Jump to content

Premijer liga 2022/2023


Shunsuke Nakamura

Recommended Posts

Bolje je bilo kad su ovi slepci izasli ali opet ovo je jako jako lose.

 

Ronaldo ma koliko bio kancer ponekad i mator je must da ostane i cement u prvoj postavi. Ovaj tim Junajteda bez njega nema kako gol da da.

 

Rasford i Marsijal nisu napredovali od tinejdzerskih dana bukvalno, a izgubili na brzini.

Link to comment
Share on other sites

Junajtedu su imho najveci problem igraci. Totalni disbalans, mnogo bezveznjaka u ekipi, nejasne situacije oko Ronalda, Rasforda itd. Bruno koji je klasa, al kog su bukvalno ubili. Generalno toksicno okruzenje, nisam siguran da ce ni u narednih par godina biti bolje, s obzirom na transfer politiku. 

Link to comment
Share on other sites

U redu onda.

Bournemouth

Prvi tim u mojoj najavi sezone 2022/23 je onaj za kojeg mislim da ce zauzeti samo zacelje. "Tresnjice" nisu stekle bas mnogo prijatelja prosle sezone u Championshipu angazujuci ne bas simpaticnog Scotta Parkera za menadzera, sipajuci velike novce u nameri da kupe promociju i ponasajuci se vrlo neprijateljski i agresivno na terenu,do nivoa da su cak i njihovi navijaci kritikovali takav pristup.
I pored toga,tim je napravio planirano. 29 golova koje je zabio Dominic Solanke su najvise pomogli u tome,ali je zapravo trud celog tima bio taj koji je nadomestio brojne odlaske nakon ispadanja iz Premier lige sezonu pre,dodajuci iskustvo i kvalitet potrebne da se tim plasira u prva dva na tabeli.
Parker zna sta treba uciniti da se o(p)stane u elitnom rangu,nakon sto upravo to nije uspeo Sa Fulhamom 2021. Ovo mu je prilika da napravi drugi dobar rezultat sa Bournemouthom. Ovaj put je odlucio da postupi drugacije nego sa Fulhamom, kada je potrosio milione da ojaca tim pokusavajuci da bude ravnopravan takmac u elitnom rangu. I zaista,sada se odlucio osloniti na sastav koji je izborio promociju. Jedina pojacanja za sada su bek Ryan Fredericks iz West Hama i centralni vezni Joe Rothwell iz Blackburna. Ne bas zvucna pojacanja,ali mozda je konstantnost ono sto Bournemouthu treba. Jasno se vidi sta Parker zeli,ali nazalost mislim da ono cime raspolaze nije dovoljno dobro za ovaj nivo i ovo bi mogla biti duga i izazovna sezona za klub iz oblasti Dorset.
Pozicija na tabeli: 20

Leeds

Pomalo kontraverzno,ali sledeci je tim koji je prosle sezone pokazao umece spasavanja od ispadanja,a ove ga vidim tek jedno mesto iznad fenjerasa. Mislim,moze se pricati o raznim faktorima koji su me doveli do ovakvog rezona,ali je dovoljno zadrzati se na odlascima Kalvina Phillipsa u M.City i Raphinhe u Barcelonu (off - kako klub u ogromnim finansijskim problemima uopste dovodi pojacanja?). Glavni trener Jesse Marsch ih je vec nadomestio transferima Tylera Adamsa iz Leipziga i Brendena Aaronsona iz Salzburga. Obojica su igraci koje Marsch poznaje,ali imaju li ono sto je potrebno da bi igrali u Premier ligi? Moglo bi se tvrditi da cak i najtvrdokorniji navijaci Leedsa misle da je ovo dvostruki downgrade tima.
Ova dvojica,medjutim,nisu jedine novajlije u timu. Desni bek Rasmus Kristensen iz Salzburga, centralni vezni Marc Roca iz Bayerna i krilo Luis Sinisterra iz Feyenoorda su takodje vredni pomena. Ovaj poslednji je i doveden kao zamena za Raphinhu. Nazalost,svi su potpisi iz kategorije "kockanja",mozda cak i konacna presuda za americkog trenera koji ni sam nema (pre)velikog iskustva u engleskom fudbalu. Marsch ima samo 33,33% win ratio sa Belima do sada i to sa dva najbolja igraca u timu (koje je sad izgubio).
Ovo je jos uvek tim koji potice iz ere Marcela Bielse. Znak pitanja jos uvek stoji iznad pouzdanosti golmana Illhana Mesliera, odbrana nije pojacana iako je prosle sezone primila 79 golova, sredina terena je izgubila dvojicu najboljih igraca, zamene su nedokazane na ovom nivou, nijedan napadac nije potpisan iako je Rodrigo pokazao da nije bas neki strelac. Patrick Bamford je injury prone igrac, a Tyler Roberts je otisao na pozajmicu u QPR. Kako ce Leeds spreciti da prima toliko golova? Odakle ce im dolaziti golovi? Kako ce sve funkcionisati u Marschovom sistemu? Bas mnogo pitanja. Verovatno i previse. Morace da iskoriste malo lakse otvaranje sezone. U suprotnom ce brzo postati cupavo.
Pozicija na tabeli: 19

Nottingham Forest


Jos jedan novajlija zakljucuje mesta za ispadanje,jer predvidjam da ce Forest ekspresno da se vrati odakle je dosao.
Plasman popularnih "Sumara" u EPL je bio jedan od onih shok-momenata sezone,jer je klub iz East Midlandsa imao na kontu samo 1 bod nakon 7 odigranih kola, zauzimajuci poslednje mesto na tabeli Championshipa,upravo kada je i angazovan novi menadzer - Steve Cooper. Promocija kroz play-off,nakon sto im je direktan plasman izmakao za malo,bila je vrhunac ove fudbalske bajke. Medjutim,pravi izazov sledi sada. Ekipa koja je izborila plasman u elitni rang nije ni izbliza kvalitetna da se u njemu ravnopravno takmici. Zato je Cooper posegao za cak 13 novih igraca,potrosivsi oko 100 miliona funti u procesu. Tiawo Awoniyi, Neco Williams, Orel Mangala, Moussa Niakhate, Giulian Biancone, Omar Richards, Lewis O'Brien, Herry Toffolo, Brandon Aguilera, Jesse Lingard i Dean Henderson samo su neki od igraca koji su pojacali tim u svim linijama. Sve pomalo podseca na Fulham iz sezone 2018/19,kada su potrosili slicnu sumu novca za pojacanja,a ipak potonuli nazad.
Zbog svetlih trenutaka u njihovoj istoriji,mnogi bi voleli da vide Nottingham kao klub koji se ucvrstio u Premier ligi,ali bice tesko. Forest je prosle sezone mnoge iznenadio,ali je u medjevremenu mnogo igraca i napustilo ekipu (Samba, Grabban, Garner,Spence, Lowe) bilo kao transferi ili povratci sa pozajmice. Moglo bi se stoga reci da Cooper pred sobom ima maltene kompletno novi tim. Previse je to promena za jedan prelazni rok. Moze li se Cooper sa tim izboriti i novi tim uciniti efikasnim od starta? Ne verujem.
Pozicija na tabeli:18

