Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

On 7/7/2022 at 3:26 PM, Cyber said:

 

SAS je onomad zbog pandemije otpustio gomilu pilota ali sada nije hteo da sve vrati nazad pod istim uslovima iako piloti u ugovorima imaju pravo na to. Namesto toga su pozaposljavali 560 pilota preko svojih podruznica (SAS-LInk i SAS-Connect) koje, prema pilotima, nude losije uslove rada. I zato sada 900 pilota strajkuje usred sezone. Presedan, crta je predjena. Ranije su barem strajkovali van sezone ”iz obzira”. Sada 30.000 putnika dnevno strada zbog strajka. Btw, sad´ se piloti kao nude da ipak prevezu charter putnike koji su ostali zaglavljeni na svojim destinacijama - "iz obzira". Ali, naglasavaju, ne druge. Stvar eskalira jer im se pridruzuju i avio-mehanicari. Bas me zanima kako ce i kada, ako je uopste moguce, da povrate poverenje putnika. A i kosta ih basnoslovno svaki dan strajka. Treba to bure bez dna vec jednom pustiti niz vodu, ionako su vazda bili kao etatisticki rogovi u vreci. 

Nec biti. Ovdje se strajkuje po propisima i rasporedu. Pilotima je bio raspored cini mi se 29.06 da pregovaraju sa poslovodstvom. Posto se nisu dogovorili e onda su imali pravo na strajk. A o ovom strajku se pricalo od februara,marta. Kratko receno imaju lose rukovodstvo.

Link to comment
Share on other sites

9.7. 

Prag - Beč, Beč - Larnaka. U Pragu nas dali na stand by, zakasnili u odletu 20min pa drugi let svejedno nismo ni stigli. Onda nas prebukirali za Frankfurt, pa Larnaku. Opet zakašnjenje u odletu 2 sata, u Frankfurtu 25min za presedanje, to smo stigli, ali ne i prtljag, taj sam podigao na aerodromu u Larnaci posle tri dana. Sprema se claim za par soma ojra.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, alberto.ascari said:

9.7. 

Prag - Beč, Beč - Larnaka. U Pragu nas dali na stand by, zakasnili u odletu 20min pa drugi let svejedno nismo ni stigli. Onda nas prebukirali za Frankfurt, pa Larnaku. Opet zakašnjenje u odletu 2 sata, u Frankfurtu 25min za presedanje, to smo stigli, ali ne i prtljag, taj sam podigao na aerodromu u Larnaci posle tri dana. Sprema se claim za par soma ojra.

Uh 😔 to kao da igras checkers - obici evropu za dan.

Ja sam dosla sa Floride ok, ali sam gledala kako su otkazali let za DC (a ja jos nisam imala Avion 30 min pre poletanja sa konekcijom), ladno su ljudima oko 5 popodne rekli let se pomera za sutra u 6 ujutru, mozda, mozda ranije, a mozda I kasnije.... 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Uh 😔 to kao da igras checkers - obici evropu za dan.

Ja sam dosla sa Floride ok, ali sam gledala kako su otkazali let za DC (a ja jos nisam imala Avion 30 min pre poletanja sa konekcijom), ladno su ljudima oko 5 popodne rekli let se pomera za sutra u 6 ujutru, mozda, mozda ranije, a mozda I kasnije.... 

 

 

Duže smo leteli ovo nego LAX - PRG.

Link to comment
Share on other sites

Pohvala za restoransku uslugu u Parizu. Oduševili su me! Ljubaznost, obazivrost, čistoća i brzina. Uhodani tim! Po preporuci hotelskog konsijerža (ne mogu sebi da verujem da sam stavila concierge u google search da bih dobila konsijerž), dobro mesto za ručak. Možda i ponovo odem ovih dana.

