Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

On 9/26/2022 at 12:14 PM, Sunshine State said:

Hurricane Ian could be ‘something that we haven’t seen in our lifetime,’ Tampa forecaster says

 

A moj let za tamo u cetvrtak 😞

 

Ruznija polovina kaze da je juce obisao par supermarketa, vecina ispraznila rafove s vodom, dugotrajnim mlekom, dugotrajnim hlebom, i jos nekim namirnicama... A mi nismo hrckovi koji u zalihama imaju takve stvari

 

Jesi sletela?

 

Nema ko me nije zvao da pita da li sam prezivela. Preneli su to kao nevidjenu katastrufu ikada... 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Pre dva ili tri meseca sam bila u Fort Myers, poslala ovih dana poruku ljudima koje znam tamo da pitam da li su ok, I da li su izasli pre nego je grad poplavilo 6-9 ft (a negde I 18) vode. Gomile kuca su prosto nestale, odneo ih vetar i talasi, stanovnici ne pamte ovakvu oluju.

 

Kao odgovor sam dobila par slika, koje necu postavljati jer nisu moje, koje ilustruju nevidjenu stetu. Tih odgovor "ne pitaj gluposti".

 

A kod mene, ni kap kise, stvarno nemam pojma sto su panicili (sarkazam)...za sada preko 20 poginulih.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam veceras cuo da je nas stan u tom kraju preziveo, ukljucujuci i prozore. Kada je asocijacija odlucila da stavi metalne zaluzine bila je pobuna, ali je vecina odlucila za. Jedan od argumenata  protiv  je bio da tu nikada nije udario veci uragan. Komsije penzioneri koji tu stalno zive kazu da su svi stanovi OK, ali je garaza bazen i da nema struje. Zgrada ima agregat , ali posto je on u garazi , od njega nema leba. Kaze covek da se voda povukla , ali da po ulicama ne mozes da hodas. Njih dvoje penzioneri u 80tim, mrzelo ih da se pomeraju pa su ostali. Dobro, voda nece da dodje do 5tog sprata, ali sada ima da budu bez struje Bog te pita koliko.

Nego lepo da ste se obe javile, bas sam hteo da vas pitam da li idete na Natin koncert?:classic_smile:

Bas sam u nekom gastarajterskom casopis procitao intervju za Natasom Beklavac uoci velike turneje po Cemerici.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

Nemam pojma za Natin koncert... 

 

Sve je nabacana na obalu, grade kuce i stanove bukvalno na pesku. Mnoge od tih kuca su drvene osnove i stare, one su se i raspale pod udarom vode i vetra. Ja se ne secam kada je uragan udario direktno na zapadnu obalu Floride, obicno dodje na istocnu, pa i oslabi do zapadne. Ili udari gore na Luizijanu i Teksas. 

To Djordje sto ovi ljudi kazu da ne moze da se hoda verovatno zato sto je voda nanela pesak, i iz rasturenih objekata razvukla delove gradje i ono iz unutra. Ja se nadam da ce ovo biti opomena graditeljima. Mnoge od tih kuca su jedva stajale i bez uragana. 

 

Kod nas je dan pre bila kisa, malo jaca, ali nije nesvakidasnje, a taj dan malo vetra, isto tako i bez uragana zna da bude te jacine. Tako da se ovde nista posebno nije desilo. Fort Mayers je demoliran, Bonita Springs, Naples bio pod vodom... Trebace vremena da se to sredi. Kada pomislim kakva je to steta. Vecina tih kuca je cenjena po velikoj ceni samo zato sto je uz obalu, danas ih nema, ostao temelj. Oni prevrnuti brodovi, pa dokovi su pravljeni od drveta, sve je to jako loseg kvaliteta za realno stanje da svake godine ima nekoliko uragana, jaci i slabiji, neki dodju do Floride, neki prodju okolo.

 

Ja sam visoko, meni jedino nestanak struje je problem, inace nista drugo posebno ne moze da se desi. 

