Jump to content

Recommended Posts

On 5/3/2019 at 2:17 AM, ZoltanWantsToDie said:

Kako otvoriti temu o najboljem izumu posle tocka? Dobro, mozda sam malo precenio tocak. Ipak, ne mozete prekratiti dosadno vece gledajuci u tocak. Ali dosta o tocku (vec sam ga 4 puta spomenuo).

 

Potcenjena je moc dobrog horora. Jedan od retkih zanrova koji lose filmove pretvara u kultne, propale izlaske u savrsenu zabavu, a subotu popodne u nedelju jutro. Ne znate sta cete sa sobom - upalite horor. Ne znate gde da vodite devojku - vodite je u kino na horor. Deca vam dosadjuju jer vilene celog dana po kuci - pustite im dobar horor. Soba vam je u neredu - pogledajte neki horor, videcete da postoje ruznije stvari od vase sobe. Treba da se okupate jer ste 3 dana gledali horore - okupajte se, pa pustite jos jedan horor. Jednostavno je, bezbolno, jedina mana je sto je veoma adiktivno. No, sto bi moj rahmetli deda Lale rekao: "Niko jos od horora nije umro, samo u hororu". Sad sam i tu rec izlizao od pisanja u tekstu. Nema veze. 

 

Bio sam klinac. Gledao sam Uspavanu dolinu. Nisam spavao 3 dana. Kuca na ukletom brdu me je proganjala nedeljama, a podrum je, za mene, postalo mesto gde trceci udjem da ocu donesem teglu ajvara. Prva scena iz rimejka filma Zora zivih mrtvaca me je proganjala duze nego Majkl Majers Lori Stroud. Ali kad sam se zaljubio? Mozda bejah nesto starije dete, osnovna skola, kad sam odlucio da istrazim svoje strahove. A imao sam ih podosta. I tad naleteh na jedan film. 28 dana kasnije. I to je postao moj omiljeni film. A nakon toga, zombiji su postali moj omiljeni podzanr. Bilo je tu raznih prica, te sve je to faza, te da nisam bas u vinkli i sve je to bilo tacno. Tako da trenutno imam fazu koja veoma dugo traje i ne vidim kako moze da prestane, a to da li sam ostao citav posle ko zna koliko vremena provedenog u bdenju ispred ekrana gledajuci razne gluposti... dr Lumis moze da potvrdi.

 

Sa druge strane, koliko ljudi je furalo ovaj mocni nik na upokojenom b92? Sve to zahvaljujuci jednom uzasu (u svakom smislu te reci).

spacer.png

Hajde da vidimo sta smo to pogledali od horora u skorije vreme. Ili, da citiram jednog modernog filozofa: "I want to play a game".

 

Drug Zumbul, uvodni u Horror Movies. :classic_cool:

Edited by Barakuda Brnabić
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, taliesin said:

Boj na Pantovcaku

 

Polecela dva vrana gavrana

do cestitog Dragoslav Bokana

Poslao ih iz Niksica Milo

da on sazna sta j' na skupu bilo.

"Oj, Bokane, djeticu veliki

odlican ti onaj kikiriki

svinjska rebra nemaju ti mane

bogme nisu lose ni banane.

Nego, nisam te zbog toga zvao

malo sam se s temom zajebao,

no te zovem sa terase "Mashe"

Okupi li ti ABA ligase?

Donese li odluka raznijeh

il' se vracas ti ruku praznijeh.

Jesi l' Covu na kolac nabio?

Sa Tomica kozu ogulio?

I Topica onu izdajicu

je si l' njega konj'ma rastrgnuo?

Zatvori li Zeleznicku knjigu?

Hocemo li igrat' Evroligu?

Cita Bokan a knjiga mu gorka

shvatio je da je jebo cvorka

kud ce sta ce od silnoga jada

presela mu cela Esplanada

Ali vidi da ne sme da laze

veza konja gde mu gazda kaze

srknu kafu i uzdahnu glasno

na odgovor on se baci strasno.

"Vidju, Milo, nemoj da si bjesan

Evroligu doneo ti n'jesam

Slovenci su dosli i Hrvati

i na njima taj ce spisak stati.

Srbi su nas opet zajebali

shvatili su da smo za njih mali

Ostoja je saopstenjem prdn'o

al' za Zagreb zlotvor nije mrdn'o

Zalizani mudro ne pomace

zna on gde ce proda igrace

Ko sto nas je izjebo za pare

sad ce svoje ranije drugare.

Ko sto kod nas u Moracu banu

eto njega na Kalemegdanu.

Od Dodika ni traga ni cara

prevejana ti je ta fukara

al najvise zabole me kara

sto dobismo od naseg Mornara.

Sjebase nas ta sumnjiva lica

dok si reko hala Sokolica.

Smrko sam se ne znam sta da radim

ladim jaja tu u Esplanadi."

Cita Milo pa sastavi prste

otposla mu reci muske, cvrste:

"Oj, Bokane, od Rastoka vilo.

ne brini se, bilo sta je bilo.

No kad si vec u po bela sveta.

Vidju onaj sleper cigareta

kod Karlovca pukla mu je guma

bachi ti tu kosarku sa uma."

 

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Doc Holiday said:

 

nije tu o tome rec da li on podrzava " NATO agresiju"...  rec je o tome da li smo barem malo samokriticni  u tome da li smo tu "agresiju"  bar necime zasluzili ???

 Mozda od samog pocetka ratova..  sa Dubrovnikom , pa ravnanjem Vukovara , Ovcarom,  pa opsadom i  granatiranjem i snajperisanjem preko 1000 dana Sarajeva, pa Srebrenicom...  pa kasnije i samim Kosovom smo dokazali da smo mozda i zasluzili da dobijemo po p...ci...    dokaz su i sada vec zaboravljene hladnjace,  lesevi u Batajnici  itd....

 Kao kada bi Nemci govorili  kako su im za vreme 2sv  rata bezmalo svi gradovi sravljeni sa zemljom....  Berlin, Ninberg, Hamburg....

 

 Nije patriotizam busanje u grudi i mrzenje svega unaokolo ... patriotizam je da se bude i samosvestan...  Da jeste rezim SMrada pravio velike zlocine..  i da se jasno podvuce razlika izmedju tih ljudi i velike vecine ostalih koji nisu cinili te zlocine .. Ovako sa ovim sadasnjim  "patriotizmom "  ispada ( to jest ceo normalni svet smatra ) da je ceo Srpski narod zlocinogen....   a naravno da nije...

 

  Nemacka danas bezmalo svakodnevno na njihovim TV kanalima imaju emisije u kojima se spominju svi zlocini koji su Nemci u 2sv ratu uradili.... Nemacka deca posecuju Ausvic i druge logore smrti...  Uce u skolama o zlocinima svojih  dedova i pradedova...

 

  kad je ikad kod nas bila i jedna skolska eskurzija isla da obidje Potocare ???

 

  

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
5 hours ago, Akiro said:

 

Par razmatranja na temu šta je država Srbija radila na Kosovu i zašto je priznavanje Kosova nužno. Odgovor je stvar perspektive i da li neko još uvek živi u srednjem veku ili u sadašnjosti.