Thalys je kasnio 15 minuta iz Brisela zbog nekog udesa, njihovo objašnjenje. Sad kad vas čitam, pomalo me brinu letovi za Beč, nazad kući…nije pametno putovati u julu, ali pošto nisam mogla drugačije, sad strpljenja i sreće molim. 
je t'aime Paris in the meantime.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/22/2022 at 11:19 PM, Sunshine State said:

Isto kad si na bolovanju - ako se ne varam, do 7 dana placa poslodavac, nakon 7 dana placa zdravstveno osiguranje (ne poslodavac).

 

6 nedelja. Od 7. ti plaća osiguranje. 

 

On 7/5/2022 at 1:51 AM, Angelia said:

A ja pokusavam da kupim karte...sulude cene

 

Užas. I lowcosteri su poludeli. Upravo platih 550€ za svekra i svekrvu da dođu kod nas krajem avgusta, nešto što inače košta maksimalno upola. Wizzair poludeo načisto, duplo skuplji od AirSrbije. 

 

On 7/7/2022 at 6:20 AM, vilhelmina said:

Cene letova u Evropi trenutno nisu, a verovatno nece ni biti problem. 

 

Jok i nisu. Vidi iznad. 

 

Nama otkazali povratni let sa letovanja, pa umesto u Hannover, moramo u Berlin, dok auto parkiran na HAJ-u... Dodatnih 3.5-4h vožnje vozom sa koferima. Super. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

 

 

 

 

Užas. I lowcosteri su poludeli. Upravo platih 550€ za svekra i svekrvu da dođu kod nas krajem avgusta, nešto što inače košta maksimalno upola. Wizzair poludeo načisto, duplo skuplji od AirSrbije. 

 

 

 

 

BGD-Dotrmund?

 

Meni je Wizzom najskuplje placena karta bila sada početkom jula 50ak evra...takodje idem ponovo krajem avgusta 45€ ... raspon cena je od 17€ ( sada se vratio pre par dana) do 50.-55...  kombinujem Baden-Baden/Memmingem- BGD/Nis :classic_biggrin:

 

BTW, Wizz u poslednje vreme  otkazuje letove iz Hahna/Memingema do Bgd-a. Kasnjenja do 2 sata su postala standard.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tri Korne Penal said:

 

BGD-Dotrmund?

 


Hamburg. Ali DTM je još gori. Baci pogled, katastrofa. Em što su redukovali na jedan let nedeljno, em što su cene užasne. 
 

Kupio sam na kraju Airserbia do Hannovera, to je bilo najjeftinije.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Eddard said:


Hamburg. Ali DTM je još gori. Baci pogled, katastrofa. Em što su redukovali na jedan let nedeljno, em što su cene užasne. 
 

Kupio sam na kraju Airserbia do Hannovera, to je bilo najjeftinije.

Ja sam morala iz Londona da uzmem preko Ciriha za BGD, nadam se da Swiss nece da bude ko LOT koji je hteo da me napravi prinudnim turistom.

Sve ostalo je bilo $2k za nas dvoje.

 

Uz to, opet cu morati odavde da gnjavim nekog na aerodromu da mi prtljag ide direktno do BGD. Koja im je to fora sada da zato sto su dve odvojene karte ne mogu da salju prtljag do krajnje destinacije? Jel neko imao to iskustvo ili je mene United zezao zadnji put?

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Eddard said:

 

6 nedelja. Od 7. ti plaća osiguranje. 

 

 

Užas. I lowcosteri su poludeli. Upravo platih 550€ za svekra i svekrvu da dođu kod nas krajem avgusta, nešto što inače košta maksimalno upola. Wizzair poludeo načisto, duplo skuplji od AirSrbije. 

 

 

Jok i nisu. Vidi iznad. 

 

Nama otkazali povratni let sa letovanja, pa umesto u Hannover, moramo u Berlin, dok auto parkiran na HAJ-u... Dodatnih 3.5-4h vožnje vozom sa koferima. Super. 