 

Inace, taj dana je proslo i par tornada izmedju Majamija i Fort Lauderdale... i oni su ustvari uzrokovali nestanak struje na istocnoj obali. 

 

 

Evo uragan

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Baby said:

Nemam pojma za Natin koncert... 

 

Sve je nabacana na obalu, grade kuce i stanove bukvalno na pesku

To je i poenta, ne samo u FL ,nego bilo gde. Sto blize obali veca cena.

Za Natin kncert ti ne verujem, garant vec imas karte kao i Anjelija.:classic_smile:

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJORDJE said:

To je i poenta, ne samo u FL ,nego bilo gde. Sto blize obali veca cena.

Za Natin kncert ti ne verujem, garant vec imas karte kao i Anjelija.:classic_smile:

 

Pa i nije bitno da mi verujes, ali eto, nemam pojma da dolazi Nata. Ja ne idem na koncerte nasih pevaca jer ih ne slusam, pa me ni ne interesuju njihovi koncerti. 

 

Sto se tice obale, normalno da je veca cena, ali ne da gradis drvene kucice i trejler kucice na podrucju gde svake godine udari neki uragan, pogotovo kada preti i da te oduva i da te otplovi. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

 

Nego lepo da ste se obe javile, bas sam hteo da vas pitam da li idete na Natin koncert?:classic_smile:

Bas sam u nekom gastarajterskom casopis procitao intervju za Natasom Beklavac uoci velike turneje po Cemerici.

Natasa Bekvalac? Mislim da me jednom u SR klinac pitao ko je to, jer mu je neko pomenuo ime. Davno, mozda 7-8-10 godina.

Ne posecujem mesta tog tipa, znam recimo u Philliju da ima neki "nas" restoran koji se zove Balkan Express, ali nisam nikad tamo bila.

Ne druzim se sa "nasima" u lokalu. Osim na forumu. Znam da sam se nadala da cu nekako za ovih zadnjih 30 godina videti Balasevicev koncert, jos is SR, ali nisam.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Baby said:

 

Jesi sletela?

 

Nema ko me nije zvao da pita da li sam prezivela. Preneli su to kao nevidjenu katastrufu ikada... 

Hvala sto pitas!

Let mi pomeren za danas, evo me u Amsterdamu na aerodromu (prestacu da putujem avionom odavde, ovo su uzasi sta rade)

 

Moji svi u Tampi ok, nikakvu stetu niko nije imao.

Ista prica kao 2004. s Charley-jem ...frka, panika u Tampi, evakuacija, a on udario u Porr Charlote

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

Hvala sto pitas!

Let mi pomeren za danas, evo me u Amsterdamu na aerodromu (prestacu da putujem avionom odavde, ovo su uzasi sta rade)

 

Moji svi u Tampi ok, nikakvu stetu niko nije imao.

Ista prica kao 2004. s Charley-jem ...frka, panika u Tampi, evakuacija, a on udario u Porr Charlote

 

Srecan put. Da, Tampa je dobro prosla... sreca. 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Baby said:

Pa izgleda te laze poznanik posto je to fotografija umetnice Dixie Whatley i njene kuce u Naples. 

Nije on nego ja. Poslao mi je poruku sa slikom, pa sam ja zakljucio da je to on fotografisao, posto ima stan odmah pored obale.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Amigo said:

Kvalitetni prozori, nema sta, ako nije foto-shop. Sad ne mozes vise nikome nista vjerovati. 

 

Sve vise stavljaju prozore protiv uragana, bar oni koji imaju skuplje nekretnine i kvalitetnije gradjene. Sve one staklene zgrade su tako gradjene, pa raspalo bi se pod naletom vetra... 

 

https://www.growingfamilybenefits.com/window-replacement-grants/

 

Postoje razni programi za promenu prozora

Edited by Baby
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Amigo said:

Cuo sam da na Floridi kada osiguras kucu imas pokrivenu stetu od snjezne oluje :classic_laugh:, ali za uragan moras da platis ekstra lovu, sto je tesko da se priusti.