Brentford


Narednih nekoliko pozicija nije bilo nimalo lako odrediti. Razmisljao sam da li Brentford staviti u zonu ispadanja ili ne,jer zaista mislim da bi mogli patiti od "sindroma druge sezone" u EPL. Ako bih bio brutalno iskren,jedini razlog zbog kojeg nisu platili cenu pada forme i aljkavog drugog dela sezone je bio potpis Christiana Eriksena. Povratak danskog internacionalca na teren je bio emotivni momenat prosle sezone nakon srcanog udara dozivljenog na Evropskom prvenstvu. Medjutim, Eriksen je Zapadni London zamenio M.Unitedom.
Glavni trener Thomas Frank zna za sta mu je tim sposoban. Prosle sezone su zapoceli kampanju kao da su dugo ucesnici elitnog ranga,ali kako je sezona prolazila tako su i njihovo samopouzdanje i igre padali. Inspirisani potpisom Eriksena,sezonu su zavrsili snazno,pobedivsi u 7 od poslednjih 11 utakmica,sto im je na kraju i obezbedilo opstanak. Medjutim,nekoliko je problema koje ce Frank morati da resi pred pocetak nove. Prvi strelac tima Ivan Toney nije nikome zabio gol od 10-og aprila,ispaljujuci samo corke u poslednjih 6 utakmica prosle sezone. Hullov napadac Keanne Lewis-Potter je potpisan da pomogne i skine pritisak sa ledja Toneya,ali on nije testiran na ovom nivou. Odbrana je imala 4 clean sheeta u poslednjih 10 utakmica,ali ocito menadzer zeli da je pojaca. Levi bek Aaron Hickey je doveden iz Bologne,a stoper Ben Mee iz Burnleya. Potpis bivseg Laziovog golmana,Strakoshe je "sigurica" pojacanje.
Sem odlaska Eriksena,Brentford je uspeo da sacuva kicmu tima. Pontus Jansson, Christian Norgaard i Bryan Mbuemo su ostali. Bice zanimljivo videti da li ce Yoane Wisa dobiti vecu minutazu, nakon sto je prosle sezone upisao 7 golova uglavnom ulazeci sa klupe. Mislim da ce ta prosla sezona u elitnom rangu mnogo znaciti ekipi da i ove zadrzi isti status. Medjutim,ostajem pri tvrdnji da im je Eriksen u tome ponajvise pomogao i da pojacanja nisu ni blizu njegova klasa te nece uspeti da ga nadomeste. Bice im cupavo za osptanak,ali eto dajem im poverenje da ce na kraju uspeti.
Pozicija na tabeli:17

Fulham


Sledeci je tim kojeg mnogi vide kao ekspresnog povratnika u nizi rang,ali ne i ja. Ja Fulhama "ostavljam" u Premier ligi i mnogo je faktora koji su me doveli do ovakvog zakljucka. Prvo,menadzer Marco Silva je postepeno izgradio vrlo pristojan tim iz Zapadnog Londona. Iako su protrcali kroz Championship prosle sezone, moj utisak je da je evolucija tima nekako prosla ispod radara. Drugo, u Mitrovicu imaju igraca koji ce im doneti 10-15 golova ove sezone. Prosle sezone je poobarao neke rekorde u drugom rangu takmicenja i mislim da ce mu iskustvo od proslog boravka u elitnom, veoma znaciti da ove sezone poveca % realizacije. Trece, prelazni rok im je bio suptilan,ali precizan.
Silva je ocito radio na tome da ojaca tim u proteklih 4-6 meseci. Dolazak Joao Palhinhe iz Sportinga za 18m funti bi se mogao pokazati briljantnim transferom. Desni bek Kevin Mbabu iz Wolfsburga ce zameniti Neco Williamsa. Andreas Pareira iz Uniteda se takodje moze pokazati izuzetnim pojacanjem.
Kada vidimo da osim ovih pojacanja,tim nije izgubio nijednog vaznog igraca (sem Carvalha),i da je kao takav osvojio Championship,onda se moze zakljuciti da imaju dovoljo sastojaka da ovog puta ostanu u elitnom rangu i prekinu prokletsvo yo-yo kluba. Meni se cini da su Fulham kao klub, Silva i Mitrovic resili da pokazu da su naucili iz prethodnih neuspeha. Mozda ce se za opstanak izboriti tek u poslednjem kolu,ali verujem da imaju sta je potrebno da na kraju uspeju u tom cilju.
Pozicija na tabeli:16