 

Za one, koji žive u prošlosti, činjenica je da su albanska plemena dobrano iskoristila tursku okupaciju da se zahvaljujući brže i obuhvatnije islamizacije albanskog naroda pod turskom vlašću postepeno naseljavaju na Kosovo i šire na srpske teritorije. Na masovnosti to je tek dobilo zahvaljujući dve seobe Srba krajem sedamnaestog i sredinom osamnaestog veka. Srbi su podržali Austrougarsku u ratovima i nakon povlačenja Austrougarske krenuli u masovnu bežaniju (seobe) da bi izbegli reperkusije kada su se Turci vratili. Uglavnom, većina onih Srba, koji bi mogli da se nazovu starosedeocima Kosova, je tim prilikama napustila Kosovo. Današnji Srbi sa Kosova većinski predstavljaju potomke kolonista, koje je naselio nosonja, upotrebljenih za svrhe teraformiranja.

 

Šta je sve Srbija radila tokom i nakon balkanskih ratova i nakon prvog svetskog rata je veoma široka tema, ali može se svesti na masovna proterivanja/"preseljavanja" (neka čak i u dogovoru sa Turskom, koja je Albancima i Muslimanima sa ovih prostora naseljavala istočne oblasti Turske) pa ima mestimično i elemente genocida. Istraga poturica ispod crte. Da bi se teren teraformirao na prethodno srednjevekovno stanje, pored proterivanja albanskog i muslimanskog življa, masovno su naseljavani brđanski kolonisti (instrument, koji je i za Vojvodinu upotrebljavan nakon Prvog svetskog rata pa i nakon Drugog svetskog rata a i tokom/nakon ratova devedesetih). Imali su Albanci na tim prostorima itekako  "lepih" dela srpske vlasti za pamćenje.

 

Da ne zalazim sad u događaje pre, tokom i posle drugog svetskog rata (italijanske planove (da Srbija nije formirala Kraljevinu SHS već se zaustavila pre Hrvatske i Slovenije, Italija ne bi stvorila i podgrevala albanski nacionalizam), Faraonove pripreme "7. republike") te tokom devedesetih godina (zločine SMradovog režima samo onaj ne vidi, koji ne želi da ih vidi), jedni drugima tokom istorije nismo ostavljali lepa sećanja.

 

Pitanje je samo dokle treba ići tuk na luk. Srbi su realno izgubili Kosovo nakon velikih seoba. U dvadesetom i dvadesetprvom veku trebalo bi da smo malo prosvećeniji nego da se bavimo ispravljanjem istorijskih krivih Drina. Priča a šta su oni nama pre xy vekova danas ne pije vodu. A za dela Faraona, pa i ona protiv srpskih interesa, su upravo sami Srbijuksi najdgovorniji, i to onaj brđanski "oslobodilački" deo, jer bez njih ne bi dugo ni opstao na vlasti.

 

Ostavimo znači istoriju i istorijska pamćenja po strani. Takođe pitanje, šta je starije na tom prostoru, kokoška ili jaje. Time dolazimo do prostog činjeničnog stanja da Albanci danas čine apsolutnu većinu na Kosovu. Da li iko od branioca svetog srpskog Kocoba ima uopšte ideju kako ih uklopiti u državu i društvo, koje se, najblaže rečeno, maćehinski odnosilo prema njima? Da li iko zna šta uraditi sa velikom mladom ruralnom populacijom bez perspektiva? Njihovo trenutno nezadovoljstvo je usmereno na Srbiju, ubuduće će se srušiti na njihove političare, kada ovi više ne budu mogli da nalaze izgovore u Srbiji.  Da li iko od velikih branioca Kocoba stvarno želi makedonske uslove u skupštini i državi? Jer do toga bi sa Kosovom u sastavu Srbije sigurno došlo. Da li ti isti branioci žele albanski jezik kao zvanični jezik na teritoriji cele Srbije? Ima tu mnogo pitanja na koja branioci svetog Kocoba nemaju odgovor. E pa prijatelji, nema teritorije bez stanovništva. Španska kraljica Izabela je započela reconquistu (da kažemo špansku verziju istrage poturica) u 13. veku, do 15. veka taj proces je završen. Tada je to spadalo u normalnu politiku, danas to više ne može da prođe. Ima, doduše, među nama Srbima dosta anahronih primeraka, koji to ne shvataju.

 

Realno je samostalnost Kosova upravo za Srbiju najbolja opcija. Problem manje, a imamo ih ogroman broj i bez Kosova. I podela u suštini nije dobro rešenje jer možda veći broj Srba na Kosovu živi južno od Ibra a ne na severu.

 

Realno rešenje je da se pređe u pregovore o priznanju Kosova uz čvrste garancije međunarodne zajednice i njeno obavezivanje na poduže prisustvo na Kosovu.

Šta je eventualno moguće da se ostvari? Bezbednost, normalan život i prava za srpsku zajednicu. Možda čak i neki jači status, sličan onome, kakav imaju makedonski albanci (nezavisno od procentualne zastupljenosti Srba, ipak je Kosovo bilo deo Srbije), znači službena dvojezičnost na celoj teritoriji i Srbi kao ko-konstitutivni element države, a ne tek obična manjina. Ovo zadnje je, naravno, teško ostvarivo, ali početi pregovore sa maksimumom pa videti šta se može. Svakako da priznanje treba da se naplati u korist Srba na Kosovu. Omogućavanje i pospešivanje povratka onima, koji to uopšte još žele. Program za ubrzan privredni razvoj srpskih enklava uz olakšane kredite međunarodne zajednice (teško da bi albanske vlasti to finansirale, niti bi mogle zbog svog biračkog tela).

 

Zaštita srpskih svetinja i srpske kulturne baštine (ne novokomponovanih kao one crkve u Prištini, već stvarno istorijskih) od uništavanja, prisvajanja i prekrajanja istorije. To je stvarano u okvirima srednjevekovne srpske države, finansirano od strane srpskih vladara, građeno od strane Srba i ne može biti ni kosovsko ni albansko. Upravo u ovom domenu je potrebna posebna zaštita i garancije od strane međunarodne zajednice. Uostalom ni Turska danas ne uništava (bar ne više) niti osporava ili „prekraja“ vizantijsku kulturnu baštinu, nasuprot, zarađuje na istoj. Kad smo već kod Turaka, oni ne pokušavaju prekrajanje istorije. Osvojili su surovom vojnom silom fair and square, sad su tu i to je to. Ne izmišljaju neke novokomponovane istorije tog prostora.

 

Pošto su sećanja na obe strane suviše sveža a i obe strane ne odustaju od neke svoje istorijske istine, potreban je poluprotektoratski status Kosova (zaštita srpske manjine i istorijsko-kulturne baštine) pod okriljem međunarodne zajednice sve dok se situacija ne normalizuje. Taj status bi, po svemu, poduže trajao. I, naravno, bilo kakvo ujedinjavanje sa Albanijom ne bi došlo u obzir jer bi otvorilo Pandorinu kutiju Šumske.

