Jump to content

HRVATSKA: Lijepa nasa


McCarthy

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

...mislim da o ovome vrijedi pisati,mada je o popisu građana u Hr već bilo riječi.Tu vrijedi naglasati slijedeće:

-danas kreće on-line upis,jedan informatički pismen može to obaviti za svoju obitelj.Naime,certifikat za upis postoji ako se koristi jedan od 28 načina prepoznavanja,od platforme e-građanin do onih platformi banaka.Ova mogućnost traje slijedeća tri tjedna

-ukoliko se ne upiše na gornji način slijedi dolazak popisivača na kučnu adresu,s time ako postoji veća kocentracija manjnskog stanovništva popisivači su iz te manjnske zajednice.

e da,zaboravio sam napisati da će popisivači svakako doći na kučnu adresu i ako ste već on line se prijavili dajete samo kod koji vam je dan kod on line upisa

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
5 hours ago, Crni Bombarder said:

Mislim da ovakav tekst samo Dezulovic moze da napise

 

 

Dobar tekst, događa se u Hrvatskoj ozbiljna dekadencija predvođena navijačkim šljamom.

 

Btj, ne može prenoćiti novi zid ili pozida na kojoj ta stoka neće naškrabati Vukovar, Gotovinu, Praljka ili neki tekst koji se obavezno rimuje a uključuje riječi zaboraviti, oprostiti, ubiti, nabiti, nikad, uvijek.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Crni Bombarder said:

Mislim da ovakav tekst samo Dezulovic moze da napise

 

U pravu si, u smislu da tekst bude objavljen.

 

Tj. da bude elokventan.

No, nekoliko nas pisemo takve tekstove (postove) na ovom i "bivsem" forumu - i niko nas ne hebe ni za suvu sljivu. Stavise, proglaseni smo "komunjarama" i jugonostalgicarima. Ovo drugo priznajem, u odnosu na sebe, mada ne vidim u tome nista lose.

 

Posto pisemo na temi o Hrvatskoj (a i ja sam rodjen i odrastao u Zagrebu, imam tamo par stanova....

(hahaha - glase na zenu - po nacionalnosti Srpkinju)

... gde ces "pravovernije" Hrvatine)...

 

... Hrvatska se uspesno izvukla iz Jugoslavije i ratosiljala se velikog dela domacih Srba.

Ali nije "nezavisna" ni nikakva. Vojno/bezbednosno, clanica je NATO i ima da slusa naredjenja. Ono sta vredi privredno/industrijski je vecinom u vlasnistvu Nemaca - npr. telekomunikacije i slicno. Banke su u vlasnistvu stranaca. Obrazovani mladi beze/iseljavaju. A i neobrazovani - EU trazi fizikalce za slabo placene poslove od kojih se jos uvek tamo bolje zivi nego kod kuce.

 

Lopovluk nacionalisticke bande cveta - nista manje nego u Srbiji. Jer to primitivni i neobrazovani deo drustva (a taj % raste) podrzava.

 

I, sta ces, zivot se svede na kolektivisticko obelezavanje pobeda i i oplakivanje poraza - oboje naglaseno konzumacijom najjeftineg jela i pica. Ajde, i ponekim svecama i vatrometima - nek' se vidi raskos.

 

Izem ti takvu "neovisnost."

 

edit: ako ovo cita netko iz Hrvatske i ne razumije, neka javi. Rado cu prevesti svoj post na "najcisci" hrvatski i ijekavicu, pa ce mozda razumijeti

Edited by zoran59
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mladenvzz said:

...molim lijepo da meni prevedeš kao velikom nacionalisti i u.... jer ne razumijem što pišeš,odnosno,što je pesnik htio

 

Mladene, pretpostavljam da si se potpuno neopravdano prepoznao negdje gdje nisi trebao.

 

Nadam se da nisi medju takvima, htio sam pokazati besmislenost zrtvovanja mnogih ljudi i nanosenja ogromne materijalne stete u ime tzv. nacije. Isto kao i Dezulovic, makar ja nisam tako elokventan.

 

Ako te njegov tekst smeta, ja cu ga probati protumaciti:

prvo je Vukovarce u izbjeglistvo ili iseljavanje u tudjinu tjerao rat, a danas ih tjera neuspjesnost (zaludnost) "samostalnosti" hrvatske drzave.