Wolves


Stvari postaju malo kontroverznije i vise iznenadjujuce kako se priblizavamo sredini tabele. Da li su naredni timovi stavljeni na ove pozicije sa pravim razlogom? Mogao sam jos danima da mozgam i ne bih ni onda bio potpuno siguran..uglavnom - sledeci na listi su Wanderersi. Ako je neki tim prespavao ovaj prelazni rok,onda su to oni.
Tim iz Black Country oblasti je proslu sezonu zavrsio na desetom mestu. Mozda pomalo nezadovoljavajuci plasman imajuci u vidu start menadzera Bruna Lagea na njihovoj klupi. U jednom kratkom momentu,delovalo je da "Vukovi" imaju potencijal da napadnu cak i mesto u Ligi sampiona,pocetkom 2022.godine,ali kako se sezona nastavljala ne samo da su ovi snovi nestali,vec su i nade za evropskim fudbalom kompletno isparile. Ekipa nije pobedila nijednu od 7 poslednjih prvenstvenih utakmica,sto je navijace nateralo da zatraze ojacavanje rostera. Kakav je bio Lageov odgovor na te zahteve? Potpisivanje samo dva igraca. Jedan je stoper Nathan Collins iz Burnleya,a drugi je napadac Hee-chan Hwang koji je pozajmicu iz Lepiziga ustvari pretvorio u ugovor. Ovome treba dodati da je Lage dao na pozajmicu Ryana Gilesa i Fabia Silvu, dvojicu talenata, jasno cineci ekipu slabijom nego prosle sezone.
Da,Wolvesi jos uvek imaju tim sastavljen od dobrih fudbalera kao sto su Boly, Coady, Neves i Jimenez. Medjutim,kraj prosle sezone je pokazao da nabrojani nisu vise ona snaga kakvi su bili pre 2,3 godine. Ok,jedan deo igraca se vratio u klub sa pozajmica od prosle sezone (Adama Traore, Leo Bonatini, Patrick Cutrone) kao deo Lageovog plana, ali je pitanje hoce li imati znacajan uticaj na tim cak i ako opet ne budu prosledjeni dalje? Sam klub kao da stagnira,jer vlasnici (Fosun International) ocito smanjuju ulaganja u njega.
Pozicija na tabeli:15

Everton


Video sam i cuo (a i ovde procitao) da mnogi sele Everton u nizi rang na kraju ove sezone,ali ja bih voleo da ih Lampard demantuje jer je vec jednom uspeo da ih odrzi iznad vode. Zelim da kazem da mi se Lampard dopada kao osoba. Mislim da je pravi laf koji ima ispravan pristup stvarima. Smatram da ce jednog dana postati i kvalitetan menadzer, ali je to kod njega ocito proces. Svakako smatram da se prebrzo vinuo previsoko u trenerskim vodama.
Karamele su zavrsile prosli sezonu na 16-om mestu,ali da su izgubili vise od 3 (od poslednjih 9) utakmica,stvari bi bile jos komplikovanije. Dobili su samo 1 od poslednja 4 meca na kraju prvenstva,pa je sa te strane posmatrano,mozda moglo biti i bolje i lakse. Kako su Evertonovi vlasnici odgovorili na to sto je ispadanje za dlaku izbegnuto? Pa,prodajom Rucharlisona u Tottenham za 60m funti i dovodjenjem dvojice igraca iz Burnleya: stopera Jamesa Tarkowskog i veznjaka Dwighta McNeila. Nisu ovo katastrofalna pojacanja. Medjutim,ocito su dani velike potrosnje za Everton zavrseni. Dok novi stadion ne bude zavrsen,makar. Levi bek Ruben Vinagre je doveden iz Volverhemptona na pozajmicu. Da li ovo resava njihov problem sa bekovima? Nisam siguran.
Kao da se Everton suocava sa kljucnom sezonom. Prosla je bila jasno upozorenje. Mislim da ce opstati,ali bice ovo jos jedna sezona nelagode na plavoj strani Merseysidea. Zavrsetak radova na novom stadionu je iza coska i opstanak u elitnom rangu je od kljucnog znacaja za preseljenje kluba. Ako Lampard obezbedi podrsku sa tribina kao u finisu proslog prvenstva,nema razloga da Everton ne opstane. Pickford, Godfrey, Allan, Doucoure , Gordon i Calvert-Lewin su ipak neki talenat. Trebace da ostanu zdravi tokom sezone,jer ekipa nema bas neku dubinu. 
Pozicija na tabeli:14

Southampton

Ako je jedan tim godinama unazad enigma upakovana kao puzzle,onda su to Saintsi. Svake sezone imaju period u kojem deluju nezaustavljivo i kao ekipa koja pretenduje na neko evropsko mesto,ali onda dolazi period u kojem deluju toliko uzasno da automatski upadaju u fasciklu za ispadanje. Koji Southampton cemo gledati vise predstojece sezone? Ko ce im ovaj put strpati 9 komada u mrezu? Koliko ce golova iz slobodnjaka zabiti Ward-Prowse? "Sveci" su kao listic za loto!
Kljucna stvar je da Southampton ima vrlo sposobnog trenera u Ralphu Hasenhuttlu. Bivsi trener Lepiziga radi dobru stvar sa timom,pretvarajuci Svece u solidan EPL klub,ali postoji osecaj da navijaci prizeljkuju neki iskorak. Menadzer je ovog leta imao pune ruke posla. Golmana Forstera je zamenio irski cuvar mreze iz M.Cityja Gavin Buzunu (12m). Ostala pojacanja su napadac Sekou Mara iz Bordoa (11,7m), veznjak Romeo Lavia iz Cityja (11m), stoper Armel-Bella Kotchap iz Bochuma (9m) te centralni vezni Joe Aribo iz Rangersa (6,3m). Svi navedeni,sem Ariba,imaju 20 ili manje godina,sto je jasan znak da su investicije za buducnost,ali i popunjavanje rostera.
Tim sa Juga vec godinama ne dovodi zvucna imena,ali to ne znaci da im manjka kvaliteta. Ward-Prowse, Romeu,Armstrong, Livramento i Djenepo su vec provereni igraci. Hasenhuttl je umesan trener koji nece dozvoliti da ovaj brod potone,ali im fali vise konstantnosti u igri i rezultatima. Navedena pojacanja ce to doneti,ali nisam siguran i nesto vise.
Pozicija na tabeli:13

