koliko ljudi trci maraton :classic_ohmy:

 

a vidis kako "trce", pola prehodaju, a pola ih pokupe sa staze i odvezu na hitnu. mene to sve asocira na "I saw the light!" hodocasca ka Rimu, Svetoj zemlji ili Santiagu de Composteli. jedino sto danas umjesto Jakobovih kapica nose cipove, a umjesto priprostih sandala hi-tec patike. medjutim vjera da ce se "desiti cudo" i dalje je prisutna. cuda se medjutim u individualnim sportovima ne dogadjaju. nadalje, ako ti je za uspjeh potrebno krdo od 45 000 grla koje ce te nositi do cilja, pitanje je koliko je takav pristup sportskim aktivnostima uistinu individualan. ah, pitanja, pitanja, pitanja...

 

 

10 hours ago, nonick said:

750 ili 800 swim

20km bike

5km run

 

ovo mi se puno vise svidja i kao rekreacija i kao individualni sport gdje mozes sustavno napredovati bez nepotrebnog izlaganja trajnim posljedicama po zdravlje, smrtnom slucaju (infarktu), ili pak oslanjanja na ranije spomenuto krdo. obrati paznju na tehniku. tehnika je nesumnjivo bitna i kod trcanja i kod biciklizma, medjutim kod plivanja je kljucna. cilj ti je nauciti stediti noge, a biti brz. bolja tehnika kraula = veca brzina. i to radikalno veca, bez nuznog povecanja misicne snage. dakle tu ti ne vrijedi na silu isplivavati dionice od 800 metara, vec moras studiozno proucavati svaki zaveslaj na treningu da bi u vodi postao sto hidrodinamicniji, sa sto kvalitetnijom propulzijom. uz tehniku ces razvijati i kondiciju, tako da ta dva apekta, ako govorimo o rekreativnom nivou (a govorimo) nema smisla odvajati na dva zasebna treninga.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

a vidis kako "trce", pola prehodaju, a pola ih pokupe sa staze i odvezu na hitnu. mene to sve asocira na "I saw the light!" hodocasca ka Rimu, Svetoj zemlji ili Santiagu de Composteli. jedino sto danas umjesto Jakobovih kapica nose cipove, a umjesto priprostih sandala hi-tec patike. medjutim vjera da ce se "desiti cudo" i dalje je prisutna. cuda se medjutim u individualnim sportovima ne dogadjaju. nadalje, ako ti je za uspjeh potrebno krdo od 45 000 grla koje ce te nositi do cilja, pitanje je koliko je takav pristup sportskim aktivnostima uistinu individualan. ah, pitanja, pitanja, pitanja...

 

 

Ja na to gledam iz jednog drugacijeg ugla; ne mora se do svakog cilja doci metodom koju ti smatras ispravnom, nego da je bitno istrajati u namjeri i dovesti se do cilja na bilo koji nacin. Mnogi od ovih to ne rade radi postizanja sportskih uspjeha, nego da sebi dokazu da su u stanju uciniti nesto sto nije lako, za samopouzdanje i mentalno zdravlje. U pravu si da se cuda ne dogadjaju i da neki zavrse u hitnoj pomoci, bolnici, a poneko i glavom plati. Unatoc tome, mislim da benefit daleko nadmasuje rizik i uopste se ne kajem sto sam  se izlozio tim rizicima. Kroz cijeli proces sam uzivao i mnogo naucio, sto ce mi koristiti dok sam ziv.

 

Kako ovaj moj maraton polako postaje samo sjecanje na jedan dogadjaj, pomalo se smirujem i razmisljam u pravcu da batalim maratone, ultra maratone i slicne ekstremne discipline i da se pokusam naci u necemu malo manje zahtjevnom, a sto mogu uzivati i postizati dobre rezultate. Razmisljam da ne bi bilo lose pokusati postici bolje rezultate na 10km, sa povremenim polu maratonom udrobljenim u miks, da odrzim ovaj nivo fizicke spremnosti i eventualno da unaprijedim i drugim vjezbama, sto ce sada, posto sam zavrsio maraton za koji sam se i spremao, mogu konacno da napravim dobar i realistican plan za sta i kako dalje.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ништа ми теже у животу пало није од данашњег полумаратона у Подгорици. Прошао сам кроз циљ с временом од 1 сат и 52 мин, што ми је за 7 мин лошије од претходног најгорег времена. 

