Jump to content

HRVATSKA: Lijepa nasa


McCarthy

Recommended Posts

Quote

 

Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je da je poražavajuće da Srbija dopušta da kongres Srpske radikalne stranke bude održan u Hrtkovcima.

 

Ona je napisala i da je "izrugivanje žrtvama na mestu zločina civilizacijski poraz za jedno društvo, neprihvatljiv istorijski revizionizam i rehabilitacija politike za koju nema mesta u savremenoj Evropi".

"Desetine hiljada vojvođanskih Hrvata morali su da napuste svoje domove 90-ih godina zbog velikosrpskog progona i delovanja osuđenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja i njegovih istomišljenika", dodala je hrvatska predsednica.

[...]

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=05&dd=04&nav_category=167&nav_id=1537942

 

Kada Kolinda to izgovara, mislim da i sama stuca*.

 

Elem, bonus za vatreno krstenje (svi ste vec videli, znam, ali cisto turisticki):


 

Quote

 

Skandal na Velebitu, Slovenci postavili zastavu SFRJ

Turisti iz Slovenije koji su za Praznik rada posetili Zadarsku županiju našli su se u središtu pažnje zbog zastave koju su postavili na Vaganskom vrhu.

 

"Svi gosti Lijepe naše, tako i naše županije i grada Zadra trebali bi pokazati poštovanje i dostojanstvo imajući na umu koje strahote je ovaj narod prošao od te iste petokrake", rekao je kratko Mate Lukić, predsednik zadarskog ogranka NHR-a.

 

zastava.jpg&cfs=1&upscale=1&fallback=new

[...]

 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=05&dd=03&nav_category=167&nav_id=1537542

 

 

* ovo se odnosi na to ko kritikuje, nikako da ono sto se kritikuje.

Edited by McCarthy
Link to comment
Share on other sites

Sasvim si u pravu, a fascinantna mi je tolika međusobna opsednutost i neka smešna poređenja koja se viđaju u medijima i kod pojedinaca sa obe strane granice. Ako izuzmemo bezazlene stvari tipa da li su bolji Zvezda ili Dinamo, Partizan ili Hajduk i slično, očigledno je da su za isfrustrirane i priproste sankilote ovakve vesti bolje od bensedina ili nekog sličnog leka. Takvi mogu jedino da se raspravljaju oko toga da li je bolje čistiti ulice u Dablinu ili Frankfurtu, da li se lakše pere WC u Cirihu ili u Beču, ili oko različitih tehnologija čišćenja kanalizacije po ostalim zemljama EU. Jedni su hteli da capnu parče države ovim drugima i još nekim komšijama, pa sad ne znaju ni gde su im granice (HEDAMO KOCOVO), drugi su jedva čekali da ostvare tisućljetni povijesni san o neovisnoj državi, a i jedni i drugi su dobili dva provizorijuma koji mogu samo da se nadmeću oko toga ko će lakše zbrisati u inostranstvo, ko ima veće lopove na vlasti ili u nečem sličnom. Umesto da u 21. veku glavna tema bude 'brže, jače, bolje, pametnije', oni se bave pitanjima iz srednjeg veka i međusobnim gađanjem fekalijama, iako u međuvremenu propadaju. Što se mene tiče, neka samo izvole. Ništa bolje nisu ni zaslužili.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mc, relativno si nov i na starom forumu a ovaj citav forum je nov. Tako da odgovaram tebi, a starim forumasima se izvinjavam sto vec godinama lajem jedno-te-isto.

 

Moja generacija treba da se pomiri sa cinjenicom da smo iz jednog primitivnog i zajebatog dela sveta. Neki od nas su to prevazisli i normalni su ljudi, ali vecina nije. Balkan je mentalno/nacionalno/politicki jos uvek u 19. veku.

