Jump to content

All over the world


A sad

Recommended Posts

6 hours ago, Constantin said:

 

Iskreno, detalje stvarno ne znam, vest je vest

 

:lol_2: `vest je vest`

vest nije nikakva vest ako je izmisljena i jos bajata

 

da izmislja vesti moze svako svaki dan milion puta

 

a ova ahmadinejad `vest` je izbacena pre dve godine, cela turska serovala par dana dok nije demantovano

 videla sam pravu sliku, ova je cropped...dok ne pronadjem,

znam da je na toj slici jos jedan njegov kolega politicar ...to je bio neki izlet bez ovaca, samo obezbedjenje ....

 

ali, zamalo da zaplacemo zbog ahmedinedzadove lazne sudbine :lol_2:

 

edit/je

Edited by Mama_mia
Link to comment
Share on other sites

Ultimatum

 

.....U televizijskom obraćanju, Rohani je naveo da ostale zemlje potpisnice tog sporazuma - Velika Britanija, Francuska, Nemačka, Kina i Rusija - imaju 60 dana da ispune svoje obaveze kako bi zaštitile naftne i bankarske sektore Irana od američkih sankcija.

Na Rohanijeve najave oglasio se i portparol Kremlja Dmitrij Peskov, koji je istakao da je odluka Irana posledica ishitrenih koraka Vašingtona.

 

Kina je izrazila podršku Teheranu uprkos današnjoj pretnji Irana da će za 60 dana nastaviti da obogaćuje uranijum ako svetske sile ne dogovore nove uslove za nuklearni sporazum iz 2015. godine.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

 

:lol_2: `vest je vest`

vest nije nikakva vest ako je izmisljena i jos bajata

 

da izmislja vesti moze svako svaki dan milion puta

 

a ova ahmadinejad `vest` je izbacena pre dve godine, cela turska serovala par dana dok nije demantovano

 videla sam pravu sliku, ova je cropped...dok ne pronadjem,

znam da je na toj slici jos jedan njegov kolega politicar ...to je bio neki izlet bez ovaca, samo obezbedjenje ....

 

ali, zamalo da zaplacemo zbog ahmedinedzadove lazne sudbine :lol_2:

 

edit/je

I i šta sad ja da radim? Evo Denis kaže, čobanin jeste, ako mu je, zbrisao je od "svilenog gajtana"..... ti kažeš, nije istina, em kropovano, em nekoliko dana šerovano. Eto, verujem i tebi i njemu. 

Za pamet od sada šerujem samo skandinavske političare... 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

Ultimatum

 

.....U televizijskom obraćanju, Rohani je naveo da ostale zemlje potpisnice tog sporazuma - Velika Britanija, Francuska, Nemačka, Kina i Rusija - imaju 60 dana da ispune svoje obaveze kako bi zaštitile naftne i bankarske sektore Irana od američkih sankcija.

Na Rohanijeve najave oglasio se i portparol Kremlja Dmitrij Peskov, koji je istakao da je odluka Irana posledica ishitrenih koraka Vašingtona.

 

Kina je izrazila podršku Teheranu uprkos današnjoj pretnji Irana da će za 60 dana nastaviti da obogaćuje uranijum ako svetske sile ne dogovore nove uslove za nuklearni sporazum iz 2015. godine.

Ako se ostale strane ne drze sporazuma - zasto bi Iran?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Mama_mia said:

Ultimatum

 

.....U televizijskom obraćanju, Rohani je naveo da ostale zemlje potpisnice tog sporazuma - Velika Britanija, Francuska, Nemačka, Kina i Rusija - imaju 60 dana da ispune svoje obaveze kako bi zaštitile naftne i bankarske sektore Irana od američkih sankcija.

Na Rohanijeve najave oglasio se i portparol Kremlja Dmitrij Peskov, koji je istakao da je odluka Irana posledica ishitrenih koraka Vašingtona.

 

Kina je izrazila podršku Teheranu uprkos današnjoj pretnji Irana da će za 60 dana nastaviti da obogaćuje uranijum ako svetske sile ne dogovore nove uslove za nuklearni sporazum iz 2015. godine.

