Jump to content

Favorizovanje i ignorisanje pisaca


Džudi

Recommended Posts

Kultura spada u osnovno, kućno vaspitanje. Ukoliko ste od malih nogu dobijali knjige za rođendan ili ploče popularnih pevača, ukoliko ste, umesto stalnih odlazaka u luna park išli sa roditeljima ili babom i dedom u neki muzej, znate o čemu pričam.

Ekonomsko i političko propadanje zemlje odrazilo se i u oblasti kulture. Današnja deca i mladi nerado uzimaju knjige u ruke. Mnogo više vremena provode ispred svojih laptopova, tableta ili smart telefona.

Ako ste pomislili da je ovo „žal za mlados“ nije.

Već duže vreme čitam na internetu razne portale i učestvujem aktivno ili pasivno u nekim Fejsbuk grupama. Nisam filmofil, igrane serije na televiziji i internetu retko gledam tako da ne znam da li postoji favorizovanje i ignorisanje filmova, glumaca i glumica. Verujem da postoji.

Ne volim da pišem loše o ljudima, to je ružno i nisam hejter. Međutim, ne mogu a da ne reagujem na pojavu zvanu favorizovanje i ignorisanje pisaca. Ukusi su različiti i o njima ne treba raspravljati..ali..

U jednoj Fejsbuk grupi već mesecima se favorizuju određeni pisci i njihove knjige, a ukoliko napišete nešto što se ne sviđa većini, vaša objava brzo nestaje, tačnije o njoj se ne komentariše ili dobijate podsmešljive komentare.

Kolektivizam i potreba da se po svaku cenu pripada kolektivu, ovde se primećuje „iz aviona“.

Svi uniformisano pišu o onom namćoru Uveu, drugo mesto sa njim deli i Hari Poter a što se domaćih pisaca tiče, primetno je favorizovanje jednog pisca i njegovih knjiga. Pored njega se favorizuje i jedna spisateljica.

Jedan deo iz serijala o Hariju Poteru davno sam gledala na televiziji. Nisam osetila potrebu da čitam knjige o njemu jer mislim da je to dečija knjiga, kao što su i filmovi o njemu dečiji.

Priču o dedici Uveu čitaću kad prestane da bude in.

Što se tiče domaćih autora, čitala sam odlomke iz knjiga tog pisca i iskreno, ne vidim da je pisao nešto spektakularno i fenomenalno da bih ga favorizovala. Čitala sam knjige te naše spisateljice moram da priznam da su dobre manje-više ali kao i u slučaju pisca nije to ništa spektakularno jer je već viđeno u knjigama stranih autora.

Moj problem je verovatno u tome što se ne priklanjam masi. Imam možda i čudan ukus kada je književnost u pitanju.

Volim da čitam knjige koje obrađuju teme sa kojima se drugi retko ili nikada ne suočavaju. Volim da čitam i knjige, široj javnosti, nepoznatih autora. Nedavno sam napisala prikaz jedne takve knjige.

Nemam ništa protiv toga što se neka knjiga hvali „na sva zvona“ ali mi je tužno kad vidim da se neka druga knjiga ignoriše. Ne postoje loše knjige i loši pisci. Postoje samo loši momenti u kojima počnemo da čitamo neku knjigu, pa od nje odustanemo..i kada joj se posle vratimo iznenadimo se kakav utisak na nas ostavi ta knjiga.

Nemojte favorizovati pojedine pisce, i nemojte ignorisati neke druge. Nije lepo ni smejati se nečijem ukusu.

Dozvolite sebi da zavirite i u neki drugi žanr..dosadiće vam jednog dana trileri o inspektoru Huleu..

Isključite TV i odlutajte u svet vaših književnih junaka..i ponavljam, promenite ponekad žanr, može da vas iznenadi knjiga pisca kojeg ste do sada ignorisali jer nije u trendu.

 

Šta misite o favorizovanju pojedinaca i ignorisanju drugih kada su pisci u pitanju, i naši i strani?