Доста је индикатора било да ће полумаратон бити проблематичан. Имао сам проблема и са последњом дугом пругом пред трчање и чињеница да сам у последњих годину дана имао и повреде кољена, па сам ефективно трчао последња 2 и по мјесеца. Такође, и вријеме је било изузетно спарно за ово доба године. 

 

Све у свему, боље ће бит следеће године, гађаћу Скопље у мају,надам се да ћу се вратити на вријеме испод сат и четрдесет. 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 10/26/2019 at 7:55 AM, Vjekoslav said:

 

 

 

 

ovo mi se puno vise svidja i kao rekreacija i kao individualni sport gdje mozes sustavno napredovati bez nepotrebnog izlaganja trajnim posljedicama po zdravlje, smrtnom slucaju (infarktu), ili pak oslanjanja na ranije spomenuto krdo. obrati paznju na tehniku. tehnika je nesumnjivo bitna i kod trcanja i kod biciklizma, medjutim kod plivanja je kljucna. cilj ti je nauciti stediti noge, a biti brz. bolja tehnika kraula = veca brzina. i to radikalno veca, bez nuznog povecanja misicne snage. dakle tu ti ne vrijedi na silu isplivavati dionice od 800 metara, vec moras studiozno proucavati svaki zaveslaj na treningu da bi u vodi postao sto hidrodinamicniji, sa sto kvalitetnijom propulzijom. uz tehniku ces razvijati i kondiciju, tako da ta dva apekta, ako govorimo o rekreativnom nivou (a govorimo) nema smisla odvajati na dva zasebna treninga.

 

 

 

 

Pa to mi je I cilj, kao sto pises. Nabavio sam Total Immersion (T. Laughlin) I jos neke druge knjige od Sheila Taormina. Immersion samo zagledao a ovoj drugoj sam na pocetku. Ono sto me je onako prijatno iznenadio da pre nekoliko dana nego sto sam ista citao knigu primetio kako mi je arm stroke za freestyle I breast jako slican dok sam plivao. A ona ima is slike za sva cetri stila - I ono posle grab-a, skor isto za sva cetri 🙂 .

Laughlin kaze da je 70/30 - technika/snaga a ona kaze da je na pocetku 80/20, dok ne naucis malo bolju techniku. Ja mislim da sam negde oko 30/70 🙂 (obrnuto)

Svake nedelje merim jednom ili dva puta nedeljno ono moj sprint za 100 freestyle - bez skaknja I jos ne znam flip rotation na kraju 25 metara, onako samo se okrenem I odbacim se sa nekim fake dolphin kick-om :). Kad sam poceo da plivam pre 3.5 meseca vreme mi je bio 2:30, pre mesec dana sam imao 1:47. Ali od tada nisam mogao da postignem nista brze - mozda 1:50, 1:52. Sad ne znam bas razlog - mozda sto sam poceo vise da mislim na I da ocuvam formu/tehniku. Poceo sam shoulder rotation I to. A drugi problem je sto mi je trener na cross-fit light-u 🙂 dao da lezeci ispumpam nekoliko setova od 65kg. Nikad u zivotu nisam trenirao sa toliko velikim tegovima - najvise ok 40kg. I onda dan posle pocela ramena da bole sa leve strane - bas u centru, gde se kosti spajaju. Sad nisam isao na cross-fit I plivanje skoro dve nedelje, sutra pocinjem opet ali samo plivanje da vidim sta skodi ramenu - plivanje ili cross fit. Trcanje je sada OK, sporo I krace staze ali kolena i sve uglavnom  onako OK. 