 

Aha, eno potrcale su ostale potpisnice sporazuma da ispune obaveze... televizijsko obracanje uprkos najavi mnogih firmi da se povlace iz Irana kako ne bi bile obuhvacene US sankcijama... prazne pretnje...

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Mama_mia said:

breaking by sputnik

Air France Flight From Paris Disappears From Radars Over Iran

An Air France Airbus A-340-313 heading from Paris to Mumbai has issued a distress signal, according to data from Flightradar24.

 

Srećom, imali su prinudno sletanje,  čiste tehnikalije.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Barakuda Brnabić said:

 

Srećom, imali su prinudno sletanje,  čiste tehnikalije.

 

 

nisam se mnogo prepala obzirom da je samo sputnik objavio vest kao bombu,

rekoh sta to ovi znaju sto drugi ne znaju :wink2:

 

ps. da ne zaboravim da napomenem da

uglavnom ne ostavljam link za neke vesti kao sto je bila ova

i takodje ne ostavljam kada se vest nalazi na b92...navika.

 

a ukoliko se desi da brzinski prenesem vest takodje moze da se desi da zaboravim na link, nije praksa samo sporadicnost

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Libija izbacuje 40 stranih kompanija/firmi iz zemlje, među kojima je i francuski Total:

 

Quote

Libya suspends operations of 40 foreign firms including Total

 

https://www.theguardian.com/world/2019/may/09/libya-suspends-operations-of-40-foreign-firms-including-total

 

Duhovi "arapskog proleća" se ne smiruju. Total je ogroman, ali očigledno nema mesta jer ima i većih. Francuzi će morati da se zadovolje mrvicama, ako se tako može reći.

 

Edited by Barakuda Brnabić
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Barakuda Brnabić said:

Libija izbacuje 40 stranih kompanija/firmi iz zemlje, među kojima je i francuski Total:

 

 

https://www.theguardian.com/world/2019/may/09/libya-suspends-operations-of-40-foreign-firms-including-total

 

Duhovi "arapskog proleća" se ne smiruju. Total je ogroman, ali očigledno nema mesta jer ima i većih. Francuzi će morati da se zadovolje mrvicama, ako se tako može reći.

 

 

Uvek je sustina u detaljima, pa tako i ovde. Kljucni detalj je medjunarodno priznata vlada Libije, tako da je ovo potpuno ocekivana vest, ali i ne preterno bitna za Total. Medjunarodno priznata vlada pod svojom kontrolom drzi relativno malu povrsinu na severozapadu zemlje, dok medjunarodno nepriznata vlada drzi pod svojom kontrolom najveci deo zemlje i trenutno je u ofanzivi na glavni grad Tripoli, da ne ulazimo sad u to koliko je i koliko ce biti uspesna ta ofanziva. Iako je ova vlada koja zabranjuje medjunarodno priznata, nju zapravo podrzavaju svega tri drzave Italija, Turska i Katar, mozda i Sudan, dok ovu nepriznatu "tajno" podrzavaju svi ostali. 

Mi u Libiji imamo proxy war izmedju Italije i Francuske, Eni ima dogovore sa medjunarodno priznatom vladom, dok Total ima sa medjunarodno nepriznatom. Tu se krija i sustina ove zabrane. Medjutim imamo i jos jedan proxy war koji obuhvata iste cinioce, a to je sukob Turske i Katara sa jedne strane protiv Saudijske Arabije, Emirata i Egipta sa druge strane.

 

Dakle, ova zabrana je usmerena na kompanije koje saradjuju sa Haftarovom, medjunarodno nepriznatom vladom. Sto su one i ocekivale, ali su tipovale da u ratu pobedjuje Haftar. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, A sad said:

Mi u Libiji imamo proxy war izmedju Italije i Francuske

 

... što je i logično,u slučaju Italije, koja je Libiju držala kao koloniju tolike godine. Imam jednu hipotezu koju ću napisati, ali me interesuje šta misliš (i svi ostali, naturalmente) o svemu i pozicijama drugih zemalja u celoj stvari.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Barakuda Brnabić said:

 

... što je i logično,u slučaju Italije, koja je Libiju držala kao koloniju tolike godine. Imam jednu hipotezu koju ću napisati, ali me interesuje šta misliš (i svi ostali, naturalmente) o svemu i pozicijama drugih zemalja u celoj stvari.