Aston Villa


Tabelarna (a i druga) osrednjost se nastavlja za Villu,po mom misljenju. Generalno,tim prolazi kroz jednu evoluciju pod trenerom Gerrardom. Rekao bih da je to jedan proces,a rezultati su prisutni i iza kulisa i na terenu. Lavovi su zavrsili na 14-om mestu prosle sezone i cini se kako ih je nedostatak konstantnosti kostao nesto boljeg plasmana. Ispravno je zakljuciti da ce,sa Gerrardovim pripremama sa timom i boljim upoznavanjem sa njegovim prednostima i slabostima,i malo konstantniji rezultati doci ove sezone.
Aktivnost na trzistu je bila pre vezana za kvalitet nego za kvantitet. Bilo je jasno da Steve G zeli da potpise stalni ugovor sa Coutinhom. To je bio prioritet i resen je vec na pocetku prelaznog roka. Iz Seville je doveden stoper Diego Carlos za 27,9m sto je se moze pokazati kljucnim potpisom za tim. Besplatni tansfer svestranog defanzivnog veznjaka iz Olimique Marseillea, Bubacara Kamare, je nekako prosao ispod radara. Radi se o vrlo dobrom igracu. Olsen je potpisao ugovor nakon pozajmice iz Rome. Dve prodaje, Matt Targeta u Newcastle i Trezegueta u Trabzon,pokrice maltene sva pojacanja. Klub se oslobodio jos nekolicine nebitnih igraca kroz pozajmice ili ispisnice.
Ja mislim da Gerrard ima jos dosta posla sa Aston Villom. Potpisi mladih skotskih talenata Rory Wilsona i Ewana Simpsona iz Rangersa i Heartsa pokazuju da Gerrard ulaze u buducnost kluba. Promena i pojacanja je bilo i u strucnom stabu. Medjutim,i dalje imam utisak da je ovaj tim limitiran. Ima tu i talenta i golova da se osigura mirna sredina tabele i sa mozda jos jednim kvalitetnim pojacanjem mogu napraviti iskorak,ali nekako kao da jos nisu dosli do toga. Ipak,neki napredak se ocekuje i bice ga. Ne verujem ni da se navijaci Ville tome protive.
Pozicija na tabeli: 12

Brighton

Klub iz Sussexa se uspostavio kao tim iz sredine tabele Premier lige pod vodjstvom menadzera Grahama Pottera,ali izgleda kao da pate od istih problema svake sezone. Prosle godine, Galebovi su propustili da nadograde odlican start sezone (4 pobede u prvih 5 kola). U zavrsnoj trecini prvenstva opet su se pokazali impotentnim. Zavrslili su na vrlo solidnom 9-om mestu,ali su propustili priliku da jos malo pritisnu ka pozicijama koje vode u Evropu.
Kako je Potter pokusao da resi ovaj problem neefikasnosti izmedju dve sezone? Potpisivanje 18-godisnjeg napadaca iz Paragvaja, Julia Encisa,se moze nazvati riskantnim. Platiti nekog bez ikakvog iskustva u engleskom fudbalu,pa cak i u seniorskom,10,4m funti je prilicna kocka. Navijaci se verovatno tese da je Brightonova skaut-slizba obavila dobro svoj deo posla. Kao drugi napadac,on ce vise biti koristen kao podrska Nealu Maupayu,ali hoce li to funkcionisati? Tim ce morati da resi izostanak kljucnog veznog igraca Bissoume,koji je prodat Tottenhamu za 26m funti,a sto jos nisu ucinili. Jos samo jedan dolazak je krilo Simon Adingra iz danskog Nordsjaellanda za 7m.
Sve u svemu,ne vidim kako je ovaj prelazni rok unapredio tim Brightona? Potter je nesumnjivo jedan od najboljih takticara medju trenerima u ligi,a ekipu uspesno vodi protiv protivnika iz tezih kategorija. Sada vec znamo da je Cucurella otisao u Chelsea,a ako se podsetimo da je ekipa prosle sezone ostala bez bitnog stopera Dana Burnea,jasno je da je sastav oslabljen. Ne dramaticno,ali taman da ove sezone ostanu izvan prvih 10.
Pozicija na tabeli:11

Leicester

"Prilagodi se ili umri"...cetiri su reci koje izgovara Billy Beane,fiktivni lik kojeg igra Brad Pitt u filmu "Moneyball" iz 2011. Te reci se mogu odnositi i na Leicester ove sezone, ukoliko se obistine najave svih odlazaka iz kluba. Scmeichel je vec otisao u Nicu, Fofana je povezivan za Celzijem, a za Maddisona je veoma zainteresovan Newcastle. I Arsenalu fali jedan veznjak..hm... Prosla sezona je vec pokazala koliko Lisice zavise od kljucnih igraca i ako u kasnom periodu prelaznog roka ostanu bez par navedenih igraca, pitanje je ko ce ih zameniti i hoce li zamene brzo ostvariti uticaj na tim i igru?
Sa druge strane,Leicester jos uvek ima kvalitetan tim i bez pobrojanih. Vardy, Daka, Soyuncu, Pereira, Barnes, Ineanacho i Tielemans su sve snazni aduti za ovaj nivo. Sam Brendan Rodgers je jedan od najcenjenijih engleskih strucnjaka. Medjutim,neki tanani osecaj kazuje kao da je poceo izvestan pad Lisica sa njim. Prosle sezone su zavrsili kao osmi uprkos brojnim povredama igraca tokom prvenstva. Sacuvati zdravlje kadra ce biti jos vaznije ove sezone,posebno ako zaredjaju odlasci.
Kao sto rekoh - izvesni oblaci skepse kao da se nadvijaju nad King Power Stadionom,ali Rodgersove ruke su jos uvek i snazne i veste da upravljaju kormilom ovog broda. Sredina terena je i dalje najbolji deo tima i ako menadzer pojaca tim sa 2,3 solidna imena do kraja pr.roka,onda ce se moja predikcija pokazati malo preostrom. Sa druge strane,ako trend bude na odlascima,tada ce klub moci da se pojaca tek u januaru,a to moze biti problem. Mislim da nije preterano reci da ce sledece 2,3 sedmice definisati njihovu sezonu. Iako cenim Brendana,u slucaju velikih odlazaka,mozda kvota 8.50 da ce biti prvi trener sa otkazom u EPL i nije toliko losa...
Pozicija na tabeli:10

