Jump to content

VN Madjarske, 31. jul 2022.


Radoye

Recommended Posts

image.png

 

13-hu-preview-en-1920x1080.webp


Vec me sramota da ne otvaram teme za trke a stvarno sam utanjio sa slobodnim vremenom. Karavan najbrzeg cirkusa stize u Madjarsku, na Monako bez zidova, trku koja obicno ne pruza previse uzbudjenja ali cini mi se da ce ovaj put sa ovim novim bolidima stvar biti drugacija. Jos kad bi se konkurenti Maksa i RBR potrudili da mu ne poklone titulu...

Kako stvari stoje Ferari i dalje ima najbolji bolid ali ljudski faktor zakazuje. Da li su to nicim izazvane greske vozaca ili potpuno nerazumne strateske odluke sa pitvola - svejedno, uglavnom Red Bul ni kriv ni duzan ima ogromnu prednost u oba sampionata i to sve uz kriminalnu pouzdanost na pocetku sezone. Mercedes je poceo da daje znakove zivota ali je jos uvek daleko od vodeceg dvojca i sad su samo prvi medju ostalima, jos uvek nedovoljno da se umesaju u pricu oko titula. Za njima su Alpin i Meklaren u prilicno poravnatoj borbi, pa onda redom svi ostali.

 

Nova pravila su pun pogodak, konacno posle mnogo godina na stazi imamo prave duele koji se odvijaju kroz nekoliko krivina a ne samo vozic ili DRS preticanja. To bi moglo udahnuti zivot u inace ne bas atraktivne trke na Hungaroringu, kao sto smo nekada ovde gledali duele Sene, Pikea, Mensla. Ova nova generacija vozaca konacno ima alat da pokaze sav svoj talenat i ja sam zbog toga veoma srecan.

Sto se tice novina oko bolida, Has donosi veliko unapredjenje (prvo i jedino za ovu sezonu) koje ce ovde dobiti Magnusen, dok ce mali Sumi morati da saceka do sledeceg vikenda. Mnogi timovi koji su doneli unapredjenja za Pol Rikar tek ovde ocekuju da vide prave rezultate, zbog karakteristika staze - pa cemo i mi s njima videti da li su potrefili ili promasili...

Pireli donosi sredinu svog opsega guma - C2, C3, C4.

Satnica vikenda ovde: https://www.formula1.com/en/racing/2022/Hungary.html

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Timovi uvek imaju mogućnost da idu na češću zamenu guma. To što svi timovi idu ziheraški na taktiku: start na žutim, pit prelazak na bele gume nije im kriv Pireli.

 

Ne znam šta čekaju Alpin i Aston Martin sa nekom alternativnim pristupima taktici pošto nemaju automobil za pobedu ali imaju šampione za volanom. Ovako Alonso bije bitku za 7. mesto, a Fetel se bori za 13...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drago said:

Timovi uvek imaju mogućnost da idu na češću zamenu guma. To što svi timovi idu ziheraški na taktiku: start na žutim, pit prelazak na bele gume nije im kriv Pireli.

 

Ne znam šta čekaju Alpin i Aston Martin sa nekom alternativnim pristupima taktici pošto nemaju automobil za pobedu ali imaju šampione za volanom. Ovako Alonso bije bitku za 7. mesto, a Fetel se bori za 13...

 

To bi bilo lepo kad bi mekse gume imale takve performanse da na stazi nadoknade vreme zadrzavanja u boksu, ali nemaju. Sa ovakvim gumama kakve vec jesu najbrza taktika je ona sa najmanje odlazaka u boks a da gume ostanu upotrebljive celu trku. Kad bi jedan stint na belima bio sporiji nego dva na zutima + odlazak u boks a to sporije nego tri na crvenima + dva odlaska u boks videli bismo i vise raznolikih strategija ali jbg.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Problem je što mi ne možemo da znamo koliko su žute gume zaista brže od belih jer vozači nikada je pritiskaju automobile do granice u toku trke. Prvi krugovi Leklera i Verstapena u Francuskoj na novim žutim gumama su se vrteli oko 1:39 dok je pol krug bio nekih 8 sekundi brži. Znači da su ti bolidi u toku trke žestoko uštrojeni jer idu na sigurno što je OK u slučaju Ferarija i Red Bula i donekle Mercedesa. Nisu mi jasni ostali timovi koji samo kruže i čekaju da ovi ispred kiksu kako bi se nadali nekom podijumu. Šta bi koštalo i naše Meklarenovce da razdvoje strategije pa da Landu daju sigurica strategiju, a Rikardu neku alternativu makar završio van bodova? Ionako je ove godine prosuo puno bodova pa nema šta da se izgubi. Još ako ga usere i neki safety car eto prilike za pehar.