 

Napisi pa cu prokomentarisati. 🙂

 

Na celom Bliskom istoku imamo dva proxy rata izmedju Irana i SA ( on je siri od rata sunita i siita jer se ne poklapa ta podela u potpunosti sa proxy delovanjem obe strane) i izmedju SA i Muslimanskog Bratstva (Katar i Turska drze stranu MB). Plus je region izuzetno intresantan i znacajan za USA, Rusija zeli veci uticaj u regionu, evropske kolonijalne sile Francuska pre svega, ali i Italija i UK takodje imaju svoje intrese i uticaje. Cela EU (citaj Nemacka) je takodje zaintresovana za region zbog migrantske krize. Izrael, kao jedina nemuslimanska drzava vodi svoju politiku, ali se poslednjih godina jasno profilisala kao saveznik sa SA u oba proxy rata i njihov sukob sa Palestincima i susedima se sve vise moze gledati kroz prizmu tog sukoba. Kada se region pogleda malo sire, tu intrese ima i Pakistan, koji je nuklearna sila. Kina polako ulazi u region preko svojih saveznika i njena uloga je sve veca. A duz celog regiona imamo i regionalne igrace sa svojim intresima. Populacija je mlada, vode je sve manje, u zemljama koje nemaju naftu ekonomska kriza velika, a i cena nafte nije kao nekad. Sve to dodatno destabilizuje i ovako izuzetno nestabilan region. Znaci stanje potpunog haosa.

 

Svi "novog" saudijskog princa odmah potrcali da okarakterisu kao budalu i ludaka, medjutim on izgleda da radi posao. Posle velike defanzive saudijaca, oni su pod njim presli u sveopstu ofanzivu sirom regiona. Odnosi sa USA su se poboljsali dolaskom Trampa, sa Izraelom je "tajnim" diplomatskim kanalima prakticno napravljen cvrst savez. A rezimi koji nisu naklonjeni SA poceli su ove godine da padaju jedan za drugim, plus Egipat gde je smena izvrsena jos ranije, u Libiji je ofanziva u toku, ostaje jos jedino Jemen gde se muce. Odnosi USA i Irana su katastrofalni i kad zavrse sa MB oni su definitivno na redu.

 

Ovo bi mogao da bude i pocetni post nove  teme o Bliskom Istoku? 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, A sad said:

Napisi pa cu prokomentarisati. 🙂

 

Hoću, naravno. :classic_smile:

 

Pričali smo već, znaš da sam živeo u tim krajevim godinam i interesuje me sve što se događa. Na početku arapskog proleća je krenulo da se zakuvava i u Alžiru, ali je odjednom stalo i situacija se smirila bukvalno u roku od dan, dva. Kako i zašto?

 

Odgovor, tj. mogući odgovor sam našao gledajući kako se razvijaju događaji u Libiji, Tunisu i Egiptu. Logično je bilo da Maroko ostane izvan svega jer je stabilna kraljevina. Delovanje međunarodnih snaga je bilo predato na kontrolu Britanije u Egiptu, Francuske u Tunisu a SAD u Libiji, dok je Italija dala bazu za avione. Koliko pamtim, u jednom trenutku se desila promena, na Libiju su krenuli Miraži umesto Fantoma, jer je za mir u Alžiru morala da se plati nek cena, zar ne? A taj mir su direktno tražili Francuzi. Ne zameri(te) mi na jednostavnoj deskripciji, pošto nisam verziran ni najmanje u ovoj materiji. Jedino što umem, u ovom slučaju, je da saberem par jednostavnih činjenica u jednu veću.

 

To nije sve. Po značaju, Libija je najvažnija zbog nafte, da se ne zavlačimo. Važan je podjednako i Alžir, kao drugi izvoznik gasa u svetu i deseti, čini mi se, po izvozu nafte. Ali, Alžir je morao biti pod kontrolom zbog sukob,a jer bi toliko veliko žarište bilo možda i nemoguće držati pod kontrolom, u tom periodu. Logično je da najveći interes u Libiji ima SAD a da se na prostor Severne Afrike "na mala vrata" vraćaju V.Britanija preko Egipta i Francuska preko Tunisa, s obzirom da im Alžir vrlo vešto klizi kroz prste. Sve do danas, kad su opet na ivici građanskog rata...

