Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

Ma ja dozvoljavam uvek mogućnost da grešim, volim i da naučim kad nešto ne znam. Evo, neka kažu i ove naše forumske Švedžankice pa da vidimo... :classic_biggrin:

 

Apsolutno sam siguran za Island, setih se Luksemburga u međuvremenu. Ne teram ni ja mak na konac pa kao "eto, niste u pravu", samo kažem da ima zemalja u kojima je postojanje takviog gradskog prevoza izvodljivo. Čak bi u obzir mogli da dođu Emirati i Kuvajt, Brunej... ali to sigurno neće biti slučaj u Kalkuti, Siudad Mehiku ili Rimu.

 

Kad se već govori o tehnologiji, šta je bilo s onim projektom kapsulatm koje idu nekom stravičnom brzinom? Ne mogu da se setim da se ubijem, gde sam to video i gde su bili ti experimenti...

 

edit: Izvinjavam se za trolovanje.

 

 

 

 

Edited by Barracuda
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Barracuda said:

Ma ja dozvoljavam uvek mogućnost da grešim, volim i da naučim kad nešto ne znam. Evo, neka kažu i ove naše forumske Švedžankice pa da vidimo... :classic_biggrin:

 

Apsolutno sam siguran za Island, setih se Luksemburga u međuvremenu. Ne teram ni ja mak na konac pa kao "eto, niste u pravu", samo kažem da ima zemalja u kojima je postojanje takviog gradskog prevoza izvodljivo. Čak bi u obzir mogli da dođu Emirati i Kuvajt, Brunej... ali to sigurno neće biti slučaj u Kalkuti, Siudad Mehiku ili Rimu.

 

Kad se već govori o tehnologiji, šta je bilo s onim projektom kapsulatm koje idu nekom stravičnom brzinom? Ne mogu da se setim da se ubijem, gde sam to video i gde su bili ti experimenti...

 

edit: Izvinjavam se za trolovanje.

 

 

 

 

 

Zapazio sam samo jednu drugaricu iz Svedske. Ona ce ti reci da je u Svedskoj sve savrseno i da je ustvari sve bolje otkad su se nesvrstana braca prikljucila da zajedno naprave "bolju SveCku". Tako da to nije relevantno.

 

Ona druga gospodja, koja nije na forumu, je rekla da je Svedska pukla k'o zvecka i to je uglavnom ono sto se moze cuti/videti/procitati tamo gde nema ideoloske zabrane da se o tome pise. Ja vidim zapaljene automobile, policija ne sme da pridje, neka sacuvaj me boze masa deluje prilicno krvolocno ….. ybg, I meni lici da je tako, to ovde u Kanadi NEMA.

 

Elon Musk …. Hyperloop …….. pa kao ispituju ga ……. ma sve je to u redu, ali …… sto bi me zanimalo nesto sto necu nikada videti, kamoli koristiti, osim kao "lako Štivo" za prekracivanje dosade.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

To Denis, koji priča o Švedskoj,  za koju ne zna ni gde je:

 

Ja vidim zapaljene automobile, policija ne sme da pridje, neka sacuvaj me boze masa deluje prilicno krvolocno ….. ybg, I meni lici da je tako, to ovde u Kanadi NEMA.

Edited by srbija do tokija
ne zna su odvojene reči, jedi govna moderacijo koja ne dozvoljavaš spelling ispravke bez ove notifikacije
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, srbija do tokija said:

To Denis, koji priča o Švedskoj,  za koju ne zna ni gde je:

 

Ja vidim zapaljene automobile, policija ne sme da pridje, neka sacuvaj me boze masa deluje prilicno krvolocno ….. ybg, I meni lici da je tako, to ovde u Kanadi NEMA.

 

To je sada ……. nisi odavno tamo bio.

 

https://www.google.ca/search?dcr=0&biw=1920&bih=886&tbm=isch&sa=1&ei=XdbiXImyD8-yggfY84bADg&q=riots+sweden&oq=riots+sweden&gs_l=img.3..0i8i30.4677.10101..11804...0.0..0.112.1105.5j6......1....1..gws-wiz-img.......0i24j0i7i30j0i8i7i30.SBPTwcsHTmI

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Doorn said:

 

Nisam hteo da stavim sliku vozića u Vrnjačkoj Banji jer bi neki pomislili da te zayebavam, a nije mi to namera, jer to sto je pocelo kao sto vidimo iz tvog linka pre 20 godina nije bas daleko stiglo, a malo vise skepticniji bi rekli - da nije stiglo nigde.