 

Jednom sam presao sprint-triathlon, pre 16 god. 🙂 . Postavicu rezultat I kako sam trenirao I kakav mi je bio dozivljalj 🙂 Na to sam trenirao oko tri meseca samo - sad je to nemoguce, ali verujem da mogu bolji rezultat postici sada (tada je samo da bilo da stignem do cilja). Imao sam ACL surgery pre 15 g. (totalno rascepao na beach volleyball-u) pa sam posleo poceo trcati malo ali nisam imao vremena za ove stvari.

16 godina kasnije I sada imam skoro 30kg vise, ali do juna planiram da skinem oko 15 - mozda 20kg. Od kad sam poceo trenirati zadnjih 3.5 meseca izgubio sam oko 6kg.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

On 9/7/2019 at 2:04 PM, Honey Badger said:

Nisam siguran da kapiram analogiju sa pankerastinom i sportom, maraton odabrao zato sto je meni tada izgledalo kao nesto sto ce biti prilicno mukotrpno i dugotrajno za izvesti ali ce me vezati dovoljno dugo da pokusavam i da ne odustanem od toga jer mi je neophodno za odrzavanje (cistih) arterija.

 

On 10/26/2019 at 3:13 PM, Honey Badger said:

Ja na to gledam iz jednog drugacijeg ugla; ne mora se do svakog cilja doci metodom koju ti smatras ispravnom, nego da je bitno istrajati u namjeri i dovesti se do cilja na bilo koji nacin. Mnogi od ovih to ne rade radi postizanja sportskih uspjeha, nego da sebi dokazu da su u stanju uciniti nesto sto nije lako, za samopouzdanje i mentalno zdravlje. U pravu si da se cuda ne dogadjaju i da neki zavrse u hitnoj pomoci, bolnici, a poneko i glavom plati. Unatoc tome, mislim da benefit daleko nadmasuje rizik i uopste se ne kajem sto sam  se izlozio tim rizicima. Kroz cijeli proces sam uzivao i mnogo naucio, sto ce mi koristiti dok sam ziv.

 

i tu otvaramo Pandorinu kutiju. medjutim, mi ovdje analiziramo pristup maratonu koji ne dovodi do cilja, i to upravo zato sto se cilj postavlja kao bitniji od puta. ti nisi istrcao maraton samo zato sto si postavio Amsterdam kao ultimativni cilj. kao da ne postoji na tisuce maratona tokom cijele godine, i kao da je ovo posljednja godina u tvom zivotu gdje ti mozes napasti maraton. a nije tako. imas talent za trcanje, imas zelju za dokazivanjem, imas volju da izduras kad je najteze. a to nema svako. ono sto ti fali su kvalitetne pripreme, tempiranje forme, i strpljenje. i naravno, povjerenje u sebe, koje se gradi kroz dugotrajan trenazni proces. u navali internetskog senzacionalizma cesto se zaboravlja da je maraton olimpijska disciplina, i da olimpijski ciklus u trenaznom procesu atleticara maratonaca traje 4 godine. ne 4 mjeseca, nego 4 godine. dakle samo da rascistimo zasto nisi uspio.

 

 

On 10/26/2019 at 3:13 PM, Honey Badger said:

Kako ovaj moj maraton polako postaje samo sjecanje na jedan dogadjaj, pomalo se smirujem i razmisljam u pravcu da batalim maratone, ultra maratone i slicne ekstremne discipline i da se pokusam naci u necemu malo manje zahtjevnom, a sto mogu uzivati i postizati dobre rezultate. Razmisljam da ne bi bilo lose pokusati postici bolje rezultate na 10km, sa povremenim polu maratonom udrobljenim u miks, da odrzim ovaj nivo fizicke spremnosti i eventualno da unaprijedim i drugim vjezbama, sto ce sada, posto sam zavrsio maraton za koji sam se i spremao, mogu konacno da napravim dobar i realistican plan za sta i kako dalje.

 

pa svaka je sportska disciplina zahtjevna ako u njoj zelimo napredovati. ja tu vidim samo razliku izmedju tzv. ekstremnih i tzv. normalnih sportova. a ona se sastoji u stupnju svjesnog izlaganja rizicima od pogibije. nekome je za bavljenje sportom nuzno potreban transcendentalno-fatalisticki "drive", a nekome nije.  