 

A defekt demoktatije je sto svi, pa i oni krezubi i nepismeni, imaju pravo glasa - a takvih je vecina. Zato, barem za mojeg zivota, nema tamo nigde sanse za politicku funkciju neko "pogresne" nacionalnosti ili neko kome je pleme/etnos/nacija sekundarna pojava a hoce da se primarno bavi ekonomijom i gradjanskim a ne nacionalnim pravima.

 

U Srbiji je, kao, bitno Kosovo. Znas o tome sigurno vise nego ja, pa necu da raspredam. Ja sam rodjen i odrasao u Zagrebu ali me sudbina zajebala pa sam Jugosloven i mislim na citavu nam bivsu.  Kao dugogodisnji Amerikanac kome su bitne pare, ovde bih povukao paralelu izmedju Kosova i kratkotrajne RSK. U Hrvatskoj je bilo neko vreme bitno i pitanje nekakve Prevlake, to je valjda oko granice HR i CG, pojma nemam. Obisao sam CG i HR davno, bez granica za koje ne znam gde tacno idu.

Evo, paralela.

'90-ih, jos su ratovi trajali, bio sam u poseti u Zagrebu i proglesen izdajnikom i izrodom jer sam pitao - a sto ne ostavite RSK Srbiji? To je najsiromasniji deo drzave, budzet se tamo ne puni nego se samo trosi, bice lakse platiti asfalt za put prema Austriji ako se ne placa put prema Kninu.

Isto vredi i za Srbiju i Kosovo.

A postao sam izrod jer njima nije bitan budzet nego teritorijalna velicina, zato valjda hoce i svoje parce BiH.

 

Kolinda neka laje onako kako misli da ce obezbediti jos jedan mandat. Zasto bi neko ocekivao da ona bude bolja od Vucica?

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

Mc, relativno si nov i na starom forumu a ovaj citav forum je nov.

 

Sve 10 Zoki, moram samo da kazem da vas pratim od tamo negde 2009. (manje vise), dok sam jos bio klinac, ali nisam pisao, opravdano. Tako da vas manje vise sa f92 poznajem od ranije.

 

Deja vu I guess.

 

OT, lepsa polovina mi je Hrvatica, tako da razumem, sledece godine zato i odlazimo za Australiju. Srbiju (ona Hrvatsku) nikad vise ni na Google Maps ne pipamo.

 

[hocemo, samo nam je sada sve smor dok ne odemo, pa dramimo]

Edited by McCarthy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uzrok svih sukoba je sto su oba naroda i Hrvati i Srbi, vrlo ponosni i pomalo sujetni ljudi. Ljudi koji su ponosni na svoju veru, tradiciju, istoriju i kulturu ... a poznato je da se takvi ljudi vrlo lako daju isprovocirati! Samo ih neko "cacne" nesto a oni odmah " padaju u vatru". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Darth Bane said:

Uzrok svih sukoba je sto su oba naroda i Hrvati i Srbi, vrlo ponosni i pomalo sujetni ljudi. Ljudi koji su ponosni na svoju veru, tradiciju, istoriju i kulturu ... a poznato je da se takvi ljudi vrlo lako daju isprovocirati! Samo ih neko "cacne" nesto a oni odmah " padaju u vatru". 

 

Ne. Pravi uzrok je sto i jedni i drugi mogu sebi dokazati da postoje damo tako da nadju i naglase medjusobne razlike. Prosecnom Amerikancu ili Indijcu, sve je to ista banda.

 

Zato u Hrvatskoj neces imati problema ili biti manji Hrvat ako na radnju stavis nekakav natpis na engleskom ili kineskom. Ali ako na radnju stavis natpis na cirilici, bice razbijena.