 

Sve u svemu ja, naravno i normalno, jesam za to da se na tome radi, samo treba pri tome ostati realan i ne padati pod tockove progresa kao "korisni idiot", tj. zrtva ideologije ili senzacionalistickih novinskih naslova.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, srbija do tokija said:

Ta je ideja (samovozeći autobus), to mora da sam pročitao u štampanom izdanju nekih novina, pukla na nekom testu. Googlao sam, ne mogu da nađem gde. Mislim, po sećanju, da je bilo negde u Kanadi, nisam siguran.

Bilo je, banda kriminalaca zasedne i samo čeka same ženske da uđu u autobus a tamo nikoga da pazi na red. I da su se "street urchins" vozali njima da im bude toplo a nikoga da ih pita za kartu ili da ih istera.

 

Nema ništa od toga, mislim. Možda po kratkim kontrolisanim relacijama gde su svi putnici isti, kao putnici na aerodromima od terminala do terminala, bez drugog saobraćaja.

 

Zar se to ne rešava sigurnosnim kamerama i sistemom za alarmiranje?

 

Pa ni današnji šoferi i šoferke ne trče da se biju sa huliganima (to niko od njih ni ne očekuje, nije im to posao), već pritisnu dugme koje zove policiju (sa najvišim prioritetom).
 Kontrolori rade isto što i na drugim linijama, uđu i kontrolišu karte, kakve veze ima da li ima ili nema šofera?


 Uostalom, to je stara stvar. U Londonu već petnaestak godina imaš light rail liniju bez mašinovođe, sve normalno, samo uđu kondukteri tu i tamo.

 

 

Što se tiče bezbednosti...

 

Za ovih 30 godina koliko sam u Holandiji, broj teških zločina je prepolovljen, a huliganizam i maloletnička delikvencija višestruko smanjeni.

 

Svake godine država zatvara zatvore, jer zvrje prazni, prodaje ih zainteresovanima koji ih preurede u objekte sa nekom drugom svrhom. Ili sruše, pa izgrade nešto novo.

 

Tako je, manje više, u celoj EU, imamo 10 ili 15 puta manje zatvorenika po glavi stanovnika nego, recimo, SAD.

 

Edited by yossarian
tipfeleri
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yossarian said:

 

Zar se to ne rešava sigurnosnim kamerama i sistemom za alarmiranje?

 

Majmuni ce prvo da se slikaju na kameru, pa ce onda da ……. nece nositi fantomke, marame kao Anti_Fa sto nosi? I dok dodje policija oni vise nece biti tu. 

 

Soferima nije posao da skacu na noz, ali, interesantno, bas oni spasavaju najveci broj putnika.

 

Ko ce da pomogne starici kojoj je noga ostala zaglavljena, zeni sa malim detetom u kolicima, putniku kome pozli? Sigurnosna kamera ili softver?

 

Pa neko mora valjda i da nadgleda te kamere, software nece razlikovati grupu huligana sa utakmice i grupu posetitelja koncerta ozbiljne muzike. Ili hoce, ali 2067. godine.

 

Quote

Tako je, manje više, u celoj EU, imamo 10 ili 15 puta manje zatvorenika po glavi stanovnika nego, recimo, SAD.

 

Toliko manje imate u populaciji i onih koji cine vecinu u americkim zatvorima. To se moze lako proveriti na internetu, mislim ta korelacija. Proveri US drzave sa slicnim sastavom stanovnistva kao evropske drzave. Sve zvanicni podaci, ministrstva pravde USA. Prilicno isto. Cak bezbednije.

 

Sto ti voliš tu Ameriku, nikada nisam video takvu ljubav prema dalekoj zemlji u kojoj nikada nisi ni bio. Otkad te znam nijedan post nisi napisao, a da je ne pomenes.

 

Moji prijatelji Holandjani vole Ameriku, vecno ce joj biti zahvalni sto su je oslobodili. Najbolji su kupci americkog naoruzanja, najverniji saveznici NATO, tebi svaki dan iznad glave leti po neki F-35, ponos Holandije. :s_d: Pa ko ce im biti prijatelj i saveznik, nece valjda komsije? :wicked: Znam sta Holandjani i o njima misle. Nemci nemaju F-35. :classic_biggrin: Samo United States, United Kingdom, Netherlands, Australia, Denmark, Japan, Korea and Norway. Imala bi i Kanada ali je vrhovni svetski libtard to stopirao cim je postao premijer. Mrzi Ameriku patoloski, jer mu je otac voleo komunizam i Fidela kastra, mada se ne zna ko mu je otac od njih dvojice, lici na Fidela, pljunuti. Ali on ide sad za nekoliko meseci pa ce konzerve obnoviti ugovor.