 

Ti si se udao? :lol_2:

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Eddard said:

 

Jok i nisu. Vidi iznad. 

 

Nama otkazali povratni let sa letovanja, pa umesto u Hannover, moramo u Berlin, dok auto parkiran na HAJ-u... Dodatnih 3.5-4h vožnje vozom sa koferima. Super. 

 


Sto se cena tice, izabrao si vreme pocetka skolske godine, kad se ljudi masovno vracaju s odmora. Ja to vreme uvek izbegavam. Ne samo zbog cena, nego i zbog vrucine. Na odmor uvek idem od druge polovine septembra i oktobar. Zaista nisam primetila da su se cene nesto drasticno promenile. Stockholm-Alicante je izmedju 50 i 100 evra, kao sto je uvek bio, doduse bez kofera. S njima je uvek bitno skuplje.

Otkazivanje letova i guzve na aerodromima su vec nesto drugo, ali to koliko si morao da platis za roditelje, mislim da samo nisi imao srece. Ili je nesto bas s tom destinacijom.

Link to comment
Share on other sites

@Angelia Pa nikad se to ne dozvoljava, koliko ja znam. Gleda se krajnja destinacija po karti i tako se čekira prtljag. Ako putuješ do Londona, moraš da pokupiš kofer, pa ponovo čekiraš za taj drugi let ako je posebna karta. Jedino ako te nisam dobro razumela. Recimo, moji su putovali iz druge države da se ne bi vraćali na zapad, pa ponovo na istok jer su bili na nekom venčanju pre toga. Morali su kupiti karte za oba  pravca iz US za Bgd i posebne iz Mičigena do kuće. 
@vilhelmina U pravu si za leto, eto znala sam šta da očekujem, ali mi nemamo luksuz da nam je kao vama sve tu sat, dva leta, plus organizovati odmor, odobrenja s posla….i jeste vrlo loša ideja sada putovati, ali mislim da me porast otkazanih letova, visoke temperature i broj turista više ometaju od cena karata. Ako odlučim da odem, unapred sračunam dodatni budžet za vanredne troškove. Vreme mi je daleko dragocenije od potrošenog novca. Radiću, nadoknadiću, pa sledi planiranje idućeg.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ControlFreak said:

@Angelia Pa nikad se to ne dozvoljava, koliko ja znam. Gleda se krajnja destinacija po karti i tako se čekira prtljag. Ako putuješ do Londona, moraš da pokupiš kofer, pa ponovo čekiraš za taj drugi let ako je posebna karta. Jedino ako te nisam dobro razumela. Recimo, moji su putovali iz druge države da se ne bi vraćali na zapad, pa ponovo na istok jer su bili na nekom venčanju pre toga. Morali su kupiti karte za oba  pravca iz US za Bgd i posebne iz Mičigena do kuće. 
 

Dobro si me razumela, nikad nisam vadila prtljag u Londonu, oduvek na cekingu je bilo da kazes krajnju destinaciju, I oni ucekiraju do kraja bez obzira sto je posebna karta. Prvi put mi je za prosli let zena na aerodromu rekla "mi to vise ne radimo". I ja se zapanjila, jer jednostavno nema dovoljno vremena da izlazis, cekas prtljag pa prelazis na drugi let.

Dobijes I boarding passes ako je ceking za drugi let vec otvoren, sto za mene sa istocne obale obicno jeste.

Kad sam pitala od kada ona kaze mozda 2 godine.

Sad ja nisam Isla za BG skoro 3 godine, tako da je to za mene iznenadjenje.

 

Moracu znaci opet da trazim nekog da mi ucekira prtljag. Posto mi je ta zena obavila to prosli put. 

Link to comment
Share on other sites

Ok, javi ovde kako to može. Meni često odgovara da mogu drugačije gradove da biram pri dolasku, drugi pri odlasku. Pre tri godine sam kupila samo do Londona, pa Eurostar do Brisela, pa u povratku iz Beograda za London. Ostali noć u Londonu, sa koferima, pa nanovo čekiranje. Volim fleksibilnost sa vozovima u kombinaciji.