 

I ta njihova situacija je jako zanimljiva, ali i opasna. Došlo je vreme, prirodno, da se generacije smenjuju i da se oslabi uticaj FLN Front de la liberté nationale, koji je na vlasti od sticanja nezavisnosti, 1962. godine. Ne bi tu bilo nekih većih problema, međutim, opozicija traži izričito da ni deca dosadašnjih funkcionera niti bilo ko ko ima veze s njima, ne može više da se bavi politikom. Koliko je to dobro i pametno, retorička je stvar.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, ras kass said:

Radi SA princ posao....Jamal Kashoggi je to najbolje osetio.

 

Izmedju ostalih.

 

Sto se tice Kasogija meni je fascinantno da ga sad najvise zale isti oni koji su ga za zivota nazivali teroristom. njegovo delovanje teroristickim, a organizaciju kojoj je pripadao teroristickom organizacijom. Sad posle tragicne smrti on  postade borac za slobodu i mucenik, a oni koji i dalje podrzavaju ono sto je on podrzavao i propagirao ostadose teroristi. To valjda tako ide. 

 

Njegovo prezime se pravilno izgovara Kashugdzi, mada je on iz Hedzasa oni imaju drugaciji izgovor, mozda se i drugacije izgovara. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ras kass said:

Sad ko ga zali ne znam, ali je pokazatelj koliko je zlocinacki SA rezim i novi princ. Ne pravim nikakvu razliku izmedju njih i Irana.

 

Zasto zlocinacki kad su ubili "teroristu"? 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ras kass said:

Konkretno o cemu se radi? Bila neka poternica za njim, optuzen za zlocine, trazio ga interpol????

 

Bio optuzen za terorizam od vise drzava, konkretnije teroristicku propagandu, pomaganje teroristickim organizacijama i finansiranje terorizma. Clan organizacije Muslimansko Bratstvo ( koju ja inace podrzavam) koju skoro ceo svet i mejn strim mediji naziva teroristickom organizacijom, a ocekuje se da je Tramp zvanicno i proglasi kao takvu. 

 

I tako postade Kashugdzi heroj i borac za slobodu zato sto ga je ubio saudijski princ, a za zivota je bio terorista, isti kao i stotine onih koje ubijaju po egipatskim zatvorima, samo sto o njima niko ne pise, jbg nije ih ubio saudijski princ, ili mozda jeste ali nije direktno. 

 

A sto se tice komparacije sa Iranom, pa naravno da su isti, i jedni i drugi pomazu sekularne rezime po bliskom istoku. 

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

Pa dobro razumem da te nervira da ga zale oni koji su ga pre toga kritikovali.

 

Koliko je ljude pogodilo sto je ubijen, vec je utisak ostavilo to kako je ubijen i isecen na komade.

 

Ako je neko za nesto optuzen, zna se kako se to resava. Sigurno ga ne namamis u konzulat, iseces i spakujes u dzakove.

 

Ali da celokupni utisak je pojacan cinjenicom ko je to uradio, to sto je bio kriticar rezima a i sto je radio za washington post.

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Barakuda Brnabić said:

 

Hoću, naravno. :classic_smile:

 

Pričali smo već, znaš da sam živeo u tim krajevim godinam i interesuje me sve što se događa. Na početku arapskog proleća je krenulo da se zakuvava i u Alžiru, ali je odjednom stalo i situacija se smirila bukvalno u roku od dan, dva. Kako i zašto?