Isto tako, kad treba slaviti pobedu u WW2, onda se "dokazuje" da je u partizanskim odredima na teritoriju Hr bilo vise Hrvata nego Srba. Ali kad se psuje "komunjare", onda su to vecinom Srbi medju koje je ponekad slucajno zalutao i neki Hrvat.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Hrvati su tvorci ideje jugoslovenstva, inače najplemenitijeg projekta u istoriji naših naroda, a stravično zloupotrebljene i bačene na deponiju. Jaz između naroda ne postoji oduvek, već od neravnopravne podele vlasti u prvobitnoj SHS - kraljevini. Da sam Hrvat, ne bi mi bilo svejedno što je kraljevska dinastija srpska, što vojska nosi srpska obeležja i što u Skupštini sedi 150 Srba od 250 poslanika. Još kad dodamo ubistvo Stjepana Radića od strane ekstremne radikalske budaletine, tu je kraj. (znam, znam, ranjen pa umro, whatever)

 

Kroz svoju istoriju, Hrvatska je za razliku od Srbije imala Italiju, Nemačku i Habsburgovce (A-U kasnije) kao "vlast". Nacije poznate po kulturi, graditeljstvu, pisanoj reči, muzici, nauci... Nijedan manastir im nije stradao, nijedna knjiga zapaljena, nijedno dete vraćeno kroz 20 godina da ratuje protiv svojih, već je narod uz manja gunđanja služio stranoj vlasteli, u isto vreme gajeći i razvijajući jezik i kulturu. I, imali su veliku sreću jer je u isto vreme u Srbiji vladao katul - ferman, građena Ćele - kula i nabijalo na kolac. Jedino je Vojvodina dobro prošla i to se vidi i dan - danas, a sasvim slučajnotm pod istim vlastima kao u Hrvatskoj.

Edited by Barakuda Brnabić
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisu samo Hrvati tvorci te ideje. Slabost Turske i jacanje Srbije, Bugarske i Grcke nakon Berlinskog kongresa je unijela nadu kod slavena pod AU. Hrvati su imali ideju stvaranja YU jedinice unutar AU monarhije (trijalisticka monarhija) ili stvaranja nezavisne YU drzave dok je u Srbiji vladala ideja izlozena u "Nacertaniju" ili ujedinjenje sa Bugarskom. 

 

Kako god, spoljni cinioci su uvjek bili protiv stvaranja drzave juznih slavena. 

Edited by Doorn
.
Link to comment
Share on other sites

Mislim da su bitni i unutrašnji faktori. Poslednji tračak nade za Jugoslaviju (govorim o SFRJ) je nestao kada je ona prerasla u Srboslaviju pod uticajem Sovjetskog Saveza, odnosno Rusije, a za šta je najveći krivac Milošević. Da podsetim, Milošević je progurao republički ustav koji je poništavao savezni, čime je automatski dobio i tri glasa na nivou federacije (uža Srbija, Vojvodina, Kosovo), a u praksi mu je na raspolaganju bilo i crnogorsko rukovodstvo. Još krajem osamdesetih je počeo da protura priču kako su Srbi najveći Jugosloveni, organizovao kojekakve mitinge istine, jogurt revolucije i slično, ali nije shvatio da su sve ostale republike rešile da se otkače sovjetskog modela, da malo prodišu i da se okrenu Zapadu. S druge strane, i lokalnim šerifima iz ostatka YU se osladilo da budu prvi u svom selu umesto da budu drugi u gradu, što je takođe imalo uticaja. Ukratko, mala bara puna krokodila nije bila baš plodno tle za opstanak Jugoslavije.

 

Ipak, da je među 'elitom' bilo više mozga, mislim da bi Jugoslavija nastavila da živi kao kulturni i trgovinski prostor, uslovno rečeno nešto kao Beneluks ili Češka i Slovačka.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U pravu si, jesam otišao izvan teme. Pošto nemamo temu o YU, a njen raspad dotiče i Hrvatsku zato sam to ovde i napisao. Osim toga, da nije bilo YU, ne verujem da bismo ovde o Hrvatskoj raspravljali više nego o Slovačkoj, Španiji ili Norveškoj.