Crystal Palace

Ako me je neki tim impresionirao i prijatno iznenadio prosle sezone,to je Crystal Palace. Na pocetku sezone nisam imao posebna ocekivanja od Orlova pod vodjstvom Patrika Vijere,ali francuski trener je uspeo da implamentira svoju filozofiju i dovede potrebne igrace da je primene na terenu. To se nije desilo odjednom,jer je tim dobio samo jednu od devet uvodnih utakmica u prvenstvu,ali sa samo jednim porazom u poslednjih sest kola i 12-im mestom na kraju kampanje,jasno je da je Vijerina vizija bila ispravna. Veliko pitanje je hoce li klub uspeti da nadogradi temelje postavljene prosle sezone?
Veliki je udarac za Vijeru povratak,sa pozajmice, kljucnog veznjaka Conora Gallaghera u Chelsea. Engleski U-21 reprezentativac pobrao je brojne komplimente za svoje igre prosle sezone i mnogo ce nedostajati Palasu. Medjutim,Vijera je brzo reagovao i na njegovo mesto doveo malijskog internacionalca iz Lansa, Cheicka Doucourea za 20m funti. Takodje su stigli: stoper Chris Richards, golman Sam Johnstone, i krilo Malcolm Ebiowei. Cinjenica da su ovi ugraci pristigli,a ostali nisu odlazili govori o tome da Vijera zeli da nastavi gde je stao.
Ovo bi mogla biti sezona Crystal Palacea. Nisu samo rezultati bili dobri prosle sezone,vec i igra prijatna oku. Igraci koji su prosle godine potpisani na ugovor ili pozajmicu, odmah su ostvarili uticaj na igru. Vijera je pokazao da ume da izvuce najbolje iz Zahe, Edouarda i Olisea. Imam utisak da Vijera pravi veoma ugodan ambijent u klubu i da 2,3 pojacanja mogu da ih podignu do pretendenata za mesto u Evropi. Polufinale FA Cupa je dokaz da stvari idu u pravom smeru. Onom za kojeg navijaci nisu verovali da je moguc pre samo nekoliko godina.
Pozicija na tabeli: 9

West Ham

Bez dileme,jedan od najvecih over-achieversa prosle sezone,bio je West Ham. "Revolucija" Davida Moyesa ne pokazuje znakove usporavanja,pa su popularni Cekicari zavrslili na sedmom mestu,obezbedivsi tako jos jednu sezonu evro-fudbala. Cekicari su konacno poceli da ostvaruju svoj potencijal i mnogo zasluga za to ide Moyesu zbog nacina na koji je izgradio ekipu pocevsi od nule. Ta prosla sezona je mozda mogla biti jos uspesnija da stoper Ogbonna nije pretrpeo tesku povredu i da je pozajmica Lingarda bila produzena tj.pretvorena u stalni ugovor. Proboj Jarroda Bowena i konstantno dobre partije Declana Ricea bile su hajlajt West Hama.
Moyes je tokom ovog leta pravio samo fini tjuning tima,bez namere za remontom i promenama. Jedini odlasci vredni pomena su oni Yarmolenka, Fredericksa i Noblea. Ocita stvar je bila pojacati napad jer je Michail Antonio,snazni Jamajcanin, postigao samo tri prvenstvena gola u 2022. Tim je postao isuvise ovisan o momentima genijalnosti pomenutog Bowena. Zbog toga je klub doveo jos jednog snaznog napadaca, Italijana iz Sassuola, Gianlucu Scamaccu,za nekih 32m funti. Da bi se sprecio scenario iz prosle sezone, Moyes je potpisao marokanskog stopera Nayefa Aguerda iz Rena za 31m. Centralni vezni Flynn Downers iz Svonsija i golman Alfonso Areola donece neophodnu dubinu timu.
Meni je drago sto Moyes radi dobro u West Hamu. Pomalo ga simpatisem kao menadzera (verovatno jer nije dobio dovoljno vremena u Unitedu),a imam simpatije i prema njihovim navijacima. Mislim da Moyes ovde radi doslovce istu stvar kao sa Evertonom. Ako mu se da vise vremena i vise kontrole nad timom,ovo bude rezultat. Ocekujem West Ham na nivou prosle sezone. Ostavili su glavne igrace i malo osnazili ekipu. Je li Scamacca ono sto im treba? Je li on novi Paolo di Canio? Ili ce postati novi Simone Zaza? Ako spakuje bar 6-10 golova u premijernoj sezoni u Engleskoj,mislim da ce napraviti razliku izmedju tima koji ce opet izvaditi vizu za Evropu i tima iz sredine tabele. Ovaj tim bukvalno place za jednim ubojitim realizatorom i Scamacca moze fino da se proslavi sa kreativnim veznim redom iza sebe.
Pozicija na tabeli:8

Newcastle

Jedini razlog zbog kojeg mislim da West Ham nece ponoviti isto mesto je taj,sto se jedna nova fudbalska revolucija dogadja nekih 300 kilometara severno - u Njukaslu. Svrake ce imati veliku korist od kontraverznog preuzimanja kluba od strane saudisjkog investicionog fonda (SAPIF). Klonicu se moralne strane posla i fokusirati se samo na to sta ce ova finansijska injekcija doneti timu. Angazovanje Eddie Howea umesto Steve Brucea imalo je momentalni uticaj na tim. Ekipa koja je neminovno klizila ka ispadanju na kraju je zavrsila kao jedanaesta. Bio je to rezultat promene u igri,ali i pametnih kupovina u januarskom prelaznom roku od strane novog menadzera. Nema nikakve dileme da ce novi vlasnici sada hteti da Howe povede tim ka gornjem delu tabele. Jasno je da je prerano za titulu,pa cak i za mesto u Ligi sampiona,ali se cini kako ce vlasnici traziti borbu za jednu od evro-viza.
Uzimajuci u obzir novac koji im stoji na raspolaganju, Newcastle je bio zacudjujuce tih ovog leta. Doveden je levi bek iz A.Ville Matt Target (15m), golman Nick Pope iz Burnleya za 10m i stoper Sven Botman iz Lila za 35m. Izgleda da je klub resio da postepeno ojacava i gradi tim,slicnije onome sto je radio M.City u proteklih 12 godina,nego pristupu Celzija nakon preuzimanja od strane Romana Abramovicha pocetkom 2000-ih. Jedini odlsci su oni nevaznih igraca,pa se cini da je tim vec sada malo jaci nego prosle sezone.
Priznajem da nisam bio siguran da li je imenovanje Howea bio mudar potez kluba u to vreme. Poznato je da je Howe prokockao mnogo novca u Bornmautu. Izgleda da je ovaj 44-godisnji Englez naucio iz svojih gresaka prosli put. Pojacanja ovaj put dovodi sa vise ramatranja i razmisljanja. Ne trosi da bi trosio. Uzima u obzir i cinjenicu kako ce nova pojacanja uticati na svlacionicu,da se balans ne poremeti. Tim sastavlja pronicljivo i sada moram priznati da je njagov angazman bio pun pogodak. Ako dodaju jos jednog ili dvojicu igraca koji prave razliku,ne vidim zasto ovaj tim ne bi usao u borbu za Evropu? Ili kroz neki od kupova. To bi bio jos jedan od pravih koraka kluba. I to cedim kroz zube jer mrzim sve oko ovog vlasnistva.
Pozicija na tabeli: 7