 

Siromah bez perpektive u A-U, u Yu, u Hrvatskoj. U cemu je razlika?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...već mjesecima se zna da sam jedini koji se povremeno javlja iz Hrvatske,pa onda pesnik napiše da bi nešto prevodio ili možda objašnjavao o situaciji u Vukovaru,piše iz fotelje,slično kao i Dežulović.Inače,sam naslov teksta(Jebo vas Vukovar)neovisno o sadržaju je dovoljno provokativan da izaziva reakcije.Pred koji mjesec bio sam u tom kraju.Naime,91. brinuo sam o jednoj maloj,kćeri mog prijatelja iz Vinkovaca,koja je u to vrijeme išla u gimnaziju u Varaždinu.U to vrijeme srednjoškolci iz Vinkovaca su došli u Varaždin a osnovnoškolci u Međimurje.Bez da nešto više pišem,mogu samo reći da je o Vukovaru ili Vinkovcima lako pisati ili dijeliti lekcije onako iz fotelje.Zato pesniče moj,suzdrži se od komentara o situacijama o kojima nemaš pojma,i iz neke sigurne udaljenost(uostalom kao i Dežulović),i još bi ti meni nešto prevodio.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Budha said:

Btj, ne može prenoćiti novi zid ili pozida na kojoj ta stoka neće naškrabati Vukovar, Gotovinu, Praljka ili neki tekst koji se obavezno rimuje a uključuje riječi zaboraviti, oprostiti, ubiti, nabiti, nikad, uvijek.

Ta fascinacija tzv.mural kulturom (i u Srbiji,a ocito i u Hrvatskoj) mi je tek nejasna. No,to je vec neka druga tema i mozda i nije za ovaj topik. 

Po meni je Dezulovic uboo sustinu,a to da li je tekst pisao iz "udobnosti fotelje svoje" je manje bitno. Ni hrvatske ni srpske elite nisu posvecene miru,jer da jesu ne bi ovoliko promovisale rat i vrednosti rata. I jedni i drugi produzavaju rat - jedni sa pozicije pobednika (koju,ironije li,ne prihvataju u potpunosti),a drugi sa pozicije porazenog (koju tek ne zele da prihvate). 

Hrvatska je,nazalost,opsednuta ratom i to je neka bit Borisovog teksta. 

Link to comment
Share on other sites

...ja sam sa užitkom čitao Dežulovića u Feralu devedesetih,ali,za mene je ovaj tekst,jedan veliki promašaj da ne upotrijebim(zoki ako treba prijevod,javi se)teži izraz.Znam,da Dežulović tako piše ali ipak sve u svoje vrijeme.Dežulović je ostao u devedesetima.Ja sam bio u Vukovaru i koji tjedan nakon mirne reintegracije a bio sam i pred koji tjedan.Mogu pisati i o jednoj i o drugoj situaciji.Znam,da je Vukovar u doba ex-YU bio jedan od najbogatijih gradova u Hrvatskoj.U nekakovoj kolektivnoj svijesti,nas u Hrvatskoj,je ostalo da nam je vrijeme utrošeno na Vukovaru,pa radilo se o JNA ili nekim drugim postrojbama,omogučilo samostalnu državu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mladenvzz said:

...ja sam sa užitkom čitao Dežulovića u Feralu devedesetih,ali,za mene je ovaj tekst,jedan veliki promašaj da ne upotrijebim(zoki ako treba prijevod,javi se)teži izraz.

..........................

 

Dok je Feral izlazio, bio sam pretplacen - stizao mi je avionskom postom u USA.

 

Dezulovic je odlican, a ne slazem se da je tekst promasen.

 

Ukazuje na ono sto sam ja nazvao ovako: "kolektivna nekrofilija." Dakle, drustvo koje nije sigurno u buducnost, sadasnjicu ne razumije - pa zivi u (od?) proslosti.

To nije nista originalno ili novo, o velikoj mjeri je takva bila i SFRJ. Meni su jos kao klincu isle na zivce stalne, skoro dnevne, komemoracije bitke ove ili one, od Matije Gupca do partizana. Umjesto da nas vode u neku najmoderniju tvornicu, moje djacke ekskurzije su isle do Jasenovca ili Sutjeske.

 

Hrvatska tu nije naprednija i to me smeta, zato podrzavam Dezulovicev clanak.

Drustvo (drzava?) opsjednuto preimenovanjem ulica i dizanjem novih spomenika - uz obavezno rusenje starih, iz "pogresnog" rezima. Ovo vrijedi i za SFRJ i za danasnju Hrvatsku. Bacanje novca, a za skole ili zdravstvo - jebiga, koliko ostane.

Kad je predlozen dizajn hrvatske verzije EU valute, ljudi su svadjali oko Tesline nacionalnosti - umjesto da se pitaju koliko ce (Teslina) struja kostati i koliko ce tih novcanica imati.

 

Dezulovicev naslov clanka - Jeb'o Vukovar - ne znaci da je Vukovar beznacajan.

Znaci da je glupo raspravljati koliko je % Vukovaraca srpske ili hrvatske nacionalnosti, a ne brinuti sto i jednih i drugih ima sve manje jer im je drugdje lakse zivjeti.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mladenvzz said:

U nekakovoj kolektivnoj svijesti,nas u Hrvatskoj,je ostalo da nam je vrijeme utrošeno na Vukovaru,pa radilo se o JNA ili nekim drugim postrojbama,omogučilo samostalnu državu.

Ne znam je li ovo bilo upuceno meni (post je isao odmah nakon mog),ali meni samostalna Hrvatska nije nikakav trn u oku. Zao mi je sto ste do nje dosli kroz rat,mada nisam siguran da svi u Hrvatskoj dele takvo misljenje.