 

S druge strane, moram da priznam da mi je ponekad neprijatno da pišem o svinjarijama koje se dešavaju u Hrvatskoj jer živim u zemlji koja je i sama poznata po svinjarijama. Kamo sreće da su i Srbija i Hrvatska zemlje koje se porede po nekim normalnim stvarima...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DJ_Vasa said:

... Pošto nemamo temu o YU, a njen raspad dotiče i Hrvatsku zato sam to ovde i napisao. Osim toga, da nije bilo YU, ne verujem da bismo ovde o Hrvatskoj raspravljali više nego o Slovačkoj, Španiji ili Norveškoj.

.....

 Ovo je sasvim na mestu. Jesmo bili vezani, a i jos smo. Svakako Sr i Hr imaju vise sto medjusobnih sto zajednickih problema nego bilo koja od te dve sa, stajaznam, Latvijom.  Mozda bi trebalo pokrenuti neku temu za pretresanje stare slame i prepucavanje ko je kome koga, kad, vise i kako.

 

No na "hrvatskoj" temi mislim da je bitnija ekonomija i politika. Mada je i to pretresanje prane slame jer "psi laju a karavana prolazi". Gradjanime Srbije bih samo porucio da, sto se tice korupcije, svinjarija itd. odvajanjem iz zajednicke drzave nisu nista propustili ili izgubili, a ako im je Jadran skup - skup je i mnogim gradjanima Hrvatske. Iz identicnih razloga...

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

Kad već spominješ skupoću Jadrana, imao sam prilike da pričam sa jednim Dubrovčaninom koji samog sebe naziva izbeglicom iz sopstvenog grada. Rekao je živi u Zagrebu, da ima OK posao, ali da nije mogao više da podnosi horde turista iz celog sveta i cene za običnu kafu koje su otišli u nebesa. Ovo je spomenuo u Beogradu kada je neko u kafiču gde smo sedeli spomenuo da mu je dosta svinjarija lokalnih vlasti zbog navodnog razvoja turizma (sada se centrom Beograda teško prolazi jer su mnoge ulice raskopane, uvode se pešačke zone gde im nije mesto, teško je naći parking koji je skup za naš standard i sl.) dok ovaj misli da smo još i dobro prošli. Jesam bio u Dubrovniku, jesam i primetio visoke cene, ali kada bolje razmislim, zaista ne bih voleo da živim u gradu gde ne mogu da se normalno krećem ili gde je sve podređeno strancima. Čuo sam da je slično i u mnogim primorskim gradovima, ali kako god da okrenemo, ja sam tamo ipak turista koji ima gde da se vrati.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, DJ_Vasa said:

Kad već spominješ skupoću Jadrana, imao sam prilike da pričam sa jednim Dubrovčaninom koji samog sebe naziva izbeglicom iz sopstvenog grada. Rekao je živi u Zagrebu, da ima OK posao, ali da nije mogao više da podnosi horde turista iz celog sveta i cene za običnu kafu koje su otišli u nebesa. Ovo je spomenuo u Beogradu kada je neko u kafiču gde smo sedeli spomenuo da mu je dosta svinjarija lokalnih vlasti zbog navodnog razvoja turizma (sada se centrom Beograda teško prolazi jer su mnoge ulice raskopane, uvode se pešačke zone gde im nije mesto, teško je naći parking koji je skup za naš standard i sl.) dok ovaj misli da smo još i dobro prošli. Jesam bio u Dubrovniku, jesam i primetio visoke cene, ali kada bolje razmislim, zaista ne bih voleo da živim u gradu gde ne mogu da se normalno krećem ili gde je sve podređeno strancima. Čuo sam da je slično i u mnogim primorskim gradovima, ali kako god da okrenemo, ja sam tamo ipak turista koji ima gde da se vrati.

 

Ovo, generalno, postaje trend ne samo u primorskim gradovima (u Hrvatskoj) nego inače po evropskim gradovima (manjim i srednjim) a koji su turističke meke. Npr. Beč ili Prag. Ljudi bukvalno beže iz centra ka periferiji, zarad mira, zarad jeftinije nekretnine, zarad tišine i pauze od hordi turista sa fotoaparatima. Jbg, ni Dubrovnik očigledno nije pošteđen toga. Na sve to idu i cene u nebesa.