PODELI OVO:

Link to comment
Share on other sites

Ne znam nista o favorizovanju pojedinih i ignorisanju drugih pisaca ali se ne slazem s tim da ne postoje lose knjige i losi pisci, to mi lici na ono 'sve je stvar ukusa', pa nije, ukoliko postoji dobar ukus onda mora da postoji i los... eto, ja se uhvatih za to...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne čitam hit autore, bar ne dok se prašina malo ne slegne. Još pamtim dan kad sam prvi put vratila knjigu a da je nisam pročitala do kraja, traumatičan dan. Nemam više vremena za dela koja me ne vežu  na prvih 50 strana. Poslednji autor kome sam odala moje čitalačko priznanje je Džonatan Frenzen. Pre 2 godine, moj rodjak, Amerikanac, raspakuje svoj prtljag i iz ruksaka vadi Frenzenovu knjigu "Sloboda", čitao je tokom leta. U tom trenutku, u mojoj sobi je prevod istog dela , jedva da sam malo više odmakla u čitanju od mog gosta. Prepoznavanje na obostranu radost. 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@blond  Svaki pisac uloži svoj talenat, trud, vreme, pa i novac da napiše knjigu. Zato mislim da ne bih mogla da kažem da nekoga da loše piše.

 

U pravu si, postoje i dobri i loši ukusi. 

 

Tvrdoglava sam kada je u pitanju čitanje. Evo, trenutno čitam trilogiju "Odgovarajući momak" i mislila sam da odustanem posle prve knjige jer ima previše deskripcije i radnja je spora..ali izdržala sam i čitam treći deo. Taj treći deo je najzanimljiviji.  

 

Priznajem i da verovatno ja favorizujem jednog pisca jer sam subjektivna, ali se maksimalno trudim da se zaustavim, koliko je to u mojoj moći.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Džudi said:

Priču o dedici Uveu čitaću kad prestane da bude in.

 

 

PODELI OVO:

hahah, isto. to koliko izbegavam tu knjigu počeinje da me zabrinjava 😁imam užasan otpor prema njoj. u stvari, nerviraju mi svi ti naslovi tog Bakmana, ne umem da objasnim zašto. na koji način diskiminišem knjigu kojoj nisam pročitala ni sažetak, nemam pojma. verovatno, zaista zbog toga, što je na sve strane svi čitaju. 

 

ne znam u kojoj si grupi, ja sam u nekima gde se masovno čita Nora Roberts i slično, u par njih ima frakcija koja voli ono što i ja (a to je eto baš ovo što se na novom forumu spominjalo do sad), pa tu i tamo nalete neke diskusije, razmene knjiga itd

 

a koji je taj domaći pisac, baš me intrigira 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja imam svoje dve FB grupe, za pisce, novinare i blogere i još jednu samo za blogere. I učestvujem u najvećoj FB grupi usko vezanoj za književnost, ali me ljudi iznenađuju tamo.

 

Po deset prikaza knjiga o Uveu, Hari Poteru, pa onda neki ljubavni romani..fotke..Ali ima i kvalitetnih članova i postova i to stoji.

 

Što se pisca tiče..on je slatka tajna. :heart::innocent:

 

PS. Ja isto imam otpor prema Bakmanu, nisam čak čitala ni odlomke iz knjiga, ali sudeći po onim prikazima, ona Baka ili kako se već zove knjiga je slična kao Uve..izgleda da će pisati po šablonu i ostale knjige..a to mi se ne dopada..kad se unapred zna šta da očekuješ od knjige.

Edited by Džudi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Džudi said:

Ne postoje loše knjige i loši pisci. Postoje samo loši momenti u kojima počnemo da čitamo neku knjigu, pa od nje odustanemo..i kada joj se posle vratimo iznenadimo se kakav utisak na nas ostavi ta knjiga.

 

Cijenim tvoj entuzijazam, ali ovo naprosto nije tačno. I to nema nikakve veze sa trudom i vremenom uloženim u pisanje knjige. Mogu i ja da se trudim koliko hoću da naslikam Mona Lizu, ali šta vrijedi kad talenta i znanja nemam ni za čiča Glišu.

Možda se može reći da i neke loše knjige nekome u nekom trenutku mogu biti potrebne i zanimljive, što možda malkice iskupljuje besmisao njihovog postojanja, ali samo malkice.