 

Samo nabacano par ideja, za koje se može reći da su albanskoj strani sigurno neprihvatljive. Međutim, Srbija zauzvrat mora da se odrekne iskoriščavanja srpske manjine na Kosovu u dnevnopolitičke svrhe i prestati sa stvaranjem nestabilnosti. Srbi na Kosovu moraju da shvate da su građani države Kosovo u svakom smislu. Imaju svoju nacionalnost, svoj jezik, svoju istoriju, kulturnu baštinu, veru, šta god, ali država, u kojoj žive, nije Srbija, njihova država je Kosovo.

 

Zvuči kao naučna fantastika da albanska strana prihvati pomenute ustupke Srbima na Kosovu, ali puno priznanje i izgradnja dobrosusedskih odnosa ima svoju cenu. I koliko god takvi ustupci albanskoj strani bili neprihvatljivi, za međunarodnu zajednicu mogu da zvuče sasvim logično i prihvatljivo. Pod uslovom, naravno, da se Srbija već jednom opredeli za pravu stranu a ne izigrava rusku marionetu u destabilizaciji Balkana. Umesto priče o Kosovu kao srcu Srbije, odmah je trebalo prihvatiti realnost i poći u pregovore sa ovakve ili slične pozicije. Tada je to možda bilo moguće postići, sad sve teže. Mada se treba truditi da se izvuče šta se može za Srbe na Kosovu. Ono što sigurno ne može je paradržavni status enklava ili povratak u ustavni okvir Srbije. Srpska vlast od SMrada naovamo nikada nije ni imala dobrobit srpskog naroda na Kosovu na umu već je Kosovo i srpski narod na njemu koristila kao instrument za dnevnopolitičke svrhe.

 

BTW, da je kod Srbijuksa svojevremeno bilo iole pameti i sposobnosti da se shvate sign of the times, ne bi ni bili u ovoj situaciji. SMrad za SMrada, ali da nije i narod toliko kukao za majčicom Rusijom i srcem Srbije, da se smo se okrenuli na pravu (i.e. za nas isplativiju) stranu i batalili igrice sa destabilizacijom regiona, da smo shvatili da živimo u 21. veku i prihvatili realnosti, verovatno bi, doduše uz veoma znatne ustupke Srbije, Kosovo još uvek bilo u okviru Srbije. Verovatno pod nekim modelom kao u Makedoniji.

 

Sada nema drugog rešenja od priznavanja Republike Kosovo. Što kasnije se to shvati i prihvati – to gore. Prvenstveno po Srbe na Kosovu.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
31 minutes ago, fancy said:

Gledam neko vreme Vox Populi, u principu svako ima zdrav pogled na situaciju... sad od doze optimizma verovatno zavise detalji kao što su poverenje u sadašnju opoziciju, da li izaći na nekakve izbore ili čekati... Čekati bolje uslove, manji medijski mrak, etc... Takođe i očekivanja verovatno zavise od krštenice i porodičnog stanja, etc..

Kao neko ko je 'been around' 09.03.91, proveo puno vremena po ulici 90ih, (umesto da sam gradio ozbiljniju karijeru emoji16.png), vodio beskonačne razgovore u teškoj manjini oko srpske uloge u ratovima od Hrvatske preko Bosne do Kosova (i čak imao petlje da na Terazijama '91 dok sam  sa ortakom prodavao "Vreme" vičem "Raspala se JNA, ***ćemo Šešelja..." emoji33.png, prošao peške ne baš Kajmakčalan nego  05.10.00 emoji12.png moram da priznam da... Ne vidim kraja, ni mirnog ni "nemirnog" "ovima". Bar ne skorog toliko da se osećam OK s tim u kojoj zemlji živim, da povremeno prebacivanje kanala na TVu, izlozi sa novinama i slučajne vesti koje zakačim kad tu i tamo pustim Rock Radio i uopšte prolazak gradom bilo kako osim kolima ne izaziva mučninu.

Mrka kapa. (meni, a eto, Mrki puna kapa svega emoji6.png... Šta ti je život emoji16.pngemoji16.png)

Izbori... Imao sam prijatelja 90ih, doduše i dan danas se vidimo jednom godišnje, ručak u Maloj Kolubara... Jednom je rekao da je Vračar takav da opozicija (ondašnja) okači mrtvu kokošku na motku i proglasi je za kandidata, opet će pobediti Slobu... Prešao je na Dark side odavno, priča mi o putovanjima, susretima sa svetskim državnicima, vidim da se o svemu vodi računa, da se ne ponove Slobine i Borisove greške... Ja sam i dalje ostao kod one mrtve kokoške iako nisam na Vračaru, iako ne znam da li će izbora biti, da li i izaći ako ih bude, da li se boriti uopšte (kako?) ili... Ili šta? Iskreno me i zabole (izvini@Stondisha, nemam više snage...) , iskreno mislim da Srbija većinski i voli i ima to što zaslužuje. Dugo je trebalo da se sklope sve kockice i sklopile su se. Ona kao DS (i slični) opozicija će uvek biti omražena jer nikad nisu dovoljno stali iza SPS/narodne želje da se svima okolo jebe keva i zavlada regionom, a što da ne sutra zajedno sa rusima i svetom. Pa kud puklo. "Vo na Palama" to nikad nije promenio... To nikad neće biti zaboravljeno i to NIKAD neće biti većinska opcija, a nije bila čak ni kad je "bila". Mislim da je to@Zvezdarac (sa kojim se inače, površno čitajući mu postove uopšte nisam slagao) primetio, i još neko pre njega, al se ne sećam ko. Jbg. 

Nije 5.10. On izgubio zato što nam je bilo loše, zato što smo išli protiv sveta, zato što smo vodili ratove, već zato što smo ih izgubili. To drugovi i drugarice Srbi svom vođi nisu mogli da oproste. 

I cela naša "opoziciona scena", odavno percepirana kao "izdajnička" nikad zaista nije imala ni većinu ni podršku u narodu. Imali su deo vlasti, da, pokušavali ovako ili onako da se zadrže, ali odoše u istoriju... Kažnjeni su za sve što su loše uradili, sve što su pokrali, svaku aferu koju su napravili..? 

Think again. 

Kažnjeni su jer nisu ostali na Njegovom putu. 

Ko je pobedio? 

Nosilac promena ukidanjem svih promena i  proglašeni istinski reformator povratka u 1991, čisto i mlado lice mutirane 8. sednice, bez odurnog stomaka i grotesknog nosa koji se gnuša zarđalih kašika jer i plastične sasvim dobro rade posao a bacaju se posle upotrebe... Novo i prihvatljivo lice svih budućih pobeda i pomenutog jebanja keve svima okolo, poštovalac tradicije ("eno ti Nikolića uz njega, znači naš je"). 

Srbija konačno, ponoviću, ima to što želi. Znate kad će da odustane od toga? 
Ja ne. 

Sad flashback... 