 

Pa da budale... Kao imaju paket pa moras da platis za sneg i vulkane, a ako hoces poplave onda dodatno... a kad pitas sta ce ti vulkani i snegovi oni kazu 'pa takav je paket'

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DJORDJE said:

Jos je bolje kada zivis 2000 km daleko od Floride, pa ti povecaju premiju za skoro 20% ,  jer su prosle godine tamo morali da plate za stetu od tropskih oluja. Mogu samo da zamislim koja ce pljacka da bude sledece godine.

 

Zato sto su osiguravajuce kuce najveca banda koja postoji. Veca od farmaceutske. 

Zasto neko na Floridi placa paket za zastitu od vulkana na Havajima?! Gluposti, ne znaju vise kako da otmu. 

I onda placas nizu tarifu posto imas zastitu od vulkana, ali ako hoces od katastrofe koja je uobicajena na nekom podrucju, e onda moze ali posebna tarifa. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sve vise gubim zivce zbog gluposti. Evo jedan primer danas:

 

Blizu mene, na tri minuta voznje u molu ima neki mali restorancic gde ja volim da jedem neke stvari, veoma probrano. Ponekad odem tamo da jedem, ponekad narucim da ne bih gubila vreme. 

 

Danas narucim u 2:30 preko sajta restorana, prodje konfirmacija pise dostavice u 3.

Vec sam imala jednom problem, nije im prosla narudzba a ja cekala hranu jer su poslali konfirmaciju. 

u 3:10 stize poruka da ce dostaviti u 3:30. Cekam, nista. U 3:50 zove vozac zna samo spanski da mu objasnim kako da dodje a orijentir mu je banka, ne zna koja ni gde ali neka. Ima Ohio pozivni broj. 

Ja pokusam, on pojma nema, ja reko sada cu mu poslati adresu pa da me nadje. Znaci, samo klikne na poruku i izadje mu na mapi i doveze. Nista, nema ga. U 4:15 zove neki njegov sef i pita da njemu posaljem adresu, ja mu objasnim gde je, on kao zna i posaljem mu sms sa adresom. 4:45 nema nikog. 

 

Mislim, sve i da donesu ko ce jesti hladnu gumiranu hranu koju oni voze u krug 1 i 45 minuta, ali nazovem vozaca, nista, ne javlja se. Nazovem sefa, ni on. Posaljem poruku vozacu i pitam da li su odlucili da mi ne dostave hranu, nista. 

 

Ja se spakujem i odem u mol, direkt u restoran. Pokazem im mail sa brojem narudzbe i kazem nije dostavljeno. Neka devojka sto radi pocne da vrti po kompjuteru i kaze da oni nemaju narudzbu sa tim brojem. Ja je pitam kako su onda poslali notifikaciju sa vremenom dostave i zvao me vozac?! Dolazi neki momak i kaze on zna, on je izdao hranu. I ja reko, sta mi je ciniti, nisam dobila hranu. 

Kaze devojka, nemam pojma zovi one sto dostavljaju. Ja je gledam i treci put objasnim da sam narucila na njihovom sajtu i odakle ja znam ko dostavlja i sa kim oni imaju ugovor. Ona me pogleda iznervirano i kao sta ja znam koga ces da zoves, ja sam hranu izdala. Ja joj kazem da je pre dve minute rekla da uopste nema moju narudzbu kako ju je onda izdala. Ona opet, ona nema nista sa tim. Nego ko ima sa tim, sveti Petar?! 

 

I tako, posle 10 minuta ubedjivanja oni meni kazu da ugovor imaju sa door dash i da zovem njih. 