Edited by Drago
Link to comment
Share on other sites

Mesas babe i zabe. Zaboravljas da se na kvalifikacijama voze crvene gume sa gorivom u rezervoaru samo za par krugova i da se te kvalifikacione gume vise ne cuvaju za start trke tako da se mogu cepati do mile volje. Sa punim rezervoarom bi krug svakako bio sporiji nego na kvalifikacijama (1 kg = 0.1 s po krugu otprilike, pun rezervoar je 110 kg) plus gume treba da potraju znacajno duze od 2-3 brza kruga pa ne mogu odmah da ih ubiju, a i DRS mogu da koriste samo pod odredjenim uslovima dok je na kvalifikacijama slobodna upotreba. Porediti vremena iz kvalifikacija i ona iz trka narocito na pocetku stinta (pa cak i nakon zadnjeg zaustavljanja u boksu) nema smisla.

 

Svaki odlazak u boks je nekih 25 do 30 sekundi zaostatka. To je nemoguce nadoknaditi na stazi u jednom stintu tokom trke pod datim uslovima i zato se svi timovi odlucuju na sto manje odlazaka u boks.

Edited by Radoye
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ni ne očekujem da voze vremena u trci kao što su u kvalifikacijama ali razlika od 8 sekundi po krugu na ovako kratkoj stazi je baš previše. Ova pravila o nedolivanju goriva su važila i u V8 eri pa su vremena bila mnogo kompetentnija u trci nego sada. Jednostavno u hibridnoj eri se taksira odnosno čuvaju se gume, gorivo, motor... I pravilo o Q3 gumama na startu trke je ukinuto kako bi ohrabrilo vodeće da voze kompetentnije ali džaba i to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drago said:

ali razlika od 8 sekundi po krugu na ovako kratkoj stazi je baš previše

 

Prosta matematika:

 

+0,1 s po kg goriva
Pun rezervoar = 110 kg = +11 s po krugu
 

Naravno, timovi startuju sa manje od 100% goriva (ne potrosi se sve tokom trke) plus jos nesto vremena sto se izgubi da bi gume potrajale ceo stint a ne da ih pocepas za 2-3 kruga ali gro razlike u vremenima izmedju kruga na trci i kruga u kvalifikacijama ode na dodatnu tezinu zbog goriva u rezervoaru.

A pravilo o gumama u Q3 je ukinuto ne da bi vozaci vozili "kompetentnije" (ispada da su vozaci sada nekompetentni, bozemesacuvaj) u trci nego u kvalifikacijama. Ranije si imao najbrze krugove u Q2 jer su vozaci u Q3 cuvali gume za trku, pa si ponekad imao vreme vozaca na 11. mestu brze nego vreme za pol. To je sada reseno ovom promenom pravila.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice unapredjenja na bolidima, najdrasticnije promene vidimo na Hasu (barem Magnusenovom, mali Sumi dobija novi bolid za narednu trku) koji sada mnogo lici na Ferari. Koliko im je uspeo posao - videcemo, uglavnom na FP1 Magnusen je samo 0,1 s ispred Mika...

 

Svi timovi osim Ferarija i Vilijamsa su doneli neke novotarije, ko manje ko vise.

Mercedes ima novo zadnje krilo uz jos neke sitnije promene a intervencije na zadnjem kraju imaju i Alpin, Red Bul i Aston Martin. Meklaren je napravio manje promene na difuzoru i navodno resio problem sa hladjenjem prednjih kocnica, dok je Alfa Romeo dobio novi patos. Alfa Tauri ima novi dizajn vertikalnih povrsina krila (endplates sto bi rek'o Englez).

Link to comment
Share on other sites

FY7FrpUWYAAKyku.jpg

 

Ono sto je ludo je da je Hungaroring "sasijska" a ne "snagaska" staza, bitnije je imati dobro podesen i izbalansiran bolid nego jak motor. I bas ovde Red Bul koji tradicionalno ima najbolje sasije podbaci (OK Maks je imao problem u Q3 ali ipak) a Mercedes koji je do sada bio raspad uzme pol???

