Jump to content

POLJOPRIVREDA


A sad

Recommended Posts

Moguce je. 

 

Farma u Hong Kongu na nesto manje od 2000m2 proizvede 150 tona povrca godisnje.

 

Ako bi farma u Francuskoj na 1000m2 proizvela 75 tona nekog voca i povrca, to bi bez problema mogla da bude zarada od 47.000eur (i to profit, ne prihod). To je zarada od nekih 0.6 eur po kilogramu, necega. Ako je organsko, zasto da ne? 🙂 

 

Eh da, Farm66 u Hong Kongu je indoor, sa vertikalnim uzgojem, LED osvetljenjem... 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kooineeperk said:

Moguce je. 

 

Farma u Hong Kongu na nesto manje od 2000m2 proizvede 150 tona povrca godisnje.

 

Ako bi farma u Francuskoj na 1000m2 proizvela 75 tona nekog voca i povrca, to bi bez problema mogla da bude zarada od 47.000eur (i to profit, ne prihod). To je zarada od nekih 0.6 eur po kilogramu, necega. Ako je organsko, zasto da ne? 🙂 

 

Eh da, Farm66 u Hong Kongu je indoor, sa vertikalnim uzgojem, LED osvetljenjem... 

Ali, to bi bili potpuno različiti uslovi proizvodnje, to u Hong Kongu se može reći da su laboratorijski uslovi dok Slaviša govori o gajenju voća i povrća u uslovima najbližim prirodnim. Ne znam cene poljoprivrednih proizvoda u Fr, verujem da organski proizvedeno povrće ima višestruko veću cenu, neka je i moguće zaraditi te desetine hiljada, mene više zanima održivost takve proizvodnje iz ekoloških i gastronomskih razloga.

 

 

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

Ali, to bi bili potpuno različiti uslovi proizvodnje, to u Hong Kongu se može reći da su laboratorijski uslovi dok Slaviša govori o gajenju voća i povrća u uslovima najbližim prirodnim. Ne znam cene poljoprivrednih proizvoda u Fr, verujem da organski proizvedeno povrće ima višestruko veću cenu, neka je i moguće zaraditi te desetine hiljada, mene više zanima održivost takve proizvodnje iz ekoloških i gastronomskih razloga.

 

 

Ne razumem ovo? pogotovo ekoloskih? 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Tomiprunet said:

Ne razumem ovo? pogotovo ekoloskih? 

 

Ne mislim na ekološku i gastronomsku održivost, već su moji razlozi, ono zbog čega me interesuje održivost te proizvodnje, ekološki, želja za korišćenjem što manje otrova u proizvodnji i gastronomski, dobijanje kvalitetnijih, ukusnijih proizvoda. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

Ali, to bi bili potpuno različiti uslovi proizvodnje, to u Hong Kongu se može reći da su laboratorijski uslovi dok Slaviša govori o gajenju voća i povrća u uslovima najbližim prirodnim. Ne znam cene poljoprivrednih proizvoda u Fr, verujem da organski proizvedeno povrće ima višestruko veću cenu, neka je i moguće zaraditi te desetine hiljada, mene više zanima održivost takve proizvodnje iz ekoloških i gastronomskih razloga.

 

 

Ma jasno, samo se salim, ali generalno svasta moze biti, ko zna sta se sve gaji. I mozda nije zarada (profit) 47000 nego ukupan prihod?

 

Inace ovo vertikalno uzgajanje mi je bas zanimljivo, bas sam nesto istrazivao za terasu, da ozelenimo necim, pa sam video da se jagode gaje veoma uspesno na taj nacin. I salata 🙂 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kooineeperk said:

Ma jasno, samo se salim, ali generalno svasta moze biti, ko zna sta se sve gaji. I mozda nije zarada (profit) 47000 nego ukupan prihod?

 

Inace ovo vertikalno uzgajanje mi je bas zanimljivo, bas sam nesto istrazivao za terasu, da ozelenimo necim, pa sam video da se jagode gaje veoma uspesno na taj nacin. I salata 🙂 

Recimo, nesto ovako:

 

pots-hanging-from-wooden-lattice-on-wall

Link to comment
Share on other sites

Otac ima malu bastu u gradu iza kuce ~100m2, prosle godine sam mu kupio semenski krompir i platio ~650 dinara. Isti je posadjen na povrsini 15m2, a prinos je bio ~35kg. U Lidlu prosle nedelje cena 10kg krompira je bila 170dinara.