Manchester United

Evo i kluba koji nikako da nauci lekciju. Svaciji omiljeni klub za mrznju. Godine dominacije u engleskom fudbalu proizvele su i neke frustracije navijaca pojedinih rivala. Takodje su proizvele i neke plasticne navijace samog Uniteda,koji su svojom arogancijom mozda pojacavali hejt prema svom klubu. Bilo kako bilo,Unitedovo zlatno doba je proslo. Dosle su brige i dosao je pay back time za rivale i njihove fanove.
Eric ten Hag je poslednji u nizu kojem je data prilika da vrati Crvene djavole u sami vrh Premier lige,ali isti stari problemi su vec poceli da se pokazuju. Bez obzira sto mu je obecano da ce imati punu kontrolu nad timom (ukljucujuci i menadzerske poteze), ten Hag je vec poceo sa slanjem nekih konfliktnih poruka prema vlasnicima na konferencijama za stampu,posebno u pogledu statusa Cristiana Ronalda,pa se cini da u klubu ne ide bas sve glatko. United je ogroman tanker. EtH pokusava sve da ga okrene u pravom smeru,a to ce sa tankerom ici sporije. Dosta je igraca vec odbaceno kao visak: Henderson, Cavani, Matic, Pogba, Lingard, Mata, Pereira. Ten Hag je i kupovao: iz Ajaxa stoper Lisandro Martinez (51m), levi bek Tyrell Malacia iz Feyenoorda (13.5m), i ofanzivni vezni Christian Eriksen iz Brentforda (free). Ekipi definitivno treba jos kvaliteta u svim linijama tima.
Kad pogledam ovaj United,vidim mnogo talenta koji tu postoji. David De Gea, Rapahel Varane, Bruno Fernandes, Sancho..samo su neki od igraca oko kojih novi trener moze da gradi pricu. Nazalost,toliko je toga trulog u klubu, da ce biti potrebno vise od jedne sezone da se ti problemi poprave. Ako vlasnici i navijaci budu imali strpljenja sa ETH u narednih par sezona,mogu racunati da ce ponovo postati kandidati za titulu i to u njegovom mandatu. Medjutim,trenutno je tim toliko daleko od toga da ga ne vidim ni u top 4 ove sezone. Mesto u Ligi Evrope ne bi smelo da izostane.
Pozicija na tabeli:6

Chelsea

Ako za neki tim mogu reci da je imao veoma cudnu predsezonu,to je onda Chelsea. Timu Thomasa Tuchela se predvidjalo da ce do kraja pritisnuti M.City i Liverpool u borbi za titulu,a nakon osvajanja Lige sampiona 2021. Umesto toga - antiklimaks. City zavrsava sa cak 19 bodova vise,a zbog poznatih razloga Roman Abramovich biva prinudjen na prodaju kluba americkom konzorcijumu na celu sa Toddom Boehlyem. To je dovelo do transfer embarga tako da su tranfseri bili limitirani tokom leta za klub. Takodje, promene u pravilima od strane FIFA primorace Chelsea da primeni drugaciju strategiju oko pozajmljivanja igraca.
Sve ovo je vodilo ka vecem broju odlazaka nego dolazaka na Stamford Bridgeu. Veci broj poznatih imena je napustilo klub: Lukaku, Rudiger, Christensen i Drinkwater. Na izlaznim vratima je i Alonso. Klub je povezivan sa velikim brojem igraca: Jesus, Kounde, Richarlison, Raphinha..ali niko nije sleteo medju Plavce. To ne znaci da Tuchel nije investirao tokom leta. Stigli su Koulibaly iz Napolija (34m) i Sterling iz Cityja (50m),kao i Marc Cucurella za neverovatnih 74m! Chelsea je odlucio da malkice i podmladi ekipu. Dosli su Chukwuemeka iz A.Ville (16m) i golman Gabriel Slonina iz Chicaga (8m).
Ovo bi mogla biti izazovna sezona za Chelsea. Novi vlasnici treba da povedu klub. Jos uvek je,u izvesnom stepenu,prisutna nesigurnost oko toga u kojem tacno pravcu ce Boehly sa partnerima voditi stvar,ali cini se da su navijaci za sada zadovoljni prezentovanim. Ocita je ideja vodilja da se tim postepeno podmladjuje,a to je u velikom meri motivisano pomenutim izmenama regula oko pozajmica. Chelsea i dalje ima nagomilanog kvaliteta. Mislim da im i dalje fali jos jedan stoper,a i nedostatak pravog strelca je briga. Hoce li se Kai Havertz nametnuti kao lazna devetka? Hoce li Werneru biti data sansa da zaigra u sredini napada? Ne mislim da je Chelsea jaci nego prosle sezone. Licno mislim da je gubitak Rudigera veliki udarac za Tuchela. Koulibaly jeste dobar igrac,ali mislim da nije ta klasa. Sterling je najvece pojacanje,ali hoce li on poboljsati realizaciju? Chelsea ima jos vremena da reaguje na trzistu,ali mi nesto govori da ce ove sezone ispasti iz top 4.
Pozicija na tabeli: 5