Izadjem ja napolje, nazovem door dash i pocnem da pricam od kulina bana. Progovori onaj ili ona sa druge strane, svaku rec cujem pola. Jedva se sporazumesmo tako sto mi rece da posto nisam narucila preko njih, nego preko restorana sada mora da me spoji sa nekim drugim. Posle ko zna koliko cekanja javi se neka devojka i kaze da ce oni porkiti stetu ali moramo da zovemo zajedno ove sto su hranu izdali jer oni moraju da mi refundiraju pare ili izdaju novu hranu. Ja joj kazem da dzaba zove, broj telefona od restorana ne postoji, izbacuje, nista... Ona ce ipak da proba. Ja opet cekam i cekam. Na kraju se javi i kaze da ne vredi, ne radi telefon 😄 I posalje mi neku potvrdu da odem sa njom u restoran da mu refundiraju. 

 

Znaci, na 3 minuta od restorana cela prica se zavrsila sa mnogo rasprave i telefoniranja posle 3 sata i na kraju sam kupila hranu u drugom restoranu. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Baby said:

Sve vise gubim zivce zbog gluposti. Evo jedan primer danas:

 

Blizu mene, na tri minuta voznje u molu ima neki mali restorancic gde ja volim da jedem neke stvari, veoma probrano. Ponekad odem tamo da jedem, ponekad narucim da ne bih gubila vreme. 

 

Danas narucim u 2:30 preko sajta restorana, prodje konfirmacija pise dostavice u 3.

Vec sam imala jednom problem, nije im prosla narudzba a ja cekala hranu jer su poslali konfirmaciju. 

u 3:10 stize poruka da ce dostaviti u 3:30. Cekam, nista. U 3:50 zove vozac zna samo spanski da mu objasnim kako da dodje a orijentir mu je banka, ne zna koja ni gde ali neka. Ima Ohio pozivni broj. 

Ja pokusam, on pojma nema, ja reko sada cu mu poslati adresu pa da me nadje. Znaci, samo klikne na poruku i izadje mu na mapi i doveze. Nista, nema ga. U 4:15 zove neki njegov sef i pita da njemu posaljem adresu, ja mu objasnim gde je, on kao zna i posaljem mu sms sa adresom. 4:45 nema nikog. 

 

Mislim, sve i da donesu ko ce jesti hladnu gumiranu hranu koju oni voze u krug 1 i 45 minuta, ali nazovem vozaca, nista, ne javlja se. Nazovem sefa, ni on. Posaljem poruku vozacu i pitam da li su odlucili da mi ne dostave hranu, nista. 

 

Ja se spakujem i odem u mol, direkt u restoran. Pokazem im mail sa brojem narudzbe i kazem nije dostavljeno. Neka devojka sto radi pocne da vrti po kompjuteru i kaze da oni nemaju narudzbu sa tim brojem. Ja je pitam kako su onda poslali notifikaciju sa vremenom dostave i zvao me vozac?! Dolazi neki momak i kaze on zna, on je izdao hranu. I ja reko, sta mi je ciniti, nisam dobila hranu. 

Kaze devojka, nemam pojma zovi one sto dostavljaju. Ja je gledam i treci put objasnim da sam narucila na njihovom sajtu i odakle ja znam ko dostavlja i sa kim oni imaju ugovor. Ona me pogleda iznervirano i kao sta ja znam koga ces da zoves, ja sam hranu izdala. Ja joj kazem da je pre dve minute rekla da uopste nema moju narudzbu kako ju je onda izdala. Ona opet, ona nema nista sa tim. Nego ko ima sa tim, sveti Petar?! 

 

I tako, posle 10 minuta ubedjivanja oni meni kazu da ugovor imaju sa door dash i da zovem njih. 

Izadjem ja napolje, nazovem door dash i pocnem da pricam od kulina bana. Progovori onaj ili ona sa druge strane, svaku rec cujem pola. Jedva se sporazumesmo tako sto mi rece da posto nisam narucila preko njih, nego preko restorana sada mora da me spoji sa nekim drugim. Posle ko zna koliko cekanja javi se neka devojka i kaze da ce oni porkiti stetu ali moramo da zovemo zajedno ove sto su hranu izdali jer oni moraju da mi refundiraju pare ili izdaju novu hranu. Ja joj kazem da dzaba zove, broj telefona od restorana ne postoji, izbacuje, nista... Ona ce ipak da proba. Ja opet cekam i cekam. Na kraju se javi i kaze da ne vredi, ne radi telefon 😄 I posalje mi neku potvrdu da odem sa njom u restoran da mu refundiraju. 