Kada bih racunao cenu semena, djubreta, herbicida i insekticida, vode jeftinije bi bilo da proizvode kupuje u supermarketima, umesto da ih sam proizvodi.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, fishV2 said:

Otac ima malu bastu u gradu iza kuce ~100m2, prosle godine sam mu kupio semenski krompir i platio ~650 dinara. Isti je posadjen na povrsini 15m2, a prinos je bio ~35kg. U Lidlu prosle nedelje cena 10kg krompira je bila 170dinara.

Kada bih racunao cenu semena, djubreta, herbicida i insekticida, vode jeftinije bi bilo da proizvode kupuje u supermarketima, umesto da ih sam proizvodi.

Kada pogledaš neke cene i koliko si truda uložio, onda se ništa ne isplati da radiš. Ja kod samostalnog uzgajanja vidim više benefita koji se ne iskazuju samo kroz novac. Pod 1, provodiš vreme napolju, radeći nešto. Stavim sluške u uši, slušam podcast ili muziku, izmorim se, ne razmišljam o nekim problemima, osamim se malo. Ako se radi o starijoj osobi, onda se ta osoba malo aktivira, pokrene kosti. Pod 2, znam čime i kad prskam. Pod 3, ukus čerija sa terase ili iz bašte koji sam ja sam sa svojih 10 prsta 😀 odnegovao ne može da se meri ni sa čim. Pod 4, ćerkica čeprka sa mnom u bašti, uči se radu, kažu knjige da to valja.

 

Mislim da se neke stvari i finansijski isplate. Ove godine ću posejati batat, trebalo bi da me izađe više bego duplo jeftinije nego u prodavnici. Ali videćemo, da ne ureknem.

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Zato i mi hocemo jagode na terasi. 🙂 Imali smo ih prosle godine u saksijama ali smo stavili sada prozor pa nema mesta za zardinjere, i sada gledamo kako drugacije da namestimo (mada smo zakasnili, jagode su vec trebale da budu posadjene). 

 

Ali uvek moze i neka zacinska biljka da se stavi... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Taj uzgoj po terasi i basti je zabava, niko tu i ne treba da gleda zaradu. Ovde je prica krenula od bombasticnog clanka koji lozi narod da eto moze da se zaradi dobro sa minimum ulaganja i to skoro 50K ojra. Moze kitu. Mom rodjaku su pre 3-4 godine placali sljive 20 dinara po kili, pa kada se preracunao radio je cele godine za sicu. Sva sreca ima i drugi izvor prihoda. On je i poslednja generacija koja to radi. Posle njega ide sljivik u ogrev.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DJORDJE said:

Mom rodjaku su pre 3-4 godine placali sljive 20 dinara po kili, pa kada se preracunao radio je cele godine za sicu

 

Reci rodji da strpa to u kazan ... 😄 

Edited by mare80
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DJORDJE said:

Taj uzgoj po terasi i basti je zabava, niko tu i ne treba da gleda zaradu. Ovde je prica krenula od bombasticnog clanka koji lozi narod da eto moze da se zaradi dobro sa minimum ulaganja i to skoro 50K ojra.

Uf, ja sam racunao da ako onaj sa 1000m2 zaradi 50k, ja na 4m2 mogu barem 2000eur. Znaci nista, a? 😄 

 

Salim se malo, naravno, ja sam kriv, ode prica na basticu i terasu jer sam ja pomenuo te mini baste - naravno da je to samo zabava za nas, nema to veze sa poljoprivredom i ekonomijom, mada je to buducnost uzgoja kada zemlja postane prenaseljena. Mozda bolje da se prebacimo sa diskusijom dole na Bastovanstvo. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kooineeperk said:

Uf, ja sam racunao da ako onaj sa 1000m2 zaradi 50k, ja na 4m2 mogu barem 2000eur. Znaci nista, a? 😄 

 

Salim se malo, naravno, ja sam kriv, ode prica na basticu i terasu jer sam ja pomenuo te mini baste - naravno da je to samo zabava za nas, nema to veze sa poljoprivredom i ekonomijom, mada je to buducnost uzgoja kada zemlja postane prenaseljena. Mozda bolje da se prebacimo sa diskusijom dole na Bastovanstvo. 

Evo ozelenjavanje, pa i to neka prebace na bastovanstvo sa ovim drugim idejama. Sviđa mi se ovo sa džepovima :thumbsup:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovde u Francuskoj vec jako dugo izlazi magazin Rustica, koji daje savete za sadnju, branje voca i povrca, to je ono u vezi sunca, meseca, kad se sta sadi, bere. Mnogi ljudi to praktikuju ovde. 