Evo, ovog leta pokušavam kao i Vili da letim samo sa ručnim prtljagom, ovde, po Evropi. Super je što sam spakovala jaknu, kišni mantil, dukserice….biće mi potrebno za ovih nailazećih 38, 39 🙄

Edited by ControlFreak
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ControlFreak said:

Ok, javi ovde kako to može. Meni često odgovara da mogu drugačije gradove da biram pri dolasku, drugi pri odlasku. Pre tri godine sam kupila samo do Londona, pa Eurostar do Brisela, pa u povratku iz Beograda za London. Ostali noć u Londonu, sa koferima, pa nanovo čekiranje. Volim fleksibilnost sa vozovima u kombinaciji.

Evo, ovog leta pokušavam kao i Vili da letim samo sa ručnim prtljagom, ovde, po Evropi. Super je što sam spakovala jaknu, kišni mantil, dukserice….biće mi potrebno za ovih nailazećih 38, 39 🙄

Trazis valjda supervizora, kazem imam samo ovo jedno iskustvo, pa cu sad videti dal opet radi. Pre je bilo da se fizicki cekiras na aerodromu sa torbama. Sad imaju automatizovan checking na masinama i bag drop. A oni nemaju pristup na bag drop.

Samo joj je trebala rezervacija na drugim letovima I sve nam uradila, cak nam dala bolja sedista. Tako da sad barem znam gde da idem.

Inace letim sa istom aliansom pa valjda I to pomaze.

 

Iako, kako gube prtljag u Londonu, ne znam ni sta je bolje.

Link to comment
Share on other sites

Pa, pakuj sve najnužnije, najvrednije u ručni i računaj na to da je velika verovatnoća da ga nećeš odmah preuzeti.
Evo, sad mi javlja član familije. Kašnjenje, LOT, pa prtljag nije stigao u LA s njim. Sad već pripremljena na isto za svoj povratak. Razmišljam da ostavim stvari kod svojih, putujem sa ručnim. 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Eddard said:

 

@vilhelmina moguće da je i do toga. Ali redimo BEG-DTM, u Septembru opet 5 letova nedeljno, u avgustu jedan. Ima i do toga.


E svasta! Moguce da su preraspodelili avione na destinacije koje sada pokrivaju i drugi prevoznici, oni koji trenutno imaju probleme, da bi nesto usicarili u ova smutna vremena. To mi jedino pada na pamet, jer fakat je da se wizzair s konkurencijom bori niskim cenama i uvek brzo reaguje. U vreme kad sam bila osudjena na njih, dok sam relativno cesto isla za Makedoniju, dogadjalo mi se da ako ne kupim odmah kartu, sutra bude duplo skuplja. Jednom sam cak imala strpljenja, pa sacekala jos neki dan, i opet je pojeftinila. 
 

Kako god, pometnja je totalna, ne odnosi se samo na cene. Ja sam upravo kupila paket aranzman za Tursku u septembru za cenu nizu nego sto je bila usred korone. Gde u osnovnu cenu od 800 evra stane povratni let od skoro 4 sata i 14 nocenja u hotelu s cetiri zvezdice, nemam pojma. Ni ostale destinacije nisu nesto poskupele, ali razumljivo, Turska ubedljivo najjeftinija, bez obzira na kategoriju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vilhelmina said:


E svasta! Moguce da su preraspodelili avione na destinacije koje sada pokrivaju i drugi prevoznici, oni koji trenutno imaju probleme, da bi nesto usicarili u ova smutna vremena. To mi jedino pada na pamet, jer fakat je da se wizzair s konkurencijom bori niskim cenama i uvek brzo reaguje. U vreme kad sam bila osudjena na njih, dok sam relativno cesto isla za Makedoniju, dogadjalo mi se da ako ne kupim odmah kartu, sutra bude duplo skuplja. Jednom sam cak imala strpljenja, pa sacekala jos neki dan, i opet je pojeftinila. 
 