 

Znaci, na 3 minuta od restorana cela prica se zavrsila sa mnogo rasprave i telefoniranja posle 3 sata i na kraju sam kupila hranu u drugom restoranu. 

Zasto te to nervira. Svako treba da ima sansu, cak i ilegalci. Kako je to sad od jednom problem, kada si ti u pitanju, a kada su drugi nije?

Uvek je taj delivery bio problem i ja sam to koristio u stvari i u US i Srbiji samo 3 puta, prvi, poslednji i nikad vise. Kad narucujem hranu uvek idem sam da uzemm, bas zbog toga sto prvo taj sto ne zna Engleski, nema nikakvu odgovornost, a posteni poslodavac koji mu je dao posao, nece ni da mu plati isporuke koje je danas uradio, ako omasi i jednu. Plus, dok on stigne ja sam vec pojeo zeludac i ne treba mi vise nista.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, mrd said:

Zasto te to nervira. Svako treba da ima sansu, cak i ilegalci. Kako je to sad od jednom problem, kada si ti u pitanju, a kada su drugi nije?

Uvek je taj delivery bio problem i ja sam to koristio u stvari i u US i Srbiji samo 3 puta, prvi, poslednji i nikad vise. Kad narucujem hranu uvek idem sam da uzemm, bas zbog toga sto prvo taj sto ne zna Engleski, nema nikakvu odgovornost, a posteni poslodavac koji mu je dao posao, nece ni da mu plati isporuke koje je danas uradio, ako omasi i jednu. Plus, dok on stigne ja sam vec pojeo zeludac i ne treba mi vise nista.

 

Odakle ti da samo ilegalci ne pricaju engleski? Sef je pricao engleski, ja pricam spanski, pola Majamija legalaca juzno od downtowna nema pojma da se u americi prica engleski, rade u skoli ne pricaju engleski... Jbt kako uspes uvek za pogresno da se zakacis, nevidjen si. 

 

Btw, nije rec o tome, rec je da vise niko nema odgovornost ni za sta osim da uzmu pare, pa se posle sam snalazi kada ne dobijes uslugu.

 

Prosle nedelje sam bila u servisu za auto, da oprave klimu posto je pod garancijom i da promenu ulje. Klima je besplatna, a menjanje ulja se svelo na menjanje koje kakvih gluposti koje se menjaju jednom u 5-6 godina, ali eto, oni misle da to treba svake godine i ispostave mi racun na 1950$... odbila sam i ulje, otisla u neoficijalni servis i promenila ulje i filtere za 160. 

 

Moja cerka radi nesto i placa uslugu za neke stvari, nebitno je sta. Nema pristup da im kaze kako hoce, nego oni rade kako oni hoce, a svaka revizija se placa jos 50% od usluge, pa ti prepravljaj... bez da imas prilike da im kazes sta ti se ne svidja, osim sto napises notes sta hoces, a oni je kao nikada ne razumeju, sa razlogom. Pobacala je para i para i na kraju resila da upise skolu da moze sama da odradi jer joj je jeftinije tako.

 

Prosle nedelje je platila da se odradi jedna stvar i stiglo je je totalno upropasteno, rekla da nije dobro i on joj popravku naplati dvostruko. Ona u nesvest, pita sta to toliko kosta ako je vec platila. Kaze on pa kao eto, on je potrosio 16 sati, od toga je dva instalirao software da moze da radi (i to naplati). Ona poludela, rekla mu da nece da mu placa njegovo orudje za rad, a i mogao je tako da kaze da je radio i 48 ili koliko god sati hoce, posto naplacuje na sat. Na kraju je ipak morala da doplati nesto, ali zasto moras da se svadjas sa nekim za nesto sto je pre bilo normalno da odrade kako treba?! I posle treba da rade i dalje zajedno. Mslm. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...