 

https://www.theguardian.com/commentisfree/2015/jan/14/marathons-extreme-sports-rush-ironman-tough-mudder

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5798939/

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da se upisem u klub:

spacer.png

 

Zanimljiva prica (barem meni 😀) kako sam istrcao (a pri kraju uglavnom prosetao) maraton...

 

Drug koji me je pratio na bicikli je organizovao, a da ja nisam znao, da stalno neko trci zajedno sa mnom.  A to sam provalio tek kada sam smo 'slucajno' naleteli na 25 km na trecu grupu 😀. Na kraju su me svi oni sacekali na cilju. I popili su par piva na moj racun (ocigledno njihov pravi motiv da trce sa mnom 🙂).

 

Dakle moj prvi maraton, u pratnji pacer-a i nevazeci sa svecanim zavrsetkom, slicno kao Kipchoge pre par nedelja 😛

 

Sada sam na recovery-iju 2 do 3 nedelje, pa cu verovatno na prolece (ako uspem da se suzdrzim do tada) da probam da istricim bez setnje i oko 4:30.

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Bajro(n)Zupic said:

Da se upisem u klub:

 

Welcome! :classic_smile:

 

Bravo Bajro majstore, svaka cast, fenomenalno care! 🥇

 

Imas i super ekipu, to su pravi drugovi. Sada odmaraj i oporavljaj se. Mogu misliti kako praznis frizider, kao mecava. :lol_2:

 

 

 

On 10/30/2019 at 9:43 PM, Vjekoslav said:

 

 

 

i tu otvaramo Pandorinu kutiju. medjutim, mi ovdje analiziramo pristup maratonu koji ne dovodi do cilja, i to upravo zato sto se cilj postavlja kao bitniji od puta. ti nisi istrcao maraton samo zato sto si postavio Amsterdam kao ultimativni cilj. kao da ne postoji na tisuce maratona tokom cijele godine, i kao da je ovo posljednja godina u tvom zivotu gdje ti mozes napasti maraton. a nije tako. imas talent za trcanje, imas zelju za dokazivanjem, imas volju da izduras kad je najteze. a to nema svako. ono sto ti fali su kvalitetne pripreme, tempiranje forme, i strpljenje. i naravno, povjerenje u sebe, koje se gradi kroz dugotrajan trenazni proces. u navali internetskog senzacionalizma cesto se zaboravlja da je maraton olimpijska disciplina, i da olimpijski ciklus u trenaznom procesu atleticara maratonaca traje 4 godine. ne 4 mjeseca, nego 4 godine. dakle samo da rascistimo zasto nisi uspio.

 

 

 

pa svaka je sportska disciplina zahtjevna ako u njoj zelimo napredovati. ja tu vidim samo razliku izmedju tzv. ekstremnih i tzv. normalnih sportova. a ona se sastoji u stupnju svjesnog izlaganja rizicima od pogibije. nekome je za bavljenje sportom nuzno potreban transcendentalno-fatalisticki "drive", a nekome nije.  

 

https://www.theguardian.com/commentisfree/2015/jan/14/marathons-extreme-sports-rush-ironman-tough-mudder

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5798939/

 

 

 

 

Fala Vjeko, ovo su sve dobri savjeti i ja ih prihvatam i primijenim koliko je moguce. Danas sam prvi puta izasao na cestu i istrcao sam 5km. Nakon maratona sam prestao uzimati (planski) jedan anti-platelet lijek pa sam isao lagano da ne dodje do kakvog soka u protocnim kanalima. Ispocetka sam se osjecao malo cudno ali sam kasnije dosao sebi i bas sam uzivao. Htio sam nastaviti do 10km ali sam obecao zeni da cemo popiti kafu za pola sata pa nisam dalje isao, sto je vjerovatno i pametnije. Sutra cu, ako vrijeme ne bude bas katastrofalno, izletiti na 10km laganog jogga, jedva cekam.

 

Mozda za sad izvedem jedan interesantan poduhvat - da istrcim (minimum) 5km svaki dan trideset dana. Bas me zanima da li cu uspjeti istrcati ispod 25minuta na taj nacin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

На основу мог искуства разноврсност тренинга ће ти више користити у постизању бољих резултата на 5к, од узастопно поновљених истоветних тренинга.