 

Eto vidis, meni je bas drago sto Evropi dobro ide ……. ne radujem se njenim problemima. Kojih doduse po tebi uopste nema. Cveta 1000 cvetova.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Barracuda said:

Ma ja dozvoljavam uvek mogućnost da grešim, volim i da naučim kad nešto ne znam. Evo, neka kažu i ove naše forumske Švedžankice pa da vidimo... :classic_biggrin:

 

 

Ne znam kakve su mi sanse da to sto kazem zvuci verodostojno, jer pored ovolikih google eksperata, ja koja samo zivim u Stockholmu verovatno nemam tu sirinu pogleda. Zato i necu da se upustam u dublju diskusiju, nego samo ovo oko javnog prevoza. Dakle, ne postoje sigurnija mesta u gradu od buseva i metroa. I nisu sigurna samo za ljude nego i za i inventar u njima. Nikad nisam videla ni pocepano sediste, kamoli nesto polomljeno, a o odzacima koje Denis pominje, da i ne govorim. Sthlm je prvi grad u svetu ciji kompletan javni saobracaj je potpuno oslobodjen fosilnih goriva. Kad bus stigne na stanicu, zapahne te samo prijatan miris etanola ili biogasa i to je to. Znaci, bezbedan je i za okolinu.

Sto se tice fizicke sigurnosti ljudi, ovo je velik grad, uz to svetska metropola koja privlaci gomile turista, i normalno je da se dogadja svasta. Do pre par godina sam radila razlicite smene i cesto se vracala kuci kasno uvece, u sred noci ili rano ujutro. Jedina mala mera opreza mi je bila da sam uvek u takvo nedoba sedala u prvi vagon metroa, da bih mogla da pokucam vozacu ako nesto bude. I nikad nije nista bilo, osim sto sam po dolasku na svoju stanicu morala da sipcim citavim peronom, celom duzinom voza, jer je izlaz kod zadnjeg vagona. Nikad nisam cula da je neko bio napadnut, opljacka ili da mu se bilo sta lose desilo u vozilima javnog prevoza. Na pustim parkinzima i u javnim garazama, to vec da.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Jedina mala mera opreza mi je bila da sam uvek u takvo nedoba sedala u prvi vagon metroa, da bih mogla da pokucam vozacu ako nesto bude. 

 

 

Evo progresivci kazu da hoce da izbace majstore šofere, zbog sveopšteg napreDka. 

 

Pretpostavljam da ce i tebi biti odsad bolje jer ceš moci da sedneš gde god hoceš, a u slucaju neke frke, pa nema problema …… samo maši prema kameri, software ce ti pomoci.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Evo progresivci kazu da hoce da izbace majstore šofere, zbog sveopšteg napreDka. 

 

Pretpostavljam da ce i tebi biti odsad bolje jer ceš moci da sedneš gde god hoceš, a u slucaju neke frke, pa nema problema …… samo maši prema kameri, software ce ti pomoci.

 

Nema potrebe da od svega pravis sprdnju. Nocni metro koji ide ispod zemlje i gde moze da se desi da u vagonu ostanes potpuno sam je potencijalno opasan bilo gde u svetu. Navela sam ga kao ekstreman primer situacije koju vecina ljudi izbegava, ali to nije nista novo i vezano za ono sto ti pokusavas da ubacis u svoju google pricu. Stockholm ima svoje probleme, ali nije nebezbedan za obicne ljude.

 

Ako bas hoces, te google price o jadnim policajcima koji ne mogu da se izbore s rastucim kriminalom, sve to zahvaljujuci migrantima, su glupost. Svedska je na dnu liste u EU po broju policajaca po glavi stanovnika. Ima ih 203 na 100 000 stanovnika i po tome su iza nje samo Danska, Finska i Madjarska. Cipar ih ima najvise - 573, a prosek za EU je 318 (link). To kaze zvanicna statistika iz januara ove godine, a tebi savetujem da malo proveris svoje izvore. Ono sto po netu kace ekstremni desnicari retko ima veze s realnoscu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Ako bas hoces, te google price o jadnim policajcima koji ne mogu da se izbore s rastucim kriminalom, sve to zahvaljujuci migrantima, su glupost. Svedska je na dnu liste u EU po broju policajaca po glavi stanovnika. Ima ih 203 na 100 000 stanovnika i po tome su iza nje samo Danska, Finska i Madjarska. Cipar ih ima najvise - 573, a prosek za EU je 318 (link). To kaze zvanicna statistika iz januara ove godine, a tebi savetujem da malo proveris svoje izvore.

 

Cime sam zasluzio ovo simpaticno predavanje o broju policajaca u Svedskoj i poredjenje sa brojem istih na Cipru? Jesam li rekao da ih je malo ili mnogo, ne secam se? 

 

Koje izvore da proverim? Pa ja veze nemam o broju policajaca bilo gde. Ne znam ni koliko ih ima ovde gde zivim. O cemu ti uopste pricas? Jel ti dobro?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, yossarian said:

 Uostalom, to je stara stvar. U Londonu već petnaestak godina imaš light rail liniju bez mašinovođe, sve normalno, samo uđu kondukteri tu i tamo.