Davne 1989, 15.02 (ironično, sad nam je taj datum nekakav praznik!) sam shvatio da je sve gotovo. Ne nisam prorok niti me je politika zanimala golog qrca, spremao sam diplomski, jurio ribe, svirao, blejao po demiji... Imao sam druga (imam ga još uvek) koga je pasionirano zanimala istorija... Ono, stara škola, stara Bgd. porodica, slavile se slave i za vreme Titoa emoji6.png, niko komunista u familiji, you know... Ali skroz ok, ništa nacionalizam, videće se kasnije, bukvalno na liniji GSS (fun fact - prvi put sam u životu otišao na slavu kod njega, '83. kad sam onako nehajno pankerski, kad sam ušao, dobacio svima za stolom "Slava vam!"... i danas se prepričava svakog Đurđevdana emoji12.png) Pratio je politiku, i stalno mi govorio "fancy (lažem, taj nick je došao tek 1992-3.), sve ide u qrac... Pazi ovo, pazi ono.. Ovaj (S. M.) je lud, otcepiće se Slovenci, zaratićemo sa Hrvatima.. Bio je u pravu. Jebeno je bio u pravu, ali nezavisno od toga, njegov rođendan beše tog 15.02.1989 sa koga sam se vraćao i na nekoj najdaljoj stanici 51 (kažu mnogi da su videli Elvisa kako vozi noćni pedesetkec, ja nisam, ali nema razloga da ne verujem) od grada, ja u kući preko puta vidim gomilu klinaca na terasi, neka žurka... A pozadi trešte najgrđi narodnjaci, ali najgrđinjebeni svadba mode... jebem ti... Bili su tek 5-6 godina mlađi (i par vekova stariji) od mene ali kad sam to video shvatio sam da je kraj. Gotovo. Zaista je sve otišlo u qrac. 

Dakle, šteta učinjena tim, nekakvim, "nacionalni buđenjem" 1988. je ogromna nepovratno i nepopravljiva... Na žalost, kako u poslu imam dosta kontakta sa mladima (19, 20, 21, 22, 23, 24...) vidim koja je tendencija i kakva nam je budućnost. 

Nema je.

Da se razumemo. Oni je verovatno imaju, oni će verovatno graditi veselo i spremno svoju "bolju budućnost" u lepoti ruske gubernije i srBske časti, ali to nije moja budućnost. Ne želim je, ne hvala. 

Ona pomenuta deca sa terase prekoputa stanice imaju decu začetu za vreme svih sranja i guess what... Da, da. The end is nigh. Ustvari, prošao je the end. 

Idemo dalje. 
Danas. 
 

 


Daj Maretu kredita... I jeste i nije tako. 

Moje skromno iskustvo kaže (ide još jedna priča, vreme je za novu pljugu, eventualno dosuti malo kafe, rekoh, bliži se kraj, sad stvarno emoji3.png

Treći ortak u ekipi, radi zajedno sa pomenutim "prorokom" u gradskoj upravi... Svojevremeno vatreni LDP poštovaoc, mrzilac DS "zbog nacionalizma" puna usta pljuvanja DS i Đilasa dok su oni vodili grad (i nazivno UVEK protiv zle osovine SPS/SRS)... "Kaznio je" Tadića, nije izašao na izbore onomad, revoltiran što posle 5.10. nismo dobili ono za šta smo se borili (ne shvatajući ili ne želeći da shvati da su se neki drugi borili za nešto drugo... i da smo "mi" statistička greška te "borbe".)... Etc. Đilas ovo, Đilas ono, zaposlio ovog, onu, kupio kompjutere od... neke njemu bliske firme...ma nismo imali porodično druženje da on nije opljuvavao Đilasa... I njega je kaznio. 
Sve ih je kaznio. 

Stvari su se promenile, došli su "ovi". Družimo se porodično i dalje, sve po redu... Ne priča o politici, tu i tamo izleti da je neki načelnik/ca promenjen/a i da je došao/la neki/a debil/ka... Ne zadržavaju se dugo, idu dalje napreduju, dolaze novi... 

Pitam ga jel ti veća plata... Jes qrac kaže on smanjili nam.. Zbog ovoga i onoga. Jesu l' došli novi ljudi, "njihovi".. "De nisu" kaže on... Jel se kupuju kompjuteri od prijateljskih firmi? Ne, kaže on... Nije se dugo nabavljalo... Ali hoće uskoro. Ja ga pitam - "Ne žališ se brate, vidim dobro ti je..." a znam i da nije baš. On onako kroz zube kao pokuša da opljune po "ovima", al za čas se završi na Đilasu, i "onima". Ne kopam dalje, voli OK muziku, pravi dobre krempite i porodična druženja umeju da budu zanimljiva... Kad isključimo politiku. Doduše klinci tinejdžeri, su nam sve divljiji za po kući al ajde, nije ko da imam preteranog izbora za druženje emoji16.png

I onda ga shvatam - pre 7, 8... 10 godina smo kako-tako imali luksuz da kritikujemo i želimo bolje, sad nam se taj prostor suzio do nivoa "ispadaš iz igre ako se buniš".. Čovek je porodičan čovek, znao je da je i tog Tadića i tog Đilasa mogao da i pljuje i kažnjava, verovao je u privid demokratije da će loše naslediti bolji. Zajebo se. Ono malo, kao, demokratije što imasmo je otišlo u qrac i sad više nema zezanja. 

Bilo mu je bolje, imao je veću platu, ipak je KAZNIO sistem što nije bio bolji. Sad se drži za nit samo mišlju "Zajebi sve to, može da bude mnogo gore". 

E, zato Squabbi, daj Maretu malo kredita jer ono i ovo iako pojavno slično - nije isto. 

I to bi bio to, ovaj put zaista - kraj. 
(podvukao je na kraju svog izlaganja) 

Sent from my SM-N950F using...
 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@Constantin brilijanto & britko drži čas na Ekonomiji: Proizvodnja u SFRJ 

 

On 5/28/2019 at 6:00 PM, Constantin said:

1983. Jugoslavija je službeno bankrotirala, iako to nikad svojim građanima nije objavila , i prestala plaćati sve obaveze prema inostanstvu, što je rezultiralo velikim nestašicama.

Jugoslavija je, dakle, 1991. godinu dočekala s oko 20 milijardi dolara duga. Njen dug se prodavao 30 centi za dolar, dakle smatrao se nenaplativim. Prethodno joj je MMF umanjio dug za 1.8 milijardi jer zemlja jednostavno nije imala sredstava za vraćanje ni kamata, a kamoli glavnice. Usto je SAD, u očajničkom pokušaju da spreči rat i raspad države, Markoviću dala besporvratno oko 3,5 milijardi dolara kako bi stabilizovao dinar, no taj novac se istopio u šest meseci. Ovom je prethodilo nekoliko decenija izgradnje ekonomije čija je struktura bila takva da joj je opstanak zavisio baš od stalnog povećanja spoljneg duga! Upravo suprotno danas popularnim mitovima, ekonomija Jugoslavije nije bila zasnovana na dobiti industrije – nje nije bilo, naprotiv, celokupna industrija Jugoslavije je radila s gubitkom, već isključivo na zaduživanju, deviznim doznakama radnika u inostranstvu i turizmu.