U redu.
Cinjenicno je stanje da se RH osamostalila kroz rat. No,treba li "Domovinski rat" (ili bilo koji drugi) biti onaj dogadjaj oko kojega ce se graditi identitet? Pretpostavljam da je potreban onima koji smatraju da nacionalni identitet nije siguran niti dovoljno cvrst te stoga stalno i iznova treba dizati neke zidove izmedju "Nas" i "Njih". Deo tog narativa (koji razdvaja) je upravo i prica o ratu.

Meni je to promaseno,a ne tekst.
Nije Dezulovic zapeo u 'devedesetima',vec hrvatske politicke elite,ali i dobar deo javnosti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...zorane,zamisli,ja sam sasvim slobodno odlazio na kiosk i kupovao Feral,pratio sam ih još od vremena kad su izlazili kao podlistak Nedjeljnje Dalmacije.Većina onih koji su pisali kolumne u Feralu sabrali su svoje kolumne i izdali knjige,npr. Ivančić,Dežulović,Banac,čak i Bilanđić.No meni je najbolji i najdraži od svih njih Ivica Đikić,vjerojatno uz Baca i najkvalitetniji.

Teško ti je odgovarati zorane na tvoje postove,jedna rečenica ti govori o dvadesetom stoljeću,već sljedeća je o dvadeset i prvom.Teško je tebi govoriti o Vukovaru,nebih ni ja da se niste dohvatili ovog totalno promašenog teksta,po mom mišljenju, Dežulovića.Recimo,meni je puno više o ratu i ljudima govorio Siniša Glavašević,a vjerojatno i znaš kako je završio.Te njegove lirske tekstove iz opkoljenog Vukovara ne mogu zaboraviti,i na sam spomen Vukovara to mi dolazi u misli.

I na starom forumu smo vodili slične rasprave,o tome da dvije zajednice žive jedna kraj druge a ne zajedno,da se djeca dijele već od vrtića,da ne postoje zajednički kafići npr.Unatrag 5,6 godina barem jednom sam u tom kraju i mogu ti reći da su rane još uvijek duboke.Mogao bih nabrajati zašto ali neću.

Kad pišeš o preimenovanju ulica ili dizanjem spomenika?-glupost iz dvadestog vijeka.Pred dva tjedna su Milanović i Pahor otkrili Šenoin spomenik u Ljubljani pa se odvezli do Zagreba i otkrili spomenik  Prešernu na Bundeku.

HNB je ponudila nekoliko rješenja za EU verziju valute,na on line anketin najviše glasova dobio je Tesla.Vrati se koju stranicu unatrag i čitaj što sam u toj raspravi napisao.

Inače,u Varaždinu i Vž županiji sve škole rade u jednoj smjeni,sve imaju sportsku dvoranu.

I na kraju,DEŽULOVIĆEV ČLANAK JE TOTALNI PROMAŠAJ

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mladenvzz said:

...

Unatrag 5,6 godina barem jednom sam u tom kraju i mogu ti reći da su rane još uvijek duboke.Mogao bih nabrajati zašto ali neću.

...

 

Dežulovićev članak je možda promašaj, ali Dežulović odgovara bar delimično zašto su rane i dalje toliko duboke, rane neće zaceliti zabranom nekih kulturnih okupljanja u tjednu kada se obeležava godišnjica oslobođenja Vukovara. Kao što je već rečeno, isto se događa i u Srbiji, BiH, CG, Kosovu, svi pridaju veći značaj prošlosti nego sadašnjosti.

 

Link to comment
Share on other sites

...Dive,samo da napomenem ono što sam propustio u ranijim javljanjima što je možda ostalo nejasno.na istok Hrvatske ne odlazim radi komemoracija,zapravo,uopće ne idem na bilo kakove komemoracije.Ranija prijateljstva,ona od prije ratnih događanja,samo su učvrčena u današnje vrijeme.Posjeti,druženja su obostrana

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
31 minutes ago, Tomiprunet said:

https://en.wikipedia.org/wiki/Mislav_Kolakušić

Sad da li je video netacan i manipulativan to ne znam. Pogledao si ga?

edit: sad sam procitao tu tvoju vest, ta vest je jos iz Lipnja meseca, ima jedan video od juce.

Nemam uslova sada da pogledam, ne bih verovatno otvarao ni onu stranicu iz predhodnog posta nego sam mislio da se nalazimo na Covid temi, možda kasnije pogledam, mada bih više voleo da prvo neko od forumaša iz Hrvatske da neko viđenje dotičnog.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Div said:

Nemam uslova sada da pogledam, ne bih verovatno otvarao ni onu stranicu iz predhodnog posta nego sam mislio da se nalazimo na Covid temi, možda kasnije pogledam, mada bih više voleo da prvo neko od forumaša iz Hrvatske da neko viđenje dotičnog.

Zato sam i pitao na ovoj temi, nisam stavljao nista u vezi covid-a. Sad ce doci ostali i pisati kako je on budala a sve na osnovu clanka koji si postavio 🙂

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...