 

Odgovor, tj. mogući odgovor sam našao gledajući kako se razvijaju događaji u Libiji, Tunisu i Egiptu. Logično je bilo da Maroko ostane izvan svega jer je stabilna kraljevina. Delovanje međunarodnih snaga je bilo predato na kontrolu Britanije u Egiptu, Francuske u Tunisu a SAD u Libiji, dok je Italija dala bazu za avione. Koliko pamtim, u jednom trenutku se desila promena, na Libiju su krenuli Miraži umesto Fantoma, jer je za mir u Alžiru morala da se plati nek cena, zar ne? A taj mir su direktno tražili Francuzi. Ne zameri(te) mi na jednostavnoj deskripciji, pošto nisam verziran ni najmanje u ovoj materiji. Jedino što umem, u ovom slučaju, je da saberem par jednostavnih činjenica u jednu veću.

 

To nije sve. Po značaju, Libija je najvažnija zbog nafte, da se ne zavlačimo. Važan je podjednako i Alžir, kao drugi izvoznik gasa u svetu i deseti, čini mi se, po izvozu nafte. Ali, Alžir je morao biti pod kontrolom zbog sukob,a jer bi toliko veliko žarište bilo možda i nemoguće držati pod kontrolom, u tom periodu. Logično je da najveći interes u Libiji ima SAD a da se na prostor Severne Afrike "na mala vrata" vraćaju V.Britanija preko Egipta i Francuska preko Tunisa, s obzirom da im Alžir vrlo vešto klizi kroz prste. Sve do danas, kad su opet na ivici građanskog rata...

 

I ta njihova situacija je jako zanimljiva, ali i opasna. Došlo je vreme, prirodno, da se generacije smenjuju i da se oslabi uticaj FLN Front de la liberté nationale, koji je na vlasti od sticanja nezavisnosti, 1962. godine. Ne bi tu bilo nekih većih problema, međutim, opozicija traži izričito da ni deca dosadašnjih funkcionera niti bilo ko ko ima veze s njima, ne može više da se bavi politikom. Koliko je to dobro i pametno, retorička je stvar.

 

 

 

 

 

Na neki nacin se ipak ne slazem sa ovom analizom. Ima tu tacnih stvari, ali se potcenjuje uloga regionalnih igraca, da u unutrasnje probleme tih drzava koji su takodje jako bitan i neizostavan faktor sada ne ulazim. Snazni rast Turske privrede otvorio je mogucnost da se ona postavi kao glavni igrac na nekadasnjem osmanskom prostoru. Sklopljeno je saveznistvo sa Katarom i krenulo se u obiman projekat prekomponovanja Bliskog Istoka. Erdogan iako nije clan Muslimanskog Bratstva zastupa veoma slicnu ideologiju i slobodno se moze reci da se radi o turskoj verziji tog pokreta. Katar je odavnina finansijer tog pokreta i sigurna luka za njegove clanove (zabranjeni u velikom broju drzava i proglaseni za teroristicku organizaciju), iako vodi unutrasnju politiku koja je potpuno suprotna ideologiji tog pokreta. Svidelo se to nekom ili ne MB je najjaci panarapski pokret i ima veliki broj pristalica u svim arapskim drzavama od Atlanskog okeana do Kuvajta i Iraka. 

Dobro organizovani i popularni, uz jaka ledja u vidu Turske i Katara brzo su izbili na celo protesta sirom arapskog sveta. Na vlasti smo imali uglavnom sekularne rezime koji svoju moc zasnivaju na vojsci i manjinskim zajednicama. Ovog puta cu se zadrzati samo na severnoj africi. U Maroku su takodje bili protesti, ali tamo je situacija ipak drugacija i to se sve relativno brzo smirilo. Alzir su takodje zahvatili protesti, ali kao sto kazes uticaj Francuske, ali i jos uvej ziv Buteflika su uspeli da ih iskontrolisu (trajali su dve godine). USA nije docekao te proteste sa preteranim simpatijama. Odgovor je jasan i u Egiptu i u Tunisu su bili prijateljski sekularni rezimi, u Libiji je bio Gadafi, koji je cudak, ali je pokazao dobru volju za uspostavljanje saradnje. Medjutim ambiciozni evropski lideri Sarkozi, Berluskoni i Kameron su videli sansu za sirenje svog uticaja u svemu tome i povratak nekadasnjih kolonijalnih sila na velika vrata u svoje bivse kolonije. Ipak ni oni sami nisu ocekivala da ce stvari otici u tom pravcu. U Evropi se na te proteste gledalo previse romanticarski, kao na liberale zeljne slobode i demokratije, medjutim to je bilo daleko od istine, proteste u svim drzavama su vodili islamisti, a MB se iskristalisao kao vodeca snaga u sve tri drzave. Jedan za drugim su padali rezimi, u Tunisu, pa u Egiptu i na vlast u obe drzave je doslo Muslimansko Bratstvo, na radost Turske i Katara. Libijski rezim je bio cvrsci i resio je da se bori do kraja. USA, tacnije Obama nije bio zaintresovan za intervenciju, ali se nasao pod zestokim pritiskom evropskih saveznika koji su zeleli intervenciju po svaku cenu, tu se naravno prikljucila i neizbezna Hilari i Obama je na kraju nevoljno pristao na intervenciju koja je dovela do pada rezima. Libija je podeljena na intresne zone, Italije, Francuske i VB (poslednje dve su se manje vise drzake zajedno) i u Libiji na vlast takodje dolazi MB. 