 

On 5/28/2019 at 6:37 PM, Constantin said:

Zarade manje-više, ali su krediti bili obezvređeni. Tada je bilo stambenih kredita i pored dodeljivanja besplatnih stanova. Razlika u podignutom kreditu od recimo 20 000 DEM i onog što je "pojela" inflacija se morala nadomestiti nekako...kako ? Još veći problem je bio kreditiranje velikih preduzeća, fabrika. Očekivanja da će inflacija "pojesti" obaveze, relano je ispunjena, samo opet....ko je tu na gubitku. U tom, ondašnjem, sistemu nezamislivo je bilo da deo preduzeća bude prodat, da se izdaju akcije s kojima bi se trgovalo na tržištu i obezbedila realna sredstva za poslovanje. Tu je izgubljeno desetak dragocenih godina, inflacija je činila svoje, centralna banka se ponašala kao socijalna ustanova i pod različitim kriterijumima kreditirala preduzeća. Javila se velika disproporcija između razvijenijih područja Jugoslavije, Slovenija i nerazvijenih delova, Kosovo....napokon dolazak Miloševića na vlast sve je krenulo u pravcu gde smo sada.

 

On 5/28/2019 at 6:58 PM, Constantin said:

Kao savremenik tog doba, mogu da ti kažem da smo živeli na "foru". Sve je bilo prividno. Generalno, za neke pametnije ljude, tadašnja federacija je možda i lepo zamišljena, međutim, kao što smo videli devedestih, mi bi i nakovanj pokvarili te nećemo rasturiti državu.

 

Kako bejaše u rimskom pravu,a kod nas popularno prevedeno u crnogorskom zakoniku. što se grbo rodi vrijeme ne ispravi, i pored nostalgije koju osećam, mislim, da Jugoslaviju nije trebalo praviti, a još manje, dati je na upravljanje mašinbravaru, koji je uz svo dužno poštovanje, bio jedan običan polupismeni prevarant. 

 

On 5/28/2019 at 7:49 PM, Constantin said:

Mislim da sam se u prethodnim postovima grubo i generalno dotakao mnogih stvari, a ovo tvoje poslednje sam izdvojio jer je to možda i osnova propasti. Svaki političar i privrednik koji se pojavio sa liberalnijim stavovima, u pogledu realnijeg vođenja ekonomske politike i protivu klasičnog socijalističkog samoupravljanja, bivao je stavljan na stub srama. Ne treba ne pomenuti ni uvoznički lobi, koji je tada poprilično ojačao. Plasirana nam je priča kako je EI TV preskup i da za duplo manje para možemo uvesti "bolje" televizore. Šta smo dobili ? Kineske TV aparate, koji su sklapani iz delova na brodovima do Luke Bar, Camacrowne, Crowne, koji jesu bili skoro pa duplo jeftiniji, ali...posle kratkog vremena su se kvarili, bez rezervnih  delova, majstora, završili su na deponijama. Ti skupi EI TV i danas možeš naći po selima, rade bez problema. Naravno, rađeni su po licenci i pod kontrolom Siemens-a. Kao i Rendgen aparati ( u kojima je moj otac radio 40 godina), a da ne pričamo o mašinama za pranje i ostalim aparatima. Veliki balast je bila prezapošljenost. EI NIš je zapošljavala 25 000 ljudi. Umesto da se to svelo na pravu meru i pratio tehnološki razvoj u svetu, pribegli smo najgorem rešenju, ugasili fabriku. Digitalni ekran je godinama bio spreman i čučao u fabrici jer nije dobio zeleno svetlo  "sa vrha" da se krene u serijsku proizvodnju, jer još nije vreme. Naravno, proizvodnja u većem delu preduzeća je bila finansirana iz kredita, pre svega inostranih, a kada je slavina bila zavrnuta, a zbog razloga koje sam naveo gore, sunovrat je bila jedina opcija.

 

Pomenuo sam i neravnomerni razvoj, a ti Vaso Slovenca koji plaća u kešu. Problemi su nastali kada je taj Slovenac umesto 5 t voća, morao kupiti 4 t, a novac od te 1 t je morao donirati nerazvijenim područjima.

 

spacer.pngspacer.png

 

Sve po malo do katastrofe dolaskom "otaca nacija" koji su konkretni saizvršiocu ubijanja Jugoslavije. U svim republikama. Da li je to bilo klasično ubistvo ili na neki način eutanazija...ko zna ?

 

On 5/28/2019 at 5:17 PM, Constantin said:

A onda su došli popovi, pa topovi i na kraju lopovi.....THE END.

 

 

  • Like 11
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Plavi Golub said:

... Taj totalitarijum kako ga zoves je nastao ili preciznije ponovo nastao nakon jednog diskontinuiteta tako sto je dobar deo tih mislio o svojim zadnjicama, interesima iskljucuivo svojih clanova porodice i zivelo u balonu flertujuci iz licnih lukrativnih interesa sa svim i svacim protiv volje onih sto su mislil svojom glavom da bi, na kraju, nastala 2012.

Neki od njih su isto radili i ranije. 

 

Posto su malo promucurniji videli sta ce da dodje mnogo ranije i postavljali kao pitanje, dobijali su dziberske odgovore sa visine, jer dziberizam tu nije ideoloska crta, vec aspekt jednog kabadahijskog mentaliteta. E onda mora da se doceka nova generacija koja ih ne zna da bi sve pocelo iz pocetka. Za sve.

 

Umesto da se drustvo cvrsto i po svaku cenu uvuce u EU gde bi broj tih tranzicionih gubitnika bio mnogo manji i taj pomenuti socijalno kulturoloski konflikt mnogo manji jer bi mogli iz svoje pozicije da nadju nacin da prezive oni su svesno partikulranim interesima doveli do nastanka toga tu. ... 

 

...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
5 hours ago, fancy said:

 

 

 

 

 

Samo taj Obradović...i oni sa kojima će on nešto da "ne da".

Šljam.

 

Podsetnik:

 

 

Ma keve ti? Ko si bre ti ološu, nešto da ne daš?

 

Sutra tako neće da dâ crnokosima da izađu na ulicu, prekosutra crnookima, pa će da se testira i boja kože (jel sunce, jel od rođenja), daj mu malo prostora i dobićemo klasičnu Leni Riefenstahl propagandu, kako porodica treba da izgleda, šta rade devojčice, šta dečaci. Šta sme da se nosi, šta i da li žene uopšte smeju da rade, koju municiju muškarci da koriste kad idu u pohode "nedavanja nepodobnih stvari" itd...

 

I Adolfov pokret je u početku bio šaka smešnih fanatika.

 

To je kancer. Obično smeće koje u nekoj normalnoj budućnosti mora da se marginaluzuje ispod svake margine.

 

 

Sent from my SM-N950F using...