Kako god, pometnja je totalna, ne odnosi se samo na cene. Ja sam upravo kupila paket aranzman za Tursku u septembru za cenu nizu nego sto je bila usred korone. Gde u osnovnu cenu od 800 evra stane povratni let od skoro 4 sata i 14 nocenja u hotelu s cetiri zvezdice, nemam pojma. Ni ostale destinacije nisu nesto poskupele, ali razumljivo, Turska ubedljivo najjeftinija, bez obzira na kategoriju.

 

Turska ima najbolji odnos price/quality/service, ali ako odeš u hotel pun Rusa onda se odmor promeni u pakao. Nama nisu hteli da kažu u agenciji u CZ koliko soba se proda u Rusiji, kao to je tajna i slične gluposti. Svadjao sam se sa njima, ali džabe sve. Kažem, ostavim vam tu 5-6 soma ojra, nemam 5 odmora godišnje, hoću da znam s kim ću da budem u hotelu, ne vredi. Posle mi kaže Nemac, kod njih to može, pitaš i saznaš.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, alberto.ascari said:

 

Turska ima najbolji odnos price/quality/service, ali ako odeš u hotel pun Rusa onda se odmor promeni u pakao. Nama nisu hteli da kažu u agenciji u CZ koliko soba se proda u Rusiji, kao to je tajna i slične gluposti. Svadjao sam se sa njima, ali džabe sve. Kažem, ostavim vam tu 5-6 soma ojra, nemam 5 odmora godišnje, hoću da znam s kim ću da budem u hotelu, ne vredi. Posle mi kaže Nemac, kod njih to može, pitaš i saznaš.

Iskreno, ja uzimam solo apartman da ne naletim na Turke, Britance, Ruse i ove sa ovih prostora.

Skuplje, ali mirnije. :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Ja sam u Dominikanskoj Republici bio u hotelu gde je boravila gomila Rusa i nisam imao neka losa iskustva, mozda jer je uglavnom bio stariji svet, osim svalerki, koje su uglavnom bile u 20tim. Kolumbijanci sa druge strane su mi isli na nerve, penzioneri , a ponasali su se kao tinejdzeri. Sva sreca nestadose posle dva dana.

Link to comment
Share on other sites

On 7/17/2022 at 7:43 AM, vilhelmina said:


Sto se cena tice, izabrao si vreme pocetka skolske godine, kad se ljudi masovno vracaju s odmora. Ja to vreme uvek izbegavam. Ne samo zbog cena, nego i zbog vrucine. Na odmor uvek idem od druge polovine septembra i oktobar. Zaista nisam primetila da su se cene nesto drasticno promenile. Stockholm-Alicante je izmedju 50 i 100 evra, kao sto je uvek bio, doduse bez kofera. S njima je uvek bitno skuplje.

Otkazivanje letova i guzve na aerodromima su vec nesto drugo, ali to koliko si morao da platis za roditelje, mislim da samo nisi imao srece. Ili je nesto bas s tom destinacijom.

@vilhelmina ti si srecna kad mozes da biras tako kako si objasnila. Blago tebi.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ControlFreak said:

Pa, pakuj sve najnužnije, najvrednije u ručni i računaj na to da je velika verovatnoća da ga nećeš odmah preuzeti.
Evo, sad mi javlja član familije. Kašnjenje, LOT, pa prtljag nije stigao u LA s njim. Sad već pripremljena na isto za svoj povratak. Razmišljam da ostavim stvari kod svojih, putujem sa ručnim. 

Naravno, uglavnom saljem ono sto ne moze u rucni, ili nije najpotrebnije prvih par dana.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...