Sve deluje idilicno za MB revolucije se nastavljaju po Jemenu, Siriji... Medjutim MB ima smrtnog neprijatelja a to je Saudijska Arabija, drzavu koja ce uciniti sve da oni budu unisteni. Iako je izgledalo da Turska i Katar uspesno uspevaju da prekomponuju islamski svet i sire svoj uticaj, SA je cekala svoj momenat i on je ubrzo dosao. Tu smo bili svedoci jedne potpino paradoksalne situacije. Egipatsko MB je bilo potpuno proamericki orijentisano, mnogo vise od prethodnog Mubarakovog i buduceg Sisijevog rezima, ipak USA staje otvoreno protiv MB i na stranu vojske i SA koji cine puc i menjaju legalnu i legitimnu vlast. To im nije dovoljno i idu dalje u Libiji takodje pronalaze svog igraca generala Haftara, agenta CIA i polako potiskuju MB. Sada je u toku bitka za Tripoli koja ce odluciti pobednika rata, a izgledno je da ce to biti Haftar. U Tunisu je napravljen kompromis i na vlasti je koaliciona vlada. 

Da se vratimo na Libiju. Pogresno se kod nas navodi da je u Libiji nastao haos nakon svrgavanja Gadafija, drzava se zapravo veoma brzo stabilizovala, ali je to trajalo kratko. SA je preko Haftara stimulisala stvaranje haosa kao puta ka promeni vlasti. Francuzi su procenili da je za njihove intrese najbolje da stanu na Haftarevu stranu ( na to je uticalo i to da su oni bili stacionirani u istocnoj Libiji), Italijani biraju MB koji je kontrolisao zapadnu Libiju gde je ENI imao svoje intrese. Amera nema u racunici, oni su cekali da jedna strana prevlada a do tada su podrzavali mirovni proces, a zmureli su na njegovo sabotiranje. Haftar je americki drzavljanin i nekoliko dece mu i zivi u USA. On je cak bio i proglasen mrtvim i to celih 14 dana, ali su ga Francuzi ipak opravili pa je vaskrsao i vratio se u akciju. Od fantasticnog strata, MB je presao u bezaniju, a posle proleca nije doslo leto vec zima i kontrarevolucija je progutala heroje revolucije sirom bliskog istoka.

 

I onda opet prolece kad mu vreme nije. Kada se cini da su zavrsili sa kontrarevolucijama SA je resila da pomogne i potpali revolucije. Prvo Sudan, pa Alzir. U Sudanu je to bio direktan udar na MB, dok je u Alziru u pitanju nesto drugo. Malo ljudi zna da je Alzir saveznik Irana, iako je sunitska zemlja, a pomazu i pokret Polisario iz Zapadne Sahare koji deluje protiv Maroka (saveznik SA). Iako su pre par godina bili u nokdaunu, veoma brzo SA izlazi na obale Atlantika.

Intresantna stvar je da USA i Rusija nemaju suprotstavljene intrese u severnoj Africi i da podrzavaju iste strane u skoro svim drzavama (Alzir moze biti tacka oko koje ce imati suprotstavljene stavove), za razliku od Kine kojoj razvoj dogadjaja ne ide na ruku. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...