Arsenal

Zanimljivo kako svake sezone postoji jedan tim kojeg ce navijaci rado etiketirati kao "iznenadjenje" sezone,ali je broj takvih ljubitelja fudbala koji bas taj tim vide kao "iznenadjenje",toliko veliki, da na kraju ta ekipa vise i nije "iznenadjenje". E,taj tim,koji ce sada poneti tu etiketu je bas Arsenal. Godinama unazad,navijaci koji podupiru Artetu ubedjuju,uveravaju jedni druge da "moraju verovati u proces". Spanac je vodio Arsenal do FA Kupa 2019/20 i Community Shielda 2020/21,ali je klub ostajao bez Lige sampiona, koju su redovno igrali u eri Arsena Vengera. Prosle sezone Topdzije su tek zamalo ispustile cetvrto mesto,pa se sada generalno javio osecaj da je ovo "now or never" trenutak za Artetu.
Istina je da je i sam Arteta dao povoda za ovakve price. Iza njega je uzbudljivo leto. Potpisivanje Gabriela Jesusa za 47m je jedan od najvecih trasnfera na Ostrvu i cini se kako je Jesus bas onaj igrac za kojim su u Arsenalu tragali jos od odlaska Aube u Barcelonu. Arteta je u Cityjy pronasao jos jedno pojacanje - polivalentnog Zinchenka (31.5m). Bice zanimljivo videti gde i kako ce ga Arteta koristiti. U Cityju je koriscen uglavnom kao levi bek,a u svojoj reprezentaciji na vise mesta u veznom redu. Dosli su i golman Matt Turner iz New Englanda, krilo Marquinhos iz Sao Paola kao i ofanzivni vezni Vieira iz Porta. Igraci poput Salibe, Maitland-Nilesa i Reiss Nelsona vraceni su sa pozajmica. Kad shvatimo da su jedini odlasci oni Lacazetta i Lena,jasno je zasto mnogi Arsenalu predvidjaju proboj u top 4.
Neko vreme je prisutan taj osecaj da Arteta vodi klub u dobrom smeru,ali je ocigledno bilo potrebno vreme da stvari pocnu da sedaju na svoje mesto. Dakle,jasno mi je odakle potice hajp,ali i skepticizam. Arsenalu su kriticne pozicije centralnog veznog igraca i stopera. Tu fali klase. Medjutim,ovo je uzbudljiv tim za gledanje. Odlican miks mladosti i iskustva. Igraci su gladni rezultata. Ovo ce biti sezona punog proboja za Saku i za Smith-Rowea. Kandidati za titulu? Ne jos. Za plasman u Ligu sampiona? Na njima je da to ispuste
Pozocija na tabeli:4

Tottenham

Dvoumio sam se izmedju Arsenala i Totenhema za mesto br.3 i na kraju prelomio - ipak Totenhem. U duelu izmedju italijanskog pastuva i spanskog matadora,odlucio sam se za prvog. Italian stallion uvek pobedjuje,to nas je Rocky serijal naucio,zar ne? Sad ozbiljnije. Nije Conte (ni sam ne znam zasto) bas moja soljica caja,ali je cinjenica da je super uspesan trener. Titule se Juventusom,titula sa Interom, titula sa Celzijem..valjda se radi o rodjenom pobedniku. bacis pogled na njegov CV i shvatis zasto je jedan od najcenjenijih trenera danasnjice. Da,tu je i FA Cup sa Celzijem, finale Lige Evrope sa Interom..a tek su mu 53 godine..i moze se reci da nijedan od navedenih klubova nije bio u sjajnom stanju kad je on preuzimao duznost,a ipak je uspevao da ih pretvori u osvajace trofeja. Hoce li to uspeti i sa Totenhemom ili cemo gledati klasicnu "Spursy" stvar ponovo..jer su ovi sposobni da uvek neprijatno iznenade.
Odnos izmedju Antonia Contea i vlasnika Totenhema,Daniela Levyja je vec izdrzao jedan tezak period,kada su se ova dvojica sukobila oko transfer politike. To je umalo zavrsilo Conteovim izlaskom iz ugovora. Srecom,stvari su se stisale i legle kako treba.. za sada. Conte je krenuo u prilagodjavanje ovog tima,znajuci da ce vec krajem prosle sezone stvoriti ekipu koja ce biti u stanju da pobedu City, odigrati remi na Anfieldu i razbiti najveceg rivala,Arsenala. I kvalifikuje se u Ligu sampiona. Tu se nije zaustavio,vec je krenuo u ojacavanje rostera. Iz Evertona je doveden Richarlison (52m), Bissouma iz Brightona za 26, Spence iz M'boroa za 13m,kao i dva besplatna transfera - Ivan Perisic i Fraser Forster. Jedini oflazak je onaj Bergwijna u Ajax za 28 m i Rodona u Ren na pozajmicu. Imam osecaj da ovde transferima nije kraj. Bice jos odlazaka i dolazaka.
Totenhem je sezonu zavrsio sa samo jednim porazom u poslednjih 11 utakmica,od toga 3 poslednje pobede. Cini se kako je sa mentalne strane podigao ekipu i izvukao najbolje iz Diera, Daviesa i Sona. Bice zanimljivo videti kako ce balansirati izmedju EPL i CL,ali ocekujem velike stvari od Totenhema ove sezone.
Pozicija na tabeli: 3

Liverpool

Ok,znam. Predvidiv sam. Stavljam dva najbolja tima tamo gde pripadaju. Iskreno,za mene,Liverpool i City nisu samo dva najbolja tima u Engleskoj,vec i u Evropi. Liverpul mozda nije uspeo da osvoji Ligu sampiona,ali je sezonu zavrsio sa 18 bodova prednosti ispred Celzija,tesno izgubivsi finale od Reala koji je celo prolece igrao u transu. Da, vidim da neki ljudi komentarisu da je pocelo postepeno propadanje njihove trojke napred i da je Klopova era zavrsena. Medjutim,onda vidim kako Klop prilagodjava i priprema ekipu bas za ovu post-front three eru i shvatam da navijaci Redsa i dalje imaju razloge za optimizam.
Dugo je u Liverpulu trajala prica da li mogu da zadrze Salaha i Manea. Na kraju se ispostavilo da je klub "favorizovao" Salaha u odnosu na Manea i Senegalac se obreo u Bajernu za 30m,dok je Salah potpisao produzenje ugovora. Je li ovo bila ispravna odluka? Samo ce vreme pokazati,ali sa sigurnoscu mogu reci da mnogo ljudi potcenjuje koliko je Mane bio bitan za tim otkako je stigao iz Sautemptona 2016.godine. Klop nije gubio vreme te je iz Benfike doveo Darwina Nuneza za 67.5m funti. Urugvajski napadac je imao neke strahovite promasaje u prijateljskim utakmicama zbog cega su odmah krenule sumnje oko njegovog angazmana. Medjutim,radi se o kvalitetnom fudbaleru, a njegovo izdanje u Community Shieldu veoma obecava. Klopp je doveo i par mladih igraca - Carvalha iz Fulhama za pet i Ramsaya iz Aberdeena za cetiri miliona. Klub se definitivno rastao sa nizom igraca: Origijem, Grujicem, Minaminom, Dejvisom itd. Stoga ocekujem da Klopp ipak dovede jos neke igrade do kraja avgusta,jer timu fali sirine za jos jednu iscrpljujucu sezonu.
Svi vec znamo kakav je Liverpul pod Klopom. Stvorio je jednu od najboljih generacija Crvenih u njihovoj istoriji i nema simnje da ce ponovo voditi glavnu bitku sa Sitijem na svim frontovima. Mislim da ce opet ostati kratkih rukava u ligi,ali ne bih se nimalo zacudio da ovaj tim osvoji jos jednu Ligu sampiona i par engleskih kupova. Mislim i da ce Mane faliti vise nego sto se pretpostavlja. Da li cemo videti napredak Diaza i Nuneza? Veliku prazninu treba popuniti odlaskom Manea,ali ako jedan trener moze da im pomogne da se do kraja adaptiraju na fudbal u Engleskoj,onda je to Jurgen Klopp.
Pozicija na tabeli:2