...

 

Stara stvar, njime idem (kada idem u ofis) na posao. Maglev, 9km duga linija, heavy duty, nije turistička light rail. 120km/h max brzina.

 

On ide izdignutom trasom, bez drugog saobraćaja i ukrštanja sa bilo čime, semafora i praktično jedino ptica može da se nađe na šinama ako je luda da je zgazi.

 

2019maglev01.jpg

 

Šine su mu ravne, ne dodiruje ih, lebdi 8mm nad njima

 

2019maglev02.jpg

 

Išao sam u remizu da detaljno pogledam, nema kolske slogove

 

2019maglev03.jpg

 

Ne može niko da izađe na šine, prilaz se otvori tačno oko vrata.

 

2019maglev04.jpg

 

Ispod ove haube, gde bi trebao da sedi mašinovođa, su ručne komande kao play station za manevrisanje u remizi.

U srednjem prozoru gore je moja kuća, voz ne može da se čuje, ne pravi nikakav zvuk.

 

2019maglev05.jpg

 

Vozi ga neko iz kontrolnog centra koristeći video kamere. Nema načina da zatvori vrata i nekoga uklješti.

 

Nema posade osim jedne osobe u uniformi koja je uvek negde u vozu, podigne papirić ako vidi, opominje ako neko jede ili pije i ako vidi da nije ustupljeno mesto starijima ili trudnicama.

 

Dotle je moguće ići sa samovozećim prevozom bezbedno, od 2005 (napravljen je za Aichi World Expo 2005). Sad vidi šta sve taj samovozeći autobus od toga nema ili ima (pešake, drugi saobraćaj).

 

Ko hoće može da se provoza ovim mojim klipom

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Tipičan primer kako neki koriste internet zagovarajući uspostavljanje “law and order” - a.

Ukucaš samo “Riot Sweden” i izleti ti milion fotografija kao da je u Švedskoj stanje gore nego u Avganistanu, Siriji i Iraku zajedno.

 

Posle toga pretražiš “Sweden” i dobiješ sliku lepe, idilične Švedske, pre svih ovih globalističlih gluprija. Problem je što su i prvi i drugi slika i prilika današnje Švedske... samo multiplikovane do besmisla jednim te istim fotkama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Cime sam zasluzio ovo simpaticno predavanje o broju policajaca u Svedskoj i poredjenje sa brojem istih na Cipru? Jesam li rekao da ih je malo ili mnogo, ne secam se? 

 

Koje izvore da proverim? Pa ja veze nemam o broju policajaca bilo gde. Ne znam ni koliko ih ima ovde gde zivim. O cemu ti uopste pricas? Jel ti dobro?

 

Dobro mi je, hvala.

Informaciju o broju policajaca si zasluzio kad si pisao o tome kako se ovde dogadjaju grozne stvari, a policija ne sme da pridje. Pa kako da pridje kad ih nema? Ili ih ima jako malo, sto dalje znaci da cike na vlasti procenjuju da ih ni ne treba vise. I tako u vise mandata, razlicite politicke opcije.

U medjuvremenu, od turista ne moze da se prodje. Samo u julu prosle godine, i samo u Stockholmu, 1,7 miliona nocenja. To su samo oni registrovani po hotelima, znaci svaki drugi od onih koje si jula prosle godine mogao zateci na ulici, bio je turista. Ne znam da je ikome dlaka s glave zafalila, a po tebi ispade pravo cudo sto je iko od njih preziveo. To za slucaj da sad pitas cime si zasluzio podatke o broju turista.

Malo policajaca i mnogo turista moze jedino da znaci da je ovo mirna zemlja. Ostace mi nepoznato zasto ti je toliko stalo da je prikazes drugacije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, melankolic said:

 

Tipičan primer kako neki koriste internet zagovarajući uspostavljanje “law and order” - a.

Ukucaš samo “Riot Sweden” i izleti ti milion fotografija kao da je u Švedskoj stanje gore nego u Avganistanu, Siriji i Iraku zajedno.

 

 

Probaj da ukucas riot_bilo koja zemlja, i dobices isto. Mislim, sta drugo da dobijes ako ukucas RIOT? Cvece i pcelice?

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, vilhelmina said:

 

Probaj da ukucas riot_bilo koja zemlja, i dobices isto. Mislim, sta drugo da dobijes ako ukucas RIOT? Cvece i pcelice?

 

Do pre 6-7 godina si mogao da ukucas riots Sweden i Google bi se upis'o od smeha i vratio ti poruku "E jesi glup ko ona stvar. Kakve bolan riots u Svedskoj? Nema to. " 🤣

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...