 

Трчао сам 4 пута седмично између 6к и 12к.

На пример, у понедељак 6к (опуштених 5к и последњи километар из све снаге), у среду 6к осредњим темпом, у четвртак лаганим темпом 10-12к (за бар минут, минут и по слабије по километру; може и џогинг уместо трчања), и у суботу круг око Аде, то јест 7,8к из све снаге. 

 

Док сам трчао сваки пут из све снаге (некада због умора нисам ни могао да остварим добар тренинг) споро сам напредовао, док када сам почео да шарам (понедељком може да се проба и истрчавање  краћих деоница из све снаге...).

 

И пријало ми је што сам тренинге трчања учинио разноврснији, ем су ми се резултати побољшали.

Ово је само моје искуство, можда пракса и искуство људи који се трчањем озбиљније баве говори супротно.

Има пуно литературе где можеш о томе да се информише.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne treba ti dužina da bi poboljšao vrijeme na 5km, trebaju ti vježbe eksplozivnosti i mišićnog tonusa.

Ako gađaš personal best na 5km onda bi trening trebao da izgleda otprilike ovako:

- 1km lagano trčanje da se zagriješ, praćeno laganim istezanjem;

- 5 km maksimalno, gađaš svaki dan bolji rezultat;

- 10 serija sprinteva: 10 skokova grudi koljena pa sprint 50m;

- trbušnjaci, leđa, sklekovi.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Izgurah ovo nekako sinoc. Mozda sam mogao da istrcim do 5km, sto mi je i krajnji cilj da ostvarim do kraja godine, ali sam ipak odlucio da ne pretjerujem.

Ja nisam mogao ni da zamislim da bih mogao da trcim pola sata bez pauze. Bez foruma i citanja ovog topika, ne bih imao motivaciju za tako nesto, hvala svima na tome :classic_smile:

 

NVCQPSt.jpg

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Uspio sam dostici svoj cilj, cak ga i preko toga. :s_w: Bio sam naspavan, dan prije nisam pio alkohol :whistling:doruckovao ne previse i krenuo.

Kada sam poceo da trcim, prvo sam pomislio da odradim mozda 20 minuta, onda sam produzio na pola sata i onda kada sam dosao na pola sata usao sam u neki ritam i vidim da mogu jos, tako da sam dosao do 42 minuta.

Ne mogu da vjerujem da sam poslije nepuna 2 mjeseca dosao do 40 minuta neprekidnog trcanja, ja koji nisam trcao nikako, niti sam razmisljao o tome, mada idem na fitnes redovno godinama. Motivacija je znaci najvaznija i  druziti se sa boljim od sebe :thumbsup:

E sada bih za daljni rad volio da znam kako se pravilno zagrijati, a da se previse ne umorim :smiley33:

 

w4qWrsG.jpg

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Amigo pripazi malo ti na to... mnogo ti se to nesto crveni. Ovako po tempu to je umereno brzo, ali ne bi bas trebao da budes na peaku. Ja npr kada plivam, na sat vremena budem 5min u peaku. 

 

@Honey Badger e tebi svaka cast! nisam ja direktan kao Vjeka, ali meni je to isto bilo misljenje: previse si se posvetio vremenu i tom nekom dostizanju "cilja". Meni je trcanje uvek bilo cilj samo po sebi, nisam jurio vreme, nisam hteo da smrsam, neku kondiciju... samo sam uzivao. Mada s druge strane svi smo drugaciji, nekome vvt treba neki zec koga ce da juri dal to bili kilogrami, vreme, vrhovi... 

Ako mislis da si trcanje precrtao, onda je mozda vreme da probas nesto drugo. Nisam siguran da smo spominjali plivanje? Pazi, kakav god da si plivac, blji si od mene koji nisam znao da plivam kad sam usao u more 2010. Probaj i planinarenje, tj hiking. to su sve sportovi posle kojih se osecas da si nesto postigao, ali nisu bas zgodni ako resis da se nadmeces sa npr planinom. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...