 

Prošle nedelje mi je najbolja drugarica bila na Braču. Cene da se prekrstiš a tek je početak sezone i prazno je. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2019 at 3:06 PM, CLASH said:

Još ispred spomenika sa malo drugačijim grbom, ako tako može da se kaže. Svaka čast.

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2019 at 3:05 PM, Doorn said:

Nisu samo Hrvati tvorci te ideje. Slabost Turske i jacanje Srbije, Bugarske i Grcke nakon Berlinskog kongresa je unijela nadu kod slavena pod AU. Hrvati su imali ideju stvaranja YU jedinice unutar AU monarhije (trijalisticka monarhija) ili stvaranja nezavisne YU drzave dok je u Srbiji vladala ideja izlozena u "Nacertaniju" ili ujedinjenje sa Bugarskom. 

 

Kako god, spoljni cinioci su uvjek bili protiv stvaranja drzave juznih slavena. 

 

http://virtualna.nsk.hr/bugari/josip-juraj-strossmayer/

 

...

 

nego, di nam je Mladen? 

Mladene, cemo nastavit o Lijepom Nasem Anti? 

vidis da je (i dalje) glavna tema. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, A sad said:

 

 

Pupovac se ponasa kao Vuciceva kucka, tek za nijansu bolji od Dodika. Obojici zbog toga zelim da ispuse na svim mogucim izborima.

 

Drugi razlog je to sto se radi o klasicnom UDBA projektu, privezak svakoj vlasti, bilo leva, bilo desna bitno je da se podrzava vlast. Konkretni rezultati za biracko telo koje ih podrzava za to vreme izostaju. Isti patern i u Hrvatskoj i u Srbiji, dobar im je SDP, jos bolji HDZ, dobar je Tadic, a i Vucic je jos bolji. Vreme je da se srusi njihov monopol nad Srbima u Hrvatskoj (znam da od toga nema nista jer Pupovac odgovara bukvalno svim bitnim faktorima, ali imam pravo da se nadam da ce Srbi jednom shvatiti da moraju malo i da menjaju za koga glasaju, a ne uvek isto bez obzira na rezultate). 

Možeš ovo da prebaciš i na temu HR.

 

Moram da se ogradim, ne pratim detaljno njegov rad, osim što mi deluje kao umeren čovek, ne jaše na skandalima, ima svoju profesuru pa ne deluje ni da juri da bude uhljeb. Da li postoji smislena i organizovana alternativa, ne bih rekao da on dolazi do mandata Vučićevskim metodama, a menjati radi menjanja je bezveze. Šta konkretno nije dobro uradio? Dakle, njega stavljam na stranu, generalno se ne slažem sa tvojim argumentima. 

 

Nema ničeg čudnog u tome da lideri manjina neguju dobre odnose sa vodećim funkcionerima država gde njihov etnos predstavlja većinu. Nije on birao Vučića za partnera a sigurno mu život i posao otežava kada lete strelice između dve vlasti ili države ili kada sarađuje sa raznim Vulinima, ali tako je kako je. U ovako trusnim područjima sve navedeno je još teže. Jednostavno, predstavnik srpske manjine u HR nema taj luksuz da se ogradi od vlasti Srbije, šta god da misli o njima. Isto važi za bilo koji drugi slučaj, manjinu i zemlju.

 

Drugo, isti princip važi i za odnose sa vlastima u svojoj državi. Lako je gledati sa strane, znamo da u ovim državama vlast neće dati ni ono što zakonom pripada ako joj ne pripadaš. On je izabran da uradi nešto za srpsku zajednicu, finansijski i u pogledu unapređenja položaja iste. Džaba politička principijelnost ako iz opozicije ne može ničemu da doprinese. Zatim, kada učestvuje u vlasti sa kojom se politički ne slaže može da doprinese ubažavanju politike iste, makar za milimetar. Niko od nas ne zna kako bi izgledala politika neke vlasti na Balkanu prema manjinama da nisu predstavnici istih u njoj. Svi znamo šta nam se ne sviđa u odnosu na neko željeno stanje ali ne želimo ni da razmišljamo o alternativama.