Manchester City

Moze li neko da vidi neki drugi tim da osvaja EPL pored Cityja? Zakomplikovali su sebi zivot na samom kraju prosle sezone,ali su maltene celu sezonu bili na vodecoj poziciji, tako da je titula ipak zasluzeno osvojena. Malo su nesretno ispali od Reala u Ligi sampiona. Hoce li Pep Gvardiola ikada vise osvojiti Usatog? Ja imam osecaj i mislim da hoce. No,hoce li zbog toga biti spreman da "zrtvuje" Premier ligu? Mislim da nece.
Ako je neki tim napravio statement u prelaznom roku onda je to Manchester City. Od samog starta se govorkalo da su su sve zavrsili sa jednim od najboljih strelaca danasnjice, Erlingom Halandom. Cini se kako je Haland upravo ono sto je nedostajalo Gradjanima jos od odlaska odlicnog strelca Aguera. Goleadorski ucinak norveskog igraca je vec sada zastrasujuci i mnogi misle da je bas on bio onaj sraf, koji je nedostajao Pepovoj masini da postane nezaustavljiva. Medjutim,nakon potpisa Halanda, neke obrve su pocele da se podizu,jer je City poceo da prodaje vrlo dobre igrace. Raheem Sterling je prodat Celziju za 50m, Gabriel Jesus Arsenalu za 46, Oleg Zinchenko takodje Arsenalu za 31m. Mozemo da se zapitamo da li je ffp konacno zakucao na adresu Gradjana pa moraju da balansiraju budzet ili su pobrojani igraci jednostavno zeleli da odu,a Pep sledio mantru Sir Alexa Fergusona: ako postoji dilema oko igraceve posvecenosti,nema dileme da onda morate da ih sklonite. Klub je potpisao i Kalvina Phillipsa iz Leedsa za 44m. Dugogodisnji clan i kapiten Fernandinjo se penzionisao. Jesu li Rodri i Gundogan dovoljni za ovu poziciju? Takodje,imam utisak da im je odbrana malo tanja.
Bez obzira na ove prodaje,City ima najvecu vatrenu moc u ligi i golovi bi samo treabalo da padaju. Cak iako im odbrana bude popustljivija,oni ce i dalje dobijati utakmice. Sa neizvesnom sudbinom Mendyja,Pep bi mogao dovesti jos jednog levog beka (nadam se da nece bas Thea Hernandeza iz Milana,koji mu je meta). Vezni red i napad Gradjana uteruju strah u kosti rivala. KDB koji hrani Halanda uz dodatak B.Silve, Fodena, Grilisa, Mahreza..Gospode..ne vidim ko ce ih zaustaviti u ligi..
Pozicija na tabeli: 1





 

  • Like 17
  • Love 1
  • Thanks 8
Link to comment
Share on other sites

 

Top posao za Lajpcig ali moram pohvaliti i Celzi koji se lako resava promasaja. Evo uovom prelaznom roku su se rijesili Lukakua i Wernera iako su izgubili mnogo na njima.

Ocekujem sad od njih da dovedu tog CB, u prici su za FDJ a mislim da ce i jos nesto dovesti. 300+ milki ovo ljeto ali rade posao.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gledan van, ludilo 1 said:

@Drug Crni

 

Trebalo je puno vremena i truda za ovakav post, bravo, bravo (i hvala što si nas poslušao 🙂)!

Šteta bi bila da je ostao na disku tvog kompa u nekim fajlovima, ili da si ga, ne daj Bože poslao u vječna lovišta (pritiskom na delete tipku). Naravno odnosi se na post kolege forumaša sa partizanskim kodnim imenom 😉.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Drug Crni said:

U redu onda.
 

Slazem se sa vecinom, osim mozda Arsenala i Chelsea. Mislim da ce Chelsea biti ispred Arsenala, bez obzira sto je Arsenal potrosio $350 miliona za dve godine. To je novi tima i kada potrosis toliki novac, cak i sa Artetom moras da budes u vrhu. Jednostavno Arteta mi ne uliva poverenje kao trener. Spurs dobro izgledaju i oni su promenili najveci deo tima, ako se uporedi sa Murinjo vremenom. Niko nema sanase da zaustavi City ove godine, bez obzira sto su prodali nekoliko odlicnih igraca.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja se ne slazem sa mnogim stvarima, ali uglavnom u sredini tabele, a tu je jako tesko napraviti neku predikciju.

 

Za Celsi se tek ne slazem sa tobom 😄 Doduse, to sam vec rekao. Njima treba vise igraca nego Junajtedu da bi izgledali pristojno. Oni mi vise vise za top 6 nego Junajted, a top 4 bi bio poprilicno sokantan za mene, pod uslovom da ostanu sa ovim timom naravno, ne ako dovedu 3 igraca za startnu postavu.

Link to comment
Share on other sites

Čelsi je najopasniji kada se potcenjuje, inače ne vidim da je ova ekipa nešto mnogo slabija od prethodne sezone. Jesu otišli pomenuti igrači, ali je došao i Sterling. Ne znam kada se završava prelazni rok, ali verujem da imaju vremena da dovedu dobrog napadača, jer je to otprilike sve što im fali. Duga je sezona i igra se liga šampiona, prosto ne verujem da će ostati samo na Havercu.

Link to comment
Share on other sites

Chelsea jeste izgubio neke igrace ali je dobio i pojacanja.  Koulibaly, Cucurella, Gallagher, Sterling, Broja, prilicno dobra zamena za one koji su otisli.

Centre-Back. Bice oni opasni ove sezone, mada nemaju sansu da uzmu titulu. Pre mogu da iznenade u LS ako budu imali povoljan zreb.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...