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 10/25/2019 at 6:25 PM, freethrow said:

idem kolima bilbord miše vacića proćelav lik novobeogradski ološ tako deluje opasan momak raseljava po kosmetu odmah iza neki festival valjda stripa da li se plašite ispred miša vacić uau kao onaj film karpenterov kad onaj baja nađe naočare za sunce i svuda vidi miše vaciće ali ovde nam valjda ne trebaju te cvike ovde je ogoljeno kao grafit jebaćemo nato moj bato na karaburmi kod stanice dvaesedmice kod stadiona ofke a onda neko prepravio u najebaćemo bilo ludo super pogled na celu zvezdaru razmišljam baš danas s400 da smo imali manje više sigurno ne bi bili onakvi rezultati bombardovanja ne bi bilo kasetnih bombi ne bi bilo kumanova koje je bajdvej jedna takva vukojebina kao one pustare iz američkih roudmuvija samo fali tamblvid da se kotrlja na onom suncu u sprženoj travi i mediteranskoj klimi bez mediterana jebo to bez mora a ljudi gotivci mogu da zamislim da su i 99 osetili važnim što se tamo baš potpisuje mirovni sporazum primirje obustava vazdušnih radova još dok je moj brat peglao negde u lipovici a sada dođu baje kažu s400 da smo imali poravnali bi nas gorivno kao panonsko more ali ne vredi pričati kada meni dete kaže htela srpkinja da nas vodi na sajam knjiga ali smo se izvukli svi em je van školskog vremena em je seljana šešelj isto dete koje me sa tipa 4 godine gledajući opet bilborde aškog sužnja pitalo šta je šešelj tri generacije je bure uspelo da rokne od mojih koji ga pamte kao lažnog disidenta do moje ekipe kojoj je valjda i dalje hajlajt iznošenje bureta iz skupštine pa do treće generacije četničkog strašila sa sajma knjiga sve pobede u svakom slučaju dok svi ćute dok su svi uvučeni u svoje zgrade svoje katedrice svoje kioskiće svoje firmice svoje autobuse i pitaju se što se jebote cimaju ovi čileanci ili ove budale u honkongu ali se ni ne pitaju tu je kija kockar tu je vesić tu je miša tu su okupljači pažnje koji su dovoljni jebiga više nego dovoljni ako ti startuješ od jedne teške zaostalosti koja je objektivna pa uđeš u tri četri ciklusa seljane a tome dodaš desetak ciklusa sistematskog uklanjanja onih 5 posto ili 10 posto sa malo nadprosečnom inteligencijom ostaje ti ono što mora da ostane u klozetu na graničnom prelazu koji nema toalet papira a tu s400 možda jedini i može da pomogne ali da se zamole ruje da se napravi neka introvertna varijacija neki moma stanojlović krušik frojd zahvat koji će da roka po horizontali ionako nam je najbolja odbrana kajzer šoez iz fazona vidi koliki su ovi bolidi

 

:Hail:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

 

Pa rekao vam je Zoran sta je bilo bolje, ali vi to uporno ignorisete a koncentrisete se samo na trpanje u bulju. Bilo je bolje to sto je tada nemilosrdno i krvnicki mamuzan i gazen smrdljivi nacionalizam, pa i drugo divljastvo, a zasto to nije potrajalo, pa zato sto nacionalizam nije moguce unistiti, niti ce ikada biti unisten, nigde. Zato sto je u sustini choporizam koji je prirodno ugradjen u ljudsku vrstu. Kao u Lord of the flies. Ako to bude pripusteno, isto ce se kao u knjizi odvijati. Evo i sad se tu u dlaku isto odvija kao u knjizi. Copor proganja onu nekolicinu razumnih koji su uporni u tome da se ne pozivotinje i oni. Nije to moguce trajno odstraniti, samo ga je moguce krvnicki gaziti. Mozda to nije bas drasticno potrebno u zemljama koje su napravili emigranti, ne znam, ali na takvim mestima kao sto je Evropa, sa akcentom na taj balkan, jedini nacin... hendlovanja urodjenog divljastva  je krvnicko gazenje.

 

Ovo ostalo na sta ste se ovde fokusirali mene licno ne zanima, ni sada. Sto bi rek'o Seldon Kuper kad treba kao zbog nekog psiholoskog eksperimenta da kaze nesto licno o sebi, on ce "imam devet pari pantalona" ... Ne Seldone, nesto stvarno licno - "imam devet pari gaca" ha ha ha... Taj sam. I sve su isti model, i ista boja, ha ha ha ha...  Smislio sam i teoriju u vezi toga. Konkretno, u vezi kukanja "nemam sta da obucem" pored prepunog ormana. Smislio sam teoriju "pa normalno da nemas kad gledaj ovo, imas previse stvari, normalno da ne mozes da odlucis sta da obuces, da imas po 5 stvari od svakog komada odece, i to sve iste, kao ja, ne bi imala tih problema" ha ha ha... Pa stvarno.

 

OK, ne kazem kao ovi "mislioci" da ne treba da postoji sve to na sta ste se fokusirali, npr kao deka Solzenjicin kad je posenilio, pa poceo da prducka kako treba da postoji samo jedna marka patika i paste za zube. Treba sve to da postoji i vise, zbog mogucnosti izbora, i za kupce, i za proizvodjace, ali sve je to potpuno nebitno. Mislim, da neko dozivljava golgotu sto ne moze da trpa u bulju, kakve to ima veze sa bilo cime? To je samo njegov licni problem, i to je uvek bilo, i svuda, i bice. Ne kupujem te price, "coporu fali standard od X hiljada necega da bi se ponasao civilizovano". Nije tacno, divljaci sa "standardom" su samo jos veci divljaci, ocigledno, tako im instagram pomogao (tamo se divljaci celog sveta koji imaju "standard" masovno hvale svojim divljastvom, sto su sa divljije teritorije, to se vise hvale) . Ali mamuzanje nacionalizma, mamuzanje divljaka, i privodjenje divljaka redu, to je vec drugo, i to je bilo dobro u Jugoslaviji. Divljaci su krvnicki i nemilosrdno mamuzani, kako je jedino prirodno. Zasto se raspala, pa eto, ima u pomenutoj analizi ljudskog ponasanja - Lord of the flies. Pokrljali se oko toga ko ce biti poglavica, nisu hteli da slusaju sta im pricaju razumni nego neke od njih pobili a neke proterali, prestali da mamuzaju divljastvo, i na kraju poceli da fanaticno obozavaju svinjske glave nabijene na kolac. Takvi su oni.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Milenko Puzigaca said:

 

....... i na kraju poceli da fanaticno obozavaju svinjske glave .....

 

Sah-mat ..... velemajstor Kinikov .... G6 ....

 

3 hours ago, Kinik said:

 

Obozavanje kumrovećke svinjske glave?

To je bilo na poćetku.

:twak:

 

...