 

15 hours ago, zoran59 said:

 

Ovo me pomalo smeta. Ko je to "mi", ko je "nas covek"?

 

Imas li pravo glasa u Australiji, Japanu ili Srbiji? Kakav si ti "mi" sa Pupovcem koji ce, ako prodje, zastupati gradjane Hrvatske?

 

Jbt, forumasima puna usta (ili kompjuterski ekran) demokratije a onda ovako zastupaju "etnokratiju". Demos nije = ethnos!

Meni je jasna cinjenica da najcesce etnicki glasaju Eskimi na Aljasci, Hispanici u USA, Srbi na Kosovu ili u Hrvatskoj itd. Ali nije li to upravo ono sto pokusavamo da prevazidjemo i da glasamo za program, a ne da nas dere "nas" umesto "njihov"?

Znaš kako, ne mora to nužno da ima negativan predznak. Hrvatska je imala koristi od onog Josipa Juratovića, nemačkog poslanika u EP, rođenog u HR. Eventualni zastupnik sa Pupovčeve liste u EP će prvenstveno predstavljati HR, svoju parlamentarnu grupu, kao i srpsku manjinu u HR, ali može da doprinese unapređenju odnosa Srbije i HR i olakšanju povezivanja Srbije sa EP. Nije prvenstveno stvar u njegovoj nacionalnosti nego u činjenici da po prirodi taj lik može da ima više senzibiliteta za ova pitanja nego neko drugi, a sigurno više nego neka Ruža Tomašić. On će učestvovati i u formulisanju pozicije Hrvatske po raznim pitanjima pa i po pitanju odnosa Srbije i EU pa je logično želeti da na tom mestu bude neko ko nema ekstremne stavove a može da bude most između dve zemlje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, 34Barkley said:
  1. ali tako je kako je.
  2. Jednostavno, predstavnik srpske manjine u HR nema taj luksuz da se ogradi od vlasti Srbije, šta god da misli o njima. 
  3. može da doprinese unapređenju odnosa Srbije i HR i olakšanju povezivanja Srbije sa EP. Nije prvenstveno stvar u njegovoj nacionalnosti nego u činjenici da po prirodi taj lik može da ima više senzibiliteta za ova pitanja nego neko drugi, a sigurno više nego neka Ruža Tomašić. On će učestvovati i u formulisanju pozicije Hrvatske po raznim pitanjima pa i po pitanju odnosa Srbije i EU pa je logično želeti da na tom mestu bude neko ko nema ekstremne stavove a može da bude most između dve zemlje.

 

1. tako je kako je zato sto neki zele da bude tako. ne neki vanzemaljci, ili Iluminati, ili Amerikanci, ili osnivaci EU (oni svakako ne), vec je tako kako je zahvaljujuci obicnim, najobicnijim, tzv. malim ljudima s Balkana koji dalje od pretpolitickog ethnosa, u politici, ne zele da vide.

2. ovo jednostavno nije tocno. upravo je Pupovac bio taj koji se devedesetih ogradio od vlasti Srbije.

3. ne moze. epsko-hajducki identiteti svoje izvoriste pronalaze u neodgovornosti za vlastite postupke, pljacki, i ratovanju. za izgradnju mira / dugorocne stabilnosti, kao i za rjesavanje stvarnih problema gradjana, a tu svakako spadaju i regionalni odnosi, potreban je civilizacijski pomak ka tekovinama prosvjetiteljstva, racionalizma, modernizma, i svakako, prema tekovinama Europske unije. a EU nikada ne bi nastala da su odnose Njemacke i Francuske rjesavali po etnickim senzibilitetima (sic!) i etnickim principima. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked this topic
  • Eddard unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...