Link to comment
Share on other sites

@quentin Upravo na to sam i mislila. Loše knjige..knjige koje se nama ne sviđaju, nekima se sviđaju u nekom razdoblju života. Eto, konkretno ta Danijela Stil. Možda je vole starije žene, ne znam..ili tinejdžerke koje su romantične..

 

Ja cenim sve pisce..možda jer sam i sama pisac u pokušaju..zapravo..prednost dajem domaćim autorima i mladim piscima koji se tek probijaju.

Edited by Džudi
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, blond said:

Losa knjiga je losa knjiga... ako neko pise to ne znaci da ima talenta po difoltu.... 

 

 

slazem se

 

a sto se tice `favorizovanja`, to je termin za javnu podrsku

ne ide mi da sama sa sobom `favorizujem` nekog pisca

a drugog ignorisem, ili da to radim u privatnoj raspravi ili anonimno jer tada to zapravo

znaci da samo citam ovog a ne onog, a to nije ni favorizovanje ni ignorisanje ...to je normalno.

Link to comment
Share on other sites

Naslov teme je naslov blog teksta. Tekst je zapravo posvećen jednoj FB grupi čiji članovi javno favorizuju pojedine autore. Na Fejsu nema nikova, bar ne u toj grupi. Otvoreno se vidi ko šta i kako piše o nekome.

 

Jedna naša književnica iliti spisateljica javno vrši marketing za svoju knjigu i za svoju IK i to radi u grupi druge IK-izdavačke kuće?!

 

Drugi, manje poznati autor non-stop postavlja objave-kritike svoje knjige. I tu se vrte znači dva, tri ili pet naših autora i par stranih. O ostalima se ćuti.

 

Ali, lek za ignorisanje postoji-otvaranje svoje FB grupe i stranice. To je jedini "lek"... i moram reći da prija..nije nimalo gorak.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Džudi said:

Naslov teme je naslov blog teksta. Tekst je zapravo posvećen jednoj FB grupi čiji članovi javno favorizuju pojedine autore. Na Fejsu nema nikova, bar ne u toj grupi. Otvoreno se vidi ko šta i kako piše o nekome.

 

Jedna naša književnica iliti spisateljica javno vrši marketing za svoju knjigu i za svoju IK i to radi u grupi druge IK-izdavačke kuće?!

 

Drugi, manje poznati autor non-stop postavlja objave-kritike svoje knjige. I tu se vrte znači dva, tri ili pet naših autora i par stranih. O ostalima se ćuti.

 

Ali, lek za ignorisanje postoji-otvaranje svoje FB grupe i stranice. To je jedini "lek"... i moram reći da prija..nije nimalo gorak.

 

Kreator i clanovi FB grupe na koju se zalis nije obavezan da pise u skladu s tvojim vidjenjem knjiga/pisaca ( ocigledno je da ti to smeta ), zvucis kao da ti je neko nesto obecao.

Ne izdrzavaju se parama iz budzeta pa da zahtevas od te grupe objektivnost i ukljucenost svih autora... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Jedna naša književnica iliti spisateljica javno vrši marketing za svoju knjigu

Drugi, manje poznati autor non-stop postavlja objave-kritike svoje knjige

 

 

...eto vidis, to nije niti moze da bude favorizovanje samog sebe

 

vec obicna promocija.

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2019 at 7:04 AM, blond said:

 

Kreator i clanovi FB grupe na koju se zalis nije obavezan da pise u skladu s tvojim vidjenjem knjiga/pisaca ( ocigledno je da ti to smeta ), zvucis kao da ti je neko nesto obecao.

Ne izdrzavaju se parama iz budzeta pa da zahtevas od te grupe objektivnost i ukljucenost svih autora... 

 

Ne, ne smeta mi..samo sam iznenađena što se non-stop piše o Hariju Poteru i o Uveu..Trenutno se forsira neka nepoznata švedska ili norveška književnica koja piše trilere. 

 

Kada sam u nekoj diskusiji napisala da spremam prikaz trilogije Vikrama Seta, dobila sam veći broj lajkova i komentare tipa " Konačno nešto drugačije da čitamo"...

 

I nemam razloga da se bunim..i sama sam admin dve FB grupe posvećene pisanoj reči..ali ja puštam sve tekstove, sve ljude u grupu..Lepše je kad diskutujemo o različitim žanrovima i temama.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...