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...



ta famozna kovanica "autosovinist" nije nista drugo nego odvratni, pretpoliticki rasizam. "autosovinizam" fercera samo u etnickim glavama onih koji su uvjereni da se bebe radjaju kao Srbi, ili Hrvati, ili Bosnjaci, ili Albanci. dakle apsolutno odbacuju bilo kakvu pomisao da se tu radi o nacionalnim svjetonazorima koje misleca jedinka ima pravo izabrati kao svoj vlastiti svjetonazor. ili ga pak ne izabrati, vec s gadjenjem tjerati sto dalje od sebe. oni su fakat uvjereni da postoje srpski, hrvatski, bosnjacki i albanski geni.
 
do zla Boga glupo, primitivno, odvratno.
 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
31 minutes ago, Akiro said:

 

Teško ćemo stajati na različitim stranama, to jedino ako insistiraš na tome da je značajan kvalitet života nenošenje maski u zatvorenim prostorima, koje obe strane, hteli ne hteli, moraju da koriste, ili neobraćanju pažnje na distancu, iako prilike to dopuštaju. Da le ćeš ti da se veseliš sa dvadesetoricom drugara u kafani, meni ne predstavlja problem ako možete da prođete do vašeg stola bez da se svi očešate o mene u prolazu i kašljete mi nad glavom i ako je kafedžija obezbedio dovoljan razmak, da, koliko god pevate, to ipak ne dopre do mene. Zato zakonodavac i treba da juri vlasnike prostora a ne pojedince.

 

Šta će budućnost doneti, niko ne zna, ali ako crtamo da će ovo ko zna koliko trajati, dobićemo neke distopične slike. Pored vakcine to zavisi i od daljeg razvoja samog virusa. Da li je slika sada teža zato što je mnogo veći broj slučajeva ukupno, pa time i teških slučajeva, ili je virus mutirao i postao jači, to ne znamo. Ja tipujem na ono prvo, ali i to je samo whishful thinking. Ukoliko je ovo drugo slučaj, a ne nađe se vakcina, svašta se može desiti. To će nevinovno dovesti do podele društva na one, koji su zaraženi, ili lako rizikuju da budu zaraženi, i na one, koji su zdravi i žele po svaku cenu da ostanu zdravi.

 

Uzmi u obzir da će država, kakva god bila, stati na stranu zdravih, a tek ako se smatra da dobar deo zaraženih ima to sam sebi da pripiše. To može da dovede do shifta sa lečenja Corone nazad na lečenje klasičnih bolesti jer ne možemo večito da sve damo Coronašima, pogotovo onima, koji su to mogli da izbegnu, a ubijamo kardiološke pacijente. Kolege možda više neće želeti da rade sa zaraženima ili potencijalno zaraženima (onima, koji su zarad slobode i kvaliteta života spremni da se olako izlože), pluštaće otkazi jer dve do tri nedelje lečenja plus još jedno dve nedelje dok ne prođe zaraznost zaraženi predstavljaju gubitak poslodavcu. Ima takvih slučajeva i sada. Jedna mlađa poznanica se smejala mojoj ženi za masku a onda fasovala Coronu. Preživela je uz, doduše, dosta muka tokom bolesti, jer je mlada, ali je em bila na neplaćenom dok se lečila a čim se izlečila popila je otkaz. Hebe se privatniku, neće da rizikuje. Tako će i zdravstveno možda jednog dana uz dugo trajanje Corone da reaguje. Ako se paziš, lečiće te, ako ne, ko te hebe. Za sada to je teško detektovati, kako je ko zaradio Coronu, u slučaju dugog trajanja iste, naći će se način. Osiguranje plaćaš mnogo skuplje ako se baviš rizičnim sportovima. A mogu i da odbiju da te osiguraju. Na kraju pare vrte svet. Ukoliko se ne nađe vakcina a Corona potraje ili se pogorša, Coronaši i oni, koji se suviše lako izlažu, će biti žigosani. Svet nije baš toliko solidaran, a tek ovde na našim prostorima nismo. Za sada, oni koji su mlađi i koji nisu toliko ugroženi, nisu solidarni sa onima, koji su starijli i/ili ugroženiji. Jednog dana zdravi neće biti solidarni sa bolesnima ili onima, koji se suviše lako izlažu zarazi.

 

Uzmi u obzir da mnogo jake baje, koje sada smatraju da virus njima i njihovima ništa ne može, možda jednog dana shvate da to možda i nije baš tako.Pa će okrenuti ćurak za 180 stepeni. Sada su oni ti, koji se bahato olako izlažu, a ako se bolest pogorša, baš oni će biti prvi , koji će zatražiti žute trake za obolele a možda i zahtevati fizičko izolovanje obolelih, da ne pričamo o logorima, pa možda čak krenuti i u lov na njih. Možemo samo da nagađamo, koja sva njesra mogu da se dogode u slučaju dugog trajanja Corone a kamoli ako virus na lošu stranu evoluira. Naučna fantastika daje mnoštvo mogućih primera i "referenci", a od svih te hvata potpuna jeza. 

 

Šta će se, međutim, u slučaju nekog lošeg razvoja desiti, je verovatno da će Corona pobiti sve, koji su viđeni za to, da će se ostvariti fašistički san, i da dalje neće moći da napreduje i da će oslabiti/izumreti. To je kao još i "pozitivniji" scenario (bože, koji horor) u slučaju nenalaženja vakcine i pogoršanja situacije. Ukoliko na to Corona evoluira dalje na lošu stranu i postane opasnija, zaraznija, smrtonosnija, moguća su sva distopična naučnofantastična scenarija - sve do lova na "zombije", koji ugrožavaju one, koji to nisu.

 

Tako da bolje ne razmišljamo na tu stranu ŠBBKBB nego da će se naći vakcina što pre. O mogućim nuspojavama i posledicama neprirodno brzo nastale vakcine ćemo kasnije. Na kraju najbolje je nadati se najboljem, ali maksimalno sebe i druge štititi.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
22 hours ago, n4l1m said:

mala digresija..

pre jedno 8 dina dok sam muljao nesto po somboru, skontam ja saviju kod rebrace u lokalu a skonta i on mene, misim ne skonta mene kao mene, vec skonta da sam ja njega skontao, kontate..:classic_sleep:

reko necu da ga smaram, posto je bio sa zenom..

al onda skontam kakav je to lajf, kad moras na svaki pogleda da se "cimas" i da "cenis" dal neko oce da te smara jer si "njegov" il da te napadne jer nisi "njegov".. jebo ti to, to je neki poseban mindset..

e sad ne znam zasto sam ovo rekao, al u svakom slucaju ne skodi.. a cim ne skodi, znaci da korsiti..:default_coffee:

 

Kad u cca šest redova kažeš sve:shake:

 

Topik FKCZ '20/21., upad Šavije na teren, utakmica Kupa Srbije (Crvena Zvezda - Metalac).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
19 hours ago, Neme said:

 

Nije bilo spominjano ni u vreme druge Jugoslavije. Tada je trebalo o tome govoriti  jer su dokazi otišli u licitacije u međuvremenu. Neviđeni zločin, u kontinuitetu od 4 godine, postade relativizacija. 