Link to comment
Share on other sites

Čini mi se da je Red Bull najpre "aero" bolid, odgovaraju im srednje brze i brze krivine. Npr, ove godine je Ferrari bolji u sporim krivinama. Da li to znači mehanički grip, tj "šasijski", ne razumem se toliko. Čak i u vreme Fetelove dominacije, Red Bull nije nešto posebno briljirao u Mađarskoj. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Radoye said:

FY7FrpUWYAAKyku.jpg

 

Ono sto je ludo je da je Hungaroring "sasijska" a ne "snagaska" staza, bitnije je imati dobro podesen i izbalansiran bolid nego jak motor. I bas ovde Red Bul koji tradicionalno ima najbolje sasije podbaci (OK Maks je imao problem u Q3 ali ipak) a Mercedes koji je do sada bio raspad uzme pol???

 

Ako se ne varam, RUS je poslednji prošao kroz cilj. Taman dovoljno da se pogumuje pista za te 44/1000. LEC je pogrešio u prvom sektoru, njegovo vreme je nerealno. A MGP je više tamo gde je HAM nego RUS. IMHO.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Radoye said:

 

OK slazem se ali licno mi je veci sok to da su RBR 10. i 11. Od Njuija sam na ovakvoj stazi ocekivao mnogo vise...

 

Max je dao 17,7 u Q2 a Checa su sjebali sa brisanjem i vraćanjem vremena, bio je mislim 3 kruga na istim gumama i nije stigao pít. Ne otpisujem ja njih ni slučajno, brzina je tu, samo što je P10 i P11 Crash zone, svašta može da se desi.

Edited by alberto.ascari
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, alberto.ascari said:

 

Ako se ne varam, RUS je poslednji prošao kroz cilj. Taman dovoljno da se pogumuje pista za te 44/1000. LEC je pogrešio u prvom sektoru, njegovo vreme je nerealno. A MGP je više tamo gde je HAM nego RUS. IMHO.

 

Hamiltonu nije radio DRS u poslednjem pokusaju, tako da ni njegovo mesto nikako nije realno jer je odustao od poslednjeg pokusaja kao i Max.

 

6 hours ago, alberto.ascari said:

 

Max je dao 17,7 u Q2 a Checa su sjebali sa brisanjem i vraćanjem vremena, bio je mislim 3 kruga na istim gumama i nije stigao pít. Ne otpisujem ja njih ni slučajno, brzina je tu, samo što je P10 i P11 Crash zone, svašta može da se desi.

 

Perez je ceo vikend spor, a i bez tog obrisanog kruga bio bi jedva u Q3.

 

Moje vidjenje ovih rezultata je da su se timovi odlucili za skroz razlicita podesavanja zbog ocekivane kise, pa tako mislim da je Ferari na potpuno kisnom, Mecke na skorz suvom, jer su se oni toliko mucii na FP3, uopste nisu mogli da zagreju kisne gume i vereovatno resili da se kockaju i nadaju da ce u nedelju bti suvo, ako bude tako u igri su za pobedu, a ako padne svejedno sa ovih startnih pozicija nece biti mnogo losiji nego da su isli na kisna podesavana koja bi ih svakako uvela u donji dom osvajaca bodova.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Romantik said:

 

Hamiltonu nije radio DRS u poslednjem pokusaju, tako da ni njegovo mesto nikako nije realno jer je odustao od poslednjeg pokusaja kao i Max.

 

 

Perez je ceo vikend spor, a i bez tog obrisanog kruga bio bi jedva u Q3.

 

Moje vidjenje ovih rezultata je da su se timovi odlucili za skroz razlicita podesavanja zbog ocekivane kise, pa tako mislim da je Ferari na potpuno kisnom, Mecke na skorz suvom, jer su se oni toliko mucii na FP3, uopste nisu mogli da zagreju kisne gume i vereovatno resili da se kockaju i nadaju da ce u nedelju bti suvo, ako bude tako u igri su za pobedu, a ako padne svejedno sa ovih startnih pozicija nece biti mnogo losiji nego da su isli na kisna podesavana koja bi ih svakako uvela u donji dom osvajaca bodova.

 

 

Update. Mokra trka i 20 stepeni.

 

https://www.yr.no/nb/værvarsel/daglig-tabell/2-8394010/Hungary/Pest/Hungaroring

 

 

Svejedno, DRS ili ne, ne verujem da Mečka ima brzinu da uzme ovu trku + hladno + problem sa zagrevanjem guma. Jedino ako bude start na Inter pa Hard pa soft. Što verovatno neće uraditi jer forsiraju Hard godinama.

https://fb.watch/eC8XZ8SrBf/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...