 

Naravno da ne moze da se poredi kvalitet povrca u supermarketima sa povrcem koji sam proizvedes. Pogotovo sto Lidl npr ima te neke super akcije, gde je nesto jako jeftino. Bilo ovde u FR da je Lidl prodavao neko Bordo vino za neki 1.5evra, koje inace kosta oko 5evra. I onda svi digli halabuku kako to. kad je cena ova. I onda je Lidnl izdao saopstenje, da su oni to vino kupili po toj ceni a prodaju ga po ovoj nizoj jer im se tako moze. Isto je bilo i u Lidlu u Srbiji 8Tamburasa belo vino zvonkobogdan vinarije za 399din jesenas. inace je to vino od 800din pa na vise. 

 

Cene u supermarketima, pogotovo u Lidlu ne treba uzimati u ozbiljno, oni su jako veliki, i te cene koji oni odobre za neke proizvode njima ne znaci nista.

 

ok

Sad gledam neku reklamu na b92 kao proizvodi iz Srbije, cuvarkuca tako nesto. Pa ja kad se setim svih tih proizvoda ( voce, povrce, med...) to je sve uzasno. koliko se prska, da li je med kvalitetan, svako gleda da nesto smuti radi kvaliteta,....

 

Prosle godine u tavankutu na pijaci vidim jagode, super, krupne, rekoh ajd da kupim 1kg. I tako odem ja kuci sav sretan, jos sam i sestri dao pola. Operem ih je pocmem da jedem ono me usta pocele nakako da se skupljaju. pune jagode otrova. Morao sam ih staviti u vodu sa sodabikarbonom da malo izvuce taj otrov iz jagode. Posle nedelju dana odem do prijatelja i tako uz pricu kaze on da je kupio 10kg jagoda od istog prodavca i da su mu super. Ja ne mogu da verujem. u francuskoj voce i povrce iz supermarketa ne perem. Kod nas moram prat soda bikarbonom, i onda mi idu te patriotske reklame kako je kod nas sve ukusno.

covece mi jednostavno nemamo pojma.

Kakve jagode vertikalno u plastenicia?

 

ima i ovde ideja da se na jezercima gde se gaje ribe, ili vrtna jezerca sa ribicam, postave saksije sa paradjzom, jagodama, i onda se to povrce i voce hrani nitratima iz vode jezerceta kojeg stvaraju ribice.

Jos da dodam, ovde svi koji drze do kvaliteta proizvoda, niko ne sadi pod plastenikom. kazem to je sve u travi,neobradjeno izgleda, a plodovi vrhunski.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/11/2021 at 8:38 PM, Tomiprunet said:

Ja ne mogu da verujem. u francuskoj voce i povrce iz supermarketa ne perem. Kod nas moram prat soda bikarbonom, i onda mi idu te patriotske reklame kako je kod nas sve ukusno.

covece mi jednostavno nemamo pojma.

Kakve jagode vertikalno u plastenicia?

 

Voleo bih da čujem nekog stručnijeg, da kaže šta i kako se može bez hemije, kakva se sredstva koriste za zaštitu i povećanje prinosa, koliko je opasno za čoveka. Kao laik, a opet kao neko ko živi ovde, u jednom malom voćarsko-jagodarskom kraju, vidim da se olako poseže za hemijom, da se karenca ne poštuje baš striktno, a da bez hemije ne može da se zasnuje komercijalno isplativa proizvodnja. Upravo ovih dana gledam, jagode su u punom rodu, kiša skoro svaki dan pada, bez zaštite od truleži, koliko znam, nekog fungicida, ne bi iostalo ništa da se ubere. Jabuke, breskve, grožđe se prskaju i po desetak puta. Ne znam ni šta od tih otrova, i u kojoj količini, ostaje na površini i može se oprati a šta biljke apsorbuju i ostaje trajno u plodovima. 

Vertikalna sadnja u plastenicima, znači u kontrolisanim uslovima, zatvorenim, jagode se sade u saksije na nekim policama umesto u zemlju, tu je neophodno imati sistem za zalivanje, provertavanje, obezbediti dovoljno svetla, nešto sam čuo da se može sa manje pesticida što baš ne znam zašto, a i ne znam kakav je ukus plodova iz plastenika, možda ću znati narednih godina.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...