Umesto da se o tome govorilo kad je trebalo i moralo, snimani su Bulajićevi & co. spektakli u kojima Richard Burton iz pećine personifikuje Maršala a Yul Briner minira most "da Švabo ne prođe"... A onda su se posle 45 godina, nadomak trećeg milenijuma(!!), neki pametnjakovići setili da srbuju zarad osvete umesto da su vodili računa o svakom imenu i prezimenu koje je ostavilo kosti u Jasenovcu i Gradiški. Još je žalosnije što se iz Sobibora, Treblinke, Mauthauzena, Dahaua, Aušvica, Buhenvalda, takvi podaci mogu naći sa sve brojevima. Najžalosnije je ipak da jedan narod, koji je u svojoj istoriji podneo stravične žrtve, ni danas nije svestan gde mu je dupe a gde glava.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
17 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ma ne rade čak ni to, znaju oni da među onima kojima se on obraćao nemaju šta da traže, nego su primorani da ga slave, zbog ovoga sto je rekao urosg3, da je od Titove smrti ovo jedini put kad sve novine na teritoriji ex Jugoslavije imaju istu vest na naslovnim stranama. Sa time da je sad reakcija čak iskrenija nego kad je umro Tito. Da je do njih ne bi ga oni ni pomenuli, kao što i nisu na perjanicama patrijotskih sajtova, nego moraju. Što je u stvari dobro, to da su naterani da ga slave. To znači da je on na kraju pobedio, tj ideja koju je zastupao. Plus, svi ce oni na smetliste istorije, a njegove pesme ce ostati deo najlepse lirske poezije sa tih prostora. Ja u stvari nekako i nemam osecaj da je stvarno umro, mada je sto kaze mrd i mene ovo pogodilo vise nego kad su umirali neki koje sam poznavao, ili su mi bili rođaci, zato sto su bili budale zavedene nacionalizmom.

 

  • Like 2
  • Love 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
2 hours ago, handys said:

 

WHO's on first?

 

 

Ali zar nije vec vise puta receno da to tako ne funkcionise? Ako covek hoce da se ponasa kao ostrvo, onda treba da zivi na ostrvu, po mogucstvu pustom. Nisu cak ni vazne etikete, da li je neko 'Antivakser'. Vazne su posledice. Mita nece, pera se plasi, zika ceka da prodje deset godina jerbo mu se cini da ipak to jos malo treba da se odradi. Niko ne ceka kad izadje brzi telefon ili auto. 

A sta su posledice? Mita se nije vakcinisao jer ceka. Ali Mita ne ceka da ide medju ljude. Mita bez vakcine ide medju ljude, malo se duze zadrzi u autobusu i primi x kolicinu virusa. Posto nema zastitu, virus se mnozi i mnozi, a Mita sve ugrozeniji i sve zarazniji. Mita tako sidje iz autobusa i ode na radno mesto, a Mitina koleginica Ceca zbog alergije ne sme da primi vakcinu. Ona je mlada, ali njeni roditelji su stariji i imaju takodje alergije (valjda im nasledno). Ona od Mite primi x + pet dana kolicine virusa i salje dalje po kuci. Matori se zaraze pa na respirator. Jedan pretekne, drugi manjka. I tako je Mita posredno ugrozio Cecinu mamu i tatu, a Cecina mama nije izdrzala taj virus. I tako u krug, u krug. 

A iza horizonta se pomalja nova mutacija zahvaljujuci tome sto milioni Mita (Mitoa?) cekaju da se vakcina ipak jos malo proveri, pa da se ispita sastav i tako to. A nova mutacija, Mitin soj, ugrozava i mlade. Ceca koja se nije u prvom mahu razbolela, sada jeste, jer se virus mnogo brze razmnozava, pa je i ona zaglavila na respiratoru. Medjutim, i njen mali iz gimnazije je sada ugrozen, tako da je i on u bolnici. Sojevi se mnoze, a Mita ceka li ceka. Oni koji su vec vakcinisani su sada ponovo ugrozeni zbog tih sojeva, jer virus trazi evolutivne prednosti i tezi da opstane. Prolaze meseci. Sada vakcina vise ne radi tako dobro i proizvodjaci moraju da prave nove varijante vakcine. Oni ih prave, ali se nevakcinisani sada jos vise plase, jer tek TO nije testirano. I tako, baba za dedu, deda za repu i iscupase repu.

Ili, da parafraziram onu staru pricicu: Virus je prvo dosao po starije. Nije me bilo briga jer ja nisam star. Onda je dosao po lekare. Nije me bilo briga jer ja nisam lekar. Onda je virus dosao po siromasne i bolesne. Nisam se puno brinuo, jer ja nisam ni siromasan ni bolestan...
Znate vec kuda to vodi. Na kraju virus dosao i po Mitu.

Karikiram, ali mnogo manje nego Mita koji misli da je njegova vakcinacija njegova stvar. Bilo bi lepo da je tako, ali nije.

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
25 minutes ago, Cyber said:

Obicno ne ucestvujem na ovom tredu ali pravim presedan zbog neutemeljene rasprave koja je u toku.

 

Moralna obaveza mi nalaze da objasnim etimologiju reci sVrbov. Rec je nastala na pocivsem forumu u odgovoru na jedan post koji se odnosio na relativizaciju (srpskih) zlocina, tipicnoj za nacionaliste gde je, izmedju ostalog, receno nesto u stilu da Srbove uvek svrbi sta drugi rade umesto da prvo ociste svoje dvoriste. I onda je, dakle, u odgovoru na taj post skovana rec sVrbov, gde je veliko V imalo konotaciju tog naciJonalistickog svrbeza (od ”svrbeti”). To je etimologija i semantika te reci, kakve crne vrbe i ostali bakracui – niko to ne moze znati bolje od mene, jer ja sam napisala taj post. Ta stvar je u startu objasnjena na starom forumu jer su se tadasnji dezurni nacionalisti namah uzjogunuli i ucitali sve svoje strahove u nju. Tacno je da je Kinik tu rec kasnije obilato koristio iz razloga, koji su svakom jezickom ekvilibristi, kristalno jasni. Tacno je i to da se retko koja rec na forumu tako uporno izvrtala i izvrnula tako maligno hiljadu puta i tako dokazala da sto puta ponovljena laz …

 

Profesionalna obaveza mi nalaze da kazem da jezik zivi svojim zivotom i da nove reci idu nekim svojim putem gde dosta toga zavisi i od vremena i od ljudi - ovo gore je samo skolski primer toga.

 

Profesionalna obaveza mi takodje nalaze da se ostro usprotivim napravljenoj paraleli izmedju pogrdnog naziva za Albance i reci sVrbov. Doticni naziv za Albance je (lako dokaziva) visedecenijska jezicka praksa te se rec moze naci u lingvistickom korpusu s-h jezika. Istovremeno rec sVrbov se ne moze (so far) naci u tom istom korpusu jer (jos uvek) nije prevazisla okvir namenske forumske upotrebe. Ko bi rekao da jedna rec skovana za kucnu upotrebu moze da izazove tako tektonske reakcije?! Vrlo recito. 

 

Toliko.

 

 

Toliko o sVrBovima. Hvala. :thumbsup:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...